امروزه در دنیای دیجیتال بحث ارز دیجیتال، فناوری بلاک چین و ارزهای رمزنگاری‌شده بسیار داغ است. البته در بین سرمایه‌گذاران بازارهای مختلف همچون بازار بورس نیز این مباحث مطرح بوده و به این ارزهای نوظهور نگاه ویژه ای می‌شود. ارزهای دیجیتال نوع جدیدی از پول می‌باشند که به‌سرعت گسترش یافتند و علاوه بر افراد عادی، شرکت‌های بزرگ و برخی از دولت‌ها نیز آن را به رسمیت شناخته‌اند. شاید مهم‌ترین دلیل محبوبیت و فراگیر شدن این ارز به امنیت آن برگردد. عدم شناخت دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده پول نیز از دیگر مواردی است که محبوبیت این ارز بیشتر شده است. تمامی این مواردی که ذکر شد توسط فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شود. این فناوری یا الگوریتم تأثیر بسیار زیادی در امنیت ارز دیجیتال داشته و بدون دخالت حکومت یا ارگانی توانسته ارزهای دیجیتال را در دنیا فراگیر کند. امروزه درصد قابل توجهی از معاملات در بستر اینترنت به‌وسیله ارزهای رمزنگاری‌شده صورت می‌پذیرد و این ارز به‌عنوان یک ارز رایج پذیرفته شده و در معاملات استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال بر دو نوع کوین و توکن هستند و امروزه بالغ بر ۱۵۰۰ ارز دیجیتال داریم که بنا بر نوع طراحی در دسته کوین یا توکن قرار می‌گیرند. کوین نوعی از ارز دیجیتال است که کد اصلی مخصوص به خود را دارد و می‌تواند بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین باشد یا از نسخه اصلی بیت کوین منشعب نشده باشد مانند ریپل و اتریوم. بلاک چین نیز یک سامانه ثبت اطلاعات و گزارش است که امکان دست‌کاری یا حذف اطلاعات در آن تقریباً غیرممکن است. در ادامه مقاله به‌صورت مفصل‌تری در مورد فناوری بلاک چین و چگونگی کار آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد و همچنین در مورد ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری‌شده مواردی ذکر خواهد شد.
سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  • ارز رمزنگاری‌شده چیست؟
  • فناوری بلاک چین چیست؟
  • فناوری بلاک چین چگونه کار می‌کند و انواع آن کدام است؟
  • تفاوت ارز دیجیتال با ارز رمزنگاری‌شده چیست؟

ارز رمزنگاری‌شده چیست؟

ارزهای رمزنگاری‌شده نوعی از ارز دیجیتال به‌حساب می‌آیند که دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود هستند که معمولاً بر مبنای فناوری بلاک چین عمل می‌کنند. این ارز یک پول دیجیتال بوده و فقط در دنیای اینترنت تولید می‌شود و اکثر استفاده آن در دنیای مجازی است. ارزهای رمزنگاری‌شده غیرمتمرکز هستند و به عبارتی هیچ بانکی وجود ندارد که پول‌ها در آن باشند. در دنیای ارز رمزنگاری‌شده هرکسی مسئول پول خود است و این ارزها توسط یک سرور نگهداری نمی‌شوند و به همین دلیل غیرمتمرکز هستند. به‌صورت ساده‌تر می‌توان این‌طور گفت که در این سیستم هیچ بانکی چه ازلحاظ فیزیکی و چه ازلحاظ دیجیتالی وجود ندارد. این ارزها به‌صورت یک‌به‌یک هستند یعنی از یک فرد به یک فرد منتقل می‌شوند و امکان انتقال یک رمز ارز از یک نفر به بیش از یک نفر وجود ندارد.
یکی از مزیت‌هایی که ارز رمزنگاری‌شده دارد جهانی بودن آن است، یعنی پولی واحد بین تمام کشورها است و نیازی به تغییر یا تبدیل واحد در آن نیست. به این دلیل این پول به‌صورت واحد در تمام دنیاست که یک کد یا یک رمز، مشخص کننده مقدار پول است و این رمز بر اساس یکسری از اعداد و حروف نماد است. این ارزها به‌صورتی هستند که نیاز به اعتمادسازی ندارند. یعنی برای ساخت ارز رمزنگاری‌شده نیاز ندارید که به یک فرد یا یک ارگان در آن سیستم اعتماد کنید. از دیگر مواردی که می‌توان در مورد این ارزها به آن اشاره کرد رمزگذاری شدن آن‌هاست. در حقیقت این رمزگذاری‌ها سبب مخفی بودن پول و مخفی بودن کاربران می شود، زیرا نام‌های واقعی برای حساب‌های کاربری استفاده نمی‌شود و علاوه بر آن هر کاربر دارای یکسری کد بوده که سبب می‌شود این ارز با نام ارز رمزنگاری‌شده مورد استفاده قرار گیرد.

 

ارزهای رمزنگاری‌شده غیرمتمرکز هستند و به عبارتی هیچ بانکی وجود ندارد که پول‌ها در آن باشند. در دنیای ارز رمزنگاری‌شده هرکسی مسئول پول خود است و این ارزها توسط یک سرور نگهداری نمی‌شوند و به همین دلیل غیرمتمرکز هستند.

 

فناوری بلاک چین چیست؟

بلاک چین به‌صورت تحت‌اللفظی از دو واژه بلوک و زنجیره تشکیل شده است که تا حدودی مرتبط با نوع فناوری این سیستم است. در حقیقت فناوری بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که در این سیستم، ثبت اطلاعات و گزارش صورت می‌پذیرد. در سیستم بلاک چین اطلاعات ذخیره شده بین تمام کاربران این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و به کمک رمزنگاری امکان دستبرد و دست‌کاری اطلاعات و همچنین حذف اطلاعات ثبت شده عملاً غیرممکن است. باید در نظر داشت که در هر بلوک می‌توان اطلاعات متفاوتی قرار گیرد یعنی از اطلاعات شخصی یک فرد تا اطلاعات حساب برای دارایی‌هایی مانند بیت کوین می‌تواند در آن باشد. بیت کوین یکی از اولین کاربردهای فناوری بلاک چین به‌حساب می‌آید و به‌اصطلاح بیت کوین یک نرم‌افزاری است که روی سیستم‌عامل بلاک چین عمل می‌کند.
همان‌طور که گفته شد در درون هریک از بلوک‌ها یکسری از اطلاعات قرار دارد و این بلوک‌ها به یکدیگر متصل هستند. علاوه بر اطلاعات داخل بلوک‌ها داده‌ای با عنوان هش نیز وجود دارد که به عبارتی یک کد برای داده‌های موجود است. علاوه بر هش، هش بلوک قبلی نیز در هر بلوک موجود است. با تغییر در داده‌های بلوک هش بلوک تغییر پیدا می‌کند و همین‌طور هش های بلوک‌های دیگر نیز تغییر پیدا می‌کند. این تغییرات برای بلوک‌های دیگر یک پیام دارد و آن این است که در بلوک مدنظر تغییرات داده‌ای به وجود آمده است. درصورتی‌که بیش از ۵۰ درصد افراد حاضر در این سیستم به تغییرات تأیید دهند آن تغییر صورت می‌پذیرد و در صورت عدم تأیید از سوی کاربران، آن تغییر صلاحیت تأیید را پیدا نمی‌کند و تغییر نمی‌یابد. درواقع همین پروسه است که می‌تواند در این سیستم تمامی معادلات را چک کند و امنیت آن را به‌شدت می‌افزاید.

 

 

در سیستم بلاک چین اطلاعات ذخیره شده بین تمام کاربران این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و به کمک رمزنگاری امکان دستبرد و دست‌کاری اطلاعات و همچنین حذف اطلاعات ثبت شده عملاً غیرممکن است. علاوه بر اطلاعات داخل بلوک‌ها داده‌ای با عنوان هش نیز وجود دارد که به عبارتی یک کد برای داده‌های موجود است.

 

فناوری بلاک چین چگونه کار می‌کند و انواع آن کدام است؟

فناوری بلاک چین از ۳ فناوری اصلی تشکیل می‌شود، کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده، یک شبکه توزیع شده و رغبت برای انجام تراکنش‌های شبکه و امنیت ۳ فناوری اصلی شکل‌دهنده بلاک چین هستند. اولین هدف بلاک چین ایجاد هویت امن دیجیتال است که به‌وسیله کلید خصوصی و کلید عمومی، آن را ایجاد می‌کند. وقتی دو نفر در اینترنت می‌خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند به‌وسیله کلید عمومی و کلید خصوصی خود دارای یک امضای دیجیتال منحصربه‌فرد می‌شوند که امنیت را بالا می‌برد. اصل بعدی، شبکه توزیع شده کامپیوترها هستند که هم برای ثبت وقایع و هم برای تأیید وقایع بسیار مهم هستند. در نظر داشته باشید که با افزایش تعداد کامپیوترهای فعال در شبکه امنیت آن بالاتر می‌رود. نحوه عملکرد این شبکه بدین صورت است که پس از انجام تغییری، کامپیوترهای موجود در شبکه به روش‌های ریاضیاتی مانند یک دوربین آن تغییرات را رصد کرده و ثبت می‌کنند و اگر تغییرات درست باشد آن‌ها این تغییرات را تأیید می‌کنند. اگر بیش از نیمی از کاربران به تغییرات انجام‌شده پاسخ مثبت و یا تأیید دهند آن تغییر یا معامله انجام می‌شود. حال شاید با خود بگویید که رصد این تغییرات چه سودی برای دیگر کاربران دارد؟ جواب این است که با پردازش تغییرات و رصد آن‌ها بقیه کاربران نیز به میزان مشخصی پاداش دریافت می‌کنند. در حقیقت انگیزه اصلی در این امر خلاصه می‌شود.
در حال حاضر ۳ نوع بلاک چین به‌صورت کلی موجود است. نوع اول آن بلاک چین عمومی ضد انحصاری است که ارزهای دیجیتالی مانند لایت کوین، بیت کوین، اتریوم و دیگر سیستم‌های آزاد مبتنی بر بلاک چین که عمومی هستند در این دسته قرار دارند. در این نوع، تراکنش‌ها انحصاری نیستند و هیچ‌کس نمی‌تواند تأییدکننده‌ ی تراکنش را مشخص کند. دسته دوم بلاک چین عمومی انحصاری است که در آن می‌توان از یکسری از داده‌های خاص محافظت کرد و بقیه داده‌ها قابل مشاهده برای عموم باشد. باید در نظر داشت که در این سیستم افرادی خاص می‌توانند تأییدکننده فعالیت‌ها باشند مانند یک مقام ارشد یا دولت و غیره. دسته سوم بلاک چین خصوصی انحصاری است که بیشتر در نهادهای و شرکت‌های خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم فردی خاص بر فعالیت‌ها نظارت کرده و تأیید فعالیت‌ها را صادر می‌کند و از سوی دیگر افراد خاصی می‌توانند اطلاعات ثبت شده را مشاهده کنند.

 

 

کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده، یک شبکه توزیع شده و رغبت برای انجام تراکنش‌های شبکه و امنیت ۳ فناوری اصلی شکل‌دهنده بلاک چین هستند. بلاک چین عمومی انحصاری که در آن می‌توان از یکسری از داده‌های خاص محافظت کرد و بقیه داده‌ها قابل مشاهده برای عموم باشد. در این سیستم افرادی خاص می‌توانند تأییدکننده فعالیت‌ها باشند.

تفاوت ارز دیجیتال با ارز رمزنگاری‌شده چیست؟

ارز دیجیتال یک پولی است که در دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارز رمزنگاری شده جزئی از ارز دیجیتال است که دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. اولین تفاوت آن‌ها در ساختار این دو است. ارز دیجیتال متمرکز است و گروه خاصی از افراد به بررسی وضعیت تراکنش‌ها می‌پردازند اما ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز بوده و قوانین آن توسط اکثریت افراد حاضر در شبکه ایجاد و بررسی می‌شود. ارزهای دیجیتال دارای یک مرجع مشخص هستند و این مرجع می‌تواند تحت فشار به دلایل مختلف تراکنش‌ها را لغو کند اما ارز رمزنگاری شده بر اساس قوانین کلی که در میان اعضا آن برقرار است هدایت می‌شود و تا زمانی که اکثریت این اجازه را ندهند، تغییر در آن انجام نمی‌شود. شناسایی کاربر در حین انجام معامله از دیگر تفاوت‌های ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده است. در ارز دیجیتال نیاز است تا کاربر عکس و مدارک شناسایی خود را ارسال کند اما در ارز رمزنگاری شده اصلاً نیاز به شناسایی هویت انجام دهندگان معامله نیست و فقط صحت موارد معامله مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود شفافیت در معاملات ارزهای رمزنگاری شده از دیگر تفاوت‌های آن با ارز دیجیتال است. در ارز دیجیتال فرد نمی‌تواند تراکنش‌های کیف پول را مشاهده کند اما در ارز رمزنگاری شده شخص می‌تواند تمام تراکنش‌های یک کاربر را مشاهده کند و این به‌منزله شفافیت بالای ارز رمزنگاری شده است. تفاوت دیگر ارز رمزنگاری شده و ارز دیجیتال در جنبه‌های قانونی آن است. در اغلب کشورها قوانینی را برای ارزهای دیجیتال وضع کرده‌اند اما در مورد ارز رمزنگاری شده در برخی از کشورها وضعیت این ارز به‌صورت رسمی مشخص نمی‌باشد.

 

ارز دیجیتال متمرکز است و گروه خاصی از افراد به بررسی وضعیت تراکنش‌ها می‌پردازند اما ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز بوده و قوانین آن توسط اکثریت افراد حاضر در شبکه ایجاد و بررسی می‌شود. در ارز دیجیتال فرد نمی‌تواند تراکنش‌های کیف پول را مشاهده کند اما در ارز رمزنگاری شده شخص می‌تواند تمام تراکنش‌های یک کاربر را مشاهده کند و این به‌منزله شفافیت بالای ارز رمزنگاری شده است.

 

همان‌طور که در مقاله بیان شد ارز رمزنگاری شده و بلاک چین به یکدیگر وابسته هستند و ارز رمزنگاری شده یکی از کاربردهای بلاک چین در سیستم اقتصادی می‌باشد. ناشناس بودن در معاملات و درعین‌حال شفافیت معاملات در ارز رمزنگاری شده، سبب شده است که این ارز به‌سرعت در جامعه اینترنتی ریشه بگستراند و افراد را ترغیب کند تا از این سیستم استفاده کنند. همان‌طور که قبلاً بیان شد این ارز دارای امنیت بسیار بالا بوده و با ارز دیجیتال نیز دارای تفاوت‌هایی هست. فناوری بلاک چین نیز بدین صورت عمل می‌کند که انجام تغییرات در سیستم به‌شرط تأیید اکثریت افراد صورت می‌پذیرد و این به معنی عدم دستبرد به اطلاعات و تغییرات منفی در آن است. با تمام این توضیحات میتوان اینگونه بیان داشت که این ارز با سرعت بیشتری فراگیر خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *