بهترین زمان خرید سهام اولیه

مهم‌ترین پرسش هر تازه‌وارد به بورسی این است که بهترین زمان خرید سهام و فروش آنچه موقع است؟ چگونه معامله کنیم که سود بیشتری به دست آوریم؟ چه موقع سهام بخریم؟ زمان خریدوفروش در بورس چه زمانی است؟ بهترین زمان فروش سهام عرضه اولیه چه موقع است؟ بهترین سهام برای خرید در حال حاضر چیست؟

در بورس تنها معامله و خریدوفروش کافی نیست بلکه هر سهامدار باید بداند یک سهام چه موقع با قیمت مناسب خریداری کند و چه زمانی سهام خود را به فروش برساند. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی متأسفانه بدترین زمین را برای خریدوفروش انتخاب می‌کنند و همین مسئله سبب زیان آن‌ها می‌شود و یا ممکن است سود مناسبی نصیبشان نشود. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که مهارت شناسایی بهترین فرصت را برای خرید یا فروش سهام خود داشته باشید.

 • زمان‌هایی می‌رسد که بازار دچار حباب شده و سهام شرکت‌های مختلف در قیمت‌های بیشتر از ارزش واقعی خود به فروش می‌رسند. در چنین شرایطی معمولاً خریداران مبتدی هیجانی عمل کرده و صف خرید درست کرده و در صف‌های طولانی منتظر خرید می‌نشینند. خرید در شرایط حباب قیمت ریسک بزرگی بوده و درنهایت منجر به زیان می‌شود. به‌طورکلی خرید در صف یا فروش در صف کار درست و مناسبی نیست.
 • آنچه یاری گر شما در زمان‌های خریدوفروش سهام است، تحلیل، تحلیل و تحلیل است. با کمک تحلیل تکنیکال بورس به‌خوبی مسیر آتی سهم را بررسی می‌کنید. برای مثال اگر سهمی امروز ۲۲۰۰ تومان قیمت دارد. با پیش‌بینی و تحلیل کارشناسی قیمت آن را تا ۸۰۰۰ تومان هم پیش‌بینی می‌کنید؛ بنابراین نوساناتی که سهم در این مدت طی می‌کند را نادیده گرفته و سعی می‌کنید سهم را در تارگت یا هدف مشخص‌شده که همان ۸۰۰۰ هزار تومان است به فروش برسانید.در این مسیر هر چه سهم را با قیمت کمتری خریداری کنید سود کرده‌اید. بهترین زمان خرید سهام برای این مدل سهم‌ها روزهایی است که منفی خورده و قرمز می‌شوند. البته در نظر بگیرید آینده پیش‌بینی می‌شود اما هیچ پیش‌بینی قطعیت ندارد بنابراین مفروضات و معیارهای دیگری هم در کنار تحلیل خود قرار دهید که اگر جایی آن‌ها دچار تغییر شدند و با پیش‌بینی‌های شما جور درنیامد استراتژی خود را تغییر داده و برای سهام خود تصمیم دیگری بگیرید.

همچنین بخوانید :  افزایش سرمایه
 • معمولاً حرفه‌ای‌ترها و کارشناسان معتقدند که یک ربع تا نیم ساعت ابتدایی بازار رفتارها هیجانی بوده و در بیشتر زمان‌ها موقعیت مناسبی برای خرید وجود ندارد؛ بنابراین صبر کنید تا مدتی از شروع معاملات بگذرد. البته این نکته در مورد تمام سهام صدق نمی‌کند. خرید اول وقت در بورس برای سهامی که مدت‌هاست در صف خرید هستند و قرار است ادامه پیدا کند گزینه مناسب‌تری است. تشخیص بهترین زمان خرید سهام یا فروش آن بر اساس ساعات معاملات یا روزهای معامله تقریباً ریسک بزرگی است و در موقعیت‌ها و شرایط مختلف با یکدیگر تفاوت دارند.

خرید در بورس

 • از فرصت‌ها استفاده کنید. گاهی بر اساس بررسی‌هایی که دارید متوجه می‌شوید زمان درستی برای تشخیص زمان خرید سهام است و می‌توانید به آن ورود کنید. در چنین شرایطی پول جدید وارد بازار نکنید. به پرتفوی خود برگردید و سهامی که بازده لاک‌پشتی دارد را به فروش رسانده و با آن برای خرید سهامی که شناسایی کرده‌اید بروید.
 • تحلیل بنیادی را کنار نگذارید. با استفاده از بررسی ترازنامه‌ها و صورت‌های مالی می‌توانید روند رشد یا رکود شرکت را مشاهده کنید. اگر می‌بینید هر بار گزارش‌ها ناامیدکننده‌تر از گذشته است درنگ نکرده و سهام شرکت را به فروش برسانید و در عوض پول خود را در شرکتی سرمایه‌گذاری کنید که در حال رشد و پیشرفت است. در بیشتر مواقع اگر اهل تحلیل و حرکت منطقی باشید متوجه خواهید شد که زمان خرید و فروش سهام خود را به شما نمایان می‌کند. بهترین زمان خرید سهام یا فروش آن زمانی است که به دانش بورس و معامله مجهز شده‌اید.
 • حد ضرر و حد سود تعیین کنید. این‌یکی از توصیه‌هایی است که همیشه باتجربه‌ترها به مبتدیان پیشنهاد می‌کنند. ممکن است برای سهمی در نظر بگیرید که اگر ده درصد از زیان کل را دارا شد در هر شرایطی از آن بیرون بیایید و از آن سمت در مورد سود نیز همین نکته صدق می‌کند. در این شرایط مراقب هیجانات خود همچون طمع و خوش‌بینی افراطی باشد.
 • بهترین زمان خرید سهام یا فروش آن زمانی است که منطقی عمل می‌کنید. هرگاه سود خود را کسب کردید از آن خارج شوید. در بازار سهام دیگری با موقعیت‌ها و آینده خوب هستند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کرده و از آن نیز کسب سود کنید. زمان فروش سهام را به حد سود یا ضرر خود گره بزنید.
 • در کنار تحلیل بنیادی از تحلیل تکنیکال نیز بهره‌مند شوید. نمودارها حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و با توجه به روندی که سهام از سر گذرانده می‌توانید روند آتی آن را پیش‌بینی کنید. اینکه در چه قیمت‌هایی از حمایت برگشته و در چه زمان‌هایی مقاومت را شکسته است همه این‌ها آلارم هایی هستند که حواس شما را به حرکت بعدی سهم جمع می‌کنند.

زمان خرید و فروش سهام

 • درآمد سالانه شرکت همیشه حرف‌هایی برای گفتن دارد. سامانه کدال را بررسی کرده و اگر متوجه کاهش درآمد شرکت شدید به معنای فروش سهام است. هر چه سریع‌تر این موضوع را متوجه شوید شانس این را خواهید داشت که پیش از ریزش بازار سهم را به فروش برسانید. البته کل صنعت موردنظر را نیز بررسی کنید. گاهی یک صنعت به‌طور کل در حال افول است.

همچنین بخوانید :  مفهوم ریسک و بازده در بورس چیست؟
 • اگر با تحلیل تکنیکال و بنیادین و این داستان‌ها خبرهای خوبی به گوشتان نرسید. سری هم به حجم معاملات بزنید. اگر با افزایش قیمت حجم معاملات کم شد یعنی سهام به فروش نزدیک می‌شود.
 • گاهی در یک سهام گیرکرده و راهی برای خروج پیدا نمی‌کنید. در چنین شرایطی ممکن است به‌طور موقت سهام سبز شده و تقاضا برای آن بالا برود. این فرصت‌ها کوتاه و موقتی ست. از آن‌ها استفاده کرده و از سهم خارج شوید. به‌هرحال ضرر کمتر دادن هم خود نوعی منفعت به‌حساب می‌آید. بهترین زمان خرید سهام یا فروش آن‌ها با علائم مختلف خود را به شما نمایان می‌کنند.

یکی از زمان مهم فروش مربوط به فروش عرضه اولیه است. معمولاً به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که شرکت‌کنندگان در بازده اولیه از سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند. معمولاً عرضه‌های اولیه چند بازده هستند و بیشتر سهامداران تنها برای بازده اولیه این سهام را خریداری می‌کنند؛ بنابراین برای اینکه زمان فروش آن را حدس بزنید به‌اندازه شرکت توجه کنید که جزو شرکت‌های بزرگ، کوچک یا متوسط است.

تحلیل بورس

همچنین بر تحلیل بنیادی نیز تکیه داشته باشید از طرف دیگر ازآنجایی‌که در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تعداد کمی سهام به شرکت‌کنندگان می‌رسد این وظیفه سهامداران عمده است که از سهم حمایت کنند. هرگاه سهام‌داران عمده شروع به فروش سهام کردند می‌تواند موقعیت مناسبی برای فروش باشد. البته معمولاً پس از چند روز فروش معمولاً سهام به‌صف خرید برمی‌گردد و در آن زمان نیز موقعیت خوبی برای فروش عرضه اولیه فراهم می‌شود.

زمان مناسب خرید و فروش سهام کی است؟

سوالی که پیش روی اغلب شماست این است که زمان مناسب خرید و فروش سهام چه موقعی است و چه زمانی باید سهمی را بخریم و بفروشیم :

این موضوع را حتما در تمام معاملاتتان رعایت کنید که هیچ وقت خلاف جهت بازار معامله انجام ندهید . وقتی که تمام بزرگان بازار دارند سهام خود را می فروشند و بازار با نزول شدید روبروست شما دست نگه دارید و سهم نخرید به خیال اینکه برد کردید در منفی ها سهام خریدید و بالاخره ارزش سهامتان بالا می رود چون هیچ وقت نمی توانید به قطعیت تشخیص دهید که کف بازار کجاست و کجا مناسب برای خرید است اما اگر به خرید و فروش ها دقت کنید و تیزحسی داشته باشید و هوشمند معامله انجام دهید می توانید از بسیاری از ضرر ها در امان باشید و به سود های خوبی هم برسید .

همیشه یادتان باشد که حفظ سرمایه و ضرر نکردن اولویت اول و در مرحله و اولویت دوم سود کردن هست .
همیشه زمان برای خرید مناسب هست اما برای فروش مناسب ممکن است همچین فرصتی را پیدا نکنید .

پایین نمودار همان جایی است که خرید های اصلی در حال انجام است و بزرگان بازار وقتی میخواهند خریدی انجام دهند مسلما این خرید را یکدفعه انجام نداده و خرید به صورت پله ای را انچام میدهند و خرید اولیه در پل اول توسط آنان صورت میگیرد. در پله دوم خریدشان ، کارگزاری ها و حقوقی های دیگر وارد سهم می شوند و انها هم خرید خودشان را انجام می دهند . تا اینجا بزرگان سعی می کنند که تمام خریدشان را انجام دهند .

در پله ی بعد دیگر افراد حقیقی که معامله گران زرنگ و هوشمندی هستند و متوجه تغییرات حجم معاملات در سهام شده ، اونها هم وارد سهم می شوند و کم کم تبلیغات راجع به خرید سهام صورت می گیرد و در پله ی آخر خرید توسط سایر معامله گران صورت می گیرد و اینجاست که بزرگان بازار و پول هوشمندی که پشت سهم آمده سود خود را گرفته و اقدام به فروش سهام کرده و از بازار خارج می شوند .

تشخیص زمان خرید سهام

در این حال یک مقدار سهم بالا می رود و سهام دار تازه وارد که از خوشحالی در پوست خودش نمی گنجد بابت سودی که کرده ، ناگهان در روزهای آتی مواجه می شود که سهم رو به خالی شدن است و فروش سهام روز به روز بیشتر می شود . سهامدار متعصب ما که ممکن است علاقه خاصی به سهم پیدا کرده باشد ، باز هم در فروش ها و در قیمت های پایین تر سهم را می خرد و غافل از اینکه ضرر خود را بیشتر کرده و اکثر سهامداران اصلی سود خود را گرفته و وارد سهم دیگری می شوند .

و من روز به روز می بینم که سهامداران تازه پا و نوپای زیادی این روال را در سهام خودشان پیاده می کنند و از سهمی به سهم دیگر این روند تکرار می شود .

و چون خیلی دیر وارد بازار می شوند عملا سودی کسب نمی کنند و چون سرمایه شان هم به اندازه ای نیست که از بازار حمایت کنند بدون سود و سرخورده از بازار ، از این بازار خارج می شوند . پس سعی کنید به صورت هوشمندانه و با بررسی های علمی در زمان مناسب وارد سهام شوید تا به کسب سود مناسب دست پیدا کنید و همه چیز را به بدشانسی ربط ندهید .

همچنین بخوانید :  محاسبه ارزش شرکت

و هیچ وقت سماجت و غرور و تعصب بیش از اندازه به یک سهم نداشته باشید و با سهم ازدواج نکنید و عاشقش نشوید. اگر حد ضرر هاتون فعال شد به راحتی سهم رو بفروشید و سراغ سهام دیگر بروید . از این موضوع مطمئن باشید که هیچ وقت نمیتواند در بازار سهام وجود ندارد و هر سهمی هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام دهد و هر روالی که دوست داشته باشد را می تواند پیاده کند ومهم این است که شما به استراتژی خودتان پایبند باشید.

پس تا زمانی که روند پا برجاست به نگهداری سهمتان بپردازید و وقتی دیدید که روند عوض شد و ورق برگشت تمام اسباب و وسایلتان را جمع کنید و سودتان را گرفته و مثل یک دزد فرار کنید . عقل و منطق هم همین را می گوید که وقتی سهمی پایین می آید و روند خودش را عوض می کند و بیشتر تمایل به نزول دارد تا صعود ، باید زود از شرش خلاص شد.

نمودار خرید و فروش سهام توسط افراد مختلف حقیقی و حقوقی را برایتان آورده ام:

step_buy_sell-300x169

3 پاسخ
 1. عباس
  عباس گفته:

  گاهی یک بیان ساده و روان می تواند مفاهیم عمیقی را به مخاطب منتقل کند. ممنون به خاطر مطلب مفیدتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *