photo 2019 02 09 21 17 14 1

 

آمریکا در حال تولید نفت اشتباه است

 6f1ceb41cfed5c0d5d5e73f59de0bc9c

رونق شیل باعث عرضه اضافی نفت به بازار شده ، قیمت ها را پایین آورده و وابستگی آمریکا را به انرژی وارداتی کم کرده است. ولی یک مشکل رو به رشد وجود دارد: آمریکا در حال تولید نفت اشتباهی است .

تگزاس و سایر ایالت‌های غنی از نفت شیل درحال تولید مقادیر بالای نفت خام با کیفیت سبک و شیرین هستند و تولیدشان آنقدر بالاست که صنعت نفت جهان را تغییر می دهد .

پالایشگاه هایی که میلیاردها دلار برای پالایش نفت خام سبک کم کیفیت سرمایه گذاری کرده اند، به دنبال درجات سنگین و ترش نفت خام مورد نیازشان هستند. این تناقض برای تولیدکنندگان اوپک مثل عراق و عربستان که نفت سنگین تری تولید می کنند خبر خوبی است .

بحران ونزوئلا به همراه کاهش تولید اوپک، این شرایط را تشدید می‌کند‌. ونزوئلا بخشی از سنگین‌ترین نفت خام دنیا را صادر میکند و اعلام تحریم های دولت ترامپ علیه این کشور، پالایش و صادرات نفت خام را سخت‌تر کرده است . پالایشگاه‌های آمریکا به دنبال منابع جایگزین در کوتاه مدت هستند .

شرکت انرژی والرو ، بزرگترین پالایشگاه آمریکا اعلام کرد که هیچ نفتی از ونزوئلا نمی گیرد .

کیفیت نفت خام در همه مناطق یکسان نیست. نفت خامی که از چاههای شیل استخراج می شود مانند روغن پخت و پز است، رقیق و راحت برای پالایش . در منطقه اورنینکوی ونزوئلا نفت خام بیشتر شبیه مارمالاد است، غلیظ و سخت برای پالایش. غلظت تنها تفاوت نیست. محتوای سولفور هم اهمیت دارد که نفت را به دو نوع شیرین و ترش تقسیم میکند. نفت سنگین سولفور بیشتری نسبت به نفت سبک دارد .

با کاهش تولید عربستان، روسیه و کانادا و تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران، بازار نفت‌خام تحت تأثیر قرار گرفته است و کمبود نفت خام ترش ادامه دارد .

این شرایط برای مشتریانی که قیمت نفت برنت و وست تگزاس را در خبرها دنبال می کنند، اهمیت چندانی ندارد. رانندگان حتی سود هم می برند چون مقدار زیاد نفت خام سبک و شیرین باعث تولید بنزین زیادی میشود و قیمت آن را پایین می‌آورد. برعکس، کامیونداران چندان رضایت ندارند چون پالایشگاه‌ها ترجیح می دهند از نفت خام سنگین و ترش، دیزل بسازند.

تاجران نفت می‌توانند از تغییر قیمت بین انواع نفت خام سود ببرند .

تعداد کمی از مقامات نفتی انتظار تغییر شرایط بازار را در آینده نزدیک دارند . تعادل عرضه و تقاضا می تواند با کاهش بیشتر تولید اوپک، بدتر هم شود. عربستان هشدار داده که در فوریه تولیدش را پایین تر می آورد. کاهش تولید اوپک کمبود نفت خام سنگین و ترش را بیشتر میکند .

در همین حین، تولید شیل آمریکا افزایش می یابد و باعث اشباع بازار نفت خام سبک و شیرین می‌شود. نسبت نفت خام سبک در کل تولید نفت آمریکا به حدود ۵۷ درصد از ۵۱ درصد کل ۲۰۱۷ رسیده است .

در بازار ، تفاوت قیمت نفت بین انواع مختلف آن به بیشترین حد طی ۵ سال رسیده است .

نفت خام سنگین و ترش در بازار بسیار گران می شود و سود پالایشگاهی بسیار پایین می‌آید. بسیاری پالایشگاه های آمریکا برای ذخیره پول با سرعت پایین تری فعالیت می کنند .

پالایشگاه های جهان گزینه دیگری جز سازگاری با این شرایط ندارند. والرو در حال تغییر منابع خود به صورت هفتگی و روزانه است .

 

جنگ اقتصادی علیه شرکت PDVSA ونزوئلا با مدیریت آمریکا

97 05 c18 731

جدیدترین تحریم‌های ترامپ برای محدود کردن صادرات ۱۱ میلیارد دلاری نفت شرکت PDVSA ونزوئلا به آمریکا، بسیاری از رهبران جهان را نسبت به تبعات بین‌المللی این اقدام از رشد سریع قیمت نفت گرفته تا مشکلات بدهی کاراکاس نگران ساخته است اما تنها عده معدودی حواس‌شان به آب‌های پرتنش در منطقه کارائیب است

آب‌های کارائیب مدتهاست شاهد تنش‌های اقتصادی و قانونی میان صادرکنندگان و نفتکش‌های شرکت PDVSA بوده که صورت‌حساب‌های خود را پرداخت نمی‌کنند و این امر ممکن است راه را برای فعالیت دزدی دریایی هموار کند، زیرا شرکت‌های خدمات زیادی نفتکش‌های حامل محموله‌های نفتی را در بنادر کارائیب توقیف می‌کنند تا حسابشان را تسویه کنند.

به عنوان نمونه کشتی ایکارو که حامل ۴۰۰ هزار بشکه نفت ونزوئلا است، بیش از یک ماه است که در آب‌های دریای کارائیب در جزیره کوراکائو لنگر انداخته است و تا زمانی که شرکت PDVSA بدهی خود را پرداخت نکند، جایی نمی‌تواند برود.

کشتی ایکارو نماد مشکلات ونزوئلا شده است و نشان می‌دهد حتی پیش از این که دوشنبه گذشته تحریم‌های آمریکا علیه شرکت PDVSA اعلام شود این شرکت برای تحویل نفت به مشتریانش در جهان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد. این مسئله ممکن است مشکلات ونزوئلا را که تلاش می‌کند از دست رفتن بازار آمریکا را جبران کند وخیم‌تر کند.

شرکت‌هایی که با شرکت PDVSA همکاری می‌کنند از تأمین کنندگان سوخت گرفته تا مکانیک‌ها و تکنسین‌های سیستم‌ها و اپراتورهای قایق‌های یدک کش زمانی که پول خدماتشان را دریافت نمی‌کنند خود را در وضعیت بغرنجی پیدا می‌کنند و از یک طرف تلاش می‌کنند بهر نحوی پول خدماتشان را دریافت کنند و از سوی دیگر به همکاری با یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت جهان ادامه دهند.

هم اکنون هم با متوسل شدن به دادگاه‌های کارائیب هلند برای دریافت حق توقیف محموله‌های نفت ونزوئلا برای دریافت بدهی خود، به حد کافی روابشانبا غول نفتی ونزوئلا تیره شده است.

اکنون که کاخ سفید خواستار انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از حکومت مادورو شده است و شرکت‌ ها احتمال در پیش بودن طوفانی از ناآرامی، جنگ داخلی و مداخله نظامی خارجی را پیش بینی می‌کنند شرکت‌ها تلاش می‌کنند با توسل به زور وثیقه مطمئنی دست و پا کنند.

شرکت‌های متعددی اکنون از شرکت آمریکایی کونوکوفیلیپس الگوبرداری کرده‌اند که سال گذشته در دادگاه‌های کارائیب هلند پیروزی مهمی به دست آورد که کمک کرد دو میلیارد دلار خسارت خود را دریافت کند. این شرکت توانست حکمی را برای توقیف ۱۲ نفتکش ونزوئلایی که از آب‌های کارائیب عبور می‌کردند دریافت کند.

با توجه به این که شرکت PDVSA ترمینال‌هایی را درکوراکائو، بونر و آروبا برای نگهداری و صادرات مجدد نفت به آمریکا و آسیا دارد، جزایر کارائیب هلند به منطقه مهمی برای اتخاذ چنین روش‌های حقوقی تبدیل شده است. قوانین و دادگاه‌های هلند از طریق راه‌های قانونی و توقیف دارایی‌ها امکان می‌دهد شرکت‌های بدهکار ملزم به پاسخگویی شوند.

در این بین، نفتکش‌های PDVSA تلاش کرده‌اند از جزایر کارائیب دوری کنند و دیگر آن طور که شرکت دولتی PDVSA تلاش داشت ضررهای ناشی از محدودیت‌های جدید برای صادرات به بازار آمریکا را جبران کند، نمی‌توانند فعالیت کنند. طبق آمار گردآوری شده از سوی بلومبرگ، سال گذشته در پی مرافعه حقوقی شرکت کونوکو فیلیپس، تنها ۱۷ کشتی شرکت PDVSA محموله خود را در کوروکائو تخلیه کردند در حالی که ۱۳۲ کشتی در سال ۲۰۱۷ محموله خود را در این جزیره تخلیه کرده بودند.

یکی از مسائلی که در گزارش بلومبرگ مطرح شده است این است که آیا هرج و مرج سیاسی در ونزوئلا ممکن است در منطقه کارائیب به شکل دزدی نفتکش ظهور کند و شرکت‌ها و دادگاه‌هایی که منتظر تغییر حکومت در ونزوئلا هستند توجیه قانونی بتراشند.

 

بیشترین افت تولید اوپک در دو سال اخیر به دلیل برنامه کاهش تولید نفت عربستان

 

photo 2018 11 07 17 37 06

تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در ماه ژانویه امسال شدیدترین افت خود را در دو سال اخیر تجربه کرد.

نظرسنجی بلومبرگ از تحلیلگران و اطلاعات کشتیرانی نشان داد تولید نفت اوپک در ماه ژانویه امسال با ۹۳۰ هزار بشکه نسبت به ماه پیش از آن، به ۳۱ میلیون و ۲۰ هزار بشکه در روز رسید.

در دوره یاد شده، ۱۱ عضو اوپک که طبق توافق جهانی کاهش تولید نفت موظف به محدود کردن عرضه خود هستند، ۷۹ درصد به این توافق پایبند بودند و برای پایبندی کامل به آن، باید تولید روزانه نفت خود را ۱۷۰ هزار بشکه دیگر کاهش دهند

عربستان در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی تولید روزانه نفت خود را با ۴۵۰ هزار بشکه کاهش به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

این در حالی است که عراق بدترین عملکرد را در پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت داشت و در ماه ژانویه امسال، روزانه ۴ میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که ۱۸۰ هزار بشکه فراتر از سهمیه آن بود.

 

چین و خرید ۲ میلیون تن سویا از آمریکا

photo 2018 11 14 17 55 05

چین به دنبال مذاکرات تجارت ۲ روزه در واشنگتن، خرید دانه سویای آمریکا را به شدت افزایش داد. روز شنبه خریداران چینی دولتی غلات، کوفکو کراپ و سینوگرین، در بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند، هر کدام بیش از ۱ میلیون تن دانه سویا از آمریکا خریداری کرده‌اند.

 

طبق بیانیه‌های تقریبا یکسانی که شرکت‌ها منتشر کردند، این خریدها، در راستای اجرای تفاهم مشترکی است که رهبران چین و آمریکا در طی مذاکرات به آن دست یافته‌اند.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند، دانه سویای خریداری شده در بازه آوریل-جولای به چین حمل خواهد شد و هم در بنادر خلیج آمریکا و هم شمال غرب آمریکا در اقیانوس آرام، بارگیری خواهند شد.

تراکنش‌های مربوط به این خرید، قبل از تعطیلات سال جدید چینی، که کوفکو و سینوگرین در بازارها غایب خواهند بود، انجام خواهد شد.

این خرید پس از آن انجام شد که دونالد ترامپ گفت: چین، بزرگترین واردکننده دانه سویا در جهان، به دنبال مذاکرات این هفته، قبول کرده است که در کل ۵ میلیون تن دانه سویای آمریکا را خریداری کند. این به اضافه ۵ میلیون تنی است که قبلا در ماه دسامبر، به دنبال دیدار ترامپ با همتای خود شی جین‌پینگ، خریداری شده بود.

ترامپ گفت خیلی خوشحال است که کشاورزان آمریکایی همچنان به فروش دانه سویا به چین اهمیت می‌دهند و در مورد آن نگرانند.

چین دانه سویای آمریکا را به عنوان نشانه‌ای از حسن‌نیت خریداری می‌کند تا نمایندگان تجاری دو کشور بتوانند به مذاکرات خود در مورد مسائل گسترده‌تری مانند دارایی‌های معنوی، ادامه دهند.

 

کاهش ۶۰ میلیون بشکه ای پیشبینی تولید نفت نروژ

photo 2018 10 11 11 04 26

نروژ معروف است به آرام ترین و قابل پیش‌بینی ترین منطقه صنعت نفت جهان ولی اخیراً پر از شگفتی بوده است .

 

طی بدترین رکود این نسل بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ، تولید نفت بدون اعتنا به کاهش قیمت آن بالا رفت. اخیراً با بازگشت تولید نفت خام به سطح بالای چند ساله، مشکلاتی بوجود آمده است‌.

شرکت نفت نروژ حالا انتظار دارد تولیدش ۶۰ میلیون بشکه پایین تر از پیش بینی قبلی برای سال جاری باشد و به پایین‌ترین سطح طی ۳۱ سال برسد یعنی ۸۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از حد انتظار .

چالش های فعلی روی سکوها و زیر بستر دریا و تأخیر در تولید در سال گذشته ، بر تولید ۲۰۱۹ تاثیر می گذارد .

وینترشال ماریا یک نمونه‌ از میدانهای نفتی است که طبق انتظار کار نکرده اند .

شرکت ملی نفت نروژ قبل از به روز رسانی اطلاعات در فوریه یا مارس، اطلاعات دیگری نداد. نایب رئیس واحد وینترشال نروژ تأکید کرد که میدان نفتی ماریا کمتر از حد پیش بینی شده تولید کرده است، ولی مقدار آن را مشخص نکرد .

یکی از میادین نفتی که آغاز به کارش با تاخیر همراه بوده، اوزبرگ وستفلنکن در اکویینر است که به جای سه ماهه دوم سال گذشته ،در اکتبر به بهره‌برداری رسید .

هم مقامات و هم شرکت‌ها ممکن است در مورد تصورشان از ذخایر و نرخ تولید میادین خاصی بیش از حد خوشبین بوده باشند. شرکت ملی نفت نروژ به تازگی اعلام کرد که شرکت اسپریت انرژی پیش بینی خود را از ذخایر نفتی میادین اودا به خاطر شروع تولید در ماه مارس، ۳۰ درصد معادل ۳۳ میلیون بشکه پایین آورده است .

پس از کاهش قیمت نفت در ۲۰۰۴ ، شرکتهای نفتی که برای بالا بردن سود دهی تحت فشار بودند ، هرکاری توانستند برای کاهش هزینه‌ها و یافتن راه حل هایی برای بالا بردن منافعشان انجام دادند. برخی پیش بینی های بسیار خوش بینانه ای از تعداد بشکه هایی که می توانند تولید کنند داشتند .

میدان اودا نمونه ای از یک توسعه کوچک است که نقشی فزاینده در پروژه خطوط لوله نروژ دارد چون دریای شمال حوزه نفتی بالغ تری است و کاوش در دریای آرکتیک بارنتز همچنان ناامیدکننده است.

مشکل میادین کوچک این است که اپراتور اطلاعات کمی از ذخایر زیر بستر دریا دارد. در میادین بزرگ‌تر چاه های بسیار بیشتری برای تصمیم‌گیری وجود دارد ولی در یک میدان کوچک تصور می شود یک چاه کافیست و ناگهان نفتی تولید نمی کند .

کاهش سریع تولید نفت نروژ موقتی است. این کشور در ۲۰۲۰ شاهد افزایش قابل توجهی در تولید خود خواهد بود و دلیل آن هم آغاز تولید از میدان یوهان سوردراپ در نوامبر سال جاری است .

با ۳.۲ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و تولید ۴۴۰ هزار بشکه در روز در فاز اول، میدان نفتی دریای شمال در ۲۰۲۰ شاهد بزرگترین افزایش سالانه تولید نفت از ۱۹۸۰ خواهد بود .

 

نشانه هایی از عدم پایبندی روسیه به توافق کاهش تولید نفت اوپک

photo 2018 11 07 17 04 58

تولید نفت روسیه پس از توافق با اوپک کاهش پیدا کرده است، اما خیلی کمتر از میزانی است که اعضا انتظار دارند.

وزیر انرژی روسیه گفته است کاهش تولید برای تولیدکنندگان روس داوطلبانه است و مجددا بهانه آب و هوای سرد روسیه را آورده است. این عوامل نشان می دهد آنها تمایل چندانی برای کاهش تولید نفت توافقی با اوپک ندارند.

روس ها که یکی از اعضای غیر اوپک متعهد در کاهش قیمت نفت هستند، پس از توافق ماه دسامبر، هنوز به تعهد خود برای کاهش تولید به درستی عمل نکرده اند. روسها قرار بود در ژانویه حدود ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید داشته باشند که این عدد از ۳۵ هزار بشکه در روز فراتر نرفت.

 

نواک در مصاحبه روز یکشنبه اعلام کرد،روسیه به تعهدات خود در کاهش تولید نفت پایبند است اما این کاهش  تا ماه می ادامه می یابد.

تولیدکنندگان نفت روسیه طولانی تر از آنچه که روس ها با اعضای اوپک توافق کرده بودند تولید را کاهش خواهند داد. وزیرانرژی روسیه به این نکته که چرا روس ها زمان کاهش تولید را افزایش دادند اشاره ای نکرد.

تولید نفت روسیه پس از توافق کاهش پیدا کرده است، اما خیلی کمتر از میزانی است که اعضای اوپک انتظار دارند. آنها در کاهش تولید از شرکای اوپک عقب مانده اند که تاکنون نارضایتی سعودی ها را به دنبال داشته است.

روند کاهش تولید نفت روسیه این تردیدها را به وجود آورده است که روس ها ممکن است به کاهش تولید پایند نباشند.

تولید نفت این کشور در ماه ژانویه نسبت به ماه اکتبر ۴۲ هزار بشکه در روز کاهش داشته است، در حالی که نواک در سخنان روز دوشنبه این عدد را ۴۷ هزار بشکه در روز اعلام کرده بود.

اگرچه این اختلاف میزان ممکن است به تفاوت در نحوه محاسبه نرخ تبدیل بین بلومبرگ و وزارت انرژی روسیه باشد، اما داده های واحد انرژی CDU-TEK نشان می دهد که تمامی مقامات نفت روسیه، با کاهش تولید موافقت نکرده اند. Surgutneftegas PJSC که سومین تولید کننده بزرگ نفت در روسیه است تولید روزانه خود را ۱۰۷۰۰ بشکه در روز افزایش داده است.

اما از طرفی شرکت نفت نفتا گازپروم در ماه ژانویه تولید خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده و تولید را به بیش از ۲۷ هزار بشکه در روز رسانده است.

از طرفی نواک گفته است که کاهش تولید نفت برای تولیدکنندگان روسیه داوطلبانه است و مجددا بهانه آب و هوای سرد روسیه را آورده است. این عوامل نشان می دهد که روس ها تمایل چندانی برای کاهش تولید نفت توافقی با اوپک ندارند و خیلی نگران بدعهدی خود در معامله با اعضای اوپک نیستند.

 

کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا به کمترین میزان در ۵ سال گذشته 

27DC4052 3001 4B4E 8E11 8FFD4C331C71 w1023 r1 s

با تحریم های نفتی ونزوئلا و اجرای توافقکاهش تولید اوپک، میزان صادرات کشورهای عضو اوپک به آمریکا به کمترین میزان ۵ سالگذشته رسید.

این روزها نفت بسیار کمتری از کشورهای خارجی به سواحل آمریکا می رسد چرا که کشورهای عضو اوپک تولیدشان را کاهش داده اند و آمریکا هم نفت ونزوئلا را تحریم کرده بنابراین صادرات از این کشورها به سمت آمریکا بیش از اندازه کاهش یافته است، ونزوئلا یکی از اعضای اوپک نیز است.

بر اساس آمارها و ردیابی شرکت اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت خام به آمریکا از سوی کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان در ماه ژانویه به ۱.۴۱ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است همچنین بر اساس این اطلاعات کاهش واردات نفت از عراق و کاهش تولید نفت بیش از اندازه عربستان به کاهش صادرات به آمریکا کمک بیشتری کرده است.

در همین زمان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که حدود نیمی از نفت ونزوئلا باید به بنادر آمریکا تخلیه شود و احتمالاً نیم دیگر هم در خلیج مکزیک به میزان ۷.۶ میلیون بشکه سرگردان و شناور است.

 

آمار معاملات بازار سهام

20 200 photo 2019 02 06 17 26 56

اخبار کوتاه

 

در روز چهارشنبه، دلار آمریکا سقوط کرد و این مقدار کاهش از ۱۱ ژانویه و پس از آنکه نرخ های بهره ثابت باقی مانده بود مشاهده نشده بود.

احتیاط در مورد رشد اقتصاد و افزایش نرخ بهره در آینده این امر را پیش بینی می کرد.

 

فدرال رزرو اعلام کرد که در سال جاری نیز افزایش هزینه های قرضه امکان خواهد داشت، زیرا این امر نشان دهنده عدم اطمینان در مورد چشم انداز اقتصادی ایالات متحده است. همچنین گفته می شود آماده است تا از طیف وسیعی از ابزارها، از جمله تغییر اندازه و ترکیب ترازنامه خود، در صورت نیاز به اقتصاد بیشتر برای مقاصد پولی استفاده کند، که می تواند با کاهش نرخ ها به دست آید.

بازار کار به خوبی تعطیلی دولت را تحمل کرد.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد Moody’s Analytics گفت: با وجود اختلالات شدید، کسب و کارها به شدت به افزایش درآمد خود ادامه دادند. “تا زمانی که شرکت ها به شدت به  استخدام خود ادامه دهند، گسترش اقتصادی ادامه خواهد یافت.”

داده های اولیه از سوی اداره آمار فدرال در روز چهارشنبه نشان داد که تورم قیمت مصرف کننده #آلمان، بیشتر از حد انتظار، به پایین ترین سطح خود در حدود یک سال در ماه ژانویه، کاهش یافته است.

شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژانویه سال گذشته ۱٫۴٪ افزایش یافت و پس از افزایش ۱٫۷٪ در ماه دسامبر. اقتصاددانان نرخ تورم ۱٫۶٪ را پیش بینی کرده اند.

 

بازار آتی شانگهای به علت هلدینگ CNY تعطیل است.

 

به گزارش شانگهای متال مارکت شاخص تولید مدیران خرید #چین PMI در ماه ژانویه به ۴۸٫۳ مقدار رسید که در مقایسه با ماه دسامبر که حدود ۴۹٫۷ بود کاهش ۳درصدی داشته است.

این دومین ماه متوالی از پایین ترین سطح شاخص از فوریه ۲۰۱۶ بوده است.

شاخص زیر سطح ۵۰ نشانه دهنده ی انقباض است.

مقامات چینی در سال گذشته اقداماتی را برای حمایت از اقتصاد در نظر گرفتند و تمرکز ویژه ای بر کمک به افزایش شرکت های کوچک تر داشتند اما ژنگشنگ ژانگ مدیر تحلیل اقتصاد کلان در گروه  CEBM گفت: ” خروجی روز جمعه نشان دهنده ی این است که سیاست ها به درستی عمل نکرده است.”

وی همچنین اذعان داشت: ” در کل سیاست اقتصادی تا به حال تاثیر قابل توجهی نداشته است. همچنین احتمالا چین اقدامات مالی گسترده تری را به اجرا خواهد گذاشت و سرعت اجرای آن ها را افزایش خواهد داد، با این حال، موضع تثبیت اهرم و مقررات سختگیرانه تغییر نکرده است؛ یعنی روند تضعیف اتقصاد چین ادامه خواهد یافت.”

 

بخش تولید آلمان در ماه ژانویه برای اولین بار در بیش از چهار سال گذشته، قراردادی با کاهش قیمت منعقد کرد.

علت این امر کاهش تقاضای شرکای تجاری است.

شاخص تولید آلمان PMI، که تقریبا یک پنجم اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد، در ماه ژانویه به ۴۹٫۷ کاهش یافت که در ماه دسامبر ۵۱٫۵ بود.

تورم سرشماری منطقه یورو در ماه ژانویه برای سومین ماه متوالی سقوط کرد.

شاخص قیمت در ماه ژانویه به ۱٫۴ درصد رسید در حالی که در ماه دسامبر ۱٫۶ درصد بود.

آخرین رقم تورم مطابق با انتظار اقتصاد دانان بوده است.

تورم اصلی که شامل قیمت مواد غذایی، الکل و تنباکو است در ماه ژانویه به ۱٫۱ درصد رسید و نسبت به ماه دسامبر ۰٫۱ درصد افزایش داشت.

جدیدترین داده های نظرسنجی از IHS  نشان داد که بخش تولیدی منطقه یورو در ژانویه مداوم با کاهش شدید سفارشات رو به رو بوده و به رکود رسیده است.

شاخص تولید ناخالص ملی منطقه یورو PMI به کمترین میزان خود از ماه نوامبر. ۲۰۱۴ یعنی ۵۰٫۵ رسیده است در حالی که در ماه دسامبر ۵۱٫۴ بود.

 

وزارت کار ایالات متحده اعلام کرد، با وجود تعطیلی دولت آمریکا، رشد شغلی ایالات متحده در ماه ژانویه انتظارات را برآورده کرد و درآمد کارکنان غیر کشاورزی افزایش یافت.

نرخ بیکاری بالاتر از ۴ درصد بوده است که با ژوئن سال ۲۰۱۸ برابری می کند و علت آن میتواند تعطیلی دولت باشد.

طبق نظرسنجی IHS، شاخص تولید ایالات متحده در ماه ژانویه به ۵۴٫۹ رسید که نسبت به ماه دسامبر افزایش ۲ درصدی داشته است.

موسسه مدیریت منابع ISM در روز سه شنبه گفت: ” شاخص تولیدش در ژانویه به ۵۶٫۶ رسیده در حالی که در ماه دسامبر ۵۴٫۳ بوده است.

دانشگاه میشیگان شاخص مصرف آمریکا را ۹۱٫۲ اعلام کرد و این در حالی است که پیش بینی ها عدد ۹۰٫۷ را نشان میداد.

ریچارد کورتین، اقتصاد دان ارشد اقتصادی مصرف کنندگان خاطر نشان کرد این شاخص پایین ترین سطح از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است.

او همچنین گفت: ” تاثیرات متداول چنین رویداد هایی کوتاه مدت است و مصرف کنندگان دوباره اعتماد از دست رفته خود را به دست می آورند. اما اگر اختلافات تا اواخر فوریه ادامه یابد، میتواند موجب کاهش خوش بینی اقتصادی میان مصرف کنندگان شود.

 

به نقل از شانگهای متال مارکت فروش کامیون های سنگین چین در ماه ژانویه ۱۶% افزایش یافت که این عامل می تواند موجب افزایش قیمت روی شود.

 

کاهش تقاضا قیمت مس کنسانتره را در چین در روز جمعه نسبت به هفته ی گذشته حدود ۷ دلار در هر تن کاهش داد.

 

از فردا ۴ فوریه تا یکشنبه ۱۰ فوریه بازار چین به علت تعطیلات سال جدید، بسته است.

 

خلاصه بازار فلزات لندن LME هفته ی گذشته:

مس از ۵۹۹۵٫۵ دلار تا ۶۱۴۶ دلار تغییر کرد. روند بازار در طول هفته صعودی بود اما روز جمعه اندکی کاهش یافت.

آلومینیوم از ۱۸۵۹٫۵ دلار تا ۱۸۷۱٫۵ دلار تغییر کرد و روند بازار هم ابتدا نزولی سپس صعودی و در آخر هفته دوباره نزولی بود.

روی از ۲۶۹۸٫۵ دلار تا ۲۷۳۲ دلار تغییر کرد. روند در ابتدای هفته نزولی و سپس صعودی بود.

 

سهام آسیا این هفته را با سود اندکی به تبعیت از نظرات مثبت واشنگتن در رابطه با مذاکران تجاری آغاز کرده است اگرچه معاملات تحت تاثیر تعطیلات سال نو نیز است.

در هفته ی گذشته معاملات سهام ژاپن از عملکرد ضعیف تری برخوردار بود به خصوص روز جمعه بعد از اخبار مبنی بر گزارش وزارت کار آمریکا بیشتر کاهش یافت.

سهام استرالیا نیز صعودی بوده در حالی که سهام هنگ کنگ تغییر آنچنانی نکرده است.

از عوامل موثر بر سهام آسیا گفتگوهای تجاری CBS و امید بر افزایش توافق با چین و کره شمالی است.

 

به نقل از بلومبرگ طی مصاحبه ای که روز یکشنبه از دونالد ترامپ منتشر شد، وی اذعان داشت حضور خود در عراق را حفظ می کند تا بخشی از فعالیت های ایران را تحت نظر داشته باشد.

او همچنین گفت توصیه های مقامات اطلاعاتی را در رابطه با ایران جدی نمی گیرد زیرا معتقد است ایران یک تهدید بزرگ است و بر شرایط معاهده هسته ای که آمریکا از آن خارج شده تکیه می کند.

 

پاول این هفته اولین تعهد خود را به عنوان رئیس فدرال رزرو با پاسخ ب این سوالات بیان کرد :” ما چه کاری انجام می دهیم و چرا این کار را انجام می دهیم؟”

وی روز چهارشنبه نشستی با آموزگاران در واشنگتن، یک روز بعد از جشن سالگرد خود دارد. این اولین باری است که وی شاهد چهار مرتبه افزایش نرخ بهره  در یک سال و توییت های متعدد رئیس جمهور بوده است.

اما او امیدوار است سیاست های مالی سال گذشته دیگر تکرار نشوند.

 

ترامپ ادعا کرد تعرفه های آمریکا در وهله ی اول چین را به میز مذاکره خواهد آورد.

حتی ممکن است این اتفاق بعد از دستیابی به توافق تجاری حاصل شود.

 

امروز ۴ فوریه، آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان به مذاکره با شینزو آبه نخست وزیر #ژاپن خواهد نشست.

این نشست بعد از توافق نامه ژاپن با اتحادیه اروپا به اجرا در خواهد آمد و می تواند تمامی تعرفه ها را حذف کند.

 

تمایل رئیس جمهور دونالد ترامپ برای قرار دادن آمریکا در رتبه ی اول موجب ایجاد اختلافات جدیدی میان ایالات متحده و متحدانش در آسیا شده است و رقابت های قدیمی را نیز دوباره مطرح کرده است.

روابط میان ژاپن و کره جنوبی دو تا از نزدیک ترین کشورها به ایالات متحده که بیش از نیمی از قرن است دستخوش اختلافات دیپلماتیک شده است نیز، شروع به آسیب رساندن به روابط اقتصادی و نظامی میان همسایگان زده است.

 

قیمت نفت کاهش یافت.

یورو پس از کاهش ۱٫۳ درصدی در روز دوشنبه، دیگر تغییری نکرد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی اظهار داشت که در روسیه در ماه ژانویه تولید نفت به ۴۷ هزار بشکه در روز رسیده است. با توجه به داده های دولت ایالات متحده پیش بینی می شود موجودی نفت خام آمریکا برای هفته ی سوم افزایش یابد.

 

خارجی ها در ماه گذشته بیشترین درآمد خالص سهام سعودی را ثبت کرده اند؛ زیرا میزان ذخایر عربستان نگرانی های به وجود آمده از قتل جمال خاشقچی را بین برده است.

 

گویانا کشوری که در حال حاضر نفت خام تولید نمی کند، ظرف پنج سال می تواند بیش از ونزوئلا عضو اوپک شود.

طبق برآورد شرکت Exxon Mobilدر حالی که تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا ادامه دارد، تولد ناخالصی گویانا تا سال ۲۰۲۵ به ۷۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 

بازار مس رو به رشد است.

پیشروی انرژی سبز، به ویژه بازار پر رونق خودروهای الکتریکی، منجر به افزایش تقاضای مس شده است.

با این حال کمبود منابع جدید و مقررات سختگیرانه محیط زیست می تواند توانایی بازار را برای این تقاضا محدود کند و این خود خبر خوبی برای افزایش قیمت مس است.

 

یازدهم تا سیزدهم مارس همایش بین المللی مس در آمستردام برگزار می گردد.

موارد مهم مورد بحث در این همایش:

*عرضه جهانی مس، تجارت و قیمت گذاری

*چالش های پیش رو شرکت های استخراج معدن جهانی

*سرمایه گذاری در فرصت های رو به رشد و بهره برداری از بازارهای مصرف کننده

*تاثیر رشد بازار خودرو الکتریکی بر مس

*اتحادیه اروپا و برکسیت

 

سهام چین در روز چهارشنبه نیز با آغاز تعطیلات سال نو چینی حالت خاموشی را سپری می کند.

دلار استرالیا به علت کاهش بازدهی اوراق قرضه اش کاهش پیدا کرد.

سهام ژاپن تقریبا تغییر آنچنانی نکرده است و قیمت نفت زیر ۵۴ دلار در هر بشکه معامله می شود.

 

با وجود اینکه در آغاز هفته قیمت مس در بازار لندن LME با کاهش و حدود ۶۰۷۶ دلار معامله شد، اما دیروز به بیشترین قیمت خودش در یک ماهه ی اخیر رسید و حدود ۶۱۷۳ دلار معامله شد.

 

در طول یک ماه گذشته با شروع سال جدید قیمت روی در بازار لندن LME با صعود همراه بوده و دیروز با کاهش اندکی نسبت به روز دوشنبه و حدود ۲۷۶۹ دلار معامله شد.

خلاصه بازار جهانی فلزات لندن روز جمعه ۱ فوریه ۲۰۱۹:

LME

نیکل: +۱٫۶%

روی: +۱٫۳%

سرب: +۰٫۵%

قلع: +۰٫۰۷%

مس: -۰٫۴%

آلومینیوم: -۱٫۷%

02

 

سرب در بازار لندن LME در یک ماه اول سال ۲۰۱۹ روند افزایشی داشت، سپس در ابتدای فوریه اندکی کاهش پیدا کرد اما دوباره روندی صعودی گرفته و دیروز با قیمت ۲۰۹۰ دلار معامله شد.

 

به نقل از بلومبرگ دونالد ترامپ در جریان سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا اذعان داشت  در روزهای ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام با رهبر کره شمالی برای دومین بار ملاقات خواهد داشت.

 

حساب‌های توتال در ونزوئلا بلوکه شد

گروه انرژی فرانسوی توتال اعلام کرد که آخرین کارکنانش در ونزوئلا را از این کشور خارج کرده و حساب‌هایش در نتیجه تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال در کنفرانس اعلام درآمدهای مالی توتال به سرمایه‌گذاران گفت: اولویت ما مسلماً سلامت کارکنان است که همه آنها از دوشنبه از ونزوئلا خارج شده‌اند

 

اخبار داخلی

 

تولید بنزین کشور به مرز ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید

بر اساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، میانگین تولید بنزین کشور در بهمن‌ماه به مرز روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسیده است.

اجرای طرح‌های پالایشی، تکمیل فازها و به‌طور کلی توسعه صنعت پالایشگاهی در یک سال اخیر سبب شده است رکورد تازه‌ای در تولید بنزین ثبت شود و این رقم از مرز یکصد میلیون لیتر در روز گذر کند.

 

افتتاح پالایشگاه‌های فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا پایان بهمن ماه یا اوایل اسفند

وزیر نفت در نشست خبری امروز از افتتاح پالایشگاه فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری در پایان بهمن ماه یا اوایل اسفند خبر داد و ارزش این پروژه ها را  ۱۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

 

تولید نفت ایران

oil

تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

این در شرایطی است که میانگین مصرف داخلی نفت در ایران طی ۱۲ سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود. این بدان معناست که صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کمتر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

طرح های نفتی از بازار سرمایه ۳هزار میلیارد تومان جذب می کنند

 

مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری صنعت نفت اعلام کرد: قرار است سه هزار میلیارد تومان برای طرح های نفتی از طریق بازار سرمایه جذب شود.

اقداماتی از سوی وزارت نفت برای عرضه نفت و همچنین تامین مالی پروژه ها انجام شده اما باید بازار سرمایه تعامل بهتری در این زمینه داشته باشد.

 

تأکید نخست‌وزیر عراق بر اجرای سریع توافق بانکی با ایران

رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد نخست‌وزیر عراق حمایت قاطع خود از توافق بانکی دو کشور را اعلام کرد و از رئیس بانک مرکزی عراق خواست سریعاً این توافق پی‌گیری و اجرا شود. همتی صبح چهارشنبه با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق دیدار کرد و توسعه روابط بانکی و مبادلات پولی دو کشور را کلید حل مسائل و پیشرفت روابط اقتصادی عنوان کرد.

نخست وزیر عراق نیز ضمن تشکر از حمایت‌های بی‌دریغ ایران در پیروزی مقابل داعش و تأکید بر متفاوت بودن روابط عراق با ایران نسبت به سایر کشورها گفت: از تلاش برای حل مشکلات و اجرایی شدن توافق‌های صورت‌گرفته میان بانک‌های مرکزی ایران و عراق حمایت می‌کنم و از بانک مرکزی عراق خواسته‌ام مساعدت‌های لازم را انجام دهد.

 

 

 

 

کدال

بهپاک

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت صنعتی بهپاک

درصد افزایش سرمایه: ۵۶%

محل تامین: سود انباشته

 

شستان

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده نوبت دوم شرکت صنایع پتروشیمی گلستان

زمان و محل برگزاری مجمع عمومی :

پیرو مجمع نوبت اول مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ که به حد نصاب نرسید از کلیه سهامداران ، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت میگردد تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۴:۰۰ روز چهار شنبه مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ درمحل سایت پتروشیمی گلستان واقع در شهرستان آق قلا سه راهی گمیشان برگزار میگردد حضور بهم رسانند.

دستور جلسه :

انتخاب اعضای هیئت‌مدیره

 

لکما

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت کارخانجات مخابراتی ایران

درصد افزایش سرمایه: ۱۶۱%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

ومعادن

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت آزموده کاران ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۳۴,۱۱۸,۳۸۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۸۱,۳۱۸,۳۸۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل آورده نقدی سهامداران ,مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور جبران مخارج سرمایه ای انجام شده و مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه پذیر و تحصیل سهام جدید ارائه می گردد.

 

شپترو

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی آبادان

 

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۶۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۳,۵۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار سرمایه وخروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت ارائه می گردد.

 

سهرمز

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۰۰۰ ریال تصویب شد.

 

وبصادر

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت بانک صادرات ایران

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی سازمان حسابرسی ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۵۷,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۱۸۶,۵۶۳,۲۰۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت ارائه می گردد

 

وگردش

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه  طی دو مرحله

مرحله اول افزایش سرمایه از مبلغ ۶,۰۰۰ میلیارد ریال به ۱۵,۰۰۰ میلیارد ریال

 

درصد افزایش سرمایه: ۱۵۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ ۱۵,۰۰۰ میلیارد ریال  به مبلغ ۳۶,۰۰۰ میلیارد ریال

درصد افزایش سرمایه: ۱۴۰%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، مطالبات و آورده نقدی ،

 

کچاد

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۳۱%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

بایکا

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱,۲۳۵%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

دبالک

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت تولید مواد اولیه داروئی البرز بالک

درصد افزایش سرمایه: ۱۱۸%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

 

کحافظ

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ

درصد افزایش سرمایه: ۷۰۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

 

غمهرا

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت گروه تولیدی مهرام

درصد افزایش سرمایه: ۶۱۴%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی , سود انباشته

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *