Mellat 1024x768 1

وضعیت و تحولات صنعت بانکداری

درمیان ۴۴ صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار و بین ۴۳۶ شرکت بورسی و فرا بورسی ، صنعت بانکداری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ازمنظر ارزش بازار صنعت بانکداری درپایان سال ۱۳۹۷ در رتبه پنجم قرار دارد .

ارزش بانک های فعال در بورس و فرابورس، نزدیک به ۵۶۸ هزار میلیارد ریال برآورد و ارزش بازار بانک ملت در پایان سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۲۱۷ هزار میلیارد ریال در رتبه اول قرار دارد .

تحلیل صنعت

تصور پیشرفت و توسعه صنعت بدون حضور و حمایت بانک ها امری غیر ممکن است. بانک ها نقش عمده ای در پیشرفت تمام صنایع کشور ایفا کرده و وظیفه ای سنگینی در این خصوص در آینده برعهده دارند. به عقیده کارشناسان عمده فعالیت بانک ها در خصوص حمایت از صنعت می بایست در بانک های تخصصی این عرصه صورت پذیرد. درحال حاضر در کشور چند بانک تخصصی به ارائه خدمات به صنعت گران در عرصه های مختلف می پردازند. با این وجود سایر بانک های عمومی ، بزرگ و پر سابقه کشور هم از فعالیت های تولیدی و صنعتی غافل نمانده اند و بعضا خدمات خوبی در این عرصه ارائه می کنند. صنعت بانکداری با ۱۶ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران و بازار فرابورس یکی از گروههای مورد توجه سهامداران می باشد.

موانع

 1. اعطای سود سپرده بالاتر توسط موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز
 2. اعطای سود برابر، توسط کلیه بانک‌های مجاز
 3. عدم تطابق سررسید سپرده‌ها با سررسید تسهیلات
 4. عدم ورود موثر بانک مرکزی به جریان تامین نقدینگی بانک‌ها
 5. ورود بانک مرکزی به جزئیات، به جای تعیین خط مشی‌ها و سیاست‌های کلان اقتصادی و از طرفی نبود اختیارات لازم برای هیات‌مدیره و مدیران عامل بانک‌ها در تعیین پارامترهای اقتصادی بانک خود
 6. کم توجهی به مشورت با سایر بانک‌ها و نخبگان نظام بانکی و پولی کشور در تدوین مقررات جدید
 7. تعریف نشدن تضامین جدید برای اعطای تسهیلات، به‌ویژه برای شرکت‌های دانش بنیان.

رقبا

بانک های دولتی با نگاه اول و خصوصی ها با نگاه دوم دست به رقابت می زنند . این رقابت البته مانند چاقویی ۲ لبه است که می تواند همه را دچار درد سر سازد یا اینکه موجب پیشرفت کل صنعت شود. یکی از معمول ترین دردسر های رقابت در بین رقبای موجود جنگ قیمت هاست که  توان سود دهی یک صنعت را به شدت تضعیف می کند.  مبارزات تبلیغاتی هم جنبه دیگری از این رقابت است که ممکن است سطح تنوع خدمات و محصولات را به نفع همه شرکتهای آن صنعت افزایش دهد .

محصولات جایگزین

شناسایی محصولات جایگزین نیازمند جستجو موشکافانه برای محصولاتی است که می تواند عملکردی مشابه داشته باشند.این جستجوی موشکافانه حتی ممکن است شرکت را به مرزهای صنایعی ببرد که در نگاه اول هیچ ربط و نسبتی با محصولات صنعت ندارند،اما از پتانسیل های خاصی برای جایگزینی برخوردارند. خدمات و محصولات ارایه شده در بورس اوراق بهادار ،بانک ها با کارکردهای دیگر و همچنین بازار ارز و فلزات گرانبها و مسکن و … محصولات بالقوه و بالفعل جایگزین محصولات بانکی محسوب می شوند.

توان چانه زنی خریداران

در صنعت بانکداری خریداران شرکتها و افرادی هستند که خدمات بانک را مورد استفاده قرار می دهند.این خدمات طیف وسیعی از خدمات ریالی و ارزی،تامین منابع مالی،مشاوره های مالی و سرمایه گذاری و … را شامل می شود. نکته قابل توجه  آنکه علی رغم حجم خرید بالای محصولات ، نقش برجسته محصولات بانکی در موفقیت،کیفیت و ساختارهای هزینه ای خریداران ، هزینه های متعدد تغییرات به لحاظ شناختی و زمانی و پولی و اطلاعات کافی خریداران عملا فشار قابل توجهی از سوی خریداران به صنعت بانکداری وارد نمی آید.این سهولت اگرچه برای صنعت بانکداری خوشایند است اما بی شک بی توجهی و نبود تفکر بهره گیری از این فرصت به معنی بهره برداری موثر از آن نیست. این بدان معناست که  فشار کم مشتریان به معنای مدیریت این فشار توسط بانکهای فعال نیست.البته بسیار اتفاق می افتد که بانکها با فشار مشتریان خود مواجه می شوند اما هیچ گاه این فشار نیرویی تولید نکرده است که مدیران بانکها را به تفکری استراتژیک در این خصوص وا دارد . شاید وابستگی زیاد و نبود گزینه های دیگر انتخاب این همزیستی کم فشار را توجیه پذیر ساخته است.

توان چانه زنی تامین کنندگان 

در صنعت بانکداری به جز تامین کننده گان نرم افزارها و سخت افزارهای بانکداری سپرده گذاران از جمله تامین کنندگان اصلی محسوب    می شوند که قدرت چانه زنی انها در سوداوری این صنعت حرف اول را می زند. این نیرو جزو معدود نیروهای اثرگذاری است که توجه مدیران بانکی را به خود مشغول داشته است.چنان که بسیاری از رقابتهای موجود در این صنعت حول محور این نیرو متمرکز شده اند.

معرفی شرکت:

طبق اعلام بانک مرکزی در حال حاضر ۴۱ بانک و موسسه اعتباری غیر بانکی با حدود ۲۴٫۰۰۰ شعبه و باجه در کشور با

نیارت بانک مرکزی به فعالیت مشغول می باشند. از مجموع بانک های مورد اشاره، تعداد ۴ بانک خارجی، ۳ بانک دولتی

تجاری، ۵ بانک دولتی تخصصی و توسعه ای، ۲۰ بانک غیر دولتی تجاری، ۲ بانک غیر دولتی قرض الحسنه، یک بانک

مشترک ایرانی و خارجی، یک بانک متقاضی دریافت مجوز و ۵ موسسه اعتباری ایرانی غیر بانکی می باشند که بانک ملت

جزء بانک های غیر دولتی تجاری محسوب می شود . در حال حاضر ۸ بانک از ۱۶ بانک بورسی و فرابورسی، در بازار اول

بورس فعالیت می کنند که بانک ملت یکی از نماد های فعال گروه بانک ها و موسسات اعتباری می باشد. همچنین نماد

بانک ملت در فهرست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران از جایگاه بیست و سوم در سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ به جایگاه چهارم در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۸ ارتقا یافت.

تاریخچه

بانک ملت به موجب ماده ۱۷ لایحه قانونی اداره امور بانک ها مصوب ۱۳۵۸ شورای انقلاب اسلامی و به استناد مصوب مورخ ۲۹ آذرماه سال مذکور از ادغام  بانک های تهران، داریوش، بین‌المللی ایران، عمران، بیمه‌ی ایران، ایران و عرب، پارس، اعتبارات تعاونی و توزیع، تجارت خارجی و فرهنگیان در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۵۹ تشکیل و با شماره ۳۸۰۷۷ در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و عملیات اجرایی بانک از همان تاریخ آغازشد. با ادغام بانک ها، سرمایه‌ی اولیه‌ی بانک ملت به سی وسه میلیارد و پانصدمیلیون ریال رسید.

بانک ملت در حال حاضر با سرمایه ۵۰٫۰۰۰ میلیارد ریال یکی از بزرگ ترین بانک‌های کشور است که درچارچوب دولت جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

مهم‌ترین راهبردهای بانک ملت توسعه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت روابط مشتریان، بهبود کیفیت خدمات، توسعه منابع انسانی و بهبود شاخص‌های عملکرد است. برای دستیابی به این راهبردها، اهدافی همچون رشد و بهره‌وری بانک، سوددهی و ارائه خدمات مناسب به مشتریان، شناخت نیازها و دسته‌بندی مشتریان و فرآیندهای مربوط به سود، آموزش‌های استراتژی محور، فن‌آوری نوین بانکی و همسوسازی اهداف فردی، بخشی و سازمانی ترسیم شده‌است.

جایگاه بانک درصنعت بانکداری و وضعیت رقابتی آن

 • رتبه اول در بین شبکه بانکی در مانده سپرده های قرض الحسنه جاری
 • رتبه اول در بین شبکه بانکی به لحاظ مانده منابع و سپرده های ارزی
 • رتبه اول در بین شبکه بانکی به لحاظ سرانه شعب در جذب منابع
 • رتبه اول در بین شبکه بانکی به لحاظ سرانه شعب در جذب سپرده های ریالی
 • بیشترین ارزش بازار(مارکت کپ ) در صنعت بانکداری در بورس
 • رتبه دوم در بین شبکه بانکی به لحاظ سرانه کارکنان در جذب منابع
 • رتبه دوم در بین شبکه بانکی در مصارف
 • رتبه دوم در بین شبکه بانکی در حجم سپرده های ریالی
 • رتبه سوم در بین شبکه بانکی به لحاظ جذب منابع ارزی و ریالی
 • رتبه سوم در بین شبکه بانکی در صدور ضمانتنامه

عملکرد بانک ومیزان دستیابی به اهداف

 • رشد دارایی های مولد بانک به میزان ۶۵ درصد
 • رشد سود خالص بانک به میزان ۱٫۹۴۸ درصد
 • رشد سود هر سهم بانک به میزان ۱٫۹۵۱ درصد
 • رشد منابع ریالی به میزان ۵/۱۹ درصد
 • کاهش نرخ قیمت بهره ای پول بانک به میزان ۰۲/۲ درصد
 • مدیریت بهینه نقدینگی منتج به عدم اضافه برداشت از حساب جاری بانک نزد بانک مرکزی در تمامی روزهای سال گردیده است.
 • مدیریت نقدینگی مطلوب بانک منجربه اعطای حجم قابل توجه تسهیلات در بازار بین بانکی شده است.

ساختارسازمانی:

بانک ملت در حال حاضر با سرمایه ۵۰ هزار میلیارد ریال یکی از بزرگترین بانکهای کشور است که در چارچوب قوانین

دولت جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند.

در حال حاضر حدود ۱۷ درصد سهام آن در اختیار دولت، ۳۰ درصد در اختیار کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام

عدالت و مابقی متعلق به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی است.

اطلاعات کلی شرکت:

2020 05 30 8 37 58 1

سرمایه شرکت:

لازم به ذکر است شرکت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها از مبلغ ۵،۰۰۰ میلیارد تومان به ۲۲،۱۸۲ میلیارد تومان (۳۴۳ درصد) را در دستور کار خود دارد.

2020 05 30 8 39 53
2020 05 30 8 40 28 1

وضعیت بانک در بورس اوراق بهادار:

2020 05 30 8 41 08 1

روند روزانه قیمت پایانی هر سهم بانک ملت از آذر ۱۳۹۷ الی آذر ۱۳۹۸:

ارزش هر سهم بانک ملت از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان معاملات روز ۳۰ آذر ماه با رشد ۱۱۳ درصدی مواجه شده و از ۲۸۳۳ ریال به ۶۱۵۵ ریال رسیده است. دادوستد سهامداران بر روی سهام بانک ملت به عنوان یکی از پرطرف دار ترین سهم ها در تاالار شیشه ای بورس تهران، باعث شده تا تأثیر مستقیم بر رشد شاخص کل بورس تهران داشته باشد.

نمودار قیمت پایانی سهم:

2020 05 30 8 42 17

ترکیب سهامداران:

2020 05 30 8 57 40 1

باید توجه داشت دولت تصمیم دارد در آیندهای بسیار نزدیک، سهام بانکهای صادرات، تجارت، بانک ملت و … را در قالب صندوق   ETFبا تخفیف به مردم واگذار کند و این موضوع باعث اقبال سهامداران به سهام این گروه خواهد شد.

ترازنامه بانک:

2020 05 30 8 58 44 1

بررسی دارایی های بانک

ضریب ریسک انواع داراییهای بانک ها متناسب با مخاطرت احتمالی و براساس آیین نامه کفایت سرمایه، به ترتیب ۰ درصد،۲۰ درصد،۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد موزون می شوند. در جدول زیر درصد دارایی های ریسکی بانک ملت را برای دوره ۹ ماهه سال ۹۸ قرار داده ایم. همانطور که مشاهده می کنید ۸۶ درصد از دارایی های بانک دارای ریسک صفر می باشد.

2020 05 30 8 59 52 1

نسبت کفایت سرمایه

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﮐﺎﻓﻲ ﻳﮑﻲ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﺣﻔﻆ ﺳﻼﻣﺖ ﻧﻈﺎﻡ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﺮﻳﮏ ﺍﺯ ﺑﺎﻧﮏ ﻫﺎ ﻭ ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻀﻤﻴﻦ ﺛﺒﺎﺕ ﻭ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭﻱ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻧﺴﺒﺖ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺭﺍ ﻣﻴﺎﻥ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻭ ﺭﻳﺴﮏ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺩﺍﺭﺍﻳﻲﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭ ﻧﻤﺎﻳﺪ. ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺑانک ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ زیان های ﻏﻴﺮﻣﻨﺘﻈﺮﻩ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﺳﭙﺮﺩﻩ ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺩﻫﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺣﻔﺎﻇﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ زیان های ﻭﺍﺭﺩﻩ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻣﻲﻛﻨﺪ، ﺣﻔﻆ ﻭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﻱ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻛﺎﻓﻲ ﻭ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﻣﺨﺎﻃﺮﺍﺕ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﻣﻨﺒﻊ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺑﺎﻧک ﺑﻄﻮﺭ ﺍﺧﺺ ﻭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺎﻧﻜﻲ ﺑﻄﻮﺭ ﺍﻋﻢ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻳﻦ ﻟﺤﺎﻅ ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﭘﻮﻟﻲ ﻭ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﮐﺸﻮﺭ ﻧﻴﺰ ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺗﺎﮐﻴﺪ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ است.

در استانداردهای جهانی مثل قوانین کمیته بال این نسبت معادل ۱۲ تا ۲۰ درصد تعیین شده است. طبق الزامات بانک مرکزی این نسبت باید بیشتر از ۸ درصد باشد که می تواند در مواردی که استانداردهای بین المللی و یا ضرورت حفظ سلامت بانک ها و موسسات اعتباری اقتضا نماید حدود بالاتری را برای تمام یا برخی از بانک ها و موسسات اعتباری تعیین نماید. آن دسته از بانک ها که نسبت کفایت سرمایه آن ها کمتر از   ۸ درصد می باشد، مکلفند با تدوین یک برنامه جامع و زمان بندی شده که به تائید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می رسد، نسبت به تطبیق وضعیت خود با مفاد مقررات مربوطه حداکثر تا پایان مهلت اعلام شده اقدام نمایند. در ایران این نسبت برای بانک های مختلف متفاوت است. این نسبت برای بانک های ایران بین ۴ تا ۵ درصد می باشد. در حالت کلی دو نوع فرمول برای نسبت کفایت سرمایه مطرح است:

 1. نسبت سرمایه تقسیم بر دارایی ها: این نسبت برای دوره ۹ ماهه سال ۹۸ بانک ملت ۱٫۲۸% می باشد.
 2. نسبت سرمایه تقسیم بر دارایی های تعدیل شده بر حسب ریسک : پایین بودن این نسبت ریسک های اعتباری، بازار و عملیاتی را بالا می برد و بانک در زمان رویارویی با مشکلات کلان اقتصادی توان بازپرداخت بدهی های خود را نخواهد داشت. هرچقدر این نسبت بیشتر باشد قدرت اعتباردهی، که جزء فعالیت های عملیاتی بانک ها می باشد بالاتر است. با توجه به محاسبات انجام شده این نسبت برای بانک ملت حدود ۱۵ درصد می باشد که نشان دهنده ی وضعیت خوب بانک درخصوص قدرت اعتبار دهی در سال مورد گزارش می باشد.                            

بازده دارایی ها

این نسبت، نسبت سود عملیاتی را به کل منابعی که تحت مدیریت بانک قرار دارد، مرتبط می سازد. این نسبت، بهترین نسبت برای ارزیابی مدیریت است و خالص درآمدی را که از بکاربردن کل دارایی های بانک ایجاد می شود، ارزیابی می کند. اختلاف این نسبت بین بانک ها که بر مفاهیم محدودتر دارایی مانند دارایی های درآمدزا ( کلیه وامها، پیش پرداختها سرمایه گذاری ها و سپرده های بهره دار) متکی است، دید وسیع تری را نسبت به اختلاف بین بانک ها ارایه می دهد. این نسبت نشاندهنده یک ریال سود برای هر صد ریال از دارایی هاست. این نسبت تا حدودی کارایی دارایی ها را مشخص می نماید، ولی نکته اساسی این است که در طبقه بندی دارایی ها که عمده ترین آنها وام ها می باشد، درجه ریسک دارایی ها در نظر گرفته نمی شود، به نحوی که اگر بانکی با دارایی متوسط، دارایی بیشتری نسبت به بانک دیگر داشته باشد، ولی میزان طبقات وام های معوقه اش بیشتر باشد، در این نسبت بازده دارایی بیشتری خواهد داشت، لذا میزان بیشتر این نسبت نمی تواند لزوما کارایی و ریسک دارایی ها را نشان بدهد و استفاده صرف از این نسبت برای نتیجه گیری کلی درباره دارایی ها، گمراه کننده خواهد بود. بنابراین، این امر زمانی مفید خواهدبود که میزان ریسک دارایی های سودآور را نیز در نظر بگیریم.

با توجه به نمودار نسبت بازده دارایی های بانک ملت برای ۵ سال گذشته ،این نسبت در سال ۹۵ کمترین میزان ۵سال اخیر را اختیار کرده است و پس از آن این نسبت افزایش یافته است.

2020 05 30 9 01 16

نکات قابل ذکر درمورد بدهی های بانک

 1. ترکیب کلی بدهی های بانک ملت

در نمودار زیر ترکیب کل بدهی های بانک ملت را به اختصار آورده ایم. همانطور که مشاهده می کنید بنابر ماهیت بانک ها، قسمت عمده بدهی ها مربوط به سپرده های سرمایه گذاری مدت دار (۳۹٫۷۳%) سپرده های دیداری(۱۸٫۱۵%)  و بدهی به بانک مرکزی (۲۷٫۵۵%) می باشد که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر سرفصل داده شده است.

2020 05 30 9 02 13

۲-بدهی به بانک مرکزی: قسمت عمده این بدهی مربوط به سپرده ارزی بانک مرکزی نزد بانک ملت برای مسائل مربوط به سوئیفت می باشد که به دلیل مشکلات نقدینگی بخش ارز، سود سپرده های ارزی بانک مرکزی نزد بانک ملت، به حساب آن بانک واریز نشده است.

۳-سپرده های سرمایه گذاری مدت دار: قسمت عمده این سرفصل مربوط به سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت می باشد.

۴-ارزش دفتری بانک ملت در پایان آذرماه سال ۹۸ حدود ۳۸۰ تومان می باشد که در حال حاضر نماد بالاتر از ارزش دفتری خود در حال معامله می باشد.

۵-روند مانده سپرده های سرمایه گذاری پایان دوره و مانده تسهیلات اعطایی پایان دوره: همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید روند دریافت سپرده ها و پرداخت تسهیلات برای بانک ملت طی ۵ سال اخیر صعودی بوده و به طور متوسط هر ساله حدود ۹۰ درصد از سپرده های دریافتی، تسهیلات پرداخت کرده است.

2020 05 30 9 06 22 1

۲-نسبت بدهی، مجموع بدهی ها را با مجموع دارایی ها مقایسه میکند. این نسبت معیاری برای سنجش توانایی بانک در جهت استفاده از دارایی ها برای پوشش بدهی هاست. ماهیت فعالیت بانک به گونه ای است که بخش عمده ای از مصارف بانک از طریق بدهی   (سپرده ها) تامین می شود. این نسبت در بانک ها نسبتا رقم بالایی است. میانگین ۵ ساله این نسبت برای بانک ملت حدود ۹۵% می باشد که این نسبت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ دارای تغییرات محسوسی نمی باشد.

2020 05 30 9 07 09 1

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام از طریق تقسیم جمع بدهی ها بر جمع حقوق صاحبان سهام محاسبه می شود و مشخص میکند چه رابطه ای میان طلبکاران و سهامداران وجود دارد و درصدی از بدهی ها را که توسط حقوق صاحبان سهام پوشش داده میشود، تعیین میکند. در واقع این نسبت نشان می دهد بانک برای تامین مالی دارایی هایش چند برابر حقوق صاحبان سهام خود را استقراض نموده است. بالا بودن این نسبت ریسک سپرده گذاری را افزایش می دهد. پایین بودن آن نیز بیانگر بلوکه شدن بخشی از منابع مالی سهامداران و یا عدم موفقیت بانک در جذب سپرده ها می باشد. همانطور که مشاهده می شود در سال ۹۸ بانک ملت شرایطی همانند نسبت قبلی را دارد و مقدار این نسبت در سال  ۹۸از میانگین ۵ ساله آن کمتر می باشد .

2020 05 30 9 07 56 1

صورت سود و زیان بانک ملت:

2020 05 30 9 10 09 1
2020 05 30 9 18 01

درآمدهای بانک

درآمدهای بانک ها در حالت کلی به دوسته تقسیم می شوند:

الف( درآمدهای مشاع: بخشی از درآمد بانک است که به واسطه مشارکت با افراد به دست می آید. دریافت سپرده های مدت دار از مشتریان، سرمایه گذاری سپرده ها در کسب وکارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت دار به مشتریان سبب ایجاد درآمدی برای بانک می شود که این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپردهها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایهگذاری ها است. درآمدهای مشاع بانک ملت: درآمدهای مشاع بانک به ۲ دسته عمده سود تسهیلات اعطایی و سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها تفکیک می شود:

سود تسهیلات اعطایی

تغییرات سود تسهیلات اعطایی برای دوره ۹ ماهه ۹۸ نسبت به دوره ۹ ماهه ۹۷با رشد ۱۱٫۷۱ درصدی همراه بوده است که عمده آن مربوط به فروش اقساطی و سلف و سایر درآمدها می باشد. این درحالی است که این میزان رشد برای دوره مشابه ۹۷ نسبت به ۹۶ میزان۳درصد بوده است.

2020 05 30 9 30 25

سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها

تغییرات سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها برای دوره ۹ ماهه ۹۸ نسبت به دوره ۹ ماهه ۹۷با رشد ۶۰٫۱۵درصدی همراه بوده است همچنین این میزان رشد برای دوره مشابه ۹۷ با ۹۶ میزان ۵۸درصد بوده است.

2020 05 30 9 31 13 1

درآمدهای غیرمشاع

دستهای دیگر از درآمدهای بانک است که به واسطه دریافت کارمزد خدمات ارائه شده و ارائه مشاوره های مالی و سرمایه گذاری حاصل می شود. درآمد های غیر مشاع از اهمیت بالاتری نسبت به درآمد مشاع برخوردار است.  همانطور که می دانیم بهای تمام شده پول از دو آیتم اصلی: ۱- هزینه های بهره ای ۲ – هزینه های غیرپولی شامل هزینه های اداری، پرسنلی و هزینه مطالبات  تشکیل شده است. با معوق شدن تسهیلاتی که بانک ها درآمد خود را مخصوصا در سال های قبل بر سود کسب شده از آنها متمرکز نموده است، نه تنها آن هزینه ها پوشش لازم پیدا نمی کند بلکه هزینه های دیگر تحمیل شده ناشی از این معوقات را که در حال حاضر به عنوان بیماری سیستم بانکی محسوب میگردد، تحمیل بانک ها می نماید و از ارزش آن درآمد (مشاع) کاسته شده و اهمیت آن را کمرنگ تر می نماید، در مقابل درآمدهای غیرمشاع به عنوان یک درآمد نقدی تاثیر بیشتری در سودآوری بانکها از خود نشان می دهد که باعث شده بانکها با تبلیغات خدمات متنوع خود درزمینه درآمدهای غیر مشاع، رقابت خود را در کسب سهم بیشتر از این نوع درآمد در بازار شروع نمایند. با نگاهی کوتاه به صورتهای مالی ارائه شده بانکها که نشان دهنده افزایش درآمدهای غیرمشاع هر سال نسبت به سال قبل آنها بوده حاکی از تلاش بانک ها در به دست آوردن این نوع درآمد می باشد.

درآمدهای غیر مشاع بانک ملت

درآمدهای غیرمشاع بانک ملت به سه دسته وجه التزام دریافتی، کارمزد دریافتی و سایر درآمدها تقسیم می شوند. درآمدهای غیر مشاع این بانک از سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بالغ بر ۴۶درصد افزایش داشته است که عمده این میزان افزایش مربوط به بخش سایردرآمدها می باشد. این درحالی است که این میزان تغییرات برای دوره مشابه ۹۷ نسبت به ۹۶ با کاهش ۱۶ درصدی همراه بوده است.

2020 05 30 9 32 46
2020 05 30 9 33 36 2

نسبت سهم بانک از درآمدهای مشاع به دارایی ها

این نسبت نشان دهنده توان ایجاد درآمدهای مشاع بانک در استفاده از دارایی های آن است. بالا بودن این نسبت حاکی از کارایی بانک در تخصیص دارایی ها به منظور ایجاد درآمد است. روند این نسب طی ۵ سال اخیر برای بانک ملت در نمودار زیر نشان داده شده است:

2020 05 30 9 34 31

سایر درآمدها، هزینه ها و هزینه های مالی:

2020 05 30 9 40 54 1

ریسک ها

بانک ملت به منظور مدیریت تغییرات کیفیت دارایی ها، هزینه ها و درآمدها ناشی از تغییرات اقتصاد کلان خاصه روندهای بازارهای متنوع، دارای ساختار منسجم مدیریت ریسک بازار می باشد. در بانک ملت با توجه به سیاست های کمیته بال مبنی بر اینکه می بایست کلیه ریسکها با توجه به شرایط اقتصادی و بازار مورد بررسی قرار گیرند، نقش ارتباطی و متقابل کلیه ریسک ها با یکدیگر به ویژه با ریسک بازار و شرایط اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می گیرد. لذا چارت مدیریت ریسک به گونه ای طراحی گردیده است که مدیریت ریسک شامل شناسایی، اندازه گیری، پایش ، کنترل یا کاهش ریسک، از طریق گزارشات و توصیه های لازم در خصوص وضعیت کنونی و آتی و راهبرد مقابله با آن در واحدهای مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.  ریسک های مهمی که بانک ملت با آنها مواجه می باشد و آن ها را مدیریت می نماید شامل موارد ذیل می باشد:

 • ریسک بازار: ریسک بازار به ریسک ناشی از تغییرات محیط کلان اقتصادی می پردازد. این ریسک ها ناشی از نوسانات در شرایط بازار مانند تغییر در قیمت دارایی ها، نرخ سود، نرخ ارز و سهام اطلاق میگردد.
 • ریسک عملیاتی : پیاده سازی فرایند مدیریت ریسک عملیاتی در بانک ملت شامل سه جزء می باشد : ۱٫شناسایی، ارزیابی و اندازه گیری؛ ۲٫پایش و گزارش دهی؛ و ۳٫کنترل و کاهش ریسک عملیاتی می باشد. واحد مدیریت ریسک عملیاتی با تبیین نقش واحدها ی مختلاف سازمان در هریک از سپرهای دفاعی، گامی اساسی در مدیریت ریسک های عملیاتی ناشی از فعالیتهای خود، برداشته است.
 • ریسک فناوری اطلاعات: مدیریت ریسک فناوری اطلاعات در بانک ملت با هدف مدیریت ریسک های با اهمیتی مانند: “ریسک های حاکمیتی فناوری اطلاعات”؛ “ریسک های مرتبط با امنیت اطلاعات”؛ “ریسک های عملیاتی و خدماتی   فناوری اطلاعاات “؛ “ریسک های پشتیبانی فناوری اطلاعات”؛ “ریسک های خرید و برون سپاری در حوزه فناوری اطلاعات”؛ “ریسک های تداوم کسب و کار سازمان مبتنی بر فناوری اطلاعات” صورت می پذیرد.
 • ریسک نقدینگی: در بانک ملت برنامه های کوتاه مدت ریسک نقدینگی با توجه به برنامه های بلند مدت ریسک نقدینگی طراحی می شود و از سوی دیگر برنامه های مدیریت ریسک نقدینگی از استراتژی ها نشات می گیرند. بانک ملت دارای برنامه هایی جهت مدیریت ریسک نقدینگی می باشد، که از جمله می توان به “سند اشتهای ریسک”، “بودجه بندی” و “برنامه عملیاتی” اشاره نمود.
 • ریسک تطبیق با قوانین و مقررات: در راستای اجرای بهینه الزامات کمیته بال و همچنین بخشنامه های بانک مرکزی ج.ا.ا در ارتبااط با مدیریت موثر ریسکهای تطبیق و با عنایت به اهمیت مدیریت بهینه این حوزه از ریسک ها در بانک ملت، اداره کل مستقل رعایت قوانین و مقررات و نیز کمیته رعایت قوانین و مقررات در ساختار سازمانی بانک ایجاد گردیده است.
 • ریسک اعتباری : میزان پذیرش ریسک اعتباری از ابعاد تمرکز، مطالبات معوق و… و همچنین تاثیری که این ابعاد بر سایر ریسک ها مانند نقدینگی دارد توسط مدیریت ریسک تعیین می گردد. سیاست های مذکور پس از تصویب هیئت مدیره به شبکه بانکی ابلاغ می گردد.
 • ریسک نرخ سود: به ریسک زیان ناشی از نوسانات نرخ سود ریسک نرخ سود گفته می شود. همچنین با توجه به عدم تطابق سررسید دارایی ها و بدهی ها و یا تفاوت زمانی در سررسید آنها، ممکن است موسسه مالی دچار زیان و یا کاهش سود در نتیجه تغییرات نرخ سود شود. سپرده ها، تسهیلات، اوراق قرضه و… در معرض ریسک نرخ سود می باشند.

ارزشگذاری با استفاده از رویکرد

با توجه به داده های تاریخی ۵ساله مربوط به سود هر سهم بانک ملت میزان سود هرسهم برای سال مالی ۹۹ طبق جدول زیر قابل پیش بینی می باشد.

2020 05 30 9 42 02

قیمت سهم در تاریخ تهیه گزارش ۱۷۲۳۱ریال می باشد ، لذا   با توجه به میزان EPS تخمینی ۵٫۶۳ برآورد می شود.

در تاریخ تهیه گزارش  بانک ملت برابر ۶٫۲۸ می باشد لذا با توجه به EPS پیش بینی شده ارزش ذاتی سهم بانک ملت برابر با ۱۹۲۱۸ ریال می باشد که این قیمت از قیمت درحال معامله بیشتر می باشد لذا سهام بانک ملت زیر ارزش ذاتی درحال معامله می باشد.

با مقایسه  بانک ملت با  صنعت که برابر ۱۸٫۰۵ می باشد در می یابیم که سهامداران انتظار رشد قیمت برای سهام بانک ملت را ندارند چراکه میزان  بانک ملت از  صنعت و حتی از  بازار کمتر می باشد.

میزان  تخمینی ۵٫۶۳ می باشد و میزان این نسبت در تاریخ تهیه گزارش ۶٫۲۸ می باشد لذا استقبال سهامداران برای سهام بانک ملت پایین می باشد و سهامداران انتظار رشد قیمت ندارند.

ارزش دفتری سهم (به ازای هر سهم)، ۳۸۶۹ ریال می باشد و   سهم نیز ۴٫۴۲ می باشد.

بررسی موضوع کاهش نرخ بانکی و اثرات آن

بر اساس تصمیم بانک‌ها مقرر شده است تا دیگر بانک‌ها سپرده‌ای با سود بالای ۱۵ درصد افتتاح نکنند. ضمن آنکه نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت کمتر از ۶ ماه نیز ۸ درصد خواهد بود. در مورد سپرده‌های بلندمدت یک ‌ساله نیز مقرر شده که نرخ سود این سپرده‌ها از یک اردیبهشت ۹۹ معادل ۱۵ درصد افتتاح شود و سپرده‌های موجود تا سررسید طبق قرارداد عمل نماید.

در صورت نیاز، بانک‌ها می‌توانند گواهی سپرده با نرخ ۱۵ درصد تا ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد تا تاریخ ۳۱ شهریور سال جاری افتتاح کنند.

یکی از پیامد‌های کاهش نرخ سود سپرده بانکی، خارج کردن سرمایه از بانک‌ها توسط سپرده گذاران و ورشکستگی برخی بانک‌ها وموسسات است.

دومین پیامد کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، سرمایه گذاری در خودرو و سکه و زمین و ایجاد مشاغل غیر مولد و در نتیجه افزایش نقدینگی و کاهش شدیدتر ارزش پول ملی است.

آخرین پیامد این مسئله افزایش لجام گسیخته تورم تا ۶۰ درصد آمار دولتی و رفتن ۷۰ درصد مردم به زیر خط فقر است.

ارزش بازار در سالهای ۹۸-۹۷

2020 05 30 9 43 14 2

روند سود سازی سهم:

2020 05 30 9 44 07
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *