photo 2019 12 06 13 23 50

اخبار خارجی:

بزرگترین رویداد تاریخ بورس با عرضه اولیه آرامکو

download

غول نفتی سعودی “آرامکو” با عرضه سهام اولیه خود سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد و به هدف خود و یک رکورد جهانی رسید. تقاضا برای خرید سهام سه برابر عرضه بوده است.

با فروش تنها ۱،۵ درصد سهام آرامکو که بالغ بر سه میلیارد سهم است، مقامات سعودی توانستند به هدف خود دست یابند که ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار (برابر با ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو) بوده است.

بدین گونه ارزش غول نفتی سعودی “آرامکو” به یک تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار رسید و توانست به این ترتیب به پرارزش‌ترین شرکت اقتصادی جهان بدل شود.

درآمد حاصل از عرضه اولیه سهام آرامکو حتا از شرکت چینی “علی‌بابا” نیز پیشی گرفت که در سال ۲۰۱۴ با عرضه سهام به سرمایه‌ای بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار دست یافته بود.

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو اعلام کردند که میزان درخواست خرید سهام آرامکو توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها (نه افراد) تقریبا به سه برابر آن‌چه قبلا تصویب شده بود رسیده است.

فرایند ثبت‌نام برای تخصیص سهام به خریداران سازمانی و شرکتی (شامل مدیران صندوق‌های مالی و سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی) در ۱۷ نوامبر آغاز شد و سرمایه‌گذاران تا ساعت ۱۷ روز چهارم دسامبر به وقت سعودی فرصت داشتند تا سفارشات خود را ثبت کنند.

عربستان سعودی پیش از این گفته بود به‌دنبال تهیه بیش از ۲۵ میلیارد دلار از فروش ۵/ ۱ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو بوده است. آرامکوی سعودی اعلام کرده بود قصد دارد ۵/ ۱ درصد از سهام خود یا حدود سه میلیارد سهم را به قیمت ۳۰ تا ۳۲ ریال (هشت دلار) عرضه کند که ارزش عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را به ۹۶ میلیارد ریال (۶۰/ ۲۵ میلیارد دلار) می‌رساند.

مشاوران مالی عرضه اولیه سهام آرامکو؛ سامبا کپیتال، ان‌سی‌بی کپیتال و اچ‌اس‌بی‌سی عربستان، اعلام کردند که آرامکوی سعودی در ۱۷ روز ابتدایی عرضه اولیه سهام خود درخواست ثبت‌نام برای خرید ۶،۳ میلیارد سهم را از سوی شرکت‌ها دریافت کرده است که این بسیار بالاتر از میزانی است که قبلا تصویب شده بود.

بانک مرکزی اروپا به دنبال یوروی دیجیتال

download 1

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد اگر بخش خصوصی نتواند پاسخگوی پرداخت‌های برون مرزی با سرعت بیشتر و هزینه ارزانتر باشد، شاید ارز دیجیتال خود را توسعه دهد.

بر اساس مدارک داخلی که در روز چهارشنبه ۴ دسامبر بدست آمده، بانک مرکزی اروپا معتقد است که نوآوری‌های مربوط به بخش فناوری به سرعت در حال ایجاد تغییراتی در روش‌های پرداخت خرد هستند که یکی از این تغییرات شامل کاهش استفاده از پول نقد می‌شود. این بانک در حال تحلیل شرایط است و در صورت لزوم، آماده واکنش خواهد بود.

بر اساس این مدارک، اگر تلاش‌های صنعت، برای توسعه راه‌حل‌های پرداخت نوآورانه و کارآمد در اروپا کافی و در نتیجه موفقیت‌آمیز نباشد، نیاز جامعه برای ایجاد یک روش پرداخت کارآمد می‌تواند بطور بالقوه با ایجاد «ارز دیجیتال بانک مرکزی» برآورده شود. ارز دیجیتال بانک مرکزی با عنوان پول رایج قانونی، می‌تواند تضمین کند که همه کاربران به یک روش پرداخت ارزان و ساده دسترسی خواهند داشت.

در این گزارش که بعدا در وبسایت بانک مرکزی اروپا منتشر شد، نشانه‌ای از اینکه چنین پیشرفتی قریب‌القوع است، دید نمی‌شود.

عضو منتخب هیئت اجرایی، بنوئا کوری هفته پیش استدلال کرد که پیشرفت در روش‌های پرداخت‌های خرد در اروپا بسیار آهسته است و این بازار، علی رغم راه‌اندازی سیستم تسویه حساب لحظه‌ای پرداخت‌های بانک مرکزی اروپا از یک سال پیش، همچنان یکپارچه نیست. وی گفت، اعتماد بیش از حد به نقش‌آفرینان خصوصی می‌تواند اروپا را در معرض خطراتی قرار دهد.

بانک مرکزی اروپا چندی پیش گفته بود که بیت کوین یک پول و مفهوم واقعی نیست.

تحریم مقامات چینی توسط کنگره آمریکا

download 2

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه ۴ دسامبر با اکثریت قریب به اتفاق آرا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن مقام‌های چینی به دلیل نقض حقوق بشر مسلمان‌های اویغور تحریم می‌شوند.

مجلس نمایندگان آمریکا این قانون را که نسخه اصلاح شده قانونی است که پیشتر در سنای این کشور به تصویب رسیده، با ۴۰۷ رای موافق در مقابل ۱ رای مخالف تایید کرد.

تصویب این قانون در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته دو لایحه مصوب کنگره در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ را امضا و آن‌ها را به قانون تبدیل کرد.

قانون اول، وزارت خارجه آمریکا را ملزم می‌دارد که هر سال یک بار اعلام کند که آیا هنگ‌کنگ برای داشتن رابطه تجاری با واشنگتن به اندازه کافی از خودمختاری برخوردار است یا خیر. براساس این قانون، تعرفه‌های تجاری که علیه چین اعمال شده، شامل حال هنگ‌کنگ نمی‌شود.

این قانون همچنین زمینه را برای تحریم کسانی که به زعم واشنگتن حقوق بشر را در هنگ‌کنگ نقض می‌کنند، آماده کرده است. قانون دوم نیز فروش تجهیزات نظامی همچون گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی به پلیس هنگ‌کنگ را ممنوع می‌کند.

تصویب قانون جدید در مجلس نمایندگان آمریکا بلافاصله خشم چین را به دنبال داشت؛ پکن تهدید به اقدام متقابل علیه واشنگتن کرد.

چین پیشتر تهدید کرده بود ممکن است همه دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک ایالات متحده را از ورود به منطقه خودمختار شین جیانگ در این کشور منع کند.

همچنین گفته شد که ممکن است در تلافی تصویب لایحه دموکراسی هنگ کنگ توسط کنگره آمریکا، محدودیت‌های ویزایی علیه مقامات آمریکایی و قانونگذاران این کشور بررسی شود.

آمریکا در اقدامی دیگر نیز مهرماه سال جاری ۲۸ سازمان و شرکت امنیتی دولتی چین از جمله شرکت تجسسی ویدیویی «هیک‌ویژن» را به دلیل نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ وارد فهرست سیاه تجاری کرد.

اداره امنیت عمومی حکومت خلق اویغور منطقه خودمختار سین‌کیانگ، ۱۹ نهاد وابسته به حکومت محلی این منطقه و هشت شرکت دیگر در این فهرست قرار گرفته‌اند. نام برخی از شرکت‌های مشهور هوش مصنوعی چین از جمله گروه “سنس‌تایم”، “مگوی‌تکنولوژی” و “ژجیانگ‌داهو” نیز در این فهرست دیده می‌شود.

آمریکا چین را متهم به سرکوب، دستگیری خودسرانه جمعی و جاسوسی از شهروندان اویغور، قزاق و دیگر اقلیت‌های مسلمان ساکن استان سین‌کیانگ در غرب این کشور می‌کند و مدعی است که این شرکت‌ها در این اقدامات با پکن همکاری کرده‌اند.

کشور‌های عربی در حال دور شدن از راهبرد ترامپ علیه ایران هستند

download 3

کشورهای حاشیه خلیج فارس از حمایت آمریکا دلسرد شده‌اند، به دنبال راهی برای گشایش هر چه بیشتر روابط با ایران هستند.
با حضور در تورنمنت فوتبالی، برقراری پرواز مستقیم، نشست‌های پنهانی و وعده آزاد کردن اسرای جنگی، در واقع یک دیپلماسی در حال رخ دادن است زیرا کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس در حال دور شدن از راهبرد رویارویی مورد نظر ترامپ علیه ایران هستند. می‌توان نشانه‌ها در این‌باره را در همه جا پیدا کرد.

هفته گذشته، تیم‌های ملی فوتبال عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین پس از تصمیم دقیقه نودی، نخستین بازی‌های خود را در جام خلیج فارس ۲۰۱۹ در قطر برگزار کردند که این اقدام ظاهرا یک گشایش در جدال ۳۰ ماهه‌ای محسوب می‌شود.

در همین حال, ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که از سال ۲۰۱۵ در یمن در حال جنگیدن با شورشیان حوثی تحت حمایت ایران بوده، اقدام به آزاد کردن حوثی‌های زندانی کرده است؛ زیرا تلاش‌ها برای پایان دادن به این درگیری‌ها شدت یافته است.

کشورهای سلطنتی در حاشیه خلیج فارس به سبب نگرانی از چشم‌انداز یک جنگ فاجعه‌بار با ایران در بحبوحه یک بازنگری راهبردی در رویکردهایشان قرار دارند. امارات عربی متحده -که الگوی اقتصادی اش به صورت فزاینده‌ای به ارتباطات بین‌المللی‌اش متکی است- سریعا به این نتیجه رسید که با تشدید تنش‌های نظامی بیش از دیگران بازنده خواهد بود.

این کشور در پایان فصل تابستان -که طی آن نفتکش‌ها هدف قرار گرفتند و یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در خلیج فارس سرنگون شد و آمریکا واکنش خاصی به این موضوع نشان نداد- بیشتر سربازان خود را از یمن خارج کرد.

در حالی که فاجعه انسانی ناشی از جنگ یمن سبب شد عربستان سعودی در کانون انتقادات قرار گیرد، حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی -که سبب نصف شدن تولید نفت خام این کشور شد- سبب ایجاد خطراتی برای ریاض شد و نشان داد که ترامپ برای نجات هم‌پیمانانش کاری انجام نخواهد داد.

دیوید رابرتز، استادیار در کینگز کالج لندن، که بررسی‌هایی در ارتباط با خلیج فارس انجام داده است، در سخنانی گفت: «این حملات سبب از بین رفتن همه توهمات در ارتباط با این چتر امنیتی جادویی شد.

عراق : کاهش بیشتر تولید نفت توسط اوپک پلاس بررسی می‌شود

download 4

عراق اعلام کرد اوپک و متحدانش کاهش بیشتر تولید را بررسی خواهند کرد در حالی که این گروه برای انجام چنین اقدامی به طور گسترده ابراز بی‌تمایلی کرده است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق به خبرنگاران در بغداد گفت: این کاهش ممکن است ۴۰۰ هزار بشکه در روز باشد. وی در ادامه افزود: عراق به تعهداتش برای پایین بردن تولید در نوامبر عمل کرده است. این آمار میان وزیران اوپک به عنوان نتیجه بررسی‌های محتاطانه مورد بحث قرار گرفته است.

غضبان گفت: نقطه نظراتی وجود دارد مبنی بر این که اوپک پلاس باید کاهش تولید بیشتری صورت دهد اما این کاهش بیش از ۱.۲ میلیون بشکه در روز نباشد. این میزان کاهش به ثبات بازار و حفظ تامین مشتریان منتهی می‌شود.

اوپک و متحدانش برخلاف اظهارات وزیر نفت عراق، اعلام کرده‌اند که در نشست هفته جاری به توافق محدودیت عرضه فعلی پایبند خواهند بود. حتی اگر این گروه به فرا رفتن از محدودیت‌های عرضه فعلی نیازی نداشته باشد، آمار عرضه و تقاضای فعلی نشان می‌دهد که باید پس از انقضای مهلت اجرای پیمانش در پایان مارس سال ۲۰۲۰ به اعمال محدودیت‌ها ادامه دهد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در هفته‌های اخیر نسبت به وضعیت بازار نفت ابراز خوش بینی کرده و از نقاط روشن‌تر در دورنمای سال ۲۰۲۰ صحبت و استدلال کرده که هر گونه ضعف در اوایل سال آینده زودگذر خواهد بود.

قیمت نفت در طول سال ۲۰۱۹ با وجود اختلالات عرضه نظیر حملات فلج کننده به زیرساخت انرژی عربستان سعودی در سپتامبر و بحران آلودگی نفت روسیه، در حدود ۶۰ دلار در هر بشکه مانده است. بانک‌ها هشدار داده‌اند که قیمت نفت ممکن است بدون محدودیت بیشتر عرضه در پایین ۵۰ دلار در هر بشکه بماند.

احتمالا تحلیلگران با بدبینی به اظهارات وزیر نفت عراق واکنش نشان خواهند داد زیرا این کشور تا حد زیادی به تعهدات محدود عرضه خود بی‌اعتنایی کرده و تولیدش را افزایش داده است. با وجود این که وزیر نفت عراق در نشست سپتامبر اوپک قول داد که عراق به تعهداتش پایبند خواهد بود، عملکرد این کشور بهبود چندانی پیدا نکرد.

از میان ۳۵ تحلیلگر و معامله‌گری که در نظرسنجی جهانی بلومبرگ شرکت کردند تنها یک نفر پیش بینی کرد اوپک پلاس در دیدار آتی خود با کاهش بیشتر تولید موافقت خواهد کرد. عمده تحلیلگران بر این باورند که ۲۴ کشور مشارکت کننده در پیمان اوپک پلاس، با تمدید اجرای محدودیت عرضه ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا اواسط سال ۲۰۲۰ موافقت خواهند کرد تا از اشباع عرضه بازار جلوگیری کنند.

روسیه که یکی از معماران توافق کاهش تولید است مکررا در عمل به تعهداتش کوتاهی کرده است و نوامبر هشتمین ماهی در سال ۲۰۱۹ بوده که این کشور تعهداتش در چارچوب پیمان کاهش تولید را نقض کرده است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفته بود منطقی است که نزدیک به زمان پایان این پیمان در اواخر مارس درباره تمدید آن یا کاهش بیشتر تولید تصمیم‌گیری شود

ترامپ درک درستی از جنگ ارزی ندارد

download 5

استراتژی ترامپ در آغاز یک جنگ تجاری جدید با برزیل و آرژانتین که در حال حاضر هیچ ضرری برای آمریکا ندارند، نشان می‌دهد که او هیچ چیزی در مورد عملکرد اقتصاد نمی داند و در کل نمی داند که چه کاری انجام میدهد

در سپتامبر ۲۰۱۰، گویدو مانتگا، وزیر دارایی وقت برزیل به شدت در مورد جنگ های ارزی شکایت داشت و ادعا می کرد که سیاست پولی فوق العاده آسان فدرال رزرو آمریکا به طرز ناعادلانه ای به اقتصاد این کشور آسیب می رساند. او می‌گفت:« ما در میانه یک جنگ ارزی بین المللی قرار داریم. یک تضعیف عمومی ارزی. این شرایط ما را تهدید می‌کند چون رقابت پذیری را از بین می برد».

و حالا در دسامبر ۲۰۱۹، دونالد ترامپ همین شکایت را دارد. فقط این بار او می گوید برزیل و آرژانتین ناعادلانه رفتار می‌کنند. ترامپ در آخرین توییت خود گفت:« برزیل و آرژانتین عمدا ارزهای ملی خود را تضعیف می کنند که به نفع کشاورزان ما نیست».

دونالد ترامپ پس از اعلام وضع عوارض بر فولاد برزیل و آرژانتین، فدرال رزرو را مورد حمله قرار داد. او از بانک مرکزی می خواهد به رفتاری برگردد که یک دهه پیش مانتگا از آن شکایت داشت:« فدرال رزرو باید طوری عمل کند که این کشورها و بسیاری از کشورهای دیگر نتوانند با تضعیف ارز خود، از قدرت دلار ما سوء استفاده کنند. این شرایط کار را برای تولیدکنندگان و کشاورزان ما برای صادرات عادلانه کالاهایشان سخت می‌کند. فدرال رزرو باید نرخ بهره را پایین‌تر بیاورد».

اگر شکایت های مانتگا در گذشته مسخره و بی ارزش به نظر می‌آمد، این اظهارنظرهای اخیر ترامپ از آن هم بی ارزش تر است. شکایت مانتگا زمانی مطرح شد که اقتصاد برزیل به پشتوانه قیمت بالای کالاهایش رشد می‌کرد. واحد پول قدرتمند برزیل مانع رشد اقتصادی این کشور نشده است. یک دهه پس از آن، آمریکا نرخ رشدی بالاتر از برزیل دارد و دلار به طور یکنواخت تقویت می شود.

ارزش ارزهای ملی برای رقابت پذیری کشورها اهمیت بالایی دارد و بانک‌های مرکزی می‌توانند از نرخ بهره برای دستکاری آن استفاده کنند. ولی یک اقتصاد ضعیف هم می تواند منجر به یک ارز ضعیف شود، برعکس این معادله هم صادق است. این تمام داستان دلار آمریکا و ارز برزیل طی یک دهه است.

ضعف دلار در ۲۰۱۰ محصول ضعف اقتصاد آمریکا بود. نرخ پایین بهره و تسهیل قوانین مالی برای رشد اقتصادی و بازپرداخت بدهی ها لازم بود. نرخ بالاتر بهره از طرف فدرال رزرو در آن زمان می توانست ارز برزیل را ضعیف کند ولی می توانست مانع رشد اقتصادی آمریکا هم شود که خبر بدی برای برزیل بود.

آیا برزیل عمدا ارزش ارز ملی خود را پایین می‌آورد؟ اصلاً . نرخ بهره بانک مرکزی این کشور در حال حاضر بسیار پایین است ولی دلیل آن فقط پایین بودن تورم این کشور در این قرن است.

چرا آمریکا یک جنگ تجاری جدید را با دو کشوری آغاز کرده است که در حال حاضر هیچ ضرری برای آمریکا ندارند؟ شاید به این خاطر باشد که ترامپ می‌خواهد ثابت کند قادر به انجام هر کاری هست و چین را متقاعد کند مطابق خواسته او عمل کند. ولی این استراتژی نشان می‌دهد که او هیچ چیزی در مورد عملکرد اقتصاد نمی داند و در کل نمی داند که چه کاری انجام میدهد.

در این بین، برزیل و آرژانتین به آمریکا بهترین راه تضعیف یک ارز را نشان داده‌اند. اگر اقتصاد کند شود، احتمال ارزان تر شدن ارز ملی وجود دارد. این اتفاقی است که طی دهه گذشته برای اقتصادهای بزرگ آمریکای جنوبی افتاده است.

فروش شدید دلار در روز دوشنبه در پاسخ به اطلاعات ناامیدکننده تولید کارخانه ای آمریکا نشان می‌دهد ترامپ باید در مورد خواسته هایش محتاط باشد. ضعف ارز ملی برزیل در حال حاضر دقیقا همان چیزی است که مانتگا در ۲۰۱۰ می‌خواست. ولی هیچ کس در برزیل آرزوی دهه وحشتناکی که باعث ضعیف شدن این ارز شد را نمی کرد.

نشست ناتو تاکیدی بر انزاوی ترامپ در میان سران جهان

download 6

سفر ترامپ به انگلیس برای شرکت در نشست ناتو تنها این موضوع را برجسته کرد که «دونالد ترامپ» تا چه اندازه منزوی شده است.

نشست هفته جاری ناتو در لندن فرصتی برای رئیس جمهور آمریکا بود تا توجه افکار عمومی را از روند اسیضاح در واشنگتن منحرف کند، اما این نشست تاکنون تاکیدی بوده بر تنش ترامپ با سران جهان و چالش مداوم وی در عمل به وعده‌های تجاری.

ترامپ که در زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ وعده توافق تجاری نتیجه‌بخش‌تری با چین را می‌داد روز سه‌شنبه گفت که برای چنین توافقی باید تا انتخابات ۲۰۲۰ صبر کرد.

این نشست تماما فرصتی از دست رفته برای رئیس جمهور آمریکا بود و او باید به آمریکا بازگردد که در آن کمیته قضایی مجلس نمایندگان در حال برگزاری جلسات استماع استیضاح علیه وی قرار است.

سران کشور‌های عضو ناتو روز‌های سوم و چهارم دسامبر و در آستانه هفتادمین سالروز تشکیل این پیمان نظامی در لندن گرد هم آمدند تا درباره عدم توافق‌های داخلی میان اعضا، با یکدیگر رایزنی کنند.

در همین حال روز چهارشنبه ۴ دسامبر رسانه‌ها ویدئویی از ضیافت شام سران کشورهای عضو ناتو منتشر کرده‌اند که در آن «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا، «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس و «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه، در حال تمسخر ترامپ هستند.

ترامپ در حالی انگلیس را به مقصد آمریکا ترک خواهد کرد که کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان این کشور نتیجه تحقیقات درباره استیضاح را تایید، منتشر و آن را به کمیته قضایی ارسال کرده است.

با ورود گزارش تحقیقات به کمیته قضایی، روند استیضاح ترامپ ابعاد جدی‌تری به خود می‌گیرد و جلسات استماع نیز ازروز چهارشنبه برگزار شد.

ژاپن: اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه را به ایران اطلاع دادیم

سخنگوی دولت ژاپن: توکیو به ایران اطلاع داده که قصد دارد تعدادی از نظامیان ژاپنی را (موسوم به نیروی دفاع از خود) برای بهبود ظرفیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از امنیت کشتی‌رانی به منطقه ارسال کند.

سومین سفر امسال وزیر خارجه عمان به تهران پس از بازگشت از آمریکا

یوسف بن علوی، وزیر خارجهٔ عمان روز دوشنبه برای سومین بار در هشت ماه گذشته راهی تهران شد تا با مقامات ایرانی گفتگو کند. وی در این سفر با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران دیدار کرد.

تهدید آمریکا به افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه گمرکی کالاهای فرانسوی

آمریکا روز دوشنبه تهدید کرد که در واکنش به تصمیم فرانسه برای اخذ مالیات از شرکت های آمریکایی فعال در عرصه فناوری، تعرفه های گمرکی جدیدی را بر روی محصولات فرانسوی به ارزش دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار وضع خواهد کرد.

از جمله کالاهایی که واشنگتن قصد دارد نرخ تعرفه گمرکی آنها را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد می توان به انواع پنیرهای فرانسوی از جمله پنیر روکفور، ماست، شامپاین، لوازم آرایشی و کیف های دستی اشاره کرد.

سقوط بورس‌های اروپا در پی مجازات تجاری آمریکا علیه چین، برزیل و آرژانتین

بازارهای بورس در کشورهای اروپایی روز دوشنبه در پی دور تازه‌ای از مجازات‌های تجاری ایالات متحده آمریکا بر ضد چین و نیز وضع قوانین سختگیرانه بر واردات دو شریک واشنگتن در آمریکای جنوبی با افت شدید مواجه شد.

ترامپ: حکومت ایران هزاران نفر از مردمش را می‌کشد، جهان باید متوجه باشد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه با محکوم کردن کشتار معترضان در ایران، خواستار توجه جامعه جهانی به وضعیت این کشور شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده درباره موج سرکوب اعتراضات در ایران افزود: « تنها تعداد کمی کشته نشدند که همین هم بد است… شمار زیادی جان خود را از دست داده اند که واقعا بد است… اتفاق وحشتناکی است و دنیا باید متوجه آن باشد.»

اخبار داخلی:

فاجعه اقتصادی در انتظار ایران

4681381

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور ایران، گفت که مقامات ایران می توانند از تنها ۱۰٪ از ذخایر ارزی به دلیل تحریم ها استفاده کنند. با این پیش زمینه، مقامات واشنگتن یک بحران مالی برای تهران پیش بینی می کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Wall Street Journal، معیار اصلی پیش بینی چنین وضعیتی میزان ذخایر ارزی ایران است. حجم آنها طبق گزارش صندوق بین المللی پول ۸۶ میلیارد دلار است. این میزان ۲۰٪ پایین تر از سال ۲۰۱۳ است، فشار اقتصادی بین المللی ایران را وادار به مذاکره درباره برنامه هسته ای خود کرد. با این حال، اوضاع از نظر ایالات متحده آمریکا پیچیده تر به نظر می رسد. براساس اطلاعات، هوک در گفتگو با وال استریت ژورنال اعتراف کرد که مقامات ایران به دلیل مجازات های بین المللی علیه بخش مالی کشور، تنها به ۱۰ درصد از ذخایر ارز خارجی دسترسی دارند. به گفته کاخ سفید، اکنون تهران در تلاش است تا از ذخیره ارزی خود استفاده کند.

هوک: ترامپ عجله ای برای کاهش تحریمها علیه ایران ندارد

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران معتقد است: اگر ایران قصد جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ها را دارد، باید ذخایر بیشتری را نیز به آتش بکشد. با توجه به تحریم ها علیه منابع اصلی درآمد ایران، می توان گفت که رژیم در حال از دست دادن ثبات است.

این روزنامه با استناد به کارشناسان ادعا می کند که نبود ذخایر ارزی می تواند بحران تراز پرداخت در ایران را برانگیزد و سقوط ارز ملی و افزایش بیش از حد تورم و بیکاری را به همراه داشته باشد.

شایان ذکر است که در ارزیابی چشم اندازهای اقتصادی ایران ناشناخته های بسیاری وجود دارد: آمارهای این کشور مبهم به حساب می آید و نخبگان ایرانی مظنون به داشتن ابزارهای فراقانونی هستند که در یک بحران مفید خواهد بود.
نمایندگان اجرایی ایالات متحده، با این حال معتقدند که رهبری ایران به لحظه ای نزدیک می شود که تنها دو گزینه برای غلبه بر بحران داشته باشد؛ شروع مذاکرات با ایالات متحده برای کاهش تنش یا متوسل شدن به سناریوی تشدید، مواردی که بنظر می رسد در طول حمله به پالایشگاه های نفتی عربستان سعودی مشخص شد.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد ریاست جمهوری آمریکا که توجه خود را به حملات علیه صنعت نفت عربستان در ماه سپتامبر و استقرار موشکهای دقیق در لبنان و سوریه جلب کرد، گفت: ایرانیان در معرض هجوم وحشت قرار دارند.

به طور رسمی، مقامات ایران اذعان می کنند که کاهش حجم هیدروکربن های فروخته شده بر درآمد ارزی در بودجه کشور تأثیر منفی گذاشته است. با این حال، داده های آنها درباره ذخایر ارزی چندان بد به نظر نمی رسد. در پاییز امسال، بانک مرکزی ایران تشخیص داد که ذخایر ارزی در سال ۱٫۵٪ کاهش یافته است.

مطهری: بنزین با اصرار رهبری سهمیه بندی شد/ بیانیه میرحسین را نپسندیدیم، نباید ولی فقیه را با شاه مقایسه کرد

download 7

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان که به همت بسیج دانشجویی دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد، درباره حواشی سخنرانی‌اش در دانشگاه شهیدبهشتی، گفت: یکی از دانشجویان چندین بار مطالبی را بیان کرد و گفت باید قرص فراموشی استفاده کنی که اینجا بنده به مزاح گفتم من انواع قرص‌ها را دارم برای شما هم قرص ضد بارداری دارم.

وی افزود: فردی که مخاطب بنده بود پسر بود ولی صدای زیر و دخترانه‌ای داشت‌. در کل خبرگزاری فارس و دانشجو این خبر را به صورت گسترده منتشر کردند.

مطهری ادامه داد: اینکه این جمله بنده به پسر گفته شود یا دختر خیلی فرق می کند.

وی افزود: خبرگزاری فارس این مطلب را اینگونه منتشر کرد که مخاطب بنده دختر بوده است، البته خودشان هم می دانستند که دختر نبوده چون خبرنگار خودشان در جلسه بود و خودشان هم منتشر کردند.

مطهری در ادامه عنوان کرد: بنزین با اصرار رهبری سهمیه بندی شد. دولت نمی‌خواست ولی اصرار رهبری باعث شد طرح ارائه کند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس دهم شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: بیانیه اخیر میرحسین موسوی را نپسندیدیم، نباید ولی فقیه را با شاه مقایسه کرد.

تک نرخی شدن قیمت بنزین صحت دارد؟

download 8

ایرنا : روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که شایعات منتشر شده درخصوص احتمال تک نرخی شدن بنزین صحت ندارد.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی به نقل قول از این شرکت، با موضوع «احتمال تک نرخی شدن بنزین» در ادامه این اطلاعیه آورده است: ضمن رد هرگونه شایعات و اخبار در خصوص این موضوع، تأکید می‌شود هموطنان عزیز به منظور اطلاع صحیح از اخبار طرح مدیریت مصرف سوخت به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به آدرس www.niopdc.ir مراجعه کنند.

براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز را آغاز کرد. بر این اساس، قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان شد.

زمان واریز مرحله دوم کمک معیشتی

yaranee

با اعلام زمان دهم هر ماه برای واریز کمک‌های معیشتی برخی انتظار دارند فردا شب (۱۰ آذر) مرحله دوم آن پرداخت شود، در حالی که این‌گونه نیست و پرداخت بعد در دهم دی‌ماه انجام می‌شود.

گسترش‌نیوز: با اصلاح نرخ بنزین و افزایش نرخ آن از هزار به ۱۵۰۰ تومان سهمیه‌ای و ۳۰۰۰ تومان آزاد، منابعی ایجاد می‌شود که طبق اعلام دولت هر ماه در قالب کمک حمایتی به حساب خانوارهای مشمول واریز می‌شود.

پیش‌بینی بر این است که از آبان امسال تا آبان سال آینده حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین باشد که در هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود، این رقم بین حدود ۶۰ میلیون خانوار توزیع خواهد شد این در حالی است که بعد از افزایش نرخ بنزین در سه روز متفاوت از آخرین روزهای آبان تا دوم آذرماه، دور اول کمک‌های معیشتی واریز شد.

به گفته نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار است دهم هر ماه کمک معیشتی پرداخت شود و این اعلام در مواردی این انتظار را ایجاد کرده که برای آذرماه نیز پرداختی انجام شده و فرداشب (دهم آذرماه) حساب خانوارها شارژ شود.

این در حالی است که پرداختی دور اول که در چند روز گذشته انجام شد همان پرداختی آذر ماه به شمار می‌رود، چراکه باید بعد از یک دور یک ماهه و با کسب درآمد از محل افزایش نرخ بنزین اولیت پرداختی بعد از ۲۴ آذرماه انجام می‌شد ولی به دلایلی این پرداختی در ابتدای ماه و از محل تنخواه صورت گرفته است.

بر این اساس درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین در این فاصله باید جایگزین تنخواه دریافتی بابت پرداختی دور اول شده و در ادامه در دهم دی ماه دور دوم کمک‌های معیشتی واریز خواهد شد.

از این رو در ماه جاری، پرداختی بعدی نقد به یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی اختصاص دارد که بیستم آذر واریز می‌شود و پرداخت بعدی حقوق و دستمزد است که آخر ماه انجام خواهد شد.

برای کمک‌های معیشتی نیزکه به حساب سرپرستان خانوار در یارانه نقدی واریز می‌شود برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان پرداختی انجام خواهد شد.

دلار و سکه مرز مقاومتی را شکستند / دلایل رشد قیمت‌ها چه بود؟

dollarr

هفته اول آذرماه کاملا به کام افزایشی‌های بازار بود؛ هم سکه و هم دلار سطوح مقاومتی جدیدی را شکستند و هر دو رکوردهای تازه‌ای را به ثبت رساندند. آخرین روز چنین هفته‌ای نیز با افزایش خریدها همراه بود.

گسترش‌نیوز: روز پنج شنبه دلار از مرز مقاومتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کرد و با ۱۳۰ تومان رشد به بهای ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. این در حالی بود که در ساعات ابتدایی روز اسکناس آبی امریکایی به بالای محدوده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز سرک کشیده بود.

قرار گرفتن بالای مرز مقاومتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی موجب شد که دلار در هفته اول آذرماه حدود ۲/ ۵ درصد افزایش نرخ را به ثبت برساند. این در حالی بود که دو هفته قبل میزان بازدهی این ارز تنها ۶/ ۰ درصد بود.

سرعت رشد سکه نیز در هفته‌ای که گذشت بیشتر شد. فلز گرانبهای داخلی روز پنج شنبه ۴۰ هزار تومان رشد نرخ را به ثبت رساند و بالای محدوده ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی روی عدد ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومانی به کار خود پایان داد. ثبت این نرخ به معنای رشد حدودا ۵ درصدی طی یک هفته بود. حال آنکه سکه ۲ هفته پیش افزایش ۲ درصدی را تجربه کرده بود. دلیل اصلی افزایش بهای سکه در هفته گذشته رشد نرخ دلار بود، چرا که بهای طلای جهانی حداقل تا روز پنج شنبه عمدتا کاهشی بود. اما چه عاملی باعث شد که دلار در هفته جاری به بالاترین نرخ ۴ ماه اخیر سر بزند؟ شماری از فعالان عنوان می‌کردند این افزایش تقاضا، به واسطه ورود تقاضایی به بازار بود که در آخرین هفته آبان ماه به واسطه قطعی اینترنت نتوانسته بود خود را مرتفع کند. در واقع از نگاه آنها تقاضایی که به واسطه قطعی اینترنت فیلتر شد، یک هفته بعد به بازار ورود کرد و تحت تاثیر همراهی سایر تقاضاها موجب شد که شاخص ارزی با قدرت در کانال ۱۲ هزار تومانی پیشروی کند.

به گفته یکی از فعالان، در هفته قطعی اینترنت هم صرافی‌ها تمایل چندانی به معامله نداشتند و هم افراد عادی به واسطه سخت شدن جابه‌جایی‌های حواله‌ای نمی‌توانستند انتقال‌های خود را به راحتی انجام دهند. عدم تمایل صرافی‌ها برای معامله نیز بیشتر به واسطه سخت شدن اطلاع رسانی قیمت‌ها بود. شفافیتی پیرامون قیمت‌ها وجود نداشت ویک اشتباه در معاملات عمده می‌توانست بازیگران بزرگ را دچار ضرر سنگینی کند. در حالی که برخی از معامله‌گران بر ورود این تقاضای فیلتر شده به بازار تاکید می‌کنند، گروهی دیگر از معامله‌گران باور دارند، رشد تقاضای ارزی در هفته گذشته تحت تاثیر تعطیلات هفته جاری امارات قرار داشت.

در هفته جاری سه روز تعطیل رسمی در کشور امارات وجود دارد و برخی فعالان معتقدند برخی معامله‌گران تحت تاثیر این موضوع، سعی کردند به تقاضای خود در هفته اول آذرماه پاسخ دهند. اگر این موضوع صحت داشته باشد و همزمانی ورود دو نوع تقاضای گذشته محور و آینده نگر موجب رشد قیمت‌ها شده باشد، باید در ابتدای هفته جاری انتظار داشته باشیم که نرخ کمی تعدیل شود. با این حال مسئله مهم این است که عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، افزایش تقاضای موجود در بازار ربطی به قطعی اینترنت یا تعطیلات هفته جاری امارات نداشت.

از نگاه این دسته، آنچه نرخ شاخص ارزی در هفته گذشته را بالا برد، ورود تقاضای سنتی و فصلی و کاهش ورودی ارز به بازار بود. به‌طور سنتی یک انتظار در میان برخی معامله‌گران بازار وجود دارد که در ماه سوم سال تقاضای تجاری افزایش پیدا می‌کند و در کنار آن برخی شرکت‌ها به واسطه تسویه‌های دلاری انتهای سال نیاز بیشتری به تهیه دلار دارند و همین عوامل با تقویت سمت تقاضا، زمینه را برای رشد نرخ فراهم می‌کنند.

معافیت مالیاتی کارمندان اعلام شد

download 9

اقتصادنیوز: سخنگوی دولت با اشاره به پایان بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در دولت گفت: سقف این بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش اقتصادنیوز ایبِنا، علی ربیعی در نشست امروز خود در حاشیه جلسه هیات دولت، اظهار داشت: در بودجه ۳۰ میلیارد دلار برای تامین مالی خارجی برای حوزه دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. ۱۰.۵ میلیارد دلار نیز برای تامین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مشخص شد و ۶۰ هزار میلیارد تومان نیز برای طرح‌های عمرانی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با هماهنگی وزارت نفت قرار شد وسایل گرمایشی بی خطر برای ۱۰۰ هزار کلاس تامین شود و ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز برای گازرسانی به روستاها و طرح‌های نیمه تمام اختصاص یافت.

ربیعی خاطرنشان کرد: معافیت مالیاتی کارمندان نیز از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به سه میلیون تومان رسید. درباره اخذ مالیات نیز مذاکراتی انجام شد که در این مذاکرات توافق وزیر اقتصاد نیز به دست آمد و تمرکز ما بر دریافت مالیات از کسانی است که فرار مالیاتی دارند.

توقف همکاری در فردو بنا به دلایل فنی و موقتی است

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، نیکلای اسپاسکی در این دیدار با تاکید بر حمایت همه جانبه روسیه از ادامه همکاری ها با ایران در زمینه انرژی صلح آمیز هسته‌ای، تصریح کرد: که توقف همکاری در فردو بنا به دلایل فنی و موقتی بوده و بعد از رفع مشکلات مجددا تداوم خواهد یافت.

در این دیدار همچنین روند ساخت نیروگاه شماره ۲ بوشهر،همکاری طرفین در زمینه حوزه های فنی و همچنین ابعاد پروژه مشترک ایران و روسیه در فردو مورد بررسی قرار گرفت.

رکورد صادرات بنزین ایران شکسته شد

در حالی که وزارت نفت از سوی استیضاح کنندگان متهم به خام فروشی و عدم حمایت از ساخت پالایشگاه است بزرگترین محموله بنزین کشور به افغانستان صادر شد
بورس صدور محموله ۲۰۰ هزار تنی بنزین به افغانستان را رسما تائید و اعلام کرد: افغان‌ها، بنزین ایران را جایگزین ترکمنستان کردند. /انرژی نیوز

عراقچی: از برجام منفعت نبریم، گام بعدی را برمی‌داریم/ایران با حضور نیروهای ژاپن در خلیج‌فارس مخالف است

اگر ایران نتواند از برجام منفعتی به دست آورد، هر احتمالی برای برداشتن گام‌های بعدی وجود دارد که شامل جلوگیری از بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌شود. /فارس

کدال:

گپارس
مجتمع های گردشگری و امور رفاهی کارگزاران پارس در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۳۹٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۳۸۴ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

واحصا
احیاء صنایع خراسان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۷۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲۸٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۵,۶۶۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

نیرو
نیرو سرمایه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۳/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم (۴۷) ریال زیان محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ (۳,۰۳۹) میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.

وپاسار
بانک پاسارگاد در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۱۵۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۷,۶۰۱ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

اخابر
مخابرات ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۴۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۵۶۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۴۰۱ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

شبهرن
نفت بهران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۱,۵۴۰ ریال سود محقق کرده است گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۴,۰۰۴ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

مارون
پتروشیمی مارون در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳,۰۶۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۴,۵۱۰ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

لپارس
کارخانجات پارس الکتریک در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۳۲۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش مالیات بر درآمد شرکت در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۹۸,۸۳۴ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

چکارن
کارتن ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱۴۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۰٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش بهای تمام شده فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ٢۶,۳۷۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

خبهمن
گروه بهمن در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱۰۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱,۰۴۶ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

چکاوه
صنایع کاغذ سازی کاوه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۶۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده فروش و نیز کاهش هزینه‏‌هاى فروش، ادارى و عمومى در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۵,۲۷۶ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

های وب
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت داده گستر عصر نوین

الف- زمان و محل برگزاری مجمع عمومی : از کلیه سهامداران ، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت میگردد تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در ساعت ۱۰:۰۰ روز چهار شنبه مورخ ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ درمحل هتل المپیک به نشانی: تهران، بزرگراه شهید فهمیده، بلوار غربی ورزشگاه آزادی، بالاتر از ورودی غربی استادیوم آزادی، هتل المپیک، سالن هتل آکادمی فوتبال برگزار میگردد حضور بهم رسانند.
ب– دستور جلسه :

انتخاب اعضای هیئت‌مدیره

توضیحات:
دستور جلسه: ۱)انتخاب اعضای هیأت مدیره ۲)سایر مواردی که به تناسب امور شرکت، اتخاذ تصمیم راجع به آن در صلاحیت مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده می باشد.

داوه
داروسازی آوه سینا در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۱۲۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش مالیات بر درآمد شرکت در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۶۰,۵۵۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

بزاگرس
تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱۶۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۵۰۶,۵۲۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

خفولا
خدمات فنی فولاد یزد در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۲۲۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰,۷۵۳ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

تنوین
تامین سرمایه نوین در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳۱۴ ریال سود محقق کرده است ‌که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده تغییری نداشته است.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۸۲۲ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

شجم
صنایع پتروشیمی تخت جمشید در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۰۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۱۲٪ افت داشته که عمدتا بخاطر شناسایی ۲۱۳ میلیارد ریال سایر هزینه‌های غیرعملیاتی- اقلام متفرقه در گزارش حسابرسی شده میباشد

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ مبلغ ۹۱۲,۹۷۶ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

ولساپا
لیزینگ رایان سایپا در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۹۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش درآمد حاصل از عملیات لیزینگ در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۸۳۷,۴۳۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

بساما
بیمه سامان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۱۷۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۴٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش خالص سایر درآمدهای غیر بیمه ای در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۶۶,۷۰۷ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

کسرا
سرامیک های صنعتی اردکان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۸/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۴۱۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۱۰۰٪ مالیات بر درآمد شرکت در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۳۸,۶۳۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

گزارش بازار روز چهار شنبه ۲۲/۸/۱۳۹۸:

شاخص کل: ۳۲۲۵۲۸ (افزایش ۱۷۱۳ واحدی نسبت به روز قبل و افزایش ۳٫۷ درصدی نسبت به هفته قبل)

شاخص کل هم‌وزن: ۹۹۳۱۳ (افزایش ۱۸۳۷ واحدی نسبت به روز قبل و افزایش ۷٫۰ درصدی نسبت به هفته قبل)

ارزش معاملات: ۱۶۲۵۸ میلیارد تومان

حجم معاملات: ۳٫۴۹۴ میلیارد تومان

برترین گروه های صنعت: خودرو، فلزات اساسی، بانک‌ها، مواد دارویی، شیمیایی، غذایی به جز قند، سیمان

نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

رمپنا

۳۰۱٫۹۵  واحد مثبت

همراه

۱۵۵٫۷۸ واحد منفی

حکشتی

۱۱۸٫۶۲ واحد مثبت

وامید

۹۰٫۴۵ واحد مثبت

پارس

۸۵٫۶۸ واحد منفی

شبریز

۸۲٫۶۲ واحد مفی

شپنا

۷۶٫۸۸ واحد منفی

تحلیل شاخص:

شاخص زراعت

شاخص زراعت طبق تحلیل هفته گذشته پیش رفت و حال بعد از کمی رنج خوردن بین ۷۱ تا ۷۳ هزار واحد تا هدف اول ۸۰۴۴۹ رشد کرد در صورت تثبیت و عبور از آن می‌تواند تا سقف قبلی ۸۷۵۷۲ واحد رشد کند.

شاخص ماشین آلات

آلات

شاخص در نیمه پایین کانال صعودی در روند افزایشی خود در حرکت است و هدف اول آن مقاومت ۹۵۰۰۰ واحد میباشد و درصورتی که موفق به شکست این مقاومت شود پتانسیل رشد تا محدوده ۱۱۰۰۰۰ واحدی را دارد، اما در صورتیکه موفق به شکست مقاومت ۹۵۰۰۰ واحد نشود احتمال اصلاح شاخص تا محدود کف کانال بالا میرود.

شاخص فلزات اساسی

اساسی

شاخص فلزات اساسی دقیقا طبق تحلیل هفته گذشته تا سقف قبلی ۲۰۱۴۶۳ واحد رشد کرد با تثبیت و عبور از آن می‌تواند تا محدوده ۲۱هزار واحد رشد کند.

شاخص انبوه سازی

سازی

شاخص انبوه سازی طبق سناریو اول تحلیل هفته گذشته در ۲۰۰۰ واحد حمایت قوی شد و با ادامه روند صعودی تا سقف قبلی ۲۶۵۸ واحد می‌تواند رشد کند.

شاخص سایر واسطه گری های مالی

گری مالی

شاخص سایر واسطه گری های مالی بر روی ma6 روزه خود حمایت شده و در حال عبور از مقاومت ۶۴۰۹ میباشد با توجه به حجم بالایی که زده احتمال عبور پر قدرت بالاست البته امکان پولبک دور از اتتظار نیست

شاخص بیمه


در حال حاضر روی MA6 روزه با کندل مارابوزو حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها و صعودی بودن روند به اهداف ۱۸۷۶۱ سقف سالیانه و ۲۰۸۸۸ خواهد رسید در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سقف کانال میان مدتی ۱۶۹۵۲ کاهش خواهد یافت

شاخص دارویی

شاخص دارویی طبق تحلیل هفته گذشته و سناریوی دوم پیش رفت یعنی به روند صعودی خود ادامه داده و تا ۴۶۰۱۱ واحد صعود کرد بعد از اندکی رنج با تثبیت خط روند تا سقف قبلی ۵۰۹۰۳ واحد بالا می‌رود.

شاخص محصولات کاغذی

کاغذی

شاخص بعد از شکستن مقاومت ۹۱۰۰۰ واحد در ادامه روند صعودی خود در حال رسیدن به مقاومت ۱۰۵۰۰۰ واحدی میباشد که با توجه به رشد شارپی در روزهای گذشته احتمالا در هفته آینده هم ادامه پیدا کند و به محدوده ۱۰۵۰۰۰ واحد برسد. هدف میان مدتی شاخص سقف کانال صعودی یعنی محدوده ۱۲۸۰۰۰ واحد میباشد.

شاخص شیمیایی

بعد از رسیدن به محدوده ۱۸۶۱۰ در این محدوده حمایت شد و تا مقاومت ۱۹۲۶۰ واحد رشد کرد، که البته با رسیدن به این محدوده مقاومتی شاهد کاهش مومنتوم در حرکت شاخص بوده ایم که احتمال اصلاح از این ناحیه را بالا میبرد. اما درصورتیکه در هفته آینده شاخص بتواند این مقاومت را با حجم بالایی بشکند و بالای آن تثبیت شود، مستعد رشد تا ۲۰۰۰۰ واحد خواهد بود.

شاخص سرمایه گذاریها

گذاری

شاخص در هفته گدشته در ادامه حرکت صعودی خود در کانال به محدوده مقاومت ۷۱۰۰ واحدی رسیده و در صورتیکه در روزهای آتی بالای این سطح تثبیت شود با احتمال زیادی شاهد حرکت به سمت سقف کانال یعنی محدوده ۸۰۰۰ واحدی خواهیم بود.

شاخص فراورده‌های نفتی

با تایید اندیکاتورها و حمایت و مقاومت کانال، رنج شدن بسیار محتمل است.

شاخص خودرویی

مطابق با تحلیل هفته قبل بعد از خروج از مثلث صعودی بوده و اکنون در نزدیکی مقاومت مهم خود قرار دارد.در صورت تثبیت بالای این مقاومت در ۴۸۷۳۰، تارگت بعدی ان ۵۶۴۰۰ خواهد بود.
َADX نیز روند صعودی را نشان میدهد.

شاخص سیمانی

در حال حاضر روی MA6روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند در صورت ادامه روند صعودی به اهداف ۲۸۳۰ و ۲۹۸۶ سقف کانال میان مدتی و پس از عبور از سقف به اهداف ۳۲۴۶ خواهد رسید در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۲۶۹۰ و ۲۵۸۲ و ۲۵۰۴ و ۲۴۲۵ کاهش خواهد یافت

شاخص حمل و نقل

و نقل

عبور از مقامت با کندل صعودی قوی و اندیکاتورها نشاندهنده روند صعودی می باشد. هدف بعدی:۹۸۳۶

شاخص بانکی

در حال حاضر روی MA6 روزه و MA50 روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند در صورت ادامه روند صعودی به اهداف ۱۶۴۹ و ۱۷۰۳ سقف کانال میان مدتی و پس از عبور از سقف به اهداف ۱۷۵۸ و ۱۸۳۶ و ۱۹۳۹ سقف سالیانه افزایش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورتیکه این حمایت رو از دست بدهد تا سطوح ۱۵۷۹ و ۱۴۶۸ کاهش خواهد یافت.

آپدیت تحلیل طلای جهانی :

طلا پس از حمایت برخورد دوباره با کف کانال در محدوده ۱۴۷۰ دلار رنج خورد. روند صعودیش را حفظ کرده و با حمایت در ۱۴۷۰ دلار در گام اول تا هدف اول ۱۶۰۰ دلار صعود می‌کند.

آپدیت تحلیل بیت کوین:

طبق تحلیل بیت کوین در محدوده ۷۰۰۰ دلار کمی رنج خورد و باز به مثلث تشکیل شده بازگشت. در صورت حمایت ابتدا تا ۹۰۰۰ دلار سپس ۱۱۰۰۰ دلار می‌تواند رشد کند.
در غیر این صورت طبق قانون متکالف و طبق تحقیقات جدید سایت longhash.com ارزش واقعی بیت کوین که بر اساس مجذور تعداد کاربران فعال آن تعیین می‌شود بیت کوین تا ۶ و ۵ هزار دلار می‌تواند اصلاح کند.
احتمال سناریو صعود بیشتر است.

آپدیت تحلیل نفت برنت:

نفت در محدوده ۶۰ دلار رنج خورده است سپس تا ضلع مثلث ۶۳ دلار رشد کرده‌است. در صورت شکست سقف و حمایت تا ۶۹ دلار و شکست این مقاومت تا ۷۵ دلار رشد خواهد کرد. در غیر این صورت با برخورد به سقف محدوده ۶۳ دلار تا حدود ۵۸ دلار ریزش می‌کند.

آپدیت تحلیل دلار:

طبق تحلیل هفته قبل دلار پس از رشد تا ۱۲۶۰۰ تومان تا کف کانال اصلاح کرد سپس دوباره تا ۱۲۷۰۰ تومان بالا رفت. در صورت حفظ شیب صعودی و حمایت می‌تواند ابتدا تا سقف کانال ۱۳۰۰۰ تومان سپس تا ۱۳۸۰۰ تومان نیز افزایش یابد. منتظر بودجه پیشنهادی دولت نیز هستیم.

سهام مستعد رشد:

وبوعلی

1
بعد از رشد قیمت در محدوده تقاضا ۲۶۰ تومان، سهم در ادامه مسیر صعودی خود در حال رسیدن به محدوده مقاومتی ۴۰۰ تومان میباشد. که در صورت شکست این مقاومت پتانسیل رشد تا ۴۷۰ تومان را نیز دارد. ورود به معامله با رعایت حد ضرر پیشنهاد میشود.

بشهاب

1
سهم در میانه کانال صعودی در حرکت است و احتمال میرود در روزهای آتی خود را به مقاومت ۳۰۰۰ تومان برساند و درصورت شکست مقاومت در میان مدت انتظار افزایش قیمت تا ۳۷۰۰ تومان میرود.

تشتاد

1

در حال حاضر روی MA6 روزه حمایت شده است با توجه به صعودی بودن روند در صورتیکه به رشد خود ادامه دهد بعد از شکست سقف کانال میان مدتی به اهداف ۱۶۹۵۳ و ۱۸۶۷۳ و ۲۰۳۰۷ و ۲۲۷۱۴ و ۲۵۸۹۶ سقف سالانه افزایش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۴۸۰۳ و ۱۱۳۶۳ کف کانال کاهش خواهد یافت

غشان

در حال حاضر با حجم بالا روی MA50روزه حمایت شده و ضلع بالایی الگوی مثلث را شکسته در صورتیکه با توجه به تایید اندیکاتورها و ادامه روند صعودی تا اهداف ۲۲۱۶۴ سقف کانال میان مدتی و ۲۳۵۷۹ و ۲۵۴۷۱ مقاومت سالیانه افزایش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۸۸۴۵ و ۱۶۸۴۲ کف کانال کاهش خواهد یافت

شکربن

طبق گذشته نمودارش با رنج خوردن بین فیبو ۳۸.۲ و ۶۱.۸ و برخورد به کف کانال رشد تا سقف کانال داشته‌است. در این صورت با حمایت در ۲۹۴۰۰ تا ۳۶۶۷۰ رشد خواهد کرد.

غسالم

با حمایت در خط روند ۳۸۱۰۰ ریال هدف اول تا ۴۳۵۴۵ ریال رشد خواهد کرد سپس با عبور از سقف کانال و حمایت هدف دوم تا ۵۱۶۲۰ ریال صعود می‌کند.

واحیا

 
در صورت عبور با قدرت از مقاومت خود در قیمت ۴۵۶۷ ت، مناسب ورود
هدف نوسان گیری:۵۱۵۰ ت
هدف کوتاه مدت: ۶۳۰۰ ت

سبهان

پولبک در ۲۰۳۰ت به الگوی مثلث و مقاومت کلاسیک کامل شده مناسب برای نوسانگیری و کوتاه مدت
اهداف:۲۳۸۵ت ۲۹۱۵ت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *