بورس مجازی

امروزه کاربران بسیاری تمایل به بازار بورس، برای سرمایه گذاری را دارند. سرمایه گذاری در بورس، ریسک‌های مالی مربوط به خود را نیز دارد. افرادی که زمان ورود به بورس تازه کار و تازه وارد هستند ریسک بیشتری را باید تحمل کنند. با توجه به اینکه در بورس هر شخص باید با پول خود معامله کند؛ طبیعی است که افراد به دنبال کسب مهارت و تخصص برای به حداقل رساندن ریسک خود باشند.
تالار مجازی بورس یکی از بهترین راه کارها برای کسب دانش، مهارت، تخصص و تجربه در بازار سرمایه گذاری بورس است. شما می‌توانید پیش از ورود به بازار واقعی بورس، از شبیه ساز بورس استفاده کنید تا میزان ریسک خود در بازار واقعی را به حداقل برسانید.
همه معاملات در تالار مجازی بورس همانند بازار واقعی انجام می‌شود. فقط با این تفاوت که شما می‌توانید بدون پول و با اعتبار مجازی که اصلاً شامل ریسک نمی‌شود به معاملات خود ادامه دهید؛ تا زمانی‌که به تجربه کافی برسید و توانایی ورود به بازار واقعی بورس را پیدا کنید. توصیه می‌شود جهت کسب تجربه حتماً پیش از ورود به بازار واقعی بورس از شبیه ساز بورس استفاده کنید.
با ما همراه باشید تا همه اطلاعات در رابطه با بورس مجازی را برای شما شفاف سازی کنیم.
مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌کنید طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌شود:

 • تالار مجازی بورس به چه معناست؟
 • معاملات در بورس مجازی چگونه رخ می‌دهد؟
 • قابلیت‌های ویژه بورس مجازی
 • نحوه فعالیت در بورس مجازی چگونه است؟

تالار مجازی بورس به چه معناست؟

افرادی که به تازگی قصد ورود به بازار بورس را دارند، مهم‌ترین دغدغه خود را مهارت و دانش برای سرمایه گذاری در بازار بورس می‌دانند. از مهم‌ترین ویژگی تالار مجازی بورس می‌توان به سرمایه گذاری بدون پول و بدون ریسک اشاره کرد. کاربران باید بتوانند توانمندی‌های خود را افزایش دهند تا میزان ریسک خود در بازار بورس را به حداقل برسانند.
البته جهت رفع این دغدغه می‌توانند راه کارهایی از قبیل مطالعه کتب آموزشی در رابطه با سرمایه گذاری در بورس، شرکت در کلاس‌هایی جهت افزایش توانمندی آن‌ها در به حداقل رساندن ریسک، مشورت کردن با افرادی که در بورس تخصص و تجربه کافی دارند را در پیش بگیرند.

تالار مجازی بورس

اما بهترین و مؤثرترین روش برای به حداکثر رساندن توانمندی در بازار سرمایه گذاری بورس و به حداقل رساندن ریسک شبیه سازی است. در حال حاضر شبیه سازی یکی از پر قدرت‌ترین ابزارها برای آموزش‌های تخصصی در سراسر جهان است که توسط افراد تازه کار به کار گرفته می‌شود. برای متال زمانی که شما در کلاس‌های آموزش خلبانی شرکت می‌کنید ابتدا باید با شبیه ساز هواپیما آموزش ببینند این مورد در رابطه با یادگیری رانندگی با اتوبوس نیز صدق می‌کند. روش شبیه ساز این امکان را به شما می‌دهد ضمن آموزش در شرایط کاملاً واقعی قرار گیرید و کاملاً واقع‌بینانه در محیطی که بسیار شبیه محیط واقعی است آموزش‌های لازم و کافی را ببینید. حال افراد تازه کار در بازار بورس نیز نیاز دارند تا در شرایط واقعی بازار سرمایه گذاری بورس، جهت کسب مهارت، دانش، تخصص و تجربه قرار گیرند. شما در تالار مجازی بورس می‌توانید سهام را خرید و فروش کنید، نوسانات و ریسک بازار را از نزدیک مشاهده و تجربه کنید. شما با عضویت در بورس اعتبار مجازی دریافت می‌کنید و می‌توانید با این اعتبار سهم‌های مختلفی را خرید و فروش کرده، همچنین امکان خرید و فروش انواع اوراق بهادار مانند واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها را دارید. دقت داشته باشید نرخ سهام و اوراق بهادار در تالار مجازی بورس به روز و به صورت لحظه همانند بازار بورس واقعی تغییر می‌کند. همچنین دیگر شرایط بازار سرمایه گذاری بورس واقعی از جمله توزیع سهام و انتشار حق تقدم در تالار مجازی بورس شبیه سازی شده و همانند بازار سرمایه گذاری بورس واقعی است. با توجه با نکاتی که در بالا قید شد تالار مجازی بورس همانند بازار واقعی سرمایه گذاری بورس عمل کرده و تنها دارای یک فرق است. تنها تفاوت تالار مجازی بورس این است که افراد جهت خرید و فروش سهام هیچ نیازی به پول نداشته و با اعتبار مجازی این عملیات را انجام می‌دهند. به همین دلیل ریسکی آن‌ها را تهدید نمی‌کند. این در حالی است که خرید و فروش سهام در بازار بورس واقعی با پول انجام می‌شود به همین دلیل انجام معامله دارای ریسک است. با توجه به مطالب گفته شده توصیه ما به افراد تازه کار و تازه وارد در بازار بورس فعالیت در تالار مجازی بورس و کسب دانش، مهارت و تخصص در محیط شبیه ساز است.
دقت داشته باشید با عضویت در سامانه تالار مجازی بورس ایران علاوه بر کسب مهارت و تجربه با کمترین ریسک می‌توانید در پورتال آموزشی سامانه ۴هزار دقیقه برنامه‌های آموزشی که شامل انیمیشن، فیلم، کاریکاتور و متون آموزشی است را مشاهده کرده و فرصتی مناسب جهت ارتقاء دانش خود داشته باشید.
نسخه اولیه تالار مجازی بورس ایران در نیمه دوم سال ۱۳۸۹ به واسطه شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس که وابسته به سازمان بورس اوراق بهادار است، طراحی شد. البته به مرور زمان این نسخه عیب‌یابی شده و نسخه موجود بسیار با نسخه اولیه متفاوت است.

تالار مجازی بورس سرمایه گذاری بدون پول و بدون ریسک است.

معاملات در بورس مجازی چگونه رخ می‌دهد؟

ابتدا باید در سامانه تالار مجازی بورس ایران عضو شوید. سپس در یکی از مسابقات آن شرکت کنید. پس از شرکت در مسابقات تالار مجازی بورس می‌توانید سهام و اوراق را بااعتبار مجازی خرید و فروش کنید. همچنین این عملیات را می‌توانید در تابلوهای اصلی سامانه مشاهده کنید. به این صورت می‌توانید توانمندی‌ها عملکرد خود را با دیگر کاربران، در صورت اجازه خود کاربر مقایسه و ارزیابی کنید. در نهایت می‌توانید تخصص، مهارت و دانش کافی را بدون وجود ریسک از این سامانه کسب کنید. مسابقات در این تالار به سه نوع تقسیم می‌شود:

 1. مسابقات پیش فرض
 2. مسابقات عمومی
 3.  مسابقات خصوصی

خرید سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری

خرید سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری

پس از عضو شدن در مسابقه کاربر می‌تواند سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری را خرید کنید.

طبق مراحل زیر جهت خرید سهام اقدام نمایید:

 1. در ابتدا کاربر باید صندوق سرمایه گذاری یا سهام دل‌خواه را انتخاب کند.
 2.  در مرحله بعد کاربر باید مسابقه یا سبد سهام مورد نظر را انتخاب کند.
 3. سپس تعداد درخواستی خود را وارد کرده و اقدام به خرید آن سهام یا صندوق سرمایه گذاری کنید.

در این حالت شما فقط می‌توانید سهامی را که برای فروش منتشر شده است، خرید کنید. خرید سهام برحسب قیمت بهترین عرضه در تالار مجازی بورس صورت می‌گیرد. دقت داشته باشید هر اقدامی که برای خرید انجام دهید کارمزد خرید شما بر حسب شرایط واقعی بازار سرمایه گذاری بورس محاسبه می‌شود و از اعتبار مجازی شما کسر می‌شود.

فروش سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری

فروش سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری در صفحه “سبد سهام” انجام می‌گیرد. عملیات فروش سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری به این صورت است که شما پس از انتخاب سهام یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری مورد نظر خود و تعیین تعداد فروش گزینه “فروش” را بزنید تا عملیات اعمال شود. همانند خرید سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری توجه داشته باشید فروش سهام شما بر حسب شرایط واقعی بازار سرمایه گذاری بورس انجام می‌شود. دقت داشته باشید هر اقدامی که برای فروش انجام دهید، کارمزد فروش شما بر حسب شرایط واقعی بازار سرمایه گذاری بورس محاسبه می‌شود و از اعتبار مجازی شما کسر می‌شود.

کارمزد خرید و فروش در تالار مجازی بورس همانند بازار واقعی بورس محاسبه می‌شود.

قابلیت‌های ویژه بورس مجازی

 1. سامانه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید سبدهای متنوع و متعددی را در بورس مجازی تشکیل دهید.
 2. شما می‌توانید سبد سهام دیگر کاربران را به راحتی مشاهده کنید. البته توجه داشته باشید، در صورتی این امکان برای شما وجود دارد که کاربر مورد نظر شما فعال‌سازی این گزینه را انجام داده باشد.
 3. شما امکان قرار دادن هشدار یا زنگ برای افزایش یا کاهش یک سهم در سامانه مجازی بورس را دارید.
 4. این امکان به شما داده شده است تا سوابق خرید و فروش را رؤیت کنید.
 5. درصورتی که شما دارای عملکرد مناسبی باشید جایزه‌هایی در قالب سهام واقعی دریافت می‌کنید.
 6. سود سهام مربوط به هر شرکت را طبق شرایطی واقعی می‌توانید دریافت کنید.
 7. شما دارای امکانی برای دریافت تغییرات سهام شرکت‌ها در بازه معین هستید.
 8. شما می‌توانید در این سامانه دامنه نوسانات را تعریف کنید.
 9. زمانی که شما دامنه نوسانات را تعریف می‌کنید سامانه به شما این اجازه را می‌دهد که ارسال پیامی را برایش تعریف کنید تا زمانی که قیمت سهم از دامنه‌ای که برایش تعریف کردید فراتر رفت به شما اطلاع دهد.
 10. شما می‌توانید مسابقاتی را به نام کارگزاران به صورت اختصاصی طراحی کنید.
 11. شما امکان ایجاد لینک مستقیم بین مسابقه اختصاصی و سامانه معاملات آنلاین شرکت کارگزاری را نیز دارید.

نحوه فعالیت در بورس مجازی چگونه است؟

فعالیت در بورس مجازی

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم تالار مجازی بورس ایران یک سامانه اینترنتی با آدرس www.irvex.ir است. جهت عضویت در تالار مجازی بورس ایران از هر نقطه ایران و جهان کافی است شما یک دستگاه رایانه متصل به اینترنت داشته باشید.
ابتدا وارد سایت شده فرم مربوط به عضویت را تکمیل نموده و اطلاعات لازم را ارائه دهید. تنها چند دقیقه زمان برای عضویت در این سامانه نیاز است. امروزه بیش از ۱۹۰ هزار کاربر در سامانه تالار مجازی بورس عضو شده و فعالیت می‌کنند. به طور متوسط روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ کاربر به تالار مجازی بورس ایران می‌پیوندند.
پس از ثبت‌نام در تالار مجازی بورس کاربران می‌توانند به چند شکل مختلف فعالیت داشته باشند:

 1. سامانه تالار مجازی بورس دارای مسابقات پیش فرض متعددی است که جوایز این مسابقات به صورت اعتبار مجازی است. در حال حاضر این اعتبار مجازی معادل ۱۰ میلیون تومان است. مسابقات تالار مجازی شامل سه نوع مسابقات کوتاه مدت، مسابقات میان مدت و مسابقات بلند مدت است. از نظر زمان‌بندی مسابقات تالار مجازی شامل سه نوع ۱۴روزه، ۶۰ روزه و ۱۲۰ روزه می‌شود. سهامداران و شرکت‌کنندگان می‌توانند با کاربران دیگر به رقابت بپردازند. پس از آن‌که در مسابقه شرکت کردید در مدت زمانی که برای شما تعیین می‌شود مجاز به خرید و فروش اوراق بهادار، سهام و واحدهای سرمایه‎گذاری صندوق‎های سرمایه‎گذار می‌شوید و می‌توانید به صورت مستمر فعالیت و میزان بازدهی خود را با دیگر کاربران مقایسه و ارزیابی کنید. درنهایت پس از پایان دوره سرمایه گذاری خود می‌توانید به آسانی رتبه بازدهی خود را مشاهده و با دیگر کاربران مقایسه کنید.
 2. کاربران می‌توانند خودشان اقدام به طراحی مسابقه‌های درون گروهی کنند. شرایط مسابقات نیز به دست خود شما طراحی می‌شود. از جمله شرایطی که می‌توانید در طراحی مسابقات خود به کار ببرید می‎توان به میزان اعتبار کاربران و مدت زمان سرمایه گذاری اشاره کرد. در این نوع مسابقات شما از سایر کاربران تالار می‌توانید جهت شرکت در مسابقه خود دعوت به عمل آورید. در این مسابقات گروهی از افراد که ممکن است شامل دانشجویان، اعضاء یک خانواده باشند با یکدیگر رقابت کرده و میزان بازدهی و توانمندی‌های خود را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. امروزه بیش از ۲ میلیون مسابقه در تالار مجازی بورس راه اندازی شده که برخی از آن‌ها را دانشجویانی که رشته‌های آن‌ها مرتبط با امور مالی است جهت کسب تجربه در بورس و سرمایه گذاری راه اندازی کرده‌اند.

تالار مجازی بورس

طبق مطالب گفته شده در مقاله بهترین راه جهت کسب تجربه و مهارت برای افراد تازه وارد بورس استفاده از تالار مجازی بورس است. در این تالار بدون استفاده از پول و با استفاده از اعتبارات مجازی می‌توانید همانند بازار واقعی بورس خرید و فروش انجام دهید. بهترین راه برای کسب تجربه در هر مواردی استفاده از شبیه ساز است. در تالار مجازی بورس می‌توانید با شرکت در مسابقات برنده جوایز (که همان اعتبارات مجازی است) جهت انجام خرید و فروش سهام و واحدهای صندوق سرمایه گذاری بشوید. مسابقات در تالار مجازی بورس انواع مختلفی اعم از مسابقات پیش فرض، مسابقات عمومی و مسابقات خصوصی دارد. البته توجه داشته باشید کارمزد خرید و فروش در تالار مجازی همانند کارمزد خرید و فروش در بازار بورس واقعی است.
بازی wall street survivor یک شبیه ساز بسیار قدرتمند جهت کسب تخصص و مهارت برای افراد تازه وارد بورس است. این بازی با استفاده از ردیابی قیمت سهام و پول غیر واقعی توانمندی‌های مخصوص به بازار بورس را به بازیکنان آموزش می‌دهد. این برنامه همانند تالار مجازی بورس شامل یک سری انیمیشن، واژگان و توصیه‌های مخصوص برای شرکت کنندگان در بازی جهت ورود به بازار بورس واقعی است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code