هوش مالی کودکان

چگونه هوش مالی کودکان را تقویت کنیم؟ آموزش هوش مالی به کودکان برای اینکه در آینده بتواند با مسائل مالی به‌خوبی برخورد کنند به‌تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید هوش مالی کودکان را تقویت و فعال کرد. مطمئناً کسانی که با مفهوم کار، ارزش واقعی پول، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کردن آشنا نباشند ممکن است در آینده با یک پیشنهاد مالی وسوسه‌انگیز سرمایه‌گذاری اشتباه انجام دهند یا کنترلی روی مخارج خود نداشته باشند. وقتی با کودکان به خرید می‌روید او فقط به پول دادن شما می‌نگرد و یا وقتی از یک عابر بانک پول دریافت می‌کنید او فقط دریافت پول را می‌نگرد و از اینکه شما در ذهنتان چه برنامه‌ریزی برای این پول انجام داده‌اید و یا چگونه دخل‌وخرج را برای خرید محاسبه کرده‌اید، بی‌اطلاع‌اند. درواقع صحبت کردن درباره‌ی این موارد و ارائه راه‌کارهایی برای اینکه کودک با مسائل مالی روبه‌رو شود، کمکی برای تقویت هوش مالی او است.
به کمک راه‌کارهایی که در ادامه توضیح داده می‌شود، می‌توان به‌ سادگی هوش مالی کودکان را تقویت کرد.

سرفصل‌هایی بررسی‌شده در این مقاله عبارت است از:

شیوه‌های آموزش مسائل مالی به کودکان

برای تقویت هوش مالی کودکان نیازمند آن هستیم که در ابتدا آن‌ها را با مسائل مالی آشنا کنیم تا درک و فهم راحتتر و بهتری نسبت به موضوعات مالی داشته باشند. یکی از روش‌هایی که می‌توان ذهن کودک را برای مسائل مالی آماده کرد، ایجاد بازی از موضوعات مختلف مالی می‌باشد. به عنوان مثال یک بازی از خرج کردن و پس انداز کردن بسازید. برنامه ریزی را باید به کودکان آمورش دهیم تا هنگامی که پولی به دست می‌آورند برای خرج کردن یا پس انداز آن برنامه داشته باشند. آموزش پول درآوردن از دیگر موضوعات مهم است که یک کودک برای تقویت هوش مالی خود نیاز به یادگیری آن دارد. برای انجام بعضی از کارها به آنها به صورت مرتب پول پرداخت کنید تا درک کنند که برای بدست آوردن پول باید کاری انجام دهند.
“اندک‌اندک جمع گردد وانگهی دریا شود”. باید به کودکان آموخت که پس‌انداز کردن فقط به معنی ذخیره‌ی پول‌های زیاد نیست، جمع‌کردن پول خرد نیز سبب می‌شود تا ظرف مدتی معین یک سرمایه برای خود داشته باشند. نتایج خرج کردن صحیح و ناصحیح پول را به کودک آموزش دهید. به‌طور مثال اگر او چیزی از شما خواست به او بگویید:”می‌توانی با پول خود آن را برای خودت بخری”، همچنین تفاوت‌ها و عواقب خریدن یا نخریدن را برای او شرح دهید. با این کار خواهید دید که کودک شما با تأمل بیشتری به موضوع می‌نگرد و این یعنی هوش مالی کودک شما رو به رشد است. در سنین بالاتر بهتر است که مباحث مربوط به سود را به او آموزش دهید، برای این کار می‌توانید سود حساب بانکی را برای او مثال بزنید و یا او را با سرمایه‌گذاری‌های مختلف، نحوه‌ی درآمد و کسب سود آشنا کنید.

راه‌کارهای تقویت هوش مالی کودکان

Childrens financial intelligence

آموزش صرفه‌جویی و عاقلانه خرج کردن یکی از راه‌کارهایی است که می‌تواند در تقویت هوش مالی کودکان تأثیرگذار باشد. کودکان از همان سنین پایین باید یاد بگیرند که تمام پول خود را خرج یک‌چیز نکنند و در خرید بعضی از چیزها باید کمی غنیمت به خرج دهند. آموزش دسته‌بندی کردن خرج‌ها جزو نکات بعدی در تقویت هوش مالی می‌باشد. بدین‌صورت که با خرید سه قلک برای کودک و نام‌گذاری هرکدام به نام‌های مخارج، روز مبادا مثل هدیه دادن و پس‌انداز به او یاد می‌دهید که برای پول‌هایی که به دست می‌آورد ارزش قائل شود و آن‌ها را مدیریت کند.
آموزش عملی از دیگر مواردی می‌باشد که هوش مالی در کودکان را افزایش می‌دهد. فرض کنید می‌خواهید مقداری وسیله برای خانه بخرید. نیازهای خانه را برای فرزندتان توضیح دهید و پول را در اختیار او بگذارید تا او خرید را انجام دهد با این کار شما دو هدف را دنبال کرده‌اید، هدف اول اینکه او را در خرید و خرج کردن به‌صورت کاملاً واقعی دخیل کرده‌اید و هدف دوم اینکه اگر کودک شما اشتباهی را در خرید انجام دهد، بعد از خرید با گفتن اشتباهات به وی، او از اشتباه خودآگاه شده و سعی در اصلاح آن می‌کند. این امر سبب می‌شود کودک شما در مسائل مالی تجربه کسب کند و در آینده در تصمیم‌گیری‌های مالی خود هوشمندانه‌تر عمل کند.
باز کردن حساب و پس‌انداز در بانک یکی از نکات مهم در تقویت هوش مالی کودکان می‌باشد، زیرا با مسائل مالی بانکی و کسب سود از حساب‌های بانکی آشنا می‌شوند و در معرض بازارهای مالی واقعی قرار می‌گیرند. برای کودکانی که سن آن‌ها بالاتر بوده و نزدیک به نوجوانی هستند پیشنهاد می‌شود آن‌ها را کمی با بازار بورس آشنا کرده و حتی اجازه داده شود که اندکی از سرمایه خود را در بازار بورس امتحان کنند. این امر سبب می‌شود که با سرمایه‌گذاری آشنا شده و خریدوفروش سهام و سوددهی این نوع بازارها را درک کنند. به‌طور مثال می‌توانید خصوصیات چند سهم را به او معرفی کنید و بگذارید کودک سهام مدنظر را برای خرید انتخاب کند و فراز و نشیب‌های بازار را درک کند. درواقع به‌نوعی هم قدرت پیش‌بینی و هم قدرت هوش مالی کودک سنجیده می‌شود.

تقویت هوش مالی یک از مهم‌ترین و تخصصی‌ترین موضوعاتی است که می‌تواند به کودکان کمک کند تا آینده‌ای ثروتمند و موفق ازلحاظ مالی داشته باشند. بهترین زمان برای اینکه نبوغ مالی را در افراد ایجاد کرده و آن را پرورش داده و تقویت کنیم، همان سنین پایین کودکی می‌باشد. زیرا این موضوعات مالی در آن‌ها نهادینه می‌شود و تا پایان عمر به همراه آن‌ها خواهد بود. باید در نظر داشت که هوش مالی را در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی به کودکان آموزش نمی‌دهند و آموزش این موضوع مهم که می‌تواند یکی از عوامل تضمین‌کننده‌ی تمکن مالی در زندگی باشد به عهده‌ی والدین است. درنهایت این والدین هستند که برای تقویت هوش مالی کودکان خود باید مهارت‌های مدیریت پول را به‌عنوان یک وظیفه اصلی به فرزندان خود آموزش دهند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *