تحلیل تکنیکال و بنیادی

تحلیل تکنیکال و بنیادی دو روش مورد استفاده توسط معامله‌گران در بورس اوراق بهادار است.

هر کدام از تحلیل تکنیکال و بنیادی باعث بیشتر شدن شناخت ما از بازار و سهام گوناگون خواهد شد و هر کدام از آنها از یک زاویه و دیدگاهی خاص به بررسی سهام می‌پردازد. پس ترکیب آن‌ها به همراه در نظر گرفتن روان‌شناسی معاملات ، می‌تواند به صورت موثر ما را در شناخت و تسلط بر بازار پیش ببرد.

تحلیل تکنیکال و بنیادی چیست؟

دیدگاه بنیادی مثل زیربنای هر چیزی است که پایه و اساس آن را تشکیل می‌دهد که اگر خوب و مناسب نباشد مسلما در بلند‌مدت نتایج زیان باری را برای ما خواهد داشت. مثلا تصور کنید که از یک کمپانی خودرو‌سازی ماشینی را خریداری کرده‌اید که موتور آن بدون کیفیت و دارای اجزای غیراستاندارد و درجه چندم است و اتاق آن دارای مشکل و صدا‌دار و و البته شما هم راننده حرفه‌ای و شوماخر ایرانی هستید. خب مسلما شاید برای دو سه روز و نهایت تا ماه اول مشکلی برایتان پیش نیاید ولی چون به قول معروف، خانه از پای بست ویران است، هر هفته ناچارید باید به تعمیرگاه مراجعه کنید و هر دفعه قطعه‌ای را تعمیر و یا تعویض کنید.

در مقابل آن دیدگاه تکنیکال است. به عنوان مثال اگر بهترین ماشین‌ها با بالاترین کیفیت‌ها هم در اختیارتان باشد مثلا لامبورگینی و یا پورشه سوار شوید ولی مسلط و حرفه‌ای نرانید و تازه گواهینامه گرفته باشید باز هم برایتان فایده‌ای نخواهد داشت و به مقصد درست نخواهید رسید.

برای شروع یادگیری هر کدام از روش‌ها، می‌توانید متناسب با علاقه و استراتژی شخصی‌تان ابتدا به آموزش یکی از آن دو بپردازید ولی به نظر من با تجربه‌ی چند‌ساله‌ای که در این بازار بدست آورده‌ام بهتر است ابتدا رانندگی را در حد کافی و مناسب یاد گرفته و در کنار آن نسبت به خرید یک ماشین مناسب اقدام کنید. پس بهتر است به مطالعه و آموزش تکنیکال بپردازید و در کنار آن به صورت عملی بررسی بنیادی سهام را نیز انجام دهید.

یادگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی یا توجه به شانس و بخت و اقبال؟

دقت کنید که به جای استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی ، اساس فعالیت‌های خود را بر مبنای شانس و بخت و اقبال قرار ندهید .اگر چه شانس در تمام مراحل زندگی می‌تواند نقش‌های کوچکی را برای ما داشته باشد، اما اتفاقا افراد تازه کار از هر ده معامله‌ای که انجام می‌دهند در دوتای آن شانس می‌آورند و با سود از سهم خارج می‌شوند و بر طبق همان دو معامله نیز خوشبین می‌شوند و فکر می‌کنند همه چیز بر وفق مراد است و همیشه شانس می‌آورند در حالی‌که این‌طور نیست.

در ابتدا با یک مثال مساله را برایتان روشن‌تر می‌کنم.

چند وقت پیش یکی از دوستانم پیشنهاد مناسبی برای شراکت در سرمایه‌گذاری جهت یک فعالیت تجاری در جزیره کیش، در اختیار من گذاشت و من قبل از زمانی که تاییدیه نهایی را به او بدهم شروع به بررسی‌های مختلف جوانب کار و چگونگی پیاده‌سازی پروژه و براورد هزینه‌هایی که وجود دارد پرداختم و همچنین برای اطمینان از اینکه ایشان می‌تواند هزینه‌های مالی توافق شده را تامین کند، به برآوردی از میزان سرمایه‌ها و دارایی‌هایشان پرداختم و جدا از آن به بررسی عملکردشان در فعالیت‌های گذشته و سایر پروژه‌ها پرداخته و با دیدگاه‌های مالی و توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعفی که دارند آشنا شدم.

پس همه‌ی این بررسی‌ها را برای سرمایه‌گذاری انجام داده تا سرمایه خودم را بی‌دلیل در جایی نامطمئن سرمایه‌گذاری نکنم. می‌توانستم بدون هیچ‌گونه بررسی شریک در فعالیت تجاری شده و آن زمان مثل دو روی یک سکه ممکن بود یا تجارتم با موفقیت و یا با شکست مواجه شود.

و من تصمیم گرفتم که با تحلیل‌هایی که انجام داده بودم ریسک شکست خوردن آن را پایین بیاورم.

در بورس هم به همین صورت است. وقتی سرمایه‌مان را برای خرید سهامی می‌خواهیم به کار ببندیم بایستی به بررسی سهم از جوانب گوناگون بپردازیم و مطمئن شویم که بی‌گدار، به آب نخواهیم زد.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی
تحلیل بنیادی یا همان فاندامنتال مانند قسمت اول بررسی‌های من است که با بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی و بررسی میزان دارایی‌ها و سرمایه‌های شرکت و بررسی ترازنامه و گزارشات حسابرسی داراییها و بدهی‌های شرکت و نقدینگی آن می‌پردازیم تا در نهایت بتوانیم صنعت برتر و قوی‌ترین شرکت‌های متعلق به آن صنعت را پیدا کنیم. با تحلیل فاندامنتال، سهامی که در حال حاضر زیر ارزش واقعی و ذاتی خود معامله می‌شوند و وضعیت مالی و سودآوری مناسب تری دارند را پیدا می‌کنیم و پس از بالا رفتن قیمت و رسیدن به ارزش ذاتی، آن‌ها را می‌فروشیم.

تحلیل بنیادی باعث می‌شود وقتی نموداری را از لحاظ تکنیکال بررسی می‌کنید راحت تر متوجه شوید که چرا روند گذشته سهم، صعودی یا نزولی بوده است و با توجه به بنیاد سهم، بهترین حالت پیش‌بینی آینده آن سهم را انتخاب کنید.

اما دقت کنید که اغلب گزارشات شرکت‌ها وقتی که سود اعلامی شان پیش‌خور شده و قبلا سهم رشد کرده، منتشر می‌شوند و به اصطلاح سودی که باید می‌ساختند را از قبل پیش‌خور می‌کنند و نتیجه گزارشات هر چند خوب نیز در بلند مدت معلوم خواهد شد و بازار عموما به موقع عکس‌العمل نشان نمی‌دهد و اغلب نتایج گزارشات در نمودار قیمتی سهم مشخص شده و باعث رشد و یا ریزش سهم می‌شود و بررسی فاند (بنیاد) یک سهم به صورت تنها، فایده‌ای ندارد.

به خاطر داشته باشید که در تحلیل فاندامنتال فقط کافی است که مطمئن شوید که شرکت در زمره شرکت‌های در حال توسعه و دارای آینده‌ای خوب است یا نه؟ لزومی ندارد که وارد جزئیات کار مثل ریز تولیدات شرکت و برنامه‌هایشان شوید و بخواهید با دقت هر چه تمام‌تر، سوابق و گزارشات شرکت‌ها را بررسی کنید تا به جای افزایش آگاهی‌تان، دچار سردرگمی نشوید. زیرا گزارشات و ترازنامه‌های شرکت، وضعیت گذشته و حال شرکت را بیان می‌کنند نه آینده آن را.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال
یکی از دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها جهت بررسی سهام در بورس، تحلیل تکنیکال می‌باشد.

در ارتباط با مثال سرمایه‌گذاری در کیش که خدمتتان گفتم زمانی که من به بررسی دیدگاه‌های مالی دوست و به تحلیل شخصیت و نقاط قوت و ضعف و در کل ارزیابی عملکرد ایشان پرداختم، مانند این است که تحلیل تکنیکال سرمایه‌گذاری را روی او پیاده کردم.

این تحلیل، نوع دیگری از تحلیل سهام می‌باشد که بدون بررسی صورت‌های مالی و بر مبنای قیمت سهم در گذشته انجام شده و بر اساس روند سهم در گذشته تلاش می‌شود تا روند آینده آن پیش‌بینی شود و با بررسی رفتار قیمت و تشخيص حمايت‌ها و مقاومت‌ها و الگو‌هایی که وجود دارند و ترکیب آنها با همدیگر، باعث مي‌شود شناخت شما نسبت به ساختار بازار و چگونگی معاملات در قیمت‌های مختلف بیشتر شود. الگوهایی که تشکیل می‌دهد، به همراه حجم معاملات می‌توانند نتایج خوبی به همراه داشته باشد و هر کدام از آنها اگر به درستی استفاده شوند مانند نشانه‌هایی هستند که ما را به هدفمان نزدیک‌تر می‌کنند و در غیر این‌صورت تحلیل‌های اشتباه را برای ما به ارمغان خواهند داشت.

همیشه به حجم معاملات و رفتار قیمت و ریتم افزایش یا کاهش آن توجه داشته باشید. اینها سیگنال‌هایی برای تشخیص زود هنگام خرید یا فروش سهام هستند.

پس چگونگی استفاده مناسب از ابزار‌ها نیز برای ما مهم است. عموما اگر تغییراتی در فاند یا بنیاد سهم صورت بگیرد، این مسئله به زودی نمود خواهد داشت و در رفتار قیمت و حجم معامله دیده می‌شود و در صورت داشتن فاند خوب با اقبال افراد از سهم و در صورت وجود مشکل در فاند، عدم اقبال از سایرین صورت خواهد گرفت. این را بدانید که حرکت سهام در جهت رشد یا سقوط، بی‌علت نیستند و سهام، باری به هر جهت حرکت نمی‌کنند.

نتیجه گیری:

نتیجه گیری
تحلیل‌گران حرفه‌ای، عموما در بررسی سهام از ترکیب تحلیل فاندامنتال و تکنیکال با هم استفاده می‌کنند ولی تکیه بیشتری بر یکی از آنها دارند و هر کدام از آنها در مجموع بازدهی تقریبا یکسانی را در بلند‌مدت خواهند داشت. شما هم می‌توانید یکی از آنها را به عنوان پایه انتخاب کنید و یاد بگیرید و در کنارش مهارت خودتان را درتحلیل دیگر ادامه دهید. هیچ کدامشان برایتان معجزه نمی‌کند ولی در کنار هم باعث می‌شوند که خیلی سریع‌تر به سودهای عالی برسید و به معجزه در سرمایه‌تان نزدیک‌تر شوید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *