, تست مارشمالو: تبدیل شدن به معامله گر موفق با تصویرسازی ذهنی

[evp_embed_video url=”https://hamyarsarmaye.com/wp-content/uploads/2016/06/marshmaloo_test_film.mp4″]

تست مارشمالو: تبدیل شدن به معامله گر موفق با تصویرسازی ذهنی

همانطور که در کتاب “ثروت نهفته در بورس ایران” گفتم برای رسیدن به سودهای بیشتر و موفقیت های بلند مدت تر ، بایستی از موفقیت ها و لذت های لحظه ای و زودهنگام صرف نظر کنیم. تست مارشمالو دقیقا مرتبط با همین مورد است. فیلم زیر را ببینید:

تست مارشمالو چیست؟

تست مارشمالو یا تست “قدرت اراده و خویشتن‌داری” یکی از مشهورترین تست‌های روان‌شناسی است .تحقیقی که توسط Walter Mischel پیشگام روانشناس نوین به مدت ۶۰ سال انجام شد.
هدف از آزمایش شیرینی یا مارشمالو این است که توانایی کنترل کودکان بر خودشان سنجیده شود، و در آن ، تعدادی کودکان ۴ یا ۵ ساله که به‌صورت داوطلبانه به دانشگاه استنفورد دعوت شدند را در یک اتاق و در جلوی میزی می‌نشاندند که روی آن یک شیرینی یا پاستیل پفی یا یک بیسکویت قرار داشت.
به کودکان مورد آزمایش گفته می‌شود می‌توانند شیرینی یا بیسکویت را همان موقع میل کنند یا ۱۵ دقیقه صبر کنند و دوتا دریافت کنند.
یک‌پنجم بچه‌ها توانستند در برابر وسوسه‌ی شیرینی مقاومت کنند و ۱۵ دقیقه صبر کنند تا دو تا دریافت کنند. اما یک‌پنجم بچه‌ها حتی ۱ دقیقه هم نتوانستند مقاومت کنند و شیرینی را همان موقع می‌خوردند.

دریافت محققان از تست مارشمالو

اولین چیزی که محققان دقت کردند، کودکانی که بر روی کلنجارِ با خود و بگومگوی درونی تمرکز کرده بودند، با اشتیاقشان مبارزه کرده بودند، بار شناختی آن‌ها افزایش پیداکرده بود و قدرت اراده آن‌ها درهم‌شکسته شده بود.
اما کودکانی که مقاومت کرده بودند، خلاقیت به خرج داده بودند و راه‌هایی را پیداکرده بودند که نه آنکه با اشتیاقشان مبارزه کنند، بلکه حواس و تمرکزشان را بر روی چیزهای دیگری معطوف کرده بودند، برای مثال در گوشه دیوار اتاق نشسته بودند، چشمانشان را بسته بودند یا تصور کرده بودند مارشمالو ها تکه‌های ابر هستند و نباید خورده شوند !
بعد از چند دهه، همچنان نتایجی که این کودکان پیش‌دبستانی بعد از بالغ شدن و وارد اجتماع‌های بزرگ به دست آورده بودند نیز آمارگیری می‌شد. نتایج حیرت‌آور بود :
کودکانی که توانسته بودند در آزمایش مارشمالو موفق شوند و ۲ مارشمالو جایزه‌بگیرند دقیقا در تمام جنبه‌های زندگی‌شان نیز موفقیت‌هایی به دست آورده بودند؛ آن‌ها دوستان بیشتری داشتند، شادتر بودند، روابط اجتماعی موفقی داشته و در امتحانات دانشگاهی نمرات بهتری کسب کرده بودند .اهدافشان را دنبال می‌کردند و احتمال رو آوردن آن‌ها به مواد مخدر کم‌تر بود.

نتیجه های تست مارشمالو چیست؟

اگر تست مارشمالو پنجره‌ای به‌سوی طبیعت انسانی باشد، نشانگر این است که قدرت اراده تماما به معنی به تعویق انداختن لذت یا ایستادگی در برابر وسوسه نیست !
اراده، هنر حواس‌پرتی است.
پیام این تحقیق، این است که سرنوشت ما به‌طور صد در صد به DNA یا اینکه در کجا و در چه شرایطی به دنیا آمده‌ایم گره نخورده است و روش‌ها و تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که ما با یادگیری آنها در هر سنی به‌ویژه در دوران کودکی می‌توان سرنوشت و آینده خودمان را خودمان تعیین کنیم.
والتر بعد از انجام آزمایش مارشمالو، کتابی با عنوان “آزمایش مارشمالو” نوشت و در آن شرح آزمایش به همراه نتایج به‌دست‌آمده را ثبت کرد. والتر می‌نویسد:
“شخصیت هر فردی کما اینکه از ژنتیک فرد نیز تاثیر می‌پذیرد، اما تاثیر بیشتر را از محتوای گرفته‌شده از حواس پنج‌گانه‌اش می‌پذیرد.”
شما هرگز نمی‌توانید به جنگ اشتیاقتان بروید، زیرا تصاویر ذهنی‌تان و محتوایی که از اندام‌های حسی‌تان دریافت کرده‌اید به شما تجسمات و تخیلاتی می‌دهد که به‌مراتب قوی‌تر از قدرت اراده‌تان است.
برای همین منظور، کودکانی که هرگز به مارشمالو اول دست نزدند خود را به دست قوه خلاق تخیل سپردند تا واقعیت و اراده موجود. آن‌ها تصور کردند مارشمالو بر روی میز، یک‌تکه ابر است و این‌چنین نه‌تنها به جنگ با اشتیاق خوردن آن مارشمالو برنخواستند بلکه باعث شدند اشتیاقشان فروکش کند.
والتر نتیجه گرفت، اگر می‌خواهید اراده‌ای پولادین داشته باشید، از قوه تخیلتان کمک بگیرید نه از فعالیت آگاهانه و همراه با سختی و مشقت. شما باید در هر شرایطی که نیاز به کنترل خویشتن، اراده و … دارید از قوه خلاق تخیلتان استفاده کنید و هر آنچه را تجسم کنید که می‌خواهید.

چطور از راز والتر در معامله‌گری و سایر امور استفاده کنیم؟

معامله گر موفق
اگر می‌خواهید برای امتحانات آخر ترم دانشگاهتان درس بخوانید و هیچ‌گاه نتوانسته‌اید بر قدرت اشتیاق طفره از درستان غلبه کنید، کافی است تصور کنید نتایج امتحاناتتان تماما مثبت هستند، درس موردنظرتان را دوست دارید و خیلی راحت به سوالات جواب می‌دهید. این تصویر به شما کمک می‌کند راحت‌تر بخواهید درس بخوانید و تنش کمتری حین مطالعه داشته باشید.
اگر می‌خواهید تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای شوید خودتان را تصور کنید که با پشتوانه آموزش و دانش و تجربه کافی از اکثر معاملات با سود بسیار مناسب خارج‌شده‌اید و به ثروت فوق‌العاده‌ای دست پیداکرده‌اید . این تصویرسازی نیروی بسیار زیادی به شما می‌دهد تا با اشتیاقی که برای رسیدن به هدف دارید ، از تمامی موانع موجود بااراده و تلاش در مسیر مناسب گذشته و به اوج توانگری و موفقیت برسید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *