تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97
آنچه در این مطلب خواهید خواند

افزایش تعرفه حمل و نقل نفتکش ها با آغاز تحریم ها

بازار نفتکش با اقدام تولیدکنندگان نفت رقیب ایران برای بالا بردن صادراتشان در آستانه بازگشت تحریمهای آمریکا علیه تهران، شاهد افزایش نرخهای حمل محموله بوده است.

طبق آمار شرکت “کلارکسون ریسرچ سرویس”، نرخ حمل یک محموله دو میلیون بشکه‌ای به آسیا در هفته منتهی به پنجم اکتبر، به ۴۰ هزار و ۲۷۵ دلار افزایش یافت.

همچنین شرکت تحقیقاتی پتروماتریکس اعلام کرده است آسیا نفت بیشتری از آمریکا و غرب آفریقا خریداری می‌کند.

 

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

به گفته اولیویه جیکوب، مدیرکل پتروماتریکس، تقاضا برای نفت از سوی آسیا از اکتبر افزایش خواهد یافت و در دو ماه آینده به اوج خود می‌رسد. به همین دلیل انتظار می‌رود چارتر نفتکش در اکتبر بالاتر از سپتامبر باشد.

خلیج فارس بزرگترین منطقه صادرکننده نفت در جهان است که در آن عربستان سعودی برای جبران عرضه کمتر ایران، تولیدش را افزایش داده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هفته گذشته در مصاحبه با بلومبرگ گفت: عربستان سعودی تولیدش را افزایش داده و در صورت لزوم، نفت بیشتری تولید خواهد کرد.

به گفته مدیرکل پتروماتریکس، خریداران آسیایی نفت بیشتری از آمریکا و غرب آفریقا خریداری می‌کنند و این مسئله باعث طولانی شدن سفر نفتکش‌ها و کاهش دسترسی به آنها شده است.

طبق آمار شرکت Galbraith، مجموعا ۷۸ نفتکش در بازار محموله تک خاورمیانه در هفته نخست اکتبر رزرو شده‌اند در حالیکه رقم آنها در کل سپتامبر، ۱۳۶ نفتکش بود. معمولا نفتکشها از سه هفته قبل رزرو می‌شوند و سفر از خاورمیانه به آسیا چند هفته طول می‌کشد.

نفت ماه میلادی جاری به دلیل نگرانی نسبت به کمبود عرضه به دلیل بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران و سقوط تولید ونزوئلا، به بالاترین قیمت در چهار سال اخیر صعود کرد.

افزایش مشوق صادراتی کامودیتی ها در چین

دولت چین با هدف تحریک صادرات این کشور و مقابله با جنگ تجاری، اعلام کرد که از اول نوامبر، مشوقهای پرداختی صادراتی را ۱%+ افزایش خواهد داد

کالاهایی که تاکنون ۹%+ مشوق صادراتی دریافت میکردند، از اول نوامبر ۱۰% دریافت خواهند کرد… همچنین کالاهایی که ۱۳% و یا ۱۵% مشوق میگرفتند، حالا ۱۶% میگیرند. این ارقام از مالیات بر ارزش افزوده مستقیما کسر و در اختیار صادرکنندگان قرار میگیرد.

 

آژانس بین المللی انرژی : افزایش قیمت نفت در راه است

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

 

آژانس بین المللی انرژی درخواست افزایش میزان تولید از اوپک و دیگر تولیدکنندگان عمده نفت را مطرح و درباره ضربه قیمت ها به اقتصاد جهانی هشدار داد

باید فضای بازار را با هماهنگی یکدیگر آرام کنیم. وضعیت امروز بازار خبر بدی برای مشتریان و واردکنندگان به شمار بیاید اما من باور دارم که در آینده به این وضعیت خبر بدی برای تولیدکنندگان خواهد بود

آژانس بین المللی انرژی که به بیشتر اقتصادهای بزرگ درباره سیاست های انرژی مشاوره می دهد در هفته گذشته اعلام کرد که افزایش قیمت نفت خام در بازار به کاهش تقاضا در بعضی کشورهای با رشد اقتصادی سریع منجر می شود مگر اینکه تولیدکنندگان برای افزایش عرضه اقدام کنند.

مدیر آژانس بین المللی انرژی گفت : اگر تولیدکنندگان عمده نفت کاری نکنند، نیمه چهارم سال جاری بسیار سخت خواهد بود و در این بین بیشتر باید بر عربستان سعودی اتکا کرد که البته مثل دیگر اعضای اوپک با تمام ظرفیت یا نزدیک به خط پایان ظرفیت تولیدش، نفت عرضه می کند.

هشدار مدیر آژانس بین المللی انرژی به دنبال افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت خام اوپک از ماه آگوست مطرح می شود. مدیر آژانس بین المللی انرژی از افزایش میزان تقاضای نفت گفت چراکه میزان زیادی از صادرات نفت ونزوئلا از بازار خارج شده و صادرات نفت ایران هم در حال کاهش است.

به گفته مدیر آژانس بین المللی انرژی صادرات نفت ونزوئلا به زودی به زیر یک میلیون بشکه در روز می رسد و در مقابل عربستان سعودی که که ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز تولید می کند می تواند آن را به ۱۱ میلیون بشکه برساند.

 

عربستان در سافت بانک ۴۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می کند

 صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان به دنبال تزریق ۴۵ میلیارد دلار به بزرگترین شرکت تامین سرمایه فناوری جهان به نام «سافت بانک» است.

محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی در حالی طی گفتگو با بلومبرگ از این سرمایه گذاری کلان خبر داده که عربستان دو سال قبل نیز چنین مبلغ هنگفتی را به این شرکت تزریق کرده بود و حالا رضایت از نتایج به دست آمده آنها را به سرمایه گذاری دوباره متقاعد کرده است. این صندوق همچنین در شرکت های اوبر و « لوسید موتورز » نیز سرمایه گذاری کرده است.

بن سلمان در این باره می گوید: اگر در سال اول به درآمد هنگفت دست پیدا نمی کردیم، هرگز ۴۵ میلیارد دلار دیگر را به سرمایه گذاری اختصاص نمی دادیم.

سافت بانک ژاپن عنوان بزرگترین موسسه سرمایه گذاری فناوری در جهان را یدک می کشد که در استارتاپ های بسیار زیادی با حوزه های کاری متنوع سرمایه گذاری کرده است.

دور اول طرح تامین سرمایه سافت بانک با اختلاف بزرگترین طرح صندوق سهام اختصاصی بود اما این شرکت به این میزان کفایت نکرده و قصد دارد طی هر دو یا سه سال ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه را از طریق طرح های سرمایه گذاری جذب کند.

محمد بن سلمان به عنوان رییس هیات مدیره صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان تامین بودجه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد دلاری از طریق فروش سهام این صندوق در صنایع پایه ای عربستان و همچنین عرضه اولیه سهام شرکت نفت آرامکو را پیش بینی کرده است.

هدف نهایی آنها افزایش دارایی هایی این صندوق از ۴۰۰ میلیارد دلار فعلی به ۶۰۰ میلیارد دلار تا دو سال دیگر است و ظاهرا تزریق بودجه به سافت بانک نیز در همین راستا قرار دارد.

از دیگر همکاری های این دو شرکت می توان به ساخت بزرگترین نیروگاه های خورشیدی با هزینه ۲۰۰ میلیارد دلاری اشاره کرد که در حال حاضر مشغول توسعه آن هستند، هرچند وال استریت ژورنال از ملغی شدن آن خبر داده بود.

 

تحلیل مؤسسه CRU: مشکل در عرضه قراضه مسی در بازار چین و تقاضای مس در سال ۲۰۱۹، حدود ۲٫۹ درصد، رشد تقاضا کاتد مس را بالا می برد

به نقل از تحلیل‌گر مؤسسه تحقیقاتی CRU در سمینار LME، افزایش تقاضای صنایع مصرف‌کننده مس در چین به همراه افت تولید معدنی، طی سال ۲۰۱۹، از رشد قیمت حمایت خواهد کرد.

پیش‌بینی این مؤسسه از رشد تقاضای چین، با توجه به بهبود تقاضای صنایع مصرف‌کننده نهایی مس، رشد ۳٫۵ درصدی برای سال ۲۰۱۹ است.

بر طبق مطالعات مؤسسه CRU، هیچ پروژه‌ای با ظرفیت سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن، طی سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری نرسید و تنها پروژه حایز این شرایط که طی سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید، پروژه توسعه‌ای معدن توکوئپالا در پرو است. در سال آتی نیز، انتظار می‌رود که تنها ۲ پروژه بزرگ به بهره‌برداری برسند؛ (۱) پروژه زیرزمینی چوکی‌کاماتا در شیلی و (۲) پروژه بلاک‌کیو گراسبرگ در اندونزی. گفتنی است که هر ۲ پروژه، پروژه جایگزین محسوب می‌شوند و با راه‌اندازی آن‌ها فعالیت‌های روباز در معادن مذکور عملا متوقف خواهد شد.

با وجود افت تولید مس معدنی در سال ۲۰۱۹، پیش‌بینی می‌شود که تولید مس تصفیه شده رشد خوب ۲٫۹ درصدی داشته باشد؛ چرا که عرضه کنسانتره و بلیستر مس کافی (عمدتا از موجودی انبارها) وجود خواهد داشت. ناگفته نماند که صنعت ذوب و پالایش مس در چین، همچنان به توسعه ظرفیت خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است که مشکلات عرضه در بازار قراضه مسی و مقررات سخت‌گیرانه واردات قراضه‌های غیر آهنی (ممنوعیت واردات قراضه گروه ۷- قراضه‌های کثیف و کم‌عیار)، از مهمترین عوامل رشد تقاضای کاتد مسی در چین خواهد بود.

به نقل از مؤسسه CRU، تولید جهانی مس معدنی طی سال ۲۰۱۹، تنها حدود ۱٫۲ درصد رشد خواهد کرد در حالی که این رقم برای سال جاری ۱٫۸ درصد برآورد شده است. عامل اصلی پیش‌بینی افت تولید معدنی در جهان، فقدان پروژه‌های جدید و بزرگ مس است.

نهایتا این که با بررسی شرایط فوق، CRU انتظار دارد که بازار مس تصفیه شده سال ۲۰۱۹ با مازاد اندک عرضه (حدود ۱۰۰ هزار تن) به پایان برسد و متوسط قیمت ۳ ماهه LME در آن سال در سطح ۶،۴۲۰ دلاربرتن باشد.

 

کسری بودجه آمریکا در بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۲

کسری بودجه دولت آمریکا به ۷۸۲ میلیارد دلار در سال مالی کامل در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رسید که بیشترین مقدار از سال ۲۰۱۲ تا حالا است یعنی زمانی که آمریکا تازه داشت از رکود بزرگ اقتصادی خارج می شد.

دفتر بودجه کنگره آمریکا از وزارت خزانه داری انتظار دارد هفته آینده مازاد بودجه ای را برای ماه سپتامبر به رقم ۱۱۶ میلیارد دلار اعلام کند که از کسری بودجه ۸۹۶ میلیارد دلاری گزارش شده تا پایان اوت کم می‌شود.

با این حال کسری بودجه ۷۸۲ میلیارد دلاری در سال مالی ۲۰۱۸ در مقایسه با کسری بودجه ۲۰۱۷ (۶۶۶ میلیارد دلار) طی ۶ سال گذشته بی سابقه بوده است. سال مالی دولت آمریکا از اول اکتبر تا پایان سپتامبر است.

به گزارش دفتر بودجه کنگره، کسری بودجه ۲۰۱۸ معادل ۳.۹ درصد تولید ناخالص داخلی است که نسبت به ۳.۵ درصد سال گذشته ،افزایش داشته است. درآمد دولت تقریباً تفاوتی با سال گذشته نداشت در حالی که سرمایه‌گذاری حدود ۳ درصد رشد کرده است.

کسری بودجه دولت آمریکا طی سالهای اخیر افزایش یافته و نگرانی نسبت به حجم بدهی های کشور را که اکنون به ۲۱.۵ تریلیون دلار می‌رسد بالا برده است. دفتر بودجه در روز پنجشنبه گزارش داد که دولت ۵۲۳ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۱۸ سود پرداخت کرده که بالاترین رکورد بوده است.

 

گزارش صندوق بین المللی پول IMF از اثرات خروج آمریکا از برجام و افت صادرات نفت ایران و اثر آن بر اقتصاد جهان

صندوق بین المللی پول IMF میگوید اثرات خروج آمریکا از برجام و افت صادرات نفت ایران باعث رشد منفی اقتصادی ۱٫۵%- در سال ۲۰۱۸ و ۳٫۶%- سال ۲۰۱۹ میشود … لکن چشم انداز در سال ۲۰۲۰ به بعد مجددا افزایشی میشود

نرخ بیکاری کشور نیز از ۱۱٫۸% سال ۲۰۱۸ به ۱۲٫۸% در سال ۲۰۱۸ و ۱۴٫۳%+ در سال ۲۰۱۹ افزایش میابد

کشورهای عربستان و روسیه با توجه به رشد قیمت نفت شاهد ۰٫۵%+ و ۰٫۳%+ رشد اقتصادی بیشتر از پیش بینی قبلی در سال ۲۰۱۹ خواهند بود

رشد اقتصادی دنیا هم تحت تاثیر #جنگ_تجاری ، افزایش هزینه فاینانس  بدهی دولتها ناشی از رشد بهره دلار و خروج سرمایه از کشورها روندی نزولی طی خواهد کرد و ۰٫۲%- نسبت به پیش بینی قبلی کاهش میابد

 

چین واردات نفت از آمریکا متوقف کرد

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

 

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶، ماه آگوست خرید نفت خام از آمریکا را متوقف کرده است.

با وجود اینکه چین هنوز خرید نفت از آمریکا را تحریم نکرده، اما خریداران چینی نفت آمریکا در این باره خطر نمی کنند.

براساس اطلاعات مرکز آمار آمریکا در ماه جولای خریداران چینی حدود ۱۲ میلیون بشکه نفت خام از آمریکا خریداری کرده اند.

چین که پس از اقدام واشنگتن در سال ۲۰۱۵ مبنی بر برداشتن محدودیت صادرات خود از خریداران مشتاق نفت خام آمریکا به شمار می آمد و حتی با کانادا در این زمینه رقابت داشت اکنون و در پی بالا گرفتن تنش تجاری میان ۲ کشور خرید نفت خام از آمریکا را متوقف کرده است.

آینده خرید نفت خام آمریکا از سوی چین مورد تردید است و هنوز تضمینی مبنی بر این مطلب که در ادامه تنش تجاری ۲ کشور تهدید اعمال تعرفه بر نفت خام وارداتی از آمریکا از سر گرفته نشود وجود ندارد.

 

بهبود تقاضا سنگ آهن در فصل زمستان

به نظر میرسد بازار سنگ آهن شاهد روند قیمتی بهتری نسبت به سال قبل باشد… دولت چین با توجه به کاهش رشد اقتصادی ناشی از جنگ_تجاری تصمیم گرفته تا سختگیری زیست محیطی علیه تولیدکنندگان فولاد این کشور را کاهش دهد.

در این صورت، میزان کاهش تولید الزامی فولادسازان نسبت به سال قبل کاهش یافته و با رشد تولید فولاد ، شاهد تحریک تقاضای سنگ آهن خواهیم بود . قیمت سنگ آهن دالیان DCE فعلا ۰٫۲%+ افزایش و از ثبات قیمت برخوردار است.

جدا از جنگ_تجاری ، افزایش نرخ اوراق قرضه آمریکا ( ۰٫۱۸%+  ۳٫۲۳۳%) عامل تنش در بازار سهام بوده و اقتصاددانان نگران خروج سرمایه از کشورهای درحال توسعه و افزایش هزینه فاینانس بدهی دولتها هستند.

بانک مرکزی چین PBOC دیروز نسبت سپرده بانکها نزد خود را ۱% کاهش داد تا ۱۷۵B$ از این طریق به اقتصاد چین تزریق شود… بعلاوه ذخایر ارزی چین در ماه سپتامبر ۲۲٫۵B$- کاهش داشته که نشان از عزم دولت در حفظ رشد اقتصادی چین در شرایط سخت کنونی دارد.

عوامل کاهش رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه : وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم‌های آمریکا کاهش قابل توجه تولید نفت ایران از کاهش رشد GDP خاورمیانه حکایت دارد.

اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا موجب کاهش صادرات نفتی و طبعا افت تولید نفت ایران می‌شود. از منظر صندوق بین‌المللی پول (IMF) به دلیل وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفتی، این امر موجب افت تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور خواهد شد.

در این پیش‌بینی، رشد GDP ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با منفی ۱٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۹، به منفی ۳٫۶ درصد خواهد رسید. با این وجود، انتظار می‌رود که در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳، از شدت وخامت اوضاع اقتصادی ایران کاسته شود و رشد GDP در سال ۲۰۲۳ به مثبت ۲٫۳ درصد افزایش یابد.

 

۱۳ آبان روز آغاز به کار سوئیفت اروپایی

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

تا قبل از ۱۳ آبان، سوئیفت اروپایی راه می‌افتد. سوئیفت اروپایی قرار است در کنار سوئیفت جهانی که امریکا در آن حضور دارد، فعال شود تا بواسطه این اتفاق، ایران که به برجام متعهد بوده بتواند تبادلات بانکی با کشورهای اروپایی را ادامه دهد. از اوایل شهریورماه که موضوع جایگزین سوئیفت از سوی اتحادیه اروپا اعلام شد، خیلی از کشورهای اروپایی نسبت به این موضوع ابهام داشتند و نمی‌دانستند که این جایگزینی تا چه حد می‌تواند جدی یا قابل اجرا باشد. حال با گذشت زمان خیلی از کشورها برای پیوستن به شبه سوئیفت اعلام آمادگی کردند.

 

افت قیمت آلومینیوم در بازار LME :

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه

در روز چهارشنبه هفته گذشته، شرکت نورسک‌هیدرو، مالک اصلی پالایشگاه Alunorte در برزیل، در ادامه کشمکش‌ها با دولت اعلام کرد که این واحد را به‌طور کامل تعطیل خواهد کرد و ۴،۷۰۰ نیروی کارگری مشغول به کار در این پالایشگاه را تعدیل می‌کند.

با این اقدام و افزایش نگرانی‌ها بابت کسری عرضه آلومینا در بازار، قیمت آلومینیوم در روز پنجشنبه تا اوج ۲،۲۶۷ دلار بر تن رشد کرد که بیشترین سطح در ۳ ماه و نیم اخیر بود.

 

۱٫۶ میلیون تن مس جهت اجرای پروژه «جاده ابریشم» چین مورد نیاز است

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

بیش از ۷۰ درصد تقاضای مس جاده ابریشم چین، متعلق به ۱۰۰ پروژه نیروگاهی در دل این پروژه عظیم است. این در حالی است که نیروگاه‌های برق، تنها ۱۳ تا ۲۲ درصدی از تقاضای مس هر منطقه را در دست دارند.

این پروژه ۱۱۵ شریک در سراسر جهان دارد و تا سال ۲۰۲۳، نیازمند ۱٫۳ تریلیون دلار بودجه خواهد بود.

اجرای پروژه جاده ابریشم چین، موجب افزایش رقابت بین‌المللی میان واحدهای صنعتی در بخش ساخت و تولید خواهد شد که این امر، افزایش تقاضای آتی مس به ویژه در صنایع وابسته به این فلز سرخ را به ارمغان می‌آورد؛ صنایعی نظیر خودروسازی، ساخت کالاهای بادوام مصرفی و ماشین‌آلات صنعتی.

 

چین بزرگ‌ترین بازار مصرف سنگ آهن شرکت BHP Billiton/ افزایش تولید سنگ آهن شرکتBHPBilliton 

شرکت BHP Billiton یکی از شرکت‌های پیشروی جهان در زمینه استخراج منابع معدنی است. این شرکت استخراج و فرآیند تولید مواد معدنی، نفت و گاز را انجام می‌دهد. عمده حوزه فعالیت این شرکت مربوط به استرالیا و آمریکا می‌شود و محصولات تولیدی خود را به تمام دنیا ارسال می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در ملبورن استرالیا واقع شده است.

شرکت BHP Billiton دارای ۵ معدن سنگ آهن در استرالیا و یک معدن سنگ آهن در برزیل است. این شرکت طی سال ۲۰۱۷ در مجموع از ۵ معدن استرالیای خود که در قسمت غربی استرالیا واقعا شده است ۲۳۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تن سنگ آهن تولید کرد که این رقم نسبت به میزان تولید در سال ۲۰۱۶ رشد ۴٫۴ درصدی داشت. در نمودار ۱ میزان تولید سنگ آهن این شرکت براساس معادن آورده شده است.

شرکت BHP Billiton به‌طور مشترک با شرکت واله دارای معدن سنگ آهن Samarco در برزیل نیز هست. این معدن در سال ۲۰۱۵ معادل ۱۴ میلیون و ۵۱۳ هزار تن سنگ آهن تولید داشت، میزان تولید سنگ آهن این معدن در سال ۲۰۱۶ به ۵ میلیون و ۴۰۴ هزار تن رسید و در سال ۲۰۱۷ نیز بهره‌برداری از این معدن به‌علت مشکلات فنی و عملیاتی متوقف شد. این معدن یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن دنیا به لحاظ ذخایر معدنی است.

همچنین ۵ معدن سنگ آهن استرالیا دارای یک سیستم یکپارچه هستند و از طریق خط ریلی به یکدیگر و همچنین به بندر متصل شده‌اند. در این منطقه در مجموع ۱۰۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی وجود دارد. تمرکز این معادن در یک منطقه موجب افزایش ارزش افزوده شرکت می‌شود.

اتصال معادن سنگ آهن این شرکت به بنادر چین موجب شده است که چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف این شرکت باشد. بازار چین طی ۲ دهه گذشته بزرگ‌ترین بازار تقاضای مواد اولیه در دنیا بوده است و همین امر نیز سبب می‌شود هرگونه تغییری در این بازار بر بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ و کوچک دنیا اثرگذار باشد.

شرکت BHP در سال مالی ۲۰۱۷ معادل ۱۸٫۹ میلیارد دلار از محصولات خود را به چین فروخت که این رقم معادل ۴۹٫۳ درصد از فروش کل این شرکت در این سال بود. همچنین شرکت در سال مالی ۲۰۱۶ معادل ۱۳٫۲ میلیارد دلار از محصولات خود را به چین فروخت که این رقم معادل ۴۲٫۶ درصد از فروش کل این شرکت در این سال بود.

این شرکت می‌گوید کاهش رشد اقتصادی چین و درپی آن کاهش تقاضای چین می‌تواند بر فروش محصولات این شرکت اثرگذار باشد و نتایج ناگواری را نیز برای شرکت به همراه داشته باشد. ترکیب محصولات فروخته شده توسط شرکت به چین عبارت بود از: ۶۱ درصد سنگ آهن، ۲۲ درصد مس، ۱۶ درصد زغال سنگ و ۱ درصد نیکل.

 

اخبار بازار ایران

 

حذف سقف رقابت در بازار فولاد، معامله ۱۶۸ هزار تنی فولاد در هفته گذشته

mehr3 7

با دستورالعمل جدید یعنی برداشتن سقف رقابت مجددا از سر گرفته شده است و در روزهای مجزا شاهد عرضه محصولات مختلف بودیم. نمودار ۱ نشان می‌دهد که در هفته نخست مهر ماه، ۱۸۹ هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن ۳۱۴ هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت ۱۶۹ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرا گرفتند و به فروش رفتند. در روز شنبه  ۳۱ شهریور ماه، ۲۱ هزار تن شمش بلوم توسط ۳ تولیدکننده بزرگ یعنی فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان و فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن تقاضا وجود داشت و همه این محصولات مورد معامله قرار گرفتند.

محصولات طویل نیز در بورس کالا عرضه شدند که تیرآهن و میلگرد از جمله آن‌ها بودند. هر چند که با وجود عرضه ۱۵ هزار و ۸۰۰ تنی تیرآهن توسط ذوب آهن و انجام معاملات آن در بورس کالا، این معاملات مورد تأیید ناظر قرار نگرفت و ملغی شد. علاوه بر تیرآهن، ۳۲ هزار و ۷۰۰ تن میلگرد از سوی تولیدکنندگان متنوع در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن ۸۹ هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت ۲۷ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند؛ زیرا عرضه میلگرد ذوب آهن پس از انجام معامله، از سوی ناظر مورد تأیید قرار نگرفت و ثبت نشد.

ورق نیز دیگر محصول عرضه شده در بورس کالا بود. در این میان فولاد مبارکه ۱۰۰ هزار تن ورق گرم را روانه بازار کرد و این محصول با ۱۷۰ هزار تن تقاضا مواجه شد که تماما مورد معامله قرار گرفت. ورق سرد مبارکه نیز به میزان ۱۳ هزار تن عرضه شد که ۲۱ هزار تن تقاضا داشت و این محصول نیز مورد معامله قرار گرفت. ورق گالوانیزه نیز به میزان ۴ هزار و ۴۰۰ تن عرضه شد که ۹ هزار تن تقاضا داشت و مورد معامله قرار گرفت. ورق قلع‌اندود نیز به میزان ۲ هزار و ۲۰۰ تن عرضه شد که با تقاضای ۳ هزار و ۷۰۰ تنی مواجه شد و تماما به فروش رفت.

 

به تصویب رسیدن قیمت‌گذاری محصولات فلزی در بورس کالا

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

 

اعضای ستاد در راستای بهره‌مندی صنایع پایین‌دستی از امکان رقابت و اجرای فرمول پایه محصولات فولادی در نوسانات مثبت و منفی بازار و رعایت روح ضوابط موجود در بورس، مقررکردند ؛ در تعیین قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا از این پس قیمت پایه تطبیقی (افزایشی – کاهشی) ملاک محاسبه و تعیین نرخ پایه قرار گیرد.

در عین حال با توجه به چندین مرحله عرضه شمش آلومینیوم در بورس کالا و به منظور کاهش اختلاف قیمت پایه و قیمت کشف شده محصولات آلومینیومی و مس در بورس کالا مقرر شد، قیمت پایه محصولات آلومینیومی و مس در بورس کالا با استفاده از نرخ نیمایی محاسبه و تعیین شود.

این در حالی است که قبل از این میانگین قیمت چهار عرضه قبل ملاک نرخ پایه بورس فلزات قرار گرفته بود و عملا امکان بهره‌مندی از نرخ پایه کاهشی در صورت نبود متقاضی وجود نداشت.

در مورد بقیه فلزات غیرآهنی ( سرب و روی و …) نیز تاکید شد با رصد دقیق عملکرد عرضه واحدهای تولیدی در بورس، در صورت کشف قیمت نهایی بالاتر از قیمت نیمایی، کمیته تخصصی مربوطه پس از بررسی ، در صورت نیاز در محاسبه و تعیین قیمت پایه محصولات مذکور بازنگری نماید.

در مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر شد میزان تناژ برای خریداران مجاز مقاطع طویل فولادی (تیرآهن و میلگرد) حداقل ۲۰ تن و حداکثر ۲۲۰ تن باشد تا امکان خرید برای مصر‌ف‌کنندگان خرد نیز فراهم شود.

مصوبه ستاد تنظیم بازار در رابطه با پیش فروش لوازم خانگی:

در این نشست همچنین بررسی پیشنهادی در خصوص پیش فروش لوازم خانگی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.اعضای ستاد تنظیم بازار پس از بررسی جوانب این موضوع موافقت خود با طرح پیش فروش لوازم خانگی بدون تبعیض برای واحدهای توانمند و بدون مداخله دولت اعلام کردند.

بر این اساس اعضای کارگروه اعلام کردند با اجرای این طرح به شرطی موافقت دارند که رفتار مبتنی بر حمایت دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و کارگروه تنظیم بازار مورد انتظار نباشد.

با این پیش فرض، در صورت توافق مقامات مسئول ، پیشنهاد دهندگان یا شرکت‌های مشابه می‌توانند از ظرفیت‌های اجرایی و تخصصی خود برای پیاده‌سازی هر گونه طرح در فضای مشابه به شکلی رقابتی استفاده کنند. ضمن اینکه با اعلام سازمان حمایت مبنی بر تدوین، تصویب و ابلاغ ضوابط فروش اقساطی و پیش‌فروش کالا در هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها، عملا راه برای شرکت‌های توانمند جهت عرضه کالا با قیمت مقطوع و با کمترین نوسان قیمت وجود دارد و شرکت‌های برند بر اساس ارزش برند و جایگاهی که نزد مصرف‌کنندگان دارند ،با اطلاع رسانی کامل از شرایط و ضوابط عرضه کالای تولیدی خود به شرط رعایت قیمت مندرج در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت اقدام نمایند.

 

تصویب لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به «CFT»در مجلس شورای اسلامی در ۱۵ مهر

  • ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ ۱۳:۱۵

در این نشست ۲۷۱ نماینده حضور داشتند و این لایحه درنهایت با ۱۴۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب شد.

متن این لایحه به این شرح است: به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (مصوب ۱۳۷۸/۹/۱۸ برابر با ۹ دسامبر ۱۹۹۹ مجمع عمومی سازمان ملل) مشتمل بر یک مقدمه، ۲۸ ماده و یک پیوست با اعلام شروط زیر پذیرفته و سند زیربط را مطابق مقررات تبصره این ماده نزد امین اسناد توجیه کند.

 

افزایش سرمایه ۳۰درصدی فملی با تایید سازمان حسابرسی

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

گزارش توجیهی افزایش سرمایه این شرکت به میزان ۳۰درصد را تأیید کرد.
در صورت اجرایی شدن این افزایش سرمایه، مبلغ سرمایه ثبتی شرکت به ۷۸ هزار میلیارد ریال خواهد رسید. محل این افزایش سرمایه از سود انباشته شرکت خواهد بود و محل مصرف این افزایش سرمایه، جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در سال‌های گذشته و در شرکت‌های سرمایه‌پذیر است.

بورس کالا وعرضه ۵۵ هزار تن شمش بلوم

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه

۶فولادساز کشور به عرضه محصولات خود پرداختند. حجم عرضه اتفاق افتاده، ۵۵ هزار تن و میزان تقاضا ۲۸ هزار تن بود. شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد خراسان، فولاد کاوه جنوب کیش و فولاد ارفع این عرضه کنندگان بودند.

شرکت فولاد خوزستان با عرضه ۲۵ هزار تن از این محصول در صدر عرضه کنندگان قرار داشت. اما در مقابل تنها ۱۵ هزار تن شمش مورد تقاضا و در نهایت معامله قرار گرفت. قرارداد معامله به صورت سلف بوده و میانگین قیمت موزون پایانی نیز ۳۵۰۳۴ ریال برای هر کیلوگرم بود.

شرکت مجتمع فولاد خراسان با ۲۰ هزار تن عرضه در جایگاه دوم قرار داشت. میزان تقضا و در نهایت معامله تنها ۵ هزار تن بود. قرارداد این شرکت به صورت نقدی بوده و تاریخ تحویل نیز ۱۷ مهرماه است.

شرکت فولا ارفع نیز ۵ هزار تن عرضه عادی و ۱۰۰۰ تن عرضه مچینگ داشت. هر دو معامله به صورت نقدی بوده و تمام عرضه مچینگ و ۴ هزار تن از عرضه عادی مورد معامله قرار گرفت. تایخ تحویل نیز ۱۷ مهرماه است.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز ۵هزار تن از محصول خود را عرضه کرد. اما با وجود ثبت تقاضای ۲ هزار تنی در نهایت هیچ قراردادی برای این شرکت به ثبت نرسید.

 

تازه ترین تحلیل صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران

mehr3 11

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان، اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ منفی ۱.۳ درصد کاهش خواهد یافت.

 

چین اعلام کرد که تخفیفات مالیاتی برای صادرکنندگان را از اول نوامبر افزایش می‌دهد، این امر محرک رشد قیمت‌ها شد و در شانگهای نیز تقویت یوان نسبت به دلار، قیمت‌ها را افزایش داد.

رشد اقتصادی بهار ۹۷ بدون نفت ۰.۷ درصد/ نقدینگی ۳.۴ درصد رشد کرد.

اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی، نماگرهای اقتصادی کشور مربوط به بهار ۱۳۹۷ را منتشر کرده است که براساس آن تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (نرخ تورم) در دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم) ۹.۴ درصد، خرداد ۹۷ نسبت به ماه قبل از آن ۴.۳ درصد و خرداد ۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۳.۷ درصد بوده است.

براین اساس تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه عملکرد سه ماهه نخست سال ۹۷ (به قیمت‌های جاری) ۳ هزار و ۹۸۸ هزار میلیارد ریال، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۵۸۴ هزار میلیارد ریال، هزینه‌های مصرفی بخش خصوصی یک هزار و ۹۹۱ هزار میلیارد ریال و هزینه‌های مصرفی بخش دولتی ۴۶۹ هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز در دوره بهار ۹۷ رقم ۱۰۸۸۷۳ و ارزش سهام و حق تقدم معامله شده نیز ۱۲۲.۲ هزار میلیارد ریال اعلام شده است. در این دوره حجم سهام و حق تقدم معامله شده نیز ۵۷.۶ میلیارد سهم بوده است.

در بخش خارجی، تراز حساب جاری ۱۱ هزار و ۶۱ میلیون دلار، تراز بازرگانی (حساب کالا) ۱۲ هزار و ۹۸۳ میلیون دلار، صادرات کالا (FOB) ۲۹ هزار و ۳۳۶ میلیون دلار، واردات کالا (FOB) ۱۶ هزار و ۳۵۳ میلیون دلار و کل بدهی خارجی (پایان دوره) ۱۰ هزار و ۴۴۱ میلیون دلار اعلام شده است.

رئیس انجمن سنگ آهن:

در شرایط کنونی و با اعمال تحریم، شرکت های SME جایگزین، شرکت های بزرگ طرف قرارداد ما در صادرات شده اند؛ همین موضوع از اعتبار قراردادها می کاهد

مزیت بندر چابهار برای توسعه معدنی افغانستان

توسعه معدنی افغانستان، با توجه به عدم دسترسی به دریای آزاد، پتانسیل زیادی برای امنیت و توسعه مناطق شرقی ایران با محوریت بندر چابهار و البته گوادر پاکستان ایجاد میکند … مزیت عمده چابهار، وجود گاز طبیعی ارزان قیمت عسلویه و فرصت توسعه صنایع معدنی در آن منطقه است

آمریکا در نظر دارد در توافق تجارت آزاد خود با کشورهای ژاپن اتحادیه_اروپا و انگلستان و سایر کشورها، دسترسی چین به این بازارها را محدود نماید.

تشدید  بازرسی نفتکش های ایران در بنادر امارات

در حالی که امارات عربی متحده علی‌رغم ادعاهای تند علیه ایران، هنوز به خرید نفت از این کشور ادامه می‌دهد، اما گفته می‌شود که ابوظبی قصد دارد تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را اجرا کند.

شرکت نفت ملی امارات، علی‌رغم اینکه هنوز تحریم‌های نفتی آمریکا اجرایی نشده، واردات میعانات گازی از ایران را در ماه سپتامبر به نصف رسانده است.

به گفته افراد مطلع که خواستند نامشان فاش نشود، به تازگی مقامات گمرکی امارات از کشتی‌ها و شناورهای نفتکش که در پایانه سوخت بندر «الفجیره» پهلو گرفته‌اند می‌خواهند که مدارک مبنی بر مبدأ محموله خود را نشان دهند.

البته حضور نفتکش‌های ایرانی در بندر الفجیره هنوز ممنوع نشده و مشخص نیست چرا مقامات گمرکی امارات خواستار مدارک مبدأ محموله‌های کشتی‌ها هستند.

در بین شهرهای امارات، دبی بیش اصلی‌ترین وارد کننده نفت سبک و میعانات گازی از ایران است. این منطقه مواد خام وارداتی از ایران را در پالایشگاه‌های خود به سوخت جت و دیگر مصارف محلی تبدیل می‌کند.

 

تحلیل IMF :

سرعت بازیابی اقتصاد ایران در سال‌های ۲۳-۲۰۲۰ زیاد خواهد بود در حالی که کشورهایی نظیر عربستان و امارات تغییری نخواهند داشت و اقتصاد عمان نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

افزایش فشار هند برای معافیت از تحریم‌های ایران

به نظر می‌رسد که هند مطمئن است با وجود تحریم‌های آمریکا می‌تواند به واردات نفت ایران ادامه دهد که نشان‌دهنده مذاکرات فشرده میان دهلی نو و واشنگتن تا مهلت پنجم نوامبر است.

هند در ماههای اخیر واردات نفت ایران را کاهش داده اما قصد دارد در نوامبر که تحریمها علیه صادرات نفت ایران آغاز می‌شود، همچنان از تهران نفت خریداری کند. با وجود خرید کمتر پالایشگاه‌های هندی، ایران در اوت همچنان سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند ماند.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در دهلی‌نو به خبرنگاران گفت: ما درباره موضوع معافیت با همه مقامات مربوط صحبت می‌کنیم. ما باید نیاز پالایشگاههای داخلی خود را تامین کنیم.

برنامه دو شرکت نفتی هند برای واردات نفت ایران در نوامبر با وجود تهدید تحریم‌های آمریکا اعلام شده است. هند هنوز از این‌که آمریکا آیا به این کشور معافیت از تحریم‌های ایران را خواهد داد، حرفی نشنیده است.

 

پروژه جدید زغالسنگ پروده ۴ طبس در لیست طرح‌های آماده شروع عملیات اجرایی قرار گرفت.

  • ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ ۱۳:۵۱

هدف از اجرای این طرح ایجاد ۷۵۰هزار تن ظرفیت تولید زغالسنگ خام در بلوک سه پروده ۴ طبس است که زمینه ۶۰۰ فرصت شغلی مستقیم و تا ۴ برابر شغل غیر مستقیم را فراهم می‌کند.

کنسرسیوم اجرای پروژه به رهبری شرکت CMCچین، تیم کارشناسی خود را در گروه های مختلف در این پروژه مستقر کرده است. در همین حال فعالیت‌های پروژه در زمینه‌های مختلف علاوه بر تجهیز و آماده سازی، در بخش تامین زیرساخت‌های آب، برق و راه‌های دسترسی نیز در حال فعالیت است.

در حال حاضر نقشه راه‌های دسترسی به سایت برای دوران ساخت و محل اقامت پیمانکاران در دوران ساخت نهایی شده است.

قرارداد اجرای بلوک سه پروده ۴ طبس در حالی که در دهه ۸۰ به امضا رسیده بود،‌ تاکنون به سبب باز نشدن ال‌سی، به مرحله اجرا نرسیده بود اما در مرداد ماه با پیگیری های ایمیدرو، ال‌سی طرح گشایش یافت و در حال حاضر آماده عملیات اجرایی است.

عمده واردکنندگان و صادرکنندگان آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷

در سال ۲۰۰۷ رکورد حمل و نقل آهن اسفنجی در جهان شکسته شد؛ به‌نحوی که بالغ بر ۱۷ میلیون تن از این محصول استراتژیک از مناطق مختلف جهان تجارت شده و به دست مصرف‌کنندگان رسید. این رقم در سال‌های بعد با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود تا اینکه در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۶٫۳ میلیون تن آهن اسفنجی در سراسر دنیا رسید. در این میان، تولیدکنندگان روسیه، بیشترین فروش را با حدود ۳٫۳ میلیون تن رقم زدند و بعد از آن تولیدکنندگان کشور ترینداد و توباگو با کسب مقام دوم در فروش(Shipment)  توانستند بسیاری از محصولات تولیدی از واحدهای  ArcelorMitta را به‌فروش برسانند. نمودار ۱ میزان تجارت و هر ۲ نوع از آهن اسفنجی HBI و CDRI را بین شرکت‌های مختلف طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد.

میزان حمل و نقل آهن اسفنجی در طول این دهه با اختلافات جزئی همراه شد که این امر متاثر از توانایی و عملکرد شرکت‌های تولیدی این محصول در دنیا است. میزان صادرات آهن اسفنجی HBI بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ با افزایش حدود ۲ برابری مواجه شد. همچنین گفتنی است که صادرات آهن اسفنجی از ایران به‌طور قابل ملاحظه‌ای در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت که درنهایت منجر به ممنوعیت صادرات به‌نفع مصرف‌کننده داخلی این محصول شد.

شکل زیر مسیرهای تجاری آهن اسفنجی را در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که دفتر بین‌المللی فولاد (ISSB)، آمار و اطلاعات مندرج در شکل زیر را جمع‌آوری کرده است. ابتدا و انتهای فلش، مکان و محل انتقال و دریافت پول را شامل می‌شوند.

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

همان‌طور که از شکل بالا مشخص است کشورهای مشخصی صادرات بالای آهن اسفنجی را به مناطق مختلف جهان دارند؛ یکی از این کشورها ایران بود که توانست میزان صادرات خود را به کشورهای آسیای شرقی مانند چین گسترش دهد. موقعیت جغرافیایی از پارامترهای مهم در صادرات به‌شمار می‌رود؛ به‌نحوی که کشورهایی مانند روسیه به‌دلیل امکان حمل و نقل راحت خود به اروپا توانسته است میزان قابل توجهی از این بازار را در دست بگیرد.

 

قیمت های جهانی:

تحلیل بنیادی هفته سوم مهرماه 97

کدال

سرچشمه

آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۱۸  افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۲,۸۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۸۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۲ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

کسرا

بهره برداری از پروژه آلفا آلومینا، به منظور تولید سرامیک صنعتی اردکان و سایر صنایع در ۲۰/۷/۹۷ به بهره برداری می رسد.

رتکو

انعقاد قرارداد مهم کنترل کیفیت، طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی

شمواد

تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۴۰,۱۲۴ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه مبلغ ۶۴۷,۷۳۵ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳۳% رشد داشته است.

فملی

مجوز افزایش سرمایه شرکت ملی صنایع مس ایران، مبلغ ۶۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۷۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور جبران مخارج مربوط به سرمایه گذاری های انجام شده در سنوات گذشته ارائه می گردد.

پارسان

افزایش نرخ ارز منجر به افزایش نرخ هزینه جبران خسارات در برخی از رشته های  بیمه های دانست که کاهش سود عملیاتی را به همراه دارد.

 

غویتا

ویتانا دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۲۲,۵۹۳ میلیون ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ مبلغ ۹۸۹,۴۰۸ میلیون درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴% رشد داشته است.

 

نوین

اصلاح نرخ تسعیر ارز در مقطع ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ منتشر کرد.

 

فزرین

خرید ۱۶٪ از سهام شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد به مبلغ هر سهم ۱۰۰۰۰۰ریال

 

انرژی

بورس انرژی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۷۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۸۲٪ درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰۶,۲۷۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

شتران

آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت تهران

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۳۰  افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۲۴,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۵,۱۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ، از محل اندوخته مبلغ ۲,۹۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

 

وهور

مدیریت انرژی امید تابان هور در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸٪ افت داشته که عمدتا بخاطر ۱۰۵ میلیارد ریال هزینه های مالی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه پیش بینی فعلی سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ را ۳۳٪ پوشش داده است.

 

کگل

زمانبندی پرداخت سود سهام سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ از تاریخ ۹۷/۷/۱۶ از طریق بانک سپه

 

دیران

تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹شرکت ایران دارو

مجمع با افزایش سرمایه ۷۷٪ از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت نمود.

 

چفیبر

تولید فیبر ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود  ۸۵۱ میلیون ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ  ۲۱,۴۶۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸% افت داشته است.

 

شبهرن

اعلامیه پذیره نویسی عمومی شرکت نفت بهران

برای تحقق افزایش سرمایه تعداد ۲۱,۲۴۲,۶۲۹ سهم ۱۰۰۰ ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد.

مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ لغایت تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۱۵  و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده  است.

 

وصنا

سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۹۲ ریال سود محقق کرده است.

که نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۴۸٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۳۰۳٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۹۰٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

 

بترانس

ایران ترانسفو دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۶۸۹,۹۷۲ میلیون ریال درآمد داشته است

 

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱,۹۵۱,۹۹۶ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱% افت داشته است.

 

شنفت

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۹۴۲ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۱,۴۱۷ ریال

درصد تغییر:  ۵۰% تعدیل مثبت

پوشش ۶ ماهه ۷۱% مبلغ ۱,۰۰۸ ریال

 

ارفع

تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

تصمیمات متخذه در رابطه با دستور جلسه :

مجمع با افزایش سرمایه ۵۰٪ از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت نمود.

زمان بندی ثبت افزایش سرمایه :

با توجه به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به  ۱۳۹۷/۱۲/۲۹  شرکت، افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت خواهد رسید.

 

بمپنا

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۳۱۵ ریال تصویب شد.

 

رمپنا

تصمیمات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۱/۳۱ شرکت گروه مپنا

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۰ ریال تصویب شد.

 

کچاد

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

درصد افزایش سرمایه: ۱۰۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

 

امید

تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰شرکت تامین سرمایه امید

تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

مجمع با افزایش سرمایه ۲۲٪ از محل مطالبات و آورده نقدی و ۲۰٪ سرمایه فعلی در اختیار هیئت مدیره  موافقت نمود .

 

تلیسه

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام شرکت دامداری تلیسه نمونه

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت از مبلغ ۷۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۲۱۰,۰۰۰ میلیون ریال  ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۱۴۰,۰۰۰ میلیون ریال، ) ، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ لغایت تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۶  و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده  است.

 

وامیر

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت گروه صنعتی و معدنی امیر

درصد افزایش سرمایه: ۱,۱۰۰%

محل تامین: (۸۰۰% مطالبات و آورده نقدی , ۳۰۰% سود انباشته )

 

وبشهر

انتشار نتایج برگزاری مزایده فروش ۳ دانگ ساختمان در خیابان بخارست

 

وآفری

بیمه کارآفرین در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱٪ کاهش داشته است

 

‍دریشمک

تولید و صادرات ریشمک در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۲,۵۹۶ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۱۶۱٪ را به ثبت رسانده و بالحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۶۰٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۵۷۹٪ داشته که عمدتا بخاطر   افزایش ۶۲۶ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه  پیش بینی فعلی سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ را ۱۴۶% پوشش داده است.

 

سکرد

اعلامیه پذیره نویسی عمومی شرکت سیمان کردستان

مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ لغایت تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۰  و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده  است.

 

ختوقا

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران

درصد افزایش سرمایه: ۱۵۴%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی , سود انباشته

 

شسپا

خرید ۱٪ سهام شرکت پالایش نفت اصفهان مبلغ هر سهم ۱۱۰۰۰ ریال می باشد.

 

کفرآور

فرآورده های سیمان شرق در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۵/۳۱ (حسابرسی شده) به ازای هرسهم ۱,۵۰۷ ریال سود محقق کرده است  که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۶٪ کاهش داشته که عمدتا بخاطر افزایش هزینه‌های فروش، اداری و عمومی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

 

کچاد

معدنی و صنعتی چادرملو در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۱۷ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۱۹٪ را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۳۰% رشد داشته ولی سود خالص رشد ۱۷۲٪ داسته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۶۲٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰,۶۰۸ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

 

کگاز

تصمیمات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ شرکت شیشه و گاز

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۵۰ ریال تصویب شد.

 

کهمدا

تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ شرکت شیشه همدان

سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۵۰ ریال تصویب شد.

 

تحلیل بازار

در این هفته پس از پایان اصلاح بازار، شاخص به محدوده ۱۸۱۰۰۰واحد برگشت که امید است در هفته پیش رو بازار روند متعادلتر و دور از هیجان داشته باشد.

 

شاخص کل ۱۸۱,۰۱۵٫۷۴

۱۶۸٫۱۹

شاخص کل (هم وزن) ۲۹,۴۳۹٫۳۵

(۵۴۹٫۵۵)

ارزش بازار ۶,۹۰۶,۰۲۵٫۴۲۷ B

 

با نزدیک شدن به ۱۳ آبان و آغاز تحریم نفتی ایران، آمریکا شرکت ها و کشورها را از خرید نفت از ایران منع کرده است، در این میان کشورهایی نظیر هند خواستار معافیت از تحریم نفتی ایران هستند، ولی در این میان در قبال فروش نفت به ایران پولی پرداخت نمی شود.

در صورتی که توافق معاملاتی بین کشورهای ایران هند روسیه و چین به امضا برسد، امکان دریافت کالا های اساسی و پول حاصله از فروش نفت ایران امکان پذیر می شود، در مقابل ایران باید برای مراودات بین المللی به سیستم بانکداری جهانی متصل بشود که در مرحله اول آن پیوستن به FATF است.

در هفته ای که گذشت، لایحه CFT در مجلس تصویب شد که برای تایید به شورای نگهبان رفت که ۲ تا از بندهای این لایحه از طرف شورای نگهبان پذیرفته نشد و برای بررسی بیشتر به مجلس ارجاع شد.

امارات که یکی از واردت کنندگان نفت سبک و میعانات گازی از ایران است، طرح  بازرسی نفتکش های ایران در بنادر امارات را بنا به درخواست آمریکا آغاز کرده است.

با فرا رسیدن فصل سرما، تقاضای کشورهای آسیایی برای خرید نفت افزایش یافته، در این میان نرخ حمل یک محموله دو میلیون بشکه‌ای به آسیا در هفته منتهی به پنجم اکتبر، به ۴۰ هزار و ۲۷۵ دلار افزایش یافت.

مجموعا ۷۸ نفتکش در بازار محموله تک خاورمیانه در هفته نخست اکتبر رزرو شده‌اند در حالیکه رقم آنها در کل سپتامبر، ۱۳۶ نفتکش بوده است.

با تصویب لایحه CFT درمجلس چشم انداز مراودات و صادرات چشم انداز روشن تری پیدا می کنند در این میان یکی از شرکت های صادرات محور دچار افت قیمت سهام شدند.

افت اخیر سهام فملی به دلیل نگرانی ازعدم تصویب CFT درمجلس بود. باتصویب این لایحه،سهام فملی در مسیر صعود قرارگرفت.

با تایید لایحه CFT در توسط شورای نگهبان، می تواند باعث سودآوری فملی شود.

در حال حاضر خرید سهام شرکت هایی که تولید داخلی دارند ریسک کمتری دارد، زیرا شرکت های صادرات محور هم در صادرات و هزینه حمل و نقل و ارسال کالا مشکل دارند و هم در دریافت پول حاصله از فروش کالاهای خود توسط بانک ها دچار مشکل هستند.

افزایش نرخ ۱۰% ذغال سنگ در پی آتش سوزی در معدن استرالیا قیمت ذغال سنگ افزایش یافته، در این میان افزایش قیمت کک بر شرکت های متانول ساز، فولاد ساز تاثیر دارد.

صادرات فولاد ایران به کشورهای همسایه مانند افغانستان افزایش یافته است و بیلت و تخال با تخفیف هایی عرضه می شود.

کاهش موجودی انبار های LME مس باعث افزایش قیمت این فلز شده است، در این میان ۱٫۶ میلیون تن مس جهت اجرای پروژه «جاده ابریشم» چین مورد نیاز است، که این تقاضا می تواند برای شرکت هایی همچون فملی فرصت سودآوری محیا کند.

قیمت کالاهای عرضه شده مانند محصولات اصلی پالایشی، فلزات و مواد پتروشیمی با دلار نیمایی محاسبه می شود که این باعث شناسایی سود برای این صنایع می شود.

با آزاد سازی نرخ خوراک پتروشیمی ها، شرکت های اوره ساز اثر کمتری از این افزایش قیمت می برند.

شرکت های لبنی به دلیل افزایش قیمت محصولات در آینده با کاهش فروش مواجه می شوند ولی نمادهای غشهداب و غچین به دلیل افزایش نرخ محصولات شرایط بهتری دارند.

ولساپا در لیزینگی ها امسال شرایط بهتری از نظر سودآوری دارد، ولساپا ۱۰ میلیون خودرو از سال قبل خریده است که با نرخ فعلی به فروش برساند می تواند سود ۲۶ میلیاردی شناسایی کند.

هزینه مکالمات تلفن ثابت افزایش داشته و تعرفه تلفن همراه به ۵۹ تومان رسیده که خبر خوبی برای اخابر و همراه است.

سیمانی ها با اصلاح قیمتی که داشته اند برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند. ساروم-هگمتان-صوفیان از جمله شرکت های سیمانی سود آور هستند.

گروه سرب و روی همچنان گزینه خوبی برای سرمایه گذاری هستند که از تحریم ها اثر کمتری میبرند.

چکاپا سهمی به فروش داخل کم ریسک و با طرح توسعه که دارد سود ۱۰۰ تومان را برای سال جاری در پیش دارد.

 

مزیت بندر چابهار برای توسعه معدنی افغانستان

توسعه معدنی افغانستان، با توجه به عدم دسترسی به دریای آزاد، پتانسیل زیادی برای امنیت و توسعه مناطق شرقی ایران با محوریت بندر چابهار و البته گوادر پاکستان ایجاد میکند … مزیت عمده چابهار، وجود گاز طبیعی ارزان قیمت عسلویه و فرصت توسعه صنایع معدنی در آن منطقه است. این می تواند خبر خوبی برای حسینا و حتاید باشد که ارز خود را نرخ بازار ثانویه دریافت می کنند.

 

بازار در هفته گذشته دچار اصلاح قیمتی شد، همان طور که در تحلیل های گذشته گفته شد، سهام بنیادی خریداری کنید. سهام با صادرات کمتر و فروش داخل گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری هستند.

 

با آرزوی موفقیت برای شما

موفق و پرسود باشید

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *