دلار

هدف همیشگی در سرمایه‌گذاری‌ها به دست آوردن سود و از دست ندادن ارزش دارایی و سرمایه می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بازار ارز نیز از این قاعده مستثنا نیست. عوامل متعددی در بازدهی و سودآوری در یک بازار سرمایه‌گذاری دخالت دارند. یکی از عواملی که مستقیماً در سرمایه‌گذاری در بازار ارز دخالت دارد و می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان سودآوری این بازار داشته باشد، زمان ورود به این بازار است. تصور کنید اگر بازار در نقطه اوج خود باشد و دلار به بالاترین میزان قیمتی خود رسیده باشد دیگر سرمایه‌گذاری در آن سودآوری چندانی را به همراه نخواهد داشت اما اگر این بازار در کف قیمتی قرار داشته باشد و یا احتمال این وجود داشته باشد که در آینده نه‌چندان دور افزایش قیمتی بیشتری حاصل می‌شود، زمان ورود مناسب به این بازار شکل گرفته و سرمایه‌گذار باید نهایت استفاده را از آن ببرد.
سرمایه‌گذاری در دلار در ایران به شکل‌های مختلفی وجود دارد و این نوع سرمایه‌گذاری همواره در بازه‌های زمانی مختلف صورت گرفته است. افراد معمولاً پس از خرید دلار آن را نزد خود نگه می‌دارند و بعضی دیگر آن را در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند. زمان ورود به بازار ارز به عوامل متفاوتی بستگی داشته و در سطح خرد و کلان قابل بررسی می‌باشد.
در ادامه مقاله تمامی جوانب ورود به بازار ارز مورد بررسی قرار گرفته و در پایان در مورد زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری روی بازار ارز پیشنهادانی ارائه می‌شود.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی می‌شود عبارت است از :

  • عوامل کلان تأثیرگذار در سرمایه‌گذاری در بازار ارز
  • پارامترهای مهمی که در زمان مناسب سرمایه‌گذاری در بازار ارز باید بررسی گردد
  • کدام زمان برای سرمایه‌گذاری در دلار مناسب‌تر است
  • سرمایه‌گذاری دلار در بانک

عوامل کلان تأثیرگذار در سرمایه‌گذاری در بازار ارز

شاید در نگاه اول سرمایه‌گذاری در بازار ارز آسان باشد و از دید عوام یک حرکت همیشگی حمایتی جهت حفظ ارزش بخشی از دارایی افراد باشد اما برای اینکه سرمایه‌گذاری در دلار بهترین سوددهی را برای افراد به همراه داشته باشد باید موارد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد.
یکی از این موارد تأثیرگذار در سرمایه گذاری در بازار ارز عوامل کلان است و یکی از این موارد شرایط سیاسی جامعه می‌باشد. معمولاً در شرایطی که اوضاع سیاسی جامعه کمی نامتعادل می‌شود افراد برای اینکه از سرمایه خود محافظت کنند و ارزش آن را حفظ نمایند به سمت بازار ارز هجوم می‌برند. این هجوم، افزایش تقاضا را به همراه داشته و ناخودآگاه قیمت ارز تحت تأثیر قرارگرفته و افزایش پیدا می‌کند. البته این موضوع حالت‌های گوناگونی را در ادامه خواهد داشت، اگر شرایط سیاسی به‌گونه‌ای باشد که خود سبب افزایش بیشتر قیمت دلار شود، پی‌درپی قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند و همگام با آن تورم ایجادشده و بقیه بازارها نیز افزایش قیمت خواهند داشت. نتیجه این رویداد آن است که سرمایه گذاری در ارز فقط حفظ ارزش دارایی را به همراه خواهد داشت.
اگر شرایط سیاسی کمکی به افزایش قیمت ارز نکند این افزایش قیمت‌ها که در اثر افزایش تقاضا است به‌صورت مقطعی بوده و سپس روال ثابتی را در پیش می‌گیرد که فرد سرمایه‌گذار با خریدوفروش در بازار ارز و نوسان گیری می‌تواند به سود خوبی دست یابد.
از دیگر عوامل کلان که مستقیماً با بازار ارز در ارتباط بوده و همیشه باید به آن توجه داشت قیمت نفت می‌باشد. زیرا اقتصاد کشور ما وابسته به نفت است و تغییرات قیمتی می‌تواند به‌صورت غیرمستقیم در بازار ارز تأثیرگذار باشد. عواملی همچون تحریم نفتی و یا تحریم‌های دیگر مستقیماً در بازار ارز مؤثر بوده و می‌تواند افزایش ناگهانی قیمت ارز را به همراه داشته باشد. البته تمام این افزایش قیمت‌ها به‌عنوان سود به‌حساب نمی‌آید و میزان بالایی از آن ارزش دارایی را حفظ می‌کند، زیرا در این حالت شرایط اقتصادی نابسامان گشته و افزایش قیمت شدیدی در تمامی بازارهای دیگر به وجود می‌آید. درنتیجه در شرایط نابسامان اقتصادی ورود به بازار ارز می‌تواند به‌عنوان حامی اقتصادی و حفظ‌کننده ارزش و دارایی افراد محسوب شود. توجه به سیاست خارجی و صحبت‌های سیاسیون کشورهای قدرتمند نیز در ورود به بازار ارز بسیار مؤثر است.
نوسانات قیمتی دلار یا هر ارز دیگر مستقیماً به مسائل اقتصادی و سیاسی آن کشور مربوط می‌شود. به‌طور مثال یک سرمایه‌گذار بااطلاع از میزان شاخص‌های اقتصادی کشور امریکا و صحبت‌های سیاسیون آن‌ها این پیش‌بینی را می‌کند که قیمت دلار در آینده نه‌چندان دور افزایش پیداکرده و یک رشد جهانی دارد، درنتیجه تصمیم به ورد به این بازار می‌گیرد. پس به‌طورکلی عوامل سیاسی و اقتصادی داخلی، قیمت نفت و عوامل سیاسی و اقتصادی خارجی جزو عوامل کلان مؤثر بر سرمایه‌گذاری در بازار ارز است.

 

در شرایطی که اوضاع سیاسی جامعه کمی نامتعادل می‌شود افراد برای محافظت از سرمایه خود و حفظ ارزش آن به سمت بازار ارز هجوم می‌برند که این هجوم، افزایش تقاضا را به همراه خواهد داشت و ناخودآگاه قیمت ارز تحت تأثیر قرارگرفته و افزایش پیدا می‌کند.

 

پارامترهای مهمی که در زمان مناسب سرمایه‌گذاری در بازار ارز باید بررسی گردد

 

بازار ارز

 

از مهم‌ترین پارامترهایی که برای ورود به بازار ارز باید به آن توجه داشت تورم است. بدین منظور که با بررسی میزان تورم تعیین کنید که اگر در بازار ارز سرمایه‌گذاری کنید، آیا این سرمایه‌گذاری میزان ارزش دارایی شمارا در مقابل میزان تورم حفظ می‌کند یا خیر.
به‌عنوان یک مثال، فرض کنید شخصی ۱۰ میلیون تومان در بانک سرمایه‌گذاری می‌کند و بانک سالیانه ۱۸ درصد به او سود می‌دهد حال اگر میزان تورم سالیانه کمتر از این عدد باشد فرد به‌اندازه مابه‌التفاوت آن سود خواهد کرد و اگر برابر با این میزان باشد درواقع فرد سرمایه‌گذار هیچ سودی نکرده و فقط ارزش دارایی‌اش حفظ‌شده اما اگر نرخ تورم بیشتر از ۱۸ درصد باشد آنگاه نه‌تنها سود نکرده بلکه از ارزش دارایی‌اش کاسته شده، در بازار ارز نیز مسئله به همین شکل است و برای ورود به آن باید پیش‌بینی کنید که آیا میزان افزایش نرخ ارز در مدت‌زمان سرمایه‌گذاری از میزان تورم کمتر است یا بیشتر، و سپس با توجه به جنبه‌های دیگر وارد این بازار شوید. طبیعتاً هر فردی با ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری به دنبال کسب سود و بازده مورد انتظار خویش است.
سرمایه‌گذاری در بازار ارز نیز باید برای سرمایه‌گذاران بازده مورد انتظار را تأمین کند. زمانی را برای ورود به بازار ارز انتخاب کنید که بازده مورد انتظار شما تضمین باشد و بتوانید به سود خوبی دست پیدا کنید. معمولاً بازار ارز به‌صورت نوسانی عمل می‌کند و در دوره‌های زمانی خاصی بازدهی بالا دارد و در زمان‌های دیگر از میزان آن بازدهی کاسته می‌شود. درمجموع تعیین بازده مورد انتظار در بازار ارز نیز جز پارامترهای مهم و اساسی می‌باشد.
دو عامل مهم دیگر را برای ورود به این بازار حتماً در نظر بگیرید و اگر این دو عامل برای ورود به بازار ارز اعلام‌خطر کنند بهتر است در آن زمان وارد بازار نشوید. اولین عامل ریسک می‌باشد، در بعضی از زمان‌ها به دلیل اوضاع نابسامان سیاسی و اقتصادی ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز بسیار بالا می‌رود و نمی‌توان به هیچ صورتی آن را پیش‌بینی کرد به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز افزایش می‌یابد. افزایش ریسک هم یک شمشیر دو لبه است از یک‌سو می‌تواند سود بالایی به همراه داشته باشد و از سویی می‌تواند کل سرمایه را نابود کند. عامل بعدی بازارهای رقیب می‌باشند، باید زمانی وارد بازار ارز شوید که این آینده‌نگری را داشته باشید که بازارهای رقیب بازار ارز، در حالت سکون یا رو به پویایی و افزایش سوددهی نباشند. زیرا افزایش سوددهی در بازارهای دیگر سبب جلوگیری سرمایه‌گذاری به داخل این بازار شده و از رونق و سوددهی آن کاسته می‌شود. درنتیجه بررسی پارامترهایی مهمی چون ریسک، بازده، تورم و بازارهای رقیب نقش بسزایی در تعیین زمان ورود به بازار ارز دارند.

کدام زمان برای سرمایه‌گذاری در دلار مناسب‌تر است

 

ارز

 

شاید به عقیده بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای اقتصادی اکثر اوقات و حتی به عقیده برخی دیگر هرزمانی برای سرمایه‌گذاری در دلار و بازار مناسب است. البته اینکه سرمایه‌گذاری در بازار ارز را در هرزمانی پیشنهاد می‌کنند دلیل بر سودآوری همیشگی آن نیست و بیشتر از دیگر ابعاد به آن می‌نگرند.
یکی از این ابعاد حفظ ارزش دارایی و میزان سرمایه بوده و درواقع جلوگیری از کاسته شدن ارزش دارایی در مقابل تورم است. در زمان‌هایی که تورم افزایش پیدا می‌کند و قیمت کالاها زیاد می‌شوند بهترین کار سرمایه‌گذاری در بازار ارز برای حفظ قدرت خرید می‌باشد.
در بعضی مواقع میزان تورم و افزایش قیمت‌ها از میزان افزایش نرخ دلار کمتر بوده و این به این معناست که علاوه بر حفظ قدرت خرید، با این سرمایه‌گذاری سودی نیز نصیب سرمایه‌گذار شده است. اما در بعضی موارد افزایش قیمت بعضی اجناس به نسبت افزایش قیمت دلار کمی بیشتر و یا برابر آن مقدار می‌باشد که عملاً سودی را برای سرمایه‌گذار نداشته و فقط قدرت خرید را حفظ می‌کند. باید در نظر داشت که افزایش تقاضا در هر بازاری منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شوند پس در نظر داشته باشید که زمانی وارد بازار ارز شوید که بازار هنوز به نقطه اوج خود ازلحاظ قیمتی نرسیده و از طرفی حجم افرادی که می‌خواهند وارد آن بشوند، زیاد نشده باشد، زیرا دیگر در این حالت احتمال افزایش قیمت ارز بسیار پایین بوده و اگر بخواهد افزایشی نیز داشته باشد بسیار اندک است.
با توجه به مواردی که بیان شد هرزمانی می‌تواند برای ورود به بازار ارز مناسب باشد زیرا در بدترین حالت قدرت خرید و ارزش دارایی را حفظ می‌کند و در بهترین حالت می‌تواند سود بالایی را نصیب سرمایه‌گذار کند.

 

پیشنهاد سرمایه گذاری در بازار ارز از جانب فعالان اقتصادی همواره به معنی سودآور بودن این بازار نیست. در بسیاری از مواقع سرمایه‌گذاری روی ارز تنها می‌تواند ارزش دارایی را حفظ کند.

 

سرمایه‌گذاری دلار در بانک

 

سرمایه گذاری ارز در بانک

 

سرمایه‌گذاری دلار در بانک می‌تواند یکی از بهترین نوع‌های سرمایه‌گذاری باشد به شرطی که بانک یک سری از شرایط را فراهم آورد و به‌نوعی یک معامله دو سر سود را برای خود و سرمایه‌گذاران به وجود آورد و فقط به سودآوری خود نیندیشد. طبیعتاً سرمایه‌گذاری در بانک جزو کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها بوده و همچنین ازلحاظ اطمینان قابل‌قبول می‌باشد. از طرفی دلار و سرمایه‌گذاری در دلار جزو سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک و سودآور است و ترکیب این دو با یکدیگر می‌تواند به‌عنوان سرمایه‌گذاری مناسب تلقی شود.
اگر بانک‌ها شرایطی را فراهم آورند که افراد بتوانند سرمایه ارزی خود را در آن سرمایه‌گذاری کنند و از طرفی بانک سود متناسب با سرمایه و وضعیت اقتصادی کشور در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد، سرمایه‌گذاری دلار در بانک جزو بهترین و پرسودترین سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد. باید در نظر داشت که برای سرمایه‌گذاری دلار در بانک، قیمت دلار و سود پرداختی به‌روز حساب شود و بر مبنای یک قیمت ثابت دلار که ممکن است در قرارداد بانک آمده باشد محاسبه نشود. همچنین باید سرمایه‌گذاری دلار در بانک به این صورت باشد که هر زمان سرمایه‌گذار بخواهد سرمایه خود را از بانک خارج کند بانک نیز موظف باشد بدون هیچ چون‌وچرایی مبلغ را به دلار یا ارزش ریالی همان روز در اختیار صاحب سرمایه قرار دهد. حال اگر بانکی با ین شرایط پذیرای سرمایه‌گذاری ارزی در بانک خود باشد، سرمایه‌گذاران نباید فرصت را از دست بدهند و می‌توانند سرمایه‌گذاری با سود بالا و ریسک پایین را انجام دهند.

با توجه به مواردی که در مقاله بیان شد شاید اکنون( مهر۱۳۹۷) زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز نباشد. زیرا ارز به‌ویژه دلار در بالاترین سطح قیمت خود قرار دارد و اوضاع اقتصادی به‌تدریج به سمت تثبیت شدن پیش می‌رود. به این معنی که شاید تا مدتی افزایش شدید قیمت دلار با این سرعتی که در دو ماه گذشته شاهد آن بودیم را نداشته باشیم.
هرچند سرمایه‌گذاری در بازار ارز به نظر افراد غیرمتخصص هرگز با ضرر همراه نیست اما اکنون‌که با نرخ بی‌سابقه ارزش دلار روبه‌رو هستیم شاید بهتر باشد با دقت، حوصله و بررسی بیشتری وارد این بازار شویم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *