photo 2019 11 08 21 18 44

اخبار خارجی

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF۶ به فردو را تأیید کرد.

139704211129500114719274

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه ۵‌شنبه تأیید کرد که ایران ۱ سیلندر گاز هگزافلوراید اورانیوم را به سایت فردو انتقال داده و آن را به سانتریفیوژها در این سایت هسته‌ای متصل کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر از ۲۴ ساعت پس از آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات فردو اعلام کرد که ایران اقدام به اتصال سیلندر به ۲ آبشار سانتریفیوژ برای انجام عملیات پسیواسیون (passivaition) کرده است.

بر اساس گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار کشورهای عضو خود قرار داده و رویترز ادعا می‌کند که این گزارش را مشاهده کرده است، به‌جز دو آبشار سانتریفیوژی که سیلندر به آنها متصل شده، چهار آبشار سانتریفیوژ دیگر در تأسیسات فردو وجود دارد که هنوز تغییری در وضعیت آنها مشاهده نشده است.

به‌نوشته رویترز، آژانس در گزارش خود درباره آغاز غنی‌سازی در سایت هسته‌ای فردو اظهارنظر نکرده است.

ایران که طی ماههای گذشته در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان اعلام کرد که در چارچوب گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، گازدهی به سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای فردو را برای اولین بار بعد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سر خواهد گرفت.

در نخستین ساعات بامداد روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد کار گازدهی به سانتریفیوژها در سایت هسته‌ای شهید علیمحمدی (فردو) آغاز شده است.

ایران تأکید کرده است که روند کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای خود را تا زمانی که طرف‌های اروپایی برجام تعهداتشان را اجرا نکنند، ادامه خواهد داد.

 

واکنش پامپئو به کاهش مجدد تعهدات هسته‌ای ایران

1398072014311645018641714

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای به زعم خود اقدامات هسته‌ای اخیر ایران را تحریک‌آمیز خواند و خواستار افزایش‌ فشارهای بین‌المللی بر ایران شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه خود بدون ارائه شواهد و مستندات لازم بار دیگر ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرد و مدعی شد: «اقدام ایران در توسعه فعالیت‌هایی که از لحاظ مقررات منع اشاعه [سلاح‌های هسته‌ای] حساس قلمداد می‌شوند، نگرانی‌ها درباره اینکه ایران در حال قرار دادن خود در موقعیتی مناسب برای گریز هسته‌ای است را افزایش می‌دهد».

وی با نادیده گرفتن بدعهدی‌های غربی‌ها به ویژه آمریکا و عدم پایبندی به تعهداتشان در زمینه هسته‌ای مدعی شد: «اکنون زمان آن رسیده که همه کشورها باج‌خواهی هسته‌ای ایران را رد کنند و برای افزایش فشار بر ایران گام‌های جدی بردارند. اقدامات تحریک‌آمیز مستمر و مکرر ایران چنین واکنشی را می‌طلبد».

وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقامات ارشد این کشور در حالی ایران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند که کلیه تأسیسات هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر تحت نظارت کامل بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و و تا قبل از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در پاسخ به تحریم‌های آمریکا و بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۵ گزارش متوالی پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را تأیید کرده بود.

 

چین: آمریکا باید دست از سیاست‌های اشتباه علیه ایران بردارد

139308111302288513981844

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تأکید کرد که آمریکا باید سیاست‌های اشتباهی مانند تحریم و فشار حداکثری علیه ایران را رها کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه چین، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران از سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران انتقاد کرد.

این مقام چینی در یک نشست خبری هفتگی در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه تنی چند از مقامات ایرانی گفت: «دولت چین با وضع تحریم‌های یکجانبه علیه مقامات دیگر کشورها مخالف است. تحریم و یا تهدید کردن به تحریم نمی‌تواند مشکلی را حل کند.»

وی در رابطه با تصمیم ایران برای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای که در پی تحریم‌های آمریکا و کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان ذیل برجام اتخاذ شده است، افزود: «آمریکا باید برای رفع این بحران از راهبردهای اشتباه خود مانند تحریم‌های یکجانبه و فشار حداکثری دست بردارد. اساس کار باید بر مذاکره و دیپلماسی با رعایت اصول برابری و احترام متقابل استوار باشد.»

 

برندگان جنگ تجاری چین و آمریکا چه کشورهایی هستند؟

اقتصادنیوز؛ کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)‌ در گزارشی اعلام کرد که نبرد تجاری میان آمریکا و چین به سود تایوان، ‌مکزیک،‌ اتحادیه اروپا، هند و ویتنام تمام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ بنا بر این گزارش، هند با ۷۵۵ میلیون دلار ثابت‌ترین سهم را از این سود داشته است.

تایوان بیشترین بهره‌وری را به ارزش چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ در اختیار داشت.

افزایش صادرات مکزیک به آمریکا در پی تعرفه‌های تجاری واردات کالا از چین، به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است و این رقم برای اتحادیه اروپا نزدیک به دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.

در این گزارش آمده است: «تعرفه‌های آمریکا بر واردات کالا از چین از منظر اقتصادی به هر دو کشور ضربه زده است. خسارت آمریکا به‌طور عمده مرتبط با قیمت بالا برای مصرف‌کنندگان است و ضرر چین مربوط به خسارت در زمینه صادرات است.»

 

 

استقبال سعودی و بحرین از طرح صلح ایران

139504011132549927963134

یک روزنامه کویتی به‌نقل از منبعی در وزارت امور خارجه ایران نوشت: تهران پاسخ مثبتی از سوی عربستان سعودی و بحرین به نامه رسمی‌اش به این دو کشور درخصوص «طرح صلح با همسایگان» دریافت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور کشورمان طی نامه‌ای به سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین عراق خواستار همکاری آنها در طرح صلح پیشنهادی ایران برای تأمین صلح و ثبات در منطقه شده است.

این سخنگو تصریح کرد: «پس از ارائه “پویش صلح هرمز” توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایشان متن کامل آن را برای سران کشورهای یادشده ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آنها در پردازش و اجرای آن شد.»

 

چین برای راه‌اندازی ارز ملی دیجیتال آماده می‌شود

2773747

یکی از مقامات بانک مرکزی چین اعلام کرد که آغاز به کار ارز دیجیتال چین در بین بانک‌های این کشور مسابقه اسب‌دوانی برای ارائه بهترین خدمات، به راه خواهد انداخت.

به گزارشخبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز چهارشنبه، یکی از مقامات بانک مرکزی چین اعلام کرد که آغاز به کار ارز دیجیتال چین در بین بانک‌های این کشور مسابقه اسب‌دوانی به راه خواهد انداخت، چراکه بانک‌ها می‌کوشند با استفاده از این فرم جدید پول بهترین خدمات را ارائه کنند.

چین آماده می‌شود که اولین کشوری در دنیا باشد که ارز دیجیتال ملی خود را به راه خواهد انداخت. اخبار تحولات مربوط به این ارز دیجتال به دقت از سوی صنایع خدمات مالی جهان پیگیری می‌شود.

مو چانگ‌چون، رییس موسسه تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی چین در اجلاسی در هنگ‌کنگ گفت: بانک مرکزی چین از راهکاری دو وجهی برای ارز دیجیتال خود استفاده خواهد کرد. بانک مرکزی اول این ارز را برای بانک‌های تجاری و موسسات مالی صادر خواهد کرد و این بانک‌ها هم این ارز را برای عموم عرضه می‌کنند.

او گفت: در طول دوره تحقیقات و در دوره صدور این ارز دیجیتال، رقابتی مثل اسب‌دوانی بین بانک‌ها خواهیم داشت. هر کس از بقیه جلو بزند تمام بازار را در دست خواهد گرفت. هر کس که کارایی بهتری داشته باشد و بتواند خدمات بهتری برای عموم ارائه دهد، در آینده دوام خواهد آورد.

آقای مو گفت: تکنولوژی‌ای که بانک مرکزی برای ایجاد این ارز دیجیتال استفاده خواهد کرد کاملا خنثی خواهد بود، اما من پیش‌بینی می‌کنم هر بانکی که از بقیه سبقت گرفته و بازار را در دست بگیرد تکنولوژی آن را به نحوی ویرایش کند که سایر بانک‌ها هم از همان استفاده کنند.

پروژه سیستم پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین (دی‌سی‌ای‌پی) هم تا حدودی از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده می‌کند.

صادرات آمریکا به ایران ۶۱.۴ میلیون دلار شد

1398030410443565917501854

صادرات آمریکا به ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال ۶۱.۴ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۷۹ درصدی داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی افت ۸۳ درصدی داشته است.

مبادلات تجاری دو کشور در ۹ ماهه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ۳۷۱٫۷ میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۶۲٫۷ میلیون دلار کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر امسال ۶۱٫۴ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۷۹ درصدی داشته است. آمریکا در ماه های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸ بالغ بر ۳۰۲٫۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در ۹ ماهه نخست امسال نیز با کاهش ۹۸ درصدی به ۱٫۳ میلیون دلار رسیده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران ۶۹٫۴ میلیون دلار بوده است.

مبادلات تجاری ایران و آمریکا حجم ناچیزی از کل تجارت دو کشور را تشکیل می دهد. ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۵۸ و در میان منابع وارداتی این کشور رتبه ۲۰۸ را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش در نهمین ماه سال جاری میلادی ۴٫۴ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر و ۰٫۱ میلیون دلار کالا از ایران وارد شده است.

 

پیش‌بینی افزایش قیمت نفت به ۹۰ دلار در ۲۰۲۰

1397071612353147315602714

حاشیه های سود پالایشگاهی و کاهش ذخایر تولیدی به همراه کند شدن رشد تولید نفت و کاهش تولید اوپک نشانه هایی از افزایش قیمت نفت خام و کاهش ذخایر آن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سیکینگ آلفا، قیمت نفت بالاخره پس از چند ماه پایین ماندن کمی افزایش یافت. ظاهراً بیشتر افزایش قیمت نفت در این هفته با افزایش کلی بازار سهام همراه بوده است. احتمال زیادی وجود دارد که قیمت نفت در سال آینده ۵۰ درصد بالاتر رود.

وقتی در مورد قیمت نفت خام صحبت می شود، باید با ذخایر نفت خام طی یک دوره پنج ساله آغاز کرد تا متوجه تعادل بین عرضه و تقاضا شد. ذخایر نفتی در ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ پایین آمده است. ارقامی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا از ذخایر نفتی در هفته گذشته منتشر کرد، این تفاوت را چند میلیون بشکه نشان می دهد.

از نظر آماری ارتباطی قوی بین بالا و پایین رفتن این اختلاف و قیمت نفت وجود دارد. به عبارت دیگر، کاهش ذخایر نفتی باعث افزایش قیمت نفت می شود و این روند ادامه دارد.

به نظر می رسد در حال حاضر به خاطر نگرانی های عمومی در مورد رکود اقتصادی، تقاضا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. اولین و بزرگترین بخش تقاضا متعلق به مصرف پالایشگاهی می‌شود و این بخش بدون شک در ۲۰۱۹ ضعیف شده است.

مصرف پالایشگاهی در اکثر روزهای ۲۰۱۹ پایین تر از میانگین ۵ ساله قرار داشته است. رسانه های مالی به درستی به این حقیقت اشاره کرده‌اند که تقاضا در سال جاری به طرز غیر معمولی پایین بوده است و دلیل آن کند شدن کلی اقتصاد جهان و تغییر استاندارد سوخت دریایی در ۲۰۲۰ است. ولی با مشاهده افزایش تقاضای پالایشگاهی طی دو هفته گذشته، به نظر می‌رسد تقاضا در کل هم افزایش خواهد یافت.

در حالی که تقاضای پالایشگاهی در اکتبر به خاطر تغییرات فصلی پایین بوده است، تقاضا برای محصولات نفتی همچنان باقی است.  این تقاضای واقعی باعث پایین آمدن ذخایر بنزین و میعانات گازی شده است.

کاهش ذخایر باعث افزایش اختلاف قیمت بین نفت خام و محصولات نفتی مثل بنزین و میعانات گازی در آمریکای شمالی شده است. وقتی این اختلاف قیمت افزایش می یابد پالایشگاه ها از نظر اقتصادی تشویق می شوند تا نفت خام بیشتری تولید کنند و محصولات بیشتری بفروشند.

در حال حاضر این اختلاف قیمت نشانه خوبی است برای افزایش تقاضای پالایشگاهی و این افزایش تقاضا در دو هفته گذشته مطمئناً ادامه می یابد تا این حاشیه سود را جذب کند. این محرک اقتصادی به همراه افزایش فعالیت پالایشگاه ها عاملی خواهد بود برای ایجاد تعادل.

عامل بعدی برای افزایش تقاضا صادرات نفت خام است که شرایط خوبی دارد. صادرات نفت در اکثر ماه های ۲۰۱۹ رو به افزایش بوده است و با توجه به علاقه و توانایی آمریکا به افزایش ظرفیت صادرات، احتمالاً این روند افزایشی ادامه می یابد.

یک تحقیق ساده نشان می‌دهد که ترس از کاهش تقاضا بر قیمت نفت خام تاثیر می گذارد ولی اطلاعات واقعی چیز دیگری را نشان می دهند. فعالیت های پالایشگاهی ضعیف بوده ولی رو به افزایش است و صادرات نفت خام هم ادامه می یابد.

بخش عرضه این تعادل هم خوش بینانه است.درست است که تولید نفت خام رو به افزایش است ولی این همه داستان نیست. اگر به سرعت رشد تولید نگاهی بیندازید ، متوجه کند شدن آن طی سال جاری می شوید. رشد تولید نفت در حال حاضر در کندترین حد طی ۲۰ سال گذشته قرار دارد.

در بررسی رشد تولید باید به یاد داشته باشیم که برای متعادل نگه داشتن بازارهای نفت،تولید نفت باید افزایش یابد چون جمعیت و فعالیت های اقتصادی افزایش می یابد که تاثیر مستقیمی بر تقاضا دارد.این بدان معناست که که هرگونه کند شدن رشد تولید برای تعادل ذخایر نفتی خوشبینانه است چون عرضه کمتری برای تقاضا در دست خواهد بود.

ایران ۲۶ درصد مصرف برق عراق را تامین می‌کند

1396050520115240911502184

یک مقام وزارت نیروی عراق گفت کشورش به دلیل کمبود توان تولید داخل، ۷ گیگاوات برق از ایران وارد می کند که معادل ۲۶ درصد نیاز مصرفی این کشور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک مقام وزارت نیروی عراق گفت کشورش برای مقابله با کمبود برق در شبکه داخلی خود ۷ گیگاوات برق از ایران وارد می کند.

عباس جابر که در جریان کنفرانسی در قاهره سخن می گفت افزود: ممکن است عراق طی سه سال آینده به خودکفایی در زمینه تولید برق دست یابد اما این کار چالش برانگیز خواهد بود زیرا مصرف کنندگان، تنها بخش کوچکی از هزینه های تولید را می پردازند.

چندین دهه تحریم و درگیری، کشور عراق را با کمبود برق مواجه کرده است .

جابر گفت تولید داخلی برق عراق در حال حاضر ۱۹٫۵ گیگاوات است این در حالی است که نیاز مصرفی این کشور ۲۶٫۵ گیگاوات می باشد و این شکاف با واردات برق از ایران جبران می شود. بر این اساس ۲۶ درصد نیاز برقی عراق توسط ایران تامین می شود.

وی به تصمیم بغداد برای تنوع بخشیدن به منابع واردات برق اشاره کرد و گفت ارتباط شبکه برق عراق در تابستان ۲۰۲۰ با برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برقرار خواهد شد که امکان واردات ۵۰۰ مگاوات برق از این طریق وجود خواهد داشت.

 

درآمد نفتی ۶۰ میلیارد دلاری ایران در سال میلادی گذشته

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) میزان درآمدهای نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی را ۶۰.۲ میلیارد دلار برآورد کرد.

 

ابلاغیه جدید گمرک در مورد تجارت ایران و اوراسیا

گمرک ایران اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا، را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.

گسترش نیوز: گمرک در نامه‌ای به گمرکات سراسر کشور، اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا را ابلاغ کرد.

در این ابلاغیه همچنین فهرست ۳۸۰ ردیف کد تعرفه کالا‌های قابل مبادله تحت موافقتنامه ترجیحی به گمرکات اعلام شده است

 

رشد اقتصادی ایران مثبت شد

اقتصادنیوز: وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران مثبت شد، گفت: امتیاز مراودات تجاری خارجی ایران در عرصه بین‌الملل کاهش نیافت.

 

افزایش ۱۱۶ درصدی واردات برنج

میزان واردات برنج و روغن خام توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در ۵ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۱۶ و ۲۰۷ درصد به لحاظ وزنی افزایش یافت.

گسترش نیوز – در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ به میزان ۸۷ هزار و ۳۰۰ تن گندم به ارزش ۷۹ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به کشور وارد شده اما در ۵ ماهه ابتدای امسال گندمی وارد کشور نشده است.

 

ارز دیجیتالی ترکیه سال‌ آینده رونمایی می‌شود

اقتصادنیوز: یاهو فاینانس نوشت: ارز جدید که “لیر دیجیتال” نام خواهد داشت توسط بانک مرکزی ترکیه عرضه خواهد شد.

 

رقابت ایران با اروپا در تولید وسایل گرمایشی

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی می‌گوید: به دلیل تولید انبوه وسایل گرمایشی نرخ این کالاها در بازار گران نخواهد شد. ایران در تولید وسایل گرمایشی رقیب کشورهای منطقه و اروپاست.

 

توسعه مناسبات تجاری میان ایران و بلاروس

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با خاتسکو اناتولی «وزیر کشاورزی و غذای کشور بلاروس» بر توسعه و تعمیق مناسبات تجاری میان دو کشور تأکید کرد.

گسترش نیوز: رضا رحمانی در این دیدار که در حاشیه برنامه‌های نمایشگاه بین‌المللی واردات چین انجام گرفت، با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور ایران و بلاروس در حوزه کشاورزی و مواد غذایی، افزود: گسترش مناسبات تجاری و تسهیل فعالیت تجار و بازرگانان دو کشور باید در دستور کار قرار بگیرد.

آیا ارز دیجیتالی فیسبوک جایگزین بیت کوین می‌شود؟

اقتصادنیوز؛ «لیبرا» (Libra) پول رمزی فیسبوک، قرار است توسط نهادی به نام «کالیبرا» مدیریت شود و «کالیبرا» نام اپلیکیشن جدایی خواهد بود که به صورت «کیف پول جیبی» کاربران عمل خواهد کرد. افراد و شرکت‌ها قادر خواهند بود برای ذخیره، ارسال و دریافت لیبرا از کالیبرا استفاده کنند.

رشد ٢٣ درصدی درآمد معدنی ها در دنیا

گروه بنگاه ها-نحوه تحول دربخش معدن،از جمله فرصت برای فعالیت بیشتر”استارت آپ ها” و شرکت های دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفت.

 

روسیه همچنان بیشتر از توافق با اوپک نفت تولید می‌کند

اطلاعات وزارت انرژی روسیه نشان می‌دهد این کشور ماه گذشته میلادی تولید نفت خود را تا ۱۱.۲۳ میلیون بشکه در روز پایین آورده که هنوز تا تعهد این کشور نسبت به قرارداد کاهش تولید فاصله دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اطلاعات وزارت انرژی روسیه نشان می‌دهد این کشور ماه گذشته تولید نفت خود را تا ۱۱٫۲۳ میلیون بشکه در روز پایین آورده که کمتر از ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه تولید شده در ماه سپتامبر است ولی هنوز هم تا تعهد خود نسبت به قرارداد کاهش تولید فاصله دارد.

 

 

اخبار داخلی:

آخرین اخبار زلزله میانه| ۶ کشته و ۳۴۵ مصدوم تاکنون / ‌ثبت ۵۷ پس‌لرزه‌‌ / تخریب ۴۰۰ واحد مسکونی/ اعزام بالگرد به منطقه‌

1398081705211292918840004

گروه استان‌ها ـ زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر ساعت ۲.۱۷ دقیقه بامداد ۱۷ آبان حوالی شهر “تَرک” در شهرستان میانه را لرزاند و تاکنون زلزله در استان‌آذربایجان شرقی ۶ کشته و ۳۴۵ مصدوم برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میانه، زلزله‌ای به بزرگی ۵٫۹ ریشتر ساعت ۲٫۱۷ دقیقه بامداد، حوالی شهر “تَرک” در شهرستان میانه را لرزاند.

براساس این گزارش، بر اثر این زلزله، ۵ نفر در روستای ورنکش بخش ترکمنچای و نفر در روستای ورزقان بخش ترک شهرستان میانه جان خود را از دست داده اند.

طبق اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی احتمال افزایش جان‌باختگان این حادثه وجود دارد. در ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون تخریب بیش از ۳۰ واحد مسکونی در روستاهای منطقه زلزله‌زده گزارش شده است.

 

غنی‌سازی و تولید مجدد اورانیوم در فردو آغاز شد

1398081600194247018833274

سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران از آغاز مجدد فعالیت تأسیسات هسته‌ای شهید علیمحمدی (فردو) جهت غنی‌سازی اورانیوم خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران نخستین دقایق بامداد روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان از آغاز مجدد فعالیت سایت فردو جهت غنی سازی اورانیوم خبر داد.

سازمان انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد:

با ابلاغ ریاست محترم جمهوری و رئیس شورای امنیت ملی مبنی بر آغاز فعالیت مجدد سایت فردو جهت غنی سازی اورانیوم، پس از انتقال مخزن حاوی دوهزار کیلوگرم uf6 از سایت شهید احمدی روشن (نطنز) به سایت شهید علیمحمدی (فردو) و اتصال مخزن به خطوط خوراک‌دهی و انجام موفقیت آمیز کلیه عملیات فنی مرتبط شامل خلا سازی نهایی کنترل ماشین های سانتریفیوژ و شیرها و چک نمودن سیستم های کنترل و اتوماسیون و راه اندازی بخش های جمع آوری و اتمام عملیات پسیواسیون،  پس از دقایق اولیه روز پنج شنبه عملیات گازدهی زنجیره ها و ماشین های سانتریفیوژ و جمع آوری اورانیوم غنی شده در سایت فردو آغاز گردید. لازم به ذکر است کلیه اقدامات تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام پذیرفته است.

 

توقف بخشی از تولید گاز در فاز ۱۶ پارس جنوبی/ علت توقف تولید: نشتی گاز به دریا

1397071714591426115615274

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته یکی از خطط لوله انتقال گاز فاز ۱۶ پارس جنوبی به تأسیسات ساحلی، در عمق دریا دچار شکستگی و نشتی شد.

یحیی رشیدی معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس در این خصوص گفت: این خط لوله دی‌ماه پارسال (۹۷) دچار پارگی و بلافاصله اقدام برای علت‌یابی و برنامه ریزی تعمیر آن آغاز شد و در نهایت ۲۳ مهرماه تعمیر خط پایان یافت.

وی افزود: این خط با دبی برنامه‌ریزی شده از تاریخ پنجم آبان‌ماه امسال با فشار نرمال در سرویس قرار گرفت و امروز بار دیگر در فاصله حدود دو کیلومتری از محل حادثه قبلی دچار نشتی شد.

رشیدی با بیان اینکه علت حادثه نشتی بعد از بررسی لوله در کف دریا مشخص و برنامه تعمیر احتمالی آن ارائه خواهد شد، افزود: درحال حاضر خروجی‌های سکو بسته شده و با افت کامل فشار گاز، نشتی بطور کامل مهار شده است.

معاون عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس گفت: با اعزام تیم‌های غواصی به محل، در روز چهارشنبه (۱۵ آبان ماه) میزان خسارت مشخص و براساس آن برنامه تعمیر ارایه می‌شود.

 

ایران در انتظار رکورد تولید روزانه ۱میلیارد مترمکعب گاز

1396122012574954913588514

حتی با وجود تحریم‌های آمریکا، میدان گازی پارس‌جنوبی در مرکز استراتژی ایران برای تولید هرچه زودتر حداقل یک‌میلیارد مترمکعب در روز گاز قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، پس از خروج موقت چین از فاز ۱۱ میدان گازی بزرگ پارس جنوبی ایران به‌خاطر مسائل سیاسی، شرکت نفت ایران به‌دنبال شرکت‌های داخلی برای ادامه تولید می‌گردد. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با توجه به محدودیت‌های فنی و مالی شرکت‌های داخلی برای به‌عهده گرفتن چنین پروژه‌های بزرگی، عناصر فازهای ۱۱، ۱۵ و ۲۱ را جدا کرده و سه فاز دیگر ۲۵، ۲۶ و ۲۷ ساخته است. بیشتر کارهای این فازهای جدید قبلاً انجام شده‌اند. زنگنه هفته گذشته اظهار داشت که تمامی بخش‌های دریایی فازهای پارس جنوبی در نیمه اول ۲۰۲۰ کاملاً توسعه خواهند یافت.

حتی با وجود تحریم‌های آمریکا، میدان گاز طبیعی پارس جنوبی در مرکز استراتژی ایران برای تولید هرچه زودتر حداقل یک میلیارد مترمکعب در روز گاز قرار دارد. تولید این میدان در حال حاضر ۸۷۵ میلیون مترمکعب در روز است.

این بخش ۳۷۰۰ کیلومترمربعی از حوزه گازی ۹۷۰۰ کیلومترمربعی که ایران با قطر در آن شریک است، تقریباً ۱۴٫۲ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی (معادل ۸ درصد کل ذخایر دنیا) به‌علاوه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی دارد. این حوزه برای تبدیل شدن ایران به یک بازیگر جهانی اصلی در بازار گاز طبیعی مایع بسیار حساس است، در واقع، پارس جنوبی در حال حاضر حدود ۶۰ درصد کل تولید گاز ایران را تشکیل می‌دهد.

کار در اکثر فازهای اصلی این میدان رو به پایان است. زنگنه اعلام کرد که فاز ۱۴ این پروژه تا پایان سال جاری ایرانی پایان خواهد یافت. این سکو پس از عملیاتی شدن قرار است ۱۴٫۱ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در روز تولید کند. هدف فاز ۱۳ هم تولید ۵۷ میلیون مترمکعب گاز در روز است.

به این ترتیب راه برای تولید حدود ۲۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در روز به‌علاوه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و سایر محصولات همراه باز می‌شود. پس از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌ها، سرعت توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ کند شده است ولی تقریباً ۹۵ درصد آماده هستند. کل تولید فازهای ۱۷ و ۱۸ حدود ۳۹ تا ۴۱ میلیون مترمکعب در روز است که برای بخش تولید برق داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرار بود فازهای ۲۲ تا ۲۴ تا پایان سال جاری ایرانی ۵۱ میلیون مترمکعب در روز تولید داشته باشند ولی کمبود ارز خارجی پس از خروج آمریکا از برجام باعث تغییراتی در تاریخ تولید آنها شد. پس از خروج آمریکا از برجام و بی‌ثباتی به‌وجودآمده در شرکت‌های غربی، ایده جایگزینی فناوری روسیه و چین مطرح شد. این پیشنهاد زمانی مطرح شد که روسیه هم درگیر تحریم‌های بیشتر از طرف آمریکا بود. چین کاملاً متعهد به شراکت در فازهای مختلف این پروژه بود تا زمانی که دورنمای این مشارکت برای پکن مشخص شد. با توجه به این محدودیت‌ها، فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ در حال حاضر با ظرفیت کامل خود فعالیت نمی‌کنند و ۵۰ تا ۵۵ درصد کارایی خود را ارائه می‌دهند.

تا کنون ۳۳ میلیارد دلار در فازهای عملیاتی‌شده پارس جنوبی هزینه شده است. حدود ۹۰ میلیارد دلار دیگر لازم است تا فازهای باقیمانده عملیاتی شوند و ظرفیت تمام فازها تا هدف مورد نظر افزایش یابد، به همین دلیل است که چنین معامله خوبی به چین پیشنهاد شد و چین شراکت خود در این پروژه را معلق نگه داشته و به آن پایان نداده است. تخفیفی که ایران به مذاکره کنندگان خصوصی پیشنهاد داده ۹ تا ۱۴ درصد کمتر از نرخ تعیین‌شده است. این تخفیف‌ها بیشتر از آن چیزی هستند که در زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران پیشنهاد شده بود چون ایران به‌خاطر تحریم‌های آمریکا مجبور است کسری بودجه بالاتر از حد انتظار خود را جبران کند.

بی‌اثر بودن تحریم ۴ محصول فولادی از سوی امریکا

varaqfooladi

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اعلام اینکه در دهه گذشته واردات فولاد ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن بوده که این رقم درحال‌حاضر به یک تا دو میلیون تن کاهش یافته، گفت: ۴ ماده فولادی در تحریم‌های جدید ادعایی امریکا اهمیت خاصی در بخش عمرانی ندارند.

گسترش‌‌نیوز: سید رسول خلیفه سلطانی، در خصوص تحریم‌های جدید ادعایی امریکا علیه بخش عمرانی کشور که در آن به تحریم ۴ ماده فولادی اشاره شده است، اظهارکرد: این مواد به هیچ عنوان فلزات اصلی در بخش عمرانی کشور نبوده و تأثیرات خاصی را در این حوزه نخواهد داشت.

 

کاهش چراغ خاموش نرخ سود سپرده در برخی بانک‌ها

2332669

برخی از بانک‌ها درحالی نسبت به کاهش نرخ سود سپرده بانکی اقدام کرده‌اند که بانک مرکزی رسماً تصمیمی برای نرخ سود بانکی نگرفته است؛ نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی هم از ۱۸ به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش مشرق، نرخ سود سپرده در بانک‌های خصوصی و بعضاً دولتی هرچند طبق مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر باید ۱۵ درصد باشد ولی از سال قبل رسماً و علناً بانک ها از این مصوبه تخطی کرده و نرخ سود را به ۲۰ درصد افزایش دادند.

سود ۲۰ درصدی به سپرده مشتریان بانکی هم اکنون نیز در برخی از بانک ها پرداخت می شود اما نکته مهم اینجاست که از چند هفته قبل، برخی بانک ها از سود ۲۰ درصدی عقب نشینی و نسبت به کاهش نرخ سود سپرده اقدام کرده اند.

مراجعات میدانی خبرنگار تسنیم به شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان میدهد که برخی از بانک های خصوصی کماکان سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران خود می پردازند ولی دیگر خبری از صندوق های سرمایه گذاری با سودهای بالا در این بانک ها نیست. صندوق های سرمایه گذاری که معمولا سودهای جذاب‌تری به سپرده گذاران می پردازند در اکثر بانک ها تکمیل است و دیگر سپرده گذار جدید نمی‌تواند به عضویت این صندوق ها در بیاید.

سهام شرکت هپکو به سازمان خصوصی‌سازی منتقل شد +سند

2640542

به گزارش مشرق، بر اساس اطلاعات درج شده در فرابورس سهام شرکت هپکو از شرکت هیدرواطلس سهامدار عمده به سازمان خصوصی‌سازی منتقل  شد.

 ۱۲۴۶۵۸۰۰۱۹۲ سهم معادل ۵۹٫۰۱ درصد سهام شرکت هپکو از هیدرواطلس به سازمان خصوصی‌سازی منتقل شده است.

برخی از سهامداران مدعی هستند هیدرو اطلس بابت اخذ وام ۱۵ میلیاردی مجبور به وثیقه قراردادن حدود ۱.۷۱ درصد سهام در بانک ملی شد و هم اینک ۱.۷۱ درصد سهام‌ در وثیقه بانک ملی است.

سازمان فرابورس در تاریخ ۲۱ مهرماه امسال به انتقال سهام شرکت هپکو از هیدرواطلس موافقت کرده بود.

رمز دوم یکبار مصرف از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

2640309

به گزارش مشرق، مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در توییتی با اشاره به تعداد کلان پروندهای فیشینگ گفت: به صورت روزانه ۸۰۰ پرونده جدید در پلیس فتا ثبت می‌شود که بسیاری از آنها مربوط به فیشینگ است.

وی در خصوص اجرایی شدن رمز دوم یکبار مصرف افزود: رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه این مشکل را مدیریت خواهد کرد؛ هر چند ممکن است که کمی زحمت برای همه داشته باشد اما هر کس که یکبار هک شده باشد تایید می‌کند که ارزشش را دارد.

اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی در دستور کار نیست

dejpasand6

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه “قائل به این نیستیم برای تامین مالی دولت، بی‌عدالتی مالیاتی راه بیندازیم” گفت: اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی در دستور کار نیست.

گسترش نیوز – فرهاد دژپسند در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش اقتصادی و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس در پایان سفر یک روزه به شیراز با تشکر از تلاش‌های بخش خصوصی در حوزه اقتصاد افزود: یک سال از اجرای تحریم جدید امریکا می‌گذرد، ۱۳ آبان امسال رنگ دیگری داشت به خاطر اینکه در رویدادهایی که مورد توجه بود، سالگرد تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه امریکا قرار داشت.

 

ادعای جدید معاون وزیر کشاورزی درمورد ذرت‌های آلوده

zoratdami 7295

رضایی در حاشیه جلسه شورای هماهنگی اقتصادی و اطلاع رسانی درباره ذرت‌های آلوده گفت: حدود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ عمدتا توسط شرکت‌های خصوصی وارد کشور شده است، اما به دلیل اینکه آلایندگی به سم قارچی آتولاتوکسین در این‌ها بالا بوده، اجازه ترخیص در داخل کشور داده نشده است و به صورت بارکد و بلوکه شده و مهر و موم شده در بندر‌ها مانده است.

گسترش نیوز: وی با بیان اینکه اجازه ترخیص به حدود ۱۴۰ هزار تن ذرت داده نشده است، گفت: استاندارد‌های جمهوری اسلامی در زمینه واردات ذرت بسیار سخت گیرانه است و حدود حداکثر ۵ پی پی دی یا قسمت در میلیارد به عنوان حد مجاز سموم خارجی معرفی کردند که در واقع جزء کشور‌های سخت گیرانه در این خصوص هستیم.

 

فروش فوری نقد و اقساط ۱۰ محصول سایپا از امروز + شرایط

khodroparking 1

اقتصاد نیوز: گروه خودروسازی سایپا برای روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه سال جاری، طرح فروش و همچنین پیش فروش نقدی و اعتباری بخش قابل توجهی از محصولات خود را در نظر گرفته است و متقاضیان می توانند با مراجعه به وبسایت این گروه خودروسازی، خودروی مورد نظر خود را از ساعت ۱۰ صبح با شرایط فروش متنوع ثبت نام کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ در طرح پیش فروش و همچنین فروش فوری و اعتباری سایپا محصولات مختلفی از جمله سایپا ۱۵۱، سایپا ۱۱۱، تیبا صندوقدار، تیبا ۲، ساینا، کوییک، وانت نیسان زامیاد در دو مدل بنزینی و دوگانه سوز، وانت ریچ دوکابین دو دیفرانسیل و همچنین برای اولین بار توسط گروه خودروسازی سایپا محصولات جدیدی همچون “سایپا کوییک R” شرکت پارس خودرو، نیسان دیزل یورو ۵ شرکت زامیاد و همچنین خودروی تیبا ۲ پلاس ثبت سفارش خواهد شد که جزییات بیشتر آن را می توانید در جداول زیر شاهد باشید.

l78346ZgaZtP

 

نفت‌فروشی ۲۰ برابر کاهش یافته است

sanatnaftiran

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص آغاز گام چهارم در کاهش تعهدات برجامی با تاکید بر اینکه دیپلماسی برجام دچار خواب زمستانی شده است افزود: پس از اینکه تلاش‌ها برای نشست آقای روحانی در نیویورک به نتیجه نرسید در واقع این مسئله به خواب زمستانی رفت.

گسترش نیوز: حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص آغاز گام چهارم در کاهش تعهدات برجامی با تاکید بر اینکه دیپلماسی برجام دچار خواب زمستانی شده است افزود: پس از اینکه تلاش‌ها برای نشست آقای روحانی در نیویورک به نتیجه نرسید در واقع این مسئله به خواب زمستانی رفت.

وی ادامه داد: در گام چهارم، ایران از مرحله تحقیقات خارج نشده و سعی بر آن دارد که اقدامی تنش زا صورت نگیرد و در شرایطی فعلی، تلاش برای کاهش تنش است. ایران ابزارهای دیگری در اختیار داشت که می‌توانست استفاده کند ولی نه تنها که از حوزه برجام، بلکه از حوزه NPT نیز خارج نشد.

 

افزایش قیمت در خودرو‌های داخلی + جدول

گسترش نیوز: بر اساس معاملات انجام شده امروز ( ۱۶ آبان ۹۸) قیمت اکثر خودرو‌های پرفروش در بازار آزاد نسبت به چهار شنبه (۱۴ آبان) با افزایش متوسط یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی همراه است و فقط یک خورو با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی معامله شد.

طبق آخرین نرخ بازار خودرو، ساینا ۶۲ میلیون تومان، تیبا ۵۴ میلیون تومان و رانا ال ایکس ۸۳ میلیون تومان بدون تغییر در قیمت معامله شدند.

سمند ال ال ایکس، تیبا ۲ و پژو صندوقدار با افزایش میانگین ۵۰۰ هزار تومانی به ترتیب ۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۹۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسیدند.

پژو جی ال ایکس ۷۷ میلیون تومان و دنا پلاس توربو ۱۷۱ میلیون تومان خرید و فروش شدند که این اعداد بیانگر افزایش یک میلیون تومانی است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ (ساده) ۸۲، سراتو، پژو ۲۰۷ اتوماتیک با افزایش ۲ میلیون تومانی به ترتیب به قیمت ۸۲ میلیون تومان، ۲۸۶ میلیون تومان و ۱۶۷ میلیون تومان به فروش رسیدند.

رنو تندر پلاس اتوماتیک ۱۹۶ میلیون تومان و رنو ساندرو اتوماتیک ۱۷۹ میلیون تومان خرید و فروش شدند که این اعداد بیانگر افزایش میانگین ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی است.

سایپا ۱۳۱ با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۴۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته شد.

شما می توانید جدیدترین قیمت های خودروهای پر متقاضی را در جدول ذیل مشاهده کنید:

jadVALmashin 1

 

 

 

پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت برای سال ۹۸

اقتصادنیوز : وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: علی‌رغم پیش‌بینی‌های داخلی و خارجی مبنی بر رشد اقتصادی منفی ۴.۵ تا منفی ۹.۵ درصدی ایران در سال جاری، برآورد ما این است که رشد اقتصادی ایران در پایان سال مثبت خواهد بود.

فروش پراید از تولید آن پیشی گرفت

بررسی روند تولید و فروش پراید که سال آخر تولید خود را تجربه می‌کند، نشان از آن دارد که در هفت ماهه امسال ۱۰۵ هزار و ۸۲۶ دستگاه پراید تولید و ۱۱۸ هزار و ۶۶۶ دستگاه به فروش رسیده که بیشترین میزان تولید در این مدت در اردیبهشت و بیشترین میزان فروش در شهریورماه به ثبت رسیده است.

گسترش‌نیوز: از حدود دو سال پیش اعلام شد که باید استانداردهای تولید خودرو در ایران ارتقاء یابد و با اجرای این استانداردها خودرویی همچون پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید سایپا و ایران خودرو خداحافظی کنند، در ابتدا زمان خداحافظی این دو خودرو ابتدای سال ۱۳۹۷ اعلام شد اما رفته رفته با گذر زمان، تاریخ خداحافظی این دو خودرو پرفروش بازار تمدید شد و در آخرین اخبار قرار بر آن شده که این دو خودرو تا حدود یک سال دیگر روی خط تولید باقی بمانند.

 

زعفران امسال ۵ میلیون تومان ارزان شد

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی گفت: در سال زراعی گذشته با عنایت به نوسانات ارزی، قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین حدود ۱۳ میلیون تومان بود که در سال جاری این رقم به پایین تر از ۸ میلیون تومان تنزل یافته است.

سهام عدالت تا آخر سال آزاد می‌شود

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: آزادسازی سهام عدالت منتظر تصویب لایحه مربوط در مجلس است و سعی می‌کنیم تا آخر سال سهام عدالت دست مردم آزادسازی شود. به گزارش مشرق، علیرضا صالح در مورد آزادسازی سهام عدالت گفت: برای آزادسازی سهام عدالت یک لایحه در مجلس در حال بررسی و تصویب است که اگر به تصویب نهایی برسد و تبدیل به قانون شود، آزادسازی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: آزادسازی سهام عدالت باید مستند به قانون و با مصوبه مجلس انجام شود.

 

پرداخت ۱۳ هزار میلیارد تومان به گندم‌کاران در نیمه نخست سال

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال در قالب طرح خرید تضمینی گندم ۱۳ هزار میلیارد تومان به گندم‌کاران پرداخت شده است، گفت: نرخ تورم نیز شش واحد درصد کاهش یافته است

 

افزایش ۲۲ درصدی تولید لاستیک پراید

سخنگوی انجمن صنفی تایرسازان گفت: اگر در بازار عرضه لاستیک نرخ دولتی با آزاد یکی باشد، امری غیر قانونی است که باید با آن برخورد شود.

گسترش نیوز:  مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنفی تایرسازان درباره تفاوت قیمت عرضه لاستیک با نرخ آزاد و دولتی، گفت: در بازار برخی لاستیک هایی با نرخ دولتی و برخی با نرخ آزاد عرضه می شود که تفاوت قیمتی بین این ۲ دسته عرضه وجود دارد. قیمت لاستیک در بازار در سایزهای مختلف یکی نیست و شاهد تفاوت قیمت آنها هستیم.

انجام ۸۷ درصد معاملات بورس کالا به‌صورت آنلاین

بیش از ۸۷.۴۷ درصد از حجم معاملات قراردادهای آتی بورس کالا در هفت ماه گذشته به صورت آنلاین انجام شده است.

 

سایپا: ۵۰ هزار خودرو در مهرماه تحویل مشتری شد

معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا از تحویل حدود ۵۰ هزار دستگاه خودرو به مشتریان در مهرماه ۹۸ خبر داد و گفت: با توجه به تاکید مدیریت ارشد گروه اجرای سیاست عرضه مستمر محصولات و تسریع در تحویل خودروهای معوق در سایپا با جدیت دنبال می‌شود.

 

۱۸۰ هزار واحد “طرح ملی مسکن” آماده ثبت نام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده ثبت‌نام بودن ۱۸۰ هزار واحد طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: جزییات این طرح شنبه آینده اعلام می‌شود.

گسترش نیوز – سیدمهدی عبوری اظهار کرد: ۲ طرح ملی در قالب طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن و طرح ملی ابرار یا اقدام برای راه‌های اولویت دار روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

 

کفش‌های ایرانی راهی اوراسیا شدند

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز از انعقاد قرارداد در زمینه صادرات کفش ایرانی به روسیه و اوراسیا طی دو ماه آینده خبر داد.

گسترش نیوز – علیرضا جباریان فام با بیان اینکه طی دو ماه آینده خبرهای خوبی در زمینه همکاری با روسیه و اوراسیا در زمینه صادرات کفش اعلام خواهد شد، از عقد قرارداد با روسیه طی دو ماه آینده خبر داد و گفت که بعد از عقد این قرارداد و ارائه تسهیلات در زمینه گمرک و حمل‌ونقل، تولیدکنندگان می‌توانند صادرات بهتری به این کشورها داشته باشند.

 

اشتغال‌زایی برای ۱۲۰۰ نفر در آلومینیوم جنوب

آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ‌ترین پروژه تولید آلومینیوم در ایران، اواخر آبان ماه جاری در مدار تولید قرار می‌گیرد.

گسترش‌نیوز: طبق پیش‌بینی ها، آیین افتتاح آلومینیوم جنوب (سالکو) طی آذر امسال با حضور مقامات عالی برگزار می‌شود.

 

تکرار/ نوبخت: با وجود تحریم‌ها حقوق کارمندان سال آینده حداقل ۱۵ درصد زیاد می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده، گفت: قبل از ۱۵ آبان ماه بودجه شرکتهای دولتی به مجلس ارائه شد.

 

شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره‌وری در ایران

گروه بنگاه ها : مدیرعامل فولاد مبارکه نیز با ارائۀ گزارشی از وضعیت تولید در این مجموعه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون روند تولید و عرضه محصول روبه‌رشد بوده است.

 

«گرانی» خرید شیرینی را ۴۰ درصد کم کرد/ تهران ۲۰۰۰ قنادی مازاد دارد

رئیس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به کاهش حداقل ۴۰ درصدی فروش شیرینی با بالارفتن قیمت‌ها، گفت: در طول این مدت تعداد زیادی از قنادی‌های تهران بسته شده‌اند.

علی بهره‌مند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به تاثیر گران شدن قیمت شیرینی بر میزان فروش قنادی‌های پایتخت اظهار کرد: با توجه به اینکه با گران شدن قیمت‌ها، قدرت خرید مردم کاهش می‌یافت، ما در اتحادیه قنادان تهران تلاش کردیم، قیمت‌ها را به گونه‌ای تعدیل کنیم که قدرت خرید شیرینی برای مردم کاهش نیابد و این در شرایطی بود که برخی از اعضای ما خواستار قیمت‌هایی بالاتر از نرخ‌های فعلی بودند.

کدال:

#شیران
افزایش۲۴۰ درصدی سود خالص و۱۰۷ دصدی درامدهای عملیاتی
ارزش ذاتی سهم به درامد ۱۰۰۰ تومان است اما با توجه به استمرار دررشد سود سازی ارزش ذاتی بالاتری برای سهم متصور است سهم شناور سهم نسبت به سرمایه پایین است.

 

گزارش بازار روز سه شنبه ۱۴/۸/۱۳۹۸:

شاخص کل: ۳۰۵۳۳۳ (افزایش ۶۵۷ واحدی)

شاخص کل هم‌وزن: ۸۵۶۸۹ (افزایش ۳۷۳ واحدی)

ارزش معاملات: ۱۲۳۵۸٫۴۹۸  میلیارد تومان

حجم معاملات: ۲٫۹۲۳ میلیارد تومان

برترین گروه های صنعت: فلزات اساسی، خودرو، بانک‌ها، شیمیایی، مواد دارویی، سرمایه‌گذاری‌ها، فراورده‌های نفتی

نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

وبملت

۱۴۹٫۴۱ واحد مثبت

پارس

۱۱۲٫۵۱ واحد مثبت

وپارس

۹۱٫۸۴ واحد منفی

حودرو

۶۵٫۴۳ واحد مثبت

فارس

۶۵٫۲۲ واحد منفی

شیران

۵۸٫۶۳ واحد مثبت

نوری

۵۵٫۷۶ واحد مثبت

 

تحلیل شاخص:

شاخص کل: در محدوده حمایتی خود قرار دارد.

5vDdLUV4

شاخص کل هم‌وزن: در محدوده حمایتی خود قرار دارد و با گذشت از ۸۷۴۰۰، تارگت بعدی آن ۹۸۰۰۰ خواهد بود.

qLDxZueP

 

آپدیت تحلیل #طلای_جهانی :

photo 2019 11 08 16 16 28

طلا پس از حمایت در کف کانال و صعود تا محدوده ۱۵۱۰ دلار رنج خورد و‌بعد تا کف کانال پایین آمد. روند صعودی خودش رو حفظ کرده و در صورت حمایت در ۱۴۵۰ دلار در گام اول می‌تواند تا ۱۶۰۰ دلار صعود کند.

 

آپدیت تحلیل #بیت_کوین :

photo 2019 11 08 16 16 59

بیت کوین با حمایت در ۷۷۰۰ و ۸۸۰۰ دلار صعود کرد و  در محدوده ۹۰۰۰ دلار رنج خورد. در صورت حمایت تا محدوده ۱۱۰۰۰ دلار در گام اول می تواند رشد کند. در غیر این صورت تا محدوده ۷۰۰۰ و حتی ۶۰۰۰ دلار نیز می‌تواند افت کند.

#آپدیت تحلیل #نفت برنت:

photo 2019 11 08 16 17 26

نفت در محدوده ۶۰ دلار رنج خورده است. در صورت شکست روند نزولی و حمایت تا ۶۹ دلار و شکست این مقاومت تا ۷۵ دلار رشد خواهد کرد. در غیر این صورت با برخورد به سقف محدوده ۶۲ دلار تا حدود ۵۸ دلار ریزش می‌کند.

 

سهام مستعد رشد:

#خساپا

2idMxRoK 1

تارگت های بعدی ۲۲۸ و ۲۶۰ تومان

#شیران

NX5sPaP2

عبور با قدرت از محدوده حمایتی ۱۳۰۰ تومان اولین تارگت ۱۶۵۰ تومان

#فاراک

photo 2019 11 04 11 08 29

#فباهنر

photo 2019 11 08 17 58 17 2

نگاه بلند مدت، اگر بازار نزولی بود، قیمت ۱۶۰۰ بسیار مناسب ورود است زیرا پولبک به کانال شکسته شده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *