اخبار خارجی:

طبق آمار جهانی اعلام شد؛ ویروس کرونا عامل کاهش تولید روی در چین

شیوع ویروس کرونای جدید و تعطیلات سال نو عواملی هستند که باعث کاهش تولید روی در چین طی ژانویه ٢٠٢٠ شدند.

احتمال انصراف اوپک از کاهش اضطراری تولید نفت

1 1

اوپک و متحدانش به دلیل مخالفت روسیه، احتمالا از برنامه برگزاری نشست اضطراری در ماه میلادی جاری به منظور بررسی کاهش بیشتر تولید نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا منصرف شده و به برنامه قبلی خود برای دیدار رسمی در مارس برمی‌گردند.

به گزارش ایران‌پترونت ، منابع آگاه در اوپک به بلومبرگ گفتند اگرچه عربستان سعودی از تلاش برای برگزاری نشست اضطراری دست برنداشته است اما گروه اوپک پلاس احتمالا طبق برنامه قبلی در مارس دیدار خواهد کرد زیرا هنوز نتوانسته است موافقت روسیه را برای کاهش بیشتر تولید نفت جلب کند.

عربستان سعودی در تلاش برای برگزاری نشست اضطراری و تصویب کاهش بیشتر تولید نفت بوده است زیرا شیوع ویروس کرونا باعث افت شدید تقاضا برای نفت شده است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که مصرف جهانی نفت به دلیل این که اپیدمی ویروس کرونا سفر و فعالیت اقتصادی در چین را کاهش داده است، در سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

کمیته فنی اوپک پلاس دو هفته پیش کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز تولید گروهی علاوه بر ۲.۱ میلیون بشکه در روز که این گروه در حال حاضر اعمال می‌کند، را پیشنهاد کرد با این حال روسیه از این پیشنهاد حمایت نکرد.

به گفته نمایندگان اوپک، از آنجا که افت تقاضای چین برای نفت باعث کاهش درآمدهای نفتی شده است، ریاض همچنان امیدوار است بتواند روسیه را برای کاهش تولید نفت مجاب کند.

روسیه نسبت به کشورهای منطقه خلیج فارس در برابر قیمت پایینتر نفت می تواند تاب بیاورد و در سه سال گذشته که شراکت اوپک پلاس شکل گرفت، معمولا تمایلی به همراهی با محدودیت عرضه نفت نداشته است.

تحلیلگران متعددی اظهار کرده اند که این گروه باید اقدام کند حتی اگر پیش از اعلام تصمیمات جدید، تا زمان دیدار رسمی خود در روزهای پنجم و ششم مارس دست نگه دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت نفت که اوایل ژانویه در نیویورک به بیش از ۶۵ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، برای نخستین بار در یک سال گذشته به پایین ۵۰ دلار سقوط کرد و هفته گذشته به حدود ۵۲ دلار رسید.

صندوق بین‌المللی پول : ویروس مرگبار کرونا می‌تواند اقتصاد چین و جهان را به چالش بکشد

کریستالینا جیورجیوا که برای شرکت در مجمع جهانی زنان به امارات سفر کرده است گفت امروز سهم اقتصاد چین از اقتصاد جهان ۱۹ درصد است و این رقم بسیار بزرگ‌تری از سهم اقتصاد این کشور در زمان بیماری سارس ( ۲۰۰۲-۲۰۰۳) است. بنابراین وقتی اتفاق بدی برای چین بیافتد برای بقیه جهان نیز خبر خوبی نخواهد بود. نکته مهم این است که آن ها دارند خیلی سخت روی مهار شیوع بیماری کار می کنند.

تاکنون ویروس کرونا جان بیش از ۱۷۶۰ نفر را گرفته و بیش از ۶۵ هزار نفر را مبتلا کرده است. به دنبال ثبت نخستین مورد ابتلا به کرونا در مصر، اکنون این بیماری در هر پنج قاره جهان گزارش شده است.

رئیس صندوق بین المللی پول در بخش دیگری از سخنان خود متوسط رشد اقتصادی جهان در سال جاری را ۳.۳ درصد پیش بینی کرد اما افزود که به خاطر کرونا ممکن است این رشد ۰.۱ تا ۰.۲ درصد کمتر نیز بشود. جیورجیوا با بیان این‌که هنوز نمی توان برآرود دقیقی از خسارت ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی ارائه کرد گفت: بخش بزرگی از زنجیره تامین و ارزش در سطح جهان تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته اند؛ گردشگری نیز همین طور و معلوم نیست این روند تا کجا ادامه داشته باشد.

پیش‌تر نیز جیورجیوا در خلال سفرش به آلمان با انتقاد از نهادها و کارشناسانی که اقدام به پیش بینی خسارت ناشی از کرونا می کنند گفته بود به دلیل کمبود اطلاعات کافی هنوز برای رسیدن به یک برآورد قابل اعتماد زود است و چنین کارهایی تنها باعث هرج و مرج بیشتر می‌شود.

علاوه بر صندوق بین المللی پول، بانک جهانی نیز با هشدار نسبت به پیامدهای کرونا بر اقتصاد جهانی از کشورها خواسته بود تا یک همکاری مشترک برای رسیدن به برنامه ای اثربخش در مقابله با کرونا را آغاز کنند.

این بانک ضمن اعلام آمادگی بر استفاده از منابع مالی خود در مقابله با ویروس کرونا از همه کشورها خواسته است تا آمادگی خود را در برابر شیوع این ویروس بالا ببرند تا از ایجاد یک اپیدمی ویروسی گسترده تر در سطح جهان طی ماه های آینده جلوگیری شود.

سازمان تجارت جهانی : شیوع ویروس کرونا افت تجارت کالا را وخیم‌تر می‌کند

سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی کرد که تجارت جهانی کالاها در ماه‌های آینده به دلیل اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت بازرگانی بین‌المللی، ضعیف خواهد ماند.

شاخص بارومتر تجارت کالای WTO در دسامبر به ۹۵.۵ واحد در مقایسه با ۹۶.۶ واحد در نوامبر رسید. رقم ۱۰۰ واحد به منزله رشد در سه ماه آینده منطبق با روندهای رشد میان مدت است  در حالی که رقم بالاتر از ۱۰۰ رشد بالاتر و رقم پایین ۱۰۰ رشد کمتر را نشان می‌دهد.

سازمان جهانی تجارت در این گزارش اعلام کرد تهدیدات سلامت و سایر تحولات جهانی در چند ماه نخست سال ممکن است شروع آهسته رشد تجارت را تضعیف کند.

حجم تجارت کالا در جهان طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۰.۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ افت کرد.

جدیدترین آمار بارومتر تجارت کالای WTO هیچ نشانی از بهبود پایدار تجارت ندارد بلکه در واقع نشان می‌دهد که تجارت جهانی بر مبنای سالانه ممکن است در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند با این حال این موضوع تا اواسط سال که آمار قابل دسترس خواهند بود، مشخص نمی‌شود.

افت تجارت در ماه‌های گذشته به دلیل کاهش حمل کانتینری و کالاهای کشاورزی بوده است و بررسی آمار سفارشهای صادرات، حمل هوایی بار و قطعات الکترونیکی اگرچه پایین‌تر از حد مبنا بوده‌اند اما به نظر می‌رسد تثبیت شده و در ماه‌های آینده رشد می‌کنند. با این حال تمامی زیرشاخصهای بارومتر تجارت کالا تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی بیماری کووید ۱۹ و نتیجه بخشی تلاشها برای درمان و مهار این بیماری قرار خواهند گرفت.

آمریکا و چین ماه میلادی گذشته توافقی را برای پایان دادن به مناقشات تجاری دوجانبه امضا کردند. در این بین انگلیس و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند پس از جدایی رسمی لندن از این بلوک، یک توافق تجاری منعقد کنند.

ایران به لیست سیاه FATF بازگشت

کارگروه ویژه اقدام مالی، اف ای تی اف(FATF) در جمعه اعلام کرد که ایران را به آن‌چه “لیست سیاه” این نهاد معروف شده، برگرداند.

یکی از مسئولیت‌های اف‌ای‌تی‌اف، اعلام کشورهایی است که قوانین لازم برای مبارزه با پولشویی را ندارند. فهرستی که هر چهار ماه در بیانیه عمومی این نهاد منتشر می‌شود و به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف معروف شده است.

پس از توافق هسته‌ای، ایران که چند سالی بود وارد این لیست شده بود، موقتاً از آن خارج شد؛ ولی حالا به دلیل برآورده نکردن همه شرط‌های اف‌ای‌تی‌اف، دوباره به این لیست اضافه شد.

 

اخبار داخلی :

ادامه رکورد شکنی  های بورس تا سال آینده

2 1

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه عزم دولت پررونق کردن بازار سرمایه است، گفت: اگر اتفاقی در عوامل اصلی بازار رخ ندهد، همچنان فضای مثبتی برای رشد بازار سرمایه و رکوردشکنی‌های جدید شاخص بورس برای امسال و سال آینده وجود خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، سلمان نصیرزاده علت عمده رشد شاخص بورس  را ورود جریان پرقدرت نقدینگی به بازار سرمایه مطرح کرد و افزود: جذابیت ورود نقدینگی به بورس برای صاحبان سرمایه ناشی از اعمال محدودیت‌های ایجاد شده از سوی بانک مرکزی مانند ارائه مدارک برای ورود و خروج مبالغ بیش از یک میلیارد تومان و قوانینی مبنی بر کاهش سرعت جریان نقد برای نقل و انتقال مالی به سایر بازارها بوده است که باعث شده بازار سرمایه پول‌های سرگردان را به واسطه ورود آسان‌تر نقدینگی نسبت به سایر بازارها به خود جذب کند.

وی گفت: اعمال افزایش سرمایه شرکت‌ها که در روند بازار سرمایه موثر هستند در ماندگاری نقدینگی در بورس کمک کننده خواهد بود.

نصیرزاده با تاکید بر اینکه سرعت جریان گردش معاملات در بازار به دلیل افزایش ورود جریان نقدینگی در بازار قابل توجه است، اظهار داشت: قیمت‌ها در بازار موازی به واسطه انتظارات تورمی افزایش یافته و نقل و انتقال در این بازارها به حدی نیست که پول‌ها به راحتی در این بازارها قادر به گردش باشند از این جهت اکنون بازار سرمایه محل مناسبی برای جذب نقدینگی‌های سرگردان شده است.

نشست خبری رئیس جمهور برگزار شد

روحانی، ساعت ۱۶ بعد از ظهر روز یکشنبه در نشست خبری به سوالات رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ داد

3

روحانی: با ضعف پای میز مذاکره نمی رویم/سال آینده سال خوبی خواهد بود

خبرمهم: رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تحریم ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت اعلام کرد که ما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نمی رویم.

به گزارش بخش سیاسی سایت خبرمهم ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی با تبریک ایام میلاد دختر پیامبر اسلام و قدردانی از حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: سالی که گذشت، مثل سال قبل سال پرماجرایی برای ایران بود. از آغاز سال  با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه‌ای بی سابقه در تاریخ ایران بود و بعد هم حوادث طبیعی غیرمترقبه دیگری  رخ داد. شهادت سردار سلیمانی که برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و در عین‌حال حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع ایشان نشان داد که مسیری که انتخاب کردند ادامه خواهند داد. همچنین حادثه هواپیمای اوکراینی که موجب تاثر همه مردم شد و حادثه‌ کرمان که برخی از هموطنان جان خود را از دست دادند.

تحریم ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت

وی افزود: برخلاف همه اینها مردم ایستادگی بی نظیری در برابر فشارهای خارجی از خود نشان دادند و در حالی که دشمن می خواست شرایط ما بسیار سخت باشد اما همه شاخصه های ما از لحاظ اقتصادی اجتماعی و امنیتی نشان می‌دهد که همه فشارهای آمریکایی ها را پشت سر گذاشتیم و نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری داریم هرچند فشارها افزایش یافته است.

روحانی با بیان اینکه این تحریم ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت، اظهار کرد: آنان می خواهند با فشار حداکثری به ما شرایطی را ایجاد کنند که دولت با ضعف به میز مذاکره برود اما این نشدنی است. ما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نمی رویم.

رییس جمهور گفت: وقتی آمارها را با سال‌های قبل از این دولت مقایسه می کنیم، می‌بینیم علی رغم تحریم و فشار داریم اقتصاد بدون نفت را برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه می‌کنیم و دیدیم که کشور بدون نفت قابل اداره است. البته ممکن است پیشرفت ما کند شده باشد، اما وقتی آمارها را در بخش انرژی کشاورزی گردشگری و صنایع نگاه می‌کنیم می‌بینیم که نه تنها شرایط ما مناسب است، بلکه آمارها می گوید که اولا ملت ما چقدر فداکارانه در این دو سال در صحنه بودند و چقدر خادمان ملت در سراسر کشور تلاش‌های خود را برای کشور انجام داده‌اند.

دشمن پای میز مذاکره باز می‌گردد

وی ادامه داد: ضمن تشکر از همه مردم اعلام می کنم که ما سال آینده هم همین روند را با قدرت ادامه می دهیم و بالاخره این دشمن خواهد بود که پای میز مذاکره باز می‌گردد و در شرایط عادلانه به میز مذاکره باز می‌گردند کما اینکه در گذشته هم آنها بودند که به میز مذاکره برگشتند، البته الان هم از ما می خواهند مذاکره کنیم، ولی شرایط عادلانه باید حاکم باشد.

روحانی تاکید کرد: سال آینده سال خوبی خواهد بود و پیشرفت اقتصادی خواهیم داشت و روند خود را ادامه می دهیم و در برابر این مشکلات تحریمی دشمن ایستادگی خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبر مبنی بر طرح پیشنهادی ایران به سازمان ملل در رابطه با طرح صلح هرمز، گفت: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت و حضور ایران امکان ناپذیر است.
وی ادامه داد: ما همواره دنبال امنیت در این منطقه بودیم. شهید سلیمانی ما جزو سردارانی بود که دنبال ثبات و امنیت در خاورمیانه و خلیج فارس بود. آخرین تلاشش هم در مسیر گفت و گو با نخست وزیر عراق بود که ناجوانمردانه به شهادتش رساندند.
کشورهای منطقه باید به صلح در منطقه استقرار ببخشند
رئیس جمهور تصریح کرد: این طرح به همه کشورهای عضو سازمان ملل و دبیر کل ارسال شد. به طور رسمی برای همه سران کشورهای منطقه ارسال کردم. برخی کشورهای منطقه به خوبی استقبال کردند و برخی پاسخ صریحی ندادند. ما همگان معتقد هستیم که کشورهای منطقه باید به صلح در منطقه استقرار ببخشند و همه کشورهای منطقه باید از صلح در منطقه برخوردار باشند. اگر بخواهیم برخی کشورها از صلح برخوردار باشند و برخی نه، به صلح پایدار نخواهیم رسید.
شرایط ما از دو سال پیش بهتر است
رییس جمهور در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات درباره پیغام های کشورهای دوست برای خارج شدن از بن بست برجام و نیز اینکه آیا در صورت انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا امکان دستیابی به توافق یا گشایش وجود دارد، یا نه، اظهار کرد: برای ما فرقی نمی کند چه حزبی در آمریکا حاکم باشد. منافع ملی برای ما مهم است. یک گروه در آمریکا معتقد است با فشار می تواند ایران را مجبور کند که آنچه می خواهیم انجام دهند و گروهی هم می‌گویند باید مذاکره شود در دولت قبلی آمریکا این توافق انجام شد که سخت هم بود، اما در زمان اجرای آن گروه دوم بر سر کار آمد و راهکار خود را تحمیل کردن مواردی به ایران اعلام کرد نه اینکه بخواهد با ایران توافق کند.
وی افزود: با فشاری که برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی وارد آوردند تصور این بود که اگر فشار حداکثری به ایران بیاورند طی سه یا چهار ماه ایران تسلیم می شود و ما مجبورمی‌شویم که آن پکیج پیشنهادی آمریکا را بپذیریم اما از آن روز ۲۰ ماه می گذرد و شرایط ما از دو سال پیش بهتر است، هم در منطقه و هم در کشور.
رییس جمهور با بیان اینکه آنان می خواستند بگویند که ما بدون توافق با آمریکا نمی توانیم زندگی را بگذرانیم، گفت: امروز کسی نیست که با چنین حرفی که آنان می زدند موافق باشد، و ما با کمی سختی زندگی می‌کنیم و این شرایط را پشت سر می گذاریم.
روحانی هیچ لیستی ندارد
روحانی در پاسخ به پرسش خبرگزاری تسنیم در ارتباط با فضای انتخاباتی گفت: امروز شاهد شور و نشاطی در جامعه هستیم و می‌خواهیم به حداکثر برسد. حتما انتخابات پرشور به نفع همه است. حتما امریکایی ها از انتخابات با حضور حداکثری خوشحال نمی شوند.
وی ادامه داد: نگران بودم نکند شرایط به گونه ای پیش برود که رقابت نباشد. وقتی رقابت باشد انتخابات سالم هم باشد مشارکت نمی شود.
روحانی تصریح کرد: در گزارشی که وزارت کشور به من داد، اعلام کرد هفتاد حوزه رقابتی نیست. من امروز ظهر پرسیدم آخرین گزارشی که دادند فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست. این برای من خیلی خوشحال کننده بود.
وی تصریح کرد: آنجاهایی که وزارت کشور اعلام می کند که حوزه رقابتی نیست باز هم مردم باید حضور پیدا کنند. ممکن است از حزب آنان نباشد اما همه ما هموطن هستیم آدم فردی را انتخاب می کند که اصلح تر است و برای کشور بیش تر مفید باشد.
روحانی تاکید کرد: دولت درانتخابات هیچ دخالتی ندارد، ما هیچ لیستی نداریم، روحانی هم هیچ لیستی ندارد. امیدوارم ما با مجلسی بسیار خوب و با روحیه جدید رو به رو باشیم.
شایعه استعفایم را شدیداً تکذیب می‌کنم
رییس جمهور در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر اینکه هر چند وقت یک‌بار شایعاتی در فضای مجازی در خصوص استعفای شما منتشر می شود، یک بار برای همیشه صریحا موضع خود را در این مساله مطرح کنید و اینکه به نظر شما این شایعات با چه هدفی مطرح می‌شود؟ گفت: استعفا معنا ندارد و از آغاز انتخابات که آمدیم به مردم وعده و قول دادیم و تا ساعت آخر ان‌شاءالله پای وعده و قول خود می‌مانیم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان این وعده‌ها را عملی کنیم.

روحانی ادامه داد: هیچ وقت به دنبال استعفا نبودم، ولی در همان روزهای اول دولت در حالی که هنوز مراسم تحلیف انجام نشده بود و مسائل اقتصادی آن روز مطرح بود خدمت رهبری گفتم که اگر کسی یا دولت بهتری وجود دارد که می تواند خدمت کند من حاضرم کنار بروم، اما ایشان شدیداً رد کردند و گفتند دوست دارم تا آخرین روز خدمت کنید.
رییس‌جمهور یادآور شد: در سال ۹۷ هم باز به دلیل مسائلی که در دولت پیش آمد همین موضوع را با ایشان مطرح کردم و ایشان این بار گفتند که من حتی یک ساعت زودتر هم اجازه نمی دهم که کار دولت خاتمه یابد. من این شایعه را شدیداً تکذیب می‌کنم، دولت تا آخرین روز پای کار خود می‌ماند.
هر زمان عربستان آماده باشد آماده گفت‌وگو هستیم
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار المسیره یمن که درباره ارتباط ایران وعربستان بود،‌ گفت: همواره کشورهایی بودند که برای ما پیغام هایی در این زمینه می آوردند مثل پاکستان، عراق و کشورهای اروپایی. ما همیشه پاسخ دادیم که مشکل ما پیچیده نیست و هر زمان عربستان آماده باشد آماده گفت‌وگو هستیم.
وی ادامه داد: مهم ترین مسئله در منطقه مسئله یمن است. عربستان فکر می کرد یمن را با چند هفته یا چند ماه می تواند تسلیم کند؛ اما تا امروز هم خودش گرفتار و هم مردم یمن را گرفتار کرده است.
روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوزش در یمن بردارد شرایط برای گفت و گو و مصالحه آماده‌ تر خواهد بود. ما معتقدیم مسئله یمن باید به خود مردم یمن واگذار شود و کشورهایی که دخالت کردند غرامت بدهند.
هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نمی برم
وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه علت مطرح کردن مسئله انتصابات به جای انتخابات از سوی او چیست؟ اظهار کرد: اگر این‌طور که شما می گویید رییس جمهوری درباره انتخابات بگوید حتما خوب نیست! اما من هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نمی برم. انتخابات رکن رکین است و همه ارکان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمده‌اند. همه حرف من از روز اول این بوده که نگذاریم انتخابات تبدیل به انتصابات شود.
روحانی تصریح کرد: اگر انتخابات نیست، پس چرا من اینهمه دعوت می کنم که مردم شرکت کنند اگر انتصابات است پس چرا من اینهمه اصرار می کنم که نهادهای نظارتی سخت گیری را کم کنند تا مشارکت بیشتر شود. اصلأ انتصابات نیست و حتما ما امروز انتخابات داریم.
رییس جمهور تاکید کرد: حالا ممکن است از فرایندها به طور کامل راضی نباشیم اما نباید به خاطر فرایندها همه انتخابات را رد کنیم و با صندوق ها قهر کنیم. من افتخار می کنم که در دو انتخابات با رای مردم انتخاب شدم اگر این نبود که من مشروع نبودم و بقیه نهادها هم مثل مجلس مشروع نبودند، پس ان‌شاءالله همه به صحنه بیایند و رای دهند.
مساله بنزین، تصمیم همه حاکمیت بود
وی در ادامه با اشاره به حوادث آبان ماه گفت: در آبان علامتی داده شد که غلط بود. در غروب جمعه علامت غلط داده شد. صبح جمعه مساله بنزین به مردم اعلام شد و خرید و فروش انجام می‌شد. غروب جمعه در فضای مجازی حرکت هایی شد که گویی موضوعی اختلافی است و شکاف حاکمیتی را به نادرست القا کردند. حتی عده‌ای گفتند یک‌شنبه صبح قیمت را بر می‌گردانیم؛ ذهن مردم را مغشوش کردند، در حالی که این تصمیم همه حاکمیت بود. تصمیم در شورای عالی اقتصاد که هر سه قوه عضو آن هستند گرفته شد و رهبری هم تایید کردند.
روحانی گفت: تا صبح یکشنبه این تردید را نشر می دادند. تا مقام معظم رهبری این موضوع را در بیاناتشان تصریح کردند. شب و روز دوشنبه مشکلی نداشتیم. مشکل در شنبه و یکشنبه بود و از شبهه افکنی آغاز شد.
برای ما مهم است که مسئولان آمریکا تغییر فکر دهند
وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار آزاد آمریکایی مبنی بر اینکه نظر او درباره تغییر رژیم در ایالات متحده چیست؟ اظهار کرد: آنچه برای ما مهم است این است که مسئولان آمریکا تغییر فکر دهند تغییر رژیم را نمی‌دانم. باید آنچه نفع ملت‌های منطقه و مردم آمریکا است را ترجیح دهند. باید کسی در کاخ سفید باشد که مسیری انتخاب کند که به نفع همه باشد. یکجانبه گرایی و اینکه آمریکا رهبر دنیاست باید از سوی کسانی که حاکم کاخ سفید می شوند کنار گذاشته شود اگر چنین شود ما از مشکلات عبور می‌کنیم.
رییس‌جمهور در پاسخ به سئوالی درباره حادثه هواپیمای اوکراینی چنین گفت: در زمینه هواپیمای اکراینی اشتباه موردی رخ داد. آنقدر این اشتباه عجیب و غریب بود که کسی باورش نمی شد.

روحانی ادامه داد: همین الان هم برایم سخت است، ما در جنگ بودیم. پدافند هوایی را می شناسیم، خودم هفت سال با پدافند هوایی آشنا بودم هیچ وقت چنین حادثه‌ای نداشتیم. خطای موردی عجیب و غریبی صورت گرفت؛ برای همه هم عجیب بود.
رئیس جمهور افزود: تا رفتند بازرسی کنند از روز پنجشنبه این موضوع در ذهن ما بود، اما مقام مسئول باید به ما می گفت. باید پنجشنبه غروب نتیجه اعلام می شد بجای شنبه صبح. این موضوع به اعتماد عمومی لطمه زد، اما تعمدی نبود.
وی بیان کرد: همان نیروی مسلحی که در طول تاریخ برای ما افتخارات زیادی آفریده است این خطا را به عهده گرفت و عذرخواهی کرد. من تشکر می کنم از سپاه پاسداران هم در ماجرای شهید سلمیانی جواب درست و قاطعی داد هم به مردم اطمینان داد دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار نیویورکر مبنی بر تعداد کشته های آبان ماه گفت: در این حادثه رسانه‌های خارجی مبالغه عجیب و غریبی کردند. صد نفر صد نفر بالا بردند تا هزار نفر را رد کردند. از ابتدا هم گفته بودم مشخص شوند کسانی که از نیروهای خودی، بسیج، انتظامی، مردم عادی و عابر مشخص شوند و آن هایی که جزو معترضین بودند، به مرکز نظامی تهاجم کردند مشخص شوند. این آمار در اختیار پزشکی قانونی کشور است آن ها می توانند اعلام کنند و مشکلی نیست. آمار واقعی با آمار در رسانه ها فاصله زیادی دارد.
می‌شد چند ساعتی زودتر ماجرای هواپیمای اوکراینی اعلام شود
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری برنا مبنی بر اینکه چرا وی به عنوان دولت دستور کلیر کردن آسمان کشور را در شب اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام نکرد و اینکه چرا زودتر ابعاد این حادثه برای مردم روشن نشد؟ گفت: در موضوع هواپیمای اوکراینی صبح چهارشنبه که حادثه رخ داد ما در دولت بودیم و آنچه که از سوی وزیر راه مطرح شد این بود که یک حادثه است که من همانجا پرسیدم که ورژن هواپیما چه بوده است؟ مثلاً از ورژن های پرحادثه بوده یا نه. بعد از ظهر همان روز نیز در شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای را داشتیم که برای موضوع عین الاسد برگزار شد و در آن جلسه هم گرچه هواپیما اوکراینی بحث ما نبود اما در پایان جلسه مطرح شد و بازهم موضوع حادثه مطرح بود نه چیز دیگر.
وی افزود: اما شب که با رییس جمهوری اوکراین صحبت کردم ایشان لحنش متفاوت بود و احتمالاتی را مطرح می کرد. شب پنجشنبه که من با ستاد کل صحبت می کردم احتمال خطا را می دادند و من همان وقت گفتم که اگر چنین حس می کنید همین الان اعلام کنید که گفتند هنوز ابهامات و شبهاتی وجود دارد و فردا جمعه که ساعت دو تا سه بعد از ظهر بود گفتند که دیگر موضوع خطای انسانی است و گفتم اعلام شود که گفتند در حال تنظیم بیانیه‌ در این زمینه هستیم. اما اولین لحظه‌ای که به صورت رسمی به من اعلام شد طی تلفنی از سوی رییس ستاد کل متوجه شدم که خطای انسانی محرز شده است و همان شب هم جلسه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و بیانیه ستاد کل هم آنجا خوانده شد و گفتیم که همین حالا موضوع را اعلام کنید که گفتند باشد اما اینکه همان ۱۲ شب اعلام نشد من تعجب کردم.
رییس جمهور گفت: در نهایت این موضوع صبح روز بعد اعلام شد، ولی می شد روند را تسریع بخشید تا چند ساعتی زودتر این ماجرا اعلام شود اما واقعا حادثه عجیبی بود و الان هم داریم موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که کار را با اوکراینی‌ها ادامه دهیم.
روحانی ادامه داد: در مورد کلیر شدن آسمان هم باید گفت که همه هواپیماها تردد می‌کنند. در شرایط خاص که باید مسیری بسته شود این موضوع را هواپیمایی کشوری باید اعلام کند، ولی اینکه چه کسی این را به این سازمان بگوید یا سازمان هواشناسی است یا ستاد کل نیروهای مسلح است که باید این را اعلام کنند. دولت در این زمینه مسئولیتی برای کلیر کردن اصلأ ندارد و همیشه روال همین بوده است.
مکانیزم ماشه به نفع هیچ کس نیست
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاز خبرگزاری الجزیره مبنی بر اینکه نظر او درباره به خطر افتادن برجام و فعال شدن مکانیزم ماشه چیست، اظهار کرد: صرف چند هفته آینده هیچ اتفاقی نمی افتد در برجام تعهداتی ما داریم و تعهداتی هم طرف مقابل. بعد از خروج آمریکا ما تعهدات خود را کاهش دادیم و امروز در فعالیت هسته‌ای به تعهدات برجام پایبند نیستیم، بلکه به آژانس پایبندیم.
روحانی تاکید کرد: بعد از این روندی که برخی کشورهای اروپایی طی کردند همان استفاده از مکانیزم ماشه بود که گفتیم چنین عملی از لحاظ حقوقی درست نیست و این را به آقای جوزف بورل هم در تهران گفتیم که او به نظر می رسید پاسخ من را پذیرفته یا لااقل برای آن جوابی ندارد.
رییس جمهور تصریح کرد: ما به اروپایی ها گفتیم که استفاده از این مکانیزم به نفع هیچ کس نیست و خودشان می دانند که در پایان آن چه اتفاقی می‌افتد. این را در نامه ای صریحا به رهبران کشورهای اروپایی اعلام کردم و آقای بورل هم گفت که فعلا

برای زمان نامعلومی این مکانیزم را کنار گذاشتیم و امیدواریم که اروپا هم راهی برای رسیدن به یک شرایط مناسب پیدا کند و همه به برجام بازگردیم.

رئیس‌جمهور در ارتباط با سرنوشت لوایح چهارگانه گفت: دعای ما این است که وقتی مجلس آینده تشکیل می شود و روز جمعه که مردم پای صندوق رای می روند مجلس و دولت با هماهنگی بیشتری روی این موضوع کار کنند.

وی ادامه داد: جای تاسف است که لوایح مختلفی به مجلس دادیم و برخی از آن ها مورد بررسی قرار نگرفت.

روحانی گفت: لایحه جامع انتخابات که ماه ها دولت روی آن کار کرد و لایحه بسیار خوبی بود و ما می خواستیم ماه ها پیش تصویب شود، متاسفانه کنار رفت. سه لایحه مهمی که برای مسئله شفافیت، تعارض منافع و فساد دادیم هنوز مورد رسیدگی نهایی قرار نگرفته است.

روحانی گفت: دولت دو لایحه مهم به مجلس داد یکی پالرمو و یکی الحاق به کنوانسیونی بود که برای مبارزه با مسائل مالی تروریسم بود. در مجلس هم خوب مورد بررسی قرار گرفتند شورای نگهبان هم فقط در یک مورد که قابل تقاهم بود مشکل داشت و مابقی را بررسی کرد.

رئیس جمهور گفت: اما متاسفانه این لوایح به مجمع رفت نه با روال معمولی که همیشه در مجمع می شناسیم. شورای نگهبان اگر ایراد گرفت و به مصلحت ندید آن وقت آن لایحه را به مجمع می فرستد که داوری کند. اخیرا مرسوم شده که گروهی در مجمع به عنوان ناظر و هیات عالی نظارت بیایند بگویند این لایحه ای که مجلس تصویب کرده با مصوبات مجمع نمی‌خواند.

روحانی گفت: این روند در قانون گذاری خیلی سابقه طولانی ندارد. مجمع که قرار بود اختلاف شورای نگهبان و مجلس را رفع کند خودش شده طرف دعوا. این دو لایحه گرفتار این روند شده است. این لوایح را که دولت به مجلس فرستاده قبول دارد، مدت ها فکر کرده بررسی کرده که به مصلحت کشور است مجلس هم به مصلحت دیده است. امام بیانی در آغاز تشکیل مجمع گفته اند،  اگر چیزی را دولت گفت مصلحت کشور و لازم است و کمیسیون مجلس همین تشخیص را داد و پارلمان هم این تشخیص را داد کافی است؛ حالا برای احتیاط جمعی را بین مجلس و شورای نگهبان تعیین می کنم.

رئیس جمهور یادآور شد: متاسفام از آنچه که پیش آمده اما از توان دولت خارج است. انقدر مکاتبه کردیم و نامه نوشتیم. مقام معظم رهبری صریحا فرمودند نسبت به لوایح دولت مخالفت ندارم. اما این لوایح در این پیچ  گرفتار شده است.

وی در ارتباط با تصمیم گروه ویژه اقدام مالی نسبت به ایران گفت: اما اینکه گروه ویژه چه نظری خواهد داشت، باید گفت ما تلاشمان را انجام می دهیم به لیست سیاه برنگردیم، باز دولت تلاشش را می کند. ما در لیست سیاه بودیم در دولت یازدهم به تعلیق دراوردیم تا مشکل حل شود این لوایح برای حل نهایی ارائه شده است. امیدواریم به لیست سیاه برنگردیم. در شرایط امروز روابط بانکی آنچنانی با دنیا نداریم که بگوییم مشکلی پیش می آید اما برای آینده ما مهم است.

روحانی گفت: مسئله اف ای تی اف مسئله یک کشور و دو کشور نیست. همه توافق کردن یا در لیست سفید و یا خاکستری هستند، فقط یک کشور در لیست سیاه است و آن هم کره شمالی است، امیدواریم باز هم آن هایی که مسئول هستند تلاش کنند تا مشکل حل شود.

به گزارش ایسنا، روحانی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری مهر در پاسخ به انتقاداتی که به دولت می‌شود گفت: کشور ما با تحریم بی سابقه ای رو به رو شده است. وقتی فشار وارد می شود حتما تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را داشتیم، چرا؟ چون برجام اجرا شد و توانستیم روابط بانکی داشته باشیم. از یک میلیون بشکه نفت به دو میلیون بشکه رسیدیم و زندگی مردم در ادامه بهتر می‌شد.

روحانی گفت: حتما که به اعتراض مردم گوش می دهیم. در گرانی بنزین هم می گویم چرا صبح و ظهر و شب جمعه خبری نبود؟ وقتی شکاف حاکمیتی به نظر مردم رسید این اعتراضات شد.

کلمه ناکارآمدی که دوستان رقیب بکار می برند درست نیست

وی تصریح کرد: کل اضافه درآمد بنزین به مردم داده می شود. تورم نقطه به نقطه ما از ۵۲ به ۲۶ رسید. دولت و مردم این کار را کرده اند. اینکه گفته می‌شود دولت ناکارامد است یعنی چه؟ مقایسه دولت امروز در تحریم با دولت های پیشین آسان است. ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در روز مصرف می کنیم. اینکه تولیدمان به یک میلیارد می رسد در پایان سال یعنی دولت ناکارامد است؟ اخر دولت پتروشیمی ما دو برابر می شود تا اخر دولت، بنزین‌مان بیش از دوبرابر می شود. این کلمه ناکارامدی که دوستان رقیب به کار می برند درست نیست. در شرایطی که فشار امریکا روی ماست باید به ما کمک کنند. حتما مجلس و قوه قضاییه و دولت تنها قدرتشان کم است.

وی خطاب به خبرنگار سئوال کننده گفت: شما گفتید من به شورای نگهبان انتقاد کردم. اسم نبردیم تا به حال. حالا انتقاد که اشکالی ندارد. ناراحت هستید دیگر انتقاد را تعطیل کنیم. در اجرای قانون که می توانیم نظارت کنیم. چه کسی متولی، ناظر و مسئول اجرای قانون اساسی است؟

روحانی گفت: ما در حضور مردم نقد می کنیم، این هم قابل قبول نیست؟

انتخابات ما واقعی است

وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فونیکس چین درباره ویروس کرونا و کمک های دولت ایران، گفت: ما از این حادثه بسیار متأسف هستیم . دولت ها برای مبارزه‌ با این ویروس تلاش می‌کنند و باید همه دولت‌ها برای عبور از این مسئله به هم کمک کنند. دولت چین روابط دوستانه خود را با ما حفظ کرده و در زمینه حفظ برجام و در شرایط سخت تحریمی، چین و روسیه روابط بسیار خوبی را حفظ کردند و می خواهیم که این روند را ادامه دهیم.

روحانی همچنین  در پاسخ به پرسش خبرنگار صدا وسیما درباره ادعای برخی مقامات آمریکایی در زمینه فرمایشی بودن انتخابات در ایران، گفت: ما هر یک سال و چند ماه یک انتخابات برگزار کرده ایم. ما چند ماه پس از انقلاب مردم را به صندوقهای آرا فراخواندیم و این یک اتفاق تاریخی و نادر است در تمام انقلاب‌ها. انتخابات ما واقعی است و مردم ما با آزادی کامل پای صندوق‌های رای می روند و در امنیت کامل انتخابات را برگزار کرده ایم و معتقدیم حضور مردم پاسخ خوبی به آمریکایی ها است و این حضور در تقویت ما و تضعیف دشمنان حتما تاثیرگذار است.

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی ترکیه درباره حل مشکل سوریه گفت: روند مذاکرات سوچی روند موفق و مهمی است. در سطح سران سه کشور هم بوده است و ادامه خواهد یافت. توافق و روند سوچی را نباید کنار بگذاریم. آقای اردوغان به صراحت در تمام جلسات تاکید کردند که یکپارچگی، وحدت و انسجام سوریه خیلی مهم است. کشوری نمی تواند از حاکمیت خود بگذرد به دلیل اینکه وقتی می‌خواهد با تروریست ها مبارزه کند عده‌ای می خواهند پناهنده شوند. امیدواریم باز هم بتوانیم همکاری سه کشور را ادامه دهیم .

همه نهادهای ما براساس انتخابات شکل گرفته است

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه سازندگی مبنی بر اینکه او چه تلاشی برای بهتر برگزار شدن انتخابات با شورای نگهبان داشته و اینکه مقصود وی از سخنانش درباره انتخابات در ۲۲ بهمن چه بود، اظهار کرد: سخنانم در ۲۲ بهمن این بود که اگر رژیم گذشته از مردم سوال می کرد و حاضر می شد نظر مردم را درباره نظام بشنود و از آنان نظرخواهی می‌کرد دیگر نیازی به انقلاب نبود و مردم می گفتند که چه می خواهند.

روحانی تاکید کرد: آنان این‌کار را نکردند و مردم هم در روند انقلاب حکومت مردمسالار را برگزیدند و یکی از دلایل آن هم همین بود که در هر موعد لازم از مردم درباره مسائل نظرخواهی شود.

وی با بیان اینکه امروز همه نهادهای ما براساس انتخابات شکل گرفته است، ادامه داد: رژیم گذشته انتخابات و نظر مردم را زیر پا گذاشت و قلدری کرد اما انقلاب ما با انتخاب، راه امام را برگزیدند و انقلاب کردند برای اینکه انتخابات زنده بماند.

روحانی با بیان اینکه سخن ما این است که انتخابات برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، اظهار کرد: در انتخابات پیش رو هم باید گفت که وقتی می آیم در سخنرانی صحبتی می کنم که در آن به مسئله مهمی اشاره می‌کنم، پیشاپیش بدانند که من تلاشم را کردم، پیام دادم، نامه نوشتم و حرف زدم اما به نتیجه نرسیدم، ولی اگر این را نگویم یعنی به مردم خیانت کردم و من حاضر نیستم به مردم خیانت کنم. حالا اینکه بیایم همه نامه هایی که به شورای نگهبان درباره انتخابات نوشتم و همه روندی که طی شده را جزء به جزء اعلام کنم فکر نمی کنم لازم باشد.

رییس‌جمهور افزود: ما الان مردم مان در برابر سه گزینه انتخاب محدود، انتخاب مطلوب و بدون انتخاب هستیم که از نظر برخی ممکن است انتخاب مطلوب امکان نداشته باشد اما آیا باید انتخابات محدود را هم کنار بگذاریم و کل انتخابات را کنار بگذاریم؟ این انتخابات ممکن است مطلوب صد در صد ما نباشد، اما امروز بهترین کار این است که برویم پای صندوقهای انتخابات و رای بدهیم.

مذاکرات ما با امارات هیچ وقت قطع نبوده است

روحانی سپس در پاسخ به پرسش خبرنگاری در ارتباط با مذاکرات ایران و امارات، گفت: آن مقداری که ما می‌دانیم کشورهای منطقه، امارات و چند کشور دیگر امریکا را بر حذر داشتند از جنگ با ایران. جنگ در منطقه به ضرر ایران، امارات، بحرین، قطر و همه کشورهاست. هیچ کشوری دیگر نفت نمی برد. اگر در این آبراه خلیج فارس جنگ شود برایشان خوب نیست. ما هم مخالف جنگ هستیم. امریکا هم نمی خواهد جنگ کند می داند جنگ برایش چه ضرری دارد. ترامپ برای انتخابات کار می کند و می داند جنگ انتخابات را شکست می دهد.

وی گفت: مذاکرات ما با امارات هیچ وقت قطع نبوده است. رده هایش فرق می کرد. در سطح سرویس ها و مقامات سیاسی با هم گفت و کو می کردند. امیدواریم اینکونه مذاکرات به نتیجه ثبات و صلح بین همه مردم های کشورهای منطقه بیانجامد.

هنوز زود است  قضاوت کنیم که در مجلس بعدی شرایط ما سخت می شود

وی در پاسخ به پرسش فرانس ۲۴ درباره اینکه با روی کارآمدن مجلس بعدی کار دولت سخت تر می شود یا نه و اینکه دولت او می تواند تحریم ها را رفع کند یا خیر اظهار کرد: این کار سختی است. دولت را زمانی تحویل گرفتم که در تحریم بودیم و البته شرایط به شکلی بود که خیلی امید به موفقیت در مذاکرات نبود، اما با امیدواری کار را دنبال کردیم و به نتیجه رسیدیم هرچند با تاخیر انجام شد اما انجام شد و بعد از آن با دولتی نااهل مواجهه داشتیم که با همه تمدن جهانی نااهلی می کند و تحریم حداکثری را به ما تحمیل کردند، اما اینکه موفق خواهیم بود که تحریم ها را زیر پا بگذاریم باید بگویم که ما از فرصت‌هایی که پیش آمده استفاده کردیم و در همین شرایط تحریم هم وارد به اتحادیه اقتصادی به اسم اوراسیا شدیم و در همین روند تحریم هم با کشورهایی برای زیرپا گذاشتن تحریم کار می‌کنیم و ضمنا طرح صلحی را هم پیش می بریم که با کشورهای منطقه شرایط بهتری را تجربه کنیم.

روحانی تاکید کرد: اما اینکه در مجلس بعدی شرایط ما سخت می شود هنوز زود است که قضاوت کنیم توقع من این است که دولت و مجلس بتوانند فارغ از اینکه کدام گروه در مجلس دست بالا را دارد و اصولگرایان بالاتر هستند یا اعتدالیون یا اصلاح‌طلبان، برای پیگیری لوایح ملی کار خود را دنبال کنند. ما نسبت به مجلس آینده هر فرم و شکلی داشته باشد چه اصولگرا باشد چه برخی شان اصولگرا نباشند کار ما این است که به قانون اساسی متعهد باشیم و این میثاق بین ما و مجلس باشد.

روحانی در پاسخ به خبرنگار روزنامه خراسان در ارتباط با کنترل نقدینگی گفت: به طور متوسط نقدینگی در ۵۰ سال ۲۵ درصد است. بانک مرکزی اعلام کرده است نقدینگی ۲۸ درصد است که بر مبنای بدی نیست. الان بانک مرکزی می گوید بر مبنای افزایش ذخایر بانک مرکزی نقدینگی بالا رفته است. بد هم نیست. این سه درصد این شکلی به وجود آمده است. نقدینگی را یا بدهی دولت ایجاد می کند یا با برداشت بانک ها ایجاد می شود. نقدینگی به طور طبیعی بالا می رود. در حدی تا ۲۵ درصد هم طبیعی است. الان بله نقدینگی ما کمی بالا رفته است اما دلیلش بد نیست. اصل صحبت درست است که باید به کنترل نقدینگی توجه کرد.

بر اساس این گزارش محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور ، فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رییس جمهور ،علی رضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور،  سید عباس موسوی سخنگوی وزات خارجه، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور ، مدیر عامل خبرگزاری ‌های داخلی و برخی مدیران مسئول رسانه‌ها در این نشست خبری حضور دارند.

خودکفایی دارویی در فشارهای بین‌المللی

4

رییس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت تولید دارو و ماشین آلات به روز دنیا در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، در عین حال از صرفه‌جویی ۲۴ درصدی در ارز دارو و تجهیزات پزشکی طی سال ۹۸ خبر داد. دیدارنیوز – رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم تقدیر از توانمندسازی‌های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و ایام دهه فجر، گفت: ما وظیفه داریم به عنوان یک مجموعه دولتی به شرکت‌های تولیدی دارو و تجهیزات پزشکی خسته نباشید بگوییم. البته این موضوع باید از در حد حرف بودن خارج و به مرحله عمل برسد تا با رفع موانع به تولید کنندگان کمک کنیم.

صرفه‌جویی ۲۴ درصدی در ارز دارو طی امسال

وی با افتخار آفرین خواندن تولیدات دارویی کشور، ادامه داد: در سال ۹۷ حدود ۳.۷ میلیارد دلار ارزبری حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را شاهد بودیم که این عدد در سال ۹۸ به ۳ میلیارد دلار رسید، یعنی حدود ۲۴ درصد کاهش یافت که می‌توان گفت سایر حوزه‌های تولیدی کشور تا این اندازه صرفه‌جویی و کاهش ارزبری نداشتند.

سهم ۶۰ به ۴۰ تولید و واردات در تخصیص‌های ارزی

شانه‌ساز در توضیح علت این صرفه‌جویی‌های ارزی گفت: تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و صادرات عامل این موفقیت بود؛ به گونه‌ای که سهم تولید امسال ۶۰ درصد و واردات ۴۰ درصد شد.

استفاده از ارزهای شرقی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با صرفه‌جویی‌های صورت گرفته توانستیم به سراغ ارزهای شرقی پیش برویم که خدمت بزرگی به سیستم بانکی کشور است. برنامه‌ریزی ما نشان می‌دهد که قصد داریم گام‌های بلندتری به سوی تولید برداریم که به هیچ وجه در حد شعار نیست و باید عملی شود. روند پیشروی به سوی تولیدات داخلی و خود کفایی از زمانی که فشار بین‌المللی و تحریم بر مردم ما اعمال شد، باعث شد توفیقات بیشتری را شاهد باشیم، امروز به جایی رسیدیم که از نظر تعداد افتتاح خط تولید دارو و تجهیزات پزشکی در حد بالایی قرار داشته باشیم.

وی در ادامه سخنان خود، اظهار کرد: بسیار خرسندیم که امسال برای دومین سال سندیکاهای تولید دارو و تجهیزات پزشکی دست به دست هم دادند تا چنین بزرگداشتی برگزار شود. امروز شرکت‌های دانش بنیان در حال تولید ماشین‌آلاتی هستند که در مرزهای دانش‌ دنیا قرار دارد و نکته‌ای که نباید مغفول بماند این است که رمز رسیدن به تولید ماشین آلات به روز دنیا، استفاده هم‌زمان از دانش‌های مختلف است.

شانه‌ساز آغاز این افتخارات را مربوط به پیش از انقلاب و همزمان با شعارهای انقلابی امام خمینی (ره) دانست و ادامه داد: اولین تحقق آن شعارهای والا، پیروزی انقلاب اسلامی بود و افتخارات اکنون سبب شده تبدیل به الگوی سایر کشورها باشیم.

وی افزود: خروج ارز دارو و تجهیزات پزشکی ما عدد بزرگی را به خود اختصاص می‌دهد. باید به این فکر باشیم که ارزهای وارد شده به کشور به موجب صادرات را به عنوان یک ارز غیر نفتی در کنار سبد ارزی کشور قرار دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پایان تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی را مجاهدین اصلی در نبرد اقتصادی دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم موانع را از سر راه شما برداریم.

در نشست FATF چه تصمیمی برای ایران اتخاذ می‌شود؟

نشست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) دیروز در پاریس آغاز به‌کار کرد. یکی از موضوعات مورد بررسی در نشست فوریه، روند پیشرفت ایران در عمل به رهنمودهای این گروه است. بر اساس بیانیه قبلی FATF، در صورت عدم پیوستن ایران به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، اقدامات تقابلی علیه ایران باز خواهد گشت. البته اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که مذاکرات سیاسی با چین و برخی کشورهای همسو برای کاهش دامنه اقدامات تقابلی آغاز شده و گروه مذاکره‌کننده در تلاش است که مجددا تعلیق بخشی از اقدامات تقابلی را تمدید کند.

نشست گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF از روز یکشنبه           در پاریس آغاز شده است و تا روز جمعه دوم اسفند ادامه پیدا خواهد کرد. در این نشست شش روزه بیش از ۸۰۰ نماینده از ۲۰۵ کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول، سازمان‌ملل و بانک جهانی حضور دارند و قرار است در آن مباحث متعددی با تمرکز بر اقدام جهانی برای رهگیری پول‌‌های با مبدا مجرمانه و تروریستی و کاهش خسارت آن به جوامع و مردم انجام شود. در بیانیه رسمی این گروه مهم‌ترین مسائلی که قرار است در این نشست ۶ روزه مورد بحث قرار بگیرند اعلام شده است.

نخست، پیشرفت گزارش سالانه بررسی اقدامات و عملیاتی است که توسط استاندارد‌ها و قواعد FATF در مورد دارایی‌های مجازی پوشش داده شده‌اند تا از سوءاستفاده از آنها برای مقاصد مجرمانه و تروریستی ممانعت شود. این مورد اثر احتمالی «ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت» و اطلاع‌رسانی FATF به کشورهای گروه ۲۰ را نیز شامل می‌شود.

بحث دیگر ارزیابی اقداماتی است که توسط کره‌جنوبی و امارات‌ متحده عربی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجمورد سوم اعلامی مربوط به ایران و پاکستان است. گروه اقدام مالی در نشست فوریه خود پیشرفت‌های ایران، پاکستان و دیگر کشورهایی که می‌توانند ریسک‌هایی را متوجه سیستم مالی جهان کنند را رصد خواهد کرد. به علاوه پیشرفت یکی از طرح‌های ابتکاری FATF برای مبارزه با گردش‌های مالی ایجاد شده از تجارت غیرقانونی حیات‌وحش، دیگر موضوع مورد بررسی خواهد بود. همچنین اتخاذ یک رهنمود پیرامون شناسایی دیجیتالی اشخاص و نیز تحولات رخ داده در تامین مالی داعش، القاعده و گروه‌های تروریستی وابسته به آنها از دیگر مسائل مورد بحث در این نشست خواهند بود.

دلار باز هم به زیر ۱۴هزار تومان برمی‌گردد/ تورم سال آینده کمتر از ۲۰ درصد است

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اجازه ادامه تلاطم در بازار ارز را نمی‌دهیم گفت: تصمیم اجلاس اف ای تی اف تاثیری در روابط و معاملات ما نخواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالناصر همتی در حاشیه ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع نظام بانکی در خدمت تولید در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه برنامه بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات اخیر در بازار ارز چیست گفت: قبلا هم گفته‌ام که این نوسانات ادامه‌دار نخواهد بود؛ برخی به خاطر اجلاس آتی اف ای تی اف تلاش می‌کنند التهابی در بازار ارز ایجاد کنند ولی همانطور که گفتم تصمیم اجلاس اف ای تی اف تاثیر معناداری در بازار ارز نخواهد داشت.

وی با اشاره به برخی خبرها و اظهارنظرهای دلال‌های ارزی مبنی بر اینکه سد مقاومت دلار ۱۴ هزار تومانی شکسته شد، گفت: ظرف یک سال قبل ۳ بار این سد مقاومت شکسته شد ولی باز با مدیریت بانک مرکزی تعادل به بازار برگشت و باز هم این اتفاق می‌افتد.

رئیس کل بانک مرکزی به افرادی که قصد ورود به بازار ارز را دارند توصیه کرد که ریسک دارایی‌های خود را هم در نظر بگیرند.

تصمیم اف ای تی اف هیچ اثری در روابط تجاری ایران نخواهد داشت

همتی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نظارت کامل و کافی در بازار ارز دارد  در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند اگر اف ای تی اف تصویب شود حتی ارتباطمان نیز با کشورهای دوست نیز از بین می رود گفت: هر کسی یک نظری دارد؛ اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد هنوز معلوم نیست. احتمال هست که بگویند ایران وارد لیست سیاه شود ولی احتمال  قوی‌تر این است که این کار را انجام ندهند چون بعید است خودشان وارد این مسیر شوند.

وی افزود: قبلا هم گفته‌ام هر اتفاقی درباره اف ای تی اف بیفتد از آنجایی که ۹۰ درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود نمی‌تواند تاثیری در این مقطع در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد.

وی با طرح این سوال که ایا فکر می‌کنید بانک‌های دنیا با ما همکاری می‌کنند ادامه داد: به خاطر تحریم آمریکا و فشاری که آمریکا به کشورهای دوست ما وارد می‌کند خیلی از بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند ولی چگونه از ابتدای سال ۳۵٫۵ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات انجام شده است؟ همین مسیر را باز هم ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: تاثیری که همه فکر می‌کنند با تصمیم اجلاس اف ای تی اف اتفاق نخواهد افتاد هر چند هنوز هم فکر نمی‌کنم این تصمیم اشتباه را بگیرند ولی باید صبر کنیم.

همتی در پاسخ به این سوال که آیا سوداگران دیگر نباید منتظر دلار بالای ۲۰ هزار تومان باشند گفت: آرزو بر جوانان عیب نیست!

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که برنامه بانک مرکزی برای جلوگیری از تاثیر افزایش نقدینگی بر تورم چیست گفت: رشد نقدینگی ۲۸ درصد بوده و طبق آمار غیررسمی تا آخر بهمن‌ماه نیز همین حدود بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین رشد نقدینگی در ۵۰ سال گذشته، ۲۵ درصد بوده است گفت: البته این خوب نیست ولی ما تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را مدیریت کنیم. ضمن اینکه نقدینگی در مجموع ۳ درصد نسبت به میانگین ۵۰ ساله رشد داشته است.

تورم سال آینده کمتر از ۲۰ درصد است

همتی دلیل رشد نقدینگی را رشد خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی اعلام کرد و افزود: بانک مرکزی چند میلیارد دلار ارز خریده است و به خاطر خرید این ارزها برای افزایش ذخایر بانک، کمی رشد نقدینگی از میانگین ۵۰ سال گذشته بالاتر رفته است. برخی به اشتباه می‌گویند که رکورد میانگین شکسته شد در حالیکه میانگین رکورد نیست و ماکسیمم رکورد تلقی می‌شود.

تحلیل شاخص ها:

شاخص_کل

شاخص طبق تحلیل های گذشته توانست به هدف خود در محدوده ۴۷۵۰۰۰ واحد برسد. درصورت ادامه ورود نقدینگی و صعودی بودن شاخص میتوان هدف ۵۰۰۰۰۰ واحد را برای شاخص درنظر گرفت. اما درصورتیکه شاخص موفق به عبور از سقف کانال نشود باید انتظار اصلاح تا محدوده ۴۴۵۰۰۰ واحد را داشت.

شاخص هم_وزن

وزن 1

طبق تحلیل با رسیدن ۱۵۰۰۰۰ واحد کمی اصلاح و سپس تا ۱۵۶۰۰۰ واحد رشد کرده است. پس از آن می‌تواند تا محدوده ۱۷۰۰۰۰ واحد حرکت کند در‌غیر‌این صورت ممکن است در بدترین حالت تا محدوده ۱۴۶۰۰۰ واحد اصلاح کند.

شاخص فلزات_اساسی

2

طبق تحلیل با تثبیت ۲۷۰۰۰۰، از ۳۰۰۰۰۰ واحد نیز گذشت با عبور از  آن هدف بعدی اش ۴۵۰۰۰۰ واحد است.

در غیر این صورت ابتدا تا ۲۷۰۰۰۰ واحد اصلاح می‌کند.

شاخص انبوه_سازی

1

با رسیدن به میدلاین کانال در محدوده ۳۳۰۰ تا ۳۶۰۰ واحد میتواند نوسان کند سپس ابتدا تا ۴۱۰۰ و در هدف بعدی تا ۶۴۰۰ واحد رشد کند.

شاخص زراعت

2

طبق تحلیل از هدف ۱۰۸۰۰۰ واحد عبور کرد و در محدوده آن کمی رنج خورد. با تثبیت آن ابتدا تا ۱۷۰۰۰۰ واحد سپس تا ۲۲۰۰۰۰ واحد میتواند رشد کند.

شاخص دارویی

2

بعد از کمی رنج با رسیدن به ۶۰۰۰۰ واحد و تثبیت آن می‌تواند تا ۹۰۰۰۰ واحد رشد کند در غیر این صورت تا محدوده ۵۲۰۰۰ اصلاح‌خواهد کرد.

شاخص اطلاعات واتباطات

ارتباطی 2

طبق تحلیل با تثبیت ۱۵۲۸۸ و عبور از آن به سقف ۲۰۰۰۰  واحد رسید سپس می‌تواند تا ۳۰۰۰۰واحد رشد کند. در غیر این صورت تا ۱۷۰۰۰ واحد اصلاح خواهد کرد.

شاخص خدمات_فنی

مهندسی 1

طبق تحلیل کمی در محدوده

۴۰۰۰ واحد رنج خورد و سپس تا ۳۷۰۰ کف کانال اصلاح کرد. در صورت حمایت تا محدوده ۵۱۰۰ واحد رشد می‌کند.

شاخص خودرویی

1

طبق تحلیل ابتدا تا میدلاین کانال محدوده ۷۳۰۰۰ واحد اصلاح کرد. سپس در حال اصلاح تا ۷۰۰۰۰ واحد سقف کانال قبلی ست. در صورت حمایت پس از آنا ابتدا تا ۷۶۰۰۰ سپس تا ۹۰۰۰۰ واحد امکان رشد دارد.

شاخص فرآوره_نفتی

1

طبق تحلیل پس از پایان پول بک و حمایت در حال حرکت به سمت میدلاین کانال محدوده ۱۸۰۰۰۰۰ واحد است. با تثبیت اهداف بعدی ۲۰۰۰۰۰۰ و ۲۶۰۰۰۰۰ واحد هستند.

شاخص سرمایه گذاری

گذاری

شاخص با اتمام پولبک به محدوده ۱۰۴۷۴ واحد و بازگشن به روند صعودی به سمت محدوده ۱۱۵۰۰ واحد در حرکت است.

شاخص_شیمیایی


طبق تحلیلهای گذشته شاخص توانست هدف ۲۷۵۰۰ واحد را بشکند و بالای آن تثبیت شود. هدف بعدی شاخص برای هفته آینده محدوده ۳۰۰۰۰ واحد است.
شاخص_نیروگاهی


شاخص نیروگاهی هفته گذشته با مومنتوم بالایی به محدوده ۹۳۰ واحد رسید. با توجه به کندل روز چهارشنبه که بصورت پین بار است احتمال اصلاح در این شاخص میرود. در صورت اصلاح انتظار میرود شاخص تا محدوده ۸۷۰ واحد کاهش یابد. اما درصورت صعودی بودن شاخص انتظار افزایش تا محدوده ۱۰۰۰ واحد میرود.
شاخص ماشین الات


شاخص در هفته گدشته خود را به محدوده ۱۵۰۰۰۰ واحد رساند و در این محدوده مقاومتی نوسان کرده است. در صورتیکه موفق به عبور از این سطح شود مستعد رشد تا محدوده ۱۸۰۰۰۰ واحد خواهد بود.
شاخص کاشی سرامیک

1
شاخص هفته گدشته توانست از هدف ۲۴۰۰۰ واحد با مومنتوم بالایی عبور کند. در حال حاضر هدف بعدی شاخص محدوده ۳۰۰۰۰ واحد است که به سمت آن در حرکت است.
شاخص_قندوشکر

شکزر
شاخص قند و شکر در محدوده سقف قبلی خود در ۸۵۰۰۰ واحد قرار دارد و درصورت شکست این سقف احتمال اینکه تا ۹۶۰۰۰ واحد رشد کند بالا میرود.
شاخص_لاستیک

2
شاخص با رسیدن به محدوده ۱۱۷۸۵۰ واحد با اتمام اصلاح به روند صعودی خود بازگشته و انتظار میرود به سمت سقف قبلی یعنی ۱۳۰۰۰۰ واحد رشد کند.
شاخص_بیمه

1
شاخص هفته گذشته در محدوده ۲۶۰۰۰ واحد رنج شده، درصورت بازگشت به روند صعودی انتظار میرود تا محدوده ۲۸۰۰۰ واحد رشد کند.
شاخص رایانه

1
دقیقا طبق تحلیل با رسیدن به محدوده ۳۷۰۰۰ تا نزدیکی‌میدلاین کانال اصلاح کرد. میتواند تا محدوده۳۴۰۰۰ هم اصلاح کرده سپس به سمت ۴۰۰۰۰ واحد برود. در غیر این صورت تا ۳۲۰۰۰ واحد امکان اصلاح دارد.

شاخص بانکی

ها
با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت صعودی بودن روند اهداف پیش روی شاخص ۲۲۲۸ و ۲۳۷۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطوح ۲۱۱۰و ۲۰۴۵ واحد کاهش خواهد یافت
شاخص سیمانی


در هفته معاملاتی گذشته شاخص همچنان در محدوده ۴۷۳۰ واحد نوسان داشته است در حال حاضر روی محدوده MA20 روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند هدف پیش روی شاخص ۵۰۳۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۴۵۷۰ واحد کاهش خواهد یافت
شاخص غذایی

به جز قند
در حال حاضر شاخص بین سطوح MA6 و MA12 روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند انتظار افزایش شاخص تا محدوده ۲۹۱۹۰ واحد را خواهیم داشت در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۲۳۴۴۱ واحد کاهش خواهد یافت
شاخص چند رشته ای

رشته ای
شاخص مطابق تحلیل به هدف الگوی cup ۴۸۶۵۰ واحد رسیده است با توجه به تایید اندیکاتورها مبنی بر صعودی بودن روند اهداف پیش روی شاخص ۵۰۹۱۴ و ۵۳۷۷۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۴۴۶۹۷ واحد کاهش خواهد یافت
شاخص محصولات کاغذی

1
شاخص طی روزهای معاملاتی گذشته به سقف کانال واکنش اصلاحی نشان داده است و در صورت ادامه روند نزولی شاخص تا سطح ۱۰۹۸۸۴ واحد کاهش خواهد یافت در غیر اینصورت در صورت افزایش تا سطوح ۱۲۱۰۱۶ و ۱۲۷۹۹۰ واحد افزایش خواهد یافت
شاخص محصولات فلزی

فلزی
در حال حاضر شاخص روی سطح MA6 روزه حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت ادامه روند صعودی اهداف پیش روی شاخص ۱۶۰۲۴۰ واحد سقف کانال و ۱۷۷۲۴۶ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۱۳۷۵۵۰ واحد کاهش خواهد یافت
شاخص منسوجات

1
شاخص پس از برخورد به سقف کانال تا محدوده ۵۸۴۸ واحد کاهش خواهد یافت با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت صعودی بودن روند اهداف پیش روی شاخص ۶۱۳۳ واحد سقف کانال خواهد بود در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۵۵۵۳ واحد کاهش خواهد یافت

آپدیت تحلیل بیت کوین:

ک.وین

از لحاظ فاندامنتالی هالوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) بیتکوین حدود ماه می اتفاق می‌افتد. چون تعداد محدوده برای حفظ جریان شبکه احتمال رشد قیمتی برای بیتکوین تا ماه می هست.

از حیث تکنیکالی بیتکوین در حال پایان موج ۱ با تثبیت ۱۰۷۰۰ دلار و‌ ورود به موج اصلاحی ۲ است. مخصوصا اینکه حمایت مهم ۹۵۰۰ دلار رو نیز رد کرده. پیش‌بینی میشه تا فیبو ۷۸ درصد یعنی محدوده قیمتی ۸۵۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار ریزش کنه و این ناحیه برای ورود مناسبه و ریسک به ریوارد خوبی داره. سپس تا حدود ماه می تا ۱۱۰۰۰ دلار و میان مدتی ۱۳۵۰۰ دلار رو نیز تاچ کنه.

آپدیت تحلیل طلای_جهانی:2

طلا طبق تحلیل به رشدش ادامه داد و‌ در حال عبور از میدلاین کانال فرضی یعنی محدوده ۱۶۴۰ دلار و حرکت به سمت هدف ۱۸۰۰ دلار است. پس از آن می‌تواند اصلاح اندکی داشته و میان مدتی باز هم رشد کند.

با توجه به اینکه طلا از لحاظ فاندامنتالی قیمتش به شدت متاثر از ریسک گریزی جهانی و وضعیت اقتصادی چین و آمریکاست. با شیوع بیماری کرونا در چین و رکود اقتصادی آن به این علت و کاهش سهام آسیای شرقی نیز احتمال صعود طلا زیاد است.

آپدیت تحلیل نفت_برنت:

برنت 1

نفت بعد از رسیدن به خط ۵۸ دلار کمی صعود و سپس دوباره به این خط بازگشت. با اتمام پول بک میتواند ابتدا تا محدوده ۶۲ دلار و با تثبیت آن تا ۶۹ و سپس با حمایت بیشتر تا ۷۵ دلار صعود کند.

چون وقتی حمایت ۵۲ دلار شکسته شد از روی نگرانی و عدم رسیدن به ۴۰ دلار عرضه نفت کاهش پیدا کرد.

در تحلیل نفت فاندامنتال اهمیت فراوانی دارد.

هر چه واردات چین بیشتر شود تقاضا کاهش پیدا کرده و تولید کننده ها از قیمت راضی نخواهند بود به همین علت عربستان در حال مذاکره برای کاهش عرضه هست و این خود علت محکم تری برای رشد قیمت نفت است.

آپدیت تحلیل دلار:

2

دلار از مقاومت ۱۴۰۰۰ تومان عبور کرده با تثبیت آن امکان صعود تا ۱۵۰۰۰ تومان و سپس میان مدتی محدوده ۱۸۰۰۰ تومان را نیز داراس

 

سهام مستعد رشد :

سهگمت – پیشنهادی

هدف: ۲۰۴۸ تومان، ۲۰ درصد

حدضرر: ۱۵۸۰ تومان، ۶٫۵ درصد

خکاوه -پیشنهادی

هدف: ۴۳۰ تومان، ۳۵ درصد

حدضرر: ۲۸۶ تومان، ۱۰ درصد

وملی- پیشنهادی

الگوی مثلث‌ خنثی تشکیل داده و در حال حرکت به سمت موج f هست. مناسب_ورود

هدف کوتاه مدتی: ۱۰۰۰۰۰ ریال

با تثبیت ۱۰۰۰۰۰ ریال شناوری سهم بالا و رشد شارپی خواهد داشت.

حد ضرر عبور از ۸۵۰۰۰ ریال.

قشیر – پیشنهادی

الگوی مثلث‌ خنثی تشکیل داده و در حال حرکت به سمت موج f هست. مناسب_ورود

هدف کوتاه مدتی: ۲۹۰۰۰ ریال

با تثبیت ۲۹۰۰۰ ریال میان مدتی

حد ضرر عبور از ۲۴۰۰۰ ریال.

ثباغ – پیشنهادی

گذشت از مقاومت ۶۲۷۰ ریال و اهداف پیش روی ۷۸۰۰ و ۹۰۰۰ و ۱۰۵۳۰

قاسم – پیشنهادی

در حال حاضر در کف کانال حمایت شده است با توجه به تایید اندیکاتورها در صورت افزایش تا اهداف ۵۵۲۹۴ و ۵۹۳۸۰ افزایش خواهد یافت

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *