تحلیل هفته اول اردیبهشت ماه ۹۸

اخبار خارجی

1 1
ابراز تاسف اتحادیه اروپا از عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران:

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:
اتحادیه اروپا از توقف اعطای معافیت از تحریم نفت ایران متأسف است
این اقدام می‌تواند موفقیت توافق هسته‌ای با ایران را تضعیف کند
تا زمانی که ایران به‌طور کامل و مؤثر به اجرای برجام پایبند باشد، به این توافق متعهد می‌مانیم.

جایگزین ریالی بودجه نفتی:

آمریکا معافیت خریداران نفت از ایران را تمدید نکرد. به‌نظر هدف اصلی این تصمیم، افزایش شوک‌های اقتصادی در ایران است. فارغ از قدرت عملیاتی این تصمیم، تراز تجاری و تراز مالی دو منطقه هدف آمریکا در دور جدید جنگ اقتصادی است.

پادزهر سیاست‌گذار در مقابل اهداف جدید آمریکا چیست؟ در حوزه تراز مالی باید استفاده از جایگزین‌های ریالی نهفته در اقتصاد ایران اولویت باشد. اولین منبع ریالی، اصلاح یارانه‌های پنهان و آشکاری است که انحراف در اهدافش پررنگ است.

برآوردها نشان می‌دهد که حجم این یارانه‌ها به ۸۹۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ۶ برابر کل درآمد نفتی دولت در بودجه سال‌جاری (۱۴۲.۵ هزار میلیارد تومان) است.

در کنار این، کاهش فرار مالیاتی، حذف معافیت‌های غیرضرور و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، عایدی سرمایه، و… می‌تواند بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی جدید برای دولت خلق کند. اگر به این فهرست، مولدسازی دارایی‌های دولت نیز اضافه شود، بودجه از نفت بی‌نیاز خواهد شد.

برای حفظ تراز تجاری نیز، پاسداری از ذخایر ارزی موجود و به حراج نگذاشتن آنها، شرط اول و تسهیل امر صادرات برای تجار، شرط دوم است. در این حوزه نرخ ارز باید به گونه‌ای باشد تا علاوه بر افزایش جذابیت بازگشت ارز، بازار را از تقاضاهای سفته‌بازی و غیرضرور نجات دهد.

اگر دولت واکنش مناسبی نشان ندهد و در وضعیت منفعلانه به سر ببرد، کسری بودجه با تشدید جدی مواجه خواهد شد و تورم به سمت اعداد تاریخی حرکت خواهد کرد.

 

تاثیر عدم تمدید معافیت های نفتی ایران بر اقتصاد جهان:

در پی عدم تمدید معافیت نفتی ایران از سوی آمریکا، حالا کشورهای عمده خریدار نفت، نارضایتی خود از وضعیت را اعلام می کنند.
ایران که از اردیبهشت ماه سال گذشته با تشدید تحریم ها روبروست و کاهش عرضه نفت به بازارهای جهانی را تجربه می کند، در موقعیتی تازه قرار گرفته است.
دیروز، بازار نفت در واکنش به تصمیم کاخ سفید با رشدقیمت‌ها روبرو شد.
داستان ضرر و زیان ناشی از تصمیمات امریکا تنها به اقتصاد جهان و ایران ختم نمی‌شود. اقتصاد آمریکا نیز از قبل تصمیمات اتخاذ شده از سوی رییس جمهور جنجالی این کشور، یعنی ترامپ متضرر خواهد شد.

2 1

گاردین: پایان معافیت‌های نفتی علیه ایران برای کسب وکار آمریکا‌یی‌ها هزینه‌بر است

روزنامه انگلیسی گاردین:
تهدید جلوگیری از حضور ایران در بازار نفت بر قیمت نفت اثر گذاشت و باعث شد تا بهای نفت به حدود ۷۵ دلار در هر بشکه افزایش یابد.
بهای نفت احتمالا در هفته‌های پیش رو به بشکه‌ای ۸۰ دلار می‌رسد.
هدفی است که رئیس‌جمهور آمریکا آن را دنبال می‌کند، هزینه‌های سنگینی برای کسب وکار آمریکایی‌ها خواهد داشت. / فارس

3 1

ونزوئلا واردکننده نفت شد! اولین بار در ۵ سال اخیر

آخرین باری که ونزوئلا نفت وارد کرد در سال ۲۰۱۴ بود که نفت الجزایر را برای ترکیب با نفت فوق سنگینی که به Blend ۱۶ معروف بود، استفاده کرد.

تولید نفت در ونزوئلا به رکورد پایین جدیدی سقوط کرد و این کشور را که صاحب بزرگترین ذخایر نفت جهان است، برای نخستین بار در پنج سال اخیر به واردات واداشت.

 

5 1
صفر کردن صادرات نفت ایران، قیمت بنزین در آمریکا را صعودی می‌کند

دونالد ترامپ ماههاست به سایر کشورها هشدار می دهد که باید بین تجارت با ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند .حالا ترامپ نشان میدهد چقدر در مورد لغو معافیت ها از تحریم های نفتی ایران جدی است.

اقدام ترامپ آمریکا را در تقابل با خریداران نفت ایران قرار داد که از جهاتی مختلف برای آمریکا اهمیت دارند . از چین گرفته تا کره جنوبی هند و ترکیه.

اسکات مادل، مدیر گروه راپیدان انرژی گفت: وقتی قیمت نفت در سطح فعلی است، دولت آمریکا می تواند به ایران سخت بگیرد ولی وقتی قیمت نفت به سمت ۷۵ دلار پیش می رود، باید کمی در مقابل اجرای تحریم‌ها انعطاف پذیر باشد.

 

عدم تمایل ترکیه به خرید نفت عربستان به جای ایران:

ترکیه از خرید نفت بیشتر از عربستان سعودی و امارات عربی متحده بیزار است و این در حالی است که آمریکا در تلاش برای تحت فشار قرار دادن صادرات نفتی ایران است. ایران در حال حاضر سومین تأمین کننده بزرگ نفت خام برای بزرگترین اقتصاد در خاورمیانه محسوب می شود.

براساس گزارش شبکه تی آر تی ترکیه, مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا اعلام کرد: “نفت ایران ارزان نیست, اما یک تفاوت عمده” با بهای نفت خام عربستان سعودی و امارات عربی متحده وجود دارد. او همچنین گفت: “آمریکا در حال اتخاذ یک تصمیم است و می خواهد همه کشورها به آن پایبند باشند. چرا ما باید این بها را بپردازیم؟”

دولت ترامپ در حال پایان دادن به معافیت های تحریمی است که اجازه می داد شماری از کشورها از جمله ترکیه با گذشت یک سال از زمان خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای سال دو هزار و پانزده, بتوانند به واردات نفت از ایران تحت تحریم ادامه دهند.

ترکیه در حال مقاومت در مقابل ایده خرید نفت از دو هم پیمان آمریکا است که ضد ایران هستند. این ها کشورهایی هستند که روابطشان با آنکارا در پی قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در اکتبر گذشته, تیره شد. ترکیه همچنین همواره با اعمال فشار از سوی آمریکا بر ایران مخالف بوده است و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سال گذشته اعلام کرد: “هدف از اعمال چنین تحریم هایی به هم زدن توازن در جهان” و نقض قوانین بین المللی و دیپلماسی است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به آنکارا در هفته گذشته اعلام کرد ایران و ترکیه قصد دارند یک ساز و کار مالی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی پیدا کنند.

ترکیه همواره از مراودات تجاری با همسایه شرقی خود دفاع کرده است و آن را یک الزام راهبردی می داند.
پیوتر ماتیس تحلیلگر رابو بنک و مستقر در لندن در سخنانی گفت: “نفت ایران می تواند یک منبع دیگر مناقشات دیپلماتیکی بین آنکارا و واشنگتن باشد, زمانی که روابط بین آنها به سبب تأکید ترکیه بر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه, پر تنش است.”

بر اساس گزارش ریچارد نفیو که مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا آن را منتشر کرد, چین, هند و ترکیه لزوما به کاهش واردات نفت از ایران و به صفر رساندن آن متعهد نیستند و آمریکا مجبور خواهد بود “بر سر مفاد خارج شدن آنها از ایران و آماده شدن برای مقابله با عدم پایبندی آنها” مذاکره کند.

بر اساس جدیدترین ارقام رسمی موجود, در ماه ژانویه, ایران بیش از دوازده درصد از واردات نفتی ترکیه را تأمین کرد. عراق با بیست و چهار درصد تأمین کننده اصلی نفت ترکیه بود و روسیه هم پانزده درصد از نفت وارداتی ترکیه را تأمین کرد. عربستان سعودی با چهار ممیز سه درصد در رتبه هشتم قرار گرفت. ترکیه در ماه ژانویه فقط گازوئیل از امارات عربی متحده وارد کرد.

چاووش اوغلو اعلام کرد در همین حال, خط لوله های نفتی عراق که به ترکیه می رسند به شدت آسیب دیده اند و این موضوع سبب محدود شدن حجم صادرات نفت عراق شده است.

در حالی که این موضوع سبب محدود شدن گزینه های ترکیه می شود, این کشور همچنان در ارتباط با روی آوردن به کشورهای خلیج فارس محتاطانه عمل می کند.

چاووش اوغلو با اشاره به عربستان سعودی و امارات عربی متحده گفت: “پالایشگاه های ما با خرید نفت از آنجا سازگار نیستند.” او افزود: “فن آوری آنها باید ارتقا پیدا کند. و به همین دلیل, آنها باید برای مدتی تعطیل شوند. از سوی دیگر, این اقدامی پرهزینه است.”

عربستان و‌ امارات در بلند مدت نمی توانند خلا نفت ایران را پر کنند:

عربستان و امارات به تنهایی قادر هستند در کوتاه‌مدت ۱.۵ برابر صادرات نفت ایران، افزایش تولید داشته باشند.

به نقل از منابع اگاه متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران طی ماه‌های گذشته ۱.۱ میلیون بشکه بوده، اما عربستان در کوتاه‌مدت قادر به افزایش یک میلیون بشکه و امارات نیز ۵۰۰ هزار بشکه به تولید خود است.

عراق نیز اعلام کرده است آماده افزایش ۲۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت است.
آمریکا نیز تولید روزانه نفت را به بالای ۱۲ میلیون بشکه رسانده است.

این کشور سال گذشته روزانه دو میلیون بشکه صادرات نفت و محصولات نفتی داشت که نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریبا دو برابر شده است. اوج‌گیری صادرات آمریکا در حالی است که تولید نفت آن در سال گذشته به طور متوسط حدود ۱.۲ میلیون بشکه کمتر از سطح کنونی بود.

آمریکا خود نفت نیز وارد می‌کند و در کل واردکننده خالص نفت خام است، اما از اواخر سال آینده میلادی پیش بینی می‌‌شود به صادرکننده خالص نفت تبدیل شود. در همین سال، تولید آمریکا به ۱۳.۴ میلیون بشکه اوج خواهد گرفت و این رشد در سال‌های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت.

روسیه طی سال گذشته میلادی ۵۵۶ میلیون تن تولید نفت و میعانات گازی داشت و از ابتدای سال جاری میلادی تولید خود را به‌ خاطر توافق کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان کاهش داده است.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان متعهد شده‌اند در نیمه اول سال ۲۰۱۹ تولید روزانه خود را ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند.

برای سال ۲۰۱۸ روسیه افزایش دو میلیون تنی (روزانه ۴۰ هزار بشکه) تولید را برنامه ریزی کرده است. بدین ترتیب در نیمه دوم سال انتظار می رود تولید این کشور از دو منبع افزایش داشته باشد: پایان توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان و به تبع آن توقف محدودیت تولید برای روسیه؛ همچنین رشد برنامه ریزی شده تولید نفت روسیه نسبت به سال ۲۰۱۸.

در همین حال روز سه‌شنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در صفحه توئیتر خود نوشت: «هیچ‌گاه فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نخواهد رسید. کف فروش نفت ایران را مناسبات دوجانبه تعیین می‌کند، نه بلوف‌های سیاسی ترامپ و پمپئو.»

این در حالی است که با استناد به بانک سرمایه‎گذاری «آر‌بی‌کا کاپیتال مارکت» نوشته است عدم تمدید معافیت‌های نفتی باعث خواهد شد تولید نفت ایران حدود ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

همچنین گلدمن ساکس گزارش داد که توقف صادرات نفت تاثیر چندانی بر قیمت‌های نفت و بازار نخواهد داشت و نهایتا ۹۰۰ هزار بشکه از تولید ایران خواهد کاست، اما هم اکنون حدود دو میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت اضافی در جهان موجود است

 

7

رکورد قیمت نفت شکسته شد:

🔹قیمت نفت روز سه‌شنبه پس از این که واشنگتن اعلام کرد همه معافیت‌های نفتی ایران تا ماه مه خاتمه پیدا خواهد کرد و واردکنندگان را برای توقف خرید از تهران تحت فشار قرار داد، نزدیک به بالاترین رکورد سال ۲۰۱۹ ایستاد.

 

وزارت برق عراق:

عراق هیچ جایگزینی برای واردات گاز از ایران ندارد و توقف واردات از این کشور، عراق را از چهار هزار مگاوات برق محروم خواهد کرد/ صداوسیما

وزارت نیرو: بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا ۷۸ درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شود.

دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه ۱۸۰ شرکت دولتی در سال ۹۶ زیان ده بوده اند، اعلام کرد سازمان برنامه و بودجه در اجرای مفاد ماده واحده قانون بودجه ۹۶، ۷ اقدام مغایر قانون صورت داده است. / فارس

پزشکیان: آنهایی که پاسخگو نیستند مخالف پیوستن ایران به «FATF» هستند / من که مجری هستم می‌گویم نمی‌شود بدون پیوستن در برخی زمینه‌ها کار کرد و باید به FATF بپیوندیم

8 1

روند نزولی تجارت با چین:

بانک کونلون چین که برای حوالجات مرتبط با ایران تا ۱۰٫۵% کارمزد شارژ میکند، از ۱۱ اردیبهشت خدمات خود را به مشتریان ایرانی بطور کامل متوقف میکند! … شرکت PetroChina زیر مجموعه CNPC مالک عمده این بانک بوده که با توجه به داد و ستد سهام آن شرکت در بورس نیویورک، زیر فشار #ترامپ و خطر تحریم است

#کامودیتی قبلا اشاره شد که استراتژی آمریکا احتمالا بجای کاهش صادرات نفت ایران، بروی کنترل منابع مالی حاصل از صادرات متمرکز خواهد شد تا بازار نفت را از التهاب دور نگه دارد … این اقدام بانک کونلون در همین راستا بوده و منابع مالی حاصل از صادرات نفت به چین را محدود کرده و صادرات چین به ایران که عمدتا مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای است، را کاهش خواهد داد (منحنی فوق)

9

سنگ_آهن ایران:
صادرات رو به بالا با شتاب!

حادثه معدن وله در برزیل باعث کاهش صادرات این کشور و رشد قیمت جهانی سنگ آهن شده … که عامل رشد تقاضا و نزدیک به ۷۶% ارزش صادرات ایران در بهمن ماه نسبت به دی ماه است!👍🏻

عملکرد سال ۱۳۹۷: ۱۷٫۱ میلیون تن به ارزش ۸۴۱ میلیون دلار!
صادرات اسفندماه = ۱۲۸ میلیون دلار (رشد ۳۰%+) … ۲۳% ارزش آن مربوط به گندله به وزن ۲٫۷ میلیون تن و ۴۸% ارزش آن کنسانتره به وزن ۵٫۵ میلیون تن است

10

یوان
ارزش برابری پول چین نسبت به دلار در بازارهای جهانی رو به بهبود است … رییس جمهور چین امروز گفت که این کشور اقدام به تضعیف پول خود در مقابله اقتصادی با کشورها نخواهد کرد و اجازه تعادل در ارزش یوان را داده و نقش بازار را در تعیین نرخ آن افزایش میدهد

پس لرزه های تحریم نفت ایران در هند:

به دنبال تصمیم اخیر آمریکا برای تمدید نکردن معافیت‌های خرید نفت از ایران روند افزایش قیمت سوخت در هند و کاهش ارزش روپیه در برابر دلار از دو روز گذشته آغاز شده است.

امروز (پنجشنبه) قیمت بنزین و گازوئیل در اکثر ایالت‌های هند با افزایش قیمت همراه بوده است و در حال حاضر هر لیتر بنزین به ۷۳.۰۲ روپیه (حدود ۱۴ هزار تومان) فروخته می‌شود.

قیمت گازوئیل نیز افزایش یافت، به طوری که نرخ یک لیتر به ۶۶.۵۴ روپیه (حدود ۱۳ هزار تومان) رسید.

در کنار افزایش قیمت سوخت، ارزش روپیه نیز در برابر دلار کاهش داشته است و هر دلار برابر با ۷۰ روپیه معامله می‌شود.

11 1

چشم‌ انداز دو ساله بازارها:

بانک جهانی جدیدترین گزارش خود از چشم‌انداز بازارهای کالا را تحت عنوان «شوک‌های‌ قیمت موادغذایی؛ کانال‌ها و پیامدها» منتشر کرد.

قیمت‌های انرژی در کانال‌های متفاوتی حرکت کرد؛ چون از یکسو «اوپک» با کاهش تولیدات خود منجر به افزایش قیمت طلای سیاه شد و از سوی دیگر رکوردزنی صادرات شیل آمریکا اثرات منفی بر قیمت‌های گاز طبیعی و به‌طور مستقیم زغال‌سنگ برجای گذاشت.

درخصوص چشم‌انداز قیمت نفت که در ۲۰۱۸ میانگین بشکه‌ای ۶۸ دلاری را تجربه کرد، «بانک جهانی» ضمن در نظر گرفتن احتمال برداشته شدن معافیت نفت ایران از تحریم‌ها، پیش‌بینی کرده است در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب روی سطوح ۶۶ و ۶۵ دلاری بایستد.

با توجه به آغاز ضعیف قیمت‌های انرژی در آغاز ۲۰۱۹، «بانک جهانی» پیش‌بینی کرده است میانگین این قیمت‌ها در سال‌جاری ۴/ ۵ درصد پایین‌تر از سطوح ۲۰۱۸ قرار گیرند؛ پیش‌بینی‌ای که نسبت به گزارش ماه اکتبر کاهشی بوده است.

 

 

بدهکارترین کشور اروپایی کدام است ؟

در خصوص میزان بدهی کشورهای عضو، بالاترین نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۲۰۱۸ متعلق به یونان با ۱۸۱.۱ درصد بوده است و پس از این کشور، ایتالیا با ۱۳۲.۲ درصد، پرتغال با ۱۲۱.۵ درصد، قبرس با ۱۰۲.۵ درصد، بلژیک با ۱۰۲ درصد و فرانسه با ۹۸.۴ درصد قرار دارند.🔹مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی اعلام کرد کسری دولت‌های اروپایی در منطقه یورو به ۰.۵ درصد و در اتحادیه اروپا به ۰.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی آنها کاهش یافته است. در این گزارش که بر اساس آمارهای اعضا در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ تهیه شده است از سیستم حسابرسی ملی استاندارد اروپایی مصوب سال ۲۰۱۰ استفاده شده است.

در پایان سال ۲۰۱۸، بیشترین مازاد بودجه متعلق به لوکزامبورگ با ۲.۴ درصد بوده است و پس از این کشور، بلغارستان و مالت هر دو با ۲ درصد، آلمان با ۱.۷ درصد، هلند با ۱.۵ درصد و یونان با ۱.۱ درصد قرار دارند. کشورهای جمهوری چک، سوئد، لیتوانی، اسلوونی، دانمارک، کرواسی و اتریش نیز دیگر کشورهایی بوده اند که دچار مازاد بودجه بوده اند.

 

خداحافظی روسیه با دلار :

روسیه وابستگی ذخایر خارجی خود را به دلار تا ۵۰ درصد کاهش داده و در این مسیر از افزایش ذخایر طلا کمک می‌گیرد.🔸اشتیاقی بین کشورها ایجاد شده که سلطه دلار را در بازارهای جهانی کاهش دهند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که در سالهای پس از جنگ جهانی دوم در کنفرانس «برتون وودز» در ژوئیه سال ۱۹۴۴ سیستم اقتصادی جهان که براساس اندیشه‌های «هری دکستر وایت» و «جان مینارد کنز» بر پایه دلار شکل گرفت، کشورهای جهان متضرر شدند.🔸در این میان تعدادی از کشورها که روسیه و چین از پیشتازان هستند، تصمیم گرفته‌اند با پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه ارزهای ملی را جایگزین دلار کنند. در ادامه این تلاش‌ها، آنها ذخایر طلای خود را افزایش می‌دهند تا به عنوان سپر دفاعی در برابر آفندهای دلار باشد.

 

چند قدم تا بسته شدن تنگه هرمز مانده! / پیامدهای بسته شدن تنگه هرمز چیست؟

تا زمانی که اقتصاد جهانی تا حد زیادی متکی بر عرضه نفت است، با بسته شدن تنگه هرمز، شاهد افزایش شدید قیمتها خواهیم بود و این مساله باعث ایجاد هراس در تمام بازارهای جهانی می شوددر واکنش به تصمیم کاخ سفید در مورد پایان دادن به معافیتهای واردات نفت ایران برای برخی دولتها، مسئولان ایرانی بار دیگر بسته شدن تنگه هرمز را مطرح کردند.🔺تنگه هرمز شریان استراتژیکی است که تولید کنندگان نفت در خاورمیانه را با بازارهای اسیایی، اقیانوس آرام، اروپا و آمریکای شمالی مرتبط می کند، از این رو، از دهه ها پیش، همواره در قلب تنشهای منطقه ای قرار داشته و این نخستین بار نیست که تهران تهدید به بستن تنگه هرمز می کند.

نرخ تورم نقطه به نقطه در نخستین‌ماه سال از مرز ۵۱٫۴ درصد عبور کرد و به این ترتیب خانوارهای ایرانی در این‌ماه برای خرید یک سبد کالاها و خدمات یکسان ۵۱٫۴ درصد بیشتر از فروردین‌ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند

 

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۲۳ تا ۲۵ آوریل ۲۰۱۹:

 

مس: در قیمت ۶۴۲۹ دلار در هر تن باز و با ۶۳۷۴٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۴۳۷ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۸۵۴٫۵ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۸۵۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۸۵۳ دلار و روند بازار نزولی بود.
روی: در قیمت ۲۸۸۰ دلار در هر تن باز و با ۲۸۶۹٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۸۸۰ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
نیکل: در قیمت ۱۲۴۸۰ دلار در هر تن باز و با ۱۲۲۵۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۲۴۸۰ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۱۲۵ دلار در هر تن باز و با ۱۹۶۵۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۱۲۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۹۲۵ دلار در هر تن باز و با ۱۹۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۲۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات چینHFE در هفته ی گذشته ۲۲ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۷۳۵۷ دلار در هر تن باز و با ۷۲۷۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۷۳۶۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۹۰ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۱۰۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۱۱۹ دلار و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
روی: در قیمت ۳۲۱۵ دلار در هر تن باز و با ۳۲۲۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۳۲۴۰ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
نیکل: در قیمت ۱۳۸۱۰ دلار در هر تن باز و با ۱۴۵۲۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۹۳۲ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۲۰۷۰ دلار در هر تن باز و با ۲۱۷۵۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۲۰۷۰ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
سرب: در قیمت ۲۴۴۷ دلار در هر تن باز و با ۲۴۶۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۴۷۵ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.

بازار فلزات #لندن LME روز جمعه ۱۹ آوریل برای تعطیلات جمعه ی پاک بسته بود.
فلزات_جهانی
تحلیل_روز

پس از انتشار آمار ناامید کننده خانه سازی ایالات متحده، شاخص دلار آمریکا در معاملات تعطیلات در حالت نزولی قرار دارد.

مسکن ایالات متحده شروع به کاهش ۰٫۳٪ در ماه گذشته به میزان سالیانه ۱،۱۳۹ میلیون واحد کرد که پایین ترین سطح از ماه می ۲۰۱۷ است. اداره بازرگانی در روز جمعه ۱۹ آوریل این گزارش را تایید کرد. داده های مسکن در ماه فوریه به ترتیب به میزان ۱٫۱۴۲ میلیون واحد به جای ۱،۱۶۲ میلیون واحد اعلام شده است.

اقتصاددانان تحت نظارت رویترز پیش بینی کرده اند که در ماه جون مسکن آمریکا شروع به افزایش ۱٫۲۳ میلیون واحد می کنند.

 

واشنگتن پست: پامپئو دوشنبه صبح ۲۲ آوریل پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام می‌کند
واشنگتن پست به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد، روز دوشنبه صبح، وزیر خارجه آمریکا اعلام خواهد کرد که از روز دوم ماه می، واشنگتن دیگر هیچ معافیت جدیدی برای خرید نفت از ایران اعطا نخواهد کرد.

دلار آمریکا در روز دوشنبه ۲۲ آوریل در برابر سبد ارزها در معاملات ضعیف قرار گرفت و پشتیبانی کمی از داده های منتشر شده دریافت کرد که نشان می دهد فروش خانه های ایالات متحده در ماه مارس در مقایسه با محدودیت های عرضه کاهش یافته است.ا

 

انجمن ملی مسکن آمریکا (NAR) روز دوشنبه ۲۲ آوریل گزارش داد که فروش خانه های موجود در آمریکا در ماه مارس به ۴٫۹٪ رسیده است که به میزان سالیانه ۵٫۲۱ میلیون واحد کاهش یافته است. فروش در ماه فوریه به ۵٫۴۸ میلیون واحد رسید ۵٫۵۱ میلیون واحد مقدار پیش بینی شده بود.

اقتصاددانان تعیین شده رویترز پیش بینی کرده اند که فروش خانه های موجود در ماه گذشته ۳٫۸ درصد و به ۵٫۳ میلیون دستگاه کاهش یافته است. فروش خانه موجود، که تقریبا ۹۰ درصد فروش خانه در آمریکا را تشکیل می دهد، از یک سال قبل ۵٫۴ درصد کاهش یافته است.

فروش ضعیف خانه های آمریکا نشان داد که افزایش تقاضا توسط کاهش نرخ وام مسکن و کاهش قیمت تورم خانه همچنان از عدم وجود املاک ناامید شده است. این امر احتمالا در سه ماهه اول، تولید ناخالص داخلی را افزایش خواهد داد.

قیمت نفت دیروز دوشنبه ۲۲ آوریل افزایش یافت. دلیل افزایش این است که واشنگتن از اعطای مجوز تحریم ها به هر کشوری که بعد از ۲ می واردات نفت خام یا میعانات گازی ایران را متوقف نکند، خودداری خواهد کرد.
#اخبار_جهانی

بازگشت از تعطیلات عید پاک و داده های خوش بینانه برای فروش خانه های جدید در ایالات متحده، روز سه شنبه ۲۳ آوریل دلار را گران کرد، با افزایش شاخص به ۹۷٫۷۸۳، که بالاتر از ژوئن ۲۰۱۷ است.

اقتصاددانانی که از سوی رویترز تعیین شده اند، فروش جدید خانه را در ایالات متحده حدود ۱۱٫۷ درصد پیش بینی کرده اند و این مقدار در ماه مارس ۲٫۵ درصد کاهش یافته است.
تورم قیمت خانه ها در حال کاهش است. یک گزارش جداگانه در روز سه شنبه ۲۳ آوریل نشان داد که شاخص قیمت خانه های فدرال مسکن (FHFA) در ماه فوریه ۰٫۳٪ فصلی افزایش یافته است و در ماه ژانویه به میزان ۰٫۶٪ افزایش یافته است.
در مقیاس سالانه، قیمت خانه های ایالات متحده ۴٫۹٪ افزایش یافت. این کوچکترین سود از اوایل ۲۰۱۵ بود و در ماه ژانویه افزایش ۵٫۶٪ را شاهد بود.

موسسه آمریکایی نفت (API) روز سه شنبه ۲۳ آوریل گزارش داد افزایش غیر منتظره ای از ۶٫۸۶ میلیون بشکه در ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته تا آوریل ۱۹ پیش آمده است. تحلیلگران انتظار داشتند که این هفته ۱۶۷۰۰۰ بشکه کاهش یابد.
در هفته گذشته تا پایان ۱۲ آوریل کاهش ۳،۱ میلیون بشکه از ذخایر نفت خام اتفاق افتاد، در حالی که اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) کاهش ۴/۱ میلیون بشکه نفت در هفته را گزارش کرده بود.

د منطقه یورو، اعتماد مصرف کننده به طور غیر منتظره در ماه آوریل از ماه مارس به میزان ۰٫۷ امتیاز کاهش یافته است.
کمیسیون اروپا گفت که برآورد شاخص نشان می دهد که روحیه مصرف کننده یورو در ماه مارس -۷٫۹ نسبت به ماه اوت به مقدار -۷٫۹ کاهش یافت. اقتصاددانانی که از سوی رویترز تعیین شدند -۷ را پیش بینی می کردند.

شاخص دلار در روز چهارشنبه ۲۴ آوریل سود خود را به ۹۸٫۱۸۹ افزایش داد که بالاترین میزان آن از ماه می ۲۰۱۷ بوده است.
اطلاعات اقتصادی منتشر شده ی خوش بینانه از ایالات متحده نیز دیروز از دلار آمریکا حمایت کرد.

موسسه Ifo روز چهارشنبه ۲۴ آوریل اعلام کرد که شاخص تجاری آلمان در آوریل ۹۹٫۲ است، ضعیف تر از ماه گذشته به ترتیب ۹۹٫۷ تجدید نظر شده و برآورد اجماعی ۹۹٫۹ باقی مانده است. داده های جدید می تواند نگرانی مداوم در مورد Brexit و کاهش رشد را نشان دهد.

قیمت نفت خام ایالات متحده در روز چهارشنبه ۲۴ آوریل پس از آنکه داده های منتشر شده دیروز نشان داد که ذخایر ایالات متحده در هفته گذشته افزایش یافته است، کاهش یافت.
اداره اطلاعات انرژی (EIA) روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته تا ۱۹ آوریل ۵٫۵ میلیون بشکه افزایش یافته است که بیشتر از انتظارات تحلیل گران در نظرسنجی رویترز برای افزایش ۱٫۳ میلیون بشکه بوده است.
با این حال، سهام بنزین با ۲٫۱ میلیون بشکه کاهش یافت که بیشتر از انتظارات تحلیلگران برای یک میلیون بشکه نفت خام بود.

سارا هاوکبی سندرز، وزیر مطبوعات ایالات متحده، در بیانیه ای گفت که ایالات متحده هفته گذشته برای مذاکراتی که در ۳۰ آوریل آغاز خواهد شد، یک هیأت تجاری در سطح بالا به پکن فرستاده خواهد فرستاد.
پس از مذاکرات، معاون نخست وزیر چین، لیو او، یک هیئتی را به واشنگتن برای بحث های بیشتر که در ۸ام ماه می آغاز خواهد شد، رهبری خواهد کرد.

نقل از بلومبرگ دونالد تپسکات در مصاحبه ای اعلام کرد رنمینبی RMB واحد پول چین در آینده ای نه چندان دور می تواند به #ارز_دیجیتال تبدیل شود.

بلومبرگ نوشت هدف صفر کردن صادرات ایران باعث قیمت بالاتر بنزین در آمریکا در آغاز کمپین انتخاباتی ترامپ می شود و امید او را برای امضای یک قرارداد تجاری با زی جینپینگ ناامید می‌کند و روابط با کره جنوبی را به خطر می‌اندازد . آمریکا به دنبال یک قرارداد خلع سلاح هسته‌ای با کره شمالی هم هست

به گفته ی بلومبرگ عربستان و امارات به تنهایی قادر هستند در کوتاه مدت ۱٫۵ برابر صادرات ایران، تولیدات خود را افزایش دهند.
این امر باعث می شود در بلند مدت نتوانند خلا نفت ایران را پر کنند.

دلار آمریکا در روز پنج شنبه ۲۵ آوریل در برابر سبد رقبای اصلی، بالاترین نرخ از ۱۶ ماه می سال ۲۰۱۷ برابر با مقدار ۹۸٫۳۳۷ را داشت. این امر به طور عمده توسط سفارشات کالاهای قابل اعتماد با دوام و قدرت در بازار کار ادامه یافت.

وزارت بازرگانی آمریکا روز پنج شنبه ۲۵ آوریل اعلام کرد که سفارشات کالاهای بادوام، اقلامی که از تسترها تا هواپیما که سه سال یا بیشتر به طول می انجامد، در ماه مارس به میزان ۲٫۷ درصد افزایش یافته است که منجر به تقاضای قوی خودروها، هواپیماها و تجهیزات شبکه شده است. این امر انتظارات را برای افزایش ۰٫۸٪ و کاهش ۱٫۱٪ در ماه فوریه از بین برد.

بوئینگ در وبسایت خود گزارش داد که ۴۴ سفارش هواپیما را دریافت کرده است در حالی که در ماه فوریه تنها پنج فروند بوده است. سفارشات برای هواپیمای بدون سرنشین ۷۳۷ مگاپیکسل رزرو نشده بود. سریع ترین بمب افکن ۷۳۷ جت فروخته شده بوئینگ در ماه مارس پس از دو سقوط هواپیما مرگبار در پنج ماه پایه گذاری شد.

یک گزارش جداگانه در روز پنج شنبه ۲۵ آوریل نشان داد که شمار درخواست های ثبت شده آمریکایی ها برای مزایای بیکاری در هفته گذشته به بیش از ۱۹ ماه افزایش یافته است اما روند پایه همچنان به قدرت بازار کار اشاره دارد.

بلومبرگ نوشت ترکیه تمایلی به خرید نفت بیشتر از عربستان سعودی و امارات عربی متحده به جای ایران را ندارد و این در حالی است که آمریکا در تلاش برای تحت فشار قرار دادن صادرات نفتی ایران است. ایران در حال حاضر سومین تأمین کننده بزرگ نفت خام برای بزرگترین اقتصاد در خاورمیانه محسوب می شود.

اخبار داخلی

12 2

سریال ۹۸ بخشنامه‌های تجاری:

دور جدید ممنوعیت‌ها و رفع ممنوعیت‌های‌ تجاری کلید خورد. در تازه‌ترین فاز از صدور‌ بخشنامه‌‌های تجاری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک، ممنوعیت صادرات دام سبک و همین طور رفع ممنوعیت صادرات تخم مرغ را ابلاغ کرده است تا به این ترتیب فصل جدید سریال‌ بخشنامه‌های تجاری در سال ۹۸ آغاز شود.

صدور مجدد دستورهای ممنوع‌کننده از طرف نهادهای متولی نشان می‌دهد که در ادامه مسیر سال ۹۷، سیاست ایست به صادرات ادامه دارد.

از نگاه کارشناسی در شرایطی که کشور به صادرات غیرنفتی و درآمدهای حاصل از آن نیاز مبرم دارد، تداوم رویکرد ممنوعیت‌ زا منجر به پیچیده‌تر‌ شدن شرایط برای فعالان اقتصادی خواهد شد و امکان برنامه‌ریزی در میان مدت و بلند مدت از آنها سلب می‌شود.

 

13

پایان معافیت نفتی زیر ذره‌ بین بازیگران بورس تهران:

اعلام پایان معافیت تحریمی برای خریداران نفت ایران، واکنش بازارهای داخلی را به دنبال داشت. در بورس تهران گرچه برآیند تغییرات نزولی شاخص طی دو جلسه معاملاتی گذشته به عقب‌نشینی حدود یک‌درصدی نماگر کل بازار منجر شد ولی با این وجود روند دادوستدهای روز گذشته از بازگشت نسبی آرامش به فضای معاملات خبر می‌داد.

در بازار ارز نیز دلار با برخورد به سقف ۱۴ هزار تومانی متوقف شد و آخرین نرخ‌ها حدود ۱۳۹۰۰ تومان بود. برخی از معامله‌گران بورسی علت افت دو روز اخیر سهام را انتشار اخبار پیرامون تحریم کامل نفت ایران عنوان می‌کنند.

 

14 1
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پائیز سال گذشته از رشد ۳۹.۳ درصدی برخوردار شد.

 

امضای توافق نامه همکاری تامین سرمایه امین و شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه

/ هدف از این توافق‌نامه ایجاد چارچوب حقوقی برای همکاری و مشارکت دو طرف در زمینه فناوری ثروت است.🔺لغو معافیت تحریم‌های نفتی ایران، قیمت بنزین در کالیفرنیا را بالا برد

15 1
عملکرد مطلوب شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۷
کنسانتره ۳%+
– آند ۵۶%+⏫
– کاتد ۵۴%

آلومینیم ۱۱%… ناشی از کمبود پودر آلومینا
– مجتمع هرمزال ۲۷%-
– شرکت المهدی ۱۴%-

16 1

فولادایران
عملکرد صادرات شرکتهای بزرگ فولادساز کشور:

کاهش ۲۵%-🔻صادرات بنگاههای بزرگ در سال ۱۳۹۷ … روند افت صادرات در اسفندماه تشدید شده و افت ۴۴%-🔻 داشته که نگران کننده است
بخشی از افت صادرات اسفندماه مربوط به رشد تقاضای داخلی مربوط به رشد #دلار است
برترین صادرکنندگان سال ۱۳۹۷:
۱- فولاد خوزستان
۲- ذوب آهن اصفهان
۳- فولاد مبارکه

کدال

چفیبر:
تولید فیبر ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۸/۰۱/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۰,۷۰۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال ۱۷۳% افزایش داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰,۷۰۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۳% رشد داشته است.

 

‍ کچاد:
معدنی و صنعتی چادرملو دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۸/۰۱/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۶,۸۱۸ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۱۰۷% افزایش داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۶,۸۱۸ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۷% رشد داشته است.
توضیحات مربوط به اطلاعات دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۰۱/۳۱:

✔️نرخ مربوط به فروش شمش به ازای میانگین وزنی یک ماهه فروردین برای شرکتها محاسبه شده ضمناً قسمتی از تولید آهن اسفنجی جهت کارخانه فولاد شرکت ارسال شده است .

 

دسبحان:
سبحان دارو دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۸/۰۱/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۶۵,۷۰۳ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۱۱۲% افزایش داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۶۵,۷۰۳ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۲% رشد داشته است.

 

 

‍ شمواد:
تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۸/۰۱/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۲۹۴,۰۲۹ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۲۷۷% افزایش داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۷ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ مبلغ ۱,۷۱۵,۶۶۱ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹۸% رشد داشته است.

توضیحات مربوط به اطلاعات دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۰۱/۳۱

✔️نرخ فروش محصول دی ام تی مذاب به شرکت پلی اکریل ایران بصورت علی الحساب لحاظ گردیده است .

‍ ددام
داروسازی زاگرس فارمد پارس (داملران رازک) دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۸/۰۱/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۳۰,۹۵۹ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۲۳۰% افزایش داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۱ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ مبلغ ۳۰,۹۵۹ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳۰% رشد داشته است.

گزارش هفتگی بازار سهام

روز چهارشنبه

شاخص کل ۲۰۳۷۷۷

۹۲۰واحد مثبت

ارزش بازار ۷،۸۰۷،۳۲۳میلیارد ریال

ارزش معاملات ۱۲،۳۴۵میلیارد ریال

حجم معاملات ۷،۴میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص

کگل ۱۴۵واحدمثبت

پارسان ۱۰۸واحدمنفی

وبصادر ۹۶ واحد مثبت

وتجارت ۹۳واحد مثبت

فارس ۸۳واحد منفی

ومعادن ۸۰ واحد منفی

بفجر ۷۰واحد مثبت

 

مروری بر تحلیل هفته گذشته

همانطور که پیش بینی کردیم

شاخص انبوه سازی با۶۰واحد مثبت واغاز رشد اصلی در هفته پیش رو.

شاخص سرمایه گذاری با۲۰۰واحد مثبت که باورود مجدد پول میتونه در هفته پیش رو رشد را داشته باشه.

خودرو با ۱۵۰۰واحد مثبت و رشد بیشتررا خواهیم داشت.

شاخص منسوجات با۲۸۰واحد مثبت وانتظار رشد بیشتر را خواهیم داشت.

ثعمرا رشد تا ۱۸۰تومان و تا ۲۰۷ تومان رشد را خواهیم داشت

ونیرو در هفته پیش رو روند صعودی خود را اغاز خواهد کرد.

سکرد شاهد رشد تا ۱۹۵ تومانی

غاذر رشد تا۶۷۰ ودالبر رشد تا۶۴۰تومان

تحلیل شاخص کل:

 

باتوجه به وضعیت ورود وخروج پول در بازار طی هفته اخیر، شاخص میتونه در موقعیت فعلی خودش بمونه ویاحتی تا۱۹۷هزار واحد اصلاح داشته باشه، ودر صورت ورود پول میتونه از همین محدوده فعلی خودش رشد مجدد داشته باشه،تا مقاومت های پیش رو

Untitled 1

تحلیل شاخص های مستعد رشد هفته پیش رو

شاخص منسوجات

شاخص در محدوده ۲۲۸۰واحدی قرارداره، باتوجه به افزایش ورودی پول وقدرت صعود رشد تا مقاومت های بعدی را انتظار خواهیم داشت

شاخص بانکی

شکست مقاومتی۱۶۱٫۸فیبو در محدوده۱۰۳۰واحدی وبسته شدن بایک کندل صعودی معتیر، در صورت ورود پول مجدد رشد تا مقاومت های بعدی، ودر صورت عدم ورود مجدد پول ، میتونه تو محدوده فعلی تا ۱۰۱۵واحدی ،هم اصلاح داشته باشه

شاخص خودرو

پایان اصلاح بین محدوده ۲۳۵۰۰تا۲۲۲۰۰واحد واکنون طی یکهفته مجدد روند صعودی خود رااغاز کرده وباتوجه به افزایش قدرت وافزایش طول میله های مکدی وقرارگرفتن در بالاتر از میانکین ۵ماهه خودش ،انتظار رشد رابرای شاخص خواهیم داشت

شاخص کاشی وسرامیک

برخورد به حمایتی ۳۸٫۲فیبو وپایان اصلاح در محدوده ۴۲۰۰واحدی وبسته شدن بایک کندل صعودی معتبر، در صورت حمایت وورود مجدد پول رشد رابرای صنعت خواهیم داشت، مقاومت پیش رو۵هزار واحد

معرفی چند سهم مستعد رشد هفته پیش رو:

پسهند:

رشد تا ۴۸۰تومان، اکنون باتوجه به وضعیت خوب شاخص و صعودی بودن rsi,mfiدر روزانه و۳۰دقیقه

در صورت تثبیت حمایتی ۴۸۰تومان رشد تا مقاومت های بعدی را خواهیم داشت.

.روند 2

بترانس:

شکست خط روند نزولی وعبور از میانگین ۱۰۰روزه، همراه با افزایش حجم معاملات وتثبیت درمحدوده ۶۳۰ بایک دوجی سنجاقک، باتوجه به فلت شدن RSI,MFIدر روزانه و۳۰دقیقه مناسب خرید بهار امسال نسبت به بهار سال قبل ۸٫۷برابر افزایش حجم ودر هفته اول اردیبهشت نسبت به ماه قبل فقط ۱٫۵برابر کمتره
. هدف قیمتی ۷۸۰ حد ضرر۵۴۰ خرید محدوده ۶۳۰ و بالاتر

.فیبو 2

بساما:

باورود پول وشکست خط روند نزولی واکنون وضعیت خوب اندیکاتور ها انتظار رشد سهم تا ۵۲۰ وبالاتر را خواهیم داشت .به نمودار هم که نگاه کنید پس از هر بار افت سهم رشد خوبی را داشته

.روند 1

 

 

خریخت

باتوجه به حجمی که طی هفته اخیر خورده وصعودی بودن RSI,MFIدر روزانه و۳۰دقیقه، ورسیدن مکدی به خط صفر وصدور سیگنال خرید رشد را برای سهم تا مقاومت پیش رو خواهیم داشت،همچنین باتوجه به افزایش سرمایه اخیر میتونیم انتظار پرشدن گپ نمودار را داشته باشیم.

2

 

وتجارت

باتوجه به فلت بودن RSI,MFIوکاهش مکدی در منفی، وافزایش حجم معاملاتی طی هفته اخیردر صورت مثبت شدن بازار سهم میتونه رشد خودشو شروع کنه وتا مقاومت های پیشرو رشد کنه وباتوجه با افزایش سرمایه اخیر میتونه گپ نمودارو پرکنه

ولساپا

سهم طی مدت سه هفته بین محدوده ۱۲۰و۱۳۰تومان روندی اصلاحی ورنج داشته باتوجه به حمایت RSI,MFIدر روزانه و۳۰دیقه ورسیدن مکدی به خط صفر، در صورت ورود پول به سهم میتونه رشد خودشو از محدوده فعلی شروع کنه

قشهد

باتوجه به نزولی بودن شاخص قندی وهمچنین نزولی بودن RSI,MFI سهم احتمالا نزول تا۱۳۰۰وبعد حمایت واغاز رشد برای سهم را خواهیم داشت،در صورت حمایت میتونه طی مدت کوتاه به هدف۲۰۰۰تومانی برسه

شپترو

باتوجه به افزایش سرمایه اخیر سهم و اخبار خوب راجب روند صعودی قیمت جهانی نفت، میتونیم برای سهم انتظار رشد وپرکردن گپ نمودار در کوتاه مدت راداشته باشیم،خرید در محدوده۱۲۵تا۱۴۰

1

داراب:

باورود پول طی دوماه اخیر وشکست خط روند نزولی میان مدتی اکنون پایان پولبک به مقاومتی ۷۰تومان وشاهد رشد سهم تا۷۷تومان بودیم باتوجه به ورود مجدد پول به سهم انتظار رشد خوبی را برای سهم خواهیم داشت.هدف۱۰۰تومان باحدضرر۷۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *