photo 2018 11 26 20 58 01

چاه های نفت تگزاس بزرگترین کابوس اوپک

photo 2018 10 04 22 45 36

طی سال های آینده رشد بخش انرژی آمریکا که از آن به سونامی نفتی یاد می شود اوپک را با یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ۶ سال اخیر مواجه خواهد کرد.

در کمتر از یک دهه شرکت های آمریکایی ۱۱۴۰۰۰ چاه نفت حفر کرده‌اند که بسیاری از آنها حتی با قیمت ۳۰ دلار در هر بشکه هم باعث سود دهی می شوند .

وقتی تولیدکنندگان پرنین موانع توزیع را بردارند و سه خط لوله دیگر با ظرفیت ۲ میلیون بشکه در روز اضافه کنند، خوابهای بد اوپک بدتر هم می شوند .

مایکل لویا، یک مقام اجرایی ارشد گروه ویتول گفت: پرنین به رشد خود ادامه می‌دهد و اوپک باید یاد بگیرد با این مسئله کنار بیاید .

رشد بخش انرژی آمریکا اوپک را با یکی از بزرگترین چالش های شش سال اخیر مواجه می‌کند. اگر عربستان و متحدانش برای بالا بردن قیمت تولید را افزایش دهند، شیل می‌گیرد و سهم آنها از بازار را کم میکند ولی چون عربستان نسبت به تولیدکنندگان آمریکا نیاز بیشتری به قیمت بالای نفت دارد، نمی تواند اجازه دهد قیمت افت کند .

بنابراین اوپک خود را بین تولید بسیار بالای آمریکا و رشد کمتر تقاضا می‌بیند. ۱۵ عضو اوپک و متحدانش که شامل روسیه، مکزیک و قزاقستان می‌شود در گردهمایی ششم دسامبر در وین در مورد احتمال دومین عقب‌نشینی در مقابل تولید بالای آمریکا طی سه سال بحث خواهند کرد .

اوپک خودش به خلق این هیولایی که هر شب به خوابش می آید کمک کرده است. وقتی در سال ۲۰۱۴ بازار را پر کرد، قیمت نفت شکفته شد. تولیدکنندگان شیل آمریکا کمتر شدند و توانستند حتی با قیمت پایین هم پیشرفت کنند. با بهبود قیمت حفاری هم رشد یافت .

حالا این رشد سرعت گرفته است. در هاستون، پایتخت نفت آمریکا مقامات اجرایی شیل در حال توصیف آنچه اتفاق می‌افتد هستند و نام آن را «سونامی»می‌گذارند. «سیلی از سهم های نجومی» و «یورش سخت عرضه نفت» عباراتی هستند که به ذهن می‌رسد. ولی مطمئناً صنعت نفت آمریکا مخصوصاً پرمین، آنقدر سر و صدا کرده که اوپک را بیدار کند .

سقوط قیمت

پاتریسیا یارینگتون، افسر مالی ارشد شرکت چورون گفت:« تولید بسیار بالایی داریم. اگر به ۴ یا ۵ سال گذشته فکر کنید دقیقا نمی دانستیم شیل چه کاری میتواند انجام دهد. قیمت این بشکه های کم سود بسیار بیشتر از آن چیزی بود که فکر میکردیم امروز باشد .

این تغییر، شیل را نسبت به کاهش قیمت مقاوم کرد. پس از شکستن رکورد ۶۴ ساله در ماه اکتبر، نفت وست تگزاس اینترمدیت، شاخص آمریکا، بیش از ۲ درصد کاهش یافته است .

رونق شیل

تنها چند ماه پیش اتفاق نظر وجود داشت که پرمین و و تولید نفت آمریکا در تابستان متوقف میشود و تصور می‌شد در ادامه سال جاری و ۲۰۱۹ به خاطر محدودیت های خط لوله، ثابت شود و در اوایل ۲۰۲۰ احتمالاً رشد کند .

اگر این اتفاق می‌افتاد کار عربستان راحت‌تر بود و نیازی به کاهش تولید در سال آینده نداشت، چون نبود نفت ونزوئلا و تحریم های ایران این کار را انجام میدادند .

خط لوله ها در ۲۰۱۹ باز می شوند

با در نظر گرفتن اینکه در سال آینده حمل و نقل بهتری وجود خواهد داشت، شرکت‌های پرنین در حال حفاری هستند. ولی بخشی از این چاه ها ذخیره هایی هستند آماده برای تولید پس از عملیاتی شدن خط لوله های گری اوک، کاکتوس ۲ و اپیک.

تنها مانع افزایش دوباره تولید، ظرفیت صادرات است. پایانه ها پر هستند. بنابراین بشکه های پرمین باید در بنادر کورپوس کریستی و هاستون جمع شوند .

 

مقامات عربستان قبول کرده‌اند که سونامی در راه است. اوپک تخمین می‌زند که باید برای تعادل بازار و دوری از افزایش تولید نفت، حدود ۳۱.۵ بشکه در روز یا حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز کمتر از ماه اکتبر در سال آینده تولید کند .

تقاضای جهانی نفت تا حالا بشکه های اضافی آمریکا را جذب کرده و تاثیرش بر قیمت را محدود کرده‌اند از بین رفتن تولید ونزوئلا و ایران، حتی به عربستان، روسیه و چند تولید کننده دیگر اجازه افزایش تولید را داده است. ولی شیل آمریکا برای اوپک طبق معمول مهار نشدنی است .

در اوایل سال ۲۰۱۷ خالد الفالح وزیر نفت عربستان گفت که ریاض یادگرفته کاهش تولید در پاسخ به تغییر ساختاری تاثیری ندارد .

پس از دوسال، فالح خواب خوش ندارد و به فکر کاهش تولید است. او در حال جنگ با یک مشکل ساختاری است یعنی افزایش تولید آمریکا .

 

  تحریم دارویی ایران واقعیتی است که ترامپ انکار می‌کند

 

درحالی که دادگاه لاهه دولت آمریکا را ملزم کرده است مانع صدور کالاهای بشردوستانه به ایران نشود

شرکت‌های دارویی خارجی و بانک‌های بین‌المللی برای جلوگیری از جریمه‌های آمریکا، در مورد تجارت با ایران محتاطانه عمل می‌کنند

با گسترش حمله آمریکا علیه ایران، سلامتی لیلا کوچکی تحت تاثیر قرار گرفته است.

این بیمار ۴۷ ساله مجبور بود با ۱۵ داروخانه در تهران تماس بگیرد تا بالاخره بتواند داروی خود را پیدا کند «بالاخره توانستم داروخانه کوچکی را پیدا کنم که کمی از این دارو به من بدهد، فقط دو ورقه ده‌تایی قرص. خواهش کردم که برایم نگه دارند تا برسم».

به‌روی کاغذ تحریم‌های آمریکا اجازه خرید کالاهای بشردوستانه مثل دارو را می‌دهد ولی شرکت‌های دارویی خارجی و بانک‌های بین المللی برای جلوگیری از جریمه‌های آمریکا، در مورد تجارت با ایران محتاطانه عمل می‌کنند. پیچیدگی‌های قانونی جدید باعث شده پیدا کردن برخی داروها سخت شود.

این در حالی است که دادگاه لاهه هم در حکمی دولت آمریکا را ملزم کرده است مانع صدور کالاهای بشردوستانه به ایران نشود و از مبادلات مالی در این زمینه جلوگیری نکند.

پایین آمدن ارزش ریال هم قیمت داروهای وارداتی و مواد اولیه مورد استفاده در تولید داخلی را بالا برده است.

این کمیابی، بیماران را مجبور به تصمیم‌گیری‌های حیاتی کرده است. کوچکی در مورد قرص‌های مورد استفاده‌اش گفت: احتمالا برای این‌که قرص‌هایم تمام نشوند مجبورم نصفه مصرف کنم یا چند دوز آن را نخورم.

وقتی آمریکا در ۵ نوامبر فشار بر ایران را افزایش داد، تحریم صادرات نفت در صدر اخبار جهان قرار گرفت، ولی دامنه این تحریم‌ها خیلی بیشتر از آن است، خزانه‌داری آمریکا بیش از ۷۰۰ فرد، نهاد، هواپیما و کشتی را تحریم کرده که شامل بانک مرکزی ایران و بسیاری وابستگان تجاری آن نیز می‌شود. برخی از این بانک‌ها دسترسی خود به سیستم پرداخت جهانی سوئیفت را از دست داده‌اند.

داگ جکوبسن، وکیل تحریم‌ها در جکوبسن برتن کلی در واشنگتن گفت: پیدا کردن بانک‌های خارجی که حاضر به معامله با ایران باشند کم است، حتی اگر اجازه آن را داشته باشند. مقامات آمریکا می‌گویند معامله کالاهای بشردوستانه را تحریم نمی‌کنند. ولی بانک‌ها باید یک تصمیم مخاطره‌آمیز و پرهزینه بگیرند که آیا این معاملات برایشان می‌ارزد یا نه.

 

شرکت‌های دارویی اروپایی اعلام کردند که به معامله با ایران ادامه می‌دهند. سخنگوی داروسازی فرانسوی سانوفی تنها شرکت دارویی جهانی که در ایران کارخانه تولید دارد گفت تحریم‌ها بر توانایی آن برای فروش دارو تاثیری نگذاشته است و آنها همچنان در خدمت ایران هستند.

ولی اگر ایران نتواند پول داروها را پرداخت کند نمی‌تواند مثل قبل از تحریم‌ها دارو وارد کند.

تا حالا ۴ بانک خصوصی تجارت بشردوستانه ایران را تسهیل کرده‌اند: بانک پارسیان، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک پاسارگاد. حالا هر چهار بانک تحت تحریم‌های اولیه آمریکا قرار گرفته‌اند که جلوی تجارت شرکت‌ها و افراد آمریکایی را با ایران می‌گیرد. پارسیان همچنین با تحریم‌های ثانویه مواجه شده است.

شورای پزشکان ایران از دبیرکل سازمان ملل خواسته اقدامی کند : تحریم‌های آمریکا به‌طور جدی توانایی ما برای دسترسی به دارو، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی خاص را تحت تاثیر قرار داده است

 

بازداشت رئیس شرکت های خودروسازی رنو و نیسان

 

renault english logo desktop

مقامات ژاپن قصد دارند کارلوس غصن، رئیس اجرایی شرکت «نیسان موتورز» را به دلیل فرار مالیاتی بازداشت کنند.

کارلوس غصن مظنون به نقض قانون تجارت مالی ژاپن است و دادستانی توکیو این تاجر را بزودی بازداشت خواهد کرد.

غصن در حال حاضر رئیس شورای اداری و رئیس اجرایی شرکت های نیسان ژاپن و رنوی فرانسه است و ریاست شورای اداری شرکت میتسوبیشی موتورز را نیز بر عهده دارد.

وی به این خاطر مشهور است که توانسته شرکت نیسان را از ورشکستگی نجات دهد. وی در سال ۲۰۰۰ میلادی در طول تنها یکسال و در چارچوب طرح بهبود اقتصادی موفق شد این شرکت را سودده کند و در ظرف ۳ سال، بدهی ۲۰ میلیارد دلاری آن را پرداخت کرد.

 

باقی ماندن نفت در محدود ۵۷ دلار

تحلیل بنیادی هفته دوم آبان ماه ۹۷

با تصمیمی که اعضای اوپک برای کاهش عرضه خواهند گرفت، بازار نفت دچار تغییر و دگرگونی شده است.

به همین دلیل تحلیلگران بازار می‌گویند، اوپک ثابت کرده است که می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر زیادی بگذارد.

نفت در هر بشکه حدود ۵۷ دلار به فروش رسید. برنامه‌های اوپک برای کاهش تولید در حال ارزیابی است، این در حالی است که روسیه به‌عنوان متحد اصلی به تأمین‌کنندگان نفت برای تصمیم شتاب‌زده در مورد کاهش تولید نفت هشدار داده است.

معاملات آتی در نیویورک بعد از رشد ۰.۹ درصدی در روز دوشنبه باکمی تغییر روبه‌رو شد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت: اوپک و شرکای آن قبل از تصمیمی برای تولید نفت باید به بازار نگاه کنند. فاتح بیرول، مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است که هرگونه کاهش عرضه ممکن است پیامدهای منفی در پی داشته اشد. اوپکی‌ها اوایل ماه دسامبر در مورد محدودیت عرضه در وین ملاقات خواهند کرد.

نشانگرهای نفت خام در نیویورک و لندن هر دو به دلیل نگرانی‌ها از وضعیت عرضه و بعدازاینکه امریکا به برخی کشورها درباره تحریم‌های ایران، معافیت‌های نفتی اعطا کرد، ۲۰ درصد کاهش یافتند.

این معافیت‌ها باعث شد که ترس از کاهش عرضه نفت فروکش کند.

 

از طرف دیگر، بازار با مسائل دیگری هم روبه‌روست. تنش‌های تجاری میان چین و امریکا چشم‌انداز تقاضای نفت را فلج کرده است. عربستان می‌گوید هدف سیاست‌های نفتی کشورش حفظ ثبات بازار است.

به‌هرحال با تصمیمی که اعضای اوپک برای کاهش عرضه خواهند گرفت، بازار نفت دچار تغییر و دگرگونی شده است. به همین دلیل تحلیلگران بازار می‌گویند، اوپک ثابت کرده است که می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر زیادی بگذارد.

نفت تگزاس برای تحویل ماه ژانویه، ۵۷.۰۸ دلار در هر بشکه در بورس اوراق بهادار نیویورک معامله شد که ۱۲ سنت کمتر از قیمت بورس سنگاپور در سال ۱۱ و ۴۲ دقیقه بود. همچنین حجم کل ارزش معاملات حدود ۲۵ درصد کمتر از میانگین صدروزه بوده است.

نفت برنت هم برای ژانویه با کاهش ۲۶ سنتی به ۶۶.۵۳ بشکه در بورس ICE Futures Europe در لندن به فروش رسید.

وضعیت روسیه و عربستان مثل گذشته نیست. چند وقت پیش، آن‌ها برای پوشش کاهش عرضه نفت ایران به دلیل تحریم‌های ایران، شروع به افزایش تولید کردند.

حالا اما درحالی‌که روسیه به‌ضرورت تصمیم متعادل در بازار نفت اشاره دارد، عربستان از کاهش یک‌میلیون بشکه نفت در روز صحبت می‌کند. بااین‌حال تحلیلگران بازار درباره کاهش عرضه نفت هشدار می‌دهند.

 

پایان درخشندگی دبی

dubai pack sep 2017

نمادهای «گارگران مشغول کارند» همه جا دیده می‌شود و آسمان‌خراش‌ها در سراسر شهر دیده می‌شوند؛ اما هیچ‌ کسی برای سکنی گزیدن در دفاتر جدید و ساختمان‌های مجلل نمی‌رود. شمار فروشگاه‌های فعال در مراکز خرید بزرگ دبی کاهش یافته و رستوران‌ها خالی‌تر از همیشه هستند.

با افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی و تجارت، مهاجران که شاهرگ اقتصادی شهر بودند، لوازم خود را جمع کرده‌اند و به کشور خود بازگشته‌اند. دفاتر اصلی شرکت‌ها از هواپیمایی امارات گرفته تا املاک عمار، همگی از گزارش‌های سود خود در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ابراز نارضایتی می‌کنند. بازار سهام هم بدترین سال خود از ۲۰۰۸ را تجربه می‌کند.

شرایط نامساعد تجاری از ماه آوریل و زمانی خود را نشان داد که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی جلسه‌ای را با بیش از ۱۰۰ مدیر اجرایی در کاخ خود مشرف به خلیج فارس، برگزار کرد. کارفرمایان مشکلات خود از جمله هزینه‌های سنگین دولتی که مزیت رقابتی را از دبی آزاد از مالیات گرفته و قوانین سخت‌گیرانه در اعطای روادید که خارجی‌ها را به ترک دبی وادار کرده، مطرح کردند.

این کنفرانس محرمانه در پی یک سری تصمیم‌گیری‌ها برگزار شده بود که هنوز در سیستم جا نیافتاده بودند. اما درمان آنچه دبی را از پا درآورده، احتمالا ورای قدرت شیخ محمد حاکم این شهر است. شیخ محمد و پیشینیان او توانستند یک شهر ماهیگیری را به یک مرکز مالی، تجاری و گردشگری در منطقه تبدیل کنند، اما اکنون سراسر منطقه در حال تغییر و بهبود است.

کاهش بهای نفت از سال ۲۰۱۴، به‌شدت به کشورهای همسایه امارات متحده عربی در منطقه خلیج فارس که پول زیادی در دبی خرج می‌کردند، ضربه شدیدی وارد آورد و اگرچه گردشگران چین و هند خلأ ایجاد شده را پر کرده‌اند، اما آنها در خرج کردن احتیاط بیشتری دارند. سعودی‌ها بیش از دیگران تحت فشار قرار گرفته‌اند چراکه دولت آنها تدابیر ریاضت اقتصادی به اجرا گذاشته و ثروت‌های خصوصی را مصادره می‌کند. نقش دبی به عنوان یک مرکز تجاری هم تحت تاثیر جنگ تعرفه‌ای جهانی و به‌ویژه اقدام ایالات متحده در جهت قطع روابط تجاری با کشور همسایه ایران، قرار گرفته است. اما یک مشکل بزرگ‌تر هم وجود دارد. جیم کرین نویسنده کتاب « شهر طلا: دبی و رویای سرمایه‌داری» می‌گوید، دبی به نوعی سویس خلیج فارس به شمار می‌رفت و مکانی برای کسب‌و‌کار به دور از خشونت‌های متداول در خاورمیانه بود. اما اکنون امارات متحده عربی که دبی بخشی از آن است، نقشی فعالانه در درگیری‌های منطقه‌ای از جنگ در لیبی و یمن گرفته تا تحریم قطر به رهبری عربستان سعودی، ایفا می‌کند.

داستان‌ها درباره اینکه به شهروندان قطری دستور داده‌اند از امارات متحده عربی خارج شوند، شوک وحشتناکی به کسب‌و‌کارها در دبی بود.

باربارا لیف سفیر ایالات متحده در امارات تا ماه مارس، گفت: «به‌ویژه مدیران امریکایی نگران این مساله بودند که مجبور شوند در مناقشات، طرف یکی را بگیرند. این مساله بر فضای تجارت سایه انداخت.

اتفاق ناخوشایندتر این بود که شرکت‌های واقع در امارات متحده عربی دریافتند دیگر نمی‌توانند کالاها را بطور مستقیم از طریق هوایی یا دریایی به دوحه بفرستند. با وجود اعمال فشارهای امریکا برای حل‌و‌فصل مناقشات، درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. اما این تنها مشکلی نیست که به دلیل گرفتن طرف سعودی‌ها برای امارات پیش آمده است.

وقتی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شماری از اعضای خاندان سلطنتی و تجار برجسته عربستان را در هتل ریتز-کارلتون زندانی کرد، از بانک‌های امارات متحده عربی خواسته شد که جزییات حساب‌های این افراد را در اختیار عربستان بگذارند. کرین گفت: «این مساله به نگرانی شدید و به جای سرمایه‌گذاران منجر شد.

 

تحریم آمریکا منجر به بیشترین سقوط یک ماهه اخیر بورس عربستان شد

مزایا و معایب بازار بورس

پس از این که ایالات متحده ۱۷ نفر از مقامات سعودی را به علت قتل روزنامه نگار عربستانی مقیم آمریکا، تحریم کرد، سهام عربستان سعودی، بیشترین افت خود در یک ماه را تجربه کرد.

شاخص کل بورس تداول در ریاض سقوط کرد. سود اوراق قرضه ۵ میلیارد دلاری عربستان که موعد پرداخت آن ۲۰۲۸ است به رکود ۴.۶ درصد، افزایش یافت.

بیانیه آمریکا چند ساعت پس از آن صادر شد که عربستان ۱۱ نفر را مسئول این قتل معرفی و اعلام کرد برای ۵ نفر از آنان که اعتراف کرده اند مجازات اعدام در نظر گرفته است.

در بین مقاماتی که توسط آمریکا تحریم شده اند، نام سعود القحتانی به چشم می خورد که مشاور ارشد شاهزاده بن سلمان بود و پس از به قتل رسیدن خاشقجی، ملک سلمان او را از سمت خود برکنار کرد

 

کاهش ارزش بیت کوین به کمترین مقدار در یکسال گذشته

bitcoin earn1sec

ارزش بیت‌کوین در هفته گذشته با رسیدن به کمتر از ۶ هزار دلار در هر واحد به کمترین میزان خود در بیش از یک‌سال اخیر رسید.

در هفته گذشته، ارزش بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز رمزنگار جهان به کمترین قیمت خود در بیش از یک‌سال اخیر رسید و سطح ۶ هزار دلار در هر واحد را تجربه کرد.

در همین حال بیت‌کوین روز چهارشنبه هفته گذشته در یک روز تقریبا ۱۱ درصد روند نزولی به خود گرفت.

همچنین قیمت هر بیت‌کوین در روز پنج‌شنبه به ۵ هزار و ۶۸۰ دلار و یک سنت رسید که در مقایسه با یک روز قبل از آن بیش از ۸۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داد.

 

این در حالی است که قیمت بیت‌کوین برای ماه‌ها تقریبا روند آرامی را طی کرده بود و از اوایل سپتامبر بین ۶ هزار و ۷ هزار دلار باثبات باقی مانده بود.

در همین حال «مایکل ترپین» کارشناس ارز رمزنگار در صندوق آلفابیت گفت: بازار ارز رمزنگار به دنبال یک روند کاهشی است.

بیت‌کوین بعد از رسیدن به تقریبا ۲۰ هزار دلار در هر واحد در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی، اکنون ارزش آن به‌دلیل نوسانات تجاری در سقوط آزاد قرار گرفته است.

ارزش سرمایه بازار بیت‌کوین در هفته گذشته در روز پنج‌شنبه به کمتر از ۱۰۰میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و به ۷/ ۹۸ میلیارد دلار رسید.

از جمله دلایل روند نزولی بیت‌کوین به فروش بیش از حد سایر ارزهای رمزنگار و دارایی‌های دیجیتال نسبت داده می‌شود.

همچنین بیت‌کوین کش، بیش از ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۵۳ دلار رسید و اتریوم هم با رسیدن به ۱۸۰ دلار به کمترین رقم خود در ۲ ماه اخیر در روز پنج‌شنبه رسید. بر پایه این گزارش، مجموع ارزش بازار ارز رمزنگار در مقایسه با بالاترین سطح خود در اوایل سال جاری میلادی بیش از ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده و به ۱۸۵ میلیارد دلار رسیده است.

 

اعتبار اروپا در گرو راه اندازی سامانه مبادلات با ایران است

 

رهبران اتحادیه اروپا همواره از کشورهای اروپایی خواسته اند مستقلانه تر عمل کنند و نقش بین المللی خود را تقویت کنند. شکست آنها در ایجاد راهی برای دور زدن تحریم های ایران نشان داد که چقدر از این هدف دور هستند .

فدریکا موگرینی مقام ارشد اتحادیه اروپا در سپتامبر اعلام کرد برنامه‌هایی برای ایجاد یک سازوکار خاص (SPV) برای رابطه بین ایران و اروپا دارد.

اروپا امیدوار بود معاهده برجام را پس از بیرون رفتن دولت ترامپ حفظ کند. تحریم‌های آمریکا که مانع صادرات نفت ایران میشود در روز ۵ نوامبر اجرایی شد ولی سامانه SPV هنوز آماده نیست .

کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته اند کشور میزبان این مکانیسم مالی را پیدا کنند. اتریش قبلا این درخواست را رد کرده و لوکزامبورگ تحت فشار آلمان، فرانسه و انگلستان_سه کشور امضا کننده توافق هسته قرار دارد تا میزبان SPV شود .

اینکه این سه کشور به جای اینکه خودشان داوطلب شوند، مسئولیت را به گردن کشور دیگری می اندازند بسیار مخرب است. انگیزه آنها روشن است. هرچه کشور بزرگتر باشد خطر عصبانی کردن ترامپ بیشتر است .

شکی وجود ندارد که ترامپ می‌تواند متحدانش را در صورت سرپیچی جریمه کند. مزایای SPV قابل تردید است. تنها می تواند برای شرکت های کوچک و متوسطی که با آمریکا در ارتباط نیستند، موثر باشد.

در هر حال اگر کوچکترین معامله ای از طریق این سامانه انجام گیرد، انگیزه کوچک برای ایران خواهد بود برای ادامه قبول محدودیت‌های برنامه اتمی اش .

از زمان اعلام موگرینی نمایندگان آمریکا بارها گفته اند که شرکت‌های بزرگ تمایلی به استفاده از SPV ندارند، ولی علی‌رغم اینکه آمریکا این اقدامات را ببر کاغذی نامیده مشخصا نگران است و این نگرانی نه تنها در مورد تاثیر آن بر اقتصاد ایران است، بلکه تاثیر نهایی آن بر قدرت آمریکا در کل و سیاست آن در ایران را هم به طور خاص در برمی‌گیرد .

دیوید مارتلاگ و برایان اوتول، مقامات سابق آمریکا که بر روی تحریم‌های آمریکا کار می کردند به تازگی نوشتند:« اینها نشان‌دهنده تلاش قابل توجه اتحادیه اروپا برای زیرپاگذاشتن تحریم‌های آمریکا و فراتر از آن سیاست آمریکا است .

 

ایران ممکن است به خاطر وضع دوباره تحریم ها دچار سختی اقتصادی شود ولی این بار دیگر آن انزوای دیپلماتیک را نخواهد داشت.

تسهیل تجارت با ایران یکی از قدمهای آسان‌تر اتحادیه اروپا برای اثبات استقلال خود است. سایر اقدامات مثل ارتش مشترک اروپایی گران و بی طرفدار هستند .

موقعیت بازدارنده اتحادیه اروپا در ماه اوت برای پوشش تحریم‌های آمریکا بر ایران ارتقا پیدا کرد و مانع تبعیت شرکت های اروپایی از محدودیت های برون مرزی کشورهای غیرعضو شد و اجازه داد بتوانند برای هرگونه خسارت ناشی از چنین تحریم‌هایی ادعای خسارت کنند.

اگر اعضای قدرتمندتر اتحادیه اروپا رهبران اتحادیه اروتصمیم گرفتندSPV را بسازند، می‌توانند به تمام کسب و کارها و شرکت ها اطمینان دهند در صورت کار کردن با این مکانیزم تحت حمایت کامل آنها قرار دارند.

 

 

خودروهای الکتریکی و کاهش تقاضا نفت

 

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد که افزایش مصرف انرژی‌های تجدید پذیر در آینده رخ دهد که بیش‌از پیش‌بینی سال ۲۰۱۶ است.

به گفته این آژانس استفاده از انرژی تجدید پذیر بیشتر از تقاضای نفت برای خودروها خواهد بود.

تقاضای نفت برای خودروها در بالاترین حد خود تا نیمه‌های دهه ۲۰۲۰ ادامه پیدا خواهد کرد، اما پتروشیمی‌ها، کامیون‌ها، هواپیماها و کشتی‌ها همچنان تقاضای نفت را افزایش خواهند داد.

بهبود در بهره‌وری سوخت خودروهای معمولی باعث تغییر در تقاضای ۳ میلیون بشکه نفت در روز می‌شود. اگر تا سال ۲۰۴۰ ، ۳۰۰ میلیون خودروی الکتریکی در جاده‌ها تردد کند، میزان تقاضای نفت برای خودرو کاهش می‌یابد.

آنچه مشخص است این است که در حال حاضر تقاضا برای نفت در حمل‌ونقل در بازارها و بخش‌های خاص رو به کاهش است.

یکی از این جاهایی که در آن استفاده از نفت کاهش می‌یابد، اتوبوس‌ها هستند. اتوبوس‌های الکتریکی جایگزین حدود ۲۳۳ هزار بشکه تقاضای نفت در روز خواهند بود.

علاوه بر این، خودروهای الکتریکی هم جای حدود ۲۷۹ هزار بشکه نفت در روز را می‌گیرند، تقریباً همان مقداری نفتی که یونان روزانه مصرف می‌کند.

در کشورهای مختلف اروپا این کاهش تقاضا دیده می‌شود. در آلمان آخرین آمارها نشان می‌دهد که تقاضا برای دیزل در نیمه اول سال جاری ۹ درصد کاهش‌یافته است. در ایتالیا هم تقاضای بنزین تقریباً به نصف سال ۲۰۰۵ رسیده است.

اگر وسایل الکتریکی بخشی از جابه‌جایی در تقاضای نفت را ایجاد کنند، اما رشد در تقاضای کلی نفت همچنان وجود خواهد داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد وسایل نقلیه الکتریکی در جاده‌ها طی سال‌های آینده دو برابر شود که می‌تواند جایگزین بیش از دو برابری تقاضای نفت شوند.

تقاضای خودروهای الکتریکی مانند مدل تسلا ۳ در ایالات‌متحده در حال حاضر محبوب‌تر از خودروهای لوکس در سطح آئودی، بی ام و و مرسدس بنز است.

در هیچ کجای دنیا به‌اندازه چین، مقررات برای تولید خودرو وجود ندارد. از ژانویه، تمام تولیدکنندگان اصلی محلی و خارجی در این کشور باید حداقل الزامات برای تجهیزات الکتریکی، هیبریدی و وسایل نقلیه سوختی را رعایت کنند.

 

چین بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان است و تقاضای این کشور برای خودروهای الکتریکی تأثیر بیشتری در تقاضای نفت دارد. در حال حاضر اکثر وسایل نقلیه چینی، محدود به بازار داخلی و برای خارج از این کشور ارزش برندی ندارد.

اما این ماجرا تا ابد ادامه نخواهد داشت. اگر خریداران جهانی به وسایل نقلیه الکتریکی ساخت چین روی آوردند، به این معنی است که نفت کمتری برای خودروها موردنیاز خواهد بود.

 

اعلام رضایت پوتین از نفت ۷۰ دلاری در دیدار با ترامپ

photo 2018 11 07 17 37 06

رییس جمهور روسیه اظهار کرد در دیدار با همتای آمریکایی خود در پاریس، درباره قیمت نفت گفت وگو کرده و روسیه از قیمت فعلی نفت راضی است .

ولادیمیر پوتین نسبت به وضعیت فعلی بازار در مقایسه با همتایان خود در اوپک، خوش بینی بیشتری دارد. وی اظهار کرده که قیمت ۷۰ دلاری هر بشکه نفت کاملا مناسب است .

وی وعده نداد روسیه تولید خود را همان طور که برخی از اعضای اوپک درخواست کرده اند، به منظور حمایت از قیمت ها کاهش می دهد اما گفت قصد دارد به همکاری با اوپک برای تثبیت بازار نفت ادامه دهد، زیرا اقدامات فعلی نتایج مثبتی داشته اند .

رییس جمهور روسیه همچنین نسبت به بهبود روابط با آمریکا در دیداری که با ترامپ در اواخر ماه جاری در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد .

قیمت نفت برنت هفته جاری به دلیل نگرانی از اشباع عرضه تحت تاثیر رکورد بالای تولید آمریکا و تحریم های ملایم تر از حد انتظار آمریکا علیه ایران به کمتر از ۷۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

در این بین، اوپک اعلام کرده سرگرم بررسی بازگشت به کاهش تولید است اما روسیه هیچ اظهارنظری نکرده و رویکرد صبر و مشاهده را در پیش گرفته است

 

تاثیر سقوط قیمت نفت

 

سقوط قیمت نفت بر بازارهای جهانی بورس نیز تاثیر گذاشته است، چرا که شرکت‌های نفتی بزرگ معمولا سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند. البته بخشی از افت شاخص بورس مربوط به شرکت‌های تکنولوژی و ارزیابی‌های بدبینانه از رشد اقتصاد جهانی به خاطر اوج گیری جنگ تجاری آمریکا و چین است.

شاخص بورس «اس‌ان‌پی ۵۰۰» طی روز جاری ۱.۴ درصد و شاخص بورس «داوجونز» بیش از دو درصد کاهش یافته است.

آسوشیتدپرس از قول کارشناسان می‌گوید که با افزایش جنگ تجاری آمریکا و چین، بسیاری از دارندگان سهام شرکت‌های تکنولوژی، این سهام را به فروش گذاشته‌اند.

ارزش سهام شرکت اپل روز سه‌شنبه ۳.۷ درصد نسبت به روز قبل و ۲۲.۳ درصد نسبت به ماه اکتبر کاهش نشان می‌دهد. مایکروسافت نیز با افت دو و نیم درصدی ارزش سهام مواجه شده است. وضعیت دیگر شرکت‌های تکنولوژی نیز بهتر از دو شرکت یاد شده نیست.

 

 

 

بازار مس در روند تغییر

شیلی بزرگترین تولید کننده مس در دنیا است.

استخراج مس در معادن شیلی که بزرگترین تولید کننده مس از تا آخر سال ۲% افزایش خواهد داشت و در سال ۲۰۱۹ هم به دلیل عملکرد معادن مهم، ارتقاء سطح عملیات موجود و پیشگیری از اعتصابات کارگری روند رشد ثابتی خوتد داشت
‎طبق گزارش Fitch Solutions Macro Research مانع اصلی که میتواند جلوی رشد پیش بینی شده شیلی را بگیرد این است که آمار ها روند نزولی پیش بگیرند.

شرکت های معدنکاری که در کشور فعالیت می کنند هزینه های تولید را افزایش داده اند، زیرا آنها نیاز به حفاری عمیق تر و پردازش مقادیر بیشتری از سنگ برای به دست آوردن همان مقدار مس که یک دهه قبل استفاده می کردند ، دارند
‎در این گزارش گفته شده که ” معادنی که در مدت اخیر تولیداتشان کاهش یافته ، ادعا داشتند که کاهش تولید سنگ معدن تاثیر زیادی در تولید آنها داشته ” ” این موضوع فرصت مناسبی برای معدنچیان است تا در تکنولوژی جدید سرمایه گذاری کنند یا کیفیت تجهیزات خود را برای بهبود بهره وری اراقا دهند”.

با این حال، معدنچیان مس فعال در شیلی موفق به افزایش یا حداقل حفظ تولید در سال جاری شده اند ، به عنوان مثال، در حالی که Antofagasta در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸ کاهش ۲۱ درصدی را به خود اختصاص داده است ولی انتظار می رود که در سه ماهه آخر سال تولیدات “به شدت قوی” داشته باشد.

Anglo Americanگزارش داده است که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ ، تولیدات آن ۵۴٫۱۰۰ تن افزایش یافته است که رشدی ۱۳٪ در زمان مشابه سال ۲۰۱۷ است.

معدن خصوصی مس Codelco در شیلی با وجود کاهش رسوبات سنگین ، تولیدات آن در سال ۲۰۱۸ نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۷دودرصدافزایش داشته است.

Fitchتأکید می کند که معادن زیرزمینی Chuquicamata به حمایت از تولید معادن مس معدن Codelco خواهد پرداخت. انتظار می رود بخش جدیدی از “Chuqui 50 سال دیگر میتواند فعالیت خود ادامه دهد. این مسئله میتواند ، علیرغم کمبود سنگ معدن و افزایش هزینه های تولید ، به تولید کننده اصلی مس این امکان راخواهد داد تا میزان تولیدات خود را حفظ کند
‎علاوه بر این، معدن مس Escondida با توجه به اعتصاباتی که در اوایل سال جاری رخ داد به تولیدات آن ضربه نزد. در واقع، در ماه ژانویه تا سپتامبر، تولیدات این معدن ۴٫۲۵ میلیون تن یا ۷٫۳ درصد بیشتر از زمانمشابه سال گذشته بود.
‎با توجه به اعتصابات کارگری، Fitch احتمال خطر کمتر اعتصابات را در سال ۲۰۱۹ در تولید مس را پیش بینی می کند.
‎معدنچیان شیلی تهدیدهای متعددی از اتحادیه ها در مورد اختلافات قراردادی در سال ۲۰۱۸ دریافت کرده اند، به همین دلیل، بسیاری از قراردادها در این سال مورد مذاکره و توافق قرار گرفتند، برخی از آنها با تاریخ انقضا ۳۶ ماه است.

 

اطلاعیه مهم انجمن سنگ آهن ایران در مورد هزینه حمل کشتی های سنگ آهنی

چندی پیش انجمن سنگ‌آهن ایران مطلع شد که کاهش اسکله‌های عمیق در بندر شهید رجایی و اختصاص آن‌ها به کشتی‌های کانتینربر سبب معطلی طولانی مدت کشتی‌های فله بر در لنگرگاه و تحمیل هزینه‌های دموراژ و شیفتینگ به صادرکنندگان سنگ‌آهن شده است. طی جلسات متعدد و تعاملات مثبت با سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران توسط انجمن سنگ‌آهن ایران این مشکل مرتفع شده و اعضای انجمن هیچگونه هزینه‌ای بابت شیفتینگ مربوط به خالی نبودن اسکله‌های عمیق پرداخت نخواهند کرد.
همچنین طی رایزنی‌های به عمل آمده مقرر شد در‌صورتی‌که اعضا انجمن سنگ آهن از ابتدای سال ۹۷ بابت شیفتینگ هزینه‌ای پرداخت کرده‌اند با مراجعه به دبیرخانه انجمن جهت تسهیل عودت وجه یا واریز به حساب بستانکاری شرکت توسط سازمان بنادر و دریانوردی ،اقدام نمایند.

 

 

 

 

اخبار داخلی

سازمان بنادر برای شرکت بورسی محدودیت مهم تعیین کرد.

بورس پرس – سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: شرکت تایدواتر به دلیل تحریم های اخیر، اجازه عقد قرارداد با سازمان را در هیچ کدام از بنادر ندارد و باید سریعا نسبت به تغییر قراردادها به نام شرکت های دیگر اقدام کند.در این راستا، سهامدار عمده “حتاید” دستور داده نسبت به پائین کشیدن تابلوها با نام تایدواتر از ساختمان ها و دفاتر و همچنین حذف نام تایدواتر از سربرگ ها و …. اقدام کنند.

۶ پتروشیمی کشور در آذر ماه به تعمیرات می روند

جم، پارس، تندگویان، نوری، اروند و تبریز با شروع آذرماه وارد فاز تعمیرات و نگهداری می شوند.با شروع تحریم ها و عمیق تر شدن چالش این مجتمع ها برای صادرات و توقف پرداخت ارزش محموله های پتروشیمی ایران در چین و سرگردانی محموله های صادراتی ال پی جی و پلیمر ایران در این کشور، پتروشیمی های ایرانی ترجیح دادند با ورود به اورهال برای مشکلات پیش روی این صنعت و دور زدن تحریم ها راهکار بیابند.

ورود ۵ میلیارد یورو به بازار تا پایان سال

رئیس‌ کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرد که تا پایان سال با سیاست‌های جدید ارزی، پنج میلیارد یورو وارد بازار شود. وی افزود: در این میان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان نیز باید کمک کنند و با ورود ارز خود به سامانه نیما، ارز را به چرخه اقتصاد برگردانند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره قدم‌های پیش رو برای اصلاح نظام بانکی نیز گفت: قطعا اولین گام در این مسیر اصلاح ناترازی بانک‌هاست؛ چراکه این کار سبب اضافه‌برداشت می‌شود و پس از آن، بحث نرخ سود است که ما با تعیین یک هدف تورمی نرخ سود را تعیین می‌کنیم و بانک‌ها در این حوزه می‌توانند اختیارات را براساس نرخ تعیین شده انجام دهند.

همتی تاکید کرد: بخشنامه دیگری که به تازگی ابلاغ شده این است که همه بانک‌ها موظف به افزایش سرمایه هستند که اگر در این زمینه مجوز تسعیر هم بدهیم، باید در راستای افزایش سرمایه باشد و برنامه‌ریزی هم شده که در بودجه سال آینده نیز فکری به حال افزایش سرمایه بانک‌ها شود.

کاهش ۴۰ درصدی تولید خودروی سواری در مهرماه

بررسی جدیدترین گزارش اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که تولید انواع خودروهای سواری در خودروسازان داخلی در مهر ماه امسال با کاهش میانگین ۴۰.۳ درصدی همراه بوده است.تولید انواع خودروهای سواری در مهرماه امسال برابر با ۷۶ هزار و ۹۰۹ دستگاه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۲۸ هزار و ۸۳۸ دستگاه بوده است، کاهش ۴۰.۳ درصدی داشته است.

مجوز فروش خارج از بورس برای گروه ملی فولاد صادر شد

وزارت صمت ساعاتی پیش گروه ملی صنعتی فولاد ایران را از فروش محصولات تولیدی خود در بورس معاف کرد

بدین ترتیب از این تاریخ، گروه ملی صنعتی فولاد میتواند محصولات خود را به صورت آزاد به فروش برساندمجوز فروش خارج از بورس برای گروه ملی فولاد صادر شد

وزارت صمت ساعاتی پیش گروه ملی صنعتی فولاد ایران را از فروش محصولات تولیدی خود در بورس معاف کرد

بدین ترتیب از این تاریخ، گروه ملی صنعتی فولاد میتواند محصولات خود را به صورت آزاد به فروش برساند.

 

عرضه اولیه سهام صنایع ماشین های اداری ایران، “مادیرا۱”

روز دوشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۰۵

سقف قیمت: ۳۶۵ تومان

سقف خرید: ۲۰۰۰ عدد

 

وپست

با حکم آذری جهرمی (وزیر ارتباطات)، فرحی مدیرعامل پست‌بانک ‌ایران به ‌عنوان عضو شورای راهبری پارک علم ‌و فناوری تخصصی ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات منصوب شد.

افزایش صادرات محصولات فولادی

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد از افزایش قابل‌توجه صادرات محصولات فولادی خبر داد

به گفته خوروش، اجرای شرایط پیمان‌سپاری ارزی باعث شده برخی صادرکنندگان اقدام به فروش محصولات خود از کانال‌های غیررسمی کنند که باعث شده آمار انجمن فولاد از صادرات، کمتر از مقدار واقعی آن باشد.

 

ترکیب سهامداران عمده  حسیر هم دستخوش تغییراتی شده

یک حقیقی دیگر، یکی دو روزی است در بین سهامداران درصدی حسیر مشاهد میشود؛ در معاملات دیروز خرید نسبتا سنگینی داشته است.

مدیرعامل سابق  فولاد رئیس هیات مدیره  ذوب شد

 

در جلسه امروز هیات صاحبان سهام مدیره ذوب آهن اصفهان، دکتر بهرام سبحانی از طرف شرکت صدر تامین و با اکثریت قاطع آرا، به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان معرفی شد.

 

نماد وتجارت

در معاملات گروه بانکی،  وتجارت که روزهای پیش با اقبال بهتری نسبت به سایرین مواجه بود، امروز کم رونق‌تر است؛ هر چند از نظر نموداری تثبیت در قیمتهای بالای ۱۳۰ تومان برای تجارت نکته حائز اهمیت و مثبتی به شمار می‌آید

همچنین در بازار شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ارزیابی املاک  وتجارت پایان یافته و کارشناسان بانک در حال تهیه گزارش برای حسابرس هستند، میزان افزایش سرمایه ۳۳۸ درصد می‌باشد

 

بانک تلاش بسیاری داشته که میزان افزایش سرمایه را به ۵۰۰ درصد برساند ولی به علت عدم معافیت مالیاتی برای مابه التفاوت ۳۳۸ تا ۵۰۰ درصد، به همان ۳۳۸ درصد اکتفا نموده است، با این تفاسیر شرکت‌های زیر مجموعه وتجارت در این مرحله تجدید ارزیابی نمی‌شوند

 

های وب

تغییر بازارگردان شرکت و اعلام شرایط عملیات جدید

فعالیت بازارگردانی تامین سرمایه تمدن در  های وب خاتمه یافت

 

 

 

زامیاد با “فودای” به سومین نمایشگاه خودرو تهران می‌آید

خزامیا با جدیدترین محصول این شرکت در سومین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران قطعی شد و باید منتظر رونمایی رسمی “لندفورت” از سوی این شرکت در نمایشگاه تهران باشیم.

 

بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیات دولت

 

در جلسه امروز هیات دولت، بسته پیشنهادی وزارت صنعت درباره قیمت خودرو، باز خواهد شد تا تصمیم نهایی در مورد آن گرفته شود. به گفته وی، رضا رحمانی وزیر صنعت در جلسه امروز هیات دولت جزئیات بسته موردنظر را تشریح خواهد کرد تا شاید بتواند نظر موافق رئیس‌جمهوری و اعضای کابینه را در مورد آن اخذ کند.

هرچند تمام جزئیات این بسته پیشنهادی به بیرون درز نکرده، با این حال گفته می‌شود نظر وزارت صنعت، تعیین قیمت خودروهای داخلی ۵ درصد زیر حاشیه بازار است. البته وزارت صنعت نهایی شدن این موضوع را تکذیب و تنها صحبت از تدوین بسته‌ای پیشنهادی برای قیمت‌گذاری خودرو کرده است. هرچه هست، اگر این موضوع به تصویب برسد، قیمت خودروهای داخلی به نرخ بازار نزدیک خواهد شد و آن طور که فعالان صنعت خودرو می‌گویند، نتیجه آن، حذف دلالی و واسطه‌گری در بازار و افزایش نقدینگی خودروسازان و قطعه سازان است. خودروسازان همچنین تاکید دارند تعیین قیمت در حاشیه بازار، می‌تواند در درازمدت به نزولی شدن نمودار قیمت خودروها بینجامد. در این شرایط، باید منتظر ماند و دید هیات دولت با بسته پیشنهادی وزارت صنعت درباره قیمت خودرو موافقت می‌کند یا تصمیم دیگری در این مورد گرفته خواهد شد. این در شرایطی است که گفته می‌شود رئیس‌جمهوری موافق افزایش قیمت خودرو (در حاشیه بازار) نیست.

 

چراغ سبز رئیس بانک مرکزی به تسعیر ارزی و افزایش سرمایه بانک‌ها

 

همتی گفت: بانک‌ها الزام خواهند داشت که از محل  تسعیر ارز یا محل‌های دیگر، افزایش سرمایه بدهند، این تسعیر قابل توزیع نیست بلکه باید برای افزایش سرمایه استفاده شود.

همتی تاکید کرد: اصلاح در نظام بانکی شروع خواهد شد.

 

مجوز افزایش نرخ محصولات برای یک شرکت سیمانی

سیمان لار سبزورار طی شفاف سازی اعلام کرده است، مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات را دریافت کرده است

به نحوی که سیمان تیپ۲  سبزوا از ۱۵۱۲۰۰ به ۱۶۸۲۰۰ افزایش یافته است، یعنی در حدود ۱۱٫۵ درصد گرانتر؛ محصولی که عمده فروش شرکت است (۷۶ درصد نسبت به کل).

تاکید وزیر امور خارجه ایتالیا بر حفظ برجام

ظریف در دیدار با وزیر امورخارجه ایتالیا:

ایالات متحده نه تنها برجام بلکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده و دیگران را هم به نقض آن ترغیب کرده و کشورهایی که بخواهند آنرا محترم بشمارند را نیز تهدید به تنبیه می کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز برجام را باعث تقویت صلح و امنیت بین المللی خواند و بر تلاش همه جانبه ایتالیا برای کمک به حفظ آن در کنار سایر کشورهای اتحادیه اروپا تاکید کرد.

 

در یک بخشنامه رسمی گروه خودروسازی سایپا قیمت جدید محصولات وانت زامیاد را اعلام نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

کدال

ثاخت

افشای اطلاعات با اهمیت(اصلاحیه)

تغییر ۸۶ ریال سود هر سهم پیش بینی شده قبلی به ۴۵ ریال زیان هر سهم  پیش بینی شده فعلی

درصد تغییر: ۱۵۲٪ تعدیل منفی

پوشش ۹ ماهه ۱۵۳٪ مبلغ ۶۹ ریال زیان

کگهر

سنگ آهن گهر زمین دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۸۵۰ میلیارد ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۱۰ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ مبلغ  ۲۰,۴۸۲ میلیارد ریال درآمد داشته است.

دابور

تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹شرکت داروسازی ابوریحان

تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

تصمیمات متخذه در رابطه با دستور جلسه :

مجمع با افزایش سرمایه ۳۵% ( ۵۰,۰۰۰ میلیون ریال معادل ۱۷٫۵% از محل مطالبات و آورده نقدی و ۵۰,۰۰۰  میلیون ریال معادل ۱۷٫۵% از محل سود انباشته) موافقت نمود .

زمان بندی ثبت افزایش سرمایه :

با توجه به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به  ۱۳۹۷/۱۲/۲۹  شرکت، افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت خواهد رسید.

فالوم

آلومتک در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۹۶ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳٪ افزایش زیان داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۰۱٪ هزینه‌های فروش، اداری و عمومی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۲,۷۸۳ میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.

 

 

ثاخت

افشای اطلاعات با اهمیت(اصلاحیه)

تغییر ۸ ریال سود هر سهم پیش بینی شده قبلی به ۴۵ ریال زیان هر سهم  پیش بینی شده فعلی

درصد تغییر: ۶۶۳٪ تعدیل منفی

پوشش ۹ ماهه ۱۵۳٪ مبلغ ۶۹ ریال زیان

چکارن

برگزاری مزایده فروش سهام حریر خوزستان

اپرداز

پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت آتیه داده پرداز

درصد افزایش سرمایه: ۵۰%

محل تامین: سود انباشته

فالوم

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۶۸%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

وتعاون

بیمه تعاون در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۷۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸٪ رشد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۳۴,۸۳۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

ولبهمن

بهمن لیزینگ در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱۵۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۴٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی در گزارش حسابرسی شده  میباشد

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۲۷,۵۹۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

اوان

عقد شرکت مبین وان کیش با صدا و سیما

فروس

فروسیلیس ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۴۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۴۵٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۲۶,۸۸۰ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

بفجر

پتروشیمی فجر در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳۳۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۹٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش سایر درآمدهای  عملیاتی ، ناشی از برگشت دیماند فروش محصولات به شرکت پتروشیمی مارون  به مبلغ ۱۶۲,۰۶۴ میلیون ریال بدلیل انجام تعمیرات اورهال توسط شرکت فوق میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۱۷۸ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

شپاکسا

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۶۷۰ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۱,۰۷۵ ریال

درصد تغییر:  ۶۰٪ تعدیل مثبت

پوشش ۹ ماهه ۳۹٪ مبلغ ۴۲۴ ریال

بالبر

کابل البرز در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم ۱۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۲٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ را ۱۶۰٪ پوشش داده است.

قپیرا

فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۴۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۰۳٪ فروش میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ مبلغ ۶۷,۹۸۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 

دسانکو

صدور مجوز افزایش سرمایه

درصد افزایش سرمایه: ۵۶%

محل تامین: مطالبات و آورده نقدی

وسرمد

بیمه سرمد در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۳۰ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری افزایش سرمایه۵۰٪ را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۸٪ کاهش داشته ولی سود خالص ۳۹٪ رشد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۹۵,۶۷۴ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

کماسه

دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات را دریافت کرد.

ولملت

واسپاری ملت در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۹۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۸٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش خالص درآمدهای متفرقه در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۷۹,۳۳۱ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

کدما

معدنی دماوند دردوره ۱ ماهه منتهی به۹۷/۰۷/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۱,۴۵۲ میلیون ریال درآمد داشته است

این شرکت براساس عملکرد ۷ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۸۲,۰۵۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۲% رشد داشته است.

وامید

مدیریت سرمایه گذاری امید در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۰۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۵٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۳۵٪ جمع درآمدهای عملیاتی میباشد.

این شرکت براساس عملکرد ۹ ماهه پیش بینی فعلی سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ را ۶۵٪ پوشش داده است.

آرمان

بیمه آرمان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۲ ریال سود محقق کرده است شرکت در سال مالی جاری سرمایه خود را ۲۵٪ افزایش داده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۴۰٪ کاهش داشته ولی ولی سود خالص کاهش ۲۲٪ داشته است.

 

این شرکت براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۸,۵۴۶ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

کطبس

ذغالسنگ نگین طبس در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۷۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۱٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۴۱,۱۲۷ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

‍ ‍ پرداخت

به پرداخت ملت در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۷۷۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱,۱۲۸ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

شپدیس

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۱,۸۷۲ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۲,۳۴۵ ریال

درصد تغییر: ۲۵٪ تعدیل مثبت

پوشش ۱۲ ماهه ۱۰۰٪ مبلغ ۲,۳۴۵ ریال

فسرب

ملی سرب و روی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳۲۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۳٪ افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۰۳,۸۳۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

خراسان

پتروشیمی خراسان در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۱,۱۳۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۳٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

 

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۰۲۸ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.

لکما

کارخانجات مخابراتی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۹۴ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۱۲٪ کاهش زیان داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

این شرکت براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۱۳۲,۳۸۱ میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.

فباهنر

صنایع مس شهید باهنر در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۳۵۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۲۲٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

قلرست

قند لرستان در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۲۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۷۶۶٪ فروش میباشد.

حسیر

ریل سیر کوثر در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۸۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۸٪ افت داشته که عمدتا بخاطر افزایش هزینه‌های مالی در گزارش حسابرسی شده میباشد.

قمرو

قند مرودشت در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۸۶ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳,۰۰۰٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۷,۸۸۳٪ فروش میباشد.

ساینا

افشای اطلاعات با اهمیت

سود پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۴۵۶ ریال

سود پیش بینی شده هر سهم فعلی: ۷۶۵ ریال

درصد تغییر:  ۶۸% تعدیل مثبت

پوشش ۹ ماهه ۵۲% مبلغ ۴۰۰ ریال

اتکام

یمه اتکایی امین در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده)به ازای هر سهم ۳۵۶ ریال سود محقق کرده است شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۲۳٪ را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۳۲٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۶۲٪ داشته است .

شبندر

پالایش نفت بندر عباس در دوره ۶ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۹۹۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۶ ماهه حسابرسی نشده ۸٪ رشد داشته که عمدتا بخاطر کاهش بهای تمام شده فروش در گزارش حسابرسی شده میباشد.

شپارس

بین المللی محصولات پارس در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ (حسابرسی نشده)به ازای هر سهم ۲۲ ریال سود محقق کرده است شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۲۹٪ را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۶۷٪ رشد داشته ولی سود خالص رشد ۳۵۳٪ داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۲۵٪ فروش میباشد .

تحلیل بازار

رمپنا: خبری از سود تسعیر ارز و افزایش سرمایه ندارد و قیمت سهام تحت تاثیر این روند کاهش داشته است.

های وب: پروژه هایی که دریافت کرده از پتروشیمی فارس داشته، ولی به دلیل نبود خبر بنیادی جدید سهم توان عبور از ۷۰۰ تومان را ندارد.

اپرداز: خبر افزایش سرمایه ۵۰% از محل سود انباشته دارد که می تواند باعث کاهش p/e سهم بشود و قیمت های سهم را جذاب کند.

انبوه سازی:

در این گروه ثمسکن با افت شدیدی همراه بوده که می تواند به دید نوسان گزینه خوبی باشد، این سهم می تواند با رشد گروه ساختمانی روند صعودی پیدا کند.

پرداخت:

در این گروه به دلیل کاهش سقف تراکنش برای هر کارت بانکی به ۵۰ میلیون تومان، می تواند کاهش میزان تراکنش را برای دستگاه های pos به همراه داشته باشد ولی در ماه های آخر سال امید به افزایش میزان تراکنش ها میرود.

بیمه: گروه بیمه سود تسعیر ارز دارند، در این گروه شرکت هایی که بیمه عمر دارند می توانند شرایط بهتری را داشته باشند.

دانا مورد توجه بازار قرار گرفته است، دانا سود تسعیر ارز هم دارد.

نوین هم مورد توجه بازار قرار گرفته است.

اتکام افزایش سرمایه ۲۰% دارد با سود ۳۵تومان

آسیا روند پر نوسانی را دارد.

مخابرات:

اخابر به تعادل رسیده و با توجه به سود دهی همراه و نزدیک شدن به مجمع سالیانه می تواند شرایط بهتری پیدا کند. اخابر سود ۶۰ تومانی دارد.

اخابر می تواند نسبت به اوراق مشارکت و سود بانکی بازدهی بیشتر و ریسک کمتر داشته باشد.

حمل ونقل: تعرفه حمل ونقل ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است ولی حق دسترسی افزایش نداشته است. در این میان گروه ریلی و بخش باری مورد توجه دولت قرار دارد. در هفته گذشته واگن های باری لبه بلند با ظرفیت ۷۰ تن از کشور اکراین وارد بندرعباس شد. دولت برای شرکت های ریلی باری که واگن وارد می کنند تخفیف در حق دسترسی به ریل در نظر می گیرند.

حسیر می تواند گزارش آبان ماه خوبی ارائه دهد که مورد توجه بازار قرار میگیرد.

حتاید هم از طرف سازمان بنادر دستور تغییر نام در تابلو های خود را به دلیل تحریم ها دریافت کرده است. حتاید و حسینا با کاهش میزان بارگیری همراه شده اند ولی به دلیل افزایش نرخ دلار می تواند شرایط بهتری داشته باشند. حتاید درآمد در حق انبار داری دریافت می کند.

لیزینگ:

این شرکت های می توانند با ثابت شدن نرخ خودرو در بازار عملیات لیزینگ را مجدد آغاز کند. در این میان ولساپا نوسانی در محدوده ۱۴۰ تومان دارد.

ولبهمن در قیمت های ۱۶۰ تومان پایدار مانده است . سود ۴۰ تومان را دارد.

شرکت های لیزینگ می توانند اثر کمتری از تحریم داشته باشند. در این میان ولساپا امکان رشد بیشتری دارد.

بانک:

این گروه به دنبال نرخ تسعیر ارز و افزایش سرمایه را دارند. همچنین در این گروه تهاتر بدهی بین بانک،دولت و پیمانکاران می تواند انجام گیرد، تجارت و صادرات می تواند شامل این تهاتر شوند.

بانک ملت سود تسعیر ارز دارد، بانک تجارت می تواند با افزایش سرمایه ۳۰۰% شرایط مناسبی را برای خرید پیدا کند.

کانه غیر فلزی:

در این گروه قرار دادهای جدید و افزایش نرخ های جدیدی دریافت کرده اند.

کفرا، کخاک،کماسه افزایش نرخ داشته اند. کسرا هم مورد توجه بازار قرار گرفته است.

سیمان:

این گروه منتظر افزایش نرخ است که می تواند شرایط بهتری پیدا کنند. در این گروه شرکتها با فروش سیمان فله می توانند کاهش هزینه فروش داشته باشند. افزایش نرخ در ۲۸ آبان مورد تایید قرار گرفته است و این خبر خوشی برای این صنعت است. در این میان شرکت های صارداتی شرایط بهتری دارند و می توانند سودآوری بهتری داشته باشند، صادرات کلینکر می تواند سودآوری بیشتری برای شرکت های مثل سیمان هرمزگان بشود.

پتروشیمی ها:

در این گروه شرکت هایی مانند تاپیکو-زاگرس-فناوران-جم-فارس-خراسان-کرمانشاه-شپدیس روند منفی دارند و این به دلیل روشن نبودن شرایط صادراتی این شرکت ها می باشد، علاوه بر تخفیفات فروش و افزایش هزینه اداری و حمل و نقل شرایط این شرکت ها را مبهم کرده است.

در این میان با افزایش نرخ اوره و آزاد سازی نرخ این محصول می تواند شرایط بهتری را برای اوره سازان داخلی مانند خراسان و کرمانشاه ایجاد کند.

روند قیمت جهانی متانول به ثبات رسیده است و این خبر خوبی برای متانول سازان است.

شکربن نرخ محصولات را به ۱۰ میلیون رسانده است که می تواند شرایط بهتری برای این شرکت پدید آورد.

دارویی:

شرایط بهتری برای این گروه با رسیدن افزایش نرخ ها در پیش است، ریشمک مورد تحریم های آمریکا قرار گرفته است ولی با توجه به افت قیمت زیاد این سهم، می تواند مورد توجه قرار گیرد.

شرکت هایی که صادرات دارند دلار حاصله از فروش را در سامانه ثنا به فروش می رسد که نسبت به سامانه نیما تفاوت قیمتی دارد.

در این میان شرکت های دعبید-دالبر-دسینا-دلر بیشترین درآمد ریالی را دارند. شرکت های دتماد-دابور-دکوثر-دلر-دالبر بالاترین درآمد صادراتی به دلار را دارند.

برق و بخار:

بفجر بهبود نرخ داشته و قرار دادهایش را از نظر مبلغ به روز کرده است. مبین هم مبلغ فروش را از دلار ۴۲۰۰ به دلار ۸۰۰۰تومان رسانده و بدون افزایش هزینه تولید با اهمیتی، افزایش سودآوری داشته است.

خودرو:

افزایش نرخ خودرو از طرف وزارت صنعت که بر اساس نرخ ۵% کمتر از حاشیه بازار تعیین شده است.به توجه به افزایش کامودیتی ها و محصولات پتروشیمی، افزایش قیمت خودرو می تواند شرایط بهتری را برای این صنعت ایجاد کند.

محصولات فلزی:

در این گروه اکثر نماد ها با افت همراه بودند، ولی در این میان فولاد آلیاژی ایران به دلیل فروش محصولات در داخل و تولید محصولات فولادی تخصصی می تواند شرایط خوبی از نظر عملکردی داشته باشد، در حال حاضر سود ۳۱تومان را محقق کرده که می تواند این سود را افزایش دهد.

سرب و روی، به دلیل مخالفت دولت برای صادرات این محصولات و اصرار بر فروش داخل این صنایع را با مشکل مواجه کرده است، زیرا صنایع داخلی امکان جذب تمامی محصولات تولیدی این بخش را ندارند و نیاز به صادرات حس می شود.

قیمت محصولات مس و کاتد علاوه بر افزایش قیمت با افزایش تقاضا نیز همراه بوده که می تواند چشم انداز خوبی برای صنعت مس در نظر گرفت.

شرکت های صادراتی هم با مشکلات حمل و نقل و کاهش قیمت های جهانی بیلت و دیگر محصولات فولادی همچون ورق گرم مواجه هستند.

لاستیک و پلاستیک:

در گروه تایر ساز با توجه به افزایش هزینه های تولید و عدم افزایش نرخ تولید این صنعت را با زیان ۵% مواجه کرده که می تواند باعث تعطیلی کارخانه های تایر ساز شود.

در این میان مالیات چند ساله شرکت پکویر برگشت داده شده است و با توجه به احتمال افزایش نرخ ۳۰% کحصولات این گروه می توان امید به رشد این صنعت را داشت.

پکرمان یکی از شرکت های پیشتاز در این گروه است که محصولات آن در داخل کشور مشابه خارجی ندارد.

پالایشی:

به دلیل افت بهای نفت فشار فروش در این گروه دیده می شود.

با کاهش قیمت نفت شاهد کاهش کرک اسپرد بنزین هستیم که خبر خوبی برای شرکت های پالایش نیست اما کرک اسپرد گازئیل افزایش داشته است.

مواد اولیه روانکارها کاهش یافته است و امکان صادرات محصولات در این گروه می تواند شرایط بهتری را داشته باشند.

بازار در حال متعادل تر شدن است و لزوم استفاده از تحلیل بیشتر در این بازار به کار میرود، علاوه بر این تحریم ها می تواند بر صادرات تاثیر منفی بگذارد و همچنین افزایش هزینه ها می تواند سودآوری شرکت ها را کاهش بدهد، به همین دلیل توجه به شرکت های داخلی و کوچک مورد توجه قرار گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *