ورود به بورس

  ورود به بورس

 

در مقالات گذشته اشاره کردیم که بهترین سرمایه گذاری که هر فرد میتواند انجام دهد سرمایه گذاری روی خودش است .

بازارهای مالی بسیار گسترده هستند و شما برای موفقیت باید مثل یک حلزون عمل کنید از یک نقطه شروع کنید و طی زمان بستر گسترده تری ایجاد کنید.

ورود به بورس

ورود به بورس

  یک معامله گر حرفه ای چه تخصص هایی لازم دارد؟

اولین نکته داشتن دانش و مهارت لازم است ،در بورس ایران طی سالهای گذشته تعداد کسانی که کد فعالیت دریافت کرده اند و وارد بازار شدن رشد چشم گیری داشته اما از کل افرادی که مشغول فعالیت هستن حدود ۸۰% بر اساس شایعات و جو سازی دیگران خرید میکنند و عمدتا دچار ضرر میشوند این در حالی است که از ۲۰% دیگر ۵% معامله گر و ۱۵% تحلیل گر هستند ، تفاوت هایی بین یک معامله گر و یک تحلیل گر وجود دارد اما بارز ترین تفاوت میان این دو استفاده از دانش و فن برای یک تحلیل گر و استفاده از تجربه و روانشناسی معاملات در کنار دو بعد دانش و مهارت برای معامله گر است.  

یک بورس کار حرفه ای باید خود شناسی و رفتار شناسی معاملاتی داشته باشد، ما در بازار ایران حدود ۷۰۰ شرکت فعال داریم که قاعدتا نباید سهام همه شرکت ها را خریداری کنیم.

فعالیت تعداد زیادی از شرکت ها  اصلا با روش معامله گری ما جور نیست و ما نباید سهام آن ها را خرید و فروش کنیم. پس یک بورس باز حرفه ای باید مهارت و دانش لازم برای رشد را داشته باشد.

 

  در بورس ما چند نوع بازار داریم یکی بازار گاوی و دیگری بازار خرسی

معنای گاو، خرس، خوک و گوسفند در بازار های مالی:

نام وال استریت برگرفته از نام دیواری است که در بالای منطقه منهتن کشیده شده بود تا زیستگاه احشام را از محل زندگی مردم جدا و از ورود حیوانات به داخل شهر جلوگیری کند.

به یاد بود آن دوران در وال استریت از چهار حیوان  گاو- خرس- خوک و گوسفند به عنوان نماد نام برده می شود.

معامله گران میگویند گاوها و خرس ها پول در می آورند اما خوک ها وگوسفندها قربانی می شوند.

یک گاو با شاخ هایش میجنگد و به وسیله آن حریف را به سمت بالا پرتاب می کند. گاوها خریدارانی هستند که روند صعودی را تشخیص می دهند و از افزایش قیمت پول در می آورند اما یک خرس با پنجه هایش حریف را به زمین میکوبد، خرس ها فروشندگانی هستند که با فروش در روندهای نزولی از ریزش قیمت به سود می رسند.

خوک ها نماد طمع کارانند زمانی که برای برآوردن حس طمع خود دست به معامله میزنند خود را قربانی میکنند.بعضی از خوک ها اقدام به معاملاتی با حجم بسیار بالا نسبت به میزان سرمایه شان

می کنند که بایک نوسان کوچک بر خلاف جهت معامله شان نابود می شوند و خوک های دیگر به امید سود های بیشتر و بزرگتر آن قدردر معامله ای که به سود نشسته است می مانند تا جهت بازار عوض می شود و همان سود را نیز از دست میدهند.

گوسفندها بسیار منفعل و ترسو عمل میکنند و منتظر می مانند تا از روند حاکم و اساتید اعظم و نظرات دیگران پیروی کنند. آن ها شاخ گاو بر سر خود میگذارند و گاهی نیز لباس خرس میپوشند و سعی میکنند مثل آنها رفتار کنند. گوسفند ها را میتوان از روی بع بع کردن های سوزناکشان زمانی که بازار دچار تغییر و نوسان می شود شناخت. زمانی که بازار باز می شود گاوها میخرند ، خرس ها می فروشند ، خوک ها و گوسفند ها زیر دست و پا له می شوند و معامله گرانی که هنوز تصمیم نگرفته اند خارج از گود به نظاره می نشینند.

 پس در بازار گاوی روند معاملات رو به بالا است و در کل بازار صعودی را شاهد هستیم اما در بازار خرسی کاملا برعکس و روند نزولی مشاهده میشود، یک بورس باز حرفه ای باید تشخیص دهد که بازار اکنون گاوی (مثبت) یا خرسی (منفی) است بعد اقدام به خرید یا فروش سهام کند.

 قبل از خرید باید سناریو داشته باشید که به چه شکل ورود کنید و چگونه خروج انجام دهید ، سود شما کجا تحقق پیدا میکند و اینکه اگر در خرید سهام به آن هدف مورد نظر نرسیدیم باید چکار کنیم و …

در همه این موارد ما باید برنامه داشته باشیم که بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

پس شما در ابتدا باید یک تصمیم صحیح بگیرید که چه سهمی را بخرید ، در چه قیمتی وارد بشوید ، کجا وارد بشوید و هدف قیمتی شما چیست ، همه ی این سناریو را برای خود بچینید، به این ترتیب شما بعد از خرید سهم سناریو خروجتون هم مشخص است .

اشاره کردیم که یک بورس باز حرفه ای برای ورود به بورس باید دانش و مهارت خود را بالا ببرد ، یکی از این مهارت های خیلی مهم بحث تحلیل می باشد.

 

  انواع تحلیل : تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

ورود به بورس

تحلیل

در این قسمت یک توضیح مختصری در مورد انواع تحلیل داده میشود.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال شامل بررسی اطلاعات و صورت های مالی و میزان دارایی ها و سرمایه های شرکت و همچنین بررسی تراز نامه و گزارشات حسابرسی دارایی ها و بدهی های شرکت و نقدینگی آن می باشد با تحلیل فاندامنتال، سهامی که در حال حاضر زیر ارزش واقعی و ذاتی خود معامله می شوند و وضعیت مالی و سود آوری متناسب تری دارند را پیدا میکنیم و پس از بالا رفتن قیمت و رسیدن به ارزش ذاتی، آن ها را می فروشیم.

 

تحلیل تکنیکال بدون بررسی صورتهای مالی و برمبنای قیمت سهم در گذشته انجام می شود و  شامل بررسی نمودارها و تحقیق در آمار نوسان شرکت مورد نظر در گذشته و پیش بینی روند رشد سهام در آینده شرکت است .

اصول تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال با توجه به نمودارهای گذشته سهم سعی در این داریم که آینده سهم را تحلیل و پیش بینی کنیم .

در بحث تحلیل تکنیکال ۳ مورد خیلی اساسی وجود دارد :

Price  قیمت

Volume  حجم

Time  زمان

 در مجموع به اختصار از این سه مورد  PVT  نام میبریم

در واقع باید تحلیل کنیم که یک سهم در چه بازه زمانی در چه قیمتی با چه حجمی چه روندی را طی کرده است آیا روند سهم صعودی است یا نزولی .

اصطلاحی در بازار وجود دارد به نام چهار ساله های ریاست جمهوری ، اما در مورد سهام ما چهار ساله عمل نمیکنیم ، در تحلیل تکنیکال عموما  دو ساله های سهم را مورد بررسی قرار میدهیم .

نرم افزارهایی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار میگیرند به شرح زیر می باشند :

آمی بروکر _ مفید تریدر _ ره آورد نوین

 

 

  مفهوم سرمایه گذاری

قبل از اینکه وارد بحث سرمایه گذاری شویم لازم دانستم که اشاره مهمی به موضوع کانال های تلگرامی کنم که سیگنال هایی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند، روش فعالیت این گروه ها به این شکل است که با ارایه سیگنال های غلط و دروغین و ایجاد جو خرید ابتکار عمل شما را بدست میگیرند و قدرت تحلیل و تفکر شما را از بین می برند، و شما مانند یک قمار باز بر اساس شانس و بخت آزمایی عمل خواهید کرد پس سعی کنید به هیچ وجه وارد همچین کانال هایی نشوید.

در ادامه، سرمایه گذاری در مفهوم کلی یعنی شما از منفعت حال خود چشم پوشی کنید تا یک منفعت بیشتر، بلند مدت تر و سیستماتیک تر را در آینده داشته باشید.

ورود به بورس

سرمایه گذاری

 

  ۴ بازه زمانی یا اصطلاحا دید سرمایه گذاری

دید نوسان گیری : یعنی شما حداکثر ظرف ۳ الی ۴ روز کاری از سهم نوسان دریافت می کنید و از سهم خارج می شوید.

دید کوتاه مدتی : ظرف مدت زمان حدودی ۳۰ تا ۴۵ روز کاری

دید میان مدتی : ظرف مدت زمان ۳ تا ۶ ماه

و دید بلند مدتی : تا حدود ۱ سال را برای ما پوشش میدهد.

 

  انواع سرمایه گذاران :  

به طور کلی سرمایه گذاران به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند.

سرمایه گذار حقیقی به افرادی گفته می شود که مثل ما و عموم افراد دیگر با یک سرمایه محدود نهایتا یک یا دو میلیاردی برای سرمایه گذاری پا به عرصه بورس می گذارند و دیدی که دارند این است که یک سهم را در کف قیمتی خریداری کنند و در سقف قیمتی از آن خارج شوند و از این اختلاف قیمتی که بوجود می آید میتوانند نوسان و سود دریافت کنند.

سرمایه گذار حقوقی ، شرکت ها و مجموعه هایی هستند که با سرمایه های کلان وارد می شوند و  سیت های مدیریتی شرکت های دارای سهام را میگیرند و اینها هستند که اجازه نمیدهند سهام از یک حدی پایینتر بیاید و در واقع مانند گاد فادر سهام عمل میکنند سهام را به راحتی بالا و پایین میبرند، در اینجا سرمایه گذار حقیقی پا جای پای سرمایه گذار حقوقی میگذارد و در یک پله بالاتر از سهام استفاده میکند.

در کل تفاوت بارز سرمایه گذار حقیقی و حقوقی این است که سرمایه گذار حقیقی اصلا قصد تصرف و مالکیت شرکت ها را ندارد.

 

   پول هوشمند   یا smart money

پول هوشمند توسط شرکت های حقوقی شکل می گیرد و با فهمیدن این موضوع که در چه زمانی پول هوشمند وارد یک سهم و چه زمانی خارج می شود ما میتوانیم به سادگی سود کسب کنیم.

پول هوشمند زمانی وارد یک سهم می شود که اصطلاحا سهام دار خسته شده یعنی در یک بازه زمانی بعد از خرید سهم و با رشد نکردن سهام سرمایه گذار حقیقی از خرید سهم پشیمان شده و اقدام به فروش سهم خود میکند در این حال شرکت های حقوقی آرام آرام وارد شده خرید کرده و با افزایش نرخ سهام پس از کسب سود از سهم خارج می شوند.

ورود به بورس

پول هوشمند

 

  بررسی روند سود دهی یک سهام

پله اول : باید دقت داشته باشیم که خرید در ارقام بالا همیشه به شکل پله ای و مرحله ای توسط شرکت های حقوقی انجام می شود که حدود ۹۰% خرید خود را بصورت مرحله ای و اصطلاحا چراغ خاموش انجام می دهند ، در این مرحله افراد حقیقی خیلی هوشمند با استفاده از تحلیل های ناب خود و بررسی پول هوشمند همراه شرکت های حقوقی وارد سهم می شوند.

 پله دوم : اکنون سهام خریداری شده توسط شرکت ها، نیازمند رشد می باشد که با توجه به مانده ی ۱۰ درصدی از سرمایه با خرید در مرحله آخر و وارد کردن شوک به بازار سهام  رشد مورد توجه خودشون را از سهم دریافت میکنند.

همزمان با این اتفاق افراد حقیقی با تحلیل های ضعیفتر از افراد هوشمند وارد سهم می شوند اما باید اذعان داشت که از رشد اصلی سهام در پله اول جامانده اند.

پله سوم :  در این مرحله افراد حقیقی که در فاز شایعه سازی قرار دارند وارد سهام می شوند و شروع به خرید میکنند که این زنگ خطری برای شرکت های حقوقی و افراد هوشمند می باشد.

پله آخر : در این مرحله شرکت های حقوقی و افراد هوشمند شروع به فروش پله ای و مرحله ای سهام خود میکنند و آرام آرام از سهم خارج می شوند.

 

 سرمایه مناسب جهت ورود به بازار سهام

حداقل سرمایه لازم برای ورود به بازار بورس صد هزار تومان می باشد در اینجا باید اشاره مهمی داشته باشیم به این مطلب که هیچ وقت با تمامی سرمایه خود وارد نشوید هیچوقت از مبالغ مورد نیاز زندگی در بازار استفاده نکنید و همیشه سعی کنید مبلغی که مازاد بر اصل سرمایه خود دارید، هرچند کم را به چرخه بیاندازید و به دور از طمع، در دوران آموزش سعی در پیدا کردن نقاط قوت و بالاخص ضعف خود داشته باشید .

 

 سازو کار بورس

در بازار سهام همیشه یک سری شرکت های سهامی وجود دارند که سهام خود را منتشر میکنند و عده هم اعم از شرکت های حقوقی و افراد حقیقی به عنوان سرمایه گذار سعی در خرید و فروش سهام این شرکت ها دارند ، در این میان خرید و فروش سهام توسط سرمایه گذاران از طریق کارگذاری ها انجام می شود.

سرمایه گذار برای اینکه بتواند سهام شرکت ها را خرید و فروش کند احتیاج به یک کد معاملاتی

دارد که این کد را از کارگذارهای بورسی دریافت میکند. شما میتوانید در سایت زیر رتبه بندی کارگذاری ها را مشاهده کنید                               

www.SEO.IR

این کارگذارها علاوه بر ارایه بستر کاری برای سرمایه گذار وظیفه مشاوره هم به گردن دارند اما متاسفانه در ایران به شکل خیلی خیلی ضعیف و عمدتا اشتباه انجام میدهند و با ایجاد نوسان کاذب باعث از بین رفتن سرمایه شما می شوند ، مجدد اشاره میکنیم یک سرمایه گذار هوشمند از تمامی اخبار رسیده به عنوان یک پیشنهاد استفاده میکند و بعد از تحلیل های بنیادی و تکنیکال اقدام به خرید و فروش سهم میکند. یک سرمایه گذار موفق همیشه استراتژی معاملاتی خودش را دارد و طبق آن پیش میرود.

تمامی شرکت ها، افراد حقیقی و حقوقی ، کارگذارها تحت نظارت سازمان بورس هستند و ملزم به رعایت قوانین صادره از طرف سازمان بورس می باشند.

 

  بهترین استراتژی در بازار سرمایه

در بازار سرمایه به تعداد همه ی افراد حاضر استراتژی وجود دارد در ادامه مطلب به نحوه پیدا کردن بهترین استراتژی برای هر فرد میپردازیم.

 در اولین قدم باید اوضاع و شرایط کشور و در برخی از صنایع باید بازار جهانی را نیز مورد بررسی قرار دهیم در واقع ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک را مورد بررسی قرار میدهیم . دومین قدم بررسی صنایع مختلف می باشد اقدام بعدی انتخاب بهترین سهم در هر صنعت است و مرحله آخر تحلیل تکنو فندامنتال  ( بنیادی + تکنیکال )

توجه به این مطلب که مراحل بالا باید طبق دستور و کاملا به ترتیب انجام شود از اهمیت بسزایی برخوردار است .

هر سرمایه گذار باید یک سبد سرمایه گذاری برای خود بچیند به طور مثال شخصی ۱۰ میلیون تومان سرمایه دارد ۳۰% آن را دلار میخرد و ۷۰% باقیمانده را وارد بورس میکند در نهایت با بررسی موارد بالا و تحلیل های صورت گرفته اقدام به خرید سهام میکند البته باید توجه کرد که تنها از هر صنعت فقط یک سهم را خریداری کنید که ریسک سرمایه گذاری خود را پایین بیاورید.

هر سرمایه گذار باید برای خود حد ضرر معینی داشته باشد که اگر سهم از آن پایین تر آمد بلافاصله از سهم خارج شود. حد ضرر در معاملات میان مدت ۳ تا نهایتا ۸ درصد می باشد .

 

  معرفی سایت

   Tsetmc.ir

ورود به بورس

سایت tsetmc

در مراحل ابتدایی آموزش بورس این سایت کمک بسیار بالایی میکند، شما باید حداقل به صورت روزانه یک ساعت با مراجعه به این سایت و مشاهده نماد ها و المان های سهم میزان آشنایی خودتون را با مطالبی که در فوق ذکر شده ( اینکه میانگین رشد ۳ ماهه یک سهم چگونه بوده ، پول هوشمند در چه جایی قرار دارد و از کدام صنعت جابجا شده و …) بالا ببرید.

در بورس ایران دو وضعیت وجود دارد(وضعیت باز _  وضعیت بسته) که ساعت ۹تا ۱۲:۳۰ صبح به صورت باز است و باقی ساعات به صورت بسته می باشد.

 اشاره کنم که ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح مرحله سفارش گذاری (صف خرید) است باید مراقب بود که در ساعت صف خرید نباید ظاهر امر ما را مجاب کند که مثل افراد عادی وارد عمل بشویم و با ضرر روبرو شویم.

 

اطلاعات تکمیلی :

شاخص کل : مجموع میزان صعود یا نزول کل شرکت هایی که در بازار بورس دارای سهام هستند.

 

اضافه کنم ، ما در بازار بورس کلا دو رنگ متمایز داریم :

 رنگ سبز نشان دهنده رشد شاخص یا بازار گاوی

 رنگ قرمز نشان دهنده افت شاخص یا بازار خرسی

 

در قسمت تاثیر در شاخص ، شرکت هایی که بیشترین تاثیر را در رشد یا افت شاخص داشته اند نشان میدهد. در قسمت نمادهای پربیننده شرکت هایی که بیشترین بازدید را داشتند نمایش داده میشود که میتوان از این آیتم سیگنال های مختلف بدست آورد.

 

  تفاوت بازار بورس و فرا بورس :

 عموم شرکت ها وقتی برای اولین بارتقاضای عرضه سهام خود را دارند وارد بازار فرا بورس      می شوند اگر بعد از گذشت زمان حدودا ۴ تا ۵ سال موفق شدند شرایط و ضوابط سازمان بورس را رعایت کنند وارد بورس می شوند اما اگر نتوانند در همان بازار فرابورس خواهند ماند یا ممکن است حتی اخراج شوند.

 

  در آخر

یک معامله گر حرفه ای با توجه به آموزش های صحیح ، شناخت نقاط ضعف و قوت خود و پیدا کردن استراتژی معاملاتی و پایبندی به آن، روال خرید و فروش موفق در بورس را طی میکند.

 

 

سید مهدی عطاردی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *