تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

احتمال ۶۰ درصدی وقوع رکود اقتصادی در آمریکا در دو سال آینده

جی پی مورگان احتمال فرو رفتن اقتصاد آمریکا در رکود اقتصادی تا سال دو سال دیگر (۲۰۲۰)  را بیش از ۶۰ درصد اعلام کرد.

احتمال رکود اقتصادی آمریکا در سال آینده تقریبا ۲۸ درصد است و در دو سال آینده به بیش از ۶۰ درصد خواهد رسید. در سه سال آینده هم این احتمال به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد .

طبق فدرال رزرو نیویورک احتمال رکود اقتصادی آمریکا در سال آینده ۱۴.۵ درصد است که تفاوت فاحشی با ۶۰ درصد جی پی مورگان در سال ۲۰۲۰ دارد . این تفاوت به خاطر مدل پیچیده جی پی مورگان است که تمام نشانه های مربوط به اقتصاد جهانی را در نظر می گیرد. برخی از این نشانه ها عبارتند از: رشد پاداشها، نظر مصرف کنندگان و کسب و کارها و مشارکت نیروی کار .

استفان استنلی ، اقتصاددان ارشد پیرپونت پیشنهاد داد که سال ۲۰۲۰ را می‌توان به عنوان یک دوره پیش از رکود اقتصادی در آمریکا در نظر گرفت. ولی او هم با نظر جی پی مورگان موافق است که با وجود قدرت اقتصاد آمریکا به خاطر نرخ پایین بیکاری و یک بازار رو به ترقی، خطر رکود اقتصادی در سال‌های آینده وجود دارد .

 

انجمن جهانی فولاد  WorldSteel و انتشارعملکرد تولید کشور های عضو

چین  جهش ۷٫۵%+ تولید طی ماه سپتامبر . تولید ۹ ماه ۲۰۱۸ نیز در مجموع ۶٫۱%+ رشد دارد این موضوع یکی از عوامل تقویت قیمت سنگ آهن و زغالسنگ در بازارهای جهانی است.

ایران رشد ۴٫۳%+ تولید ماه سپتامبر و ۲۰%+ طی ۹ ماه ۲۰۱۸

ترکیه رقیب منطقه ای ایران در فولاد شاهد کاهش ۵٫۹%- تولید طی ماه سپتامبر بوده و جمع تولید ۲۰۱۸ نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل است

آهن اسفنجی  تولید ایران در ماه سپتامبر رشد ۱۴% داشته و طی امسال در مجموع ۳۳% رشد دارد . ایران همچنان رتبه دوم تولید دنیا بعد از هند را دارد.

 

اطمینان عربستان به جامعه جهانی برای عرضه کافی نفت در بازار های جهانی

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

افت سهام در بازار وال استریت و اعلام عربستان مبنی بر افزایش تولید در صورت لزوم باعث افت شدید بهای نفت در بازارهای جهانی پیش از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران شد. سرمایه گذاران نگران کاهش تقاضا با تداوم خروج سرمایه از اقتصادهای مصرف کننده می باشند.

بهای نفت برنت با ۴/۴ درصد کاهش به ۷۶/۳۴ دلار/بشکه رسید و نفت سبک آمریکا نیز با افت ۳/۱۷ دلار ۶۶/۱۹ دلار/بشکه معامله شد. بررسی ها نشان می دهد نقطه ۶۵ دلار یک نقطه حمایت مهم برای بهای نفت می باشد که در صورت شکست افت بشتر را برای این کامودیتی به همراه خواهد داشت.

بازار سهام آمریکا نیز امروز شاهد افت ۲ درصدی بود. نگرانی از عدم سودسازی شرکتها در گزارشات ۹ ماهه، احتمال عدم پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره و تشکیل دولت و کنگره دو قطبی و نیز نگرانی ها در خصوص آینده اقتصاد ایتالیا از مهمترین دلایل ریزش بازار بوده اند. بخشی از این نگرانی ها حالا به بازار نفت سرایت کرده اند.

 

سایه سنگین خاشقجی بر داووس صحرا در عربستان

کنفرانس بزرگ جذب سرمایه‌های خارجی در عربستان در غیاب شمار قابل توجهی از سیاستمداران و سرمایه‌گذاران غربی امروز سه شنبه ۲۳ اکتبر در ریاض افتتاح شد . قتل جمال خاشقجی ، خبرنگار معروف عربستان ، در کنسولگری این کشور در ترکیه بر این کنفرانس سایه افکنده است . قرار بود این کنفرانس میزبان شمار بسیاری از چهره‌های سیاسی و اقتصادی دنیا برای تشویق سرمایه‌گذاری در عربستان باشد .

 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ، از جمله فیلم کوتاهی که خبرنگار بلومبرگ از سالن افتتاح این کنفرانس گرفته است ، صندلی‌های خالی بسیاری را نشان می‌دهد . به نظر می‌رسد بیشتر میهمانانی که در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان شرکت کرده‌اند ، فعالان اقتصادی کشورهای آسیایی و عربی هستند

 

نزدیکی بهای شمش فولاد و قراضه از سال ۲۰۱۳

همبستگی بهای قراضه و شمش فولاد از سال ۲۰۱۳ تا کنون. نزدیک شدن قیمتها می تواند عامل حرکت قیمت شمش به سوی بالا باشد.

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

 

کاهش ارزش یوهان

ارزش یوان در کمترین سطح از ژانویه ۲۰۱۷٫ چین برای کاهش اثرات جنگ تجاری با آمریکا ارزش پول ملی خود را کاهش داده است. رشد نرخ بهره امریکا دیگر دلیل افت ارزش یوان بوده است.

 

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

 

اطمینان مشتریان آسیایی نفت ایران به کسب معافیت از آمریکا

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

مشتریان آسیایی نفت ایران اطمینان دارند که می توانند موافقت آمریکا را برای ادامه واردات نفت ایران، حتی پس از اجرایی شدن دور جدید تحریم ها در ماه آینده میلادی جلب کنند.

عمده خریداران نفت ایران همچون هند، ژاپن، کره جنوبی و چین با پرداختن به اینکه به چه دلیل بخصوصی نیازمند به ادامه خرید نفت از ایران می باشند، با واشنگتن سرگرم گفت و گو برای معافیت از تحریم های پیش رو هستند.

آمریکا برای آنکه ایران را به مذاکرات جدید هسته ای وادار کند، تاکید دارد که تمامی مشتریان نفتی ایران خریدشان را به صفر برسانند.

حتی پیش از به اجرا درآمدن تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، بازارهای نفتی به آن واکنش نشان داده و بهای جهانی نفت خام به بالاترین میزان خود در چهار سال گذشته، یعنی به بالاتر از ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

چنانچه کره جنوبی، هند و ژاپن بتوانند این معافیت را به دست آورند، با تعهد به اینکه در طول زمان اقدام به کاهش خرید نفت از ایران بکنند، واردات نفت آنها از ایران کم تر از قبل خواهد بود.

صادرات نفت ایران در شش ماه گذشته با توجه به پرهیز مشتریان این کشور از اینکه با مجازات های آمریکا مواجه نشوند، ۳۰ درصد یعنی بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

در همین حال خریداران نفت ایران در حالی که بهای نفت خام افزایش می یابد به دنبال یافتن ذخایر جایگزین هستند، بطور مثال هند با اختلال در ارزش پول رایج خود و اعتراضات داخلی برسر افزایش تورم تا قبل از انتخابات در سال آتی میلادی مواجه است.

کره جنوبی نیز که قصد قطع خرید نفت خام از ایران را در ماه نوامبر دارد، نیازمند نفت ‘فوق سبک’ است که به نفت ‘تغلیض’ شده شناخته می شود و آن را از حوزه های نفتی پارس جنوبی درایران تهیه می کرد. این کشور از ماه جولای خرید نفت ایران را متوقف کرده و به دنبال جایگزینی این نفت از نروژ به عربستان است.

ژاپن نیز بارگیری نفت ایران را به دلیل در پیش بودن تحریم های تازه آمریکا در مورخ چهارم نوامبر بطور موقت متوقف ساخته، ولی سرسختانه سرگرم گفت و گو با آمریکا مبنی بر ادامه خرید از این کشور خلیج فارس است.

اما دولت چین بزرگترین وارد کننده نفت ایران که در جنگ تجاری با آمریکا است، می گوید که مخالف فشارهای یک جانبه آمریکا می باشد؛ چین در دور قبلی تحریم های آمریکا علیه ایران در یک دهه اخیر، همچنان بزرگترین خریدار نفت این کشور خلیج فارس بود.

 

افزایش قیمت قراضه در ترکیه و نشانه هایی برای افزایش قیمت بیلت

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

مذاکرات فولادسازان ترک با تامین کنندگان قراضه ادامه یافت، اما ترک ها موفق به کاهش قیمت نشدند. امروز معاملاتی در این حوزه انجام شد و بهای قراضه ها را در سطوح بالاتری تثبیت نمود.

محموله ای از مبدا لتونی متشکل از ۲۷ هزار تن قراضه ۸۰ درصد به قیمت ۳۳۰ دلار/تن سی اف آر و ۸ هزار تن قراضه پرمیوم به قیمت ۳۴۰ دلار/تن سی اف آر امروز توسط یک خریدار ترک معامله شد که افزایش ۲/۵ دلاری را در بهای قراضه این منطقه ثبت نمود. همپنین، یک تریدر از هلند نیز یک محموله قراضه متشکل از ۲۷ هزار تن قراضه ۸۰ درصد را به قیمت ۳۲۳/۵ دلار/تن سی اف آر و ۳ هزار تن قراضه پرمیوم را به قیمت ۳۳۳/۵ دلار/تن سی اف آر به یک شرکت ترک فروخت. در این معامله قیمت قراضه اروپایی افت ۰/۷۵ دلار را ثبت نمود.

خریداران قراضه همچنان نیاز به انجام معاملات بیشتر برای نوامبر دارند و انتظار آنها برای کاهش قیمت موثر واقع نشد. تامین کنندگان آمریکایی حالا به دنبال دستیابی به سطح ۳۳۵ دلار/تن سی اف آر هستند و با توجه به رشد ارزش لیر در برابر دلار رسیدن به آن چندان دور از انتظار نیست.

اما با قیمتهای فعلی، فولادسازان ترک مجبور به افزایش قیمت در بازار داخلی خود شدند. ایچداش، امروز بهای میلگرد خود را ۱۳ لیر افزایش داد و به ۳۳۴۰ لیر/تن رساند. انتظار می رود که به زودی آنها بهای محصولات صادراتی خود را نیز به زودی افزایش دهند.

تامین کنندگان بیلت در منطقه سی آی اس حالا در منطقه جنوب شرق آسیا یکه تازی می نمایند. آنها با توجه به غیبت ترکیه و کاهش حضور فولادسازان ایرانی حالا این فرصت را دارند تا قیمت بیلت را کمی بالا ببرند. بهای بیلت طی چند سال اخیر همبستگی بالایی را با قیمت قراضه داشته است و کاهش فاصله قیمتی قراضه و بیلت و مقاومت بهای قراضه در برابر کاهش در کنار فاکتور افزایش بهای نفت می تواند به رشد قیمت بیلت منجر شود.

 

رشد شاخص حمل ونقل دریایی:

شاخص حمل دریایی از اواخر سپتامبر روندی افزایشی به خود گرفته که نشان از رشد حمل بارهای فله دارد و می تواند محرک افزایش قیمت کامودیتی ها باشد.

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

پیش بینی بحران اقتصادی و افزایش ذخائر طلا توسط بانک های مرکزی

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

طلا سرمایه گذاری امنی است که دوران های بحران و بی ثباتی اقتصادی همواره در دستور کار دولت ها و سرمایه گذاران قرار می گیرد. در شرایط ثبات اقتصاد، بازارهای سهام، ین ژاپن و حتی دلار امریکا از مقبولیت مناسبی نزد خریداران برخوردار هستند. افزایش شاخص دلار در ماه های قبل باعث شده بود که تقاضا برای طلا در پایین ترین سطح خود قرار گیرد، امری که طلا را تا ۱۱۵۹ دلار/اونس کاهش داد.

اخیرا اما، علیرغم عدم افت شاخص دلار تا سطوح قبل، بانک های مرکزی کشورها اقدام به خرید احجام قابل توجهی از طلا نموده اند. مسئله ای که باعث شده بهای طلا نزدیک به ۲ درصد افزایش یابد. بانک مرکزی روسیه بالاترین تقاضا را برای فلز زرد داشته و ذخائر خود را از سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۵ درصد افزایش داده است. میزان ذخائر روسیه در حال حاضر بیش از ۷۵ میلیارد دلار می باشند.

اقتصادهای آسیای جنوب شرقی نیز تقاضای خوبی برای طلا داشته اند. بر اساس گزارش شوراای جهانی طلا، بانک مرکزی هند اخیرا ۸ تن طلا را خریداری نموده است که اولین خرید این دولت از سال ۲۰۰۹ می باشد، در حالیکه بانک مرکزی مغولستان نیز در ۸ ماهه ابتدایی امسال اقدام به خرید ۱۲ تن طلا نموده است. فیلیپین نیز طی امسال میزان ذخائر خود را ۲۰ درصد افزایش داده و اندونزی نیز رشد ۱۰ درصدی را در موجودی خود مشاهده نموده است. عراق نیز طی همین دوره نزدیک به ۶.۵ تن طلا را به موجودی بانک مرکزی خود اضافه نموده تا کل موجودی خود را به ۹۶ تن برساند.

علاوه بر بانک های مرکزی، طلا میتواند میزان اثرات منفی نوسانات بازار را برای سرمایه گذاران به حداقل برساند و بسیاری در مناطق کم ثبات تصمیم دارند تا طلای بیشتری به سبد دارایی های خود اضافه نمایند.

 

سهام  بورس شانگهای با رشد اندک به کارخود حتما داد و سهام ۳۰۰ شرکت بزرگ‌چین ۰٫۱۹٪+ بالا رفت

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

در چین همچنان صحبت از برنامه های تحریک اقتصاد از طریق تزریق نقدینگی است و به عنوان نمونه شرکت خودروسازی FAW که خودروهای آن در خیابان های تهران نیز مشاهده می شود، امروز اعلام کرد که ۱۴۴ میلیارد دلار اعتبار بانکی از ۱۶ بانک چین دریافت کرده است.

 

بحران بزرگ مالی پیش روی آسیا

رییس بانک زیرساختی توسعه سرمایه گذاری چین اعلام کرد به دلیل «جنگ تجاری چین و آمریکا» قاره آسیا با بزرگترین بحران مالی و بانکی روبرو خواهد شد.

‘جین لیچون’ در یک نشست اقتصادی در هنگ کنگ تصریح کرد بحرانی که این بار آسیا با آن روبرو می شود به مراتب گسترده تر و بزرگترین از دو بحران قبلی سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۸ میلادی خواهد بود.

او گفت که هزینه هالی مالی، بانکی و قروض بانکی در حال افزایش است و این بار وضعیت برای این قاره به مراتب بدتر خواهد بود.

رییس بانک زیرساختی توسعه سرمایه گذاری چین خاطر نشان کرد اکنون وقت آن است که چین در کنار ۸۷ کشور عضو این بانک با یکدیگر برای مقابله با تاثیرات منفی ناشی از بحران های تجاری و جنگ تجاری چین و آمریکا مقابله کنند.

 

روزهای سیاه بازارهای سهام جهان پایانی ندارد

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

پس از دوشنبه سیاه در فوریه، دیشب نوبت به چهارشنبه سیاه دیگری در بازار وال استریت بود تا کل سود سرمایه گذاران در سال ۲۰۱۸ را نابود کند. افزایش نرخ بهره بانکی، گزارشات ۹ ماهه ناامیدکننده، آثار سوء جنگ تجاری با چین، مشکلات مالی در ایتالیا و بدبینی به احتمال افت رشد اقتصادی جهان از مهمترین نگرانی های سرمایه گذاران بوده اند. شاخص بی ثباتی بازار موسوم به VIX به بالای سطح روانی ۲۰ رسیده که خود عمل فروش بیشتر در بازار سهام شده است.

شاخص MSCI برای بازارهای سهام آسیا و اقیانوسیه خارج از ژاپن امروز ۲ درصد افت نمود تا مجموع ریزش سالانه را به ۱۸/۵ درصد برساند. شاخص Nikkei ژاپن نیز ۴ درصد افت نمود و نزدیک به ۱۵۵ میلیارد دلار از سرمایه فعالان را بر باد داد. محرک های معرفی شده توسط دولت چین نیز نتوانست شاخص بازار سهام را کنترل کند و امروز افت ۲/۵ درصدی را نشان داد. اگرچه در انتهای بازار بخشی از افت امروز را جبران نمود.

تاثیر راه اندازی یک جنگ تجاری بر چین در حال نشان دادن آثار خود بر شرکتهای آمریکایی است. افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز ساخت و ساز و عدم صرفه اقتصادی، مارجین شرکت ها را تحت فشار قرار داده و آنها سخت تر قادر به مدیریت منابع خود هستند. از این رو، سرمایه ها از بورس نیویورک خارج و در حال گسیل به سرمایه های امن مانند طلا می باشند.

از سوی دیگر، دریافت بسته های مشکوک توسط اوباما، هیلاری کلینتون و دیگر دموکرات های بلندپایه باعث تداوم نگرانی ها از بی ثباتی های سیاسی شده است. قتل جمال خاشقجی نیز بر دیگر فاکتورها و نگرانی ها افزوده است. دیشب در بورس آمریکا، Nasdaq نزدیک به ۴/۴ درصد افت نمود که بیشترین افت از ۲۰۱۱ می باشد. داوجونز نیز ۲/۴ درصد و S&P۵۰۰ نزدیک به ۳/۰۹ درصد سقوط نمود. بهای نفت در معاملات امروز ۴۴ سنت افت نمود و به ۷۵/۷۳ دلار/بشکه رسید، در حالیکه بهای نفت سبک آمریکا ۴۵ سنت زیر سطح دیروز معامله شد. طلا نیز مجددا تقویت شد و به ۱۲۳۶/۷۶ دلار/اونس رسید.

 

اخبار داخلی

 

۱۰ هزار و ۶۰۰ تن مس بلیستر در استان کرمان تولید شد

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

‘مس بلیستر از ذوب ضایعاتی نظیر مواد سرد تولیدی ذوب، لجن کارخانه، غبار لیچینگ، سرباره‌های کنورتر کارخانه خاتون آباد و آجرهای نسوزی که در سالیان سال در کوره ها جمع شده تولید می‌شود و به کارخانه‌های مس تحویل داده می‌شود تا از آن‌ها ورق مس تولید و استفاده شود.

با تبدیل مواد سرد به مس بلیستر دیگر چالشی به نام مس قراضه و نیاز به منابع بیرونی برای تامین آن نیست.

در این کارگاه‌ها که در شهرهای رفسنجان، سیرجان، شهربابک و کرمان ایجاد شده اند ۷۰۰ نفر مشغول به کارشده اند.

در مجتمع مس سرچشمه بیش از ۱۵ هزار نفر مشغول به کارند، یکی از معادن بزرگ روباز مس در خاورمیانه به شمار می‌رود و در ۶۰ کیلومتری شهر رفسنجان قرار دارد.

 

افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت پاکت، افزایش نرخ سیمان را بی اثر کرد

با توجه به افزایش نرخ فروش سیمان و کاهش تخفیفات در چند ماه اخیر، وضعیت فروش بهبود یافته است.

مشکلی که اخیرا گریبانگیر صنعت سیمان شده، کمبود و افزایش قیمت پاکت سیمان است. قیمت پاکت سیمان نسبت به اسفندماه ۹۶، رشد ۲۰۰ درصدی داشته و این افزایش قیمت تقریبا ۲۰ هزار تومان به هزینه هر تن سیمان تحمیل کرده است.

 

صدور ۲۲پروانه بهره برداری صنایع معدنی در هرمزگان

معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان، میزان صادرات مواد معدنی طی۶ماهه نخست امسال را ۹۰۸ هزار ۸۳۳تن اعلام کرد و گفت: ارزش این مواد معدنی بالغ بر ۱۵میلیون دلار بوده است.

عملیات اجرایی فاز ۴ کارخانه سیمان دورود قطعا کلید خواهد خورد

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس گفت: عملیات اجرایی فاز ۴ کارخانه سیمان قطعا کلید خواهد خورد و هیچ عاملی نمی‌تواند مانع از تحقق این مهم شود.

کیان‌پور با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص این پروژه افزود: پرونده فاز ۴ کامل است و اعتبارات ریالی و ارزی آن نیز تامین شده است به همین جهت نیز برای عملیاتی شدن آن جای نگرانی وجود ندارد.

 

شفاف سازی ذوب آهن اصفهان در خصوص اعلام توقف فروش زغالسنگ به آن شرکت توسط انجمن زغالسنگ ایران

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

رکورد جدید تولید در شرکت گل گهر

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

دستیابی  شرکت گل گهر به رکوردهای جدید تولید ماهانه کارخانه های مدیریت فرآوری، رکورد تولید کارخانه مگنتیت به میزان۶۲۵۳۰۵   تن، کارخانه خط ۴ به میزان ۲۴۸۵۵۵ تن، کارخانه هماتیت به میزان ۲۰۷۰۵۰تن ؛ پلت فید تغلیظ به میزان ۸۵۶۸۲ تن رسید.

معاملات سه شنبه بر حسب چه دلاری انجام شده است

روی = ۳۰۴۲۶۰ ریال

با دلار ۱۱۷۰۰

مفتول مسی = ۶۳۵۷۱۲ ریال

با دلار ۹۰۰۰

الومینیوم = ۲۳۷۵۵۰ ریال

با دلار ۱۱۰۰۰

 

افزایش ۶۰درصدی سود چادرملو در ۶ ماه ۹۷

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

سود هر سهم شرکت با توجه به گزارش شش ماه ۳۱۷ ریال می باشد که نسبت به عملکرد شش ماه شرکت در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۷۰ درصد رشد کرده است .
سود خالص سه ماه دوم شرکت نسبت به سه ماه اول ۶۰ درصد پیشرفت کرده است عمده دلیل این افزایش مربوط به میزان فروش محصول می باشد .

نرخ فروش محصولات اصلی شرکت نسبت به سه ماه اول به جز شمش فولاد تغییر محسوسی نداشته است زیرا محصولات تولیدی شرکت اعم از کنسانتره و گندله از اواسط شهریور مجوز خرید و فروش در بورس کالا داده شده است. که هنوز در صورت های مالی انعکاس پیدا نکرده است . در نتیجه احتمال افزایش نرخ محصولات در نیمه دوم سال وجود دارد .

 

عرضه روی در بورس کالا، توسط شرکت کالسیمین 

قیمت پایه = ۱۲۳۱۵۱ ریال

قیمت میانگین معامله شده  ۳۰۴۲۶۰ ریال

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

 

بازارهای جهانی

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

 

کدال

حتاید

تاید واتر خاورمیانه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۵۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۵٪ درآمدهای عملیاتی و نیز افزایش ۱,۰۲۵٪ سایر درآمدهای غیرعملیاتی- اقلام متفرقه میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۵۵۶,۸۳۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

شلرد

اعلامیه پذیره نویسی عمومی شرکت کود شیمیائی اوره لردگان

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت از مبلغ ۵,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۹,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال  ، تعداد ۳,۲۹۸,۰۷۲,۵۱۰ سهم با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه بدین وسیله تعداد ۷۰۱,۹۲۷,۴۹۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد.

مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ لغایت تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۱۴  و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده  است.

کالا

بورس کالای ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۱۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۸۲٪  درآمدهای عملیاتی و نیز افزایش ۴۳٪ سایر درآمدهای غیرعملیاتی- درآمد سرمایه‌گذاری‌ها میباشد.

آ س پ

آ.س.پ در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۱۷٪  درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی  سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ را ۱۱٪ پوشش داده است.

تکشا

گسترش صنایع و خدمات کشاورزی در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۱۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۲۲٪ بهای تمام شده فروش میباشد.

شتوکا

توکا رنگ فولاد سپاهان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۸۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۵٪ فروش میباشد.

 

کازرو

پتروشیمی کازرون در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۷ ریال زیان محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۰ ریال سود محقق کرده بود.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۹,۰۹۸ میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.

 

ولملت

واسپاری ملت در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۰۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر  افزایش ۴٪ درآمد حاصل از عملیات لیزینگ و نیز افزایش ۹ میلیارد ریال خالص درآمدهای متفرقه میباشد.

ما

بیمه ما در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۳/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۱۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۷٪ رشد داشته است.

وبیمه

سرمایه گذاری صنعت بیمه در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۸۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۵۰٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

شکربن

کربن ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۵۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۵۴٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۶۴,۰۴۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

حکشتی

خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۰۰ ریال تصویب شد.

قاسم

قاسم ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۶ ریال سود محقق کرده است این در حالیست که شرکت در  مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۷۵ ریال زیان محقق کرده بود.

آ س پ

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۲۵%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

دفارا

داروسازی فارابی در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۲۰ ریال سود محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۵۶۲ ریال زیان محقق کرده بود.

(افزایش ۴۲٪ فروش از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل میباشد)

دسبحان

سبحان دارو در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۱۷ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری سرمایه خود را  ۷۸٪ را افزایش داده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۲٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۱۱۷٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۵۰٪ فروش و ۱۳۷ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

سمایه

بانک سرمایه  در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴,۱۸۲ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به در مدت مشابه سال قبل ۶۸٪ افزایش زیان داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۵۹٪ درآمدهای مشاع و از طرفی افزایش ۹۷٪ جمع هزینه ها میباشد.

 شرانل

توضیحات تکمیلی در خصوص سود حاصل از تسعیر ارز

تحلیل بنیادی هفته اول آبان ماه ۹۷

دپارس

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت پارس دارو .

درصد افزایش سرمایه: ۱۵۰%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

وگستر

گسترش سرمایه گذاری ایرانیان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۰٪  رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۹۸٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

فرآور

فرآوری مواد معدنی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲,۱۰۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۵٪ فروش میباشد.

وامید

برگزاری مزایده فروش سه قطعه زمین با پلاک های ثبتی ۵۶۷۶ و ۵۶۷۹ و ۸۹۹۹۷ فرعی از ۶۹۳۳ اصلی واقع در تهران – خیابان شهید بهشتی- جنب سینما آزادی

کمرجان

بازرگانی و تولیدی مرجان کار در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۱۴ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری سرمایه خود را ۱۰۰٪ افزایش داده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۴۸٪ کاهش داشته ولی سود خالص ۳٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳٪ فروش میباشد.

کرازی

کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۹۳ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۷۰٪ را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۴۱٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۱۳۸٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۰۱٪ فروش میباشد.

واتی

گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند(سرمایه گذاری آتیه دماوند) در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۷۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به  مدت مشابه سال قبل ۱۲۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۰۱٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

فجر

فولاد امیرکبیر کاشان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۴۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۰٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۳٪ فروش میباشد.

دامین

داروسازی امین در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۹۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۵٪  فروش میباشد.

غگلپا

شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۳۲ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۹٪ بهای تمام شده فروش  میباشد.

پکرمان

گروه صنعتی بارز در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۴۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۲٪ بهای تمام شده فروش میباشد.

فنوال

گروه کارخانه های تولیدی نورد آلمینیوم در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مشابه سال قبل ۲۴٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۱۰٪ بهای تمام شده فروش میباشد.

ولبهمن

بهمن لیزینگ در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۸۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۲۰٪ درآمد حاصل از عملیات لیزینگ میباشد.

های وب

شفاف سازی در خصوص عقد قرارداد با شرکت نفت و گاز پارس

وبملت

بانک ملت در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۹٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۶٪ جمع درآمدها میباشد.

‍چدن

تولیدی چدن سازان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۹۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۹٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر  افزایش ۱۷٪ فروش و از طرفی کاهش ۱۱٪ بهای تمام شده فروش و نیز افزایش ۱۵۶ میلیارد ریال سایر درآمدهای غیرعملیاتی- اقلام متفرقه میباشد.

پسهند

صنایع لاستیکی سهند در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۶۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۶۲٪ فروش میباشد.

بورس

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۱۸۹ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۳۱۸ ریال

درصد تغییر:  ۶۸٪ تعدیل  مثبت

پوشش ۳ ماهه ۱۲٪ مبلغ ۳۹ ریال

کفرا

فرآورده های نسوز ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۷۱۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۹٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۹۳٪ فروش  میباشد.

خمحرکه

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

هرمز

فولاد هرمزگان جنوب در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸۳۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۵۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۹٪ فروش و نیز افزایش ۴,۹۱۲٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

شبهرن

نفت بهران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱,۰۵۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱,۰۵۲ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

شپاکسا

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۵۳۲ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۶۷۰ ریال

درصد تغییر:  ۲۶٪ تعدیل مثبت

پوشش ۶ ماهه ۲۸٪ مبلغ ۱۸۶ ریال

سمگا

گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۳۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر  افزایش ۲۴۴٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

 شغدیر

پتروشیمی غدیر در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۹۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱,۱۰۰٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۹٪ فروش میباشد.

غمینو

صنایع غذائی مینو شرق در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۲۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۶٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۲٪ فروش میباشد.

کپرور

فرآوری زغال سنگ پروده طبس در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۲۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۶٪ فروش میباشد.

‍ ‍ ولغدر

لیزینگ خودرو غدیر در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۱۹۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۶٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۸۳٪ درآمد حاصل از عملیات لیزینگ میباشد.

سغرب

صنایع سیمان غرب در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۱۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۵۱٪ فروش میباشد.

شبندر

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

ذوب

سهامی ذوب آهن اصفهان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۷۵ ریال سود محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل و به ازای هر سهم ۳۶ ریال زیان محقق کرده بود.

(افزایش ۵۱٪ فروش عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل میباشد)

فولاد

فولاد مبارکه اصفهان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۳۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۷٪ فروش و افزایش ۶۳۴٪ سایر درآمدهای عملیاتی میباشد.

شپنا

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

پالایش نفت اصفهان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۶۵۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۸۴٪ فروش میباشد.

خودرو

ایران خودرو در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱,۶۷۸ ریال زیان محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۴۳ ریال سود محقق کرده بود

(کاهش ۱۵٪ فروش و از طرفی افزایش ۲۹٪ هزینه های مالی از عمده دلایل شناسایی زیان نسبت به مدت مشابه سال قبل میباشد‌.)

وتجارت

بانک تجارت در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۸۹ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱٪ کاهش زیان داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۸٪ جمع درآمدهای مشاع و نیز افزایش ۶۰٪ جمع درآمدهای غیر مشاع میباشد.

شتران

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات

پالایش نفت تهران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۲۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۷۴٪ فروش میباشد.

وبصادر

بانک صادرات ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۶۳ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸٪ کاهش زیان داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۸٪ جمع درآمدهای مشاع و نیز افزایش ۴۷٪ جمع درآمدهای غیر مشاع  میباشد.

شبریز

پالایش نفت تبریز در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸۴۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۷۷٪ فروش میباشد.

 

تحلیل

با اعمال تحریم های نفت وبازرگانی علیه ایران، روند صادرات بیشتر شرکت های پالایشی،پتروشیمی، فلزی و معدنی با مشکل مواجه می شود، این محدودیت های صادراتی شامل افزایش هزینه حمل و نقل با کشتی و مشکل در دریافت ارز حاصله از فروش کالا های صادراتی هم می شود.

در این میان شاید بهتر باشد شرکت هایی را بررسی کرد که در کنار صادرات فروش در بازار داخلی را هم داشته باشند و محصولات خودشان را در بورس کالا عرضه کنند.

افزایش قیمت دلار علاوه بر افزایش درآمد شرکت ها بر برخی از صنایع تاثیر نا مطلوبی گذاشته است، به طور مثال صنایع لبنی و سیمان به دلیل افزایش قیمت ظروف و پاکت بسته بندی دچار افزایش قیمت شده اند که این مطلب می تواند باعث کاهش فروش این محصولات شود.

شرکت های زراعت و صنایع وابسته مانند زگلدشت با توجه به افزایش قیمت شیر اقدام به تولید شیر خشک کرده اند که با صادرات این محصول و دام تلیسه در کنار تولید شیر می توانند درآمد کسب کنند و ریسک های احتمالی فروش شیر خام در بازار داخل پوشش دهند.

گروه تایر ولاستیک هم از جمله گروه های هستند که به دلیل کاهش واردات تایر خارجی و افزایش نرخ می توانند شرایط بهتری را پیدا کنند، پسهند به دلیل نداشتن رغیب خارجی وداخلی امسال شرایط بهتری را داشته است.

گروه پالایشی هم با گرفتن افزایش نرخ ۱۰% می تواند روزهای بهتری را تجربه کند، در این میان شتران، شپنا، شبندر با دریافت مجوز ۱۰% قیمت می توانند شرایط بهتری پیدا کنند.

گروه قند و شکر، قیمت شکر به ۳۰۰۰ تومان رسید ولی این شرکت ها منتظر افزایش قیمت جدید هستند که با توجه به اصلاح قیمتی که این گروه داشته است، می تواند شرایط رشد و سودآوری پیدا کند، در این میان قهکمت،قزوین از جمله شرکت هایی هستند که می توانند مورد توجه قرار گیرند.

در این هفته بسیاری از شرکت ها گزارش ۶ ماه خوبی منتشر کردند (در قیمت بررسی کدال گزارشات آمده است) که باعث امیدواری به بازار سرمایه شده است، ولی بازار همچنان دچار تردید در خرید سهام است و با یک خبر سهامداران شروع به عرضه می کنند که این باعث افت شدید بازار شده است، با توجه به اصلاح در خیلی از نمادها انتخاب یک سهم که گزارش ۶ ماه خوبی داده و روند پیشرو مثبتی دارد می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

سیمان اکنون با سه عارضه جدی دست‌وپنجه نرم می‌کند. اول اینکه قیمت تمام‌شده محصول به دلیل تغییر قیمت ارز و شرایط ارزی جدید کشور افزایش‌یافته است. دوم اینکه مصرف داخل کوچک‌شده و سوم اینکه هزینه حمل‌ونقل این محصول درحالی‌که پرحجم‌ترین کالای دنیا در جابه‌جایی است، افزایش‌یافته است.

شرکت های پرداخت و رایانه و مخابرات همچنان گزینه های خوبی هستند.

شرکت های لیزینگ مخصوصا خودرویی مثل ولبهمن- ولساپا شرکت هایی سودآور و مناسبی هستند.

سهام کوچک که محصولاتی برای فروش در بازار داخل می تواند گزینه ای مناسبی باشد.

شاید بهتر باشد در این روزها با انتخاب سهام بنیادی و سودآورو به دور از هیجانات بازار و تابلو بازار سهامداری را تجربه کنید.

بازار روند خودش را پیدا می کند پس بهتر است با انتخاب درست در رشد بازار شریک شویم.

 

به دور از هیجانات بازار

موفق و پر سود باشید

 

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *