تحلیل تکنیکال هفته دوم مهرماه 97 همیار سرمایه
آنچه در این مطلب خواهید خواند

افت شاخص های اساسی اقتصاد چین قیمت فولاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

شاخص مدیران خرید بخش فولاد چین در ماه سپتامبر شاهد کاهش ناچیزی بوده است و همچنان بالای مرز ۵۰ قرار دارد. با این حال، بالا ماندن این شاخص را عمدتا باید به میزان تولید فولاد این کشور نسبت داد و بسیاری از دیگر زیر شاخص ها با افت نسبتا شدیدی مواجه شده اند که متاثر از انتظارات منفی در آینده ی تقاضا در بازار داخلی چین می باشد.

شاخص PMI بخش فولاد چین در سپتامبر امسال با ۱/۴ درصد کاهش به ۵۲ درصد رسیده است. بیشترین افت زیرشاخص ها مربوط به میزان سفارشات جدید است که کاهش ۹/۲ واحد را نشان داده و این شاخص را به ۴۸/۹ درصد رسانده است. قیمت بالای فولاد در ماه گذشته و افزایش ریسک خرید عامل اصلی این افت بوده است.

شاخص صادرات نیز کاهش شدیدی داشته که نشان از عدم محبوبیت فولاد چینی و وجود گزینه های بهتر برای خریداران دارد. انتظارات بازار متاثر از افزایش تولید فولاد چین به بدبینی گراییده است. شاخص تولید فولاد با رشد ۳/۴ درصد از ۵۰ درصد آگوست به به ۵۳/۴ رسیده است. همین مسئله باعث شده شاخص موجودی انبارها با ۱۳/۵ واحد افزایش مجددا به بالای ۵۰ درصد بازگردد. به نظر نمیرسد شرایط در اکتبر بهتر شود، چرا که قیمت های فعلی و موجودی انبارها همچنان بر تقاضای خریداران تاثیر منفی خواهد داشت.

 

افزایش قیمت قراضه  در ترکیه:

بهای قراضه ایالات متحده در ترکیه بیش از ۳۲۵ دلار/تن CFR معامله شد. یک فولادساز ترک ۲۰،۰۰۰ تن قراضه ۸۰ درصد را به قیمت ۳۲۷ دلار/تن سی اف آر، ۷،۰۰۰ تن قراضه شرد را به قیمت ۳۳۲ دلار/تن CFR و ۳،۰۰۰ تن مواد پرمیوم را به قیمت ۳۳۷ دلار/تن CFR از یک صادر کننده بزرگ آمریکایی خریداری کرد.

بر این اساس قیمت قراضه ایالات متحده ۲ تا ۵ دلار/تن افزایش یافته است. عرضه کنندگان امریکایی، به دلیل رونق بیشتر در بازار داخلی و چشم انداز مثبت در ماه اکتبر، بر قیمت های بالاتر اصرار می کنند. علاوه بر این، تقاضا برای قراضه در بازار های جایگزین وجود دارد و خریداران این بازارها حاضر به پرداخت مبالغ بیشتر هستند.

تولید کنندگان ترکیه در اوایل ماه اکتبر به دنبال خرید محموله های جدید هستند، اما پیشنهادات محدود است و حالا فروشندگان فرصتی عالی برای به دست آوردن قیمت های بالاتر دارند.

 

قوانین حمایتی ترکیه در ۱۷ اکتبر اجرا می شود:

طبق گفته رسانه های محلی، تمهیدات حمایتی که به موجب آن، معرفی سهمیه وارداتی برای طیف وسیعی از محصولات فولاد و عوارض ۲۵٪ برای فروش بیشتر در صورت تخطی از سهمیه، در تاریخ ۱۷ اکتبر برای ۲۰۰ روز موثر خواهد بود. با این حال، برخی مسائل مربوط به عملکرد سیستم و چگونگی اعمال آن هنوز معلوم نیست، بنابراین باید منتظر برخی اعلامیه های رسمی جدید بود

البته احتمال در معرض خطر قرار گرفتن فعالان بازار در معرض تهدید محدودیت های وارداتی بسیار کم است. محصولات میانی در لیست سهمیه ها قرار ندارند و به علاوه، حجم مجاز برای واردات محصولات تخت نسبتا بالا در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که واردات موقت محصولات از شمول سهمیه ها و تعرفه ها خارج هستند. مسئله دیگر این است که انتظار می رود فعالیت های کلی واردات در ترکیه همچنان به دلیل مشکلات پرداخت کاهش یابد. در حال حاضر واردات برای شرکت ها سخت است و محدودیت های گشایش اعتبار برای آنها مشکل ساز شده است.

 

افزایش تولید نفت روسیه و عربستان و لغو سفر ظریف به روسیه:

روسیه و عربستان امروز در اقدامی ناگهانی اعلام کردند که عرضه نفت را پیش از نشست الجزایر برای کاهش قیمت طی دوره آتی افزایش خواهند داد. ترامپ به کرات اوپک را متهم به مدیریت بازار برای افزایش قیمت نفت نموده است و از این سازمان خواسته تا پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره در ۶ نوامبر بهای نفت را کاهش دهند.

این در حالیست که این دو عضو مشورتی با سایر اعضای اوپک ننموده و به نظر می رسد لغو سفر وزیر نفت کشور به روسیه پیرو همین تصمیم باشد. البته بعید به نظر می رسد افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید بتواند تبعات تحریم های نفتی ایران را جبران نماید و احتمالا بهای نفت به رشد خود ادامه خواهد داد. شاید آزادسازی بخشی از ذخائر استراتژیک نفت امریکا، روسیه و عربستان بتواند آثار ناشی از تحریم ایران را کاهش دهد.

 

رشد صادرات فولاد ترکیه با توجه به عدم صادرات به آمریکا:

سپتامبر ماهی طلایی برای صادرات فولاد ترکیه شد و حجم فروش خارجی این کشور را به بالای ۲ میلیون تن رساند. با احتساب این رقم، کل صادرات فولاد ترکیه در ۹ ماهه امسال با ۱۲/۵ درصد افزایش به ۱۴/۷ میلیون تن رسید. انتظار می رود سه ماه پایانی نیز همین روند ادامه پیدا کند. این در حالیست که ارزش این حجم به دلیل افزایش قیمتهای جهانی ۳۴/۱ درصد رشد داشته است.

در ماه سپتامبر، حجم صادرات ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۹۶/۴ درصد افزایش به بالاترین رقم طی ۱۸ ماه اخیر رسیده است. کاهش مصرف داخلی به دلیل افت ارزش لیر اصلی ترین نکته افزایش صادرات ترک ها بوده است. از دست رفتن بازار آمریکا فولادسازان ترک را مجبور به افزایش صادرات به بازارهای دیگر نموده است. ترکها اخیرا به صادرات محصولات نیمه نهایی به جای محصول نهایی روی آورده اند. فعالان بازار معتقدند بازگشت رونق به بازار داخلی فعلا بعید است و آنها چاره ای جز انجام صادرات بیشتر ندارند.

 

افزایش قیمت نفت در صدر قیمت های کامودیتی:

بهای نفت خام در اولین روز معاملات این هفته همچنان با قدرت پیشتازی می کند. نزدیک شدن با زمان شروع اعمال تحریم های نفتی، نگرانی خریداران را به اوج رسانده و آنها را به خرید بیشتر برای کاهش ریسک افزایش قیمت ترغیب نموده است. بهای نفت خام برنت امروز با ۴۸ سنت افزایش از مرز ۸۳ دلار گذشت و به ۸۳/۲۸ دلار/بشکه رسید. نفت سبک آمریکا نیز ۳۲ سنت رشد داشت و در سطح ۷۳/۵۷ دلار/بشکه معامله شد.

بهای نفت سبک آمریکا همچنین تحت خبر افت تعداد حلقه چاه های فعال نفت شیل آمریکا تقویت شد. این خبر به همراه نگرانی ها از تحریم سومین صادرکننده اوپک توسط ایالات متحده شایعه نفت ۱۰۰ دلاری تا اواخر پاییز را تقویت نموده است. از این رو، تعداد قراردادهای آتی و موقعیت خرید نفت در بورس نیویورک طی هفته گذشته ۳۷۲۸ عدد رشد را نشان می دهد.

پالایشگاه دولتی چین، سینوپک، هفته گذشته اعلام نمود که در سپتامبر واردات نفت خود از ایران را به نصف کاهش داده است که خود می تواند به عنوان عاملی در کاهش بیشتر عرضه قلمداد شود تا زمانی که افزایش حجم قابل توجهی در تولید اوپک دیده نشود، اوضاع به همین منوال باقی خواهد ماند. اما سوال مهم این است که بزرگان اوپک چه میزان ظرفیت ذخیره برای راه اندازی خواهند داشت.

 

بانک جهانی ، WTO و IMF  به دنبال بهبود شرایط اقتصاد جهانی هستند

سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، با انتشار گزارشی مشترک با توجه به خروج آمریکا از توافقات قبلی، خواستار ایجاد تغییرات اضطراری در سیستم تجارت بین المللی شدند.

این سازمان‌ها در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: چالش اضطراری امروز به دست گرفتن قدرت منحصر به فرد توسط سازمان تجارت جهانی است. سرعت کم اصلاحات از اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، تغییرات اساسی در اقتصاد مدرن که بیش از همیشه به هم پیوسته شده است و ریسک معکوس شدن سیاست‌گذاری‌های تجاری نیازمند برخوردی اضطراری برای ایجادنیروی تازه در اصلاح سیاست‌های تجاری است.

رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، در سخنرانی خود در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد، جهانی‌سازی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و عضویت آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی‌ای نظیر سازمان تجارت جهانی را زیر سوال برد.

در همین زمان، تحت تاثیر بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، رییس کل سازمان تجارت جهانی، روبرتو آزه‌ودو، هشدار داد که جنگ تجاری تمام‌عیار بین این دو کشور می‌تواند تا ۱۷ درصد از رشد تجارت جهانی بکاهد و رشد اقتصادی جهان را ۱.۹ درصد کاهش دهد.

توصیه‌های انجام شده در این بیانیه مشترک، بسیاری از اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا و کانادا که در درخواست‌های اخیر خود به سازمان تجارت جهانی ارائه کرده بودند، را مدنظر قرار داده است.

هرچند آمریکا و چین هم خواهان تغییر و اصلاح این سازمان هستند، آنها در مورد روش انجام این کار در دو سوی مخالف قرار دارند.

کشورهایی مانند کانادا و اتحادیه اروپا با توجه به وضعیت خطیر سازمان تجارت جهانی، درحال آماده‌سازی چهارچوبی برای ارتقا و بروزرسانی قوانین ۲۳ ساله آن هستند.

سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی مشترکا خواهان آن شده‌اند که نقش در حال رشد تجارت الکترونیک در سرمایه‌گذاری و تجارت خدمات، در قوانین سازمان تجارت جهانی لحاظ شود.

در این بیانیه مشترک از اعضای سازمان تجارت جهانی خواسته شده است که مشکل اساسی سیستم حل اختلاف این سازمان را حل کنند که به علت خودداری و جلوگیری دولت ترامپ برای انتصاب متخصصان در شورای استینافی آن، در حال فلج شدن است.

با شرایط فعلی، اگر بعد از دسامبر ۲۰۱۹، آمریکا با انتصاب متخصصان جدید در این هیات مخالفت کند، اعضای هیئت داوران کمتر از حد قانونی برای صدور رای خواهد شد. این هیات حرف آخر را در حل و فصل مناقشات سازمان تجارت جهانی می‌زند

 

افت بهای زغال سنگ در استرالیا در پی تعطیلات کشور چین:

مصرف کنندگان زغال سنگ کک شو آسیا در پایان ماه سپتامبر موفق به دریافت تخفیف از تامین کنندگان استرالیا شده اند. قیمت های مواد پرمیوم به طور متوسط با ۱۱ دلار/تن کاهش به ۲۰۰-۱۹۲ دلار/تن FOB کوئینزلند شده است. منابع بازار گزارش دادند که اکثر فولادسازان هندی و چینی تناژهای مورد نیاز خود را رزرو کرده و تحت قرارداد از پیش امضاء شده حمل و نقل می کنند. علاوه بر این، برخی از شرکت های چینی نیز برای تعطیلات ملی (اکتبر ۱-۷) رفته اند.

در این هفته ۸۰،۰۰۰ تن ذغال سنگ Peak Downs North در ماه اکتبر به قیمت ۱۹۲.۵ دلار/تنFOB به چین فروخته شده است. بخشی از زغال سنگ Oaky North این هفته به قیمت ۲۱۳ دلار/تن CFR چین فروخته شد. این سوخت در نیمه دوم ماه اکتبر توسط کشتی Capesize حمل خواهد شد. یک کارخانه فولاد ساز هندی محموله ای از زغال سنگ Moranbah North را برای تحویل Panamax در ماه اکتبر با پاداش ۱-۲٪ نسبت به شاخص های فعلی رزرو کرده است.

صادرکنندگان استرالیا با وجود کاهش قیمت خوشبین هستند. انتظار می رود فولاد سازان در منطقه آسیا-اقیانوسیه ، شروع به ارسال درخواست ها برای شارژ دوباره موجودی انبارها برای زمستان در اواسط ماه اکتبر کنند.

علاوه بر این، عملیات دومین اسکله ترمینال Haypoint بین ۹ اکتبر تا ۱۲ دسامبر برای تعمیرات متوقف خواهد شد. براساس برآوردها، این ترمینال در طول این مدت حدود ۳ میلیون تن تخلیه را نمی تواند انجام دهد.

شرکت کنندگان در بازار می گویند که شرکت هایی که از طریق Hay Point زغال سنگ را حمل می کنند، مجبور به تغییر مجدد مسیر ها به دیگر ترمینال ها هستند ، که سبب مسائل مربوط به حمل و نقل می شود. علاوه بر این، تعمیر لودر های( پرکن) کشتی در اسکله سوم بندر دلی مارپل در ماه نوامبر برنامه ریزی شده است که این امر وضعیت را نیز تشدید می کند. منابع بازار معتقدند، صادرکنندگان استرالیایی زغالسنگ کک شو دوباره در بازار کنونی صعود خواهند کرد.

واردکنندگان چینی در پایان ماه کمتر علاقه خود را ابراز کرده اند. با این حال، شرکت کنندگان در بازار انتظار دارند که بعد از تعطیلات ملی فعالتر شوند. به طور کلی، تجارت در چند هفته آینده در حال افزایش است.

تقاضا برای واردات ذغالسنگ کک شو ، با وجود محدودیت های تولیدی که برای یک دوره بین اول اکتبر و ۳۱ مارس ایجاد می شود ، قوی خواهد بود . این بدان علت است که دولت تانگشان محدودیت هایی را برای فولاد سازان کاهش می دهد. کارخانجات بسته به سطح انتشار به چهار دسته تقسیم می شوند.

تاسیسات سازگار با محیط زیست در رده اول قرار می گیرند و می توانند با ظرفیت ۱۰۰٪ کار کنند. کارخانجات رده دوم باید ۳۰ درصد ظرفیت کوره بلند های خود را کاهش دهند . به کارخانجات در بزرگترین گروه ، دسته سوم دستور می دهد که میزان ظرفیت خود را ۵۰ درصد کاهش دهند. کارخانجات فولاد در رده چهارم با بالاترین سطح انتشار ، قادر به اجرای بیش از ۳۰ درصد از ظرفیت خود نمی باشند .

تجارت در بخش زغال سنگ PCI نیز به حداقل رسیده است. قیمت ذغال سنگ PCI به طور متوسط ۱.۵ دلار/تن کاهش یافته است. پیشنهاد های قیمت زغال کیفیت پایین با شدت پایین به ۱۲۹ تا ۱۳۰ دلار/تن FOB استرالیا کاهش یافته است ، آنهایی که برای سوخت با کیفیت متوسط به قیمت ۱۲۸-۱۲۹ دلار/تن FOBمی باشند.

 

اقتصاد آمریکا رکود شدیدی را پیش روی خود دارد:

 

دو سوم اقتصاددانان در آمریکا انتظار دارند اقتصاد این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ با یک رکود مواجه شود در حالی که بررسی های جدید نشان داده سیاست تجاری آمریکا بزرگترین خطر برای توسعه اقتصادی این کشور است.

طبق نظرسنجی از ۵۱ اقتصاددان ، حدود ۱۰ درصد این افراد آغاز رکود اقتصادی در آمریکا را سال ۲۰۱۹ می دانند ، ۵۶ درصد سال ۲۰۲۰ را اعلام کرده اند و ۳۳ درصد هم روی سال ۲۰۲۱ و بعد از آن اتفاق نظر دارند.

۴۱ درصد از اقتصاددانان عقیده دارند بزرگترین عامل بروز این رکود، سیاست تجاری آمریکاست. ۱۸ درصد نرخ های بالای سود را مقصر می دانند و به همین میزان هم عقیده دارند افت بازار سهام عامل اصلی در این زمینه خواهد بود.

رشد و رونق اقتصادی که در ماه مه آغاز شد بنظر برگشت پذیر می رسد در عین حال مقامات فدرال هیچ هشداری نسبت به آن نمی دهند و دورنمای رشد اقتصادی را برای امسال و سال آینده خوب می دانند.

 

طلا به محدوده ۱۲۰۰دلار رسید

پس از سقوط قیمت طلا به زیر ۱۱۵۰ دلار/اونس طی ماه های گذشته، برخی خریداران پا به بازار گذشته و خریدهای خود را افزایش دادند. این امر باعث شد که بهای طلا تا ۱۲۰۷ دلار/اونس در این هفته رشد یابد. با این حال، افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه امریکا و تقویت دلار مجددا عامل فشار بر بهای طلا شد و آن را تا کانال ۱۲۰۰ دلار/اونس پایین آورد.

طلا از آوریل امسال تا کنون ۱۲ درصد از ارزش خود را از دست داده که عمدتا به دلیل تقویت دلار بوده است. رشد اقتصاد امریکا، افزایش نرخ بهره و ترس خریداران از جنگ تجاری عوامل افزایش ارزش دلار بوده اند. نرخ بازدهی اوراق خزانه داری امریکا دیروز به بالاترین رقم از ۲۰۱۱ رسید که علاوه بر قیمت طلا می تواند بر بازار سهام نیویورک نیز تاثیر منفی داشته باشد.

کاهش قیمت آلومینیوم به دلیل محدودیت های زیست محیطی، کاهش موجودی انبار مس.

بهای آلومینیوم در بورس شانگهای برای چهارمین روز متوالی در روز جمعه تحت تاثیر انتظار خریداران برای عدم افت شدید عرضه طی فصل زمستان کاهش یافت. دولت مرکزی تصمیم دارد تا کاهش ظرفیت تولید در شهرهای شمالی را بسته به میزان آلایندگی به دولت های محلی واگذار کند که افت چشمگیر عرضه را تا حدود زیادی منتفی خواهد ساخت.

این در حالیست که بهای اکثر فلزات اساسی در بورس فلزات لندن افزایش یافتند، اگرچه مس با نیم نگاهی به تعطیلات طولانی مدت چین تنها ۰/۵ درصد رشد را ثبت نمود. بهای آلومینیوم در بورس شانگهای با ۱/۵ درصد افت به ۱۴۲۷۵ یوان/تن رسید که کمترین میزان از ۲۳ جولای می باشد. بهای این فلز در سپتامبر ۴/۲ درصد کاهش داشته است. قیمت در بورس لندن نیز با ۰/۲ درصد کاهش به ۲۰۲۶/۵ دلار/تن رسید.

بهای مس در بورس لندن با ۰/۵ درصد افزایش به ۶۲۱۶ دلار/تن رسید و به روند کاهشی خود پایان داد. مس در این هفته ۲/۴ درصد افت داشته است و بیشترین کاهش هفتگی را در ۶ هفته اخیر برجا گذارده، اگرچه روند سپتامبر عمدتا افزایشی بوده است. در بورس شانگهای نیز قیمت مس ۰/۴ درصد کاهش داشت و ۵۰۱۷۰ یوان/تن معامله شد.

 

اخبار بازار بورس

 

شاخص کل ۱۸۵,۵۵۹٫۲۹

(۲۷۰۰٫۲۱)

شاخص کل (هم وزن) ۳۲,۲۲۶٫۴۳

(۸۲۳٫۴۰)

ارزش بازار ۷,۰۷۸,۰۹۹٫۱۰۰ B
تعداد معاملات ۲۹۰,۲۷۶
ارزش معاملات ۱۸,۰۵۴٫۶۵۹ B
حجم معاملات ۵٫۷۱۸ B

بازار ۲ روز متوالی اصلاح قیمتی داشت ولی در روز چهارشنبه صف خرید بعضی از سهام جمع شد که نشان از برگشت بازار در روزهای آینده است، در این میان گروه ها، گروه بانکی به صف خرید رسیدن و گروه پالایشی هم مورد توجه و تقاضای بازار قرار گرفت.

افت این ۲ روز بازار به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار آزاد بود که اثر هیجانی بر روند بازار بورس داشت که باعث شد اکثر نمادها با اصلاح قیمتی همراه شوند.

گروه های غالب بازار مانند: گروه های پتروشیمی و فولادی ارز خود را در بازار ثانویه عرضه می کنند و کاهش یا افزایش قیمت دلار در بازار آزاد اثری در سود آوری بر این صنایع ندارد، ولی بعضی از صنایع مانند صنعت کاغذ سازی امکان فروش ارز در بازار آزاد را داشتند.

در مجموع افت بازار دلار تاثیر روانی بر بازار داشت و پس از اصلاح قیمت های سهام فرصت مناسبی را برای خرید سهام بنیادی در قیمت های پایین تر فراهم آورد.

احتمال عرضه اولیه زپارس در هفته آینده در بازار وجود دارد.

در این میان گروه های بانکی وبیمه در مدت کوتاهی به دلیل سود تسعیر ارز مورد توجه بازار قرار گرفتند و رشد چشمگیری داشتند.

گروه خودرو در انتظار افزایش قیمت محصولاتش است و سازمان حمایت وظیفه قیمت گذاری بر عهده خود خودروسازان گذاشته اند و پس از اصلاح کوتاهی از این گروه، می توان شاهد رشد مجدد این گروه باشیم.

گزارش ۶ ماه می تواند روند بازار را مشخص کند که باعث جهت دهی مناسب به روند بازار شود.

دولت شرکت های صادر کننده را ملزم به ورود دلار به ازای محصولات صادراتی کرده است،  یکی از مشکلات صادر کننده گان به کشورهای همسایه مانند افغانستان و عراق،  دریافت ریال به ازای دلار هستند، که لازم هست دولت مردان در تصویب قوانین دقت بیشتری داشته باشند.

شرکت سایپا اقدام به فروش محصولات خود با شرایطی کردند که خریداران تا ۱۸ ماه امکان فروش خودرو را ندارند.

بازارهای جهانی

با تداوم رشد بهره دلار توسط بانک مرکزی آمریکا نرخ اوراق ۱۰ ساله آن کشور به ۳.۲٪+ رسیده که عامل خروج سرمایه از کشورهای در حال توسعه بوده و یک خطر جدی برای ثبات ارزی آنها است

هند از خریداران نفت ایران در صف بحران ارزی بوده و ارزش روپیه کاهش ۱۰٪ طی سال ۲۰۱۸ داشته و حالا با اوج گیری قیمت نفت و تشدید کسری بودجه، بحرانی تر هم‌میشود.

درگیری ۲ ناو آمریکا و چین در جزایر مورد مناقشه بین چین و ژاپن، باعث افزایش تنش بین این ۲ کشور شده که مایک پنس، سفره خود را به چین لغو کرد. در این میان چین واردات نفت خود را از چین کاهش داد.

دادگاه لاهه به نفع ایران رای داد.

 

بالاترین سطح قیمت ۴ ماه گذشته

سقوط ۱۴%- ارزش سهام شرکت Hydro نروژ … بعد از خبر تعطیلی دائم شرکت Alunorte  برزیل! این شرکت ظرفیت ۶٫۳ میلیون تن تولید پودر داشته و بدلیل مشکلات سیل و آلودگی محیط زیست در ۵۰% ظرفیت خود تولید میکرد … هیدرو میگوید بدلیل دستور دادگاه امکان استفاده از ماده معدنی (بوکسیت) را ندارد.

اثر این اقدام، جهش شاخص قیمت آلومینا ماده اولیه تولید شمش آلومینیم میباشد… سهام شرکت South32 استرالیا بعنوان نمونه ۷%+جهش داشته و خود را آماده یک رشد مطلوب قیمت پودر در معاملات فردا میکند.

 

یورو پول اروپا با خبر برنامه کاهش کسری بودجه ایتالیا به مرز ۲٪ تولید ناخالص داخلی GDP نسبت به ۲.۴٪ فعلی روز خوبی دارد و از کمترین سطح ۶ هفته اخیر فاصله گرفته است.

این موضوع عامل تضعیف دلار و رشد طلا ۰٫۲۶% مس ۰٫۳۲%+  روی ۰٫۴%+ شده است.

 

نورسک‌هیدرو اعلام کرد که پالایشگاه Alunorte در برزیل را با ۴،۷۰۰ نفر نیروی انسانی کامل تعطیل می‌کند، این امر صعود قیمت آلومینیوم را به‌همراه داشت.

 

قیمت های جهانی:

روی ۳٫۶%+

مس رسمی لندن ۱٫۷%+

بیلت فولادی ۰٫۶%-

آلومینا ۱٫۳%-

افزایش قیمت نفت:

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که از نظر این کشور، قیمت مطلوب نفت در بازه ۶۵ تا ۷۵ دلار است.

وی اعلام کرد: قیمت نفت به دلیل تحریم های آمریکا ضد یکی از اعضای اصلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک، افزایش یافته اند.

وی همچنین اعلام کرد که روسیه اکنون تولید نفت خود را ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

 

نرخ بهره در آمریکا:

فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست روز چهارشنبه خود نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد و به ۲.۲۵ درصد رسانده است.

فدرال رزرو پیش بینی کرده است اقتصاد آمریکا حداقل تا ۳ سال آینده روندی رو به رشد را تجربه خواهد کرد.

 

کاهش واردات نفت چین از آمریکا:

با انتشار خبرهایی مبنی بر حصول پیشرفت میان ایران و ۴+۱ برای ادامه همکاری در زمینه خرید نفت و نقل و انتقال مالی غیرقابل پیگیری توسط ایالات متحده، چین امروز اعلام کرد که واردات نفت خود را به دلیل افزایش تنش های تجاری میان دو کشور متوقف خواهد نمود. مسیر نفتکش ها نشان می دهد که واردات نفت چین از امریکا در سپتامبر به نصف تقلیل یافته و با این تصمیم چین حالا ممکن است به صفر برسد.

 

کدال

مارون

پتروشیمی مارون دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴,۷۴۸ میلیارد ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۶  ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۷,۲۲۴ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷% رشد داشته است.

کگل

معدنی و صنعتی گل گهر دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۷,۶۷۵ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ  ۳۶,۵۸۸ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۱% رشد داشته است

فرآور

فرآوری مواد معدنی ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۰۶,۹۰۵ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ  ۶۲۱,۹۳۱ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵% رشد داشته است.

قاسم

قاسم ایران  دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ مبلغ ۱,۲۸۶ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹مبلغ ۶,۹۹۳ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲% افت داشته است.

رکیش

کارت اعتباری ایران کیش دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ مبلغ ۳۴۹,۳۲۳ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۰۳۲,۰۹۱ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴% رشد داشته است.

مفاخر

توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۵۲,۸۶۲ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹مبلغ ۲۵۱,۵۳۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳% افت داشته است.

پارس

پتروشیمی پارس دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۹,۴۵۶ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۳,۰۵۵ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶% رشد داشته است.

خدیزل

بهمن دیزل دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱۰۵,۱۰۱ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۱۸۹,۱۸۵ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳% افت داشته است.

فرابورس

فرابورس ایران دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱  مبلغ ۷۱,۸۵۳ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲۵۶,۴۱۲ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸% رشد داشته است.

پاکشو

گروه صنعتی پاکشو دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۰۷۳ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴,۰۱۹ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲% رشد داشته است.

 

سپ

پرداخت الکترونیک سامان کیش دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ مبلغ  ۱,۱۸۱ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه مبلغ  ۹,۴۲۲ میلیارد ریال درآمد داشته که معادل ۷۲% درآمد پیش بینی شده سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ میباشد

اعتلا

سرمایه گذاری اعتلاء البرز در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۶۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۶٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۳۵٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

کدما

معدنی دماوند دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۳۵,۷۸۹ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۷۴,۲۰۵ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶% رشد داشته است

حفاری

شفاف سازی در خصوص نوسان ۲۰% قیمت سهام منتشر کرد.

کنور

نرخ فروش محصولات این شرکت تابعی از نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان است که نرخ فروش محصول ۳ماه دوم از ۳ ماه اول ۱۶% افزایش یافته است.

توریل

توکا ریل دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ مبلغ ۳۵۹,۸۳۸ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱,۹۷۸,۷۵۶ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱% رشد داشته است.

 

ارفع:

شرکت فولاد ارفع تقسیم سود داشته است.

شپاس

نفت پاسارگاد دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۲۴۴ میلیارد ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰,۲۵۶ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲% رشد داشته است.

خچرخش

چرخشگر دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴۶,۱۲۲ میلیون ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۴۰,۸۹۸ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷% رشد داشته است.

سمگا

با نوسان ۱۰% در حال با نوسان ۱۰% در حال معامله است.

فولاد

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت فولاد مبارکه اصفهان

درصد افزایش سرمایه: ۷۳%

محل تامین:  سود انباشته

کگل

آگهی ثبت افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

 

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸  افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۳۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۸ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

اپرداز

درآمد شرکت طبق گزارش ۶ ماه تغییری نداشته است. 

حسیر

درآمد شرکت طبق گزارش ۶ ماه مدت مشابه سال قبل ۸% افت داشته است.

دزهراوی

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت داروسازی زهراوی

درصد افزایش سرمایه: ۹۸۳%

محل تامین: مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

کفرا

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ  ۸۲۶,۲۶۶ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۴% رشد داشته است.

دفارا

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

ثامان

افشای اطلاعات با اهمیت:

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۱۹۲ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۳۴ ریال

درصد تغییر:  ۸۲% تعدیل منفی

شناسایی ۶۱ ریال زیان در ۹ ماهه

فروس

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۸۲۳,۳۶۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۰% رشد داشته است.

قهکمت

جلسه مجمع عمومی این شرکت روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵برگزار می شود.

 

بکهنوج

این شرکت براساس عملکرد ۸ ماهه مبلغ ۱,۷۵۰,۸۸۵ میلیون درآمد داشته که معادل ۸۰% فروش پیش بینی شده سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ میباشد

وتوس

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری توسعه شهری توس گستر

درصد افزایش سرمایه: ۳۴۴%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

شوینده

زمانبندی پرداخت سود سهام سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۰۹/۳۰ اعلام کرد.

بالبر

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه مبلغ ۱,۵۰۷,۰۳۹ میلیون ریال درآمد داشته که معادل ۱۱۴% فروش پیش بینی شده سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ میباشد.

فارس

زمان تشکیل جلسه هیئت‌مدیره در خصوص افزایش سرمایه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۳/۳۱

درصد افزایش سرمایه: ۸۳%

محل تامین: سود انباشته

دفرا

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۷۵%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

 

شکبیر

پتروشیمی امیرکبیر دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۴,۰۹۷ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ  ۲۰,۰۳۹ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵% رشد داشته است.

 

شرایط بازار

بازار در هفته گذشته در ۲ روز اصلاح قیمتی را تجربه کرد که باعث شد افراد تازه وارد و کم تجربه که به تازگی وارد این بازار شده اند اقدام به فروش هیجانی سهام خود کنند، در این میان سهامداران با سابقه و تحلیلگر های بازار شرایط بازار را صعودی ولی با اصلاح های کوتاه می بینند.

بازار از این جا به بعد متعادل تر و تحلیل پذیرتر می شود پس دیگر باید با تحلیل اقدام به خرید کرد، در ایم میان تک سهم ها و سهام های بنیادی برای خرید مناسب تر هستند.

پی از اعلام عرضه خوراک پتروشیمی با دلار ثانویه، سهام گروه پتروشیمی با صف فروش همراه شد که این خبر با کاهش دلار بازار آزاد همراه بود، آزاد سازی نرخ خوراک بر سهام هایی مانند: شپدیس-شفن-شخارک-زاگرس-خراسان-کرمانشاه که حاشیه سود بالاتری دارند دچار مشکل یا کاهش سود عملیاتی نمی شوند، بلکه اثر زیادتری از تحریم ها می برند.

تحریم های ۱۳ آبان بر روی صنایع بزرگتر اثر بدی دارد ولی صنایع یا شرکت هایی که امکان انبار کردن محصولات تولیدی و یا بازار داخلی  را دارند شرایط بهتری نسبت به هم گروه های خود دارند.

گروه های کم ریسک مانند: گروه (روی و سرب) سیمان- قند و شکر-گروه پرداخت و ارتباطات و لیزینگ اثر کمتری از تحریم ها میبرند، گروه تایر ساز هم با افزایش نرخ می توانند شرایط بهتری را در سال جاری تجربه کنند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *