سرمایه گذاری در بازار ارز

بازار ارز همیشه جزو گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران به شمار می‌رود و افراد زیادی در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه‌گذاری دلایل مختلفی دارد و همچنین نوع‌های متفاوتی نیز دارد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که در کشور ما این سرمایه‌گذاری موردتوجه قرار گرفته است به دلیل وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت است. زیرا با فروش نفت و مقدار ارز واردشده به کشور و همچنین عوامل تأثیرگذار دیگر، قیمت ارز دچار نوسان شده و چون به تجربه ثابت شده که این نوسانات همیشه روند صعودی داشته است، افراد برای سرمایه‌گذاری به این بازار روی می‌آورند. البته باید یادآور شد که بازار ارز در کشور ما دو مفهوم دارد. مفهوم اول خرید ارز و نگهداری آن به امید فزایش قیمت و مفهوم دوم ورود به بازار بورس ارز می‌باشد که در حالت کلی و جهانی منظور از ورود به بازار ارز حالت دوم می‌باشد. با این اوصاف در این مقاله به دلایل موجه ای که در هر دو حالت از این بازار وجود دارد، که سبب می‌شود افراد در آن سرمایه‌گذاری کنند می‌پردازیم.

سرفصل‌های بررسی‌شده در این مقاله شامل موارد ذیل است

  • دلایل موجه برای ورود به بازار ارز
  • دلایل سرمایه‌گذاری در بازار بورس ارز

دلایل موجه برای ورود به بازار ارز

همان‌طور که بیان شد در این متن هر دو مفهوم بازار ارز را بررسی می‌کنیم. در این قسمت همان بخشی را مدنظر قرار می‌دهیم که اغلب افراد جامعه با آن آشنا هستند و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. اکثر افراد مقداری از سرمایه خود را تبدیل به دلار یا هر ارزی که احتمال افزایش قیمت آن را می‌دهند، می‌کنند و به آن به شکل یک بازار سرمایه‌گذاری می‌نگرند. اما آیا این کار دلایل منطقی و موجهی دارد؟ و این دلایل چه چیزی می‌تواند باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل برای ورود به این بازار نقد شوندگی آن می‌باشد. افراد دوست دارند در بازاری سرمایه‌گذاری کنند که هر زمان که نیاز دارند بتوانند این سرمایه را نقد کرده و از آن استفاده نمایند.

 

 

اکثر افراد مقداری از سرمایه خود را تبدیل به دلار یا هر ارزی که احتمال افزایش قیمت آن را می‌دهند، می‌کنند و به آن به شکل یک بازار سرمایه‌گذاری می‌نگرند. مهم‌ترین دلیل برای ورود به این بازار نقد شوندگی آن می‌باشد. از طرفی بازار ارز در مقابل تورم ارزش خود را از دست نمی‌دهد.

 

بازار ارز یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری می‌باشد که بیشترین نقد شوندگی را دارد و این اطمینان را به افراد می‌دهد که در هرزمانی از سرمایه خود استفاده کنند. درنتیجه این عامل یکی از دلایل موجه ورود به این بازار می‌باشد. از طرفی بازار ارز در مقابل تورم ارزش خود را از دست نمی‌دهد و همگام با آن و حتی گاها بیشتر از مقدار تورم افزایش قیمت دارد. این عامل سبب می‌شود که اگر معضلات اقتصادی به وجود آید یا تورم افزایش پیدا کند، فرد سرمایه‌گذار اگر سودی از این بازار به دست نیاورد حداقل از ارزش سرمایه او کاسته نشود. این عامل نیز از دلایل مهم برای ورود به این بازار می‌باشد. از دیگر دلایلی که می‌توان برحسب تجربه چندین ساله‌ای که در این بازار وجود دارد به آن اشاره کرد، ریسک پایین این بازار می‌باشد. در چند دهه اخیر ریسک این بازار بسیار پایین بوده و ریسک پایین در یک بازار سرمایه‌گذاری یکی از فاکتورهای اساسی این بازار به شمار می‌رود. مجموع این عوامل می‌تواند به‌عنوان دلایل موجه برای ورود به این بازار ‌باشد.

دلایل سرمایه‌گذاری در بازار بورس ارز

 

دلایل سرمایه‌گذاری در بازار بورس ارز

 

 

دلایل مختلفی وجود دارد که سرمایه‌گذاری در بازار ارز را توجیه می‌کند ازجمله این دلایل می‌توان به متنوع بودن آن اشاره کرد. سرمایه‌گذار در بازار بورس ارز می‌تواند روی جفت ارزهای مختلف معامله کند و این تنوع باعث می‌شود که ریسک معاملات کاهش یافته و سودآوری بیشتری به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که ارزش هر جفت ارز نسبت به یکدیگر استقلال کامل دارد و این امر سبب کاهش ریسک در معاملات هم ارز می‌شود. باید در نظر داشت که دسترسی بالا به اطلاعات بازار ارز نیز از دیگر دلایل ورود به بورس ارز می‌باشد. این بازار به‌صورت ۲۴ ساعته فعالیت داشته و اطلاعات هر جفت ارز از طریق پلتفرم‌ها قابل‌مشاهده است. همچنین اخبار بازار ارز به‌راحتی در دسترس تمامی افراد وجود داشته و می‌توانند تحلیل‌ها و معاملات درستی را انجام دهند. از دیگر دلایل و مزایای بورس ارز این است که شما در معاملات به یک ارز اکتفا نمی‌کنید. همیشه در سرمایه‌گذاران این ترس وجود دارد که سیاست‌های پولی امریکا باعث کاهش ارزش دلار شود، با توجه به این موضوع لازم به یادآوری است که بازار بورس ارز این امکان را به افراد می‌دهد که با توجه به تغییرات ارزش هر ارز سرمایه‌گذاری و معاملات را روی ارز مدنظر دیگری انجام دهند. در حقیقت بازار بورس ارز سرمایه‌گذار را از آسیب‌های جهانی اقتصاد در امان می‌دارد. افزایش پنهان سرمایه از دیگر دلایل اصلی سرمایه‌گذاری در بازار بورس ارز است به این معنی که ارزش یک ارز وابسته به ارزش کالا و سهام بوده و اگر قیمت کالا یا سهام افزایش یابد درواقع ارزش ارز شما افزایش یافته است، که به معنی افزایش پنهان سرمایه می‌باشد. وجود اهرم مالی و ریسک به پاداش نیز در بازار بورس ارز از دلایلی است که می‌تواند در ورود سرمایه‌گذار به این بازار مؤثر باشد. سرمایه‌گذار به‌وسیله اهرم مالی می‌تواند تا چند برابر سرمایه ورودی خود ریسک کند و درآمد بیشتری داشته باشد البته اگر تحلیل درستی انجام ندهد این عامل موجب ضرر سنگین خواهد شد.

همان‌طور که گفته شد ورود به بازار ارز در کشور ما به دو صورت می‌باشد، یک حالت خرید ارز و سرمایه‌گذاری روی آن بوده و حالت بعدی ورود به بازار بورس ارز و انجام معامله در آن می‌باشد. با توجه به مواردی همچون نقد شوندگی بالا، همگامی با تورم که مانع از دست رفتن ارزش سرمایه‌گذاری می‌شود و ریسک پایین، می‌توان به این بازار وارد شد و در آن سرمایه‌گذاری کرد. بازار بورس ارز نیز دارای مزایایی می‌باشد و همین‌طور دلایلی همچون تنوع بازار و اهرم مالی سبب می‌شود که این بازار نیز برای سرمایه‌گذاری مناسب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *