startup business teamwork meeting concept 1421 194

کد بورسی چیست؟

برای دریافت کد بورسی به سایت سجام مراجعه کنید پس از اتمام ثبت نام کدپیگیری برای شما ارسال می شود . سپس در سایت یک کارگزاری بورسی ثبت نام  آنلاین انجام دهید . در مرحله بعد  برای احراز هویت سجام و کارگزاری خود به دفاتر پیشخوان اعلامی مراجعه و طی چند روز آتی کد معاملات برخط برای شما از سوی کارگزاری  ارسال می شود .کد بورسی معمولا از ترکیب ۳ حرف و ۵ عدد است : ( ع ث ذ ۷۳۴۹۲)

بورس چیست؟

بازار بورس بازاری است که تامین مالی برای شرکت ها  از طریق عرضه سهام  را فراهم می کند و این بازار به کشف ارزش سهام شرکت براساس مکانیسم  عرضه و تقاضا می  کمک می کند . همچنین مزایای دیگر از جمله معافیت مالیاتی ،  کسب اعتبار و وجهه ی عمومی شرکت را افزایش می دهد و سقف و سهولت دریافت تسهیلات برای شرکت های بورسی بیشتر از سایر شرکت ها است . این بازار به سه قسمت تقسیم می شود بازار اول اصلی ، بازار اول فرعی و بازار دوم که شرایط پذیرش در هریک از این بازار ها متفاوت هست .

فرابورس چیست؟

شرکت ها در بازار فرابورس  با شرایطی نسبتا آسان تر از بازار بورس  مورد پذیرش قرار می گیرند که خود به سه قسمت تقسیم می شوند :

بازار اول ، بازار دوم ، بازار سوم یا بازار پایه .

بازار سوم فرابورس یا بازار پایه خود به ۳ بازار دیگر تقسیم می شوند : بازار تابلو زرد ، نارنجی ، قرمز . که ریسک معاملات و نقد شوندگی  در این بازار به نسبت بالاست .

بورس کالا چیست؟

محلی است که برای کشف قیمت یک سری کالا های خاص براساس مکانیسم عرضه و تقاضا که افراد حقیقی با دریافت کد مخصوص  معاملات بورس کالا  و اشخاص  حقوقی قادر به معامله هستند .

بورس انرژی چیست؟

محلی است برای کشف قیمت حامل های انرژی براساس مکانیسم عرضه و تقاضا که اشخاص حقوقی قادر به معامله در این بخش هستند .

شاخص کل

به تقسیم ارزش بازار در آخرین روز معاملات  به ارزش بازار در سال پایه که سال ۶۹ گفته می شود .

شاخص کل هم وزن

تغییرات ارزش بازار تمامی سهم های بزرگ و کوچک را یکسان در نظر میگیرند محاسبات شبیه به محاسبه میانگین نمرات در دوران دبستان است و بصورت هم وزن در نظر میگیرند .

کارگزاری

کارگزاری‌ها  واسطه گری معاملات بازارسرمایه  را انجام  می دهند و  خدماتی همچون ارائه اعتبار معاملاتی ، مشاوره سرمایه‌گذاری برای صاحبان سرمایه، تخفیف کارمزد معاملاتی، ارائه کلاس‌های آموزشی در حوزه تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و … می‌پردازند .کارمزد معاملات  (خرید سهم  ۰.۵ درصد و کارمزد فروش سهم ۱ درصد )

نماد ها

نام شرکت های بورسی در سامانه بورسی با یک شناسه مشخص می شود  و حرف اول نشاندهنده حوزه ی فعالیت شرکت  ما بقی هم مخفف نام شرکت البته در مورد نام نمادها استثناهایی وجود دارد . برای مثال شرکت های سرمایه گذاری و واسطه گری مالی در ابتدای نام نماد (و) قرار می گیرد . شرکت های پالایشی (ش) و شرکتهای خودرویی (خ) و …

پرتفوی یا سبد یعنی چه ؟

به دارایی اشخاص حقیقی یا حقوقی در بازار سرمایه  که شامل سهام یا واحد های صندوق های سرمایه گذاری است گفته می شود .

تحلیل بنیادی چیست؟

این روش تحلیل برپایه محاسبات  عوامل اقتصادی و صورت های مالی شرکت انجام می شود ، به تحلیل گر یا معامله گر می فهماند که سهام شرکت ارزنده هست یا خیر  و آینده شرکت را ارزیابی می کند .

تحلیل تکنیکال چیست؟

این روش تحلیل که بر اساس علم ریاضی و آمار است از طریق نمودار قیمت_ زمان ، الگوی رفتاری خریداران و فروشندگان سهم به پیش بینی قیمت سهم در آینده می پردازد . دارای  ابزار های مختلفی چون خطوط روند ، ابزار فیبوناچی ، اندیکاتورها و اسیلاتور ها  و … می باشد .

اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی چه کسانی هستند ؟

به افراد عادی که بالاتر از سن  قانونی و در صحت و سلامت عقل  به سر می برند ، اشخاص حقیقی و به شرکت ها و موسسات اشخاص حقوقی گفته می شود .

حجم معاملات بورس چیست؟

مطالعه تغییرات حجم معاملات در شناسایی روند آتی قیمت یا شاخص‌ ها و پیش بینی تغییرات آینده قیمت‌ سهام کمک موثری می کند . به تعداد معاملات خرید و فروش که در یک  بازه زمانی  انجام می شود حجم معاملات گفت می شود در تحلیل تکنیکال بسیار به حجم معاملات توجه می شود .

زمان معاملات

شنبه تا ۴ شنبه از ساعت ۸.۵ تا ۹  صبح در مرحله سفارش گیری  از ساعت ۹تا ۱۲.۳۰ معاملات روز انجام می شود بورس کالا  نیز از ساعت ۱۳ تا ۱۵

قیمت پایانی

 میانگین قیمت وزنی سهم در طول روز

آخرین قیمت

آخرین قیمت سهم روی تابلو معاملات 

  قیمت باز شدن

به قیمتی که در آغاز زمان معاملات ، عرضه و تقاضای سهم تعیین کننده ی آن است .

قیمت بسته شدن

به قیمتی که در پایان  زمان معاملات ، عرضه و تقاضا ی سهم تعیین کننده ی آن است .

دامنه تغییرات قیمت

هر سهم در بازار سرمایه دارای محدودیت نوسان است . محدودیت دامنه نوسان برای بازار بورس بین +۵ تا -۵   در روز معاملات می باشد . در بازار فرابورس در تابلوی اول و دوم هم از +۵ تا -۵ می باشد . در بازار سوم فرابورس در تابلو زرد +۳ تا -۳ ، در تابلو نارنجی +۲ تا -۲ و در تابلو قرمز

سهام آزاد شناور به چه معناست ؟

به تعداد سهامی که در اختیار سهامدارانی که کمتر از ۱درصد از سهام شرکت را در اختیار دارند گفته می شود . به زبان ساده به تعداد سهام که در اختیار اشخاص حقیقی است گفته می شود .

حجم مبنا

به تعداد سهام یک شرکت که  باید در طول روز معامله شود  و مقدار آن از رابطه ی تقسیم تعداد سهام شرکت ها در عدد تقریبی  270 که تعداد روز معاملاتی در سال  است به دست می آید .

بازار گاوی

زمانی که تقاضا  خرید سهم  در بازار سرمایه افزایش پیدا می کند بازار روندی صعودی به خود می گیرد . اصطلاح بازار گاوی به مشابه  حرکت شاخ گاو در هنگام حمله اشاره می کند که به سمت بالاست .

بازار خرسی

زمانی که عرضه سهم از سوی سهامداران در بازار شروع به رشد می کند بازار روند نزولی به خود می گیرد . به بازار نزولی ، بازار خرسی می گویند چرا که حرکت پنجه خرس به هنگام هجوم از بالا به پایین است .

Eps چیست ؟

به سود خالصی که شرکت در طول۱۲ماه می سازد  eps  می گویند .

Dps چیست؟

به مقدار سودی که شرکت از سود خالص  بین سهامداران تقسیم می کند .

صف خرید یا صف فروش

علت اصلی ایجاد صفهای خرید یا صف های فروش  محدودیت دامنه تغییرات سهم و  

حمایت و مقاومتها و حجم مبنا است .

Nav

یا ارزش خالص دارایی ها    Net asset value

اگر بدهی‌های صندوق  را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری ‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از ارزش ناخالص  کم کنیم ، ارزش خالص دارایی‌های صندوق بدست می‌آید که با تقسیم آن بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV را بدست آوریم .

سبد گردان

 سبد گردان یا پرتفوی گردان به اشخاص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که دارای تخصص در بازار سرمایه هستند و سبد سهام یا دارایی سهامی افراد دیگر را به منظور سرمایه گذاری را برعهده می گیرند .

صندوق های سرمایه گذاری

افرادی که کمتر ریسک پذیرند و یا وقت برای انجام معاملات ندارند و یا شناخت کمی از بازار سرمایه دارند می توانند در صندوق های سرمایه گذاری مختلفی که در بازار فعالیت دارند سرمایه گذاری کنند که انواع صندوق ها و شرایط بخصوص آن ها را در سایت fipiran.ir  می توانید مشاهده کنید .

اوراق بدهی چیست؟

یکی از راه های تامین مالی است و بیشتر از طرف دولت منتشر و ضمانت می شود و دارای سود ثابت است و مشخصات اوراق شامل :

تاریخ سر رسید – ارزش اسمی- نرخ سود اسمی- قیمت فروش- نرخ سود تا تاریخ سر رسید  

مثال : انواع اوراق مشارکت و یا اوراق خزانه اسلامی

سامانه کدال

سامانه جامع انتشار اطلاعات ناشران یا سامانه کدال سامانه ای است که ناشران یا همان  شرکت های بورسی اطلاعات مربوط به شرکت را در معرض عموم قرار می دهند یا شفاف سازی می کنند . آدرس سایت : codal.ir

سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس 

سامانه ای است که در آن به صورت آنلاین  ، هم تغییرات  عموم بازار  و هم  بصورت جزئی  تک به تک سهام  بازار سرمایه را به همراه تابلو معاملات آنلاین در معرض عموم گذاشته است. آدرس سایت :TSETMC.ir

ارزش بازار هر سهم

از ضرب تمام سهام شرکت در آخرین قیمت سهم مربوط   

ارزش معاملات هر سهم

از ضرب تعداد سهام معامله شده در آخرین قیمت معامله شده

مجامع  عمومی سالیانه

شرکت های بازار سرمایه ملزم هستند ، در پایان سال مالی خود مجمع عمومی سالیانه تشکیل دهند کلیه امور شرکت بررسی می شود .

تعیین جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی ، بررسی صورت های مالی حسابرسی شده  و اندوخته گرفتن تا  ۱۰-۴۰ روز فرصت برای انتشار اطلاعیه دعوت به مجمع  با حضور بیش از ۵۰ درصد سهام داران شرکت اتفاق می افتد  . از نصف سهام داران حاضر حداقل ۲۵ درصد باید رای بدهند تا تصمیمات تصویب  شوند .

مجامع عمومی فوق العاده

موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع فوق العاده قابل رسیدگی است .

افزایش سرمایه چیست؟

سه نوع افزایش سرمایه داریم :

 ۱. از محل  مطالبات و آورده نقدی که طی این افزایش سرمایه {حق تقدم} به سهامداران تعلق میگیرد  و تا ۲ ماه حق تقدم ها قابل معامله هستند و سهامدار می تواند به ازای هر حق تقدم ۱۰۰۰ ریال پرداخت کند و طی ۶ ماه آتی  به تعداد حق تقدم ها سهم به پرتفو اضافه می شود و نوسان حق تقدم بستگی به نوع بازاری دارد که سهم در آن فعالیت می کند . در غیر اینصورت ۴ماه بعد شرکت حق تقدم های استفاده نشده را با نظارت سازمان بورس حراج می کنند و حق تقدم های فروخته شده ی افراد را به سهامداران پرداخت می کند .

 ۲. از محل سود انباشته  یا  همان محل سود های  اندوخته گرفته یا انباشته است .

 ۳. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها که باعث بروز رسانی صورت مالی سهم می شود و تا یک سال شرکت  مشمول معافیت مالیاتی میگردد .

فیلترنویسی چیست؟

در بازار سرمایه به علت تعدد روز افزون شرکت ها پیدا کردن سهم با شرایط مورد نظر سرمایه گذاران و تحلیلگران  نیاز به ابزاری دارد که بتواند تمامی بازار رو بررسی کند و سهام شرکت ها را براساس پارامترهای خاص از صافی مورد نظر فعالان بازار  بگذاراند . فیلترنویسی در موارد پیشرفته مربوط به زبان جاوا اسکریپت است که در بستر سایت tsetmc در قسمت دیده بان بازار در بخش فیلتر فراهم شده است . از جمله پارامترهای کاربردی در فیلترنویسی سرانه خرید و فروش اشخاص حقیقی و حقوقی و فیلترهای اندیکاتورها و اسیلاتورهای تحلیل تکنیکال هستند .

جان مطلب روش های تحلیل :

تحلیل اقتصادی : در کدام دریاچه ماهی بگیریم .

تحلیل نقدینگی : چه زمانی آب بهترین ماهی ها را میاورد .

تحلیل بنیادی :کدام ماهی را بگیریم یا نگیریم .

تحلیل تکنیکال : چه زمانی ماهی بگیریم یا چه زمانی نگیریم .

روانشناسی بازار : دیگر ماهی گیران چه کاری انجام می دهند .

تحلیل کانسلیم : دسته های ماهی به کدام سمت حرکت می کنند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *