168

تولید و مصرف فولاد در جهان

تولید فولاد در جهان

فولاد پس از نفت خام دومین ماده با  ارزش جهان می باشد. اهمیت آن به قدری است که بانک جهانی نسبت ۰٫۸۵ درصد رشد اقتصادی به ازای یک درصد افزایش مصرف فولاد در جهان را به عنوان یک نسبت طلایی تثبیت شده تا سال ۲۰۵۰ اعلام نموده است. به بیانی دیگر میزان رشد مصرف فولاد کشور ها  می تواند دلیلی بر رشد و توسعه اقتصادی آنها باشد.

 

میزان مصرف فولاد در جهان

یکی از معیارهای تاثیرگذار در تقسیم بندی کشورهای جهان از دیدگاه توسعه یافتگی، متوسط سرانه مصرف  فولاد آنها است. در سال ۲۰۰۴ بانک جهانی در گزارشی کشورهای جهان را از نظر مصرف فولاد به چهار گروه تقسیم نمود

  •  کشورهایی با بیشترین درآمد سرانه ۷۳۵ دلار که متوسط مصرف سرانه فولاد در آنها حدود ۱۵ کیلوگرم است. کشورهایی مثل  اندونزی، بنگلادش، آذربایجان، پاکستان، سودان و کنیا در این دسته‌ کشور ها  هستند.
  •  کشورهایی با درآمد سرانه بین ۷۳۶ تا ۲۹۳۵ دلار که متوسط مصرف سرانه فولاد آنها حدود ۱۱۵ کیلوگرم است. الجزایر، بلغارستان، چین، ترکیه و روسیه در این دسته حضور دارند، ایران از نظر درآمد متوسط در این دسته قرار دارد اما مصرف سرانه فولاد آن حدود ۱۶۰ کیلوگرم است.
  •  کشورهایی با درآمد سرانه بین ۲۹۳۶ دلار تا ۹۰۷۵ دلار که متوسط مصرف سرانه فولاد در این کشورها حدود ۲۵۴ کیلوگرم است. کشورهای زیادی چون آرژانتین، مجارستان، مکزیک، ونزوئلا، عربستان، لبنان و مالزی در این دسته قرار دارند.
  •  کشورهایی با درآمد سرانه بیش از ۹۰۷۵ دلار که متوسط مصرف سرانه فولاد در آنها حدود ۵۱۴ کیلوگرم است. کشورهای I h

کشورهایی همچون چین اتحادیه اروپا  ژاپن هند ایالات متحده امریکا از تولید کنندگان عمده صنعت فولاد در جهان هستند.

1 2

تاریخچه ذوب آهن در ایران:

۲۳دی ماه ۱۳۵۰ روز  انعقاد قراداد تاسیس ذوب آهن است. روزی که ایران توانست برای اولین بار به صنعت فولاد در خاک خود دست یابد.

در حال حاضر ذوب آهن اصفهان، بزرگترین شرکت فولاد در ایران است که با ظرفیت ۲٫۸ میلیون تن محصول پایانی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.

محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته‌است.

این شرکت همچنین در توسعه فولاد، احداث صنایع مختلف و در ساخت سایر صنایع نقش مستقیم داشته است. از مهم‌ترین این صنایع می‌توان موارد زیر را برشمرد:

فولاد میبد یزد، فولاد مبارکه، فولاد خراسان، قروه و همدان، فولاد خوزستان، فولاد آلیاژی یزد.

ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولید کننده محصولات طویل در خاورمیانه  است که با ظرفیت ۳  میلیون و ۶۰۰ هزارتن فولاد  انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.

اخبار داخلی مرتبط به ذوب

منصور یزدی زاده  مدیر عامل شرکت ذوب  آهن اصفهان در همایش صنعت فولاد و سنگ آهن با تاکید بر اینکه صادرات بیلت و شمش نسبت به صادرات سنگ آهن، ده درصد ارزش افزوده بیشتر دارد، اما به دلیل اقتصادی نبودن تخصیص معادن به ذوب، معادن را به ذوب آهن نمی دهند در صورتی که حیات و زنده ماندن معادن کشور وابسته به ذوب آهن است. اگر ذوب آهن بخواهد توسعه پیدا کند ،ذغال سنگی ها باید در کنار ذوب آهن اصفهان باشند

قائم مقام بخش فولاد سازی گفنه است که بیش از ۷۰ درصد از قطعات بخش فولادسازی بومی سازی شده است. همچنین بیان داشته است که ذوب آهن قادر است برای اولین بار در کشور ساخت صفر تا صد یک ایستگاه ریخته گری را به عهده بگیرد.

  • در شرایط فعلی بازار آهن تحریم و با جنگی تمام عیار مواجه است. البته هم اکنون کشور در تولید بسیاری از مواد مورد نیاز داخلی در حوزه فولاد خودکفا شده‌است .
  • شرکت ذوب اهن از امضای چند تفاهم نامه و قراردا با سازمان قطار شهری اصفهان و شرکت ساخت و توسعه-۲زیربنای حمل و توسعه در کدال رونمایی کرد که این قرارداد ها در روند سودسازی شرکت موثر است.
  • بنابر اعلام مدیریت برنامه ریزی تولید، در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸، با تولید روزانه ۹۶۵۷ تن چدن مذاب با کوره بلندهای شماره ۲ و ۳ رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. جالب است رکورد فوق بهترین رکورد روزانه تولید چدن مذاب در بش کوره بلند بوده و از رکورد قبلی تولید با کوره بلندهای ۱، ۲ و ۳ نیز بالاتر است.
  • ذوب قرارداد سنگین تولید ریل با وزارت راه و شهرسازی امضا کرد
  • در ۲۳ دی ماه، قرارداد ۱۲ میلیون یورویی میان وزارت راه و شهرسازی و شرکت ذوب آهن اصفهان برای تولید ۱۳ هزار و پانصد تن ریل راه آهن امضا شد که طول مدت این قرارداد یکسال می باشد.
  • ذوب رکوردشکنی تولید چدن مذاب در ذوب آهن اصفهان

بنابر اعلام مدیریت برنامه ریزی تولید، در تاریخ ۲۳ دی ماه، با تولید روزانه ۹۶۵۷ تن چدن مذاب با کوره بلندهای شماره ۲ و ۳ رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. جالب است رکورد فوق بهترین رکورد روزانه تولید چدن مذاب در بخش کوره بلند بوده و از رکورد قبلی تولید با کوره بلندهای ۱، ۲ و ۳ نیز بالاتر است.

اطلاعات شرکت ذوب آهن اصفهان :

168

نام شرکت: سهامی ذوب آهن اصفهان
نماد: ذوب
مدیر عامل: منصور یزدی زاده شتربانی
آدرس: صفهان انتهای اتوبان ذوب آهن- شرکت ذوب آهن اصفهان 
موضوع فعالیت: تولید آهن و فولاد پایه

سرمایه: ۶۱۵۰۳۵۳۹  میلیون ریال
سال مالی:۲۹/۱۲
بازار: بازار دوم فرابورس

 

موضوع اصلی فعالیت :انجام عملیات ذوب وریخته گری ونوردفلزات آهنی وفولادهای آلیاژی، جهت تولید انواع مقاطع هندسی استانداردو تولید ورق و تهیه و تولید لوازم و قطعات یدکی مورد نیاز احداث و بهره برداری، توسعه ، تعمیر، نگهداری ، نوسازی و اداره کارخانه ها و تأسیسات و تجهیزات مربوطه و صنایع وابسته.

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید .این کار خانه که در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد ، نقش مهمی در شکل گیری دیگر صنایع فولادی ایران ایفا نمود و به همین دلیل ، لقب مادر صنعت فولاد کشور را دارد .

محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته ضمن اینکه ریل های تولیدی این شرکت به زودی در توسعه خطوط راه آهن ایران مورد استفاده قرار می گیرد .

شرکت دارای دو طرح توسعه می باشد که طبق اطلاعیه ها در ماههای جاری به بهره برداری خواهد رسید . تزریق پودر ذغال به کوره بلند شماره ۲ که در اوایل مهر ماه سال ۹۸ و تعمیرات اساسی و بازسازی کوره بلند شماره یک که در ماههای پایانی سال ۹۸ به بهره برداری می رسند جزو پروژه های شرکت می باشد .

افزایش تولید از طریق راه اندازی و بازسازی کوره بلند شماره یک و کاهش بهای تمام شده از طریق راه اندازی پروژه تزریق پودر ذغال جزو برنامه های شرکت می باشد.

با مسائل سیاسی پیش آمده در کشور، آمریکا بار دیگر حوزه فلزات اساسی را تحریم کرد. یکی از شرکت‌های موجود در لیست این تحریم شرکت ذوب آهن اصفهان بوده است.

این در حالی است که عملکرد‌ها حاکی از رشد‌های چشمگیر شرکت بوده به طوری که میزان سود خالص شرکت از مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان در سال ۹۶ به مبلغ ۴۵۱ میلیارد تومان در ۶ ماهه ۹۸ رسیده است

ترکیب اعضای هیئت مدیره

2

ترکیب سهامداران شرکت ذوب آهن اصفهان

3

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه

ذوب آهن اصفهان  در ابتدا با سرمایه ۷٫۸۶۸٫۴۰۶میلیون ریال شروع به فعالیت کرده است که طی دو مرحله به شرح جدول زیر، اکنون سرمایه آن به مبلغ ۶۱٫۵۰۳٫۵۳۸ میلیون ریال رسیده است.

28

نگاه اجمالی  به نمودار سهم

7

8 1

سهم ذوب یک مقاومت مهم در سطح ۲۲۵ دارد که اگر بتواند ان را بشکند بصورت کوتاه مدتی تا ۲۴۰ و سپس ۲۷۰ و در میان مدت به ۴۰۰ تومان می رسد سهم فعلا در سطخ فیبوی ۶۱٫۸ است وقیمت  سهم به دلیل واگرایی با اندیکاتور MFIو RSI کمی پایین آمده و فعلا این دو اندیکاتور در جهت صعودی هستند  رشد سهم ذوب به نسبت همگروهی هاو صنعت خود عقب است و باید منتظر رشد خوبی از سهم باشیم

 

بررسی روند فروش و سود:

روند فروش سالانه۱۳۹۸-۱۳۹۶

باتوجه به نمودارهای آورده شده، شرکت در سال ۹۸ فروش چشمگیری به نسبت سال ۹۷ و علی الخصوص سال ۹۶ داشته و این نشان دهنده روند سود سازی و رشد شرکت است.
ذوب از ابتدای سال مالی خود تا آخر آذر ماه در مجموع حدود ۷۸۰  هزار میلیارد ریال فروش داشته در حالی که تنها در سال گذشته(آذر ماه) حدود ۴۷۰ هزارمیلیارد ریال فروش داشته که این نکته حائز اهمیت و قابل توجه در مورد فروش شرکت است.

شرکت در ۳ ماهه ابتدای سال ۹۶ با ۲۳۶۹۵ میلیارد ریال فروش، ۴۰۰۳ میلیارد ریال سود عملیاتی و ۲۸۳۲ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده بود

در گزارش ۶ ماهه خود با ۵۱۷۴۸ میلیارد ریال فروش، ۷,۴۱۶ میلیارد ریال سود عملیاتی و ۴,۵۱۴ میلیارد ریال سود عملیاتی محقق کرده

در گزارش ۹ ماهه خود با  ۷۶,۷۴۹ میلیارد ریال فروش، ۸,۹۰۲ میلیارد ریال سود عملیاتی و ۴,۶۲۷ میلیارد ریال سود خالص شناسی کرده است.

فروش شرکت در۹ ماهه سال ۹۸ به نسبت سال  ۹۷،  ۹۶% افزایش یافته که این نکته مثبتی است اما ۲۰ %کاهش سود خالص شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل ناشی از رشد ۹۷ درصدی بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی و رشد ۵۷ درصدی هزینه های فروش، اداری و عمومی بوده است.

شرکت ذوب آهن اصفهان پیش بینی کرده است که در ۳ ماهه پایانی سال ۹۸ فروشش به ۶۸۶۱۹۸ تن می رسد.

از روند صعودی فروش و سود شرکت از ابتدای سال تا کنون می توان نتیجه گرفت وضعیت ذوب همانند سایر فولادی ها است و به آینده بازار این گروه می توان امیدوار بود.

10 5

18

19

20 1

21

جدول بهای تمام شده

23 1

بطور میانگین مواد مستقیم بیش از ۶۰ % بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است که بیشتر آن مربوط به ذغال سنگ و کک و سنگ آهن می باشد.

شرکت در سال ۹۸ با توجه به طرح تزریق ذغال سنگ به کوره بلند(PCI) باعث کاهش مصرف کک شده و این باعث کاهش خرید کک مازاد بر ظرفیت تولید خود شده و در ضمن شرکت مجوز تامین مستقیم ۱۷۰۰۰۰۰تن سنگ آهن در سال ۹۸ را دارد که باعث تاثیر مثبت در بهای تمام شده می شود

24

25

نتایج عملکرد :

خلاصه عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره های مشابه قبلی به شرح جدول ذیل میباشد: ارقام به میلیارد ریال میباشند

26

محاسبه ارزش ذاتی سهم

باتوجه به آنکه سود (زیان) خالص سهم در سال گذشته ۱۲۱ ریال به ازای هر سهم بوده است. برآورد می شود که این مقدار در پایان سال جاری به ۲۲ ریال برسد و ارزش ذاتی سهم نیز به ۴۵۸۸ ریال برسد. این در حالی است که قیمت سهم در آخرین روز معاملاتی بازار (۰۲/۱/۹۸) ۲۱۴۸ریال بوده است.

علاوه بر این موضوع P/E سهم در آخرین روز معاملاتی،  ۲۰٫۸۵  و P/E گره در بازار۱۵٫۵۶ بوده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که P/E سهم باز از P/E گروهش بالاتر است و می توان نتیجه گرفت که سرمایه گذار انتظار دارد که قیمت سهم در آینده افزایش یابد و به ارزش ذاتی خود نزدیکتر شود

27

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *