اخبار خارجی

وزیر خارجه اتریش با ظریف دیدار کرد

1 2

وزیر خارجه اتریش پیش از ظهر (یکشنبه) با همتای ایرانی خود دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین، الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش که در صدر هیاتی به کشورمان سفر کرده است دور اول مذاکرات خود را با وزیر امور امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

در این دیدار طرفین ضمن استقبال از گسترش روابط خوب دو جانبه بر توسعه و تعمیق آن در همه زمینه ها تاکید کردند. آخرین تحولات مربوط به برجام و تعهدات طرف های اروپایی از مهمترین محورهای گفت و گوی دور اول ظریف و شالنبرک بود

سازمان بهداشت جهانی : بحران کرونا در ایران بسیار نگران کننده است

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: افزایش موارد ویروس کرونا و مرگ و میر در ایران نگرانی زیادی را ایجاد کرده است ، زیرا دلیل و مرکز شیوع کرونا در ایران را نمی توان ردیابی کرد.

رئیس سازمان بهداشت جهانی ، روز جمعه در یک نشست خبری در ژنو ، به خبرنگاران گفت: این گسترش که خارج از مرکز اپیدمی، یعنی چین است، بسیار نگران کننده است، زیرا مشخص نیست که منشا اصلی آن از کجاست. وی گفت متوقف کردن گسترش بیماری در کشورهای خارج از چین واقعا سخت است و می تواند به سرعت زیاد شود.

وی گفت: در ایران ، فقط در دو روز گذشته ۱۸ مورد آلوده شده و چهار مورد فوت وجود داشته است. یک مورد نیز روز جمعه در لبنان گزارش شد که مستقیماً با ایران در ارتباط بود. کارشناسان بهداشت در حال تلاش هستند تا شیوع موارد جدید را در خارج از چین کم کنند.

وی ادامه داد:  در تلاش برای گرفتن اطلاعات از مقامات ایرانی هستیم ، اما هنوز باید آنها را بیشتر درگیر ماجرا کنیم.

ماهاتیر محمد استعفا داد

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، روز دوشنبه(۵ اسفندماه)، دفتر مهاتیر محمد نخست وزیر مالزی اعلام کرد وی نامه استعفای خود را تقدیم پادشاه مالزی کرده است.

استعفای نخست وزیر مالزی پس از آن اتفاق می افتد که گروه های مختلف سیاسی در مالزی در تشکیل دولت جدید در این کشور ناکام ماندند.

برخی از مردم و گروه های سیاسی مالزی برای پایان دادن به بن بست سیاسی در این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودرس شده اند. با این حال، برخی دیگر خواستار تشکیل دولت جدید در مالزی بدون برگزاری انتخابات هستند.

هنوز دفتر پادشاه مالزی به این مساله واکنشی نشان نداده است.

سخنگوی دفتر نخست وزیری مالزی در این زمینه اظهارنظری نکرد و تنها اعلام کرد به زودی بیانیه‌ای صادر خواهد شد.

بنا بر این گزارش، حزب ماهاتیر محمد از ائتلاف حاکم این کشور خارج شد.

ماهاتیر محمد ۹۴ ساله ماه مه سال ۲۰۱۸ برای دومین بار سمت نخست وزیری را در مالزی بر عهده گرفت.

کاهش شاخص تجارت آمریکا به پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۳ در پی شیوع ویروس کرونا

فعالیت تجاری آمریکا در ماه فوریه برای اولین بار از ۲۰۱۳ کاهش یافت. ویروس کرونا به زنجیره‌های عرضه آسیب زده و شرکت‌ها را برای ثبت سفارش مردد کرده است. این هشداری است برای بزرگترین اقتصاد جهان که به تدریج از شیوع این ویروس آسیب می بیند.

شاخص مدیران خرید شرکت تحقیقاتی آی اچ اس مارکت که تولید در کارخانه ها و فعالیت شرکت های خدماتی را نشان می دهد، ۳.۷ امتیاز پایین آمده و به ۴۹.۶ رسیده که پایین ترین حد از اکتبر ۲۰۱۳، زمان بسته شدن دولت آمریکا، است. امتیاز کمتر از ۵۰ نشان دهنده رکود است.

سود ۳۰ ساله خزانه داری آمریکا به پایین ترین حد خود رسیده و بازار سهام آمریکا رو به کاهش است. شاخص اس پی ۵۰۰ اولین سقوط خود را در این ماه ثبت کرد. این اولین اطلاعات اقتصادی آمریکاست که ضربه سخت اقتصاد را از ویروس کرونا نشان می دهد. اقتصاددان‌ها پیش بینی می‌کنند این ویروس رشد اقتصادی آسیا را بیش از پیش کاهش دهد. شاخص های مشابهی در ژاپن و استرالیا هم ضعیف شده اند که نشان دهنده تاثیر اقتصادی این بیماری است.

کریس ویلیامسون، اقتصاددان آی اچ اس مارکیت گفت:« شیوع ویروس کرونا با تاثیر بر تقاضا در بخش هایی مثل سفر و گردشگری و از طریق کاهش صادرات و اختلال زنجیره عرضه بر اقتصاد تأثیر می گذارد».

این ویروس تا حالا جان ۲۲۰۰ نفر را گرفته که اکثر آنها در چین بوده اند و بیش از ۷۵ هزار نفر را مبتلا کرده است. لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت این ویروس تأثیر کمی بر اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

وی گفت:« تا حالا به نظر نمی رسد مشکلات به وجود آمده برای زنجیره عرضه ضربه مهمی به اقتصاد آمریکا زده باشد، شاید این آسیب بسیار ناچیز باشد ولی بزرگ نیست». ولی اطلاعات آی اچ اس مارکیت نشان می دهد صادرات برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته و استخدام کُند شده است.

شرکت‌ها در آمریکا در مورد کُند شدن بیشتر رشد اقتصادی و انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۲۰ نگران هستند. این شرایط ممکن است موجب پیروزی دموکرات ها شود که سیاستی کاملاً متفاوت با دونالد ترامپ دارند.

اقتصاد چین پس از کرونا به وضعیت سابق خود باز خواهد گشت

به گفته یک مقام ارشد بانک مرکزی، احتمالا اقتصاد چین پس از مهار کرونا بهبود خواهد یافت. چون یولو معاون فرماندار در بانک خلق چین، در فایننشال تایمز نوشت: اصول و ساختار اقتصاد داخلی چین، به خوبی مقاومت به خرج داده است و در آینده نیز بدون تغییر باقی می ماند.

به نظر می رسد چین فضای سیاسی کافی برای رشد مداوم اقتصادی را دارد و از معدود اقتصادهای مهم جهان است که سیاست پولی خود را حفظ کرده است.

به گفته برخی کارشناسان، الگوی بازیابی اقتصادی V شکل در اقتصاد چین، در حال شکل گیری است. بازیابی V شکل نوعی  ریکاوری است که طی آن، پس از کاهش شدید شاخص ها، نمودار با یک صعود، به وضعیت سابق خود بر می گردد.

رشد تقاضای مصرف کننده در این مرحله، باعث تغییر عظیم فعالیت های اقتصادی می شود. چین اقدامات لازم برای بازگشت به وضعیت پایا را انجام داده است، که می توان به تزریق نقدینگی به سیستم بانکی و کاهش نرخ بهره بانکی اشاره کرد.

رئیس جمهور شی جین پینگ، بارها به مردم کشورش اطمینان داده است که چین اهداف اقتصادی خود را برآورده می کند، چرا که بازارهای مالی، دوباره رشد کرده اند. همچنین اغلب سهام بازار چین، پس از رکود در اوایل فوریه، بیش از ۱ تریلیون دلار از ارزش بازار را احیا کرده اند.

گفتنی است کل افراد آلوده به کرونا تا روز شنبه ۲۲ فوریه به ۷۶ هزار و ۹۳۶ رسید و تعداد مرگ و میر نیز ۲ هزار و ۴۴۲ نفر گزارش شده است.

کاهش ۹۲ درصدی فروش خودرو در چین از ترس کرونا

3

فروش خودروهای سواری در چین ۹۲ درصد در دو هفته اول فوریه به خاطر شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است که انتظار می رود باعث کاهش رشد تجارت چین و پایین آمدن سرمایه گذاری خارجی در این کشور در سه ماهه اول ۲۰۲۰ شود. طبق اطلاعات اتحادیه خودروهای سواری چین، فروش روزانه این خودروها از اول تا شانزدهم فوریه تا ۴۹۰۹ خودرو کاهش یافته است در حالی که این رقم در سال گذشته طی همین دوره ۵۹۹۳۰ خودرو بود. این اتحادیه اعلام کرد:« نمایندگی های بسیار کمی در هفته های اول فوریه باز شده و رفت و آمد مشتری ها در آنها بسیار کم بوده است». شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن طولانی شدن تعطیلات سال نوی چینی، به شدت به فروش خودرو در بزرگترین بازار خودروی جهان آسیب زده است. این بازار قبل از شیوع ویروس هم با مشکلاتی مواجه بود.   در اواخر ژانویه و در ماه فوریه، افراد کمی در چین به دنبال خرید خودروی سواری بودند. خودروسازان بزرگ داخلی و جهانی موقتاً تولید خود را در این کشور متوقف کرده اند. با ثابت ماندن فروش خودرو و فعالیت صنعتی در چین، انتظار می رود ارقام تجاری این کشور در ژانویه و فوریه شرایط خوبی نداشته باشد چون فعالیت‌های صنعتی و لجستیکی بسیار کند شده اند. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد انتظار می رود آمار تجارت ماه های ژانویه و فوریه یک کاهش شدید در نرخ رشد صادرات و واردات این کشور را نشان دهد.

شبیخون ۳ تریلیون دلاری کرونا به بورس‌های جهان

▫ویروس کرونا فقط در این هفته، بیش از ۳ تریلیون دلار از ارزش بورس‌های جهان را از بین برد.

بر اساس گزارش رویترز، شیوع گسترده ویروس کرونا در مناطق مختلف جهان، باعث افزایش ترس و نگرانی نسبت به همه‌گیری آن شده است. به همین دلیل بازارهای سهام در سراسر جهان افت جدی داشته‌اند.

▫شاخص گسترده پان‌اروپایی، (پنج‌شنبه) ۲.۳ درصد افت کرد. شاخص‌های مهم بورس‌های ایتالیا نیز افت گسترده ای داشتند./

سخنگوی وزارت خارجه: قرارگرفتن ایران در فهرست سیاه FATF یک اقدام سیاسی است

4 1

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قرارگرفتن جمهوری اسلامی ایران در فهرست سیاه FATF را مصداق سیاسی‌کاری خواند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصمیم اخیر کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) علیه کشورمان، قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF را مصداق سیاسی‌کاری خواند و تأکید کرد انگ پولشویی و تأمین مالی تروریسم هرگز به ایران جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد.

موسوی در گفتگو با خبرنگاران در این خصوص گفت: «همان‌طور که اطلاع دارید دو سال و اندی بود که جمهوری اسلامی ایران همه قوانین و مقرراتی را که مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم بوده اجرا می‌کرده است. سازوکارهای بین‌المللی مزایا و معایبی دارند. بردن ایران در فهرست سیاه FATF با وجود همه تلاش‌ها و کوشش‌هایی اتفاق افتاد که در داخل کشور انجام دادیم و با وجود همه قوانین و مقرراتی که سعی کردیم رعایت کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: «انگ پولشویی و تأمین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعاً به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد. متأسفانه این اتفاق نیز جزو سیاسی‌کاری‌هایی است که از سوی رژیم‌هایی مانند آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در مکانیسم‌های بین‌المللی وجود دارد. آنها با نفوذی که بر این مکانسیم‌ها دارند، سعی می‌کنند که با سیاسی‌کاری به این مکانیسم‌ها جهت‌دهی کنند.»

وی افزود: «می‌بینیم که عربستان به‌عنوان بانک مرکزی تروریسم و رژیم صهیونیستی به‌عنوان یک تروریست دولتی بیشترین حمایت‌ها را از گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی سراسر جهان انجام می‌دهند، اما ایران را که بیشترین همکاری را در این زمینه‌ها [با نهادهای بین‌المللی] دارد و از شفافیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، به فهرست سیاه می‌برند.»

ترکیه بر سر جنگ‌ سوریه دروازه‌های ورود به اروپا را به روی مهاجران می‌گشاید

گفته می‌شود تصمیم برای بازکردن مرزهای خروجی به روی مهاجران شامگاه پنجشنبه و در جریان نشست فوق العاده شورای امنیت ملی به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور اتخاذ شده است.

۲۲ سرباز ترکیه در حمله هوایی در سوریه کشته شدند

رحمی دوغان، استاندار حتای ترکیه گفت که «نیروی‌های بشار اسد در حمله‌ای هوایی سربازان ترکیه را کشتند». طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، وی از زخمی شدن تعدادی از سربازان ترکیه نیز خبر داد که از طریق گذرگاه مرزی جلوه‌گوزو به این کشور بازگردانده شدند.

بانک جهانی : کاهش پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی به دلیل ویروس کرونا

دیوید ملپس، رئیس بانک جهانی می‌گوید رشد اقتصاد جهان در نیمه اول ۲۰۲۰ احتمالاً پایین تر از ۲.۵ درصدی خواهد بود که این بانک برای کل سال پیش بینی کرده است.

ملپس در جمعی از اقتصاددان ها در واشنگتن گفت:خبر خوب این است که این رقم بالاتر از نرخ رشد اقتصاد در ۲۰۱۹ هست ولی با توجه به شیوع ویروس کرونا، نیمه اول احتمالاً کندتر خواهد بود و حتی با وجود رشد واقعی ۲.۵ درصد برای کل جهان، این رقم برای بالابردن کشورهای در حال توسعه کافی نیست.

وی در مجمع بین المللی کنفرانس اقتصاد و تجارت در واشنگتن گفت ویروس کرونا اکنون موضوع شماره یک در بانک جهانی است.

« ما به دنبال راه هایی برای تامین منابع در دسترس برای کشورهای در حال توسعه هستیم. ما همچنین از نزدیک با سازمان بهداشت جهانی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارد، همکاری می‌کنیم. ما ابزار هایی داریم که می‌توانیم در صورت همه گیر شدن ویروس از آن استفاده کنیم».

ملپس همچنین به ضعیف بودن رشد اقتصاد اروپا اشاره کرد و گفت ضعف اقتصاد اروپا باعث نگرانی کشورهای آفریقایی می شود چون توانایی این کشورها برای رشد تا حد زیادی به سرعت توسعه اروپا بستگی دارد.

بانک جهانی در پیش بینی خود قبل از شیوع ویروس کرونا اعلام کرده بود رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی به آرامی افزایش خواهد یافت و به ۲.۵ درصد خواهد رسید که بیشتر از ۲.۴ درصد سال گذشته است.

کریستالیا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول به گروه بیست اقتصاد برتر جهان که هفته گذشته در عربستان سعودی جمع شده بودند گفت شیوع ویروس کرونا باعث شده این بانک ۰.۱ درصد از پیش بینی رشد اقتصاد جهان کم کند و احتمالاً شرایط از این هم بدتر خواهد بود.

آسیب جدی ویروس کرونا به اقتصاد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

بانک استاندارد چارترد در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که رشد اقتصادی کشورهای خلیج فارس امسال به خاطر تبعات منفی ویروس کرونا به پایین ترین سطح در سال های اخیر خواهد رسید.

بانک استاندارد چارترد اعلام کرد: با توجه به آنکه ویروس کرونا به تقاضای نفت، تجارت و گردشگری لطمه وارد می کند، رشد اقتصادی کشورهای خلیج فارس امسال به شدت کاهش خواهد یافت.

تحلیلگران اقتصادی بانک استاندارد چارترد تاکید کردند: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به شدت تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی جهان قرار خواهند داشت و به خصوص کاهش رشد اقتصادی چین، آن هم از دو طریق: نخست کاهش رشد تقاضای جهانی نفت و دوم افت تجارت و گردشگری.

تاکنون بیش از ۸۰ هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند، ویروسی که نخستین بار از چین شیوع پیدا کرده است. در روزهای اخیر تعداد موارد ابتلا به این ویروس در کشورهای نفت خیز خاورمیانه نیز افزایش یافته و موجب شده تا بسیاری از شرکتهای هواپیمایی ، پروازهای خود را محدود کنند.

این بانک پیش بینی خود نسبت به قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را به ۶۴ دلار کاهش داده است، این رقم پیش از این ۷۰ دلار اعلام شده بود.

در حالی که اوپک تصمیم گرفته است تا تولید نفت خود را با هدف برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا کاهش دهد، بخش زیادی از این کاهش تولید بر دوش عربستان سعودی خواهد بود. پیش بینی می شود رشد اقتصادی عربستان امسال به کمتر از یک درصد برسد، این رقم پیش از این ۲.۳ درصد اعلام شده بود.

عمان نیز که بخش زیادی از نفت خود را به چین صادر می کند، از تبعات منفی این ویروس در امان نخواهد بود. امارات متحده عربی و به خصوص دوبی که یک مرکز مهم تجاری و ترانزیتی در منطقه به شمار می رود، با تبعات منفی این ویروس و تاثیر آن بر اقتصادش روبرو خواهد شد.
پیش بینی می شود رشد اقتصادی امارات از ۲.۱ درصد به کمتر از ۱.۱ درصد خواهد رسید.

بارکیندو : به دنبال توافق جدید نفتی هستیم

دبیرکل اوپک اظهار کرد این گروه و متحدانش تعهد تازه‌ای برای رسیدن به توافقی نشان می‌دهند که بازارهای نفت دچار بحران ویروس کرونا را تثبیت خواهد کرد. اکنون که قیمت نفت در نیویورک به پایین ۴۶ دلار در هر بشکه نزول کرده است، همه نگاه‌ها به نشست هفته آینده اوپک خیره شده است.

شیوع ویروس کرونا تقاضا برای سوخت در چین را کاهش داده و رشد اقتصاد جهانی را در معرض تهدید قرار داده است اما اعضای گروه اوپک پلاس تاکنون در خصوص واکنش به تحولات اخیر بازار نفت به توافق نرسیده‌اند. در حالی که عربستان سعودی خواستار کاهش بیشتر تولید نفت است اما روسیه موضع محتاطانه‌ای اتخاذ کرده و با این پیشنهاد موافق نیست.

به گفته منابع آگاه، شرکت آرامکوی سعودی قصد دارد در مارس به دلیل افت تقاضا، ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت کمتری به چین عرضه کند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در مصاحبه‌ای در عربستان سعودی که مراسم حج خود را نیمه کاره گذاشت تا به هماهنگی نشست آینده اوپک کمک کند، اظهار کرد: تعهد جدیدی در این گروه برای دستیابی به توافق در خصوص یک اقدام مشترک و خنثی کردن اثرات نوسان شدید در بازار نفت وجود دارد.

این گروه قرار است نشست رسمی خود را در روزهای پنجم و ششم مارس برگزار کند و دستورالعملهای بهداشتی برای کارمندانش در دبیرخانه اوپک در وین و همچنین نمایندگان کشورهای عضو توزیع کرده است.

قیمت کالاها در نتیجه آمار تیره و منفی از تاثیر ویروس مرگبار کرونا، ریزش پیدا کرده‌اند. علاوه بر ریزش بیش از ۲۰ درصدی قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون، قیمت مس و نیکل هم افت شدید پیدا کرده اند در حالی که شاخص قیمت غله نیز با کاهش ماهانه روبروست. سرمایه گذاران برای فرار از ریسک به خرید طلا روی آورده‌اند و همزمان روند کاهش قیمت نفت برنت در روز جمعه ادامه یافت و اکنون از ابتدای هفته تاکنون حدود ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش کرد عربستان سعودی مایل است تولیدکنندگان گروه اوپک پلاس شامل روسیه با کاهش گروهی تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز موافقت کنند.

اقتصادهای متکی به صادرات انرژی از افت قیمتها تحت فشار قرار دارند اما روسیه در یک ماه گذشته با پیشنهاد عربستان سعودی برای برگزاری نشست اضطراری گروه اوپک پلاس مخالفت و اعلام کرد ترجیح می‌دهد زمان بیشتری برای تحلیل اوضاع صبر کند. روسیه که اقتصاد متنوع تری دارد می تواند راحت‌تر از عربستان سعودی افت قیمتهای نفت را تحمل کند.

با این حال الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اختلاف میان دو کشور را رد و اظهار کرده که از سطح همکاری بسیار راضی است.

دبیرکل اوپک اظهار کرد که شراکت اوپک پلاس از زمان تشکیل خود در اواخر سال ۲۰۱۶، در متوازن کردن بازارهای جهانی نفت موثر بوده است و همچنین به این هدف ادامه خواهد داد.

اخبار داخلی

بررسی لایحه بودجه ۹۹ از دوشنبه  در مجلس آغاز شد

بنابر اعلام هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جلسات علنی مجلس از روز دوشنبه ( ۶ اسفند) هر روز در دو نوبت به منظور بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و با حضور نمایندگان تشکیل می شود

فوری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس با کلیات لایحه بودجه ۹۹ مخالفت کردند

رئیس مجلس:

لایحه بودجه ۹۹ نیاز به عودت به دولت ندارد.

کمیسیون تلفیق از امروز باید لایحه را دوباره بررسی کند.

در جلسه غیرعلنی امروز مجلس درباره اینکه چگونه می‌توان لایحه بودجه سال آینده را اصلاح کرد با نمایندگان بحث و تبادل نظر صورت گرفت، همچین راهکارهای آیین نامه ای آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت شیوع«کرونا» با حضور نمکی

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک گفت:

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی برای بررسی میزان شیوع ویروس کرونا در کشور و راهکارهایی پیشگیری از شیوع گسترده بیماری آغاز شده است.

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

6

دبیر اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی:

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی‌کند

تابلوهای تبلیغاتی به دلیل عدم صحت ادعا جمع شدند

پاناسونیک (شرکت ژاپنی) دیگر از دادن قطعات به ایران خودداری می‌کند.

مجلس تا روز یکشنبه تعطیل شد

روز گذشته نمایندگان مشکوک ابتلا به کرونا و احمد امیرآبادی، نماینده قم که به گفته نمایندگان تست کرونای او مثبت شده بود، حاضر به ترک مجلس نشدند.

همین مساله باعث شد تا هیات رییسه مجلس از ترس شیوع این ویروس در مجلس، خانه ملت را تا یکشنبه هفته آینده تعطیل کنند.

اجلاسیه خبرگان رهبری لغو شد

بنا بر تصمیم  هیئت محترم رئیسه در راستای عمل به توصیه های پیشگیرانه، هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان که قرار بود در روزهای ۱۳ و ۱۴ اسفند ۹۸ برگزار شود به زمان دیگری موکول شد.

مسکن در تهران وارد کانال ۱۴ میلیونی شد

7

بهمن ماه امسال قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد اما از سرعت رشد آن نسبت دو به ماه گذشته کاسته شده است.

سبد معیشت کارگران تعیین شد

رییس کارگروه دستمزد شورای عالی کار:

سبد معیشت کارگران چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد که در مقایسه با سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است./ ایرنا

آسیبی که کرونا به اقتصاد ایران خواهد زد

در پی بالا رفتن آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران، که تا روز سه‌شنبه ۲۵ فوریه به ۱۶ کشته رسیده است، همسایگان ایران از جمله عراق و ترکیه مرزهای خود را به روی ایران بستند. با وجود تحریم‌های شدید آمریکا، ترکیه و عراق از معدود روزنه‌های امید اقتصاد ایران است.

بسته شدن مرز ایران با عراق و ترکیه به‌ عنوان بازارهای اصلی صادرات در پی شیوع کرونا به اقتصاد این کشور ضربه خواهد زد. این محدودیت‌ها ممکن است ماه‌ها برقرار باشد و اقتصاد ایران را که پس از ۱۸ ماه رکود شدید ناشی از بازگشت تحریم‌های ثانویه دولت ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ نشانه‌هایی از بهبود بروز داده بود، در هم بکوبد.

 

به استناد آمار صندوق بین‌المللی پول، به‌رغم انقباض ۹.۵ درصدی اقتصاد ایران در سال گذشته میلادی، «بخش‌های غیرنفتی رشد ۰.۹ درصدی در سه ماهه آخر سال داشتند که ناشی از بهبود وضعیت تولید بود».

میانگین صادرات ماهانه به عراق حدود ۶۵۰ میلیون دلار و میانگین صادرات به ترکیه بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار در یک سال گذشته بوده است.

اما اکنون این ویروس به‌گونه‌ای ایران را منزوی کرده است که تحریم‌ها نکردند و  صادرات غیرنفتی قادر نیستند به بازارهای منطقه برسند.

در پی بازگشت ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی ارزش پول ملی کاهش یافته است همچنین، باید خاطر نشان کرد ترس از شیوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد ایران بر بی‌ثباتی بازارهای ارزی کشور دامن خواهد زد و نرخ تورم را که رو به کاهش بود تشدید می‌کند.

میزان مصرف در یک سال گذشته، با وجود تورم ۴۰ درصدی، از ثبات خوبی برخوردار بود، اما بازاریان ایرانی، به رسم هر سال، روی رونق فروش در آستانه نوروز حساب کرده بودند.

با شیوع کرونا، حتی تقاضا برای قالی‌شویی، که بخشی از سنت خانه‌تکانی پیش از نوروز است، کاهشی ۴۰ درصدی نشان می‌دهد.

هم‌اکنون مقام‌های ایرانی در پی بیش از یک علاج‌اند.

پیوستن ۶۵٠ هزار سهامدار به خانواده بورس

جریان ورود سهامداران جدید و تزریق نقدینگی تازه به بازار سرمایه همچنان صعودی است

از هر ٧ ایرانی یکی سهامدار است

تحلیل شاخص :

شاخص_کل

1

شاخص کل در هفته گذشته با رشد خیره کننده خود توانست وارد کانال ۵۰۰۰۰۰ واحدی شود و در اخرین روز معاملاتی به ۵۳۰۰۰۰ واحد رسید. از نظر تکنیکال شاخص نیاز به اصلاح و پولبک به سقف کانال یعنی محدوده ۴۸۵۰۰۰ واحد را دارد. اما طبق مدلسازی صورت گرفته با استفاده از روش حرکت براونی هندسی(GBM) مبتنی بر یک میلیون شبیه سازی، نتیجه گرفته شد که شاخص با ادامه ورود نقدینگی به بازار طی ۳۰ روز آینده احتمال رشد تا ۵۵۰۰۰۰ واحد را دارد. همچنین طبق این شبیه سازی احتمال رسیدن شاخص به محدوده ۶۰۰۰۰۰ واحد در ۵۰ روز آینده وجود دارد و پس از آن شاهد اصلاحی یک ماهه خواهیم بود. بنابراین همان طور که در نمودار مشخص است هدف شاخص کل سطوح ۵۵۰۰۰۰ و ۶۰۰۰۰۰ واحد است که در مسیر رسیدن به این اهداف اصلاح معناداری نخواهیم داشت.

شاخص هم_وزن

وزن 2

طبق تحلیل از ۱۷۰۰۰۰ واحد گذشت و تا ۱۷۴۰۰۰ واحد نیز رشد کرد. هدف بعدی محدوده ۱۸۰۰۰۰ واحد است. در‌غیر‌این صورت ممکن تا محدوده ۱۷۰۰۰۰ واحد ممکن است اصلاح کند.

شاخص فلزات_اساسی

3

طبق تحلیل با تثبیت ۳۰۰۰۰۰ واحد از ۳۴۰۰۰۰ نیز گذشت با عبور از  آن هدف بعدی اش ۴۵۰۰۰۰ واحد است.

شاخص انبوه_سازی

سازی 1

طبق تحلیل به ۴۲۰۰ واحد رسید در صورت تثبیت در هدف بعدی تا ۶۴۰۰ واحد می‌تواند رشد کند. در غیر این‌صورت امکان رنج یا اصلاح تا میدلاین کانال هست.

شاخص دارویی

3

طبق تحلیل به ۷۴۰۰۰ واحد رسید. با تثبیت آن می‌تواند تا ۹۰۰۰۰ واحد رشد کند در غیر این‌صورت ممکن است ابتدا کمی در این محدوده رنج بخورد.

شاخص زراعت

3

طبق تحلیل در محدوده ۱۱۰۰۰۰ کمی رنج خورد. با تثبیت آن ابتدا تا ۱۷۰۰۰۰ واحد سپس تا ۲۲۰۰۰۰ واحد میتواند رشد کند.

شاخص خدمات_فنی

و مهندسی 1

طبق تحلیل در محدوده ۳۷۰۰ واحد رنج خورد. در صورت حمایت تا محدوده ۵۱۰۰ واحد رشد می‌کند.

شاخص اطلاعات واتباطات

ارتباطی 3

طبق تحلیل به سقف ۲۰۰۰۰  واحد رسید و تثبیت شد. حال با حمایت تا ۳۰۰۰۰واحد می‌تواند رشد کند. در غیر این صورت تا ۱۷۰۰۰ واحد اصلاح خواهد کرد.

شاخص رایانه

2

دقیقا طبق تحلیل تا ۴۰۰۰۰ واحد رفت.  با تثبیت و حمایت هدف بعدی  ۴۵۰۰۰ واحد است در غیر این صورت تا  ۳۸۰۰۰ واحد امکان اصلاح دارد.

شاخص خودرویی

2

طبق تحلیل تا ۷۰۰۰۰ واحد سقف کانال قبلی اصلاح کرد سپس دوباره تا ۸۰۰۰۰ واحد رشد کرد. در صورت حمایت تا ۹۰۰۰۰ واحد امکان رشد دارد.

شاخص سرمایه گذاری

گذاری 1

طبق تحلیل هفته گذشته شاخص توانست به هدف ۱۱۵۰۰ واحدی برسد و از این ناحیه کاهش یابد. برای هفته آتی احتمال اول اصلاح شاخص تا محدوده ۱۰۰۰۰ واحد است.

شاخص_شیمیایی

1

بعد از عبور از سطح ۳۰۰۰۰ واحد، شاخص در اخرین روز معاملاتی به وارد محدوده ۳۲۰۰۰ واحد شد و پس از آن کاهش یافت که نتیجه آن در پایان ساعت معاملاتی تشکیل کندل پین بار بود؛ با این توضیحات احتمال اول اصلاح شاخص تا سطح ۳۰۰۰۰ واحد و پس از آن بازگشت به روند صعودی است. احتمال دوم ادامه روند صعودی و شکست محدوده ۳۲۰۰۰ واحد و رسیدن به محدوده ۳۴۰۰۰ واحد است.

شاخص_نیروگاهی

شاخص نیروگاهی در اخرین روز معاملاتی با رسیدن به منطقه روانی ۱۰۰۰ واحد با کاهش مواجه شد و کندل پین بار تشکیل داد. با توجه به تشکیل این کندل به لحاظ تکنیکالی احتمال برگشت و اصلاح شاخص تا ۹۵۰ واحد وجود دارد. اما در صورت ادامه روند صعودی و شکست محدوده ۱۰۰۰ واحد انتظار رسیدن شاخص به محدوده ۱۱۰۰ واحد میرود.

شاخص ماشین الات

ـلات

با توجه به عبور موفق شاخص از محدوده روانی ۱۵۰۰۰۰ واحد، اکنون در حال رسیدن به هدف ۱۷۰۰۰۰ واحدی است که با احتمال بالا در روزهای اتی شاهد این اتفاق خواهیم بود.

شاخص کاشی سرامیک

2

شاخص در حالی که با کاهش مومنتوم روبرو شده است خود را به محدوده ۳۰۰۰۰ واحد رسانده و با توجه به این کاهش مومنتوم از نظر تکنیکالی احتمال اصلاح در این محدوده وجود دارد. اما اگر همچنان ورود نقدینگی به بازار بالا باشد احتمال شکست محدوده ۳۰۰۰۰ واحد و رسیدن شاخص به هدف ۳۵۰۰۰۰ واحد وجود دارد.

شاخص_قندوشکر

1

طبق تحلیل گذشته شاخص توانست از محدوده ۸۶۰۰۰ واحد عبور کند. در روزهای آتی احتمال رسیدن شاخص به محدوده ۹۵۰۰۰ واحد وجود دارد و پس از آن اصلاحی جزیی برای شاخص قند و شکر محتمل است. در صورت عبور شاخص از محدوده ۹۵۰۰۰ واحد هدف بعدی ۱۰۵۰۰۰ واحد است.

شاخص_بیمه

2

شاخص بعد از اینکه موفق به عبور از سقف ۲۸۰۰۰ واحد شد با تشکیل کندلی کم حجم احتمال پولبک به این سقف را بالا برده است. در صورت اتمام پولبک و تثبیت بالای این سقف مستعد رشد تا سقف کانال یعنی محدوده ۳۲۵۰۰ واحد است.

شاخص بانکی

شاخص مطابق تحلیل به هدف ۲۲۲۸ واحد رسید با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت صعودی بودن روند اهداف پیش روی شاخص ۲۳۷۰ و ۲۷۰۴ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطوح ۲۲۲۸ و ۲۱۱۱۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص چند رشته ای

ای

شاخص مطابق تحلیل به هدف ۵۰۹۱۴ واحد رسیده است و روی MA6 روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت صعودی بودن روند هدف پیش روی شاخص ۵۳۷۷۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۴۴۶۹۷ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص سیمانی

طی هفته معاملاتی گذشته شاخص به هدف ۵۰۳۰ واحد رسیده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند تا سطوح ۵۹۰۰ و ۶۲۷۷ واحد افزایش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۴۵۷۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص غذایی

1

شاخص مطابق تحلیل تا محدوده ۲۹۱۹۰ واحد افزایش یافت با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت ادامه روند صعودی اهداف پیش روی شاخص ۳۳۳۵۰ و ۳۷۸۶۰ واحد افزایش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطوح ۲۹۱۹۰ و ۲۷۷۱۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص فرآورده های نفتی

نفتی 1

در حال حاضر شاخص روی سطح MA6 روزه حمایت شده است و از سقف کانال بلند مدتی خود عبور کرده است با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت ادامه روند صعودی اهداف پیش روی شاخص ۱۸۵۸۳۹۵ و ۲۰۳۲۱۲۵ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۶۳۵۸۴۳ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص محصولات کاغذی

در روزهای معاملاتی گذشته شاخص محصولات کاغذی همچنان درگیر شکست سقف کانال میباشد با توجه به تایید اندیکاتورها در صورتیکه موفق به شکست سقف کانال شود هدف پیش روی شاخص ۱۳۸۶۸۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۲۱۰۱۶ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص لاستیک

1

در حال حاضر شاخص روی باند بالایی بولینگر حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند اهداف پیش روی شاخص ۱۵۴۷۴۰ و ۱۷۲۹۵۸ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۲۵۶۷۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص منسوجات

2

در هفته معاملاتی گذشته شاخص همچنان در محدوده ۵۸۴۸ واحد در نوسان بوده است و روی محدوده MA6 روزه حمایت شده است در صورتیکه روی این محدوده حمایت شود هدف پیش روی شاخص ۶۱۳۳ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطوح ۵۸۴۸ و ۵۵۵۳ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص محصولات فلزی

در هفته معاملاتی گذشته شاخص موفق به شکست سقف کانال شد در حال حاضر با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند هدف پیش روی شاخص ۲۰۰۱۴۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۶۰۲۴۰ واحد کاهش خواهد یافت

آپدیت تحلیل طلای_جهانی:

3

طلا طبق تحلیل تا ۱۷۰۰ دلار رشد سپس تا میدلاین کانال محدوده ۱۶۴۰ دلار اصلاح کرد و در آنجا رنج خورد.

با پایان رنج و ادامه حمایت تا محدوده ۱۸۰۰ دلار رشد می‌کند.

قیمت طلا در بازارهای جهانی با تشدید نگرانی از شیوع کرونا ویروس در سطح جهانی افزایش قیمت داشت. البته جمع‌آوری سود سرمایه‌گذاران، از افزایش بیشتر قیمت این فلز گران‌بها کاست.

آمار تلفات این ویروس در ایتالیا به ۷ نفر رسید که سبب شد این کشور شهرهایی که بیشترین آلودگی را دارند، قرنطینه شوند. مدارس در ایتالیا تعطیل شد و دولت حتی کارناوال ونیز را نیز متوقف کرد. کشورهای متعددی در خاورمیانه از شیوع کرونا ویروس رنج می‌برند.

دولت ترامپ در حال بررسی تخصیص بودجه اضطراری برای کنترل شیوع بسیار سریع کرونا ویروس است.

در بورس آتی شانگهای بیشترین حجم معاملات متعلق به قراردادهای تحویل ژوئن ۲۰۲۰ است.

آپدیت تحلیل نفت_برنت:

2

نفت به علت شیوع ویروس کرونا بعد از رسیدن به میدلاین کانال و محدوده ۵۸ دلار شروع به اصلاح تا ۵۲ دلار کرده است. امکان اصلاح بیشتر تا ۵۰ و حتی تا ۴۵ دلار را نیز دارد. در غیر این‌صورت پس از رسیدن به ۵۰ دلار و حمایت دوباره به کانال بازمیگردد.

آپدیت تحلیل بیت کوین:

کوین 1

بیتکوین طبق تحلیل در حال اصلاح تا فیبو ۷۸ درصد یعنی محدوده قیمتی ۸۵۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار است و در حال حاضر ۸۹۰۰ دلار است. ناحیه گفته شده برای ورود مناسب و ریسک به ریوارد خوبی دارد. سپس تا حدود ماه می تا ۱۱۰۰۰ دلار و میان مدتی ۱۳۵۰۰ دلار رشد می‌کند.

تاثیرات کروناویروس بر بیتکوین:

با ظهور کروناویروس در چین بیشترین تاثیر این ویروس بر بازار بورس چین ظاهر شد بطوریکه در روز اول حدود ۴۷۰ میلیون دلار متضرر شد، از طرف دیگر چین قطب ماینینگ و پیشرو در صنعت بلاکچین هست و سرمایه ها به سمت دارایی امنی مثل بیت کوین سرازیر شد.

بیت کوین در تنشهای بین ایران و امریکا نیز اعتبار خود را افزایش یافته دید و در کنار طلا بعنوان دارایی امن در شرایط بحرانی آزمایش خود را پس داده است.

سرمایه داران بزرگ چینی پس از ظهور این ویروس کشور را ترک کرده و مبادلات پولی خود را از هر نقطه ای از دنیا با بیتکوین انجام دادند.

پس از مدتی خبر قرنطینه اسکناس های چینی منتشر شد و بار دیگر تمرکز بر دارایی ای رفت که ناقل ویروس یا بیماری نباشد، همه این عوامل می‌تواند بعنوان دلایل فاندامنتال جهش قیمتی بیتکوین از ۷۰۰۰ تا به امروز باشد.

بسیاری از کارشناسان و متخصصان این حوزه معتقدند هنوز پدیده هالوینگ بیتکوین تاثیر قیمتی خود را آغاز نکرده، پس می توان انتظار داشت در ابتدای مسیر صعودی بیتکوین در سال ۲۰۲۰ بسر می بریم.

آپدیت تحلیل دلار:

3

دلار طبق تحلیل هدف ۱۵۰۰۰ تومان را تاچ کرد. قیمت فعلی ۱۵۷۰۰ دلار است و سپس میان مدتی هدف محدوده ۱۸۰۰۰ تومان را نیز داراست.

کرونا، شاخص دلار را کاهش داد

به‌دنبال هشدار مقامات بهداشت در ایالات متحده آمریکا درباره شیوع ویروس کرونا و احتمال کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو، شاخص دلار در معاملات روز  چهارشنبه کاهش یافت. طلا اما با رشد ۰٫۵ درصدی مواجه شد.

سهام مستعد رشد 

شوینده – سهم_پیشنهادی


با تثبیت ۲۶۲۰۰ و عبور از سقف کانال دو‌ساله هدف کوتاه مدتی ۳۱۰۰۰ ریال

حد ضرر ۲۴۰۰۰ ریال

شیران – سهم_پیشنهادی

با تثبیت ۱۶۴۰۰ هدف کوتاه مدتی ۲۶۰۰۰ ریال

حد ضرر ۱۴۵۰۰ ریال

رکیش –مناسب ورود

هدف: ۱۰۵۰ تومان، ۳۵ درصد

حدضرر: ۶۹۵ تومان، ۱۰ درصد

وبوعلی – واچ

درصورت عبور از مقاومت ۴۷۵ تومان مناسب ورود است.

هدف ۶۸۰ تومان، ۴۰ درصد

حد ضرر ۴۰۰ تومان، ۱۵ درصد

ثباغ -سهم پیشنهادی

1

در حال حاضر روی سطح MA6 روزه حمایت شده است در صورت حمایت روی این سطح با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت صعودی بودن روند اهداف ۷۷۹۰ و ۸۲۲۰ سقف کانال با در نظر گرفتن حد ضرر ۶۸۲۵

ثعمرا- سهم پیشنهادی

پس از عبور از سقف کانال و حمایت روی سطح ۶۱.۸ فیبو اهداف پیش روی سهم ۶۱۷۰ و ۶۷۰۰ و ۷۲۱۰ میباشد با در نظر گرفتن حد ضرر ۵۵۰۰

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *