12

اروپا با راه اندازی SPV از خود در مقابل دمدمی مزاجی ترامپ محافظت می کند

 

راه اندازی کانال اینستکس (ابزار پشتیبانی از تبادل مالی) با ایران، نقطه عطف مهمی را در تلاش های اروپایی ها برای مقابله با قدرت اقتصادی آمریکا نشان می دهد.

همین سپتامبر گذشته بود که «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که طرف اروپایی توافق هسته ای ایران کانال ویژه ای را برای «کمک و اطمینان از فعالان اقتصادی خواهان تجارت قانونی با ایران» ایجاد خواهد کرد و این کانال ویژه مسیری دراختیار آنها قرار می دهد تا تحریم های ثانویه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را دور بزنند.

فقط ۴ ماه بعد از این اظهارات موگرینی، فرانسه، آلمان و انگلیس آمادگی خود را برای راه اندازی SPV که از مدت ها پیش انتظار آن می رفت اعلام کرده اند.

کانال SPV اولین ابزار تجاری دولتی از نوع خود است که به گفته «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه، مراوادت تجاری در زمینه «کالاهای اولیه» عمدتا شامل صادرات مواد غذایی و دارویی اتحادیه اروپا به ایران را تسهیل خواهد کرد.

هر چند چنین کالاهایی از نظر فنی تحت تحریم آمریکا نیستند بواسطه موانع بانک های اروپایی برای تسهیل پرداخت ها از ترس تحریم آمریکا محدود شده اند.

کانال SPV یا همان INSTEX (اینستکس) در فرانسه و با مدیریت آلمان ثبت شده است و ماهها طول می کشد تا اجرایی شود.

سرعت ثبت این سازوکاربازتاب احساس ضرورت در اروپایی ها برای تاکید بر استقلال مالی از آمریکا است. وزارت دارایی فرانسه در همکاری با وزیران امور خارجه فرانسه، المان و انگلیس نقش پیشتازی را در ابداع SPV ایفا کرد.

بلافاصله بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران «برونو لو ماری» وزیر دارایی فرانسه گفت همه کشورهای اروپایی به این درک رسیده اند که نمی توانند به مسیری که حرکت می کنند – یعنی تسلیم شدن در برابر تصمیمات آمریکا- ادامه دهند.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در سخنانی بر این تصیم اروپایی ها تاکید کرد و در اجلاس اقتصادی جهان این پرسش را مطرح کرد که منطقه یورو چگونه می تواند نفوذ اقتصادی خود را اعمال کند.

روشی که دولت آمریکا در حال حاضر در تصمیمات سیاسی دنبال می کند با توجه به تعداد بیشماری از تحریم ها و این حقیقت که توافقات بین المللی لغو می شوند، مسیر خوبی برای همکاری نیست.

مقامات اروپایی اختلافات ترانس آتلانتیک (آمریکا- اروپا) بر سر تحریم های ایران را منادی بحران های مهم تری قلمداد می کنند که فقط در صورتی می توان از آنها اجتناب کرد که اتحادیه اروپا بتواند در مقابل قدرت اقتصادی آمریکا و برتری دلار در تامین مالی بین المللی مقابله کند.

آلمان در میان سایر دغدغه هایش، نگران آن است که دولت ترامپ تحریم های ثانویه را علیه روسیه اعمال کرده و به ویژه پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ و در مفهومی کلی تر روابط تجاری اتحادیه اروپا و روسیه را به خطر بیندازد.

دسامبر گذشته کمیسیون اروپا گزارشی را تحت عنوان «به سمت نقش بین المللی قوی تر یورو» منتشر کرد که در آن بیان می شد تحریم های ایران و «چالش های کنونی تجارت جهانی» توجیه خوبی برای تقویت نقش یورو در معاملات تجاری جهان است.

یکی از منافع پیش بینی شده استقلال قوی تر مشتریان و تجار اروپایی است که به آنها اجازه دریافت و پرداخت ها درمعاملات تجاری بین المللی شان را می دهد و از آنها در مقابل اقدامات حقوقی قدرت قاضی کشورهای ثالث از جمله

تحریم های فرامرزی محافظت می کند.

بلومبرگ نوشت: سازوکار SPV ، اولین نهاد جدید ایجاد شده به عنوان بخشی از این تلاش اروپایی ها

برای افزایش استقلال اقتصادی این قاره است. دولت ترامپ درباره کارامدی SPV تردید دارد.

«سیگال ماندلکر» مقام ارشد خزانه داری آمریکا در امور تحریم ها گفته «اصلا» نگران این نیست که شرکت های اروپایی بتوانند تحریم ها را دور بزنند. ایران در مقابل امیدواراست که شرکت های اروپایی در نهایت از SPV برای دامنه گسترده تری از کالاها و خدمات استفاده کنند.

 

افزایش قیمت نقره درسال ۲۰۱۹

 

کمبود نقره به بالا رفتن قیمت آن در بحبوحه‌ی افزایش تقاضا برای این فلز گرانبهای سفید در ۲۰۱۹ کمک می کند.

قیمت نقره در ماه دسامبر ۹.۱ درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش قیمت ماهانه طی تقریبا دو سال بود. به خاطر ادامه جنگ تجاری ، تضعیف دلار و دورنمای رشد پایین‌تر نرخ بهره در آمریکا، تقاضا برای این فلز گران‌بها بالا رفته است . دورنمای قیمت نقره رو به افزایش است.

به دلیل خودداری معدنکاران برای انجام پروژه های جدید در بحبوحه بی‌ثباتی اقتصاد جهان، قیمت نقره می‌تواند تا ۱۷.۵۰ دلار در هر اونس از ۱۵.۸۷ دلار فعلی بالا رود. انتظار می‌رود ۲۶۰۰۰ تن نقره در سال جاری تولید شود که کمترین مقدار از سال ۲۰۱۳ است و نشان می‌دهد که تقاضای جهانی دوباره از تولید بیشتر خواهد شد.

جان لافورج، سرپرست استراتژی سرمایه های واقعی در موسسه سرمایه گذاری ولز فارکو گفت:« رشد عرضه نقره بیش از هر فلز گرانبهای دیگری رو به کاهش است».

کمبود تولید در سال های اخیر برای بالا بردن قیمت این فلز کافی نبوده است. نقره بیشتر به عنوان یک فلز گرانبها معامله شده تا یک فلز صنعتی که تحت تاثیر تعادل عرضه و تقاضا باشد.قیمت نقره از ۲۰۱۲ زمانی که بازار مازاد تولید داشت تقریبا نصف شده. این کاهش قیمت سریعتر از کاهش ارزش طلا است. طلا پر معامله ترین فلز گرانبها در دنیا است.

تولید نقره با تقاضای آن برای استفاده در ساخت سلول های نوری، صفحه های لمسی کامپیوتر و دارو همگام بوده است. این فلز همچنین در میان مشتریان به عنوان جواهر و ظروف میز غذا محبوبیت دارد.

صنعت هم در این بین قابل ملاحظه ترین مصرف کننده این فلز است و سالانه حدود ۵۵ درصد نقره موجود را جذب می کند. در حالی که ۱۰ درصد طلای تولیدی مورد استفاده صنعت است. رسانایی بالای الکتریکی و گرمایی نقره به همراه حساسیت آن به نور و ویژگی ضدباکتریایی آن باعث تولید صدها محصول شده است.

بخش تولیدات صنعتی احتمالات تقاضا برای این فلز را در ۲۰۱۹ بالا میبرد. تقاضای نقره تا ۲۰۲۳ ، ۵۰ درصد افزایش می یابد در حالی که ۱۷ درصد تقاضا برای مس و ۱۱ درصد برای طلا افزایش می یابد.

فدرال رزرو هم بی تأثیر نیست. طلا و نقره بین کارآمدترین سرمایه ها در سه ماه گذشته بودند چون سرمایه‌گذاران در بحبوحه نشانه هایی از رکود اقتصاد جهان دیگر انتظاری برای افزایش نرخ بهره نداشتند.

بانک مرکزی اخیرا اطلاعات را برای تصمیم گیری در مورد سیاست مالی آینده دنبال می‌کند . اگر فدرال رزرو نرخ افزایش بهره را پایین بیاورد ارزش نقره و طلا بالا میرود و گرنه قیمتشان پایین می آید.

نقره در روز سه شنبه ۱.۱ درصد گران تر شد و دومین افزایش قیمت ماهانه را رقم زد. طلا هم به بالاترین حد از ماه ژوئن رسید و به دنبال رسیدن به چهارمین افزایش پیاپی ماهانه است.

 

 

موافقت دولت زیمباوه برای معاملات الکترونیکی دلار

 

زیمبابوه اعلام کرد به شرکتها و اشخاص اجازه می‌دهد دلار را الکترونیکی معامله کنند. به نظر می رسد به این روش بهتر بتواند از فشار کمبود فلج‌کننده این ارز خارجی که اقتصادش را به رکود کشانده کم کند .

رزرو بنک زیمباوه سیستم های خود را ارتقا داد تا بتواند این معاملات را انجام دهد.

بحران نقدینگی این کشور آفریقای جنوبی باعث کمبود همه چیز در کشور شده، از سوخت گرفته تا نان. اکثر این محصولات هم وارداتی هستند. زیمبابوه ارز ملی خود را یک دهه پیش کنار گذاشت تا به تورم فوق العاده بالایش خاتمه دهد و بعد جای آن سبدی از ارزها را استفاده کرد که دلار پرکاربردترینشان است .

بانک مرکزی زیمباوه دلار های نمادین چاپ کرد و نامش را دلار RTGS گذاشت تا هزینه‌های فراوان دولت تامین شود. این کار باعث یک سیستم در هم پیچیده از نرخ‌های ارز شد که مشتریان با توجه به نحوه پرداختشان قیمت‌های مختلفی را واریز می‌کردند .

تا حالا ، زیمبابوه سعی داشته دلار های واقعی را به صورت الکترونیکی منتقل کند و معمولاً از بازار سیاه و دلارهای نقدی به جای آن استفاده می‌کند .

چیدزا ماتزیما، یک تحلیلگر ارشد در ژوهانسبورگ گفت:« این یک قدم کوچک ولی مهم در روند طولانی عادی کردن سیستم پولی در کشور است که به طرز قابل ملاحظه ای به بازار موازی پرداخت کالاها و خدمات بستگی دارد» .

کنفدراسیون صنایع زیمبابوه در ماه جاری گفت که دولت باید به بانک‌ها اجازه دهد دلارها را در یک مزایده معامله کنند تا جلوی فروپاشی اقتصادی گرفته شود . نرخ رسمی تورم به ۴۲ درصد رسیده است. آنها گفتند از ماه اکتبر دولت هیچ ارز خارجی به صنایع اختصاص نداده است .

ارزش اوراق بهادار و دلار RTGS کاهش یافته است، با وحود اینکه دولت اعلام کرده ارزش آنها باید به اندازه دلارهای واقعی باشد. اوراق بهادار در حال حاضر ۳.۷۶ دلار در بازار سیاه معامله می‌شوند .

وزیر دارایی ونزوئلا گفت که قصد دارد در سال جاری یک ارز جدید معرفی کند .

 

 

الفالح : تولید نفت را بیشتر کاهش میدهیم

 

وزیر انرژی عربستان اعلام کرد کشورش به مدت شش ماه نفت را در سطح بسیار پایین تر از سهمیه که تحت پیمان کاهش تولید اوپک پذیرفته است تولید خواهد کرد.

خالد الفالح، در مصاحبه با بلومبرگ گفت: عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است تولید ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز در ژانویه را هدف گرفته و قصد دارد در فوریه ۱۰.۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند.

سقف تولید عربستان سعودی تحت توافقی که اوپک در دسامبر با روسیه و ۹ تولیدکننده دیگر غیر اوپک برای کاهش داوطلبانه تولید نفت داشت، ۱۰.۳۳ میلیون بشکه در روز است.

وزیر انرژی عربستان سعودی گفت: تقاضا در پایان سه ماهه اول امسال اوج پیدا خواهد کرد و کاهش تولید اوپک و غیر اوپک تا چند هفته آینده در بازارهای جهانی منعکس خواهد شد.

فالح اظهار کرد: اوپک و متحدانش تلاش می کنند قیمت نفت را تقویت کنند. نفت برنت امسال ۱۲ درصد رشد قیمت داشته است. عربستان سعودی و کشورهای همفکرش مصمم هستند سطح ذخایر نفت را به پایین میانگین پنج ساله برسانند

هوآوی متهم به نقض تحریم های ایران

 

همزمان با ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین، وزارت دادگستری ایالات متحده دوشنبه شب رسما علیه شرکت«هوآوی» که بزرگترین تولید کننده گوشی های هوشمند در چین است، طرح اتهام کرد.

در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی آمریکا، این غول فناوری چینی به «سرقت اسرار تجاری» یک شرکت آمریکایی و «فریبکاری بانکی» از طریق دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران، متهم شده است.

اعلام رسمی اتهام قضایی علیه این شرکت «نشانگر تشدید تنش میان» واشنگتن و پکن است.

 

در یکی از کیفرخواست های صادره علیه هوآوی، دولت آمریکا این شرکت، دو مجموعه وابسته به آن و «منگ وانژو» مدیر امور مالیاین شرکت را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، به فریب نظام بانکی آمریکا متهم کرده است. در کیفرخواست دیگری هم که در واشنگتن صادر شده، آمریکا ادعا کرده است که هوآوی اسرار تجاری شرکت «تی موبایل» آمریکا را سرقت کرده و برای کارکنانی که به فناوری شرکت های رقیب دست یابند، پاداش تعیین کرده است.

طرح اتهام رسمی علیه هوآوی در حالی صورت می گیرد که منگ وانژو بیش از یک ماه پیش به درخواست آمریکا، در کانادا دستگیر شده و از آن زمان در حبس خانگی به سر می برد. آمریکا از کانادا خواسته این مدیر شناخته شده چینی را به واشنگتن تحویل دهد. چین هشدار داده است که چنین کاری می تواند برای کانادا و آمریکا تبعات سنگینی به همراه داشته باشد

 

راه سخت ونزوئلا برای احیای صنعت نفت

 

خسارات وارد شده به بخش نفت ونزوئلا به خاطر سال ها عدم سرمایه‌گذاری و سوء مدیریت به سرعت یا به راحتی جبران نمی‌شود. مهم نیست چه کسی بر سر قدرت باشد یا چند بار این انتقال قدرت صورت گیرد.

هر اتفاقی ممکن است در ونزوئلا بیفتد سرنگونی سریع نیکلاس مادورو، یک دوره طولانی ناآرامی داخلی یا ادامه رژیم قبلی با حمایت نظامی .

آنچه مسلم است این است که خسارات وارد شده به بخش نفت ونزوئلا به خاطر سال ها عدم سرمایه‌گذاری و سوء مدیریت به علاوه مهاجرت بخش زیادی از نیروی کار ماهر این کشور ، به سرعت یا به راحتی جبران نمی‌شود. مهم نیست چه کسی بر سر قدرت باشد یا چند بار این انتقال قدرت صورت گیرد .

برای مقایسه می توان نگاهی به شرایط لیبی در سال‌های اخیر یا تجربه ایران پس از انقلاب اسلامی انداخت. در هر دوی این کشورها تولید نفت سقوط کرد و به صفر رسید، بعد کمی بهبود یافت، سالها کند پیش رفت، تولیدشان نصف تولید قبل از انقلاب بود، حتی هفت سال پس از سرنگونی رژیم های قبلی هم تولید این کشورها هنوز کاملا باز نگشته بود .

با وجود اختلاف های بسیار بین شرایط این سه کشور، شباهت‌هایی هم وجود دارد. صنعت نفت ایران در دولت پس از انقلاب، شدیدا سیاسی شد اتفاقی که الان هم در ونزوئلا افتاده است .هوگو چاوز منتقدان انقلاب سوسیالیستی خود را پاکسازی کرد. جانشین او ، مادورو هم یک نظامی را بدون هیچ تخصصی در صنعت نفت برای اداره شرکت نفت این کشور انتخاب کرد که همزمان در ۲۰۱۷ وزیر انرژی هم شد .

 

در لیبی دخالت نیروهای نظامی محلی و شکست کنترل دولت بر بخش‌های زیادی از کشور، بهبود صنعت نفت را متوقف کرده است.

دزدی، گروگانگیری و بستن خطوط لوله و تاسیسات نفتی همچنان در لیبی ادامه دارد که توسعه میادین نفتی و تاسیسات حمل و نقل را به تعویق می اندازد. در حالی که چنین بی قانونی هنوز گریبان ونزوئلا را نگرفته، زیربنای نفتی این کشور فروپاشیده است .

ونزوئلا برای بازسازی صنعت نفت خود و رساندن آن به روزهای باشکوه قبلی، راه زیاد و سختی در پیش دارد .

منابع قدیمی نفت ونزوئلا در داخل و اطراف دریاچه ماراکایبو، در غرب کشور نیاز به نظارت مداوم دارند ولی مهندسان آگاه به شرایط این ذخایر، مهاجرت کرده و در کشورهای همسایه ، آمریکا یا کانادا شاغل شده‌اند .تغییر دولت تنها آغاز آن چیزی است که برای بازگشت آنها لازم است .

یکی از مهندسان نفت ماه‌ها پیش گفته بود که نگران خسارات غیر قابل بازگشت به ذخایر نفت ونزوئلا در ماراکایبو است و اینکه تولید در غرب ونزوئلا شاید هرگز از سر گرفته نشود .

فروپاشی تولید نفت ونزوئلا طی دو سال گذشته بخشی از موفقیت اوپک در کاهش تولید بوده است و لازم نیست اوپک نگران بازگشت سریع این مقدار از نفت باشد .

 

خارج شدن سه شرکت بزرگ روسیه از فهرست تحریمهای آمریکا

 

وزارت خزانه داری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که سه شرکت بزرگ وابسته به «اولگ دریپاسکا» سرمایه دار بزرگ روسیه و از متحدان «ولادیمیر پوتین» را از فهرست تحریمهای خود خارج کرده است؛ اقدامی که می تواند گشایشی برای بازار جهانی آلومینیوم باشد.

لازم به ذکر است «دریپاسکا» که از متحدان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بشمار می رود، همچنان مشمول تحریمهای آمریکاخواهد ماند و دارائیهای وی بلوکه می ماند. اماوزارت خزانه داری محدودیتهای وضع شده بر شرکتهای «روسال«، «ای اِن + گروپ پی ال سی» و «یورو سیب انرژو جی اِس سی» را لغو می کند.

دفتر کنترل دارائیهای خارجی وابسته به وزارتخزانه داری آمریکا در اطلاعیه ای اعلام کرد که «شرکتها برای شفاف سازی عملیات خود نزد وزارت خزانه داری آمریکا با اجرای بازرسی های گسترده و مداوم، تصدیق و گواهی، و گزارش دهی موافقت کرده اند».

در ادامه این اطلاعیه آمده است که «تمام تحریمها علیه دریپاسکا به قوت خود باقی است».

گفتنی است که لغو تحریمهای شرکت روسال که دومین تولید کننده بزرگ آلومینیوم در سراسر جهان است، ابهام و عدم قطعیت در بازار جهانی آلومینیوم را مرتفع خواهد کرد. زیرا به دنبال اعلام محدودیتهای مالی وزرات خزانه داری آمریکا علیه این شرکت، قیمتهای آلومینیوم در ماه آوریل افزایش یافت. اما گمانه زنی ها در خصوص لغو احتمالی تحریمهای روسال سبب کاهش ناگهانی قیمتها در ماههای اخیر شد.

 

 

دویچه بانک به دنبال جذب سرمایه گذاری بیشتر از قطر

 

منابع آگاه اعلام کردند دویچه بانک آلمان در مذاکرات نهایی برای دریافت سرمایه گذاری بیشتر از قطر است. دویچه بانک به دنبال بهبود فاینانس های خود است.

همچنین این منابع که خواستند نامی از آنها برده نشود، گفتند: زمانبندی و میزان سرمایهگذاری مشخص نیست. این سرمایه گذاری احتمالا از طریق مرجع سرمایه گذاری قطر که همان صندوق ثروت ملی قطر است، انجام خواهد گرفت.

خانواده سلطنتی قطر در حال حاضر ۶.۱ درصد از سهام دویچه بانک را در اختیار دارد. مرکز مالی قطر در بیانیه ای پیش از این در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده بود که به دنبال افزایش سهام خود در دویچه بانک است

 

 

پایگاه آلمانی NDR به نقل از منابع آگاه از ثبت رسمی کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران خبر داد.

 

به نوشته این پایگاه، این کانال INSTEX نام گرفته و توسط آلمان، فرانسه و انگلستان ثبت شده است.

کانال مالی موسوم به INSTEX (ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری) در پاریس ثبت شده و مدیر آن آلمانی است. انگلستان هم همراه فرانسه و آلمان، سهامدار این شرکت مالی است.

قرار است هریک از این سه کشور یک نماینده از وزارت خارجه خود در این شرکت مستقر کنند. به دیگر اعضای اتحادیه اروپا هم اعلام شده که می‌توانند به این ساز و کار بپیوندند.به نوشته NDR این ساز و کار در گام نخست تجارت کالاهای انسانی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما بعدا دامنه پوشش آن گسترش می‌یابد.

 

 

. دولت ترامپ در کنار بوش و کارتر بدترین عملکرد اقتصادی را داشته اند

 

بررسی روند اخیر بازار سهام و اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری امریکا نشان می‌دهد که احتمال وقوع یک رکود جدید در اقتصاد این کشور بعید نیست. با این حال اقتصاد امریکا در برخی زمینه‌ها عملکرد خوبی داشته است: مشاغل زیادی ایجاد شده است، دستمزدها افزایش یافته است و نگرانی از نرخ تورم وجود ندارد.

 

ترامپ ادعا کرده است که اقتصاد دوران دولت وی “نیرومندترین اقتصاد تاریخ آمریکا” است. بلومبرگ برای راستی آزمایی این ادعا با بررسی ۱۴ شاخص کلان اقتصادی به نتیجه‌ای کاملاً معکوس رسیده است به گونه‌ای که پس از دولت جورج بوش، دولت ترامپ ضعیف‌ترین عملکرد اقتصادی را داشته است.

 

بر این اساس ۱۴ شاخص اقتصادی شامل:

 

 • شاخص ” اس اند پی ۵۰۰” بورس وال استریت
 • شکاف بین بازار سهام آمریکا و بورس‌های جهانی
 • دستمزد بخش غیر کشاورزی
 • درآمد قابل تصرف سرانه
 • نسبت بدهی به درآمد
 • تولید ناخالص داخلی
 • نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی
 • ارزش منصفانه مسکن
 • عملکرد اوراق قرضه
 • ارزش دلار
 • مشاغل بخش تولید
 • فروش خودرو
 • دستمزد ساعتی
 • بهره‌وری

در ۷ دولت کلینتون، اوباما، ریگان، بوش پدر، کارتر، بوش پسر و ترامپ بررسی شده‌اند.

 

بهترین عملکرد در هر شاخص عبارت است از: کلینتون در شاخص ” اس اند پی ۵۰۰” بورس وال استریت، بوش پدر در شکاف بین بازار سهام آمریکا و بورس‌های جهانی، کارتر در دستمزد بخش غیرکشاورزی، ریگان در درآمد قابل تصرف سرانه، اوباما در نسبت بدهی به درآمد، کلینتون در تولید ناخالص داخلی، کلینتون در نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی، کارتر در ارزش منصفانه مسکن، ریگان در عملکرد اوراق قرضه، اوباما در ارزش دلار، ترامپ در مشاغل بخش تولید، اوباما در فروش خودرو، اوباما در دستمزد ساعتی و بوش پدر در بهره‌وری.

 

همچنین بدترین عملکرد در هر شاخص عبارت است از: بوش پسر در شاخص ” اس اند پی ۵۰۰” بورس وال استریت، ریگان در شکاف بین بازار سهام آمریکا و بورس‌های جهانی، بوش پسر در دستمزد بخش غیرکشاورزی، بوش پدر در درآمد قابل تصرف سرانه، کلینتون در نسبت بدهی به درآمد، اوباما در تولید ناخالص داخلی، بوش پسر در نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی، بوش پسر در ارزش منصفانه مسکن، ترامپ در عملکرد اوراق قرضه، کارتر در ارزش دلار، بوش پسر در مشاغل بخش تولید، کارتر در فروش خودرو، کارتر در دستمزد ساعتی و کارتر در بهره‌وری.

 

 

اخبار کوتاه بازار های جهانی

 

بازار فولاد در هفته گذشته ثبات نسبی در قیمت را حفظ کرد که این ثبات قیمتی بیشتر ناشی از تلاش بازار برای حرکت به سمت تعادل میان عرضه و تقاضا بود.‌ هرچند همچنان ضعف تقاضای واقعی در بازار فولاد از موضوعات قابل‌بحث و مهم محسوب می‌شود اما به‌نظر می‌رسد متغیرهای اساسی تلاش می‌کنند تا روند رو به بهبودی را رقم بزنند و باید دید آیا این اتفاق در طول هفته رخ خواهد داد یا خیر.

 

به گزارش سایت شانگهای متال مارکت، جمعه فلزات غیر آهنی در بازار چین shfe به صورت متفاوت از هم معامله شدند.

نیکل +۱%، قلع +۰٫۵% و سرب +۰٫۳% بودند در حالی که مس -۰٫۰۲%، آلومینیوم -۰٫۳% و روی -۰٫۴% بودند.

فلزات آهنی غیر از ذغال سنگ کک شاهد افزایش قیمت ها بود. میلگرد +۱٫۴%، کویل نورد گرم +۰٫۹ و آهن +۰٫۳% معامله شد.

 

 

در بازار لندن LME نیز فلزات اساسی در هفته ی گذشته به شرح زیر معامله شدند:

آلومینیوم به صورت متغیر با بیشینه ی قیمت ۱۸۷۷$.

مس روندی کاهشی با بیشینه ی قیمت ۵۹۵۱$.

روی روندی افزایشی با بیشینه ی قیما ۲۶۳۵$.

نیکل روندی متغیر با بیشینه ی قیمت ۱۱۷۱۰$.

سرب روند افزایشی با بیشینه ی قیمت ۲۰۸۴$.

قلع روندی متغیر با بیشینه ی قیمت ۲۱۰۵۰$ و میلگرد فولادی روند کاهشی با بیشینه ی قیمت ۴۴۹٫۵$.

 

طبق گزارش شانگهای متال مارکت تولید هر چهار نوع فولاد زنگ نزن چین در سال ۲۰۱۸، ۳٫۶ درصد افزایش داشته است.

 

طبق گزارش بلومبرگ بازار سهام آسیا  در اولین روز هفته ای مهم برای تجارت جهانی و دیدار سیاسی بانک فدرال، در حالی که ین ژاپن افزایش داشته ، به صورت متغیر شروع به کار کرده است.

در هشت هفته ی گذشته شاخص MSCI استرالیا افزایش یافته و سهام هنگ کنگ ثابت است ولی سهام ژاپن متحمل زیان ناچیزی شده است.

بازار آتی استرالیا برای تعطیلات بسته شده است.

 

به نقل از بلومبرگ سه قدرت مهم اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان بر خلاف دونالد ترامپ با پیشنهاد دور زدن تحریم های ایالات متحده خواستار طرح برنامه هایی برای تجارت جهانی با ایران هستند.

 

بلومبرگ نوشت: چین در حال تغییر تنظیم کنندگان اوراق قرضه برای بانکداری است.

این تغییر در حالی اجتناب ناپذیر است که در سه سال گذشته بازار چین در حالت خرسی خود به سر برده است.

یی، رئیس بانک صنعتی و تجاری چین، لیو شیا را به عنوان رئیس تنظیم مقررات اوراق بهادار چین انتخاب کرد و این خبر شنبه توسط خبرگزاری دولت چین اعلام شد.

یی، در تلاش برای جذب فناوری های جدید و سرمایه گذاران خارجی در بدترین شرایط جهان است.

 

نقش قابل توجه  هند در آینده  فولاد

 

بر اساس داده های مصرف فولاد جهان، هند نقش مهمی را در تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۹ ایفا خواهد کرد. مصرف فولاد هند در بخش های دفاعی، تولیدی و ساختمانی و مصارف زیرساختی بطور چشمگیری نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است که این روند در سال ۲۰۱۹ شدت می‌گیرد.

 

رشد شهرنشینی، رشد تولیدات داخلی، افزایش GDP و افزایش سطح هزینه کرد در پروژه های زیر ساختی از  عوامل تاثیر گذار بر افزایش سطح مصرف فولاد هند است، بطوری که پیش‌بینی می‌شود سطح تقاضای فولاد در بخش‌های زیرساختی از ۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۱۴۰ میلیون تن در سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.

 

سطح تقاضای فولاد در بخش‌هایی نظیر صنعت خودروسازی، ساختمانی و حمل و نقل هند، تا سال ۲۰۳۰ به ۳ برابر افزایش خواهد یافت که بیش از ۵۰ درصد این تقاضا از طریق واردات تامین خواهد شد.

 

در حال حاضر سرانه مصرف فولاد هند ۷۵ کیلوگرم است که این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۱۶۵ کیلوگرم افزایش خواهد یافت.

 

در سال ۲۰۱۹ علاوه بر چین، سطح تقاضای هند می‌تواند در روند قیمت فولاد در بازارهای جهانی اثر گذار باشد.

 

دلار در روز دوشنبه ۲۸ ژانویه در مقایسه با سبد ارزها چندان تغییری نکرد، علت آن احتیاط سرمایه گذاران در رابطه با جنگ تجاری میان چین و آمریکا و همچنین جلسات دو روزه بانک فدرال بوده است.

 

وزارت دادگستری ایالات متحده روز دوشنبه ۲۸ ژانویه درخواست رسمی مبنی بر اتهام وانژو مامور ارشد مخابراتی ارائه داد.

همچنین وانژو را به سرقت اسرار تجاری T-Mobile و نقض تحریم علیه ایران متهم کرد.

این امر می تواند جنگ تجاری میان  آمریکا و  چین را شدت بخشد.

 

تغییرات قیمت فلزات جهانی در چین  shfe

۳۱ ژانویه ۲۰۱۹

 

خلاصه ی بازار جهانی فلزات لندن و چین سه شنبه ۳۰ ژانویه:

LME:

نیکل: ۱٫۷%

روی و مس: +۱٫۲%

آلومینیوم: +۰٫۴%

قلع و سرب: +۰٫۳%

 

SHFE:

نیکل: +۱٫۳%

روی: +۰٫۹%

مس: +۰٫۷%

آلومینیوم: +۰٫۰۴%

قلع و سرب: -۰٫۲%

 

در روز سه شنبه  پوند انگلیس به کمترین میزان خود در سه روز اخیر رسید، علت آن رد اصلاحات بریتانیا توسط قانون گذاران در اتحادیه اروپا است.

موسسه آمریکایی  نفت API روز سه شنبه گزارش داد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته ی گذشته حدود ۲٫۱ میلیون بشکه افزایش یافته است.

در روز چهارشنبه،  دلار آمریکا سقوط کرد و این مقدار کاهش از ۱۱ ژانویه و پس از آنکه نرخ های بهره ثابت باقی مانده بود مشاهده نشده بود.

احتیاط در مورد رشد اقتصاد و افزایش نرخ بهره در آینده این امر را پیش بینی می کرد.

فدرال رزرو اعلام کرد که در سال جاری نیز افزایش هزینه های قرضه امکان خواهد داشت، زیرا این امر نشان دهنده عدم اطمینان در مورد چشم انداز اقتصادی ایالات متحده است. همچنین گفته می شود آماده است تا از طیف وسیعی از ابزارها، از جمله تغییر اندازه و ترکیب ترازنامه خود، در صورت نیاز به اقتصاد بیشتر برای مقاصد پولی استفاده کند، که می تواند با کاهش نرخ ها به دست آید.

بازار کار به خوبی تعطیلی دولت را تحمل کرد.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد Moody’s Analytics گفت: با وجود اختلالات شدید، کسب و کارها به شدت به افزایش درآمد خود ادامه دادند. “تا زمانی که شرکت ها به شدت به  استخدام خود ادامه دهند، گسترش اقتصادی ادامه خواهد یافت.”

داده های اولیه از سوی اداره آمار فدرال در روز چهارشنبه نشان داد که تورم قیمت مصرف کننده آلمان، بیشتر از حد انتظار، به پایین ترین سطح خود در حدود یک سال در ماه ژانویه، کاهش یافته است.

 

 

بازار داخلی

 

معاملات بازار بورس در هفته گذشته

غمینو خبر از افزایش نرخ مجدد محصولات داد

مینو شرق اعلام کرده است با عنایت به افزایش نرخ مواد اولیه و اثر آن بر بهای تمام شده محصولات، مجوز افزایش ۱۵ درصدی نرخ فروش را دریافت کرده که در بازه نیمه بهمن تا اسفند سال جاری اعمال خواهد شد.

شرکت پیشتر نیز مجوز افزایش نرخ ۳۷ درصدی را در مهرماه دریافت کرده بود و نرخ های فروش بیسکویت شرکت از متوسط  ۴۵٫۰۰۰ ریال در شهریور ۹۷ به ۶۵٫۰۰۰ ریال در دی ماه رسیده بود.

قابل ذکر است کشش سود هر سهم شرکت به افزایش نرخ فروش محصولات  ۷ درصد و به افزایش ماده اولیه در حدود ۳ – درصد برآورد می گردد.

 

شکربن

شکربن در دی ماه فروش  نه چندان جذاب ۱۹٫۷ میلیارد تومان را داشته است. سهم در آذر ۲۲ میلیاردفروش داشت. در آبان رکورد زد و فروش ۳۶ میلیارد تومانی را ارائه کرده بود و در مهر فروش ۲۶ میلیاردی را ثبت کرد. در شش ماهه اول فروش شرکت ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

علت کاهش درآمدهای دی ماه کاهش مقداری فروش است. شرکت در شش ماهه اول ۱۸٫۷ هزار تن محصول به فروش رسانده بود. در پاییز ۹ هزار تن محصول و در دی ماه ۱٫۸ هزار تن محصول فروخته است.

در این ماه مقدار تولیدات ۲٫۵۵۰ تن در حد آذر و  کمتر از میانگین ۹ ماه قبل (  ۳٫۲۰۰ تن) بوده است.

همچنان نرخ های فروش این ماه هم در اعداد جذاب بالای ۱۰۰٫۰۰۰ ریال/کیلو است که دو برابر نرخ های ابتدای سال شرکت است.

 

شفن

شفن بعد از افت ۳۶ درصدی درآمد در ماه آبان و افت ۷ درصدی در آذر نسبت به مهر، در دی ماه فروش بسیار خوب ۲۵۴ میلیاردی تومانی را داشته است.

علت رشد درآمدهای شرکت به علت فروش مقداری است. این متانول ساز در شش ماه اول ۴۰۹ هزار تن متانول به فروش رساند. در مهر ماه فروش عالی ۱۰۷ هزار تنی متانول را داشت. در آبان و آذر با اندکی افت مقادیر فروش ۷۰ و ۸۶ هزار تن ثبت شد و در دی ماه مجددا فروش ۱۰۶ هزار تنی را داشته است.

در مهر هر تن متانول ۲٫۹ میلیون تومان فروخت، در آبان این عدد ۲٫۵ میلیون ثبت شد . در آذر با افت قیمت جهانی نرخ فروش به ۱٫۸ میلیون تومان کاهش داشت. در دی ماه وضعیت اندکی بهتر شده است و نرخ فروش ۲ میلیون تومان گزارش شده است.

 

شکلر

شکلر در سال گذشته به طور متوسط هر ماه ۶٫۱ میلیارد تومان فروش داشته است. در پنجمین ماه از سال مالی جدید فروش شرکت در حدود۱۲ میلیارد گزارش شده است.میانگین ۴ ماه گذشته شرکت۱۲٫۷ میلیارد تومان است.

مقدار تولیدات شرکت در سال جدید نسبت به سال مالی گذشته رشد ۴۳ درصدی نشان میدهد که به دلیل افتتاح طرح توسعه شرکت از شهریور ماه است. شکلر در دی ۷٫۸۶۷ تن محصول تولید کرده است که  ۱٫۰۰۰ تن از متوسط ماه های قبل بیشتر است.

در حالی نرخ فروش محصول اصلی شرکت در سه ماه ابتدای سال مالی ۳٫۳۰۰ تومان بوده است که در دو ماه اخیر به سطوح ۲٫۹۰۰ رسیده است. از علل افت درآمد شرکت در دو ماه اخیر افت قیمت دلار و به تبع نرخ های فروش شرکت است. ۳۰ درصد از درآمد شرکت صادراتی است. از دیگر علل کاهش درآمد شرکت طی ماه گذشته، آغاز سال جدید میلادی است.  در تعدادی از روزهای این ماه بازارهای جهانی تعطیل بودند، حجم تقاضای جهانی بر روی محصولات شرکت نیز کاهش یافته است.

 

 

سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه خواهد شد

 

سرقینی گفت: با توجه به سازوکار شفاف بورس کالا بزودی سیمان در رینگ صادراتی این بورس عرضه خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هنر بورس کالا این است که یک شفاف‌سازی می‌کند و دوم هم اینکه اگر سودی در این چرخه به وجود می‌آید، متوجه تولیدکننده اصلی است.

وی با اشاره به اینکه در مقطعی به دنبال این بودیم که سیمان را نیز به بورس بیاوریم، گفت: حال با توجه به شرایط حداقل قصد داریم سیمان صادراتی را در بورس عرضه کنیم.

 

بازار پلیمر ایران

بازار محصولات پلیمری ایران با رشد ۵٠ تا ١٠٠ تومانی اکثر پلیمرها همراه شد که به نظر می رسد بیش از رشد دلار که تا سقف ١٢ هزار و ٢٨٠ تومان در بازار آزاد رسید، کاهش موجودی محموله های بازاریان، دلیل عمده رشد قیمت پلیمرها باشد. این در حالی است که در بورس کالا نیز با توجه به نزدیک شدن پلیمرها به کف قیمتی، تکاپوی بیشتری برای خرید محموله ها به چشم می خورد. البته در بازار آزاد برخی از محصولات مانند ایکس تری و پلی اتیلن سبک خطی ٢٠٩ به دلیل نبود موجودی تا ۴٠٠ تومان در هر کیلو رشد کردند که رقمی درخور توجه است.

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:

با وجود بازگشت ارز پتروشیمی و برخی از صادرکنندگان، به گفته بانک مرکزی میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد آن به این سامانه باز نمی‌گردد.

 

کدال

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت سهامی ذوب آهن  اصفهان ذوب که شامل تیرآهن، میلگرد، ریل، کلاف، شمش کالایی و فرآورده های جانبی می شود، در دی ماه حدود ۱۰ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

 

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت فولاد هرمزگان جنوب هرمز که شامل اسلب و سایر محصولات می شود، در دی ماه حدود ۱۵ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال کاهش یافته است.

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت صنایع مس شهید باهنر فباهنر که شامل تسمه و ورق مسی، تسمه و ورق برنجی، لوله مسی و برنجی، مقاطع مسی و برنجی، مطلس و سایر محصولات می شود، در دی ماه حدود ۲۴ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت آلومینیوم ایران فایرا که شامل شمش بیلت، شمش خالص، شمش آلیاژ و شمش خالص صادراتی می شود، در دی ماه حدود ۳۱ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

این امر می تواند دلیلی بر افزایش قیمت این سهم در سه روز کاری گذشته باشد.

 

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت فروسیلیس ایران فروس که شامل فروسیلیسیوم، فروسیلیکومنیزیوم، پودر میکروسیلیکا، پودر فروسیلیسیوم، سرباره و ته پاتیل و مذاب فروسیلیسیوم می شود، در دی ماه حدود ۳۱ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

این امر می تواند دلیلی بر صف خرید شدن  این سهم در دو روز کاری گذشته و امروز باشد.

تنش تجاری میان ایالات متحده و چین در حال پیچیده تر شدن است، زیرا سازمان تجارت جهانی آمادگی دارد تا تعرفه های ۲۵۰ میلیارد دلاری چین را بررسی کند.

 

اطلاعیه توزیع اوراق جدید گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام شرکت ملی صنایع  مس ایران  فملی

به اطلاع سهام داران محترم شرکت ملی صنایع مس ایران میرساند اوراق جدید گواهینامه های نقل و امتقال و سپرده سهام با سرمایه ۷۸۰۰۰ میلیارد ریال آماده توزیع است.

لذا کلیه سهامداران و یا نمایندگان آن ها از روز شنبه مورخ ۰۶/۱۱/۱۳۹۷ همه روزه به جز پنج شنبه و روزهای تعطیل از ساعت ۹ لغایت ۱۵ به دفتر امور سهام مشترک به آدرس ذیل مراجعه و با ارائه مدارک شناسایی معتبر نسبت به دریافت اوراق جدید اقدام نمایند.

آدرس:

تهران، خیابان شهید خالد اسلامبولی، خیابان یازدهم، پلاک ۲۲، طبقه اول

 

حکشتی

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

درصد افزایش سرمایه: ۶۱%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی , سود انباشته

 

شپنا

اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت اصفهان

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی موسسه حسابرسی بهمند ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته ,اندوخته طرح و توسعه به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت ناشی از مخارج سرمایه ای انجام شده ارائه می گردد.

 

شپاس

نفت پاسارگاد دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۶۲۴ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۵,۵۳۰ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳% رشد داشته است.

 

خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ شرکت صنعتی و معدنی کیمیا ی زنجان گستر

 

طبق اطلاعات و صورت مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ منتشر شده شرکت فروسیلیس ایران  فروس جمع دارایی ها نسبت به پایان سال مالی قبل ۲۹ درصد افزایش یافته است این در حالی است که بدهی های شرکت نیز ۴۱ درصد افزایش داشته است.

سود انباشته آن ۲۰۸ درصد افزایش داشته است.

 

طبق اطلاعات و صورت مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ منتشر شده شرکت گروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان فلات جمع دارایی ها نسبت به پایان سال مالی قبل ۳۷ درصد افزایش یافته است این در حالی است که بدهی های شرکت نیز ۲۵ درصد افزایش داشته است.

سود انباشته آن ۳ درصد کاهش داشته است.

 

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت فرآوری زغال سنگ پرورده طبس کپرور که شامل زغالسنگ کنسانتره کک شو می شود، در دی ماه حدود ۳۰ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

 

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت معدنی و صنعتی گل گهر کگل که شامل  کنسانتره سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن صادراتی، گندله داخلی، گندله ریزدانه صادراتی گندله ریزدانه داخلی و گندله صادراتی می شود، در دی ماه حدود ۳۹ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

 

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت زرین معدن آسیا طبس فزرین که شامل کنسانتره سرب، روی و کانه آرایی هوی مدیا می شود، در دی ماه حدود ۸۱ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

 

افشای اطلاعات با اهمیت شرکت لوله و ماشین سازی ایران فلوله در رابطه با تمدید مزایده عرضه عمومی سهام

طی گزارش فعالیت ماهانه، مبلغ حاصل از فروش محصولات شرکت فولاد کاوه جنوب کیش کاوه که شامل آهن اسفنجی داخلی، صادراتی و کارمزدی، شمش بیلت صادراتی و داخلی می شود، در دی ماه حدود ۳۲ درصد نسبت به میانگین فروش ۹ ماهه ی اول سال افزایش یافته است.

 

توقف نماد شرکت سهامی ذوب آهم اصفهان ذوب به علت افشای اطلاعات با اهمیت با موضوع بخشودگی بخشی از هزینه های مالی (خسارت تاخیر)-گروه ب

 

صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت فولاد مبارکه اصفهان  فولاد به مقدار ۷۳ درصد از محل سود انباشه صادر شد.

 

غمینو

تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ خرید مواد اولیه

تغییرات با اهمیت مواد اولیه اصلی این شرکت در شش ماهه اول نسبت به شش ماهه دوم به شرح جدول پیوست می باشد

 

کقزوی

شیشه قزوین در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم (۵) ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۸٪ کاهش زیان داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۰٪ فروش و از طرفی کاهش ۹۸٪سایر هزینه های غیرعملیاتی- اقلام متفرقه میباشد.

شلعاب

لعابیران دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴۱,۰۰۵ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۲۲,۳۱۱ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳% افت داشته است.

 

غگرجی

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت بیسکویت گرجی (اصلاحیه)

درصد افزایش سرمایه: ۴۵%

محل تامین: سود انباشته

 

غمینو

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

 

حسیر

 

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت ریل سیر کوثر

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی , سود انباشته

 

ثنوسا

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۲۵۱%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

ثشاهد

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۴۸%

محل تامین: ۲۳% مطالبات و آورده نقدی, ۲۵%انباشته

 

مارون

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: سود انباشته

 

شفارا

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی فارابی

درصد افزایش سرمایه: ۱,۹۸۷%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

خاذین

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سایپا آذین

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

شجم

صنایع پتروشیمی تخت جمشید در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹٪  افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۹۹٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ مبلغ ۶۷,۶۶۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

تپکو

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو (اصلاحیه) ‍ ‍

درصد افزایش سرمایه: ۸۷۱%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

دجابر

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۵۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

 

سخزر

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۱۱۷%

محل تامین: ۸۷% مطالبات و آورده نقدی, ۳۰%انباشته

 

‍ ‍ ‍شپلی

پلی اکریل ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴۰۲,۳۷۸ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ مبلغ ۴۰۲,۳۷۸ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵۰% رشد داشته است.

 

حتاید

تاید واتر خاورمیانه در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۹/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۵۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۰٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۵۵۰,۲۴۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

شفن

پتروشیمی فن آوران دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۲,۵۴۱ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۰,۱۵۶ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۴% رشد داشته است.

 

پارس

پتروشیمی پارس دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۶,۹۰۴ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۷۲,۴۰۶ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱% رشد داشته است.

 

شخارک

پتروشیمی خارگ دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۸۵۲ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹مبلغ ۲۵,۳۸۱ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۷% رشد داشته است.

 

شاراک

پتروشیمی شازند (پتروشیمی اراک) دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۵,۵۷۳ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۲,۰۰۷ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۶% رشد داشته است.

 

شرانل

نفت ایرانول دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۷۷۲ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹مبلغ ۱۶,۰۷۶ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹% رشد داشته است.

 

شپنا

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت اصفهان

درصد افزایش سرمایه: ۹۵%

محل تامین: سود انباشته , اندوخته

 

 

شغدیر

پتروشیمی غدیر دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۲۳۶,۷۲۸ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد  ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴,۸۹۹,۴۹۹ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰% رشد داشته است.

 

حفارس

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس (اصلاحیه)

درصد افزایش سرمایه: ۱,۵۵۸%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

 

‍شپاکسا

پاکسان دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۱۰/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ‍۶۲۲,۰۸۲ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ مبلغ ۶۲۲,۰۸۲ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۰% رشد داشته است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *