سرمایه گذاری در بازار آتی سکه

وجود ابزارهای مالی و بازارهای سرمایه‌گذاری همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است. یکی از این بازارها، بازار آتی سکه می‌باشد که افراد زیادی در آن سرمایه‌گذاری کرده و به دنبال کسب سود می‌باشند. طبیعتاً این بازار مانند دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری دارای مزایا و معایبی هم برای افراد و هم برای اقتصاد می‌باشد. بنابراین می‌توان با ایجاد یک تعادل بین مزایایی که برای سرمایه‌گذاران و اقتصاد کشور به وجود می‌آید بهترین نتیجه را از این بازار به دست آورد. باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاران با دیدهای متفاوتی در این بازار شرکت می‌کنند که می‌تواند نتایج متفاوتی را هم برای بازار آتی سکه و هم برای اقتصاد به همراه داشته باشد. بعضی افراد باهدف تأمین نیاز خود وارد این بازار می‌شوند و بعضی دیگر باهدف سفته‌ بازی و کسب سود بسیار زیاد شروع به فعالیت در این بازار می‌کنند که دسته دوم می‌توانند تأثیرات منفی را در این بازار ایجاد کنند. با توجه به این موارد در این مقاله در مورد تأثیرات، مزایا و معایبی که این بازار برای اقتصاد دارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:

  • سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه چه مزیتی برای اقتصاد دارد؟
  • تأثیرات منفی بازار آتی سکه در صورت عدم کنترل آن

سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه چه مزیتی برای اقتصاد دارد؟

سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه می‌تواند از دو دیدگاه در اقتصاد تأثیرگذار باشد و مزایایی را به همراه داشته باشد. اولین دیدگاه در مورد بازار سکه و تأثیرات مثبتی که در خود آن به وجود می‌آورد قابل‌ بررسی است. اگر بازار آتی سکه وجود نداشت طبیعتاً حجم تقاضا در بازار سکه طلا بیشتر می‌شد و کنترل بازار سکه و همچنین برقراری تعادل در آن بسیار سخت می‌شد. در حقیقت با بالا رفتن تقاضا و درخواست خرید، کنترل بازار سخت‌تر شده و امکان ایجاد تورم و افزایش قیمت نیز وجود دارد. این افزایش قیمت به دلیل تقاضای بیش ‌از اندازه می‌باشد که بخشی از آن نیز ممکن است به علت رشد قیمتی و انتظار کسب سود بالا بوده که در افراد ایجاد می‌شود. از طرف دیگر هیجان در این بازار و کسب سود و درآمد بیشتر در اثر افزایش قیمت سبب می‌شود که سرمایه همه افراد وارد این بازار شده و در بخش‌های دیگر از رونق اقتصادی کاسته شود. بنابراین وجود بازار آتی سکه می‌تواند تعادل را در بازار برقرار کرده و از تبعات منفی که امکان وقوع دارد، جلوگیری نماید. از طرفی باید در نظر داشت که بازار آتی سکه بازاری منسجم و تحت نظارت می‌باشد و بازاری ضروری و کارا است که می‌تواند در تنظیم بازار سکه و طلا تأثیرگذار باشد.
دیدگاه بعدی که در اقتصاد می‌توان آن را بررسی کرد بخش‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌باشد. وقتی ابزارهای مالی و بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری وجود داشته باشند ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیداکرده و مانع از ورود تقاضاهای سفته‌بازی به بخش‌های واقعی بازار می‌شوند. زمانی که بازارهای مالی گسترش پیدا می‌کنند، نیاز سرمایه‌گذاران در این حوزه تأمین می‌شود و به بخش‌های فیزیکی و واقعی اقتصادی صدمه‌ای وارد نمی‌شود. در واقع از بازارهایی مانند بازار آتی سکه به‌عنوان یک ابزار برای جلوگیری از وارد شدن لطمه به بدنه اقتصادی یک کشور استفاده می‌شود. درنتیجه باید این‌چنین بیان کرد که بازار آتی سکه هم در بازار طلا و سکه و هم در اقتصاد کشور دارای مزایایی می‌باشد.

اگر بازار آتی سکه وجود نداشت طبیعتاً حجم تقاضا در بازار سکه طلا بیشتر می‌شد و کنترل بازار سکه و همچنین برقراری تعادل در آن بسیار سخت می‌شد. دیگر مزیت بازار آتی سکه این است که مانع از ورود تقاضاهای سفته‌بازی به بخش‌های واقعی بازار می‌شود و می‌تواند کمک‌حال اقتصاد باشد.

تأثیرات منفی بازار آتی سکه در صورت عدم کنترل آن

مزایای بازار آتی سکه

همان‌طور که بازار آتی سکه می‌تواند مزیت‌هایی را برای اقتصاد به همراه داشته باشد، عدم کنترل آن نیز می‌تواند تأثیرات منفی را به همراه داشته باشد. به‌طور مثال نوسانات بازار ارز و طلا سبب شد که تعداد قراردادهای این بازار و همچنین مقدار سرمایه‌گذاری به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا کند که به‌گونه‌ای می‌توان آن را افزایش بازار دلالی نامید و اگر نتوان آن را کنترل کرد موجب می‌شود که سرمایه‌ها برای کسب سود بیشتر به این بازار سرازیر شود و در بخش‌های دیگر اقتصادی همانند تولید که جزو بخش های اصلی اقتصاد می‌باشند سرمایه سرازیر نشود و اقتصاد دچار مشکل شود. همچنین عدم کنترل این بازار سبب می‌شود تا افراد سودجو در این بازار به دنبال سفته‌بازی باشند تا از این بازار سودهای کلانی را ببرند و عملاً کمکی به اقتصاد نکرده و با ایجاد تورم صدمات بیشتری را به اقتصاد کشور وارد نمایند. باید در نظر داشت که عدم کنترل بازار سبب می‌شود که بازار آتی سکه محلی برای فعالیت‌های واسطه‌گری و دلالی شود تا محلی که به‌عنوان کنترل بازار طلا و ایجاد تعادل در این بازار به وجود آمده است.

در پایان باید این‌طور به این موضوع نگریست که سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه هم می‌تواند مزایایی را برای اقتصاد به همراه داشته باشد و هم می‌تواند تأثیرات منفی بر آن داشته باشد. اگر بازار آتی سکه کنترل شود و همواره برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و کمک به بازار سکه طلا در تعادل باشد می‌تواند هم به این بازار کمک کرده و از ایجاد تورم در آن جلوگیری نماید، همچنین می‌تواند مانع از سفته‌بازی در بخش‌های اصلی اقتصاد شود. اما اگر این بازار کنترل نشود علاوه بر به وجود آمدن تورم در بازار سکه که ضربه سنگینی به اقتصاد میزند بازار واسطه‌گری و دلالی در آن داغ می‌شود و سرمایه‌ها به سمت این بازار گرایش پیدا می‌کند که مانع از سرمایه‌گذاری در بخش‌های اصلی اقتصاد شده و می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری را در اقتصاد کشور داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *