unnamed

 حذف صفر از واحد پول ملی

حذف صفر از واحد پول ملی ، بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل دوران بحران بدهی‌ کشورها و تورم‌های بسیار بالا صورت می گرفت. و در اغلب موارد با شکست در سیاست گذاری  مالی و پولی دچار می شد. در سال ۹۹ شاهد کاهش بیش از پیش درآمد دولت به دلیل بیماری کرونا و نداشتن تجارت بی الملل وکاهش شدید فروش نفت در سایه تحریم های ظالمانه آمریکا ، ناظر تصمیماتی از سوی نظام حاکمیتی هستیم . یکی از آن ها طرح حذف صفر از واحد پول ایران است . از دولت قبل تا کنون ، مقامات اصرار زیادی به حذف صفر از واحد پول داشتند و کارشناسان اقتصادی، اساتید دانشگاه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  اغلب ، نظر به بی تاثیر بودن و حتی نظر به منفی بودن این عمل در نظام پولی و بانکی داشتند. با این وجود در شرایط کنونی،حتی برخی از همین مخالفان طرح حذف صفر از واحد پول ایران این امر را ناگریز و لازم الاجرا می دانند.در همین حال اجرا این طرح در کنار فواید خود منجر به بروز مشکلاتی عدیده ای نیز می شود .

تورم چیست؟

Copy 2

تورم ، عامل اصلی گرانی و بی ارزش شدن واحد پول درکشور است . عامل وجود آورنده ی تورم را نیز میتوان گفت چاپ پول بدون پشتوانه برای مدیریت پولی و مالی کشور می باشد،که سالیان سال است با مدیریت نادرست بانک مرکزی و سیاست های پولی اشتباه از قبل انقلاب تا کنون، باعث ایجاد امواج تورمی شده است.

فواید اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی  بصورت زیر شرح داده شده است:

*حذف صفرهای پول ملی بدون بستر سازی اقتصادی تورم را مهار نخواهد کرد . احتمال اینکه در کوتاه مدت اثردر کاهش سطح عمومی قیمت ها و نرخ تورم داشته باشد وجود دارد ، اما در بلند مدت نتیجه ای جز افزایش تورم نخواهد داشت  و این موضوع فقط به نحوه ی اجرا و بستر سازی اقتصادی بستگی دارد.

*باعث آسان شدن نقل و انتقال پول و کاستن از مخاطرات آن در حجم کلان می شود . با عمل حذف صفر از واحد پول ملی مردم می توانند از لحاظ روانی احساس آسایش و آرامش  بیشتری در معاملات روزمره داشته باشند . به این ترتیب مردم حس می کنند که پول کمتری در روزمره مصرف می کنند . شاید همین موضوع باعث اعتماد سازی مردم به ارز رایج مملکت شود و کمتر به سمت ارزهای خارجی  برای سرمایه گذاری بروند . یکی از دلایلی که اغلب  تحلیلگران مخالف طرح ، نظر خود را درباره حذف صفر از پول ایران ، عوض کردند این بود که زمانی فرا نرسد که مردم پول ملی را کنار بگذارند و ارزهای خارجی را در مبادلات خود وارد کنند.

*موجب صرفه جویی در نیروی انسانی و هزینه ی معاملات در مسائل مالی می شود . درج کردن  صفر های متعدد در ارقام صورت های مالی حسابداری، موجب اتلاف وقت و گاهی ناتوانی نرم افزار های مالی در محاسبات میشد.

*حذف صفر باعث افزایش جایگاه پول ملی در حوزه بین‌المللی خواهد شد. به طور مثال در این حالت یک دلار آمریکا به جای ده هزار ریال، ده تومان معامله می‌شود. این در واقع همان ارزش اسمی پول است.

*اگر باعث کاهش تورم شود ممکن است پای سرمایه گزاران خارجی را به ایران باز کند. سرمایه گزارن خارجی در کشوری که ثبات اقتصادی نداشته باشد کمتر ریسک میکنند.

اثرات منفی حذف ۴ صفر از پول ملی ممکن است ایجاد کند:

*حذف صفر ،یک حساسیت زدایی نسبت به سیاست های تورم زا ایجاد میکند واین شاید خطری بزرگ تلقی شود.دولت باید برنامه ای حمایتی از بخش های مولد و تحت فشار گذاشتن بخش های غیر مولد را در دستور کار خود قرار دهد  با حذف صفر ممکن است اختلاس ها افزایش پیدا کند.

*کارشناسان بانکی پیش بینی میکنند که در طول فرآیند حذف صفر از پول ملی عده ای قیمت کالاهای خود را افزایش داده تا برمبنای پول جدید ، کالاهای خود را قیمت گذاری کنند.

*ناسازگاری داده ها و اطلاعات مالی جدید نسبت به صورت های مالی قدیم ، باعث ایجاد بهم ریختگی  نسبی خواهد شد . جدا از اینکه  باعث وارد شدن هزینه  به فعالان اقتصادی  میشود،مقایسه صورت های مالی و اقتصادی را با مشکل رو به رو می سازد.

* پروژه حذف صفر از پول ملی از دید عده ای از اساتید دانشگاه و تحلیلگران اقتصادی کاری بی فایده شمرده میشود . آنها بر این عقیده هستند که این عمل جز تغییر ظاهری واحد پول ملی  هیچ اثری در اقتصاد ندارد.

* به دلیل بالا بودن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی در ایران، با حذف صفرها بسیاری از قیمت‌ها مضربی از این تعداد صفرها نیستند، مثلا به هنگام حذف سه صفر از پول ملی ، عمده قیمت‌ها مضربی از ۱۰۰۰ نیستند و لذا کالاهای ۲۵۰۰ یا ۳۷۵۰ تومانی که باید ۲٫۵و ۳٫۷۵تومان قیمت‌گذاری شوند با مشکل گرد کردن اعداد مواجه می‌شوند که با توجه به قدرت اقتصادی تولیدکننده یا وارد کننده در قیمت گذاری ، قیمت‌ها به سمت بالا گرد خواهند شد.

*هر ۱۰ هزار ریال فعلی معادل یک تومان خواهد شد . در این صورت اگر واحد خردتر از تومان برای اقتصاد ایران طراحی نشود ، تمامی اجناسی که در حال حاضر کمتر از ۱ هزارتومان قیمت دارند، حداقل تا هزارتومان رشد قیمت خواهند داشت.

* تحت تاثیر تورم روانی، قیمت گذاری کالاها به خصوص کالاهای سرمایه ای همچون مسکن، طلا و سکه بیش از واحد پول جدید، قرار داد می شود. چرا که به عنوان مثال برای مردم درک این که بهای آپارتمانشان از ۲۰۰ میلیون تومان فعلی به ۲۰۰ هزارتومان کاهش یابد ، قابل پذیرش نخواهد بود و در این گونه بخش ها، رشد قیمت ها برای کاهش زیان ذهنی مالکان شتاب بیشتری خواهد گرفت.

download

تاثیر حذف صفر پول ملی  بر بازار سرمایه

این موضوع به احتمال زیاد ، ذهن فعالان بازار سرمایه را درگیر خود کرده که چه اتفاقی پس از حذف صفر در بازار سرمایه می آید.ارزش اسمی هر سهم در  بازار در حال حاضر ۱۰۰۰ریال است .پس از حذف صفر تا یک رقم اعشار بصورت( ۰٫۱) در می آید . سازمان بورس تا قبل از عملی شدن لایحه حذف ۴صفر از پول ملی می بایستی بستر لازم و متناسب با شرایط جدید را انجام دهد. شاید بتواند تا حدی در ابتدا این عمل حذف صفر  باعث رونق بازار شود ولی بایستی بدانید که تنها دلیل آن جو روانی شرایط بوجود آمده می باشد ؛ و رونق بازار در این شرایط ربطی به  بهتر شدن بنیاد شرکت ها یا سود سازی آنها ندارد.

یک فرمول ساده اقتصاد پولی برای شناخت تاثیر حذف صفر

ریاضی ابتدایی

نقدینگی *سرعت گردش پول=تعداد کالا *قیمت کالا

این نسبت بسیار تاثیر گذار میتواند درک بسیار خوبی از شرایط  انجام طرح حذف صفر بدهد.

باحذف صفر، سرعت گردش پول افزایش می یابد.در این شرایط باید به هرطریقی بستری متناسب برای برقراری تعادل  (تعداد کالا) و (قیمت کالا)  بوجود آورد . با رشد نقدینگی در شرایط کنونی و افزایش سرعت گردش پول به همان نسبت شاهد رشدحاصل ( قیمت × تعداد کالا )خواهیم بود.به این موضوع باید توجه داشت که نسبت تغییر  این دو به یکدیگر در صورت عدم بستر سازی اقتصادی برای حذف صفر،باعث ایجاد افزایش سطوح  قیمتی کالا و خدمات میشود!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *