توصیه‌های مهم افراد موفق برای سرمایه‌گذاری در بورس
با ورود به بازار سرمایه‌گذاری ممکن است سود زیادی نصیب سرمایه‌گذار شود اما نکته‌ای که باید موردتوجه قرار گیرد ریسک همراه سرمایه‌گذاری است. بنابراین سرمایه‌گذار باید متوجه خطرات ناشی از  سرمایه‌گذاری نیز باشد. بازار بورس دارای شرایطی است که انگیزه‌ی سرمایه‌گذار را بیشتر کرده تا بتواند سرمایه‌گذاری بیشتری را برای رسیدن به سود بیشتر انجام دهد. استفاده از تجربه افراد موفق به سرمایه‌گذار کمک خواهد کرد تا سرمایه‌گذاری موفق‌تری را در بازار انجام دهید. استفاده از الگوهای موفق و ایده‌های منحصربه‌فرد سرمایه‌گذاران موفق، دید سرمایه‌گذار را توسعه داده و می‌تواند طرز فکر او را در سرمایه‌گذاری‌ها تغییر دهد.
 پیتر لینچ یکی از مدیران وال‌استریت است که استراتژی معروفی با این عنوان دارد که: “سهامی را بخرید که می‌شناسید.” به‌روزرسانی اطلاعات در مورد بازار سرمایه‌گذاری از دیگر عواملی است که برای رسیدن به سرمایه‌گذاری موفق به شما کمک خواهد کرد. بنابراین آموزش مهم‌ترین ابزار برای رهایی از بحران‌های مالی می‌باشد. باید در نظر داشت که در کنار آموزش، تجربه هم سهم مهمی را در کسب موفقیت در بازار بورس(Stock Market) داشته و اگر بخواهیم تمام تجربیات را شخصاً به دست آوریم حتماً دچار ضرر در سرمایه‌گذاری خواهیم شد، درنتیجه استفاده از توصیه‌های افراد موفق منجر به افزایش دقت در معاملات و سرمایه‌گذاری خواهد شد.
 در ادامه متن به این توصیه‌ها و نکات می‌پردازیم.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:
  • توصیه‌های افراد موفق برای سرمایه‌گذاری
  • نکاتی که در بازار بورس باید رعایت کرد

توصیه‌های افراد موفق برای سرمایه‌گذاری

قبل از ورود در هر بازار سرمایه‌گذاری باید نسبت به آن بازار اطلاعاتی را به دست آورید. اولین گام برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری بورس جمع‌آوری اطلاعات این بازار و گفتگو با افراد موفق در این بازار است. اصلی‌ترین گام در سرمایه‌گذاری بورس  این است که بتوانیم در آینده بازار را به نحوی تحلیل کنیم که به سود بیشتری برسیم. می‌دانید که استفاده از تجربه افراد موفق نه‌تنها در سرمایه‌گذاری بلکه در هر کاری که می‌خواهید انجام دهید بسیار کمک‌کننده خواهد بود و امکان اشتباه شما را کاهش می‌دهد. در زیر فهرستی از توصیه افراد موفق در سرمایه‌گذاری بورس ذکرشده است:
۱٫ انضباط مالی: داشتن انضباط مالی نقش مهمی در سرمایه‌گذاری دارد. سرمایه‌گذار باید یاد بگیرد که صبور باشد و به جمع‌آوری سرمایه بپردازد و سپس در یک‌زمان مناسب فوراً برای
سرمایه‌گذاری اقدام کند.
۲٫ انتخاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری: قطعاً فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد اما اینکه کدام فرصت مناسب است و سود بیشتری را به همراه خواهد داشت به ‌دقت سرمایه‌گذار و وقتی‌که برای شناخت و انتخاب فرصت‌ها صرف کرده است بستگی دارد.
۳٫ پیش‌بینی آینده: یکی از مباحث اصلی و مهم در سرمایه‌گذاری پیش‌بینی بازار است. برای رسیدن به یک پیش‌بینی درست و مناسب باید بازار را به‌خوبی دنبال کرده و نسبت به‌تمامی عوامل مؤثر بر بازار اطلاعات کسب کنید. پیش‌بینی آینده نیاز به دید درست از وقایع داشته و همچنین استفاده از ابزارهای تکنیکال برای تحلیل روندهای بازار و علاوه بر آن، دانش و تحلیل اقتصادی و سیاسی برای تحلیل بنیادی موردنیاز فرد سرمایه‌گذار می‌باشد
۴٫ از اشتباهات درس بگیرید: بازار بورس تحت تأثیر شرایط و عوامل بسیاری قرار داشته بنابراین امکان اشتباه در آن بسیار زیاد می‌باشد. هوشیار باشید و در صورت اشتباه بهتر است از آن درس بگیرید تا بتوانید به رشد برسید. سعی شود اشتباهات و درس‌هایی که از آن اشتباه گرفته می‌شود یادداشت شود و هرچند وقت یک‌بار مرور شود تا از تکرار مجدد آن جلوگیری شود. لازم به ذکر است بسیاری از شرایط در بازار به اشکال گوناگون تکرارپذیر است.
۵٫ حفظ سرمایه اولویت اول سرمایه‌گذار: سرمایه‌گذار همواره باید این نکته را مدنظر داشته باشد که آن چیزی که اولویت دارد سرمایه اوست. تا زمانی که سرمایه نباشد سرمایه‌گذاری هم امکان‌پذیر نخواهد بود، بنابراین حفظ سرمایه باید اولویت اول سرمایه‌گذار باشد.
۶٫ رها کردن الگوهای تکراری: یکی از توصیه‌های افراد موفق در سرمایه‌گذاری پیروی نکردن از الگوهای تکراری و پای بند نبودن به یک سری اقدامات تکراری است. جسی لیمو یکی از سرمایه‌گذاران موفق عنوان می‌کند که بورس یک شمشیر دو لبه است.
۷٫ صبور باشید: نتیجه سرمایه گذری در بلند مدت نشان داده می‌شود. سرمایه‌گذار باید صبور باشد تا بتواند به نتیجه مطلوب خود برسد. با خرید و فروش نیست که پولدار می شودی بلکه صبر شما در معامله است که برایتان سرمایه می‌آورد.

اصلی‌ترین گام در سرمایه‌گذاری بورس  این است که بتوانیم در آینده بازار را به نحوی تحلیل کنیم که به سود بیشتری برسیم. می‌دانید که استفاده از تجربه افراد موفق نه‌تنها در سرمایه‌گذاری بلکه در هر کاری که می‌خواهید انجام دهید بسیار کمک‌کننده خواهد بود و امکان اشتباه شما را کاهش می‌دهد.

نکاتی که در بازار بورس باید رعایت کرد

نکاتی که در بازار بورس باید رعایت کرد
بعد از بررسی اطلاعات بازار و کمک گرفتن از توصیه‌های افراد موفق، نکاتی باید در نظر گرفته و رعایت شود تا سرمایه‌گذاری شما در بازار بورس به موفقیت برسد. رعایت اصول اولیه سرمایه‌گذاری از اولین نکات در سرمایه‌گذاری است. یکی از پایه‌ترین اصول سرمایه‌گذاری این است که سرمایه‌گذار از مازاد سرمایه خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کند. همچنین یک سرمایه‌گذار عاقل به‌منظور کاهش ریسک، سرمایه خود را در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند یعنی برای کاهش ریسک و رسیدن به سود بیشتر سبد سهام تشکیل می‌دهد.
دومین نکته ای که قبل از ورود به بازار بورس باید موردتوجه قرار گیرد، تحلیل‌گر بودن سرمایه‌گذار است. برای اینکه سرمایه‌گذار بتواند مانند یک تحلیل‌گر معامله کند باید زمینه‌های فکری خود را گسترش دهد.  سرمایه‌گذار باید مهارت‌های فکری و قدرت پیش‌بینی خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهد تا به‌مرور بتواند به‌صورت تجربی بازار را تحلیل کند.
بررسی وضعیت کلی بازار و تشخیص صعودی و نزولی بودن آن از موارد مهمی است که سرمایه‌گذار باید قادر به تشخیص آن باشد. فراگرفتن تحلیل تکنیکال بازار برای تشخیص روند بازار بسیار کمک‌کننده خواهد بود، پیگیری اخبار مهم در تحلیل و داشتن پیش‌بینی موفق بسیار مؤثر می‌باشد. لذا نکته بعدی پیگیری اخبار در خصوص اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت‌ها بوده تا بتوان از تغییراتی که موجب به وجود آمدن شرایط جدید می‌شود مطلع شد.
 به‌عنوان نکته‌ی آخر می‌توان گفت که نباید فقط به یک معیار اکتفا کرد، بسیاری از سرمایه‌گذاران تنها بر مبنای خاصی مثل نسبت p/e خریدوفروش می‌کنند درصورتی‌که بهتر است جوانب دیگری که بر سهم تأثیر می گذارد را در نظر بگیرند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *