photo 2018 12 08 21 30 27

تحلیل هفتگی هفته دوم آذر ماه ۱۳۹۷

پیش بینی گلدمن از قیمت طلا ، نفت و کالا

photo 2018 10 24 23 05 03

بانک گلدمن ساکس بر این باور است که روند صعودی ارزش دلار به زودی متوقف خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.

اگر رشد اقتصادی آمریکا نیز طی سال آینده با کاهش روبرو شود، این مساله موجب افزایش تقاضا برای طلا می شود.

بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرد که شاخص قیمت کالاهای مختلف طی ماه های آینده با رشد ۱۷ درصدی روبرو خواهد شد.

بانک گلدمن ساکس ضمن اشاره به شرایط بی ثبات اقتصاد جهانی و امیدواری ها نسبت به حل و فصل تنش های تجاری در نشست رهبران گروه ۲۰ اعلام کرده است که قیمت کالاها و مواد خام طی ماه های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

جفری کوری تحلیلگر ارشد این بانک تاکید کرد: در شرایطی که قیمت نفت و فلزات به پایین تر از سطوح حمایتی خود کاهش یافته اند، پیش بینی می شود قیمت کالاها طی ماه های آینده روند صعودی را مجددا آغاز خواهند کرد.

قیمت کالاهای مختلف به خصوص نفت طی هفته های اخیر به خاطر تشدید تنش های تجاری بین آمریکا و چین با کاهش شدیدی روبرو شده است.

نشست هفته جاری رهبران گروه ۲۰ در آرژانتین فرصت مناسبی است تا روسای جمهور آمریکا و چین درباره مسائل مهم تجاری گفتگو کنند.

رئیس جمهور روسیه نیز قصد دارد درباره سیاست نفتی با ولیعهد سعودی رایزنی کند.

گلدمن ساکس پیش بینی کرده است که کاهش تولید اوپک می تواند در نهایت موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود.

امیدوار ایران به راه اندازی مکانیسم بازرگانی نفت ایران و اتحادیه اروپا تا پایان سال

d9ea9897a25ee48b6863d210ff030239

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: ایران امیدوار است که وسیله نقلیه ویژه ای که به اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا در اوایل سال جاری به خرید نفت ایران در میان تحریم های آمریکا ادامه دهد، آغاز خواهد شد. رسانه های محلی PressTV روز پنج شنبه.

ایده پشت SPV این است که آن را به عنوان یک خانه پاکسازی که خریداران نفت ایران آن را پرداخت می کنند، عمل کنند و به اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا نفت را با ایران بدون نیاز به پرداخت مستقیم جمهوری اسلامی به ایران بفروشد.

اتحادیه اروپا تلاش کرده است تا ماه ها راه اندازی کند، چرا که هیچ عضو اتحادیه اروپا مایل به میزبانی آن از ترس از تحریک ایالات متحده نیست. اخیرا، روزنامه تایمز نیویورک با اشاره به دیپلمات های اتحادیه اروپا گفت:

به گفته وال استریت ژورنال، هفته پیش، آلمان و فرانسه گفته بودند که برای راه اندازی وسیله نقلیه ویژه برای ادامه تجارت با ایران، از جمله تجارت نفتی، جریان دارد.

کمیسیون اروپایی (EC) در توسعه مربوط به دیگر ارزهای انرژی، خواستار استفاده وسیع تر از ارز یورو در معاملات مرتبط با انرژی است.

کمیسیون اروپا در روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: “کمیسیون در مورد پتانسیل بازار برای استفاده وسیع تر از معاملات یورو در نفت، محصولات تصفیه شده و گاز شروع خواهد کرد.”

لوایح واردات انرژی اتحادیه اروپا هر سال ۳۴۰ میلیارد دلار (۳۰۰ میلیارد یورو) است که حدود ۸۵ درصد از آن در دلار آمریکا پرداخت می شود، در حالیکه سهم واردات از ایالات متحده در حال حاضر فقط ۲ درصد است. “مایکل آریاس کانت”، کمیسیون اروپا برای اقدامات آب و هوایی و انرژی.

ایران در این باره می گوید که اتحادیه اروپا دلار آمریکا را می بخشد و برای تمام معاملات مربوط به نفت خود به یورو پرداخت می کند.

به گزارش سرویس بینالملل باشگاه خبرنگاران به نقل از صالحی، روز پنجشنبه، “اتحادیه اروپا قصد دارد تا دلار آمریکا را ببیند و از یورو در معاملات مالی همه معاملات نفتی اروپا با کشورهای دیگر استفاده کند.”

حمایت نشست کمیسیون اقتصادی اوپک از کاهش تولیدنفت

wegweg

کمیسیون اقتصادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در نشست خود پیشنهاد کرد که تولید نفت اعضای این سازمان کاهش یابد.

کمیسیون اقتصادی اوپک اعلام کرد: این سازمان برای پیشگیری از عرضه مازاد در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ میلادی، باید تولید خود را کاهش دهد.

به گفته نماینده یکی از کشورهای عضو اوپک در این سازمان، این کمیته به وزیران نفت کشورهای عضو اوپک پیشنهاد کرد این سازمان تولید روزانه نفت خود را یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نسبت به ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش دهد تا بتواند عرضه و تقاضای نفت در سال آینده میلادی را دوباره متوازن کند.

پیش از این نیز دبیرخانه اوپک در گزارشی اعلام کرده بود که این سازمان برای پیشگیری از عرضه مازاد نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی، باید تولید روزانه خود را یک میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه نسبت به اکتبر امسال کاهش دهد.

اوپک در ماه اکتبر امسال روزانه ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد.

photo 2018 11 07 17 04 58

پیشنهاد کمیسیون اقتصادی اوپک نخست در کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیر اوپک بررسی می‌شود و سپس در نشست وزارتی اوپک مطرح خواهد شد.

تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در سال ۲۰۱۶ میلادی و با هدف حمایت از قیمت‌ها در بازار، به یک توافقنامه تاریخی برای کاهش مشترک تولید تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ بشکه در روز دست یافتند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی، این راهبرد تا حدودی تعدیل شد، اما با سقوط دوباره قیمت نفت خام، عربستان از آمادگی دوباره خود برای کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر خبر داد. اگر چه همکاری روسیه این بار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به‌تازگی عربستان در حال مذاکره درباره پیشنهادی است که می‌تواند سبب شود تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک روزانه یک میلیون بشکه از عرضه خود بکاهند و این در حالی است که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با کاهش قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی است.

این در حالی است که برخی اعضای اوپک به رهبری عربستان و کشورهای غیرعضو این سازمان از جمله روسیه در پی فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای پایین آوردن قیمت نفت و جبران کاهش تولید برخی اعضا، در ماه ژوئن تصمیم گرفتند از میزان پایبندی خود به برنامه کاهش عرضه نفت خام (اوپک و غیراوپک در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه) بکاهند و آن را به ۱۰۰ درصد برسانند.

در همین حال، خالد الفالح روز یکشنبه، ۲۰ آبان‌ماه در حاشیه یازدهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر اوپک و غیراوپک در جمع خبرنگاران در ابوظبی گفت: شرکت دولتی نفت سعودی آرامکوی عربستان به دلیل کاهش تقاضای فصلی، در ماه دسامبر روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام کمتر نسبت به ماه نوامبر به مشتریانش عرضه می‌کند.

اعضای اوپک و غیر اوپک در نشست ۱۷۴ اوپک تصمیم گرفته بودند پایبندی خود به سقف تولید تعیین شده را به ۱۰۰ درصد برسانند.

دوازدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک پنجم دسامبر یک روز پیش از یکصدوهفتادوپنجمین نشست عادی که آخرین نشست سال ۲۰۱۸ وزیران نفت و انرژی اوپک است، در وین برگزار می‌شود.

توافق چین و آمریکا برای آتش بس در جنگ تجاری

پس از مذاکرات پرمخاطره در آرژانتین بین دونالد ترامپ و زی جینپینگ رئیس جمهور چین، آمریکا و چین با آتش‌بس جنگ تجاری موافقت کردند.

نتیجه این مذاکرات عدم افزایش عوارض از اول ژانویه بود .

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد ترامپ عوارض بر ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چین را در ابتدای سال جاری روی ۱۰ درصد نگه می‌دارد و فعلا آن را به ۲۵ درصد افزایش نمی‌دهد .

در این بیانیه آمده است: چین توافق کرده مقدار زیادی محصولات کشاورزی، انرژی، صنعتی و … از آمریکا خریداری کند تا عدم تعادل تجاری بین دو کشور کاهش یابد. هنوز در مورد مقدار این خرید توافق نشده است .

چین موافقت کرد خرید محصولات کشاورزی از کشاورزان ما را فوراً آغاز کند .

این دو کشور توافق کردند مذاکراتی در مورد تغییرات ساختاری با توجه به انتقال اجباری تکنولوژی، حفاظت از مالکیت فکری، موانع غیر از عوارض، مزاحمت‌های سایبری و دزدی سایبری، خدمات و کشاورزی آغاز کنند .

هر دو کشور توافق کردند که این معامله را طی ۹۰ روز آینده کامل کنند ولی اگر این اتفاق نیفتد، آن وقت عوارض ۱۰ درصدی تا ۲۵ درصد بالا میرود .

وانگ یی، یک دیپلمات ارشد در دولت چین گفت که مذاکرات در فضایی دوستانه و صمیمی انجام شده است .

وی با اشاره به توافق دو طرف برای معاملات بیشتر در زمان مناسب گفت:« هر دو رئیس‌جمهور توافق کردند که دو طرف می توانند و باید روابط دوجانبه را درست کنند .

وانگ گفت: بحث در مورد مسائل اقتصادی و تجاری بسیار مثبت و سازنده بوده است. هر دو طرف به توافق رسیدند افزایش دو جانبه عوارض جدید را متوقف کنند .

قرارداد ۴۸۰ میلیون دلاری ارتش آمریکا با مایکروسافت

هدست واقعیت افزوده هولولنز در حال حاضر توسط ارتش های مختلف در دنیا برای آموزش و تمرین نیروها مورد استفاده قرار می گیرد. اما ارتش آمریکا به تازگی قراردادی با مایکروسافت (سازنده هولولنز) منعقد کرده که طبق آن، هدست مورد بحث در شرایط جنگی و برای عملیات های نظامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

قرارداد ۴۸۰ میلیون دلاری ارتش آمریکا با کمپانی مایکروسافت که در راستای به روزرسانی نیروهای نظامی ایالات متحده تنظیم شده، قرار است برای افزایش کشندگی سربازان در میدان جنگ، توانایی تشخیص هدف، تصمیم گیری و درگیر شدن را پیش از آگاهی دشمن از شرایط فراهم کند. تعداد هدست های سفارش داده شده حداقل ۱۰۰ هزارتا اعلام شده است .

ارتش آمریکا به منظور تأمین نیاز خود، مناقصه ای برگزار کرد و طی آن از شرکت های غیر نظامی مانند مایکروسافت و مجیک لیپ برای ارائه طرح هایشان دعوت نمود.

ارتش برای هدست واقعیت افزوده مورد نظر الزاماتی دارد که عبارت اند از امکان دید در شب، سنجش تنفس و علائم حیاتی، محافظت از گوش ها و پایش ضربات وارده به سر. البته مشخص نیست مایکروسافت چگونه می خواهد الزامات مذکور را در هولولنز پیاده سازی کند.

هدست واقعیت افزوده هولولنز هیچوقت به صورت عمومی عرضه نشد و بیشتر توسط شرکت های مختلف به عنوان ابزاری برای تولید، آموزش، بازاریابی و سایر اهداف سازمانی مورد استفاده قرار گرفت. هدست مورد بحث همچنین توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی نیز برای تمرینات خاص استفاده شده است.

قطر از یک ژانویه ۲۰۱۹ از اوپک خارج می شود

opec.jpg.17cc6ae514f608f84082f3e8961d1de1

سعد الکعبی وزیر انرژی قطر اعلام کرد که دوحه از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی از اوپک خارج می شود.

الکعبی اعلام کرد که دوحه این تصمیم خود را امروز دوشنبه رسما به اطلاع مقامات اوپک رسانده است.

الکعبی در پاسخ به سؤالی پیرامون چرایی اتخاذ تصمیم خروج دوحه از اوپک، اظهار داشت: این تصمیم پس از بازنگری راه های تقویت نقش بین المللی قطر و همچنین در راستای برنامه ریزی استراتژیک طولانی مدتبرای کشور، اتخاذ شد.

وی گفت : دوحه با این تصمیم قصد دارد تلاش های خود را بر روی رشد و توسعه صنعت گاز طبیعی متمرکز سازد.

وی همچنین تأکید کرد: با این تصمیم، دوحه می تواند با فراغ بال بیشتری در راستای اجرای برنامه افزایش تولید گاز طبیعی از ۷۷ میلیون تُن به ۱۱۰ میلیون تُن در سال، گام بردارد.

این تصمیم بعد از توافق روسیه و عربستان برای کاهش تولید اوپک گرفته شده است .

ادعای ترامپ درباره کاهش تعرفه واردات خودروهای آمریکایی توسط چین

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار توئیتی مدعی شد که چینی ها قول دادند تعرفه واردات بر خودروهای آمریکایی را کاهش داده و از بین ببرند.

ترامپ در توئیتر خود جزئیات بیشتری از این ادعا منتشر نکرد و دولت چین نیز هنوز واکنش به این ادعا نداشته است.

این توئیت حدود یک روز بعد از نشست رؤسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ریودوژانیروی آرژانتین منتشر شده است.

در نشست رؤسای جمهور دو کشور توافق شد که برای مدت ۹۰ روز دو طرف از اعمال تعرفه های بیشتر بر واردات کالا از طرف مقابل در قالب جنگ تجاری خودداری کنند.

توئیت ترامپ برای شرکت های خودروسازینظیر تسلا، بنز و بی ام و خبر خوشی بود چرا که فروش آنها در پی اعمال تعرفه ۴۰ درصدی بر واردات خودروهای تولیدی آمریکایی به چین به عنوان بزرگترین بازار خودروی جهان آسیب دیده بود.

در پی بالا گرفتن جنگ تعرفه بین چین و آمریکا، آمریکا بر واردات حدود ۲۵۰ میلیارد دلار کالا از چین تعرفه اعمال کرد و چین بر واردات ۱۱۳ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه گمرکی بست که از جمله کالاهایی که در چین برای آنها تعرفه گمرکی اعمال شد، خودروهای آمریکایی بود.

دولت چین هفته گذشته اعلام کرده بود در صورتی که جنگ تجاری پایان یابد تعرفه واردات بر خودروهای آمریکایی به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

مورگان استنلی :  ۲۰۱۹، سال آرام بانک های مرکزی آسیا

بانک مورگان استنلی آمریکا اعلام کرد که در سال آینده میلادی بانک های آسیایی با تنش کمتری روبرو خواهند شد ؛ ضمن اینکه ارزش دلار ضعیفتر خواهد بود.

«دیی تان» کارشنان اقتصادی آسیا در بانک مورگان استنلی، گفت: بیشتر بانک های مرکزی آسیا در سال آینده میلادی با اقدامات هیجانی کمتری روبرو خواهند شد که این موضوع برای آنها خوب خواهد بود.

از آنجایی که فدرال رزرو آمریکا به دنبال پایان دادن به چرخه سیاست افزایشی نرخ بهره است، این امر باعث می شود حتی آن دسته از سیاست گذارانی که مسیر سفت و سخت فدرال را دنبال نمی کنند، سیاست پولی خود را ثابت نگه دارند.

برای بیشتر بانک های مرکزی در آسیا، چرخهافزایش بهره تحمیلی دیده نمی شود، مگر در فیلیپین چنین چیزی اعمال شود. انتظار می رود که بانک های مرکزی نیازی به حفظ سیاست خود بر اساس آنچه فدرال رزرو انجام یا انجام نمی دهد، ندارند. در خارج از هند و اندونزی چرخه افزایش بهره بسیار ناچیز یا حتی وجود دارد.

همچنین کارشناسان اقتصادی بانک مورگان استنلی بر این باور هستند که سال آینده ارزش دلار ضعیفتر خواهد بود و ارزش اوراق قرضه ۱۰ ساله هم به ۲.۷۵ درصد کاهش پیدا می کند که این موضوعات منجر به ایجاد تنش کمتر در بازارهای نوظهور می شود که در سال جاری میلادی نگران خروج سرمایه و نوسان ارزهای خود بودند.

وضعیت حساب های جاری بطرز قابل توجهی در وضعیت خوبی به سر می برد و ریسک های تورمی مطلوب برای بیشتر مناطق آسیا باعث می شود تا بانک های مرکزی این قاره در وضعیت راحتی به سر برند.

برای کشورهای آسیایی اگر سیاست گذاران بر این باور هستند که ریسک های ثبات مالی همچنان وجود دارد، در پیش گرفتن «سیاست سفت و سخت احتیاطی کلان» می تواند راه بهتری در مقایسه با بالا بردن نرخ بهره برای پرداختن به ریسک های ثبات مالی باشد

کاهش تولید نفت کانادا

7414768 932

میشل ناتلی نخست‌وزیر ایالت آلبرتای کانادا اعلام کرد تولید کنندگان نفت این ایالت باید از ابتدای ماه آینده میلادی روزانه ۳۲۵ هزار بشکه از عرضه خود به بازار جهانی بکاهد.

این اقدام این ایالت باعث شد تا در کنار تاثیر مثبت توافق آتش‌بس تجاری بین چین و آمریکا قیمت نفت در مبادلات امروز حدود ۵ درصد رشد کند.

۳۲۵ هزار بشکه در روزی که قرار است از عرضه نفت آلبرتا کاهش یابد معادل مجموع تولید گینه استوایی، گابون و جمهوری کنگو است که هر سه عضو اوپک هستند.

این نخستین بار طی حدود سه دهه گذشته است که دولت کانادا اقدام به دخالت بر بازار نفت این ایالت کرده است.

کوین‌برن مدیر بخش بازارهای نفت آمریکای شمالی در مؤسسه IHS مارکت می‌گوید: می‌توان گفت که آلبرتا به طور ناخواسته با اوپک در راستای کاهش عرضه همراه شده و قیمت نفت را صعودی کرده است.

این میزان کاهش عرضه نفت توسط آلبرتا چشمگیر است.

کاهش عرضه نفت توسط کانادا تاثیر مستقیم بر بازار نفت آمریکا به عنوان بزرگترین خریدار نفت کانادا دارد.

کانادا تنها چند ساعت پس از تصمیم عربستان و روسیه برای ادامه اجرای توافق همکاری در راستای مدیریت بازار نفت در سال ۲۰۱۹ از تصمیم خود برای کاهش عرضه خبر داد.

کانادا پنجمین تولید کننده نفت در جهان محسوب می‌شود که بخش قابل توجهی از نفت این کشور از میادین نفت شنی آلبرتا تامین می‌شود.

تا پیش از تصمیم دولت آلبرتا برای کاهش عرضه تولید نفت در این ایالت به قدری بالا رفته بود که زیرساخت‌های انتقال پاسخگوی نیاز شرکت‌ها نبودند و تمام انبارهای نفت آلبرتا نیز پر شده بودند و در نتیجه شرکت‌ها مجبور بودند نفت تولید شده را با قیمتی کمتر از ۱۵ دلار در هر بشکه عرضه کنند و در این حالی بود که قیمت نفت آمریکا ۴۰ تا ۵۰ دلار از قیمت نفت کانادا گرانتر است.

روسیه و عربستان توافق نفتی اوپک پلاس را تمدیدمی‌کنند

photo 2018 11 07 17 37 06

روسیه و عربستان توافق کردند که قرارداد بین خود برای مدیریت بازارهای نفت، که به عنوان اوپک پلاس شناخته می‌شود، را در ۲۰۱۹ هم ادامه دهند. این درحالیست که هنوز مسکو و ریاض هرگونه کاهش تولید جدید را تایید نکرده‌اند و با این حال قیمت نفت رو به افزایش است.

رییس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، پس از دیدار خود با ولیعهد عربستان در حاشیه اجلاس G20، تمدید این توافق را اعلام کرد. این اظهارات در را به روی توافق اوپک در اجلاس هفته آینده باز کرد. نمایندگان اوپک می‌گویند که رهبران کشورهایشان به آنها برای یک توافق احتمالی تاییدیه داده‌اند اما فعلا کار زیادی باقی مانده است که تعیین میزان کاهش تولید احتمالی هم جزو همین کارهاست.

پوتین در بوینس‌آیرس در مورد تمدید توافق به خبرنگاران گفت: هیچ تصمیم قطعی‌ای در مورد حجم کاهش تولید گرفته نشده است اما ما به همراه عربستتان سعودی این کار را انجام خواهیم داد و مقدار کاهش تولید هرچه که باشد، ما بر اساس این تصمیم مشترک، توافق کردیم که وضعیت بازار را بررسی کرده و به سرعت نسبت به آن واکنش نشان دهیم.

روز یکشنبه هم وزیر انرژی امارات متحده عربی، سهیل المزروعی که رییس اوپک هم می‌باشد، گفت که خوش‌بین است که اوپک پلاس در دیدار این هفته خود در مورد کاهش تولید در ۲۰۱۹ به توافق خواهد رسید.

المزورعی در موقع ورود خود به پایتخت اتریش گفت: من خوش‌بینم که ما به توافق خوبی برای تنظیم رو به پایین تولید و کاهش آن، خواهیم رسید تا پایداری بازار را تضمین کنیم و اوپک و غیر اوپک را کنار هم حفظ کنیم.

بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را ۱.۵ درصد قرار داد

رزرو بانک استرالیا به دلیل تاثیر رکود بازار مسکن این کشور نرخ بهره را بدون تغییر نگه داشته و بار دیگر در پایین ترین سطح خود حفظ کرد.

بر همین اساس، فیلیپ لو رییس رزرو بانک استرالیا نرخ بهره را ۱.۵ درصد نگه داشت که اکنون سال ها است در این سطح قرار دارد. رزرو بانک استرالیا در اطلاعیه ای اعلام کرد درآمد خانوارها هنوز در سطح پایین و سطح بدهی آنها بالا است؛ ضمن اینکه قیمت برخی از دارایی ها هم کاهش پیدا کرده است.

فیلیپ لو گفت: شرایط اعتباری برای وام گیرندگان سخت تر از گذشته شده و نشان دهنده سخت گیری از سوی رگولاتورها و عصبی شدن وام دهندگان در بحبوحه استعلام از رفتار بانک ها است. قیمت مسکن در استرالیا در ماه نوامبر با بزرگترین روند نزولی ماهانه از زمان بحران مالی جهان به بعد روبرو شد و حاکی از آن دارد که اعطای وام محدود شده و خریداران در انتظار آن هستند که بازار مسکن به چه میزان به روند نزولی خود ادامه می دهد.

تضعیف بازار مسکن، متغیر جدیدی را به چارچوب سیاست رزرو بانک استرالیا اضافه کرد و اعتماد خانوارها را به فضای اقتصادی و نیز هزینه کرد آنها را تهدید می کند. استرالیا برای سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی و تقویت بازار کار که نیازمند افزایش دستمزده ها است، نرخ بهره را پایین نگه داشته است که این روند منجر به افزایش درآمد خانوارها و تورم می شود تا زمینه ساز افزایش نرخ بهره شود.

الفالح : هنوز برای اعلام نظر قطعی در مورد کاهش تولید نفت زود است

خالد الفالح روز سه شنبه ۴ دسامبر اظهار کرد: اکنون بسیار زود است که بگوییمآیا سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و هم پیمانانش تولید خود را کاهش خواهند داد،در حالی که هنوز شرایط توافق حل نشده باقیمانده است .

گفته های وزیر انرژی عربستان در حالی مطرح می شود که اوپک و هم پیمانانش در حال تدارک برای رسیدن به توافق کاهش تولید حداقل روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در نشست این هفته اوپک و نشست مشترک اوپک و غیراوپک هستند .

مقاومت روسیه در برابر کاهش عمده تولید نفت مانع اصلی پیش روی حصول توافقی برای کاهش تولید است .

الفالح گفت: بازار نفت اکنون با مازاد عرضه روبه روست، اوپک و هم پیمانانش باید برای کاهش تولید به توافق نظر برسند .

گفتنی است، یکصد و هفتاد و پنجمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت پنجشنبه ۶ دسامبر در مقر این سازمان در وین برگزار می شود.

اتحادیه اروپا به دنبال به چالش کشیدن سلطه دلاربه نفع یورو

photo 2018 11 07 16 25 50

اتحادیه اروپا به دنبال به چالش کشیدن سلطه دلار بر بازارهای جهانی به خصوص بازار انرژی است، چرا که اروپایی‌ها می‌خواهند در کنار تقویت جایگاه یورو در بازارها در سایه تشدید اختلافات با آمریکا استقلال بیشتری از این کشور داشته باشند.

اروپایی‌ها با اجرای این سیاست‌ها قصد دارند به اصطلاح خود به سلطه بیش از حد دلار که به واشنگتن امکان اعمال فشار بر اساس سیاست‌های خود علیه کشورها را می‌دهد، پایان دهند.

اروپایی‌ها در حالی تصمیم به تقویت یورو و تضعیف جایگاه دلار گرفته‌اند که طی ماه‌ها و سال‌های گذشته تلاش‌ها برای شکل دادن به یک نظام ارزی بین‌المللی چند قطبی افزایش یافته است تا مقاومت نظام مالی بین‌المللی نیز در کنار آن افزایش یابد.

به اعتقاد مقامات اروپایی با تقویت جایگاه یورو اقتصاد جهانی در برابر نوسانات و شوک‌های ایجاد شده از سوی آمریکا مقاوم‌تر می‌شود.

کمیسیون اتحادیه اروپا معتقد است این اتحادیه باید یک شاخص نرخ بهره فراگیر و قابل اعتماد در بازارهای مالی ایجاد کرده و یک نظام پرداخت کاملا متحد و یکپارچه شکل دهد.

قرار است اتحادیه اروپا سهم یورو را در بازار ارز خارجی افزایش دهد.

بخشی از سیاست اروپایی‌ها در به چالش کشیدن سلطه دلار بستن قراردادهای نفتی و گازی بر مبنای یورو است و قرار است کشورهای اروپایی در قراردادهای خود با یکدیگر و همچنین با کشورهای ثالث به جای دلار از یورو استفاده کنند.

اروپایی‌ها همچنین به فکر ایجاد یک بازار نفت برای قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی به یورو هستند.

در واقع کمیسیون اروپایی از محل اجرای این سیاست‌ها قصد دارد تاثیر اقدامات کشورهای ثالث نظیر آمریکا بر تامین انرژی خود از بین ببرد.

احتمال خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس

قطر ممکن است برای فشار به عربستان سعودی، از شورای همکاری خلیج فارس هم خارج شود.

پس از خروج ناگهانی قطر از اوپک این اقدام سؤال‌های جدی را مطرح کرده مبنی بر اینکه احتمال دارد این خروج مقدمه‌ای برای خروج قطر از شورای همکاری باشد.

اگر قطر دست به چنین کاری بزند، این کار سعودی‌ها را ناراحت خواهد کرد و آن‌ها را در تنگنا و شرایط سختی قرار خواهد داد.

قطر به راحتی می‌تواند از توجیهاتی که بعد از ۲۷ سال از عضویت در اوپک برای خروج از این سازمان مطرح کرد، به شکل قانع کننده‌ای جهت خروج خود از شورای همکاری خلیج فارس نیز استفاده کند.

حمد بن جاسم نخست وزیر اسبق قطر در مورد خروج این کشور از اوپک گفته بود اوپک دیگر برای قطری‌ها بی‌فایده بوده و به ضرر منافع ملی این کشور است.

این گونه توجیه‌ها در وضعیت شورای همکاری‌ خلیج فارس دوچندان است؛ به ویژه اینکه در بین اعضای این سازمان دو کشور که همان عربستان سعودی و امارات هستند، طی ۱۸ ماه گذشته، تحرکات گسترده‌ای جهت قطع روابط کشورهای عربی با دوحه داشتند».

اگر قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج شود، این مسئله باعث تقویت این ادعای سعودی و امارات می‌شود که معتقدند خاندان حاکم قطر به دنبال برهم زدن اجماع عربی است.

اما اگر دوحه کماکان در این شورا باقی بماند، این اقدام به قطر این فرصت را خواهد داد که بر تعهد خود به شورای همکاری خلیج فارس تأکید کند. نتیجه این، کاهش بحران کشورهای عربی خلیج فارس خواهدبود.

به رغم اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها به دنبال اخراج قطر از شورای همکاری هستند ولی کویت و عمان با این کار مخالف بوده و از آنچه که آن را قلدری عربستان می‌دانند، ناراحت و خشمگین هستند؛ برای همین هم در بحران قطر، بی‌طرف بودند.

سعد الکعبی وزیر انرژی قطر دوشنبه این هفته با بیان اینکه ما ظرفیت نفتی زیادی نداریم و واقع‌بین هستیم. ظرفیت ما در واقع گاز است، اعلام کرد که از اوپک خارج می‌شود. اوپک نیز به این تصمیم قطر احترام گذاشت و گفت که اعضای این سازمان حق دارند هر زمان که لازم دانستند از این اوپک خارج شوند

سعد الکعبی وزیر انرژی قطر دوشنبه این هفته با بیاناینکه ما ظرفیت نفتی زیادی نداریم و واقع‌بین هستیم. ظرفیت ما در واقع گاز است، اعلامکرد که از اوپک خارج می‌شود. اوپک نیز به این تصمیم قطر احترام گذاشت و گفت که اعضایاین سازمان حق دارند هر زمان که لازم دانستند از این اوپک خارج شوند.

قیمت های جهانی

5 1

بازار داخلی

تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه تولید لاستیک

پیرو مصوبه هیئت دولت و با دستور وزیر صنعت، انواع کائوچوی طبیعی که به عنوان ماده اولیه تولید لاستیک استفاده می‌شود در گروه یک کالایی قرار گرفت.

افزایش قیمت شیر خام:

دبیر انجمن صنایع لبنی: قیمت‌های جدید و کاهشی محصولات لبنی که بر پایه شیرخام هر کیلوگرم ۲۰۰۰ تومان تعیین شده است فردا به صنایع ابلاغ می‌شود.

مبنای قیمت زغال‌سنگ تعیین شد.

photo 2018 09 30 17 03 16

 در جلسه‌ای با حضور وزیر کار، قیمت خرید زغال‌سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا بر اساس مشخصات فنی مورد توافق بین ذوب آهن اصفهان و انجمن زغال‌ تعیین شد.

افزایش قیمت فلزات در راه است

photo 2018 11 07 12 26 42

با نزدیک شدن به روزهای پایان سال میلادی، کاهش موجودی انبارهای جهانی افزایش چشمگیری داشته است.

 برای مس، روز گذشته موجودی انبارهای آمریکا ۲.۷درصد کاهش ، انبارهای LME هم ۲.۴درصد کاهش  و همینطور انبارهای شانگهای نیز ۱.۶درصد کاهش  کاهش را تجربه کرده است.

پیش بینی می شود ادامه ی روند کاهش استوک موجب کاهش عرضه و نتیجتا افزایش قیمت ها شود.

عرضه اولیه مفتول مسی برای با نرخ های ذیل اعلام شد

photo 2018 10 17 23 09 19

مفتول ملی مس ایران = ۵۶۳۱۶۱ ریال

مفتول دنیای مس کاشان = ۵۶۳۸۶۱ ریال

مفتول گیلراد شمال = ۵۶۳۸۶۱ ریال

عرضه اولیه مس کاتدی برای با نرخ ۵۴۵۵۸۰ ریال اعلام شد

میانگین قیمت جهانی مس ۶۲۰۶٫۴ دلار

روایتی دیگر از مجوز افزایش قیمت خودرو

رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه‌سازی با اشاره به افزایش رسمی قیمت خودرو گفت: جلسه‌ای میان خودروسازان و قطعه‌سازان با لاریجانی، رئیس مجلس برگزار شده است

در این جلسه، تصمیم بر این گرفته شد که برای خودروهایی که تحت قیمت‌گذاری شورای رقابت به شمار نمی‌روند، خودروسازان بر اساس سنجه بازار اقدام کرده و نرخ را تعیین کنند؛ بر این اساس تغییرات قیمت ۴ محصول ایران ‌خودرو نیز در این جهت انجام شده است.

ریل‌گذاری بانک مرکزی برای تک‌ نرخی شدن ارز

photo 2018 11 07 20 55 48

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه با اقدامات بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت خود به خود ارز به سمت تک نرخی شدن در حرکت است، گفت: خوشبختانه تدابیر اتخاذ شده نرخ ارز در بازار آزاد را نیز به روند نزولی هدایت کرده است.

 بانک صادرات از زیان خارج می‌شود

مدیرعامل بانک صادرات خبرداد: گزارش صورت‌های مالی ۹ ماهه وبصادر قطعاً از گزارش شش ماهه بهتر خواهد بود وبا تداوم این روند، امسال از زیان خارج خواهیم شد

صیدی افزود: در سال ۹۷ بر خلاف سال گذشته، اضافه برداشت از بانک مرکزی انجام نشده و بانک صادرات به‌عنوان اعتبار دهنده در بازار پول به سایر بانک‌ها بوده است. با این روند امید داریم در گذر از نقطه سربه‌سری در پایان سال ۹۷، سال ۹۸ را با سودآوری شروع کنیم.

نقل و انتقالات پولی بین ایران و چین از سر گرفته شد

با محدودیت نقل و انتقال پول میان ایران و چین از طریق کونلون بانک، اکنون یک بانک ایرانی، کارگزار انتقال وجوه و حواله میان دو کشور شده و مبادلات از سر گرفته شده است.

ایران معافیت گرفت توافق حاصل شد.

photo 2018 10 04 22 45 36

‏اوپک ٨٠٠ هزارو غیر اوپک ۴٠٠ هزار بشکه کم می کنند مجموعا ۱ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه کاهش یافت. ایران معافیت گرفت این توافق اوپک است.

بازدید وزیر صنعت از صنایع آذرآب

رحمانی امروز در بازدید از فاذر گفت: در دنیا کمتر شرکت‌هایی وجود دارند که می‌توانند چنین تجهیزاتی را تولید کنند، این شرکت در حوزه‌های مختلفی مثل نفت، پالایشگاه و غیره تولیدات دارد

وزیر صمت افزود: آذرآب امروز با فعالیت بیش از ۷۰ درصد ظرفیت اسمی، ۱۰۰۰ تن تولیدات خود را وارد بازار می‌کند که حدود هفت برابر تولیدات ماه‌های قبل است و ظرفیت فعالیت بیش از این است.

افزایش ۶۶ درصدی صادرات کالا به عراق

تازه‌ترین آمار تجارت خارجی از صادرات غیر نفتی نشان می‌دهد، کشور عراق برای دومین ماه پیاپی در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار گرفته است.

طی هشت ماه گذشته سال جاری ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده که از افزایش ۶۶.۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

بانک‌های آمریکایی به دنبال کسب معافیت از قوانین تحریمی ایران

بانک‌های امریکایی می‌خواهند از وزارت خزانه ‌داری این کشور معافیتی بگیرند تا مجبور به توقیف اموال و دارایی‌های شرکت‌ها و افراد اروپایی در امریکا نشوند.

بر اساس قوانین تحریمی امریکا علیه ایران، بانک‌های امریکایی موظف شده‌اند اموال و دارایی شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند را توقیف کنند.

اتحادیه اروپا هم قوانینی به تصویب رسانده تا در برابر این اقدام احتمالی از منافع شرکت‌های خود پشتیبانی کرده و به طور متقابل اموال بانک‌های امریکایی در اروپا را توقیف کند.

کدال

وبوعلی

سرمایه گذاری بوعلی در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۸/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۵۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۱٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ مبلغ ۷۳۲,۶۸۳ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

ریشمک

اصلاحیه اطلاعیه شامل درج توضیحات :

با عنایت به رویه های فروش این شرکت طی ماههای گذشته و برنامه ریزی های صورت گرفته جهت صادرات محصولات این شرکت اعم از پودر و عصاره در طی یک ماهه باقی مانده سال مالی ۱۳۹۷ (آذر ماه ۱۳۹۷) ، مدیریت شرکت درصدد صادرات هم پودر و هم عصاره طبق برنامه میباشد و لذا دسترسی به میزان بودجه برآوردی شرکت میسر خواهد شد و نیازی به اصلاح و تعدیل بودجه مذکور نمی باشد.

وپخش

واگذاری بخشی از سهام شرکتهای سرمایه پذیر (داروسازی اکسیر ۲% و لابراتوارهای رازک ۲٫۵% )

تیپیکو

شفاف سازی در خصوص واگذاری بخشی از سهام شرکت های سرمایه پذیر (شرکت داروپخش ۲٫۲ درصد ، شرکت شیمی دارویی داروپخش ۳٫۶ درصد و شرکت داروسازی فارابی ۲۲٫۲ درصد)

والبر

برگزاری مزایده فروش ۶ دانگ زمین با بنای احداثی به متراژ ۵۰۰۰ متر مربع

قلرست

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت قند لرستان

با عنایت به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اوراق بهادار) به پیوست گزارش توجیهی هیئت مدیره به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ ۲۴۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور (الف) جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده (ب) اصلاح ساختار مالی و حفظ نقدینگی شرکت (ج)استفاده از معافیت مالیاتی که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۳۰ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، ارائه می گردد.اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور متعاقبا اطلاع رسانی می گردد

درصد افزایش سرمایه: ۶۷%

محل تامین: سود انباشته

ونفت

شفاف سازی در خصوص عقد قرارداد بلند مدت اجاره مخازن شرکت سرمایه گذاری نفت قشم  با شرکت ملی نفت ایران

فاسمین

کالسیمین در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۶۸۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۵۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱,۳۷۲ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

مارون

پتروشیمی مارون در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳,۲۲۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۲٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۲,۹۱۵ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

فولاژ

فولاد آلیاژی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱۵۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۴٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۷۷۳,۸۵۳ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

‍ ‍ جم

پتروشیمی جم در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱,۳۸۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۳,۲۵۷ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

خکار

ایرکا پارت صنعت (کاربراتور ایران) در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲۶۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۴,۷۴۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

فخوز

 فولاد خوزستان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱,۰۱۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲۹٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۴,۶۷۶ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

سرچشمه

سرمایه گذاری مس سرچشمه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۸۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۶٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش جمع درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۴۹,۰۳۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

کیسون

کیسون در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۵۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۶٪ درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۷۰,۷۴۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

دامین

 دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات داشته است.

قاروم

شفاف سازی درخصوص افزایش سرمایه شرکت ازمحل تجدید ارزیابی داراییها واندوخته داشته است.

حفاری

حفاری شمال دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۸/۳۰ مبلغ ۶۷۳,۸۳۵ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۸ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۶,۷۱۲,۶۱۴ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱% رشد داشته است.

سیلام

افشای اطلاعات با اهمیت

تغییر ۹ ریال سود هر سهم پیش بینی شده قبلی به ۳۰۷ ریال زیان هر سهم  پیش بینی شده فعلی

درصد تغییر: ۳,۵۱۱٪ تعدیل منفی

پوشش ۹ ماهه ۹۲٪ مبلغ ۲۸۲ ریال زیان

تحلیل بازار

رمپنا:

  خبر افزایش سرمایه ۴۰۰% از محل سود انباشته هنوز تایید نشده است.

های وب :

پس از اصلاح قیمت با توجه اخبار بنیادی و قراردادهای جدید های وب باز هم مورد توجه بازار قرار گرفت.

اپرداز هم به تعادل رسیده است.

اوان هم رشد قیمتی خوبی را تجربه کرده است.

رایانه:

با آمدن خبر حذف دفترچه های تامین اجتماعی و الکترونیکی شدن این دفترچه ها، احتمال واگذاری این پروژه به مداران، این سهم مورد توجه بازار قرار گرفت.

سیستم هم پروژه راه اندازی سیستم انبارداری، برای انبار های بزرگ می تواند خبر خوبی برای این سهم باشد.

رکیش به دلیل اصلاح قیمت مجدد مورد توجه قرار گرفته است.

گروه مسکن و انبوه سازی:

در این گروه با آمدن خبر افزایش وام از ۸۰میلیون به ۱۶۰ میلیون در شهر تهران می توان برای شرکت هایی که ساختمان های مسکونی می سازند، می توانند شرایط بهتری را پیدا کنند.

گروه بیمه:

با افزایش میزان خسارات پرداختی توسط شرکت های بیمه ای، مشکلاتی را برای این شرکت ها به وجود آورده است. به طور که هر به طور مثال خسارات ۳۰۰۰۰۰تومانی به ۶۰۰۰۰۰ تومان افزایش یافته است. در این میان دولت با حذف مایات ارزش افزوده ۹% برای شرکت های بیمه ای امکان افزایش بیشتر در نرخ بیمه نامه ها را میسر کرده است.

اکثر شرکت های بیمه ای که بیمه شخص ثالث دارند با این مشکل مواجه هستند ولی شرکت هایی مثل بیمه ما و اتکام که بیمه عمر دارند این مشکلات را ندارند.

مخابرات و ارتباطات:

همراه اول که یکی از زیر مجموعه های اخابر است امسال می تواند سود ۴۲۰ تومان را محقق کند، در این میان با توجه به افزایش هزینه مکالمات و مصرف اینترنت همراه می توان سودآوری خوبی برای این ۲ شرکت متصور شد.

با توجه به سودآوری این ۲ شرکت، می توان سهام این ۲ شرکت را جایگزین خوبی برای اوراق مشارکت دانست.

سیمان:

با کاهش ساخت و ساز و آمدن فصل زمستان فروش این شرکت ها کاهش می یابد همچنین افزایش قیمت مواد بسته بندی هم بر سودآوری این شرکت ها تاثیر داشته است ولی با افزایش نرخ های این گروه در آینده نزدیک می توان شرایط بهتری را برای این گروه تصور کرد.

شیمیایی ها:

با افزایش نرخ گاز صنایع پتروشیمی به ۱۴ سنت و با توجه به شرایط تحریمی، توجه بیشتری برای این صنعت نیاز است تا بتواند شرایط بهتری پیدا کند.

محصولات شوینده در این موقع از سال فروش بیشتری دارند و با توجه به کاهش قیمت محصولات اولیه تولیدی این شرکت ها در آینده نزدیک شرایط بهتری برای شوینده ها می توان متصور شد.

تاپیکو   با توجه به پروژه ستاره خلیج فارس می تواند شرایط بهتری پیدا کند ولی این سهم با اصلاح قیمتی زیادی مواجه بوده است.

گروه دارویی:

در این گروه بعضی از شرکت های تولید کننده دارو می توانند جایگزینی برای محصولات خارجی داشته باشند و همچنین افزایش نرخ ها هم می تواند شرایط بهتری را برای این گروه ایجاد کند.

کروه دارویی همچنان با حجم پایین معاملات درگیر است ولی می تواند مورد توجه بازار قرار گیرند.

بانک:

در این گروه همچنان منتظر افزایش سرمایه و تهاتر بدهی دولت در این گروه هستیم، این گروه در چند روز اخیر با اصلاح قیمتی مواجه شده است.

این گروه می تواند با رسیدن خبر افزایش سرمایه و تسعیر ارز شرایط بهتری پیدا کنند.

مواد غذایی:

در این گروه با رسیدن شیر خام به قیمت ۲۰۰۰ تومان محصولات لبنی با افزایش قیمت زیادی مواجه شده اند که این افزایش قیمت می تواند بر فروش محصولات لبنی تاثیر بدی داشته باشد.

شرکت های بیسکویت ساز با توجه به افزایش قیمت محصولاتشان ولی ثابت ماندن قیمت مواد اولیه مانند شکر و آرد شرایط بهتری را تجربه می کنند.

برق و بخار :

 بفجر در این گروه با به روزرسانی قراردادها، می تواند مانند مبین شرایط بهتری را پیدا کند.

 فلزی :

در این گروه محصولات سرب و روی کار شرایط بهتری برای فروش دارند.

ذوب آهن با توجه به افت قیمتی که داشته، همچنان ریسک بالایی برای سرمایه گذاری دارد.

لاستیک و پلاستیک:

با وارد شدن مواد اولیه این گروه (کائوچو طبیعی) با نرخ ۴۲۰۰ این گروه می تواند شرایط بهتری داشته باشد، ولی دراین میان با توجه به کاهش واردات محصولات خارجی مشابه فروش این شرکت ها افزایش نیافته که این امر می تواند باعث نگرانی در این صنعت شود.

زغال سنگ:

 با رسیدن خبر تعیین نرخ ۲۶% از شمش فولاد خوزستان، شرایط بهتر و تحلیل دقیق تر برای این گروه می توان داشت.

لیزینگ:

این گروه همچنان جذابیت خود را دارد و گزینه خوبی برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

پالایشی:

 با رسیدن خبر معاقیت ایران از کاهش تولید نفت و کاهش ۸۰۰ هزار بشکه ای نفت توسط اعضا اوپک، در آینده نزدیک می توان شاهد اقزایش قیمت نفت باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *