photo 2019 01 22 22 31 07

حضور شرکت نفتی BP در دریای خزر

6f1ceb41cfed5c0d5d5e73f59de0bc9c

غول نفت و گاز انگلیسی BP قصد دارد یک برنامه اکتشاف و حفاری دو ساله در سواحل جمهوری آذربایجان دریای خزر آغاز کند.

برنامه‌های این شرکت برای سال میلادی جاری شامل حفاری چهار چاه حفاری جدید در سه بلوک جداگانه است که تصور می‌رود همه آنها ذخایر گاز قابل‌توجهی دارند و همچنین قرار است مطالعات لرزه‌ نگاری در یک بلوک دیگر که حاوی نفت یا گاز است، انجام دهد.

تامام بایاتلی، سخنگوی شرکت BP در باکو گفت: سه چاه اکتشافی برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده‌اند. با این حال وی خاطر نشان کرد که تمامی این چاه‌ها تنها ماهیت اکتشافی دارند و تضمینی وجود ندارد که نفت و گاز برای بهره‌برداری از آنها کشف شود.

اما مقامات شرکت BP و جمهوری آذربایجان از مدت‌ها قبل پیش‌بینی کرده‌اند که برخی از میدان‌هایی که قرار است مورد اکتشاف قرار بگیرند حاوی میزان قابل توجهی ذخایر گازی هستند و مطالعات لرزه نگاری بلوک شفق-آسمان نشان داده که حاوی حداکثر ۵۰۰ میلیارد متر مکعب ذخایر گاز است. اگر این پروژه‌ها تایید شوند، بلوک مذکور دومین میدان گازی بزرگ کشف شده در دریای خزر پس از میدان شاه دنیز خواهد بود.

گری جونز، رییس بخش “جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه” در شرکت BP اخیرا به بلومبرگ گفته است: به همراه برزیل، جمهوری آذربایجان در چند سال آینده از نظر این مناطق اکتشافی مورد توجه خواهد بود. این برنامه اکتشاف بسیار مهمی برای ما است که نشان دهنده اعتماد و نقشی است که ما در دریای خزر می‌بینیم. شرکت BP می‌تواند از این منابع گار تا اواسط قرن جاری بهره‌برداری کند.

دو حلقه از چاه‌هایی که قرار است امسال حفاری شوند در آبهای کم عمق بلوک شبه جزیره آبشوران در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی باکو قرار دارند که شرکت BP در آن به طور مساوی با شرکت ملی نفت آذربایجان (سوکار) شریک است. سومین چاه هم بلوکی است که برای اکتشاف در سال آینده برنامه‌ریزی شده است.

بعلاوه شرکت BP امسال مطالعات لرزه نگاری بلوک D۲۳۰ را در حدود ۱۳۵ کیلومتری شمال باکو انجام خواهد داد و نخستین چاه اکتشافی در سال ۲۰۲۰ حفاری می‌شود.

همچنین نخستین چاه عمیق اکتشافی در میدان گازی شاه دنیز از سوی شرکت BP برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است. شاه دنیز از سال ۲۰۰۶ گاز تولید کرده و اکنون از طریق خط لوله گازی جنوب قفقاز به ترکیه صادرات دارد. صادرات به اروپا از طریق خط لوله ترانس آناتولی (TANAP) نیز قرار است در سال ۲۰۲۰ آغاز شود.

مقامات شرکت BP مدت‌ها پیش وجود ذخایر گازی دیگر پایین میدان فعلی شاه دنیز را پیش بینی کرده‌اند که انتظار می‌رود حفاری چاه برنامه‌ریزی شده تایید شود.

اگرچه مقامات شرکت BP تاکید کرده‌اند که این حفاری تنها یک اقدام اکتشافی است اما حفاری چاه در قسمت‌های عمیق آب، یک عملیات پرهزینه است و برنامه اکتشافی جدید، اطمینان به وجود ذخایر جدید را نشان می‌دهد.

با توجه به ظرفیت موجود در خط لوله TANAP، ذخایر جدید برای صادرات به اروپا در نظر گرفته شده‌اند. این خط لوله که با هزینه ۸.۵ میلیارد دلار ساخته شده است، از ظرفیت انتقال سالانه ۳۱ میلیارد فوت مکعب برخوردار است و تولید آذربایجان در حال حاضر به اندازه نیمی از ظرفیت انتقال خط لوله مذکور است.

 

برنامه ۶ ساله چین برای توازن تجاری با آمریکا

15

مقامات آگاه به سی ان بی سی گفتند که چین در روند مذاکرات تجاری خود با آمریکا که همچنان ادامه دارد، پیشنهاد داده است در طول یک دوره ۶ ساله واردات خود از آمریکا را افزایش دهد.

مقامات چینی این پیشنهاد را در طول مذاکرات خود با آمریکا در اوایل ژانویه مطرح کرده اند. مقامات اعلام کردند چین میزان واردات سالیانه خود از آمریکا را به بیش از ۱ تریلیون دلار خواهد رساند.

منابع آگاه گفتند چین پیشنهاد خود برای خرید کالاهای بیشتر تا سال ۲۰۲۴ را به امیدهای رییس جمهور ترامپ برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۰ مرتبط کرده اند.

در سال ۲۰۱۸ کسری تجاری آمریکا با چین به ۳۲۳ میلیارد دلار رسید. هدف این توافق، به صفر رساندن این کسری تجاری سالیانه، تا سال ۲۰۲۴ است.

با انتشار اخبار این پیشنهاد، شاخص های سهام وال استریت جهش کردند.

روز پنج شنبه هم پس از این که وال استریت ژورنال خبر داد وزیر خزانه داری آمریکا، استیون منوچین، در مورد حذف تمام یا بخشی از تعرفه های واردات چین گفتگو کرده است، شاخص های سهام آمریکا جهش کرده بودند.

مذاکره کننده ارشد تجاری چین، معاون نخست وزیر، لیو هی، در ۳۰ ژانویه به واشنگتن سفر خواهد کرد تا مذاکراتی ۲ روزه را با نماینده تجاری آمریکا، رابرت لایتایزر، انجام دهد

 

بدهی آمریکا منجر به افزایش قیمت طلا خواهد شد

photo 2018 11 07 16 23 42

رئیس موسسه سرمایه گذاری توکویل بر این باور است که تشدید بحران بدهی ایالات متحده در نهایت موجب افزایش قیمت طلا خواهد شد.

به گزارش بلومبرگ فارسی به نقل از کیتکو ، جان هاتهاوی رئیس موسسه سرمایه گذاری توکویل تاکید کرد: منفجر شدن بحران بدهی آمریکا و ادامه روند نزولی ارزش سهام می تواند در نهایت موجب افزایش شدید قیمت طلا شود.

وی افزود: بحران بدهی آمریکا و کاهش ارزش سهام، موجب خواهد شد تا سرمایه گذاران راهی جز سرمایه گذاری در بازار طلا نداشته باشند.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی اظهار داشت: علاوه بر تنش های سیاسی و ریسک های اقتصادی و مالی، میزان بدهی های آمریکا نسبت بهتولید ناخالص داخلی این کشور به شدت افزایش یافته و این مساله یک تهدید واقعی برای اقتصاد ایالات متحده به شمار می رود. میزان بدهی های آمریکا تا سه ماه سوم ۲۰۱۸ میلادی به بیش از ۱۰۵ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

وی تاکید کرد: علاوه بر این افزایش احتمال وقوع رکود اقتصادی آمریکا طی ماه های آینده می تواند یک عامل مثبت برای تقاضا و قیمت طلا باشد.

احتمال وقوع رکود اقتصادی موجب خواهد شد تا فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهرهمحتاطانه اقدام کند و این مساله در نهایت به ضرر ارزش دلار و به نفع قیمت طلا خواهد بود.

 

سهمیه نفت ایران فقط به پالایشگاهای دولتی هند رسید

7414768 932

هند ظرفیت محدود نفتی که تحت معافیت آمریکا می‌تواند از ایران بخرد در اختیار پالایشگاه‌های خصوصی قرار نداده است. این روند با تقسیم اولیه حجم معاف شده متفاوت است.

دولت هند از ۴ پالایشگاه دولتی خود به رهبری شرکت ایندین اویل خواسته تا تمام ۹ میلیون بشکه نفت ایران را که هر ماه تحت معافیت آمریکا از تحریم‌ها می‌توانند، بخرند را میان خود تقسیم کنند.

پالایشگاه خصوصی اساراویل که پس از خرید توسط روس‌نفت و شرکایش به نایارا انرژی تغییر نام داد، در سال ۲۰۱۲ و تحریم‌های مشابه ایران، اجازه داشت نیمی از حجم تحت معافیت را خریداری کند.

پالایشگاه‌های هندی چه دولتی و چه خصوصی تلاش می‌کنند تا نفت ایران را بخرند زیرا قیمت ارزان‌تری دارد و ایران چرخه پرداخت اعتباری طولانی‌تری ارائه می دهد و اینها جدا از هزینه‌های حمل و نقل است که ارزان‌تر درمی‌آید. پس از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و برداشته شدن محدودیت‌های خرید نفت از ایران، محموله‌های این کشور به مقصد هند در حدود یک سال ۲.۵ برابر شد.

اختصاص دادن نفت ایران تنها برای پالایشگاه‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی را از این منفعت محروم خواهد کرد و آنها را مجبور می‌سازد تا به دنبال جایگزین‌های گران‌تری باشند. وزارت نفت هند در این رابطه پاسخی نداد.

یک مقام وزارت نفت هند در این رابطه گفته است پالایشگاه‌های خصوصی نظیر ریلاینس اینداستریز که چابکی بیشتری در تامین و پالایش نفت ارزان‌تر به نسبت پالایشگاه‌های دولتی دارند، اجازه ندارند از نفت ایران بهره‌مند شوند به ویژه اینکه در زمانی‌که کمی عرضه در بازارهای جهانی وجود دارد.

بر اساس آمارهای کشتیرانی بلومبرگ، ریلاینس و نایارا به همراه هم در سال گذشته، حدود یک سوم کل نفتی که هند از ایران خریده است را وارد کرده‌اند. با این حال، هر دو ماه‌های پیش از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ماه نوامبر، خرید نفت را از تهران متوقف کردند.

به گفته منابع آگاه، درصورتی که معافیت از تحریم‌های نفتی ایران پس از ماه آوریل ادامه یابد، هند در نظر دارد به این راهبرد یعنی اختصاص نفت ایران تنها به پالایشگاه‌های دولتی ادامه دهند.

 

نشست فوق العاده اوپک در ماه مارس

opec.jpg.17cc6ae514f608f84082f3e8961d1de1

اعضای اوپک و غیر اوپک در ماه مارس نیز نشستی برگزار خواهند کرد. هنوز اطلاعی از حضور ایران در نشست JMMC در دست نیست.

مقامات عالی اوپک، در جلسه که در روز های ۱۷ و ۱۸ مارس در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد، گردهم می آیند.

اوپک و متحدانش قرار است درباره تولید نفت به توافق برسند و سپس در نشست ماه آوریل که ۱۷ و ۱۸ آوریل در وین، پایتخت اتریش و در سطح وزیران برگزار خواهد شد، سیاست ها تنظیم می-شود.

به گفته محمد بارکیندو دبیر کل اوپک، اعضا در نشست پیش از موعد کمیته نظارتی اوپک و غیر اوپک در باکو، عملیاتی شدن کاهش عرضه نفت را بررسی می کنند، سپس وزرا در وین اتریش، گردهم می آیند تا درباره ادامه کاهش تولید نفت پس از تابستان تصمیم گیری کنند.

هرچند که جزئیات بیشتری از این نشست اعلام نشده است، اما به نظر می رسد اعلام مواضع اخیر گروه اقدام علیه ایران و توقف معافیت تحریمی هشت کشور نگرانی هایی را برای اعضا ایجاد کرده است. با وجود اینکه اعضای اوپک در روزهای گذشته اعلام کردند هیچگونه نشست اضطراری تا پیش از آوریل برگزار نخواهند کرد، اما شاید این نشست پیش از موعد بتواند مقداری از تنش به وجود آمده از سوی مقامات آمریکایی را کنترل کند.

 

 اخبار داخلی

 

 

واردات مواد اولیه تا سیصد میلیون دلار از ثبت در سامانه نیما معاف شد.

 1111

 

رسیدن به زیر ۱۳۰ میلیون موجودی انبارهای سنگ آهن بنادر چین

آهن

موجودی انبارهای سنگ آهن بنادر چین طی هفته گذشته مجددا به روند نزولی بازگشت و به زیر ۱۳۰ میلیون تن رسید. بازگشت فولادسازان منطقه ژوژو و تانگشان به مدار تولید عامل کاهش موجودی ها بوده اند.

 

چین رقم باورنکردنی ۸۳ میلیارد دلار به اقتصاد خود تزریق نمود

photo 2018 11 07 16 25 50

بانک مرکزی چین امروز برای حمایت از اقتصاد خود ۸۳ میلیارد دلار به بازار تزریق نمود. پکن قول داده تا امسال محرک های بیشتری را تعریف نموده و برای ایجاد مشاغل جدید تلاش نماید.

اما محرک های معرفی شده سال قبل مانند پروژه های عظیم ریل و کاهش مالیات ها به نظر تاثیر چندانی بر اقتصاد چین نداشته و آمار ناامیدکننده واردات و صادرات این کشور طی دسامبر حاکی از همین مطلب است. این تزریق مالی تنها یک روز پس از قول چین مبنی بر حمایت از سرمایه گذاری صورت می گیرد.

 

 

خلاصه اخبار و تحلیل بازارهای جهانی

 

شاخص S&P 500 در هفته ی گذشته ۲٫۵ درصد افزایش داشته است.

با توجه به کاهش ۱۵ ماهه ی شاخص هنوز هم سرمایه گذاران اطمینان کافی ندارند که شاخص کف قیمتی خود را دیده اند.

این عامل باعث می شود افزایش ناگهانی شاخص طی ده روز سال جدید قابل اعتماد باشد.

 

تحلیل گران وال استریت در مورد آینده ی بانک ها به شدت بدبین شده اند.

این تحلیل گروه گلد من با توجه به سرعت پایین رشد و کاهش قیمت ها از سال ۲۰۱۶ بوده است.

 

تاکید رئیس جمهور چین بر اتکا به نیروهای داخلی میتواند این کشور را به تله ی درآمد متوسط گرفتار کند.

جاه طلبی دولت چین موجب می شود تا تلاش کند سلطه ی ایالات متحده را با رشد اقتصادی خود متوقف کند.

 

هنوز هم برخی از طرفداران ترامپ او را به عنوان یک سرمایه دار و حتی سرمایه ای دائمی برای پیشرفت واشنگتن می دانند.

با اینکه او هیچ گاه یک معامله گر بی نظیر یا حتی معقول نبوده است اما به خوبی معاملات را مهندسی کرده است.

 

به گزارش شانگهای متال مارکت در بازار شانگهای تقاضای ضعیف و قیمتهای بالای قراضه #مس، موجب کاهش نرخ نوآوری در تولید کنندگان میله های مسی با استفاده از قراضه شده است.

نرخ تولید در این ماه ۲٫۱۷ درصد نسبت به ماه نوامبر که ۵۹٫۳۷ درصد بوده است کاهش یافته است.

 

کاهش رشد اقتصادی با وجود جنگ تجاری میان چین و آمریکا، موجب حفظ کماکان قیمت مس در حد ضعیفی در بازار شانگهای شده است.

به تحلیل شانگهای متال مارکت بهترین قرارداد آتی مس در ماه ژانویه میتواند ۴۷۵۰۰-۵۰۲۰۰ یوان بر میلیون تن باشد که معادل ۷۰۳۲-۷۰۴۴ دلار بر میلیون تن

 

شاخص PMI مس در بازار چین در ماه دسامبر بالاتر از ۵۰ بوده است.

صنایع پایین دست مس بعد از انعقاد قراردهای آتی ۶ ماهه در ماه دسامبر رشد متوسطی داشتند.

 

کاهش تقاضا در سال ۲۰۱۸ موجب کاهش تولید سیم و کابل مسی در چین شده است.

نرخ تولید سیم و کابل در سال ۲۰۱۸ متوسط ۸۱٫۷۳ درصد بوده که به نسبت سال ۲۰۱۷، ۱٫۲۷ درصد کاهش یافته است.

 

 

دولت چین نسبت به ظرفیا آلومینا اضافی هشدار داد.

ظرفیت آلومینا در سال ۲۰۱۸ حدود ۵٫۴۳ میلیون تن افزایش یافته است که نسبت به سال ۲۰۱۷، ۶٫۸ میلیون تن افزابش داشته است.

 

کاهش مصرف روی چین موجب کاهش قیمت آن در ماه ژانویه شده است.

شانگهای متال مارکت پیش بینی می کند قراردهای آتی شانگهای روی در ژانویه هم با ضعف همراه باشند و در حدود ۲۰۰۰۰ یوان بر میلیون تن معامله شوند که معادل  ۲۹۶۱ دلار آمریکا است.

 

دونالد ترامپ ترکیه یکشنبه شب ۱۳ دسامبر طی توییتی دولت ترکیه را تهدید کرد.

وی اعلام کرد اگر ترکیه پس از خروج آمریکا از سوریه به نیروهای کرد آن حمله کند، اقتصاد ترکیه را تخریب خواهد کرد.

 

سهام همگام با کاهش دلار استرالیا و نوع معامله ی خرسی امروز در بازار شانگهای کاهش یافت.

این سقوط ناشی از جنگ تجاری آنریکا و چین بدتر از حد انتظار بود و نگرانی های جهانی را در رابطه با رشد اقتصاد جهانی در پی داشت.

 

پرداخت ماهانه بانکهای خاورمیانه در چهارمین فصل از سال با توجه به کاهش رشد اقتصادی، کاهش یافت.

 

به نقل از بلومبرگ عربستان صعودی ذخایر بسیار زیادی از #نفت دارد. این موجودی در طول ۴۰ سال در عربستان ذخیره شده است.

مطالعات دو سال و نیم توسط مشاور دالاس ذخایر عربستان در پایان سال ۲۰۱۷, ۲۶۳٫۱ میلیارد بشکه رسیده است. این مقدار کمی بالاتر از ارزیابی خود کشور عربستان است که حدود ۲۶۰٫۹ میلیارد بشکه است.

 

صادرات دلاری چین در سال گذشته ۴٫۴ درصد کاهش یافته در حالی که واردات آم در حدود ۷٫۶ درصد کم شده است.

علت آن افزایش تعرفه ها توسط صادرکنندگان است.

 

بر خلاف اخبار خوب جهانی مانند گزارش شغل ها در آمریکا و کاهش جنگ تجاری میان چین و آمریکا هنوز سرمایه گذاران و معامله گران به گفته ی بانک فدرال در مورد کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ امید آنچنانی ندارند و این می تواند عاملی برای کاهش سهام باشد.

 

پیشرفت سهام در مقابله با نگرانی در مورد رشد جهانی

روز سه شنبه ۱۵ ژانویه سهام آسیا صعود کرد، این اتفاق با وجود تاثیر  اقتصاد ضعیف در اروپا و چین در روز دوشنبه و نگرانی در رابطه با رشد اقتصاد جهانی به دلیل کاهش دلار اتفاق افتاد.

 

نماینده ی ایالات متحده ی آمریکا گفت: هیچ واگذاری بیشتری برای خریداران نفت ایران وجود ندارد!

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که ایالات متحده قصد دارد هیچ گونه تخفیف جدیدی برای خریداران نفت ایران قائل نشود؛ زیرا این امر تلاش برای از بین بردن صادرات نفت خام خاورمیانه را افزایش می دهد.

تحریم های ایالات متحده تا کنون صادرات ایران را به حدود یک میلیون بشکه در روز از ۲٫۷ میلیون بشکه کاهش داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای گفت: از میان هشت خریدار نفت ایران که قرارداد تامین نفت US را امضا کردند تنها پنج کشور به این عمل مبادرت کردند.

 

اوپک و متحدان آن در ماه مارس برای برگزاری نشستی جهت ارزیابی موافقت نامه تولید نفت خام در آذربایجان، برنامه ریزی خواهند کرد. وزیران جهت تعیین سیاست این نشست در ماه آوریل گرد هم خواهند آمد.

محمد بکریندو، دبیر کل سازمان ملل متحد، در دیدار با اعضای کمیته نظارت مشترک وزیران، در باکو پایتخت آذربایجان در روزهای ۱۷ و ۱۸ دسامبر نشستی خواهد داشت. همچنین وزیران ۱۷ و ۱۸ آوریل در وین تصمیم میگیرند که کاهش تولید باید از تابستان به بعد هم ادامه پیدا کند یا خیر.

 

به نقل از بلومبرگ مهم ترین هدایت کنندگان حال حاضر بازار جهانی چین و دلار آمریکا به بیان دیگر نتیجه ی جنگ تجاری میان این دو کشور است.

 

با وجود رشد ۵٫۱ درصدی شاخص MSCI چین در هفته ی اول سال ۲۰۱۹ و ورود ۱٫۶ میلیارد دلاری پول به بازارهای شانگهای و هنگ کنگ کمامان نگرانی اقتصادی در چین وجود دارد. علت این است که راه آسانی برای خرج این پول در بازار وجود ندارد به عبارتی تقاضا کم است.

 

سال جدید میلادی می تواند سال مالی خوبی برای کشور فیلیپین باشد.

پس از یک سال شوک اقتصادی در این کشور و کاهش ۵ درصدی رشد و فشار اقتصادی  به نظر میرسد در سال جدید از فشارها کاسته شده و اقتصاد فیلیپین آسیا را غافل گیر کند.

 

به گزارش شانگهای متال مارکت، روز گذشته دوشنبه ۱۴ ژانویه بعد از سقوط ناگهانی صادرات چین و نگرانی در رابطه با رشد اقتصاد جهانی، دلار آمریکا تغییر آنچنانی نکرد و ین ژاپن صعود کرد.

 

ریچارد کلاریدا، معاون رییس جمهور آمریکا اذعان داشت:” اقتصاد جهانی پتانسیل رشد در سال ۲۰۱۹ را خواهد داشت. الویت ما پیگیری سیاست پولی اشتغال کامل و ثبات قیمت است.”

 

خلاصه ی بازارهای فلزات جهانی LME و SFHE در روز دوشنبه ۱۴ ژانویه به گزارش شانگهای متال مارکت:

فلزات پایه جز قلع در LME و سرب در SHFE، سقوط کردند.

LME:

سرب -۰٫۹ %

مس -۰٫۷۶ %

روی -۰٫۵۳ %

نیکل -۰٫۴۸ %

قلع +۱%

SHFE:

مس -۰٫۵۷ %

آلومینیوم -۰٫۴۹ %

نیکل -۰٫۲۱ %

روی و قلع اندکی پایین تر بسته شدند و سرب +۰٫۲۹ %

 

با آغاز سال نو در کشور چین تمامی بازارهای این کشور از ۴ام تا ۱۰ فوریه که معادل ۱۵ تا ۲۱ بهمن ماه است، تعطیل است.

 

دولت استان هبی چین بزرگترین تولید کننده ی فولاد، هدف حذف تمام کارخانه های فولاد در شهرهای ژانگیاکو و لانگفانگ در سال ۲۰۱۹ را در سیزدهمین کنگره ملی مردمی در روز دوشنبه ۱۴ ژانویه اعلام کرد.

 

 

تغییرات بازار فلزات شانگهای #SHFE روز سه شنبه تاریخ ۱۵ ژانویه

 

مؤسس WEF (مجمع جهانی اقتصادی) گفت: ” اجلاس دائوس حتی بدون ترامپ نیز برگذار خواهد شد.”

نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی در هفته جاری در داووس برگذار خواهد شد. اگر چه ممکن است رئیس جمهور آمریکا و دیگر رعبران بزرگ دنیا ممکن است در آن شرکت نکنند.

علاوه بر ترامپ، نخست وزیر ترکیه و رییس جمهور فرانسه نیز امسال در این اجلاس شرکت نخواهند کرد.

 

 

قیمت های جهانی

1 2 3 4 5

 

کدال

‍ ‍ سکرما

گروه صنایع سیمان کرمان دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۱۶,۰۸۰ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ مبلغ ۱۱۶,۰۸۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵% رشد داشته است.

 

‍ ‍ دکیمی

صنعتی کیمیدارو در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۹۸ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری سرمایه خود را ۱۴۰٪ افزایش داده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۶۲٪ کاهش داشته ولی سود خالص کاهش ۸٪  داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۰۱٪ هزینه های مالی میباشد

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۷۱,۶۱۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

خاذین

سایپا آذین دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۹۸,۱۴۵ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۳۷۴,۴۵۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱% افت داشته است

 

‍خلنت

تولیدی لنت ترمز ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴۵,۴۹۷ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹مبلغ ۲۲۰,۵۲۷ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴۹% رشد داشته است

 

قشهد

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت شهد(قند خوی)

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار) به پیوست گزارش توجیهی هیئت مدیره به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ ۲۰۱,۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی که در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می گردد.اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور متعاقبا اطلاع رسانی می گردد.

درصد افزایش سرمایه: ۹۹%

محل تامین: سود انباشته

‍ شاوان

پالایش نفت لاوان در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱,۸۱۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۹۶٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۰۷۷ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است

 

‍ شسینا

صنایع شیمیایی سینا در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲,۳۲۹ ریال سود محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم (۱۴۱) ریال زیان محقق کرده بود

( افزایش ۱۱۶٪ فروش از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل میباشد.)

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۷۱,۵۳۴ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

‍ ‍کاسپین

داروسازی کاسپین تأمین در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳,۲۵۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۲۷٪ بهای تمام شده فروش و نیز کاهش ۲۵٪ هزینه‌های فروش، اداری و عمومی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۸۸,۷۳۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

پارس

پتروشیمی پارس در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵,۶۸۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۳٪ فروش و نیز افزایش ۷۰۱٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۳۴,۰۸۴ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

 

‍ ‍ حفاری

حفاری شمال در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۷۱۵ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری سرمایه خود را ۱۰۰٪ افزایش داده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۸۲٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۶۶۴٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۵٪ درآمدهای عملیاتی و نیز افزایش ۳۴۲٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۳,۷۲۷ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *