financial charts table with laptop 1232 2738

 به طور کلی زمان وارد شدن یا حضور داشتن در بازار زمانی است که نقدینگی از بازار های موازی وارد بازار سرمایه شود و این نقدینگی ابتدا سهم های کوچک بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و پس از گذشت مدت زمان محدودی سهم های مربوط به شرکت های بزرگ رشد قیمتی را تجربه می کنند . بسیاری از شرکت های بورسی در انتهای موج های تورمی افزایش سرمایه می دهند و همین عامل افزایش سرمایه ها دلیل مهمی است که سرمایه گذاران را به بازار  جذب می کند .

الگوی ساعت

برای اینکه  نقدینگی  را در سهام شرکت ها بررسی کنیم و اینکه چه زمانی می تواند نقطه ی مناسبی برای ورود به سهم باشد لازم است تابلوی معاملات سهم را در سایت TSETMC.ir چک کنید . در قسمت در یک نگاه سهم همیشه برای بدست آوردن اطلاعت مختصر و مهم  به این که  قرار است چه واکنشی در سهم بیفتد قیمت پایانی و آخرین قیمت را بررسی کنید . اگر پس از زمان بازار ، اختلاف قیمت پایانی و آخرین قیمت بیش از ۲ یا ۳ درصد باشد احتمال اینکه  روز بعد سهم  در جهت ، آخرین قیمت حرکت کند  به این رفتار قیمتی ، الگوی ساعت می گویند . برای مثال سهمی دارای درصد تغییر قیمت پایانی -۱و درصد تغییر آخرین قیمت +۳ باشد باشد احتمال اینکه روز معاملاتی آتی با قیمتی بالاتر از آخرین قیمت روز قبل باز  شود بالا است  و اگر سهمی با درصد تغییر قیمت پایانی +۱ باشد و درصد تغییر آخرین قیمت آن -۳ باشد احتمال اینکه روز بعد قیمت پایین بیاد زیاد است .البته این الگو که به الگو ساعت معروف است  به حجم معاملات بستگی دارد .

تیک صعودی و تیک نزولی چیست؟

اگر یک سهم در سقف یا کف تکنیکالی و  بر روی سطوح فیبوناچی باشد ، در سطوح معتبر فیبوناچی ممکن  است عرضه و تقاضا دست خوش تغییراتی شود و عرضه بیش از حد باعث پایین آمدن قیمت  و نزولی شدن سهم شود  و یا انتظارات رشد سهم و تقاضا در سهم بالا برود و صعودی شود و حتما در نظر داشته باشیید که  در هر دو مورد  حجم معاملات رو به افزایش باشد  . تغییرات قیمت ها را در روزی که قرار است کندل روی یکی از سطوح فیبو تشکیل شود در نظر بگیرید . دو رفتار قیمتی می تواند داشته باشد :

 1) اگر قیمت باز شدن سهم بالا تر از پایین ترین قیمت سهم باشد و قیمت بسته شدن سهم بالا تر از این دو باشد . اگر بصورت نقاطی رو نمودار قیمت- زمان در نظر بگیریم به شکل تیک صعودی در می آید و اگر در روز بعد قیمت بسته شدن سهم بالا تر از روز قبل  باشد می توان گفت با احتمال بسیار بالایی سهم روند صعودی را آغاز می کند .

۲) تیک نزولی هم زمانی که قیمت باز شدن سهم  پایینتر از بیشترین قیمت سهم در روز باشد و پس از آن قیمت بسته شدن سهم در قیمتی پایین تر ازقیمت باز شد باشد در صورتیکه روز آتی قیمت بسته شدن سهم پایینتر ازقیمت بسته شدن  روز قبل باشد سهم روند نزولی را ادامه می دهد .

حجم معاملات در روی خطوط فیبو بایستی حتما بررسی شود و اگر حجم بالا رود این سطوح بسیار حساس تر تلقی می شوند .

خرید حقوقی چه معنایی برای مان خواهد داشت:

در بازار سرمایه خرید حقوقی در موقعیت های متفاوت و نقطه قرار گیری سهم معنای متفاوتی خواهد داشت.

حمایت مقطعی :

اگر سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته باشد، و حقوقی شروع به خرید نماید، نوع خرید، نشانگر رشد و یا شکست این حمایت خواهد بود.

هر زمان مشاهده نمودید، خرید حقوقی در کف حمایتی، اندک،مقطعی و بدون رنج مثبت باشد، نشانگر این است که سهم قصد شکست حمایت کرده است و این حقوقی فقط قصد حمایت مقطعی دارد.

این نوع حمایت در صورتی کارساز خواهد بود که روزهای بعد بازار مثبت بوده و این جو، مانع شکست حمایت گردد.

حمایت پایدار به همراه رنج مثبت:

در برخی موارد مشاهده مینماییم‌ حقوقی با خرید های پیوسته، بهمراه رنج‌مثبت باعث افزایش تقاضا گردیده و بعضا سهم‌ را به سمت صف خرید پیش میبرد. هرگاه با چنین‌صحنه ای‌مواجه‌ شدید، تا زمانی که این حمایت پایدار است دست به فروش نزنید.

خرید های پیوسته بدون رنج‌مثبت :

در برخی موارد مشاهده می نماییم‌ حقوقی یک شرکت روزانه درحال خرید سهم بوده و در هر دو بازار مثبت و منفی در حال خرید است.این نوع خرید معمولا نشاندهنده جمع آوری و حمایت میدهد. با چنین سهامی با رعایت حد ضرر سهامداری نمایید.

برخی حقوقی ها رفتار منطقی داشته و در روزهای منفی شروع به خرید نموده و روزهای مثبت با سود خوب خارج‌میگردد.

خرید حقوقی از کدهای خاص :

این نوع خرید ها معمولا در مقاومت های سهم اتفاق میافتد. وقتی سهمی رشد خوبی را تجربه میکند معمولا این رشد ها با حقوقی هماهنگ می باشد.

در صورتی که در سقف قیمتی شاهد خرید های سنگین‌ حقوقی بوده و نسبت های خرید و فروش نیز بسیار ضعیف باشد، بایستی کمی تامل نماییم. چرا که این صحنه، نشانگر ضعف تابلو بوده و نشان از خالی کردن میدهد.

البته این موضوع نسبی بوده و ممکن است نشانه مثبتی تلقی شود. با بررسی روزهای آتی تصمیم به خرید و فروش بگیرید. حجم بسیار زیاد در نقطه مقاومتی سهم ، نشانه خوبی نیست.

اگر سهم از مثبت به سمت منفی حرکت کرده و آخرین معامله سهم‌منفی شد کم‌کم به فکر فروش پله ای باشید. ( تکنیک تیک معکوس)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *