سرمایه گذاری در ارز

در حال حاضر در کشور، سرمایه‌گذاری روی ارز روزبه‌روز بیشتر می‌شود که این وضعیت مرتبط با شرایط اقتصادی است. از طرفی بدون در نظر گرفتن صحیح یا غیر صحیح بودن روند بازار باید برای ورود و سرمایه‌گذاری در آن دقت کافی به عمل آورد و روی ارزهایی باید سرمایه‌گذاری کرد که علاوه بر بازدهی مناسب، در بازارهای جهانی هم دارای شرایطی متعادلی باشند.
برای سرمایه‌گذاری روی ارز و انتخاب آن برای سرمایه‌گذاری باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشید و پس از مقایسه، در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در این بازار برای خرید دلار افراد واکنش‌های زیادی نشان می‌دهند و گویا چنین است که به‌غیراز این ارز دیگری در بازار وجود ندارد. شاید هم این‌طور بتوان گفت که چون دلار ارز مناسبی برای سرمایه‌گذاری است افراد به سمت این ارز هجوم می‌آورند. حال در ادامه این مقاله پارامترهایی را که باید در تشخیص بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری بدانید و سپس اقدام به سرمایه‌گذاری روی آن کنید، را بیان کرده و همچنین چند ارز را برای سرمایه‌گذاری معرفی خواهیم کرد.

سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:

  • نکات مهم در انتخاب نوع ارز برای سرمایه‌گذاری
  • معرفی ارزهای مناسب برای سرمایه‌گذار در بازار ارز

نکات مهم در انتخاب نوع ارز برای سرمایه‌گذاری

 

نکات مهم در انتخاب نوع ارز برای سرمایه گذاری

 

برای انتخاب نوع سرمایه‌گذاری باید به چند نکته توجه کنید. اولین نکته این است که آیا ارزی که برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید در شرایط مختلف بازار قابلیت نقد شوندگی بالا دارد یا خیر؟ به‌طور مثال شما ممکن است روی دینار کویت سرمایه‌گذار کرده و در بازه مشخص زمانی سود خوبی کرده باشید . حالا می‌خواهید این مقدار ارز را در صرافی تبدیل به ریال کنید، آیا صرافی‌ها راغب به خرید این ارز از شما هست؟ درنتیجه یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب ارز، نقد شوندگی آن در بازار صرافی‌ها می‌باشد. عامل مهم بعدی که هدف سرمایه گذاری نیز می‌باشد رشد، ارزش ارز و سودآوری آن است. طبیعتاً برای سرمایه‌گذاری روی یک ارز مشخص باید میان چند ارز انتخابی تحقیق انجام شود و رشد سالانه و روند قیمتی آن‌ها بررسی شود و درنهایت پربازده‌ترین ارز با توجه به شرایط و نکات دیگر برای سرمایه‌گذاری انتخاب شود. امنیت ارزها نسبت به یکدیگر نیز از دیگر پارامترها می‌باشد یعنی در شرایط مختلف اقتصادی جهانی ثبات خود را حفظ کرده باشند. برای سرمایه‌گذاری روی ارز سعی کنید ارزی را انتخاب کنید هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت سودآوری داشته باشد و تشخیص این امر با بررسی سوابق قیمتی آن مشخص می‌شود. دلیل سودآوری بلندمدت و کوتاه‌مدت این است که اگر در شرایطی نتوان ارز را به ریال تبدیل کرد، برای سرمایه‌گذار نگرانی از بابت ضرر در آینده به وجود نیاید.

معرفی ارزهای مناسب برای سرمایه‌گذار در بازار ارز

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در چندین سال گذشته نرخ تمامی ارزها در برابر ریال رشد داشته و این ناشی از شرایط اقتصادی و تورمی می‌باشد که در ایران وجود داشته و همچنین به‌احتمال‌زیاد، به دلیل سیاست توسعه صادرات در دولت‌های مختلف بوده است. حال این موضوع سبب شده که سرمایه‌گذاری در بازار ارز به نظر سودآور باشد اما در حقیقت حفظ ارزش سرمایه است. بااین‌حال ارزهای که می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد را معرفی می‌کنیم. ارزهایی مانند دلار، پوند و یورو دارای طرفداران زیادی در بازار می‌باشد و تعداد معاملات آن‌ها بیشتر است، به دلیل اینکه این ارزها بیشتر شناخته‌شده بوده و حجم نقدی آن بیشتر در کشور موجود است و همین‌طور این ارزها به‌راحتی قابل‌تبدیل در هر صرافی می‌باشد، سرمایه گذاری در آن بیشتر می‌باشد اما اگر بخواهید با بررسی‌های دقیق در یک ارز سرمایه‌گذاری کنید با توجه به مشاهده تحولات قیمتی قطعاً، یورو گزینه مناسب‌تری می‌باشد. نرخ نوسانات سالانه یورو از ارزهایی مانند پوند و دلار امریکا بیشتر بوده و می‌تواند سوددهی بیشتری داشته باشد. ارزهای دیگری همانند دلار استرالیا نیز نسبت به ریال رشد قیمتی بالایی داشته و می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. در نظر داشته باشید که ارزهایی مانند کرون دانمارک و یوان چین نیز برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌باشد اما به شرطی که قطعاً صرافی‌هایی را داشته باشید که هر زمان مایل به تغییر آن به ریال باشید آن را از شما خریدار باشند. یعنی نقد شوندگی این ارزها تأمین شود، شاید در اکثر اوقات ارزهای ناشناخته تر برای سرمایه‌گذار بیشتر از دلار سودآوری داشته باشند. دلار نیوزلند به دلیل امن بودن این ارز برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌باشد و دلار سنگاپور نیز به دلیل افزایش ارزش و قدرت آن برای سرمایه گذاری مناسب است. سنگاپور ازلحاظ مالیاتی برای سرمایه‌گذاران بسیار مناسب بوده و پول‌های مخفی زیادی در آن وجود دارد، درنتیجه ورود سرمایه‌های خارجی به این کشور سبب افزایش ارزش ارز آن کشور می‌شود.

با توجه به موارد و نکات گفته‌شده در مورد انتخاب ارز سرمایه‌گذاری و همچنین معرفی ارزهایی که می‌توان بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد، باید دقت لازم را در انتخاب ارز سرمایه‌گذاری داشته باشید تا علاوه بر حفظ ارزش دارایی و قابلیت نقد شوندگی بالا، سودآوری بیشتری را برای شما به وجود آورد. در نظر داشته باشید که در ارزهای معروف مانند دلار امریکا، یورو و پوند، یورو در چندساله اخیر سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذار کرده است و برای سرمایه گذاری در ارزهای پرسود دیگر نیز باید نکاتی همچون نقد شوندگی و موارد دیگر را بررسی و سپس اقدام به خرید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *