تقويت هوش مالي

بهترین راه برای تقویت هوش مالی کدام است؟

مشکلات مالی رایج در دنیا، عدم تطبیق درآمدها و هزینه‌های زندگی می‌باشد. پول تأثیر به سزایی در سبک زندگی افراد دارد اما بدست آوردن پول به تنهایی، کافی نمی‌باشد بلکه باید از هوش مالی برای مدیریت پول بهره برد تا مانع از بروز مشکلات مالی شده و یا بتوان آن را حل کرد. اصول پایه بودجه بندی، صرفه جویی، درآمد، سرمایه گذاری و رشد رفاه مالی باید در مدارس آموزش داده شوند زیرا چیزی که باعث حفظ و رشد پول می‌شود، سواد مالی می‌باشد. برای تغییر در وضعیت مالی ابتدا باید بروی اطلاعات مالی، سرمایه گذاری شود. یادگیری و پیگیری مستمر، شرط لازم و کافی برای افزایش هوش مالی است.

هوش مالی بر پایه سه مفهوم شکل می‌گیرد، چیزی که پول در جیب شما می‌گذارد(یعنی سرمایه)، چیزی که پول از جیب شما کم می‌کند(بدهی)، و جریان مالی که بین سرمایه و بدهی تمایز ایجاد می‌کند.

سرفصل‌های ذکر شده در این مقاله روش‌هایی برای تقویت هوش مالی را عنوان می‌کنند:

 •  تمرد را کنار بگذارید

 •  به خودتان آموزش دهید

 •  تفکرتان را تغییر دهید

 •  زمان را عاقلانه بگذرانید

 

 1. تمرد را کنار بگذارید
  در ابتدا باید بدانید که شغل شما، منبع مالی و درواقع پول شما محسوب می‌شود. فقط املاک و مستغلات سرمایه به‌حساب نمی‌آید بلکه شغل و کسب‌وکار شما نیز نوعی سرمایه برای شماست. هر چیزی که ارزش آن ثابت باشد و برای شما پول آوری کند سرمایه است. به یاد داشته باشید که اگر نسبت به شغل و وظایفی که به عهده شما گذاشته‌شده چشم‌پوشی کرده و تمرد بورزید، دیر یا زود آن شغل را از دست خواهید داد. برای تغییر وضعیت مالی باید با پول و مسائلی که به امور مالی مربوط می‌شود، به‌طور مناسب عمل کنیم. ممارست دررسیدن به بهبود وضعیت مالی و ارتباط با پول، باعث تقویت هوش مالی در شما می شود.
 2. به خودتان آموزش دهید
  برای اینکه استفاده بهتری از پول داشته باشید باید بدانید که در زمان‌های گوناگون چگونه با پول رفتار کرده و در صورت لزوم چطور رفتار خود را تغییر دهید. به عبارتی باید از چگونگی تغییر راه‌های رفتاری خود با پول سر دربیاورید و آن را درک کنید. باید بدانید که روزانه چگونه با پول خود رفتار می‌کنید و برای افزایش درآمد و کاهش هزینه‌ها چه تصمیماتی را اتخاذ کرده‌اید که موجب بهتر یا بدتر شدن وضعیت مالی شما شده است. رفتاری را با پول در پیش بگیرید که به نفع شما باشد و نسبت به آن رفتار متعهد باشید. این مسئله هوش مالی شما را افزایش خواهد داد. آموزش درباره امور مالی و یا کمک از یک مشاور مالی موفق نیز، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های مالی موفق کمک کند.
 3. تفکرتان را تغییر دهید
  برای افزایش هوش مالی و رسیدن به کمال مالی، باید طرز تفکر خود را تغییر دهید. آن چیزی که موجب توقف ما می‌شود تفکرمان است. زمانی که تفکر خود را پرورش نداده و نسبت به رشد آن بی‌تفاوت باشید، قطعاً برای رسیدن به موفقیت نیز متوقف خواهید شد.
  اگر همواره به این فکر کنید که با پول خود چه چیزی دوست دارید بخرید، روی خرج کردن متمرکزشده‌اید و این امر هوش مالی شما را پایین نگه می‌دارد. اما اگر به این بیندیشید که چطور می‌توانید درآمد بیشتری کسب کرده و مقدار پول خود را افزایش دهید، بر روی تقویت هوش مالی خود متمرکز شده‌اید. این امر موجب می‌شود که تصمیماتی را اخذ نمایید که در پس آن، این تغییر تفکر شما به چشم بیاید. اندیشیدن هوشمندانه‌تر، نشانه داشتن هوش مالی بیشتر است.
 4. زمان را عاقلانه بگذرانید
  قطعاً برای رسیدن به رفاه مالی و زندگی راحت‌تر، باید زمانی را برای انجام کارها و امور مالی اختصاص دهیم تا از این طریق بتوانیم هوش مالی خود را نیز افزایش دهیم. برای ایجاد رابطه بهتر با پول باید بتوانیم کارهای بهتری را در زمان مناسب آن انجام دهیم.

 

اگر نسبت به شغل و وظایفی که به عهده شما گذاشته‌شده چشم‌پوشی کرده و تمرد بورزید، دیر یا زود آن شغل را از دست خواهید داد. برای تغییر وضعیت مالی باید با پول و مسائلی که به امور مالی مربوط می‌شود، به‌طور مناسب عمل نمایید. باید از چگونگی تغییر راه‌های رفتاری خود با پول سر دربیاورید و آن را درک کنید. برای افزایش هوش مالی و رسیدن به کمال مالی، باید طرز تفکر خود را تغییر دهید. برای ایجاد رابطه بهتر با پول باید بتوانیم کارهای بهتری را در زمان مناسب آن انجام دهیم.

 

هوش مالی

همه افراد نگران این موضوع هستند که آیا با پولی که به دست می‌آورند می‌توانند تمام خواسته‌های خود را پوشش دهند یا خیر. به‌جای هدر دادن زمان و فرصت خود به این‌گونه مسائل، زمانی را به برنامه‌ریزی در مورد امور مالی اختصاص دهید. پولی که به دست آورده‌اید را دقیقاً بنویسید و هزینه‌های خود را اولویت‌بندی کنید تا بتوانید به بهترین نحو از پول خود استفاده کنید. داشتن یک برنامه مالی مناسب به ما کمک می‌کند تا بروی پول خود کنترل بیشتری داشته باشیم، و از طرفی بتوانیم قدرت مالی خود را افزایش دهیم.
با توجه به بحران‌های اقتصادی موجود برای رهایی از مشکلات مالی باید بتوانیم پول خود را به دارایی تبدیل کرده و سعی در تبدیل این دارایی به دارایی‌های دیگر داشته باشیم، این مسئله نشان‌دهنده هوش مالی در شما می‌باشد. برای رسیدن به ثروت بیشتر باید روش‌های سنتی را کنار بگذارید و فقط به حقوق خود اکتفا نکنید. برای رسیدن به موفقیت مالی باید یک جریان مالی خلق کنید و با این کار هوش مالی خود را نیز افزایش می‌دهید.

از راهکارهایی که برای تقویت هوش مالی می‌توان بکار برد این است که، به کسب‌وکار خود متعهد باشید، تغییر رفتار خود با پول را درک کنید، تفکرتان برای کسب پول بیشتر را تغییر دهید و درنهایت از زمان عاقلانه بهره بگیرید. نمی‌توان گفت که کدام روش از بهترین روش‌ها برای تقویت هوش مالی خواهد بود. با کنار هم قرار دادن این راهکارها است که می‌توان ۵ موضوع مهم در هوش مالی، یعنی کسب پول بیشتر، حفاظت از پول، تقویت پول، اهرم سازی پول و بهبود اطلاعات مالی را بهبود بخشید و با ایجاد یکپارچگی بین آن‌ها به کامیابی مالی رسید، که درنهایت افزایش هوش مالی را برای ما به دنبال خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *