تحلیل هفته چهارم فروردین ماه ۹۸

 

تحلیل هفته چهارم فروردین ماه 98

 

تاوان سنگین اروپایی‌ ها از تحریم‌ های نفتی آمریکا

پالایشگاه‌های اروپایی تاوان تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران را پس می‌دهند و مجبورند برای تأمین نفت ترش مورد نیاز خود، نفت گران روسیه را خریداری کنند.
اعضای اوپک تحت توافق کاهش تولید، به کاهش تولید نفت ترش اقدام کرده و محدودیت عرضه جهانی نفت ترش را که با تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران ایجاد شده است، تشدید کرده‌اند.
در نتیجه پالایشگاه‌های اروپایی برای تأمین نفت مدیوم و ترش اورال روسیه به رقابت پرداخته‌اند و قیمت این نفت را به سطحی رسانده‌اند که از سال ۲۰۱۳ بی سابقه بوده است.

 

 

IMG 2995

 بانک مرکزی چین همچنان در حال خرید طلا:

بانک مرکزی چین در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد چین برای چهارمین ماه متوالی ذخایر طلای خود را افزایش داد. در همین حال ذخایر طلای چین در ماه گذشته میلادی یعنی مارس ۱۱.۲ تُن روند صعودی به خود گرفت. همچنین چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، ژانویه و فوریه سال جاری میلادی هم به ترتیب ۹.۹۵ تُن، ۱۱.۸ تُن و ۱۰ تُن طلا به ذخایر خود افزوده بود.

بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر فعلی طلای این کشور یکهزار و ۸۹۴ تُن است. چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده طلا در جهان محسوب می شود و به خرید طلا در راستای  روی گرداندن از دلار آمریکا تغییر استراتژی داده است.

همچنین دیگر کشورها از قبیل روسیه و ژاپن هم به فروش ذخایر دلار آمریکا و اوراق خزانه داری ایالات متحده روی آورده اند و یکی از دلایل آن ضعیف بودن سرمایه گذاری در این حوزه است. به گفته تحلیل گران بازار بورس روند کند رشد اقتصاد جهانی و بلاتکلیفی ها در حوزه جنگ تجاری میان چین و آمریکا نقش جدی در افزایش ذخایر طلای چین محسوب می شود. البته چین از اکتبر ۲۰۱۶ میلادی تا نوامبر ۲۰۱۸ میلادی اقدام به انتشار آمار ذخایر طلای خود نکرده بود.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی بر اساس آمار شورای جهانی طلا چین بعنوان ششمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان بود. همچنین بلومبرگ انگلیسی گزارش کرد، اگر چین روند انباشت شمش های طلا با سطح فعلی را در سال ۲۰۱۹ میلادی ادامه دهد، ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به رتبه پنجم برسد و روسیه را با ذخایر ۲ هزار و ۱۴۹ تُن طلا پشت سر می گذارد.

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که به تازگی منتشر شده بر پایه ادعاهای اثبات‌ نشده رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران تلاش کرده ایران را به نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای متهم کند.

 

هنر سرمایه‌گذاری در شرایط نااطمینانی سیاسی و اقتصادی:

یش‌بینی روند قیمت‌ها و آینده شاخص‌های بازار جهانی در شرایطی که اتمسفر اقتصاد جهانی در هاله‌ای از نااطمینانی فرورفته است؛ از اهمیت دو چندانی برخوردار است. برای موفقیت در سرمایه‌گذاری در این بازارها چه با پیش‌بینی موفق و چه غلط، راه‌های بهتری وجود دارد.

راه‌هایی فارغ از نزول سالانه بهای اونس طلا یا صعود آن وجود دارد که می‌توانند سود بیشتری به همراه داشته باشند. همان‌‌طور که از دهه‌های پیشین نیز پیدا است؛ بهای فلزات گرانبها و شاخص‌های سهام در سراسر دنیا ظرف دهه‌های متمادی اگرچه با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده‌اند؛ اما روندشان همواره صعودی بوده است.

بنابراین، سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار‌های جهانی همواره به سود می‌انجامد؛ حتی با احتساب اثر تورمی که بر سود آنها اثر منفی می‌گذارد.

در شرایط کنونی اقتصاد جهانی که نااطمینانی در آن موج می‌زند، هنر سرمایه‌گذاری است که امکان سودگیری را مهیا می‌سازد. بطور مثال دیگر، قیمت طلای جهانی ظرف ۱۲ ماه گذشته حدود ۵ درصد تضعیف شده است.

چنانچه سرمایه‌گذار از ابتدای سال با خوش‌بینی منفعلانه در بازار باقی می‌ماند آن هم به امید تغییر وضعیت، دچار زیان می‌شد؛ اما هنر سرمایه‌گذاری رفتار پویایی را می‌طلبد که از ضرر اجتناب شده و مبادله به سود بیشتر متمایل شود.

 

وضعیت اقتصاد اروپا بر خلاف چین رو به افت است :

آمار امروز نشان میدهد که وضعیت PMI تولید در ماه آوریل شاهد یکی از بدترینها از سال ۲۰۱۴ بوده و (۴۷٫۸ در برابر انتظار ۴۸) و PMI حوزه خدمات نیز نزولی است (۵۲٫۵ در مقابل انتظار ۵۳٫۱)!

پول اروپا بعد از انتظار این داده ها روندی نزولی بخود گرفت و سرمایه گذاران نگران هستند

۲۰ بانک بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹
۱- بانک صنعت و تجارت چین ۴ تریلیون دلار
۲- بانک ساخت و ساز چین ۳٫۴ تریلیون دلار
۳- بانک کشاورزی چین ۳٫۲ تریلیون دلار
تحلیل هفته چهارم فروردین ماه 98

 

جنگ_تجاری
آمریکا و چین در حال برنامه ریزی دیدار آقای ترامپ – شی در پایان ماه آینده هستند :
بدین منظور نمایندگان آمریکا در هفته آینده به چین سفر میکنند و متعاقب آن، سفر نهایی هیات چینی به آمریکا صورت گرفته و مقدمات امضای قرارداد نهایی تجاری به اتمام میرسد بازارهای سرمایه آسیا امروز نزولی بوده و از اوج ۹ ماهه پایین آمده اند! به نظر میرسد خبر فوق، چندان تحریک کننده نبوده و بازار از آن مطلع و در انتظار نتیجه است

تویت آقای ترامپ در گلایه از بانک مرکزی آمریکا در سیاست رشد بهره دلار و کاهش ترازنامه، میتواند شرایط را برای تضعیف ایندکس دلار در هفته جاری مهیا سازد

فشار دولت بر فدرال رزرو در کاهش ۰٫۵%- نرخ بهره با نزدیک شدن زمان انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری در حال افزایش است و طلا میتواند از این تحول، انرژی مثبت بگیرد

تحلیل هفته چهارم فروردین ماه 98

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های نظامی بین ایران و عمان:

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در پانزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک دو کشور، یادداشت تفاهم نامه همکاری‌های نظامی امضا کردند.

IMG E2992

وزیر اقتصاد و تجارت دولت ژاپن:
ژاپن همچنان متعهد به اجتناب از تأثیرات مضر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است؛ زیرا این کشور نفتی جایگاه مهمی در امنیت عرضه نفت خام ژاپن دارد.

قیمت روی در بازار فلزات لندن زیر فشار است و عامل آن به جهش موجودی انبارهای روی دنیا برمیگردد … موجودی دیروز ۷٫۵%+ و امروز ۱۸٫۴%+ رشد کرد و به ۶۶٫۴ هزار تن رسیده که بالاترین سطح ۶ هفته اخیر است

با وجود رشد موجودی انبارها طی ۲ روز اخیر و انتظار تداوم آن طی هفته جاری… کاهش بیشتر قیمتها محدود است! معاملات بورس LME لندن مطلوب بود و ۱۴۹۰۰ قرارداد دست به دست شد که از نظر حجم، بالاترین طی ۴ هفته اخیر بوده و نشان از حضور مشتریان در بازار است!

عراق ایران
کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و عراق در حال برگزاری است
عملکرد صادرات ۱۱ ماه ۱۳۹۷ بخش معدن ایران به عراق = ۱٫۷۷ میلیارد دلار
ارزش کل صادرات به عراق و ۴۶% وزن کل را محصولات معدن و صنایع معدنی تشکیل میدهد.
مس: در قیمت ۶۴۸۸ دلار باز و با ۶۴۴۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۵۰۸ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۸۴۳ دلار باز و در قیمت ۱۸۳۸٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۸۴۳ دلار و روند بازار نزولی بود.
روی: در قیمت ۳۰۰۸ دلار باز و با ۲۸۵۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۳۰۰۸ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۲۹۳۵ دلار باز و با ۱۲۶۲۵دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۲۹۶۵ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۸۲۵ دلار باز و با ۲۰۴۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۸۲۵ دلار بود و روند هفتگی نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۹۰۹ دلار باز و با ۱۹۱۸٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۴۲ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات چین SHFE در هفته ی گذشته ۱۲ تا ۱۸ آوریل ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۷۳۴۴ دلار باز و با ۷۳۸۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۷۴۷۱ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۶۶ دلار باز و در قیمت ۲۰۱۰۱ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۱۰۸ دلار و روند بازار صعودی بود.
روی: در قیمت ۳۳۵۱ دلار باز و با ۳۲۳۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۳۳۷۷ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۵۲۷۶ دلار باز و با ۱۴۸۹۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۵۳۰۹ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۲۱۷۵ دلار باز و با ۲۲۱۰۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۲۳۸۰ دلار بود و روند هفتگی نزولی بود.
سرب: در قیمت ۲۴۵۵ دلار باز و با ۲۴۶۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۱۹ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
شاخص دلار آمریکا در روز جمعه کاهش یافت در حالی که یورو به شدت افزایش یافت و گزارش داد که یک بانک ژاپنی قصد دارد یک کسب و کار مالی تجاری چند میلیارد دلاری آلمان را خریداری کند، در حالی که سهام اروپا، سهام ایالات متحده، آتیه و خزانه داری تقاضای خود را کاهش دهند.
در ماه مارس، مازاد تجارت چین مورد انتظار بود اما با صادرات بیشتر واردات ضعیف تر شد.
از یک سال پیش در ماه مارس، صادرات معادل دلار در ماه ۱۴٫۲ درصد افزایش یافت، اما آمار گمرکی در روز جمعه نشان می دهد که رشد سریعی در پنج ماه گذشته اتفاق افتاده است. اقتصاددانان انتظار داشتند که پس از کاهش در ماه فوریه، به میزان ۶٫۵٪ افزایش یابد.
اما واردات در سال جاری از مارس ۷٫۶٪ کاهش یافته است.

معاملات چین در ماه مارس به ترتیب ۳۲٫۶۴ میلیارد دلار بود که بیشتر از ۷٫۰۵ میلیارد دلار پیش بینی شده بود.

وام های جدید یوآن چین در مارس ۲۰۱۹ با ۱٫۶۹ تریلیون یورو افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل ۵۷۷٫۷ میلیارد یوان بوده است.

وام های جدید یوآن چین در مارس ۲۰۱۹ با ۱٫۶۹ تریلیون یورو افزایش یافت که سال قبل ۵۷۷٫۷ میلیارد یوان بوده است.
طبق گزارش بانک ملی چین (PBOC)، در سه ماهه اول، وام های جدید یوآن سالانه به میزان ۹۵۲٫۶ میلیارد یوان افزایش یافت که به ۵٫۸۱ تریلیون یوآن رسید.
افزایش فصلی وام های جدید یوآن در ماه ژانویه به رشد در سه ماهه اول سال جاری ادامه داد. داده های بانک مرکزی نشان می دهد که وام های جدید یوان در ژانویه ۲۰۱۹، ۳٫۲۳ یوان بود.
طبق گزارش چین PBOC، M2، میزان گسترده ای از عرضه پول که شامل نقدی در گردش و تمام سپرده ها است، در پایان ماه مارس به میزان ۸٫۶ درصد افزایش یافت و در سال جاری به ۱۸۸٫۹۴ تریلیون یوآن افزایش خواهد یافت.
محاسبه ی تامین مالی اجتماعی جدید، بودجه ای که افراد و شرکت های غیر مالی از نظام مالی دریافت می کنند، در ماه مارس ۲٫۸۶ تریلیون یوآن بود که سالیانه ۱٫۲۸ تریلیون یوآن است.
در سه ماهه اول، بودجه جدید اجتماعی افزوده شده ۸٫۱۸ تریلیون یوآن بود که از همان دوره سال گذشته ۲٫۳۴ تریلیون یوآن بوده است.
در پایان ماه مارس، کل تأمین مالی اجتماعی چین، ۱۰٫۷٪ بیشتر از سال گذشته و به مقدار ۲۰۸٫۴۱ تریلیون یوآن افزایش یافته است.

در منطقه یورو، تولید صنعتی در ماه فوریه کمتر از حد انتظار بود، با آمار دفتر اتحادیه اروپا Eurostat گزارش داد که تولید در سراسر ۱۹ کشور ۰٫۲٪ در ماه کاهش یافته است. اقتصاددانانی که از سوی رویترز انتخاب شدند، ۰٫۶ درصد کاهش ماهانه را انتظار داشتند.

دلار آمریکا در روز دوشنبه به سبد ارزهای خارجی بازگشت.

اگر چه شاخص گیرین بک در زمانی که رشد ریسک افزایش می یابد، کمتر عمل می کند، در روز جمعه ١٢ آوریل اطلاعات نشان داد که سود ارزها در هفته گذشته دلار را تقویت کردند. این رقم از دسامبر ۲۰۱۵ به بالاترین حد خود رسیده است.
به رغم تغییرات چشمگیر در چشم انداز سیاست پولی فدرال رزرو، دلار همچنان با ثبات در آمار اقتصادی ایالات متحده تثبیت شده است.

گزارش شده است که اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای آغاز مذاکرات تجاری با آمریکا، پس از آنکه هر دو اقتصاد با یک تعرفه برای منازعه هوایی ۱۴ ساله یکدیگر را تهدید کردند، چراغ سبز نشان داده است.

بانک مرکزی چین روز دوشنبه اعلام کرد که تقویت هماهنگی بین سیاست های پولی، مالی و سایتی برای حفظ ثبات و رونق در رشد اقتصادی است.
در بیانیه ای که پس از جلسه یک ماهه کمیته سیاست پولی منتشر شد، بانک های ملی چین (PBOC) در تنظیم سیاست های پولی خود، تنظیمات ضد چرخه ای خود را ادامه می دهند.

شاخص دلار آمریکا سهم خود را در برابر افزایش ۹۷ درصدی یورو پس از گزارش ها اعلام کرد. برخی از سیاستمداران اروپایی بانک مرکزی پیش بینی های اقتصادی را از طریق بانک ها بیش از حد خوش بینانه تلقی می کنند.

موسسه تحقیقاتی آلمان ZEW روز سه شنبه اعلام کرد شاخصهای اقتصادی آن کشور در ماه آوریل به ۳٫۱ افزایش یافته است که از ماه مارس -۳٫۶ بالا آمده و نسبت به انتظار آماری ۰٫۸ برابر است.

بهبود کمی که توسط شاخص ZEW در شاخص های اقتصادی ثبت شده است، عمدتا بر این امید است که اقتصاد جهانی کمتر از آنچه که قبلا تصور می شد، توسعه یابد. تعویق مهلت Brexit همچنین ممکن است موجب رشد چشم انداز اقتصادی شود. در مقابل، پروفسور ZEW، پروفسور آهیم وامبچ، گفت: آخرین ارقام مربوط به سفارشات ورودی و تولید صنعتی در صنعت آلمان، در توسعه اقتصادی نسبتا ضعیف است.همچنین ZEW در ماه آوریل با افزایش شاخص ۷ درصدی روبرو شد.
شمار درخواست های ثبت نام آمریکایی ها برای مزایای بیکاری در هفته گذشته بیش از ۴۹ سال قبل کاهش یافته است، که نشان دهنده قدرت پایدار در اقتصاد است.
روز پنج شنبه وزارت کار اعلام کرد ادعای اولیه برای مزایای بیکاری دولت ۵،۰۰۰ واحد کاهش یافته است تا به میزان ۱۹۲،۰۰۰ واحد فصلی در پایان هفته یعنی ۱۳ آوریل و کمترین میزان خود از سمپتامبر ۱۹۶۹ برسد.
افتصاد دانان رویترز ۲۰۵۰۰۰ واحد را پیش بینی کرده بودند.
گزارش بانک مرکزی فدرال بژ:
یک ارزیابی منطقه ای بر اساس اقتصاد ایالات متحده براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط ۱۲ بانک فدرال ، نشان می دهد که اقتصاد ایالات متحده همچنان رشد می کند و بازار کار در سراسر کشور بهبود یافته است.
داده ها در روز چهارشنبه نیز نشان داد که کسری تجاری ایالات متحده در ماه فوریه به پایین ترین میزان هشت ماه کاهش یافت، زیرا صادرات به چین موجب افزایش بازده در کل واردات شد.به نقل از بلومبرگ بزرگترین خریداران نفت ایران برای خرید دست نگه داشته و منتظر روشن شدن وضعیت معافیت‌ها توسط کشور آمریکا هستند تا بتوانند به خریدشان ادامه دهند.
بر طبق داده های منتشر شده توسط اداره ملی آمار (NBS)، سایر شاخص های اقتصادی چین نیز برای سنجش سرمایه گذاری، تولید و مصرف صنعتی نیز خوشبین بودند.
“مائو شنی جونگ، سخنگوی NBS در یک جلسه، به خبرنگاران گفت:” عملکرد اقتصاد چین در سه ماهه اول پایدار بوده است. بیشتر شاخص ها بهتر از ماه مارس بود، انتظارات بازار همچنان بهبود یافته و عوامل مثبت به تدریج افزایش یافت. “
شاخص مدیران خرید بخش خصوصی در بخش سهام فلوریدا (PMI) در ایالات متحده کمتر رشد داشت. شاخص IHS Markit در روز پنج شنبه اعلام کرد که تولید PMI خود برای ایالات متحده در ماه آوریل در نرخ ۵۲٫۴ تغییری نکرده است، که زیر تخمین بازار یعنی ۵۲٫۸ است.
کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد کسب و کار در IHS Markit، گفت: اقتصاد ایالات متحده سه ماهه دوم را با ضعف توسعه خود از اواسط سال ۲۰۱۶ شروع کرد، زیرا شرکت ها اعلام کردند که تولید، سفارش های جدید و استخدام، کاهش چشمگیری داشته است.
تولید در منطقه یورو در ماه آوریل به ۴۷٫۸ رسید، در حالی که در ماه مارس ۴۷٫۵ بود اما هنوز به ۴۸ پیش بینی شده نرسیده است.
افت در ماه ژانویه در بخش تولید در منطقه یورو در آغاز سه ماهه دوم، بر اقتصاد منطقه اثر گذاشت و پنج شنبه یورو را تضعیف کرد.

شرکت های انرژی ایالات متحده این هفته برای اولین بار در سه هفته گذشته، تعداد کارخانه های نفت را کاهش دادند، زیرا پیش بینی های رشد تولید شیل، بزرگترین میدان های نفتی این کشور، ادامه یافت. هشت کارگاه نفتی در این هفته تا ۱۸ بسته شد و تعداد کل آنها به ۸۲۵ رسید.

در روز پنج شنبه یک تصویر ضعیف از منطقه یورو توسط PMI Markit نشان داده شد. فعالیت در بخش خدمات آلمان در ماه آوریل به بالاترین حد خود در هفت ماه افزایش یافت،اما بخش تولید در ماه چهارم به به ۴۴٫۵ رسید و کمتر از ۵۰ است. این شاخص در ماه مارس در بخش صنعت آلمان به ۴۴٫۱ رسیده بود.

 اخبار داخلی

IMG 2989

کنسانتره گندله ایران
احتمال اصلاح ضرایب سهم ارزشی هر تن کنسانتره آهن و گندله نسبت به فولاد در دنیا به مرز ۲۴% و ۲۸% رسیده است … در مقابل در ایران طبق ابلاغیه وزارت صمت بطور متوسط ۱۳% شمش فولاد خوزستان برای کنسانتره و ۲۱٫۵% برای گندله میباشد🤔دلایل این اختلاف فاحش میتواند به موضوع دخالت دولت در بازار و قیمت گذاری دولتی کنسانتره و گندله و ضعف در فرایند بروزرسانی آن برگردد. بعلاوه لابی قوی فولادسازان در حفظ مزیت قیمت سنگ آهن مصرفی نیز قابل توجه استاثر این خطا در سیاست گذاری میتواند در کوتاه مدت محرک صادرات کنسانتره و گندله کشور (خام فروشی) و کسری عرضه ماده معدنی در بازار داخل شود که در بازار مشهود است … در میان مدت، این سیاست انگیزش معدنکاران را در احداث واحدهای آهن اسفنجی و فولاد تحریک کرده و کشور را با چالش کمبود مواد اولیه برای تعدادی از فولادسازان روبرو میکند!

ایران، چین و روسیه اصلی‌ترین کشورهای حاضر در بازسازی سوریه

ایران، چین و روسیه اصلی‌ترین کشورهای حاضر در بازسازی سوریه خواهند بود.
«بشار اسد»، رئیس‌جمهور اعلام کرده است که اولویت بازسازی سوریه با کشورهایی است که در زمان جنگ این کشور با تروریسم در کنار آن ماندند.

تحلیل هفته چهارم فروردین ماه 98

 

افزایش ٣٣ درصدی صادرات نفت ایران به چین:

چین در آستانه اتمام معافیت شش ماهه تحریم نفتی ایران واردات نفت از این کشور را افزایش داده و طی آوریل ۷۵۴ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.

آثار احتمالی «حذف صفر» بر متغیرهای اقتصادی:

 پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، در گزارشی که ارائه کرده، آثار احتمالی حذف صفر بر ۳ متغیر نرخ تورم، سپرده‌های بانکی و نرخ ارز را بررسی کرده است:

تاثیر بر نرخ تورم:

بانک مرکزی معتقد است که در مورد نرخ تورم، صرفا تغییر واحد سنجش ارزش رخ می‌دهد و اثری بر شاخص تورم ندارد. البته در این باره، تاثیر حذف صفر بر سطح عمومی قیمت‌ها، از منظر گرد کردن بعضی از قیمت‌ها و نیز اجحاف قیمتی موضوعیت خواهد داشت.

ممکن است برخی از فروشندگان از ناتوانی خریداران در تطبیق واحد پول جدید و قدیم سوءاستفاده کنند. یا برخی قیمت‌ها که اکنون زیر هزار تومان است، در واحد پول جدید همگی به یک تومان جدید یا همان هزار تومان قبلی برسند. از این دو طریق، افزایش مقطعی نرخ تورم قابل پیش‌بینی است اما اثر میان مدت بر نرخ تورم چه در جهت کاهش و چه در جهت افزایش نخواهد داشت.

تاثیر بر سپرده‌ها:

حذف ۴ صفر از پول ملی، اثری بر مانده سپرده‌های بانکی اشخاص نخواهد داشت. در واقع تنها مقیاس سپرده‌ها تغییر می‌کند و تمامی ارقام کوچک به یک نسبت برای عموم سپرده‌گذاران تغییر خواهد کرد.

تاثیر بر نرخ ارز:

در ظاهر حذف صفر از پول ملی، قدرت آن را در برابر سایر ارزها افزایش می‌دهد، اما این تنها در ظاهر است. قدرت خرید پول ملی در بعد داخلی، تحت تاثیر میزان رشد نقدینگی در قیاس با رشد اقتصادی و در بعد خارجی(نرخ ارز) تحت تاثیر صادرات، واردات و ورود و خروج سرمایه از کشور خواهد بود.

در نتیجه حذف صفر، تنها حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با پول سایر کشورها را بهبود خواهد بخشید نه حیثیت واقعی آن را.

 

سود بانکی کاهش می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی از تغییر ترکیب مؤلفه‌های نقدینگی خبر داد همتی می‌گوید: اکنون عمده دلیل رشد نقدینگی، سود سپرده‌ها و ضریب فزاینده است و باید آن را (این دو متغیر را) کاهش دهیم و پایه پولی را زیاد کرده و برای رونق تولید از آن استفاده کنیم

جزئیات تعرفه‌های جدید برق اعلام شد:

هیئت وزیران تصویب کرده است که بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸ تا میزان ۲۳ درصد متغیر افزایش یابد

گزارش هفتگی بازار سهام

روز چهارشنبه

شاخص کل ۱۹۹,۹۱۱

۱۹۸۰واحد منفی

ارزش بازار ۷,۶۶۳,۷۷۸میلیارد ریال

ارزش معاملات۱۸,۵۹۵میلیارد ریال

حجم معاملات ۹میلیاردسهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص

کگل ۲۲۲ واحد مثبت

کچاد ۱۸۹واحد منفی

رمپنا ۱۵۹واحد منفی

تاپیکو ۱۵۰واحد منفی

فولاد۱۴۵واحد منفی

اخابر ۱۲۳ واحد منفی

وتجارت ۱۲۲واحد منفی

تحلیل شاخص ها و سهام :

تحلیل شاخص کل:

 رشد شاخص تامحدوده ۲۰۰،هزارواحدی،درصورت تثبیت ورشد مجدد تامقاومت های بعدی(مقاومت پیش رو۲۱۸ -۲۲۴-۲۴۰هزارواحد)ودرصورت اصلاح بین محدوده ۱۹۳-۱۸۷هزار

.روند    .فیبو

 

تحلیل شاخص صنایع مستعد رشدهفته پیش رو:

 

تحلیل شاخص انبوه سازی:

پایان استراحت در محدوده ۱۰۰۰واحدی ورشد تا۱۰۳۰واحد بایک کندل ماروبوزو ،انتطار رشد تا مقاومت های بعدی وجود دارد.مقاومت پیش رو۱۲۰۰واحد

 

سازی.روند سازی.فیبو

تحلیل شاخص سرمایه گذاری:

شکست سطح ۶۱٫۸فیبودرمحدوده۳۴۵۰واحدی واکنون پولبک به سطح مقاومتی ،باپایان پولبک رشد تا مقاومت های پیش رو خواهیم داشت

گذاریها.روند گذاریها.فیبو

تحلیل شاخص دستگاه های برقی:

شاخص در محدوده ۷۱۵هزار واحدی خود قرارداردوپتانسیل رشد تامقاومت های بعدی وجود دارد، در صورت اصلاح تاحمایتی ۶۹۰هزارواحد

های برقی.فیبو

تحلیل شاخص خودرو:

شاخص طی مدت دوهفته بین محدوده ۲۳۵۰۰-۲۳۲۰۰ استراحت کوتاه مدتی داشته ،اکنون باتوجه به ظهور یک الگوی بازگشتی صعودی احتمال رشد مجدد تا مقاومت های بعدی راخواهیم داشت.

.رونذ .فیبو

تحلیل شاخص زراعت:

نسبت به تحلیل شاخص اکنون در محدوده ۱۹هزارواحدی روند حرکتی صعودی خود قرارداره ،درصورت اصلاح تامحدوده حمایتی۱۷۲۰۰واحدی ودرصورت رشد وشکست ۱۹هزار واحد،صعود تا مقاومت های بعدی راخواهیم داشت

.فیبو

تحلیل شاخص تامین برق .اب .گاز

شکست مقاومت۵۰۰واحد واکنون پایان پولبک به سطح مقاومتی ، درصورت مثبت شدن روند بازار شاخص نیز پتانسیل رشد تامقاومت های بعدی راخواهد داشت

اب.برق.فیبو

تحلیل شاخص اطلاعات وارتباطات:

شاخص در محدوده مقاومتی۲۳۲واحدی،(سطح ۲۳٫۶فیبو )قرارداره باتوجه به افزایش قدرت و ورود پول احتمال شکست مقاومت فعلی ورشدتا مقاومت های بعدی وجود دارد.

وارتباطات.فیبو

تحلیل شاخص منسوجات:

باتوجه به ورود پول طی دوماه اخیرشاخص روند صعودی خوولبی را اغاز کرده وهم اکنون در محدوده ۲۰۰۰واحدی وپتانسیل رشد تا مقاومت های بعدی را انتظار داریم.

.فیبوم

تحلیل سهام منتخب هفته پیش رو:

ثعمرا:

پایان پولبک به سطح ۱۷۰ واکنون اغاز روند صعودی و رشد خوبی را برای سهم انتطار داریم .موقعیت مناسب خرید

.فیبو

برکت:

سهم پس از مدت ها رنج زدن باورود پول هوشمند از یکماهه اخیر روند صعودی خوبی رااغاز نموده و پولبک به سطح ۱۶۰تومان که یک حمایت مهم هم محسوب می شود وباورود پول مجدد وافزایش قدرت وظهور یک ماروبوزو قدرتمند انتظار رشد خوبی برای سهم تا مقاومتهای بعدی راداریم،اکنون بخاطر افزایش سرمایه نماد متوقف می باشد، خرید در روز بازگشایی درکف روزانه

.فیبو

فاذر:

درشرایط فعلی دو سناریو برای سهم داریم،پولبک به سطح ۲۷۰وبعد باعبور از محدوده فعلی وهمزمان شکست مقاومت۳۰۰یه رشد خوب رابرای سهم داریم.محدوده ۲۵۰تا۲۷۵محدوده کم ریسک برای خرید

.فیبو

ونیرو:

پس از یک نزول از محدوده ۱۸۰تومان طی مدت ۶ماه بین سقف وکف ۱۰۰و۱۲۰تومان روندی رنج داشته باتوجه به ورود پول طی یکماهه اخیر باشکست سقف مقاومتی ۱۲۰تومان واکنون پولبک به سطح مقاومتی خود،درصورت تثبیت رشد تامقاومت های بعدی راخواهیم داشت.موقعیت  مناسب خرید

.فیبو

تشتاد:

اگر روند حرکتی سهم را داخل مثلث محصور کنیم باتوجه به افزایش حجم معاملاتی ووجود یک واگرایی در انتهای اصلاح وکاهش میل فروش در سهم پتانسیل رشد تا مقاومت های بعدی را خواهیم داشت.موقعیت مناسب خریددر کف قیمتی

.فیبو

سکرد:

باتوجه به نزول ۷۰۰درصدی سهم طی مدت ۵ ساله از۵۴۰به ۶۵تومان بخاطر شرایط نامساعد این صنعت، اکنون باتوجه به افزاایش سرمایه اخیر واخبار خوب راجب موضاعات ساماندهی به وضعیت صنعت وهمچنین ورود پول طی یکماهه اخیر میتوانیم انتظار اغاز یک روند صعودی بلند مدت راداشته باشیم.موقعیت مناسب خرید درکف روزانه

.فیبو

غاذر:

اکنون سهم در محدوده مقاومتی ۶۱۶-۶۴۰قراردارد.باافزایش حجم معاملاتی وظهور یک الگوی ماروبوزوی قدرتمند صعودی پتانسیل شکست مقاومت پیش رو ورشد تا هدف ۸۰۰تومان وبالاتر راخواهیم داشت.موقعیت مناسب خرید

.فیبو

دالبر:

باتوجه به افزایش حجم مغاملات وقدرت ورود پول وافزایش میل خریداران،طی هفته اخیر سهم پتانسیل رشد تا مقاومت های بعدی را دارد.موقعیت مناسب خرید

.فیبو

سغرب:

برخورد به مقاومتی ۱۶۱٫۸ فیبو درمحدوده ۵۹۰تومان واصلاح تا۴۹۰ در صورت ادامه اصلاح تا۴۷۰، وپس از ان رشد مجدد تا مقاومت های بعدی را خواهیم داشت،باتوجه به کاهش میل فروش ووجود یک الگوی بازگشتی صعودی درمیانه روند احتمال اینکه سهم از این سطح  رشد خود رااغاز کند وجود دارد .در صورت تثبیت سطح۴۹۰تومان خرید منطقی است.موقعیت مناسب خرید درصورت تثبیت کف ۴۹۰

.فیبو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *