سامانه سجام

سجام چیست؟

سجام، که مخفف عبارات سامانه جامع اطلاعات مشتریان، بستری است از طرف شرکت سرمایه گزاری مرکزی ایجاد شده که با الزام ثبت نام اشخاص در سامانه جامع اطلاعات مشتریان به دلیل یک پارچه شدن و نظم بخشیدن به حیطه ی بازارسرمایه ایجاد شد که گام بزرگی در زمینه ی توسعه بازار  و راحت شدن فعالیت سرمایه گزاران و ناشران بورسی (نهادهای مالی، ناشران و علی الخصوص سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی) در بازار سرمایه شد.

اشخاص حقیقی و حقوقی برای فعالیت در بازار سرمایه بایستی در این سامانه اطلاعات فردی و مالی خود را وارد کنند ، چه کسانی که در این بازار مشغول هستند و چه کسانی که میخواهند وارد این بازار شوند. هر شخص تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت.

و در هیچ یک از مراجعات خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری، صندوقهای سرمایه گذاری،شرکتهای تامین سرمایه و … نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد داشت. تمامی مطالبات و عایدی نقدی در بازار سرمایه به شماره حساب اعلام شده از سوی هر شخص در سجام، واریز خواهد شد.

نحوه استفاده از سامانه سجام

سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir می باشد شما با ورود به این سایت می توانید قسمت های مختلفی از جمله ثبت نام سجام ،ویرایش اطلاعات ، احراز هویت، ویرایش موبایل ، بازیابی کد پیگیری ، درگاه های ورودی و سهام عدالت را مشاهد کنید

و هرکدام از این قسمت ها به منظور کاهش مراجعه ی افراد به کارگزاری ها ، افزایش سرعت کار و کاهش کاغذ بازی ایجاد شده اند . با ثبت نام در سامانه سجام به هر شخص عم از حقیقی و حقوقی کد بورسی تعلق میگیرد. واین کد دراصل مشابه کد ملی اشخاص برای فعالیت در بازار بورس است.

چگونه می توانم کد بورسی دریافت کنم؟

آموزش تصویری ثبت نام سجام  زیر مشاهده می‏‏ کنید :

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش تصویری ثبت نام سجام آموزش تصویری ثبت نام سجام 

آموزش ثبت نام سجام 

پس از دریافت کد پیگیری ۸ رقمی با مراجعه به مراکز احراز هویت اعلامی ثبت نام خود را به پایان برسانید و یا می توانید احراز هویت را غیرحضوری را انجام دهید .

• جهت ثبت نام اینترنتی ارائه کد ملی ، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، شماره شبای بانکی، آدرس و کد پستی محل سکونت و … برای ثبت‌نام لازم است.
• جهت احراز هویت حضوری همراه داشتن کارت ملی، شناسنامه و کد پیگیری ۱۰ رقمی ثبت‌نام در سامانه سجام ضروری است.

احراز هویت سجام چگونه است؟

  • احراز هویت الکترونیکی : احراز هویت در اپلیکیشن هایی مثل بله ، سیگنال و … انجام می شود.
  • احراز هویت حضوری : در کارگزاری ها و دفاترپیشخوان انجام می شود.

مزایای استفاده از سامانه سجام چیست؟

دریافت سود تقسیمی

قبل از راه اندازی سامانه سجام ، پرداخت سود به روش های متفاوتی انجام می شد. به این صورت که، پس از تشکیل مجمع عمومی عادی، قسمتی از سود هر سهم(EPS) بین سهام داران تقسیم می شد. سپس سرمایه گذاران می توانستند مطابق با اعلامیه ای که در سایت کدال (codal.ir) منتشر می شد، با استفاده از یکی از روش های زیر سود خود را دریافت کنند

  1. شماره حساب خود را از طریق ایمیل ارسال کنند تا سود تقسیمی به حساب آن ها واریز شود.
  2. یک بانک به سرمایه گذار معرفی می شد تا وی با مراجعه به بانک مذکور در تاریخ اعلام شده و ارایه کارت ملی و کد بورسی خود سود تقسیمی مقرر را دریافت کند.

مشکل این روش ها زمانی بود که سرمایه گذار به تاریخ مجمع توجه نکند یا تاریخ پرداخت سود تا زمان سرمایه گذاری وی فاصله زیادی داشته باشد و فراموش کند که سود تقسیمی را دریافت کند. یا نیاز باشد برای افتتاح حساب به بانک های متفاوتی مراجعه کند و به این ترتیب هزینه ای به او تحمیل شود.

با روی کار امدن سامانه سجام، این روند تغییر کرد. هم اکنون وجوه مربوط به هر سهمی که شما با آن به مجمع می روید و درخواست سود تقسیمی برای آن سهم می کنید، درتاریخ مشخص شده از سوی شرکت، به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز می شود.

سپس این شرکت وجوه مذکور را به حساب هایی که سرمایه گذاران در سایت سجام معرفی کرده اند، واریز می کند. به این ترتیب سود بسیار سریع تر و کم دردسرتر و به طور خودکار به واسطه سامانه جامع سجام به حساب سرمایه گذاران واریز می شود

سامانه سجام باعث مصون بودن بازار از پولشویی و قدمی موثر در مبارزه با فساد مالی در بازار سرمایه است .

ویرایش اطلاعات مشتریان

نکته مثبت در مورد ثبت نام سجام این است که، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند ، اطلاعات خود را در صورت تغییر به روز رسانی کنند . همین مورد باعث کاهش هزینه مشتریان و کاهش رفت و آمد به کارگزاری ها و دفاتر پیشخوان برای تغییر اطلاعات می شود .

سهام عدالت در سامانه سجام :

افراد با اعلام زمان مقرر از سوی وزارت کشور برای آزادسازی سهام عدالت می توانستند روش مستقیم و غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کنند. دارندگان سهام عدالت با مراجعه با قسمت سهام عدالت در سایت سجام می توانند سبد سهام خود را مشاهده کنند.

بازیابی کد پیگیری:

درصورت فراموش کردن کد پیگیری سجام خود می توانید به قسمت بازیابی کدپیگیری در سایت سجام مراجعه کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] کنید. علاوه بر ثبت‌نام در کارگزاری موردنظر باید در سایت سجام هم ثبت‌نام شوید که همه این‌ها به‌صورت اینترنتی امکان‌پذیر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *