در بانک سرمایه‌گذاری کنیم یا مسکن؟
وضعیت نامتعادل اقتصادی استرس افراد برای سرمایه‌ گذاری در بازارهای مختلف را بیشتر می‌کند. رکود اقتصادی تأثیر منفی در تمام بازارها داشته و افراد را دچار سردرگمی در سرمایه‌ گذاری می‌کند. از طرفی رکود سنگین اقتصادی و کاهش روزبه‌روز ارزش پولی سبب شده تا افراد برای مصون ماندن از کاهش ارزش دارایی خود در بازارهای مختلف مانند مسکن، طلا و یا بانک سرمایه‌ گذاری کنند. اما انتخاب نامناسب بازار سرمایه‌ گذاری می‌تواند در گام اول ارزش دارایی را کم کند و در شرایط بدتر منجر به از بین رفتن سرمایه شود.
 معمولاً سرمایه‌گذاران برای فرار از ریسک بازارهای سرمایه‌ گذاری دارایی خود را بین این بازارها به نسبت رونق و بازدهی که از هر بازار پیش‌بینی می‌کنند تقسیم می‌کنند اما برای کسانی که مقدار پس‌انداز کمتری دارند کار دشوارتر شده و مجبورند یکی از بازارهای موجود را برای سرمایه‌ گذاری انتخاب کنند. در ایران سرمایه‌ گذاری در بانک یا مسکن بیشتر مرسوم بوده و معمولاً به‌عنوان دو بازار مقابل هم دیده می‌شوند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که در چه شرایطی کدام‌یک از این دو مورد را برای سرمایه‌ گذاری انتخاب کنیم.
سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبحث می‌باشد عبارت است از:
 • عوامل مؤثر در انتخاب نوع سرمایه‌ گذاری
 • سرمایه‌ گذاری در بانک بهتر است یا مسکن

عوامل مؤثر در انتخاب نوع سرمایه‌ گذاری

 

عوامل مؤثر در انتخاب نوع سرمایه‌گذاری

برای پاسخ به این پرسش که در بانک سرمایه‌ گذاری کنیم یا مسکن، باید عواملی که سبب می‌شود تا با توجه به آن سرمایه‌گذاری را انجام دهیم بررسی کنیم. به‌طورکلی نوع سرمایه‌گذاری به شخصیت هر فرد و همچنین انتظارات آن از سرمایه‌ گذاری بستگی دارد. شاید این سؤال به وجود آید که هر کس برای به دست آوردن سود و درآمد بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کند اما بسیاری از افراد هستند که توان مقابله با خطر سرمایه‌ گذاری برای کسب سود بالا را ندارند و ترجیح می‌دهند سود کمتر دریافت کنند اما سرمایه آن‌ها مورد تهدید جدی قرار نگیرد.
 با تمام این اوصاف چهار پارامتر ریسک، نقد شوندگی، تورم و بازده مورد انتظار عواملی هستند که می‌توان با بررسی آن‌ها در بازارهای سرمایه‌ گذاری، بازار مناسب را با توجه به خصوصیات هر فرد پیدا کرد. همان‌طور که گفته شد اولین مورد ریسک است. بسیاری از افراد قدرت ریسک بالایی دارند یعنی حاضرند سرمایه خود را به خطر بیندازند اما سود بالایی را دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که ریسک بالا لزوماً سود به همراه ندارد و ممکن است فرد شکست جبران‌ناپذیری را متحمل شود. بااین‌حال بعضی افراد حاضر به ریسک نمی‌باشند و ترجیح می‌دهند سود کمتری دریافت کنند و درعین‌حال استرس کمتری داشته باشند.
مورد بعدی نقد شوندگی بازار سرمایه‌ گذاری می‌باشد، نقد شوندگی یعنی هر زمان که بخواهید بتوانید سرمایه خود را به پول تبدیل کنید. معمولاً کسانی که سرمایه‌ی کمتری دارند و از تنها پس‌انداز خود برای سرمایه‌ گذاری استفاده می‌کنند به این عامل بسیار توجه دارند تا در موارد ضروری بتواند دارایی خود را به پول نقد تبدیل کرده و از آن استفاده کنند. عامل بعدی تورم می‌باشد بدین معنا که سرمایه‌ گذاری موردنظر درگذر زمان ارزش واقعی خود را از دست داده یا خیر. بهتر است در بازارهایی سرمایه‌ گذاری شود که با ایجاد تورم و افزایش قیمت‌ها، بازار مدنظر نیز به نسبت تورم افزایش قیمت داشته باشد تا حداقل از ارزش دارایی کاسته نشود. بازده مورد انتظار عاملی است که بیشتر از دیگر پارامترها به دید سرمایه‌گذار می‌آید، سود دریافتی و درآمدی که برای فرد از سرمایه‌ گذاری حاصل می‌شود از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب بازار سرمایه‌ گذاری می‌باشد.

سرمایه‌ گذاری در بانک بهتر است یا مسکن

همان‌طور که گفته شد نمی‌توان گفت که سرمایه‌ گذاری در کدام بازار بهتر است یا بدتر، و باید با توجه به خصوصیات سرمایه‌گذار و سایر شرایط، تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار مدنظر گرفت. معمولاً برای کسانی که اهل ریسک نیستند و دوست دارند بدون استرس یک مقدار سود مشخص را از سرمایه‌گذاری خود دریافت کنند، سرمایه‌گذاری در بانک پیشنهاد می‌شود. البته باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاری در بانک عامل نقد شوندگی را به‌خوبی پوشش داده و در هر زمان که سرمایه‌گذار بخواهد می‌تواند دارایی خود را از بانک خارج کند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد عامل تورم می‌باشد. یعنی به‌مرورزمان سپرده سرمایه‌ گذاری شده در بانک ارزش خود را در اثر تورم از دست می‌دهد. باید در نظر داشت که اگر تورم همانند شرایط فعلی بازار شدید باشد سرمایه‌ گذاری در بانک توجیه منطقی نخواهد داشت.
سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن می‌تواند تا حد معقولی عامل تورم را پوشش دهد. البته بازار مسکن معمولاً نسبت به تورم با تأخیر ۳ تا ۶ ماهه واکنش نشان می‌دهد اما درهرصورت ارزش سرمایه و دارایی در آن کاهش پیدا نمی‌کند. سرمایه‌ گذاری در مسکن دارای دو نوع بازده می‌باشد مورد اول دریافت اجاره از مسکن می‌باشد و مورد دوم افزایش قیمتی که در اثر شرایط بازار یا عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود که اگر در اثر تورم باشد طبیعتاً ارزش دارایی حفظ شده، اما اگر عرضه و تقاضا در بازار باشد سود و درآمدی مازاد به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد. در بازار مسکن باید این نکته را به خاطر داشت که قدرت نقد شوندگی پایین‌تری نسبت به سرمایه‌ گذاری در بانک دارد و در زمان‌هایی که بازار در رکود قرار می‌گیرد می‌تواند سرمایه‌گذار را در بحث نقد شوندگی با مشکل روبه‌رو کند.
معمولاً برای کسانی که اهل ریسک نیستند و دوست دارند بدون استرس یک مقدار سود مشخص را از سرمایه‌ گذاری خود دریافت کنند، سرمایه‌ گذاری در بانک پیشنهاد می‌شود، در ضمن سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن می‌تواند تا حد معقولی عامل تورم را پوشش دهد و ارزش سرمایه و دارایی را حفظ کند.
افراد جامعه شیوه‌ها و موارد مختلفی را برای سرمایه‌ گذاری انتخاب می‌کنند و شیوه تفکر و همچنین داشتن دانش در این زمینه می‌تواند تأثیراتی را در تصمیمات و سرمایه‌ گذاری‌ها داشته باشد. بعضی از افراد سرمایه‌ گذاری در مسکن و خرید آن را مطمئن و سودآور می‌دانند و بعضی دیگر سرمایه‌گذاری در بانک را سرمایه‌گذاری پر دغدغه می‌دانند. به‌هرحال تصمیمات و سرمایه‌گذاری علاوه بر خصوصیات فردی، تأثیرپذیر از شرایط اقتصادی و شرایط سیاسی نیز می‌باشد و اگر بخواهیم در شرایط فعلی یک سرمایه‌ گذاری را پیشنهاد دهیم، سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن می‌تواند مفیدتر باشد.
1 پاسخ
 1. محمدرضا مهرنیا
  محمدرضا مهرنیا گفته:

  با عرض سلام و احترام
  خب بله فرمایش شما برای سرمایه گذاری در بخش مسکن صحیح ولی سوال بنده این است برای سرمایه گذاری دویست یا پانصد میلیونی در بانک امکانش هست با توجه به تورم هر ساله ارزش سرمایه کاسته شود و دوچار ضرر شویم ولی اگر یک سرمایه دو میلیارد و چهارصد میلیونی را در بانک سپرده پنج ساله کنیم و با توجه به میزان سود سپرده مثلا در بانک ملی که الان بیست درصد محاسبه میشود تقریبا ماهی چهل میلیون تومان میشود هر جوری که حساب کنیم هیچ شغلی در حال حاضر در کشور موجود نیست که بدونه ریسک و دغدغه آدم شب سرش و روی بالش بزاره و بخوابه و هر ماه چهل میلیون بگیره و سالی تقریبا چهارصد و خورده ای میلیون به جیب بزنه و در اندک زمانی این پول با این هجم سود دو برابر خواهد شد و یک سود هنگفت ماهیانه دریافت میشود که از حیطه تخیل هم فراتر می‌رود مثل اون داستان‌هایی میشه که آدم با تراول صدی سیگارشو روشن می‌کنه و با توجه به این سود واقعا آدم بعد از گذر پنج سال دقیقا می‌تونه این رویا رو واقعی کنه چونذا م با این همه پول چیکارا که نمیتونه انجام بده پس بنده میگم اگر سرمایه اولیه زیاد باشه من فکر نمیکنم سرمایه گذاری در بانک چه بصورت سپرده و چه بصورت خرید اوراق به ضرر باشد جواب شما چیست شما در این خصوص چه نظری دارید …

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *