لطفا قبل از خواندن مقاله، فایل صوتی زیر را گوش دهید

بهترین سرمایه گذاری: سرمایه‌ها در سال جدید وارد کدام بازارها خواهند شد ؟

f1خیلی از دوستان و دانشجویانم از ابتدای سال مدام از من می‌پرسند که کدام بازارها برای سرمایه‌گذاری در سال ۹۵ مناسب هستند
و در اینجا لازم دیدم تا برای شما عزیزان در ابتدای سال جدید که امیدوارم پر از خیروبرکت برای همگان باشد ، آن توضیحات را بیان کنم .
همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاری مانند هر علم دیگری کار پیچیده و دقیقی است و احتیاج به تحلیل و مطالعه و زمان کافی دارد در غیر این صورت ریسک کار بالا رفته و توقعی که از میزان سود در مدت‌زمان مشخصی وجود دارد را برآورده نخواهد کرد و مسلماً هیچ‌وقت بدون آگاهی و بررسی علل و پارامترهای تأثیرگذار بر بازارهای مالی نباید وارد آن‌ها شده و سرمایه‌تان را به مخاطره بیندازید پس باید با هوشیاری تمام بازار مناسب را انتخاب کرده و تمامی جوانب را نیز سنجیده باشید.
به همین دلیل در ابتدا به بررسی بازارهای مختلف و پارامترهای تأثیرگذار بر آن‌ها می‌پردازیم.

ابتدا از بازار پول یا همان بانک‌ها شروع می‌کنیم :

مهم‌ترین خبر اقتصادی اسفندماه ۹۴ را می‌توان اجرایی شدن کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به دلیل کاهش تورم ، از ۲۰ به ۱۸ و احتمال بسیار زیاد در آینده نزدیک به ۱۶ درصد نام برد که تأثیر خود را بر تمامی بازارهای مالی خواهد گذاشت. به دنبال آن نام‌گذاری امسال به سال رشد و شکوفایی اقتصادی مسلماً وضعیت اقتصادی کشور را در سال جدید متفاوت‌تر از سال‌های قبل خواهد کرد . در f2سال‌های گذشته مردم وقتی می‌دیدند که اگر کار تولیدی و یا کسب‌وکاری بخواهند راه‌اندازی کنند و با هزار دردسر ۲۰ درصد سود به آن‌ها خواهد داد و در عوض به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه زحمتی بانک سود ۲۰ و ۲۲ و ۲۵ درصدی به سپرده‌هایشان می‌دهد مورد دوم را ترجیح داده و اکثر سرمایه‌ها در بانک‌ها بلوکه‌شده و یا در بازارهای سوداگرانه مثل دلار و مسکن واردشده بود و رشدهای حداقل سه برابری را شاهد بودیم و عملاً چرخه اقتصاد و تولید کشور فلج شده بود . این اقدام دولت در کاهش تورم و کاهش سود بانکی که گروه اقتصادی دولت نیز در زمینه کاهش بیشتر آن اتفاق‌نظر دارند بسیار هوشمندانه بود و حال که نرخ تورم کاهش پیداکرده سوداگری و سفته‌بازی در بازارهای مختلف کمتر شده و باثبات اقتصادی همراه شدیم که بیشتر هم خواهد شد و عملاً بانک‌ها دیگر جاذبه‌ای برای سرمایه‌گذاری نخواهند داشت و بسیار دیدم که مردم قصد دارند تا سرمایه‌هایشان را از بانک‌ها خارج و به سمت بازارهای مستعد رشد وارد کنند پس حجم پول زیادی وارد سایر بازارها خواهد شد.

یکی از پارامترهای مهم و تأثیرگذار در بازارهای مالی بحث قیمت نفت است:

oil1چون اکثر برنامه‌های اقتصادی کشورمان بر پایه نفت بسته‌شده است و درآمد نفتی‌مان مهم‌ترین عامل تقاضا هست که درآمد دولت از نفت در چند سال اخیر کاهش چشمگیر بیش از ۶۰ درصدی داشته و طبق پیش‌بینی کارشناسان مؤسسات معتبر جهانی ، اغلب به قیمت نفت در بازه ۳۰ تا ۴۵ دلار در سال میلادی ۲۰۱۶ اشاره می‌کنند پس کاهش یا افزایش چشمگیری را نخواهیم داشت . از طرفی طبق برنامه امسال دولت که بودجه خود را با نفت ۳۰-۳۵ دلاری بسته است و به‌پیش بینی‌ها بسیار نزدیک است، عملاً تهدیدی برای اقتصاد کشورمان وجود نخواهد داشت مگر اینکه سقوط قیمت به یک‌سوم قیمت فعلی که بسیار بعید است را داشته باشیم .
پس از طرفی نگران رکود اقتصادی نخواهیم بود و از طرف دیگر رشد وجهشی در قیمت را نخواهیم داشت و نوسان کوچکی را تجربه خواهیم کرد پس خبر نسبتاً خوبی برای رشد و توسعه صنعت و اقتصاد خواهد بود .
از آن‌طرف جهش قیمتی نفت و درآمدهای نفتی اثر مستقیم خود را بر بازار مسکن خواهد گذاشت . همان‌طور که از سال‌های گذشته به یاد دارید وقتی نفت در قیمت‌های بالا ۸۵ دلار به سر می‌برد و درآمدهای نفتی کشور بسیار بیشتر از مقدار حاضر بود بازار مسکن نیز با رشد ۲ تا ۳ برابری روبرو شد.

حال که صحبت از بازار مسکن شد به بررسی این بازار می‌پردازیم: f3
همان‌طور که گفتیم یکی از پارامترهای تأثیرگذار بر بازار مسکن قیمت نفت و درآمدهای نفتی است که مشخص شد رشد خاصی را شاهد نخواهیم بود. پارامتر دیگر اما با تأثیر کمتر میزان سود بانکی است که نتیجه عکس بر بازار مسکن خواهد گذاشت چون با کاهش سود بانکی ، مردم می‌توانند به‌جای قرار دادن سرمایه‌شان در بانک ، اقدام به خرید منزل و اجاره دادن آن کنند که البته سود چندانی برایشان در بر نخواهد داشت .
پس مسکن در سال جدید حداکثر به‌اندازه تورم رشد خواهد کرد و بازار آرامی خواهد داشت.

f4بازار ارز :

برای دلار به دلیل عدم افزایش قیمت نفت و تک‌نرخی شدن قیمت ارز رشد ملایمی را می‌توانیم در نظر بگیریم اما گزینه قابل‌توجه برای سرمایه‌گذاری محسوب نخواهد شد.

بازار طلا :
قیمت انس جهانی طلا رابطه نزدیکی با اقتصاد آمریکا دارد و البته روند سیاسی نیز در آن تأثیرگذار است . هرچقدر آرامش بر اقتصاد و سیاست جهانی حاکم باشد رشد خاصی رو انتظار نخواهیم داشت و f5اصولاً در جنگ‌ها و آشوب‌های تأثیرگذار جهانی دیدیم که طلا رشد بسیار خوبی رو تجربه کرده است و طبق پیش‌بینی کارشناسان در سال جدید ، رشد ملایمی را خواهد داشت .طلا و سکه در کشور ما نیز وابسته به دلار و انس جهانی است که درنهایت در عدد ثابتی نیز ضرب می‌شود . از روند ملایم هر دو دلار و انس جهانی می‌توان بازدهی حداکثر ۱۵ درصدی سکه تا آخر سال را انتظار داشت و رشد خاصی را نمی‌توان از این بازار متصور باشیم.

بورس :
f6بازار سرمایه پس از برجام روند جدیدی را به خود گرفت که با رشد بسیار خوب سهام در دو ماه اکثر بی‌اعتمادی سهامداران در سال‌های گذشته از بازار رخت بربست و دوباره حجم بسیار خوب سرمایه با برنامه و استراتژیک وارد این بازار شد. شاخص کل نیز رشد خوبی را تجربه کرد و در حال بازپس‌گیری حمایت‌های شکسته خود در دو سال گذشته است هرچند با رشد شاخص اصلاح کوتاه‌مدتی در تعدادی از سهامی که رشد بسیار زیادی رو تجربه کردند، قابل پیش‌بینی است اما اصلاح عمیق را مسلماً نخواهیم داشت . همچنین به دلیل کاهش تورم و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی پتانسیل این بازار بسیار بیشتر شده و انتظار داریم به دلیل عدم جذابیت سایر بازارهای موازی برای سرمایه‌گذاری، برگشت پرقدرت سرمایه‌ها از بانک‌ها و سایر بازارهای مالی به سمت بورس را ببینیم و چون دولت و بانک مرکزی هم‌ نظر خوبی نسبت به توسعه بازار سرمایه دارند ، شرایط بسیار خوبی رو برای این بازار که دماسنج اقتصادی کشور هست را رقم خواهد زد.

نتیجه گیری:
f7با توجه به همه این تفاسیر بازار سرمایه حرف اول را خواهد زد و علاوه بر اینکه تورم را به‌خوبی پوشش خواهد داد سود خوبی را نیز نصیب سهامداران بادانش و آگاهی و تجربه کافی خواهد کرد.پس اگر با دانش و آگاهی مناسب وارد این بازار شوید سال طلایی و شگفت‌انگیزی را تجربه خواهید کرد و اگر هوشمندانه عمل کنید یکی از پربازده‌ترین سال‌ها در بورس را خواهید داشت . ولی اگر بدون برنامه و استراتژی مناسب وارد این بازار شوید حتی در بهترین شرایط سودی کسب نخواهید کرد و به‌جایی نخواهید رسید.برخلاف بازار ایران که بازار سرمایه تقریباً شناخته‌شده نیست و اغلب افراد اصولی وارد آن نشده‌اند در سایر کشورها بیشتر سرمایه‌ها وارد بازار سهام آن کشور شده و هم به تولید و رشد اقتصاد کشور کمک کرده و هم فعالیت‌های حرفه‌ای و با هیجان بسیار کمتری در آنجا انجام می‌پذیرد . پس ضرورت کسب دانش و آگاهی در این زمان که اقبال با این بازار است بسیار به چشم می‌خورد .
سعی کنید برای آموزش خودتان زمان بگذارید و تلاش کنید تا به‌صورت حرفه‌ای اقدام به معامله‌گری در بازار کنید و به توانایی‌های خودتان ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که همان‌طور که الماس با تراش می‌درخشد انسان نیز با تلاش خواهد درخشید.
قطعاً در این راه همراهتان خواهیم بود و امیدوارم همگی سال جدید را حرفه‌ای آغاز کنید و پرسود به پایان برسانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *