قدرت نمایی آمریکا در بازارهای اوپک

photo 2019 03 01 18 47 51

آسیا خرید نفت خام آمریکا را در سال گذشته و با وجود درگیریهای تجاری عمیق میان واشنگتن و پکن، بیش از دو برابر افزایش داد.

چین در نیمه دوم سال گذشته در بحبوحه اختلافات تجاری عمیق با آمریکا، از خرید نفت این کشور صرف‌نظر کرد با این حال نفت آمریکا را هدف افزایش تعرفه قرار نداد.

اما خرید بالای کره جنوبی که یکی از اقتصادهای برخوردار از رشد سریع در آسیا به شمار می‌رود، کمک کرد افت خرید چین از آمریکا جبران شود. این کشور آسیایی در دسامبر واردات نفت از آمریکا را به رکورد بالایی افزایش داد و از کانادا به عنوان بزرگترین خریدار نفت آمریکا سبقت گرفت. خرید نفت هند از آمریکا نیز افزایش پیدا کرد.

طبق آمار اداره آمار آمریکا که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، کره جنوبی سال میلادی گذشته بیش از ۸۵ میلیون بشکه نفت آمریکا را خریداری کرد در حالی که میزان خرید این کشور در سال ۲۰۱۷ تنها ۲۰ میلیون بشکه بود. در نتیجه صادرات نفت آمریکا به آسیا به ۳۴۰ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۱۵۰ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۷ صعود کرد.

با وجود این حقیقت که چین نفت آمریکا را خریداری نکرد، خرید آسیایی نفت آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ شتاب پیدا کرد و ۲۰۰ میلیون بشکه نفت آمریکا روانه شرق شد در حالی که در نیمه اول سال گذشته ۱۴۰ میلیون بشکه نفت به این منطقه صادر کرده بود.

طبق اطلاعات کشتیرانی، نشانه‌هایی از رشد تقاضای چین برای نفت آمریکا به چشم می‌خورد و نفتکش‌های حامل نفت آمریکا به مقصد بنادر چین در حرکت هستند. دونالد ترامپ و شیء جین پینگ، رؤسای جمهور آمریکا و چین تلاش می‌کنند به اختلافات تجاری میان دو کشور پایان دهند.

 

اعلام حمایت وزنیاک از بیت کوین

bitcoin earn1sec

استیو وزنیاک اخیرا در مصاحبه ای که با بلومبرگ انجام داده، حمایت خود از ارز دیجیتال بیت کوین را اعلام کرده است.

وزنیاک در طی این مصاحبه اظهار داشت که در این مدت شاهد ایجاد ارزش عظیمی در بازار بودیم. وی همچنین بیان کرد که آزمایش های مختلفی با بیت کوین روی دستگاه های جدید انجام می دهد.

در سال ۲۰۱۸ شاهد روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال و همچنین بیت کوین بودیم. در طی این سال، بسیاری از این ارزها بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند. همچنین دیگر اثری از برخی توکن هایی که به وسیله عرضه اولیه سکه منتشر شدند نیز در بازار نیست.

استیو وزنیاک در این مصاحبه بیان کرد که بیت کوین هایش را به دلیل آزمایشاتی که انجام می دهد، نگه داشته و هرگز به فروش نرسانده است.

وی در این باره گفت: ما شاهد سقوط و تخریب بودیم، اما پیش از آن شاهد خلق و ایجاد ارزش بودیم. من بیت کوین زیادی دارم، اما نه به عنوان یک سرمایه گذار. همواره از این بیت کوین ها برای آزمایش هایم استفاده می کنم تا بهترین راه برای خرید و فروش در سراسر جهان را پیدا کنم و همچنان به این آزمایش ها روی دستگاه های جدید ادامه می دهم.

استیو وزنیاک یک سرمایه گذار و مهندس سرشناس آمریکایی است که به همراه استیو جابز، کمپانی اپل را تاسیس کرد. استیو وازنیک در طی نشست کریپتو ۲۰۱۸، فناوری بلاک چین را به عنوان تکنولوژی جدیدی که باعث تغییر ظاهر سیستم های مالی می شود، معرفی کرد.

علاوه بر این، در رویداد Money ۲۰-۲۰ نیز وی اشاره کرده بود که بیت کوین از نظر ریاضی تعریف شده و مقدار مشخصی از بیت کوین موجود است. وی در ادامه توضیح داد که در اداره بیت کوین هیچ انسانی دخیل نیست و به صورت خالص کار می کند.

 

چین و آمریکا در استانه آشتی تجاری

images

به نظر می‌رسد آمریکا و چین در آستانه نهایی کردن توافق تجاری قرار دارند. دو منبع مطلع از مذاکرات اواخر روز یکشنبه اعلام کردند با توجه به ضمانت چین برای ایجاد تغییرات ساختاری (همچون حفاظت از حقوق مالکیت معنوی)، حذف تعرفه‌های تلافی‌جویانه علیه واردات کالاهای آمریکایی و خرید حجم گسترده محصولات تولیدی این کشور، به نظر می‌رسد دو طرف به توافق تجاری نزدیک شده‌اند، توافقی که به سبب آن تعرفه دولت آمریکا بر حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چین ملغی خواهد شد.

بر اساس گزارشی که «وال استریت ژورنال» روز یکشنبه منتشر کرد، روسای‌جمهور دو کشور می‌توانند در نشستی که احتمالا حوالی ۲۷ مارس برگزار خواهد شد، توافق تجاری رسمی را امضا کنند.

به نقل از مقامات دولت آمریکا قرار است دیدار رئیس‌جمهور دو کشور در تفرجگاه‌ ساحلی ترامپ واقع در فلوریدا برگزار شود.

پس از پالس‌های مثبت از نزدیک شدن به توافق نهایی، شاخص‌های سهام اروپا و آسیا روندی صعودی یافتند: شاخص سهام «استاکس یوروپ ۶۰۰» افزایش ۰.۴ درصدی را تجربه کرد و یوآن چین نیز ۰.۲ درصد افزایش ارزش داشت.

ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی بارها کسری تجاری آمریکا با چین را مورد انتقاد قرار داده و در اولین گام تعرفه واردات پنل‌ های خورشیدی و ماشین‌های لباسشویی از چین را (به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده این اقلام به آمریکا) افزایش داد. افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم در اوایل فروردین ماه و هدف قرار دادن ۵۰ میلیارد دلار از واردات چین در اواسط تیرماه به ترتیب دومین و سومین حملات ترامپ در جنگ تجاری علیه پکن بود. سناریوی چهارمین حمله تجاری او نیز افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی به ۱۰ درصد بود.

در واقع در طول هشت ماه جنگ‌تجاری دو غول اقتصادی دنیا، آمریکا تاکنون تعرفه ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چین را افزایش داده، در حالی که چینی‌ها در تلافی تنها ۱۱۰ میلیارد دلار از واردات محصولات آمریکایی را هدف افزایش تعرفه‌ قرار داده‌اند.

این تنش‌ها تاکنون جریان تجارت دو کشور و جهان را محدود، آسمان اقتصاد جهانی را تیره، زنجیره عرضه تولیدی جهان را مختل و بازارهای مالی جهان را ملتهب کرده است.

به دنبال این اقدامات بود که رئیس جمهور آمریکا هشدار داد در صورت منفعل بودن طرف چینی و عدم پاسخ به خواسته‌های آمریکا، در آغاز سال ۲۰۱۹ تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار اولیه را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

او در ادامه تهدیدات خود مدعی شد مابقی واردات آمریکا از چین را که معادل ۲۶۷ میلیارد دلار است هدف افزایش تعرفه قرار خواهد داد. اول دسامبر اما تحولی جدید حاصل شد.

روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست «گروه ۲۰» که در آرژانتین برگزار می شد توانستند به توافق تجاری دست یابند. طی این توافق قرار شد ترامپ اجرای تعرفه‌های جدید خود را تا اول مارس ۲۰۱۹ به تعویق بیندازد و طرف چینی نیز قول خرید بیشتر محصولات آمریکا و برآوردن خواسته‌های تجاری آمریکا را داد. البته هر چند دو طرف نتوانستند تا این تاریخ توافق خود را نهایی سازند، اما با توجه به پیشرفت مذاکرات هفته‌های اخیر دو طرف، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفت این ضرب‌الاجل را تا زمان امضای قرارداد تمدید کند.

به گفته منابعی که از نزدیک بودن توافق دو طرف خبر داده‌اند، گرچه هنوز تاریخ معینی برای نشست روسای‌جمهور دو کشور مشخص نشده است، اما پکن یک پنجره ۱۰ روزه از تاریخ ۲۰ مارس برای برگزاری این نشست اعلام کرده است. چینی‌ها تاکنون پیشنهادهایی را به دولت آمریکا ارائه کرده‌اند، از ‌جمله کاهش تعرفه بر تولیدات کشاورزی، شیمیایی و خودرویی. خرید ۱۸ میلیارد دلار گاز طبیعی از یک شرکت واقع در هیوستون نیز از دیگر پیشنهادهای طرف چینی بوده است.

به گفته این افراد که نخواسته‌اند نامشان فاش شود البته مقامات چینی در مذاکرات هفته‌های اخیر به صراحت اعلام کرده‌اند برای نهایی‌شدن هر توافقی باید تعرفه‌های دولت آمریکا بر ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کشورشان به سرعت ملغی شود.

 

نجات یک نفت‌کش ایرانی از دست دزدان دریایی

 

معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش:

بامداد روز گذشته یک فروند کشتی نفت کش ایرانی که مورد تعرض ۱۱ فروند قایق دزدان دریایی در محدوده تنگه باب المندب واقع در خلیج عدن قرار گرفته بود، با اقدام به موقع تیم تکاوران محافظ کشتی‌های تجاری مستقر در شصتمین ناو گروه نیروی دریایی، از دست دزدان دریای نجات یافت

 

 

هند خواستار تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران و ادامه واردات در سطح فعلی شده است.

45903

آمریکا تحریم نفتی ایران را از اوایل ماه نوامبر سال گذشته میلادی (اواسط آبان) به اجرا گذاشت اما به منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی بهای نفت خام در بازار جهانی، موافقت کرد تعدادی از کشورهای واردکننده نفت از ایران به مدت شش ماه به خرید نفت در سطح معینی ادامه دهند. ‌

آمریکا موافقت کرد هند تا سطح سیصد هزار بشکه نفت در روز (معادل ١.٢۵ میلیون تن در ماه)از ایران نفت خریداری کند.

چین، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان دیگر کشورهایی هستند که آمریکا با معافیت شش ماهه آنها از تحریم نفتی ایران موافقت کرده است.

 

 

اخبار داخلی

 

میزان مصرف بنزین در ایران به روزانه ۸۸ میلیون لیتر رسید

 

وزارت نفت اعلام کرد:

میانگین مصرف روزانه بنزین در اسفند امسال به ۸۸ میلیون لیتر و میانگین مصرف روزانه گازوییل به ۸۵ میلیون لیتر رسید که پیش‌بینی می‌شود این رقم در روزهای پایانی اسفند و ابتدای سال آینده به نحو چشمگیری افزایش یابد.

در سال ٩٧ میانگین مصرف روزانه بنزین ٨٧ میلیون لیتر و میانگین تولید در بهمن سال ٩٧ روزانه ١٠٣ میلیون لیتر بوده که این ارقام نشان‌دهنده فاصله مطلوب تولید و مصرف است.

 

تخفیف دلاری وزارت نفت به پتروشیمی ها

6905895 875 1529734542

با توجه به اینکه شرکت های پتروشیمی، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما با قیمتی پایین تر از میانگین خرید و فروش دلار در ماههایی از سال جاری عرضه کردند، وزارت نفت هم با تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی ها که از ابتدای مهرماه قرار بود براساس میانگین خرید و فروش دلار در سامانه نیما محاسبه شود، به این شرکت ها تخفیف می دهد.

پتروشیمی ها در ماههایی از سال جاری ارز حاصل از صادرات خود را عمدتا با نرخ دستوری و حدودا ٧ هزار ٨٠٠ تومانی در سامانه نیما عرضه کردند، در همان زمان شرکتهای دیگر نظیر فولادی ها، دلار خود را با نرخی بالاتر از ٩ هزارتومان عرضه کردند.

 

 

گزارش هفتگی بازار سهام

روز چهارشنبه

 

شاخص کل ۱۶۲,۸۲۷

۳۶٫۹۳ واحد مثبت

ارزش بازار ۶,۲۳۲,۳۹۴ میلیارد ریال

ارزش معاملات ۵٫۷۹۲ میلیارد ریال

حجم معاملات ۲٫۰۸۴ میلیارد سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص

فارس ۱۶۰ واحد منفی

وبملت ۱۳۸ واحد مثبت

شبندر ۶۷ واحد مثبت

فملی ۵۹ واحد مثبت

کگل ۵۱ واحد مثبت

رمپنا ۵۱ واحد مثبت

وتجارت ۴۶ واحد منفی

 

33

 

اخبار خارجی

 

اتفاقات پیش رو امروز ۶ مارس:

چین اطلاعات مربوط به ذخایر ارزی خود را برای ماه فوریه منتشر خواهد کرد.

ایالات متحده  اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد ADP ماه گذشته خود و  حساب تجاری خود را برای دسامبر و  ذخایر نفت خام هفته ایانه توسط اداره اطلاعات انرژی (EIA) را منتشر خواهد کرد.

 

 

 

فروش خرده فروشی در منطقه یورو در ماه ژانویه افزایش یافت و به نشانه های اخیر اشاره کرد که اقتصاد منطقه ارز پس از کاهش شدید در سال ۲۰۱۸ ممکن است جبران شود.

دفتر آمار اتحادیه اروپا یورواستات گفت که فروش خرده فروشی در ۱۹ کشور با یورو در ماه ژانویه، پس از کاهش ۱٫۴ درصدی در ماه دسامبر، ۱٫۳٪ افزایش یافت.

آنها ۲٫۲٪ بالاتر از ژانویه ۲۰۱۸ بود که از ۰٫۳٪ در سال گذشته در دسامبر افزایش یافته است.

 

 

طبق یک شاخص خصوصی در روز سه شنبه ۴ مارس، بخش خدمات چین در ماه فوریه با کمترین سرعت رشد کرد. این با یک سنجنده رسمی مطابقت داشت که نشان می داد که در حال رشد رو به افزایش ارائه دهنده خدمات است.

شاخص سرویس مدیران خرید Caixin چین (PMI) در ماه فوریه از ماه ژانویه از ۵۳٫۱ به ۵۱٫۱ رسید. بالای ۵۰ نشان دهنده گسترش فعالیت در ماه گذشته است، در حالی که سطح زیر آن نشان دهنده انقباض است.

رشد سفارشات جدید از اکتبر به ضعیف ترین میزان رسید، در حالی که فروش صادرات نیز در پنج ماهه به آرامی افزایش یافت و منعکس کننده تقاضای کمتر در داخل و خارج از کشور بود.

 

فلزات پایه در بازار لندن LME متغیر معامله شدند. نیکل افزایش ۲٫۷۹٪ داشت، روی و مس افزایش بیش از ۱٪ داشتند، قلع افزایش ۰٫۵۴٪ داشت، در حالی که سرب و آلومینیوم تغییری نکردند. در بازار چین shfe  نیکل به ترتیب ۱٫۴۶٪+، روی ۰٫۵۷٪+ افزایش یافت، آلومینیوم افزایش یافت، در حالی که مس ۰٫۳۲٪ کاهش یافت و قلع و سرب کمی کاهش یافتند.

 

سهام چین سه شنبه ۵ مارس افزایش یافت پس از آن که دولت قول داد که مالیات را کاهش دهد و سرمایه گذاری زیرساخت را برای حمایت از اقتصاد افزایش دهد.

 

عملکرد صندوق های ۱۰ ساله ایالات متحده  ثابت باقی ماند زیرا رئیس بانک فدرال رزرو بوستون، اریک روسنگرن، گفت که ممکن است “چندین جلسه” را برای سیاست گذاران تعیین کند که آیا خطرات اقتصاد ایالات متحده روشن خواهد شد یا به طور جدی مانع رشد در سال ۲۰۱۹ خواهد شد.

 

دلار آمریکا به میزان دو هفته ای در برابر سبد ارزها افزایش یافت، به طوری که اطلاعات غیر منتظره ای در مورد صنایع خدمات ایالات متحده و فروش خانه های جدید موجب نگرانی در مورد اقتصاد ایالات متحده شد.

 

در فلزات اساسی چین shfe ، دیروز ۴ مارس روی  ۱٫۵۶٪ کاهش یافته است، مس تضعیف ۱٫۱۳٪ داشته است، نیکل ۰٫۸۲% کاهش یافت ، قلع ۰٫۷۹٪ از دست داد و سرب و آلومینیوم فلت معامله شدند.

 

ایالات متحده  و چین به نظر می رسد در حال برقراری توافق هستند و  تعرفه حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش وارداتی از چین برای آمریکا تعیین شده است.

منبع مذاکرات در روز یکشنبه اعلام شد، اما زمان بندی و جزییات دقیق این مذاکره مشخص نیست.

دلار آمریکا بر خلاف سبد ارزهای اصلی در پی احتمال بیشتر توافق تجاری آمریکا و چین افرایش یافته است.

 

HIS Markit اعلام کرد که  شاخص تولید کننده  (PMI) در ماه فوریه به ۵۳٫۰ رسید، که پایین ترین میزان در ۱۸ ماه گذشته بود و از آغاز سال ۵۴٫۹ شروع شد.

“شاخص PMI نشان می دهد که بخش تولیدی ایالات متحده در نیمه سال با ضعیف ترین رشد خود روبرو است و شرکت هایی که میزان رشد تولید خود را در ماه فوریه اعلام می کنند، با کاهش مشابه در جهت رشد پیش بینی شده همراه است”، کریس ویلیامسون، مدیر ارشد اقتصاددان در HIS Markit.

 

با نگاهی به کل G10 (گروه ۱۰ ارز اصلی)، خوش بینی تجاری میان ایالات متحده و چین که در جریان ماه فوریه در حال افزایش است، بیشتر شده است. استفان گالو، رئیس اروپایی وی افزود: “در همین حال، یکی از ریشه های افزایش دلار کاهش ین است.”

 

دلار آمریکا در روز جمعه گذشته به بالاترین سطح خود در هفته گذشته رسید، زیرا ریسک پذیری در میان چشم انداز های خوش بینانه در برخی اقتصادهای بزرگ و انتظارات موفقیت معامله تجاری بین چین و ایالات متحده افزایش یافته است.

در حالی که داده های اقتصاد ایالات متحده ضعیف تر از انتظار بود، به ویژه در زمینه تولید، اما افزایش دلار سبب افزایش روزافزون تجارت شد.

 

ایران و ادغام پنج وام دهنده ی مالی مرتبط با ارتش

بلومبرگ نوشت ایران پنج وام دهنده ی مرتبط با موسسات نظامی را با بانک سپاه دولتی ادغام خواهد کرد، این فشار از سوی رئیس جمهور روحانی به نیروهای مصلح برای اجتناب از کار غیر نظامی است.

 

به نقل از بلومبرگ رئیس جمهور آمریکا از چین خواست بلافاصله تعرفه های مربوط به محصولات زراعتی، کشاورزی، گوشت گاو و خوک را برای آمریکا حذف کند.

بیان این قضیه به پیشرفت مذاکرات بین چین و آمریکا دلالت دارد.

 

 

 

 

اخبار داخلی

 

تخفیف دلاری وزارت نفت به پتروشیمی ها

n83073486 72614922

با توجه به اینکه شرکت های پتروشیمی، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما با قیمتی پایین تر از میانگین خرید و فروش دلار در ماههایی از سال جاری عرضه کردند، وزارت نفت هم با تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی ها که از ابتدای مهرماه قرار بود براساس میانگین خرید و فروش دلار در سامانه نیما محاسبه شود، به این شرکت ها تخفیف می دهد.

پتروشیمی ها در ماههایی از سال جاری ارز حاصل از صادرات خود را عمدتا با نرخ دستوری و حدودا ٧ هزار ٨٠٠ تومانی در سامانه نیما عرضه کردند، در همان زمان شرکتهای دیگر نظیر فولادی ها، دلار خود را با نرخی بالاتر از ٩ هزارتومان عرضه کردند.

 

با وجود اینکه قیمت پلی اتیلن ترفتالات بطری در بازار ایران همچنان در محدوده ۲۶ هزارتومان در هر کیلو قرار دارد و خریداران از عدم تحویل محموله های سلف فروخته شده در ماههای اخیر توسط تولیدکننده آن خبر می دهند، به نظر می رسد در شرایط فعلی و با توجه به نرخ واردات پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری که توسط واردکنندگان ۱۲۰۰ دلار در هر تن و تحویل ایران از مبدا چین اعلام می شود، واردات این کالا با توجه به قیمت داخلی آن صرفه اقتصادی دارد.

 

اوره صادراتی ایران ١٩٠ تا ٢١۵ دلار معامله می شود.

 

پتروشیمی پارس با تزریق پروپان و بوتان مازاد بر صادرات خود به گاز برگشتی، ظرفیت تولید واحد استحصال اتان خود را به ۱۰۰ درصد افزایش داد. به این ترتیب به طور کامل خوراک اتان پتروشیمی آریاساسول و بخشی از اتان پتروشیمی جم تامین شد.

 

شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد؛ قیمت های محصولات پتروشیمی مانند هفته های گذشته براساس میانگین هفتگی نرخ خرید یا فروش دلار در سامانه نیما ( هرکدام ارزان تر باشد) تعیین خواهد شد.

 

تغییر قیمت دلار محاسباتی در تعیین نرخ های پایه محصولات پتروشیمی خبر می دهند، پیش تر قیمت فروش دلار در سامانه نیما برای تعیین قیمت های پایه محصولات پتروشیمی ملاک قرار می گرفت، از هفته آینده احتمالا میانگین قیمت خرید و فروش دلار در سامانه نیما برای تعیین قیمت های محصولات پتروشیمی ملاک قرار می گیرد. این در حالی است که با توجه به واکنش رئیس بانک مرکزی به سامانه نیما در روزهای گذشته و اینکه قیمت دلار در سامانه نیما سقف ندارد، به نظر می رسد در سال آینده تغییر قیمت دلار سامانه نیما به سنا برای تعیین قیمت های پایه محصولات پتروشیمی دور از انتظار نباشد.

 

در حالی قیمت پلی پروپیلن RP340 در بازار ایران از محدوده ٣٠ هزار تومان در هر کیلو گذشته است که همچنان تولید این گرید در جم و شازند به دلیل عدم واردات برخی از ادتیوها در ٢ ماه گذشته متوقف و مشکلات تولید آن در شرکتهای دیگر ادامه دارد، از این رو محموله های RP340 در بازار ایران یافت نمی شود و گرید RP340 وارداتی از مالزی در حدود ٢٣ هزارتومان از سوی معامله گران در بازار ایران پیشنهاد می شود.

 

معافیت جدید برای صادرات ریالی به عراق و افغانستان

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از تصمیم جدید بانک مرکزی­ برای معافیت صادرکنندگانی که تا ۱۶ مرداد ۹۷ به صورت ریالی، به عراق و افغانستان، کالا صادر کرده‌اند، خبر داد

لاهوتی افزود: خوشبختانه بانک مرکزی به تازگی پذیرفته تا صادرکنندگانی که تا ۱۶ مرداد ۹۷ کالای صادراتی خود را به صورت ریالی به عراق و افغانستان فروخته‌اند، با ارایه اسناد مثبته‌ای که نشان دهد که این ریال، بابت کالا‌های صادراتی به حساب آمده، رفع تعهد ارزی حساب شده و رفع تعهد صورت گیرد که به نظر می‌رسد این اقدام، یک همراهی بسیار خوب از سوی بانک مرکزی بوده که یک دغدغه جدی و مشکل اساسی را از سر راه صادرکنندگان برداشت.

 

قرار گیری شرکت سیمان هرمزگان در رده سوم بهترین شرکت های تولیدکننده سیمان از نظر میزان فروش و درآمد

 

گزارش وزارت صنعت از نوسان نرخ تیرآهن، میلگرد و سیمان

 

وزارت صنعت، معدن و تجارت در بررسی قیمت تیرآهن، میلگرد و سیمان مربوط به نرخ های آبان ماه امسال اعلام کرد: قیمت تیرآهن نمره ۱۴ و میلگرد آجدار ۱۴، به ترتیب نسبت به آبان ۹۶ بیش از ۹۱ و ۱۰۲.۶ درصد رشد دارد. سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵-۱ فله هم رشد ۱۸.۳ درصدی را در این دوره داشت.

همچنین نرخ سیمان، آبان ماه نسبت به مهرماه امسال که هر تن یک میلیون و ۵۴۵ هزار و ۲۰۴ ریال بود رشد ۱.۲ درصدی دارد.

سیمان خاکستری تیپ (۳۲۵- ۱) پاکتی نیز در آبان ماه نرخ ۹۹ هزار و ۸۵۳ ریالی داشت؛ این رقم در مقایسه با آبان پارسال که ۸۰ هزار و ۵۶۸ ریال بود، ۲۳.۹ درصد افزایش داشت.

قیمت سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی، آبان ماه امسال به ۱۰۲ هزار و ۹۲۴ ریال رسید و نسبت به آبان پارسال با نرخ ۸۲ هزار و ۴۷۹ ریال، رشد ۲۴.۸ درصدی دارد.

 

شپنا

پالایش نفت اصفهان امروز ۱۰۰۰۰ وکیوم باتوم با قیمت پایه ۲۴,۹۰۶ ریال (برابر با پایه قبلی)  در بورس کالا عرضه کرد که ۹۷۵۰ تن به قیمت پایه معامله گردید.

 

کدال

 

‍ تاپکیش

تجارت الکترونیک پارسیان کیش در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳۷۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۳٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر هزینه‌های عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ مبلغ ۱۵۰,۸۲۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

امید

خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ شرکت تامین سرمایه امید

سود نقدی به ازای هرسهم به مبلغ ۲۸۰ ریال تصویب شد.

همراه

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت ارتباطات سیار ایران

درصد افزایش سرمایه: ۲۵%

محل تامین:  سود انباشته

شزنگ

تجهیز نیروی زنگان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۸/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم (۳۶۳) ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹٪ کاهش زیان داشته عمدتا بخاطر کاهش ۴۶٪ بهای تمام شده فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۸/۳۰ مبلغ (۱۰,۱۶۰) میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.

سرچشمه

شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه

موضوع: خروج شرکت از شرایط معامله تحت احتیاط

پیرو انتشار اطلاعیه ۴۳۵۶۸۷ به استحضار می رساند نماد معاملاتی شرکت از شرایط “معامله تحت احتیاط” خارج می گردد.لذا از تاریخ انتشار این اطلاعیه تکمیل فرم “اطلاع از ابهام” توسط سرمایه گذاران ضرورری نمی باشد.

غچین

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت مجتمع کشت و صنعت چین چین

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت سامان پندار ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور تکمیل و توسعه خطوط تولیدی ارائه می گردد.

شپمچا

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سهامی عام شیمیایی پارس پامچال

درصد افزایش سرمایه: ۱,۹۱۹%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *