photo 2019 02 15 20 19 46

تحلیل هفتگی هفته چهارم بهمن ماه ۱۳۹۷

 

 

افزایش نرخ تورم در روسیه

photo 2019 02 14 11 30 47

برای نخستین بار در دو سال اخیر، نرخ تورم روسیه از سطح پنج درصد گذشت.

مرکز آمار روسیه اعلام کرد نرخ تورم ماه ژانویه روسیه به یک درصد رسید که بالاتر از پیش بینی ۰.۸ درصدی بود. بدین ترتیب نرخ تورم دوازده ماه منتهی به ژانویه ۲۰۱۹ در روسیه از ۴.۳ درصد به پنج درصد رسید که بالاتر از نرخ تورم چهار درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور است.

هر چند که بانک مرکزی روسیه موفق شد عملکرد قابل قبولی در کنترل قیمت ها با توجه به کاهش شدید ارزش روبل در برابر دلار و رشد منفی اقتصادی در بازه زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ داشته باشد اما نرخ تورم از سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون شتاب بیشتری گرفته است به گونه ای که بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرده است انتظار دارد نرخ تورم روسیه امسال به شش درصد برسد.

افزایش یک درصدی قیمت ها در ژانویه ۲۰۱۹ در شرایطی رخ داد که نرخ تورم روسیه در ژانویه سال گذشته ۰.۳ درصد و نرخ تورم برای ۱۲ ماه منتهی به آن تنها ۲.۲ درصد بود. بیشترین تورم مربوط به بخش خدمات است که نرخ تورم آن از ۰.۱ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱.۱ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

یکی از مؤثرترین عوامل افزایش نرخ تورمروسیه مربوط به لایحه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد بوده است. وزارت توسعه اقتصادی روسیه پیش بینی کرده است نرخ تورم روسیه برای سال ۲۰۱۹ در سطح پنج درصد باقی خواهد ماند اما بانک مرکزی انتظار تورم شش درصدی را

دارد.

کارشناسان معتقدند بانک مرکزی روسیه فعلاً نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ خواهد کرد. نرخ بهره روسیه در حال حاضر ۷.۷۵ درصد است.

 

کاهش شدید تولید نفت ایران

photo 2018 10 11 11 04 26

تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

تولید نفت ایران از پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی به بالای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود ولی از اردیبهشت گذشته و با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بار دیگر سیر نزولی به خود گرفته است.

پیشتر و با تشدید تحریم‌های اقتصادی غرب علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تولید نفت ایران در بهار سال ۲۰۱۳ میلادی، پایین‌ترین سطح خود یعنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز را تجربه کرده بود.

حال بار دیگر و با اعمال تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا تولید نفت ایران سیر نزولی به خود گرفته است.

این در شرایطی است که میانگین مصرف داخلی نفت در ایران طی ۱۲ سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود. این بدان معناست که صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کمتر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

با این وجود دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در لایحه بودجه سال آینده خورشیدی درآمد حاصل از صادرات نفت را بر مبنای فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام پیش‌بینی کرده است. اقدامی که می‌تواند موجب تشدید فشار کسری بودجه دولت بر رشد نرخ ارز و تورم شود.

 

آمریکا : مجازات سخت در انتظار استفاده کنندگان اینستکس

 

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در هشداری اعلام کرد، شرکتهایی که با استفاده از ابتکار عمل اروپایی موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» به دنبال تسهیل تجارت با ایران باشند با اقدامات تلافی جویانه آمریکا روبرو خواهند شد.

ساندلند گفت: هر کسی که با استفاده از این سازوکار بخواهد بر سر هر چیز دیگری به جز فعالیتهای انساندوستانه تجارتکند از سوی آمریکا تحریم خواهد شد. وی خاطر نشان کرد: ما آنها را پیدا و تحریم خواهیم کرد و آنها دیگر نخواهند توانست با آمریکا تجارت داشته باشند.

ساندلند افزود: این تهدید آمریکا به برخورد به این معنی است که این به اصطلاح وسیله با هدف ویژه «در جا زده و به ندرت استفاده خواهد شد».

 

انتقال بخشی از دارایی بانک UBS از انگلستان به آلمان

o

پس از مهاجرت گسترده بانک‌های آمریکایی از انگلیس در فاصله چند ماه مانده به بریگزیت، بانک “یوبی اس” سوئیس هم بخش بزرگی از دارایی‌های خود را به آلمان انتقال خواهد داد.

بانک یو بی اس سوئیس که بزرگ‌ترین بانک فعال این کشور در انگلیس است اعلام کرد ۳۲ میلیارد دلار از اموال و دارایی‌های خود در شعبات مستقر در انگلیس را به زودی به آلمان منتقل خواهد کرد. جاج آلاستر نوریس، مسئول این بانک در انگلیس گفت: تصمیم این بانک، بیشتر پاسخی به شوک‌های خارجی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است تا آن‌که به دلیل کسب منافع تجاری بیشتر باشد.

بانک‌های خارجی نگرانند خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور را از بازار آزاد اتحادیه محروم کند که طبق آن، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دسترسی آزاد به بازار کالا و خدمات یکدیگر دارند با این حال بانک یو بی اس اعلام کرده است که برنامه‌ای برای انتقال محل خرید و فروش سهام خود از بورس لندن به دیگر بورس‌های اروپایی را ندارد.

پیش از آن که واحد بانک یو بی اس در انگلیس منحل شود، برخی از عملیات‌های بانکی آن نظیر اوراق نقدی، وام، اوراق مشتقه ارزی و کارت‌های اعتباری به شعبه این بانک در لندن منتقل خواهد شد که قرار است به فعالیت خود در انگلیس پس از دوره برگزیت ادامه دهد.

این فعالیت‌ها، ۱۵ درصد کل عملیات‌های بانکی یو بی اس در انگلیس و ۴۳ درصد از سودآوری آن در این کشور را تشکیل می‌دهد.

به دنبال تصمیم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، موج خروج دارایی‌ها و اموال بانک‌های بین‌المللی از انگلیس به دیگر کشورهای اروپایی آغاز شده است.

پیشتر خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود حدود ۴۰۰ نفر از کارمندان بانک آف امریکا از انگلیس به فرانکفورت و پاریس منتقل خواهند شد که از این تعداد حدود ۲۰۰ نفر تا پیش از زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ۲۹ مارس امسال منتقل خواهند شد. بانک جی پی مورگان نیز که بزرگ‌ترین بانک آمریکایی به شمار می‌رود، بخش زیادی از نیروهای خود را به شعبه خود در فرانکفورت آلمان منتقل کرده است.

 

اعلام دور سوم مزایده بلوک های نفت و گاز هندوستان

6f1ceb41cfed5c0d5d5e73f59de0bc9c

هندوستان خبر دور سوم مزایده سالانه بلوک های گاز و نفت  را با توجه به سیاست های لیبرال این کشور اعلام کرد. هدف این مزایده افزایش ۷۰۰ میلیون دلاری سرمایه گذاری در بخش اکتشاف به منظور کاهش وابستگی به واردات نفت است.

بر طبق بیاینه منتشر شده از سوی وزارت نفت هندوستان، این کشور قرار است ۲۳ بلوک نفت و گاز را در  پنج منطقه معدنی تحت برنامه کلان انرژی، با صدور مجوز واگذار کند.

پیشنهاد مزایده این بلوک های نفت و گاز از روز گذشته آغاز و تا ۱۰ آوریل ادامه خواهد یافت.  بلوک های معرفی شده، وسعتی حدود ۳۲۰ هزار کیلومتر مربع خواهند داشت و شامل ۱۰ منطقه واقع در ساحل  و یک بلوک در آبهای عمیق هستند.

دهندرا پراداهان، وزیر نفت هندوستان در کنفرانس پتروتچ ۲۰۱۹، در دهلی نو با اشاره به اینکه مصرف انرژی در هندوستان افزایش یافته است گفت: ” ما در طی ۲۰ سال آینده، افزایش چشمگیر تقاضای انرژی را خواهیم داشت و احتمالا نفت و گاز همچنان سوختهای برجسته در سبد انرژی جهانی باقی خواهد ماند.”

هندوستان که سریعترین مصرف کننده انرژی در دنیا است بیش از ۸۰ درصد نفت خام خود را وارد می کند، در نتیجه نیاز به یک سرمایه گذاری برای یافتن منابع جدید و افزایش تولید دارد.

در مزایده بمنظور ترغیب سرمایه گذاران، سیاست های صدور مجوز به لیبرال ها انتقال داده شده است که در یک اقدام نادر به سرمایه گذاران امکان تصیم گیری درباره انتخاب منطقه ای که می خواهند عملیات حفاری انجام دهند را می دهد. هندوستان قبل از اولین مزایده در ژانویه ۲۰۱۸، منابع بالقوه هیدروکربن خود را از ۲۸ BMt ، به ۴۲ BMt، ارتقا داده است.

 

بازار جهانی

 

وضعیت بازار فلزات چین shfe به شرح زیر بود:

سرب -۱٫۳%

نیکل -۱٫۳%

روی -۱٫۲%

قلع -۱%

مس -۰٫۵%

و آلومینیوم: -۰٫۲%

 

خلاصه بازار فلزات لندن LME  دوشنبه ۱۱ فوریه:

روی و سرب بیش از ۲ درصد سقوط کردند در حالی که مس -۰٫۹%، نیکل -۰٫۸%، قلع -۰٫۴% و آلومینیوم فلت معامله شد.

 

شاخص دلار آمریکا در روز دوشنبه بالای ۹۷ رسید در حالی که امروز سه شنبه ۱۲ فوریه رئیس فدرال رزرو در رابطه با روند سیاست پولی آینده ی دنیا و تاثیر آن بر شاخص دلار سخنرانی دارد.

افزایش شاخص دلار آمریکا با کاهش اقتصادی اروپا، بازارهای ضعیف در حال ظهور و بازار کار قوی در ایالات متحده همراه بود.

 

اداره ی ارز دولتی SAFE  نشان داد ذخایر ارز خارجی چین در پایان ژانویه به ۳٫۰۸۷۹ تریلیون دلار رسیده است که در حدود ۰٫۵ درصد افزایش داشته است.

اعتقاد بر این است که عواملی همچون ارزهای غیر دلاری و قیمت های بالای دارایی های مالی موجب کمک به افزایش ذخایر شده است.

وانگ چونین، سخنگوی SAFE و اقتصاد دان ارشد دیروز ۱۱ فوریه خاطر نشان کرد: ” با وجود محیط بی ثبات و نامشخص بین المللی، ذخایر ارزی چین به طور چشم گیری پایدار باقی مانده است.”

 

وقایع جهانی پیش روی امروز سه شنبه ۱۳ فوریه ۲۰۱۹:

-انتشار داده های اقتصادی که عبارت اند از فرصت های کاری ایالات متحده در ماه دسامبر  و بررسی جابه جایی کارگران JOLTS  و اطلاعات موجودی خالص هفته ای از موسسه نفت آمریکا API

-جروم پائول رئیس فدرال رزرو و میشل بومن، مدیر بانک فدرال، مارک کارنی، مدیر بانک انگلستان و جنس وایدمن، رئیس پست بانک سخنرانی خواهند داشت.

 

صادرات فلزات سیلیسیومی چین در سال ۲۰۱۸، ۲٫۶ درصد افزایش یافته به طوری که در ماه دسامبر به ۱۵٫۶ درصد و ۶۹۰۰۰ میلیون تن رسید.

فروش سهام شمش روی در شانگهای چین شاخص یوان CNY  را شکست.

از ۱ تا ۱۱ فوریه حدود ۲۰۰۰ میلیون تن افزایش یافت و به ۸۳۲۰۰ میلیون تن رسید.

 

به پیش بینی شانگهای متال مارکت تولید میلگرد فولادی در ماه فوریه در روز به ۵۰۰۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

 

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد رشد مصرف در سال ۲۰۱۹ حدود ۹% نسبت به ۲۰۱۸ افزایش پیدا کرده است.

این خبر خوبی برای افزایش تقاضای مردم چین است.

 

خلاصه بازار فلزات لندن LME  سه شنبه ۱۲ فوریه:

غیر از سرب تمامی فلزات پایین تر معامله شدند. روی و آلومینیوم -۱٫۲%، نیکل -۰٫۶%، مس مس -۰٫۴% و قلع -۰٫۰۱%.

 

بعد از هشت روز سود آوری در روز سه شنبه ۱۲ فوریه، شاخص دلار آمریکا سقوط کرد. این در حالی است که سرمایه گذاران به نتیجه ی مذاکرات میان ایالات متحده و چین بسیار اعتماد کرده بودند.

 

فرصت های شغلی ایالات متحده در ماه دسامبر به رکود بسیاری دست یافت و این امر امکان تقاضا برای کارگران را افزایش می دهد.

بر اساس اعلامیه ی شغلی و بازدهی کار JOLTS که دیروز سه شنبه ۱۲ فوریه منتشر شد، تعداد مواضع شغلی در انتظار پر شدن به میزان ۷٫۱۷ میلیون نفر افزایش یافته است.

 

موسسه آمریکایی نفت  API گزارش داد که در هفته ی اخیر تا ۸ فوریه میزان ذخایر نفت ۹۹۸۰۰۰ بشکه کاهش یافته است.

در حالی که تحلیل گران میزان ذخایر نفتی آمریکا را ۲٫۴ میلیون بشکه تخمین زده بودند، هفته ی گذشته این میزان به ۲٫۵ میلیون بشکه رسید.

این موسسه همچنین گزارش داد که میزان ذخایر بنزین ۲٫۴۸ میلیون بشکه شده است که نسبت به هفته ی قبل ۱۴۱۰۰۰ بشکه افزایش پیدا کرده است.

 

امروز چهارشنبه ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ داده های اقتصادی شامل میزان تجارت ماه ژانویه در چین، شاخص قیمت مصرف کننده ماه ژانویه ایالات متحده و شاخص نفت خام هفته ای از اداره ی اطلاعات انرژی EIA منتشر می شوند.

 

پس از تقویت یوان چین سهام HRC  کاهش پیدا کرد.

موجودی انبار های فولاد سازان در روز گذشته به حدود ۳٫۵۹ میلیون تن رسید.

 

بیلت سی آی اس در بالاترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۸

جدیدترین پیشنهادات تولیدکنندگان سی آی اس با رشدی ۲۰ دلاری به ۴۷۰ دلار/تن فوب رسیده است. خریداران سطوح فعلی را بسیار بالا می دانند و حاضر به پرداخت این مبلغ نیستند و از سوی دیگر، تامین کنندگان نیز به دلیل اتمام موجودی قابل فروش خود تا مارس عجله ای برای فروش تولیدات جدید خود در قیمتهای پایین تر ندارند.

 

مقایسه تولید نفت سه تولیدکننده بزرگ دنیا

افزایش شدید تولید نفت آمریکا با روی کار آمدن دونالد ترامپ. وی در راستای سیاست بی نیازی به نفت دیگر کشورها برای اعمال قدرت خود گام بر می دارد. عربستان صعودی در ژانویه امسال کاهش قابل ملاحظه ای در تولید نفت خود داشته است. روسیه هنوز موضع مشخصی در قبال توافق اوپک نگرفته است.

رشد اقتصادی روسیه به بالاترین سطح ۶ ساله رسید

رشد اقتصادی روسیه در سال ۲۰۱۸ به بالاترین حد ۶ سال اخیر خود رسید، اما این رشد تحت تاثیر عوامل موقتی بوده است و این به معنای این است که بدون افزایش درآمد خانوارها، روسیه به اهداف تعیین شده توسط رییس‌جمهور پوتین نخواهد رسید.

 

اخبار داخلی

یک میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی هم مانند نفت خام در بورس انرژی بی خریدار ماند

قیمت پایه هر بشکه میعانات گازی پارس جنوبی ۶۱ دلار ۱۹ سنت بود و خریداران می بایست دو ساعت پیش از آغاز عرضه، شش درصد از مبلغ کل را به عنوان پیش‌پرداخت نزد شرکت تسویه وجوه (سمات) سپرده گذاری می کردند. به نظر می رسد همچنان اصرار بر فروش نقدی فرآورده های نفتی که از سالهای گذشته برای بورس های ایرانی شکست را به ارمغان آورده است، ادامه دارد.

 

شایعه افزایش دوباره قیمت وکیوم باتوم ازابتدای ماه جدید در حالی در بازار قیر و فرآورده های نفتی مطرح است که گفته می شود این موضوع بر بازار صادراتی قیر سازان نیز بی تاثیر نبوده است. در ماه گذشته قیر سازان ایرانی به علت بالا بودن نرخ، با توقف صادرات قیر به ترکیه روبه رو شدند و شرکت های عراقی توانستند با اعلام نرخ های پایین تر جایگزین شرکت های ایرانی شوند. هم اکنون نرخ قیر صادراتی عراق تحویل در کشور ترکیه حدودا ۲۴۰ دلار است، این در حالی است که قیر صادراتی تحویل درب کارخانه در ایران حدود۲۷۰ دلار رقم می خورد. به نظر می رسد با افزایش مجدد قیمت وکیوم باتوم فشار بیشتری به صنایع قیرساز ایرانی تحمیل شده و بازارهای صادراتی بیشتری تحت تاثیر قرار گیرند.

 

نیویورک تایمز نوشت: ترامپ، عراق را تحت فشار قرار داده تا واردات گاز از ایران را تا پایان ماه مارس (دههء اول فروردین ۹۸) متوقف کند، اما عراق می‌گوید این‌کار باعث قطع برق و اعتراض و بی‌ثباتی در عراق می‌شود.

یک مقام وزارت‌خارجهء آمریکا هشدار داده که ممکن است Trade Bank عراق (المصرف العراقی للتجاره‎) به‌دلیل خرید گاز طبیعی از ایران و یا پرداخت به دلار، تحریم شود.

 

توافق جدید گمرک ایران و ترکیه

نشست مشترک گمرک بازرگان و گوربُلاکِ ترکیه برگزار و پذیرش روزانه ۴۵۰ دستگاه کامیون توسط گمرکات هر دو کشور توافق شد.

 

اقدامات پتروشیمی جم منجر به افزایش ۱۵ درصدی تولید اتیلن شد

مدیرعامل پتروشیمی جم از افزایش ۱۵ درصدی تولید اتیلن با نوسازی یکی از کوره‌های ۱۰گانه خبر داد و به ایرنا گفت: این بازسازی در سه بخش مکانیکی قسمت مشعل‌ها، کوئل‌های تشعشعی و کانوکشن‌ها انجام شده است. هم‌اکنون ظرفیت هر کوره گازی ۴۰ تن در ساعت است که با اجرای این طرح به ۴۶ تن در ساعت در حالت دریافت خوراک گازی و ۵۷ تن در ساعت برای کوره‌های مایع افزایش پیدا کرد.

 

ورود ۱.۷ میلیارد دلار ارز اضافی به چرخه اقتصاد

در پی دستورالعمل روز گذشته بانک مرکزی برای تشویق صادرکنندگانی که تاکنون با ارائه ارز ناشی از صادرات خود در سامانه نیما به واردات کالاها و خدمات موردنیاز کشور کمک کرده اند، یک منبع آگاه در بانک مرکزی اعلام کرد که براساس برآورد انجام شده، این تصمیم بانک مرکزی موجب ورود حداقل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ارز اضافی در اسفندماه به چرخه اقتصاد خواهد شد.

در همین رابطه یک منبع آگاه در اداره صادرات بانک مرکزی گفت: بخشی از این یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به صورت اسکناس و حواله در صرافی‌ها عرضه می‌شود و بخشی دیگر به واردات خودشان یا دیگران در مقابل صادرات اختصاص می‌یابد.

 

ایران هیچگاه برای شرکت در جلسات رسمی دوره‌ای «اف ای تی اف» دعوت نشده است

ایسنا-سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر عدم دعوت از ایران برای شرکت در نشست آتی «اف ای تی اف» در پاریس گفت: جمهوری اسلامی ایران عضو شورای اف ای تی اف و نیز عضو رسمی گروه‌های منطقه وابسته به آن نیست و به همین دلیل هیچگاه برای شرکت در جلسات رسمی دوره‌ای این نهاد دعوت نشده است.

این دیپلمات ارشد در خصوص حضور هیأت‌های ایرانی در نشست‌های قبلی این نهاد گفت: شرکت هیأت‌های کارشناسی کشورمان در جلسات و نشست‌های کارشناسی غیر رسمی گروه مرور این نهاد که معمولاً یک ماه زودتر برگزار می‌شود، برای بررسی فنی گزارش پیشرفت برنامه اقدام کشورمان و به مقتضای دستور کار مشخص بوده است. چنین جلسه‌ای در ماه گذشته به دلیل نبود دستور کار فنی برگزار نشده است.

 

معاملات بورس کالا در روز چهارشنبه:

پالایش نفت شیراز ۵۰۰۰ تن وکیوم باتوم با قیمت پایه ۲۳,۸۳۵ ریال (برابر با پایه قبلی)  در بورس کالا عرضه کرد که با میانگین قیمت ۲۴,۱۱۳ ریال(۱٫۱۶ درصد بالاتر از پایه و قیمت معامله قبلی) معامله گردید.

پالایش نفت بندرعباس ۲۰۰۰۰ تن وکیوم باتوم با قیمت پایه ۲۳,۸۳۵ ریال (برابر با پایه قبلی)  در بورس کالا عرضه کرد که با میانگین قیمت ۲۴,۷۹۵ ریال(۴٫۰۳ درصد بالاتر از پایه و قیمت معامله قبلی) معامله گردید.

آلومینیوم ایران،  شمش ۱۰۰۰p-99.8 با حجم ۲۰۰۰  تن با قیمت پایه ۱۸۸,۵۶۱ ریال (۷٫۰۴ درصد بالاتر از پایه قبلی)به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد،که با میانگین قیمت ۲۰۲,۷۷۲ ریال(۷٫۵۳ درصد بالاتر از پایه و ۳٫۷۲ درصد بالاتر میانگین معامله قبلی) معامله گردید.

فولاد خراسان ۷۰۴۰ تن سبد میلگرد ۱۴ تا ۲۸ A3با قیمت پایه ۳۱,۸۱۹  ریال (برابر با پایه  قبلی)عرضه کرد که با میانگین قیمت ۳۹,۲۴۷ ریال(۲۳٫۳۴ درصد بالاتر از پایه و ۸٫۷۳ درصد بالاتر از قیمت معامله قبلی)معامله گردید.

 

اطلاعات بازار در هفته گذشته

اطلاعات_بازار

شاخص کل ۱۵۷,۸۱۱

۱۶۲ واحد منفی

ارزش بازار ۶,۰۲۱,۶۰۲ میلیارد ریال

ارزش معاملات ۱٫۷۹۵ میلیارد ریال

حجم معاملات ۶۳۷ میلیون سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص

کگل ۹۵ واحد مثبت

وبملت ۵۶ واحد منفی

رمپنا ۵۴ واحد منفی

وبصادر ۴۰ واحد منفی

وتجارت ۳۷ واحد منفی

شپدیس ۳۰ واحد منفی

شپنا ۲۹ واحد منفی

 

photo 2019 02 15 23 31 28

 

photo 2019 02 15 23 31 21

خودکفا

تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان

دستور جلسه :

تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

تصمیمات متخذه در رابطه با دستور جلسه :

مجمع با افزایش سرمایه ۶۲% از محل سود انباشته موافقت نمود .

زمان بندی ثبت افزایش سرمایه :

با توجه به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به  ۱۳۹۷/۱۲/۲۹  شرکت، افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت خواهد رسید.

 

غشاذر

آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۶  افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۴۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۶۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۲۰۰۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

 

دسینا

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

شگل

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: سود انباشته

 

شتهران

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۲۰۰%

محل تامین: سود انباشته

 

چدن

برنده شدن در مزایده غلتک های مستعمل فولاد مبارکه و اعلام رسمی شرکت مزبور جهت برنامه ریزی حمل و پرداخت وجه حدود ۵۰۴۰تن با توافق طرفین

ریشمک

تولید و صادرات ریشمک در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۲,۳۵۰ ریال سود محقق کرده است شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۱۶۱٪ را به ثبت رسانده و بالحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۶۵٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۳۳۰٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲,۸۵۵٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

خمهر

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱۲۵%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

ولغدر

لیزینگ خودرو غدیر در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۲۶۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۷۶٪ درآمد حاصل از عملیات لیزینگ میباشد.

شفارا

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی فارابی

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی موسسه حسابرسی و خدمات مالی حافظ گام ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۳,۱۳۰,۲۸۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت ارائه می گردد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *