تحلیل مقدماتی

  دوره مقدماتی تحلیل تکنیکال

 

تحلیل مقدماتی

تحلیل

با توجه به مطالبی که در مقالالت گذشته ارایه شد ، اشاره کردیم که بورس ایران بستر بسیار عالی جهت کسب سود می باشد البته برای کسانی که فقط و فقط با داشتن دانش و مهارت کافی اقدام به خرید و فروش سهام میکنند. باید به این نکته توجه داشت که تعداد افرادی که تخصص تحلیل و مهارت خرید و فروش را دارند بسیار کمتر ازتعدادکل سهامداران حقیقی و فعالان دارای کد معاملاتی می باشد پس تخصص لازم را کسب کنید تا براحتی بتوانید از این اقیانوس مواج سرمایه ها ، کسب ثروت کنید.

به این نکته توجه کنید که داشتن دانش و تخصص به تنهایی کافی نیست افراد تکنیکالیست باید تجربه لازم برای تبدیل شدن به یک بورس باز حرفه ای را هم کسب کنند. برای اینکه تجربه کافی جهت خرید و فروش را بدست بیاورید لازم است در حین آموزش با حداقل سرمایه شروع به خرید سهام کنید و به طورکلی عجله و طمع را از خود دور کنید و تمرکز خود را فقط برای شناخت نقاط قوت و ضعف خود قرار دهید و مطمعن باشید بازارهای مالی همیشه وجود خواهند داشت.

همیشه یک دفترچه برای تحلیل سهم همراه داشته باشید وموارد ثابتی که عنوان میشود را مرتبا یادداشت کنید

محدوده قیمتی خرید سهم

محدوده قیمتی فروش سهم

مدت زمان سرمایه گذاری

حد ضرر ( به دو شکل استاتیک یا ثابت و داینامیک یا متغیر می باشد)

 

بعد از مشخص کردن تمام موارد فوق شما وارد یک سهم می شوید و در بازه زمانی مشخص شده خود از سهم خارج می شوید. بطور مثال سهام ملی مس ایران را خریده و بعد از شش ماه می فروشید اکنون دلایل سود یا ضرر خود را یادداشت میکنید، مثلا پایبند نبودن به تحلیل، یا تحلیل اشتباه، یا حتی دریافت سیگنال کاذب از یک گروه تلگرامی .. همه و همه را می نویسید ، شما با این اقدام به طور اساسی و زیربنایی نقاط ضعف و قوت

خود را مورد بررسی قرار میدهید.

 

ابعادی که یک معامله گر حرفه ای باید درنظرداشته باشد :

یک ، تحلیل – که اشاره کردیم به دو صورت فاندامنتال یا بنیادی و تکنیکال می باشد.

دو ، روانشناسی معاملات – بر دو پایه اصلی روانشناسی بازار و خودشناسی می باشد.

در بحث روانشناسی بازار عوامل تاثیر گذار بر روند صعود یا نزول سهم را مورد بررسی قرار میدهیم.

در بحث خود شناسی با توجه به تست های مختلف شخصیت شناسی سعی در پیدا کردن ابعاد وجودی خود مثل قدرت مدیریت ، ریسک پذیری ، روابط اجتمایی و ارتباطات ، قدرت متقاعد سازی افراد ، محافظه کار بودن،

دقت ، صبر و …. داریم.

سه ، مدیریت سرمایه –  در ابتدای امر سعی در حفظ سرمایه داریم در مرحله دوم  چیدمان سبد سرمایه بسیار حائز اهمیت می باشد یک سرمایه گذار هوشمند در هیچ صورتی تمامی سرمایه خود را در یک بازار مالی قرار نمیدهد ، به طور مثال بخشی از سرمایه خود را در بورس ، بخشی دیگر را در بازار طلا ، ارز و… سرمایه گذاری میکنیم و همینطور در بازار بورس چیدمان سبد خود را به گونه ای قرار میدهیم که در هیچ صورتی تک سهم نباشیم. بهترین سود زمانی تعلق میگیرد که یک سهامدار در بهترین زمان و در بهترین قیمت وارد سهم شود.

مهم ترین ابعادی که برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای باید بررسی شود را در بالا بیان کردیم اما باید اذعان داشت روانشناسی معاملات  از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

 

پول هوشمند

تحلیل مقدماتی

پول هوشمند

 

 

در گذشته اشاره کردیم که سهامداران به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند، سهامدار حقیقی از بین افراد عادی و با سرمایه محدود اقدام به خرید سهام یک یا چند شرکت میکند که هدف اصلی آن کسب سود است و قصد تصاحب شرکت را ندارد. باید توجه داشت که سرمایه داران حقیقی بازارگردان های اصلی سهم  نیستند و  به نوعی پیرو می باشند.

اما سرمایه گذاران و شرکت های حقوقی بازیگران و بازیگردانان اصلی سهم می باشند چرا که با سرمایه های کلان و قدرت مالی خود براحتی سهام یک شرکت را بالا و پایین میکنند. هدف اصلی این شرکت ها تصاحب سیت های مدیریتی شرکت های سهامی است و به دنبال سود های کوچک و نوسانات ناچیز نیست.

پس پول هوشمند توسط سرمایه گذاران حقوقی وارد یک سهم می شود ، در اینجا افراد حقیقی باید پا جای پای شرکت های حقوقی بگذارند ، روند سود دهی یک سهم را در ذیل با هم بررسی میکنیم :

پله اول : باید دقت داشته باشیم که خرید در ارقام بالا همیشه به شکل پله ای و مرحله ای توسط شرکت های حقوقی انجام می شود که حدود ۹۰% خرید خود را بصورت مرحله ای و اصطلاحا چراغ خاموش انجام می دهند ، در این مرحله افراد حقیقی خیلی هوشمند با استفاده از تحلیل های ناب خود و بررسی پول هوشمند همراه شرکت های حقوقی وارد سهم می شوند.

پله دوم : اکنون سهام خریداری شده توسط شرکت ها، نیازمند رشد می باشد که با توجه به مانده ی ۱۰ درصدی از سرمایه با خرید در مرحله آخر و وارد کردن شوک به بازار سهام  رشد مورد توجه خودشون را از سهم دریافت میکنند.

همزمان با این اتفاق افراد حقیقی با تحلیل های ضعیفتر از افراد هوشمند وارد سهم می شوند اما باید اذعان داشت که از رشد اصلی سهام در پله اول جامانده اند.

پله سوم :  در این مرحله افراد حقیقی که در فاز شایعه سازی قرار دارند وارد سهام می شوند و شروع به خرید میکنند که این زنگ خطری برای شرکت های حقوقی و افراد هوشمند می باشد.

پله آخر : در این مرحله شرکت های حقوقی و افراد هوشمند شروع به فروش پله ای و مرحله ای سهام خود میکنند و آرام آرام از سهم خارج می شوند.

 

سازو کار بورس

در بازار سهام همیشه یک سری شرکت های سهامی وجود دارند که سهام خود را منتشر میکنند و عده هم اعم از شرکت های حقوقی و افراد حقیقی به عنوان سرمایه گذار سعی در خرید و فروش سهام این شرکت ها دارند ، در این میان خرید و فروش سهام توسط سرمایه گذاران از طریق کارگذاری ها انجام می شود.

سرمایه گذار برای اینکه بتواند سهام شرکت ها را خرید و فروش کند احتیاج به یک کد معاملاتی

دارد که این کد را از کارگذارهای بورسی دریافت میکند. شما میتوانید در سایت زیر رتبه بندی کارگذاری ها را مشاهده کنید

www.SEO.IR

این کارگذارها علاوه بر ارایه بستر کاری برای سرمایه گذار وظیفه مشاوره هم به گردن دارند اما متاسفانه در ایران به شکل خیلی خیلی ضعیف و عمدتا اشتباه انجام میدهند و با ایجاد نوسان کاذب باعث از بین رفتن سرمایه شما می شوند ، مجدد اشاره میکنیم یک سرمایه گذار هوشمند از تمامی اخبار رسیده به عنوان یک پیشنهاد استفاده میکند و بعد از تحلیل های بنیادی و تکنیکال اقدام به خرید و فروش سهم میکند. یک سرمایه گذار موفق همیشه استراتژی معاملاتی خودش را دارد و طبق آن پیش میرود.

تمامی شرکت ها، افراد حقیقی و حقوقی ، کارگذارها تحت نظارت سازمان بورس هستند و ملزم به رعایت قوانین صادره از طرف سازمان بورس می باشند.

 

بهترین استراتژی در بازار سرمایه

در بازار سرمایه به تعداد همه ی افراد حاضر استراتژی وجود دارد در ادامه مطلب به نحوه پیدا کردن بهترین استراتژی برای هر فرد میپردازیم.

در اولین قدم باید اوضاع و شرایط کشور و در برخی از صنایع باید بازار جهانی را نیز مورد بررسی قرار دهیم در واقع ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک را مورد بررسی قرار میدهیم . دومین قدم بررسی صنایع مختلف می باشد اقدام بعدی انتخاب بهترین سهم در هر صنعت است و مرحله آخر تحلیل تکنو فاندامنتال  ( بنیادی + تکنیکال )

توجه به این مطلب که مراحل بالا باید طبق دستور و کاملا به ترتیب انجام شود از اهمیت بسزایی برخوردار است .

 

 

 

معرفی سایت

 Tsetmc.Com 

تحلیل مقدماتی

سایت TSETMC

 

در مراحل ابتدایی آموزش بورس این سایت کمک بسیار بالایی میکند، شما باید حداقل به صورت روزانه یک ساعت با مراجعه به این سایت و مشاهده نماد ها و المان های سهم میزان آشنایی خودتون را با مطالبی که در فوق ذکر شده ( اینکه میانگین رشد ۳ ماهه یک سهم چگونه بوده ، پول هوشمند در چه جایی قرار دارد و از کدام صنعت جابجا شده و …) بالا ببرید.

در بورس ایران دو وضعیت وجود دارد(وضعیت باز _  وضعیت بسته) که ساعت ۹تا ۱۲:۳۰ صبح به صورت باز است و باقی ساعات به صورت بسته می باشد.

اشاره کنم که ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح مرحله سفارش گذاری (صف خرید) است باید مراقب بود که در ساعت صف خرید نباید ظاهر امر ما را مجاب کند که مثل افراد عادی وارد عمل بشویم و با ضرر روبرو شویم.

اطلاعات تکمیلی :

شاخص کل : مجموع میزان صعود یا نزول کل شرکت هایی که در بازار بورس دارای سهام هستند.

 

اضافه کنم ، ما در بازار بورس کلا دو رنگ متمایز داریم :

رنگ سبز نشان دهنده رشد شاخص یا بازار گاوی

رنگ قرمز نشان دهنده افت شاخص یا بازار خرسی

 

در قسمت تاثیر در شاخص ، شرکت هایی که بیشترین تاثیر را در رشد یا افت شاخص داشته اند نشان میدهد. در قسمت نمادهای پربیننده شرکت هایی که بیشترین بازدید را داشتند نمایش داده میشود که میتوان از این آیتم سیگنال های مختلف بدست آورد.

 

 

­­­­­­­­­­­­سید مهدی عطاردی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *