baravord

چه طور می توان فروش شرکت را برآورد کرد ؟

در این مقاله می خواهیم ببینیم که چه طور می توان فروش شرکت را برآورد کرد.

EPS را که تخمین زدیم و گفتیم یک نسبتP/E داریم برابر ۵ می گذاریم و EPS که تخمین میزنیم را در عدد ۵ ضرب می کنیم (متوسط مقدار P/Eتا ببینیم ارزشی که برای سهام آن شرکت به دست می آید چه عددی هست.

در نهایت ارزش را با قیمت سهام در سایت tsetmc مقایسه می کنیم که ببینیم آیا ارزش این سهم بیشتر از قیمتش هست که اقدام به خرید نماییم یا این که ارزشش کمتر است؟

اولین شرکتی که می‌خواهیم محاسبه کنیم شرکت فالسیمین یا همان نماد فاسمین هست که این شرکت در زمینه تولید سرب و روی فعال هست و چندین سال است که در بازار سهام، سهامش در حال معامله و نوسان قیمت است.

اولین کاری که می کنیم این هست که در سایت کدال ، قسمت جستجوی اطلاعیه ها نماد فاسمین را جست و جو می کنیم که ببینیم گزارش های این شرکت چه بوده.

ما باید آخرین گزارش شرکت را باز کنیم که ببینیم eps چه عددی هست و شرکت چه مبلغی را برای این پارامتر محاسبه کرده است.

در سایت، فایل ضمیمه و فایل pdf وجود دارد. ابتدا فایل ضمیمه را باز می کنیم.

 اما برویم سراغ پیش‌بینی این شرکت.

1 6

فایل pdf پیش‌بینی شرکت را اگر  باز کنید در پیش‌بینی شرکت همانطور که مشاهده می کنید این شرکت برای سال مالی ۹۶ که ۲۹/۱۲/ ۱۳۹۶هست پیش بینی که داشته گفته شده eps ای که تخمین زده شده برای هر سهم این شرکت طی سال ۹۶ محقق کند مبلغ ۷۰۱ ریال یا ۷۰ تومان به ازای هر سهم هست و اینجا در ستون کناری برای دوره ۶ ماهه را قرار داده و شرکت در گزارشش بیان کرده است که در شش ماهه نخست که شش ماهه واقعی هم هست چه عملکردی، چه فروشی و چه هزینه هایی داشته است.

در نهایت سود محقق شده به ازای هرسهم را نیز بدست آورده است.

در شش ماهه اول (یعنی دو فصل اول) سال ۴۰ تومان eps محقق کرده، و برای کل سال یعنی این ۴۰ تومان سود به اضافه ی eps  ۶ ماهه دوم که پیش‌بینی داشته. جمعاً شرکت پیش‌بینی کرده بودکه بتواند برای کل سال ۷۰ تومان eps را محقق کند.

در ۶ ماهه دوم، فروش eps را ۵٨درصد پوشش داده. مثلاً اینجا فروش ۵۷ درصد را پوشش داده و حدود ۶۰ درصد در ۶ ماهه نخست پوشش سود  داشته طبیعتا این درصد در ۶ ماهه عدد مطلوبی هست.

شما می‌دانید که یک سال برابر با چهار فصل است و اگر شرکت‌ها بخواهند نرمال تولید و فروش داشته باشند هر فصل اصولا باید ۲۵ درصد یا یک چهارم چیزی که پیش‌بینی می‌کنند را محقق کنند پس در شش ماهه که دو فصل است باید اصولاً ۵۰ درصد سود را محقق کنند و پوشش داده شود که اینجا این عدد برابر با ۶۰ درصد است این یک نکته مثبت و مطلوبی برای این شرکت هست که می‌تواند حتی با تعدیل مثبت هم روبه‌رو شود.

تعدیل مثبت:

تعدیل مثبت به این معنی است که سود برآوردی این شرکت در آینده افزایش پیدا نماید یا حتی سودی که قرار است محقق کند از سود برآوردی اش عدد بیشتری باشد.

اما لزوماً همه شرکت ها آن طور نیستند که بخواهند هر فصل یک چهارم را محقق کنند بعضی از شرکت ها در فصل دوم سال بیشتر کار می کنند، برخی شرکت ها در فصل چهارم سال، که در رابطه با این موضوع میتوانید از گزارش فروش شرکت ها نیز استفاده نمایید.(در مقالات اتی نیز بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد)

اما در این مثال این شرکت پیش بینی کرده بوده در سال ۳۸۵ میلیارد تومان فروش داشته باشد و سود ناخالص ۱۳۷ میلیارد شود، همینطور۷۰ تومان eps محقق شده را نیز نوشته است.

اگر صورت سودوزیان را نگاه کنیم می‌بینم عدد فروش عدد نسبتاً بالایی است. مفروضات شرکت را می  بینیم که متوجه شویم

اگر به مفروضات آورده شده شرکت هم توجه کنید می توانید تا حدودی سود شرکت را برآورد نمایید

2 7

برای مثال در این شرکت، گفته شده نرخ فروش۲۴۰۰ دلار باشد و در گزارش شرکت نرخ فروش ۲ هزار و ۶۰۰ دلار گزارش میشود، یعنی نرخ فروش واقعی نسبت به نرخ فروش پیش بینی بالاتر است. به اصطلاح تعدیل مثبت دارد.

افزایش نرخ فروش باعث افزایش سودشرکت هم می شود.

تولید و فروش این شرکت بر اساس آمار تولید و فروش شرکت کنسانتره روی، شمش روی و کنسانتره سرب هست.

محصولاتی که می فروشد هم محصولاتی است که تولید می‌کند و مبلغ فروش از حاصل ضرب مقدار فروش در نرخ فروش حاصل می شود.

4 7

جمعاً مبلغ فروش ۳۸۵ میلیارد تومان هست. برای سال ۹۶ همین اعدادی که در صورت سود و زیان شما مشاهده کردید از ۳۸۵ میلیارد تومن مشاهده می کنید که ۳۳۰ میلیارد تومان بابت شمش روی هست بقیه محصولاتی که می فروشد کنسانتره سرب و روی خام و همینطور سایر محصولات دیگر هست که می شود گفت جمع این اعداد شاید حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد فروش باشد.

طبیعتاً در بررسی شرکت برای ما شمش روی اهمیت ویژه ای دارد و اگر خیلی سریع بخواهیم به این نتیجه برسیم که آیا فروش این شرکت می‌تواند افزایش پیدا کند یا خیر، که به تبع آن سودش با تعدیل مثبت یا منفی روبه‌رو شود باید به سراغ محصولی که نقش اساسی در فروش شرکت دارد برویم.

اما گفته شده فروش ‌شرکت شمش روی بوده که گفته شده ۳۳۲ میلیارد تومان شمش روی را می فروخته. از این ۳۳۲ میلیارد تومان فروش شمش روی بابت مقدار ۳۳ هزار تن فروش این محصول است.

5566

طبیعتا اگر شما فروش را بر مقدار تقسیم کنید نرخی که به دست می آورید می شود نرخ فروش هر محصول شمش روی (به ریال) و مبلغ ریالی که به دست آوردید را می توانید با نرخ تسعیری که شرکت گفته و در مفروضاتش بود و ما مشاهده کردیم ۳۷۰۰بود اگر نرخ حاصله را تقسیم بر ۳۷۰۰ کنید برابر می شود با ۲۶۰۰ دلاری که بابت فروش در نظر گرفته ایم

اما به سراغ محاسبات برویم. ببینیم که آیا این شرکت می‌تواند افزایش فروش داشته باشد یا خیر؟

باید ببینیم این که شرکت در۳ماه یا ۶ ماه یا نه ماه ابتدایی از سال که گذشته (در واقع تایم واقعی که گذشته) چه مقدار فروش داشته. باید الباقی سال را برآورد کنیم و ببینیم که چقدر می‌تواند فروش داشته باشد نه اینکه کل سال.

به طور مثال اگر در نیمه سال باشیم و ۶ ماه از سال گذشته باشد و تنها شش ماه دیگر از سال مالی شرکت باقی مانده باشد نمی‌توانیم آن ۷ ماه گذشته را برآورد کنیم چون این کار اصلاً منطقی نیست.

در شش ماهه اول سال گفته ۱۸ هزار و ۷۸۸ تن محصول روی را فروخته و کل سال می خواهد ۳۳ هزار تن از این محصول به فروش برساند.

اولین کاری که می کنیم در سایت کدال ، گزارش ماهیانه این شرکت را مشاهده می‌کنیم

4 7

در گزارش ماهیانه شرکت می توانیم فایل pdf را باز کنیم و اطلاعاتی در خصوص فروش محصولات این شرکت داده شده است. در گزارش ماهیانه ٧/٣ هست مثلا گفته شده است که شرکت چقدر فروش و تولید داشته و اطلاعاتی از این قبیل.

مثلا شمش روی، نرخ فروش در آبان ماه برابر بوده با ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت هر تن در صورتی که میانگین نرخ فروش از ابتدای سال تا پایان مهر ماه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ بوده. یک رشد ۱۵ یا ٢٠ درصدی را در آبان ماه نسبت به میانگین داشته.

اما اولین کاری که باید بکنید این است که ببینم اصلا شمش روی در بازار فروشش چه عددی هست! برای اینکه نرخ محصول را ببینم در مقالات قبل نیز اشاره کردیم که قیمت شمش روی در سایت  LMEو KITCO هست.

اگر سایتLME.COM را باز کنید، LME بازار بورس کالای لندن است که اگر این سایت را باز کنید این کنار قیمت محصولات را برای تان نوشته.

77

 آلومینیوم،Copper که همان مس است ، ZINC، NICKEL و Lead.

خب zinc که به معنی روی است. Nickel که مشخص است همان نیکل است ،lead هم سرب می شود.

اما در تصویر  قیمت zinc در آن روز نوشته شده است. آخرین نرخ این محصول ۳۲۵۱ دلار بوده به ازای ۲۲۵۱ دلار. اما می‌بینیم در بودجه شرکت ۲۶۰۰ دلار است اولین سیگنالی که از این مورد می گیرم این است که فروش شرکت از نظر نرخ فروش می تواند افزایش پیدا کند.

روش دیگری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از گزارش ماهیانه استفاده کنیم. در دوره یک ماهه هرتن مس را فروخته ۱۲۷۸۰درمهرماه میانگین نرخ دلارفرضا بوده ۳۹۵۹ این را اگر تقسیم بر ۳۹۵۰ نمائیم به ازای هر تن به دست می‌آید.

نرخ روز را میبینم در آن سال ۳۲۵۰دلار بوده. کاری که باید انجام دهیم این است که این ۳۳ هزارتن برای کل سال است در صورتی که ما فروش هفت ماه را داریم که در شمش روی ۱۹۷۶۴ تن آن در ۷ماهه فروش رفته. کاری که باید انجام بدهیم در واقع این است حساب کنیم که چه عددی از فروش باقی می ماند. کل فروش ۳۳ هزار تن هست منهای تعداد فروش شمش روی که در هفت ماه فروخته . تعداد فروش از ابتدای سال تا ٣٠/٧، ۱٩٧۶۴ بوده.

کل فروش را از فروش ۷ ماهه کم می کنیم عددی که به دست می‌آوریم ۱۳۲۳۶ هست یعنی این مقدار باقیمانده که بخواهد در ۵ ماه باقی مانده سال محصولش را بفروشد.

اما مقداری که دیدیم نرخ فروش برابر بود با ۳۲۵۰ دلار به ازای هر تن.

فروش ۷ ماهه شمش روی هم حدود ۸ میلیارد تومان بوده. در کل ۳۸۱ میلیارد تومان جمع فروش برآوردی برای روی است.

 

اگر نمودار نرخ دلار را دیده باشید طی چند سال اخیر همیشه شش ماه اول سال از تیرماه تا آذرماه روند نرخ دلار نزولی بوده از آذرماه تا تیرماه و روندش صعودی بوده اما این نرخ دلار آزاد برای ادامه سال ۹۶ را حدود ۴ هزار و ۱۰۰ تومان یا۴۱۰۰۰ ریال تخمین زده بودیم.

برآورد ما این بوده که با نوساناتی که نرخ دلار دربازار داشته، میانگین عددش ۴۱۰۰۰ ریال باشد خب طبیعتاً برای فروش این اعداد را باید در هم ضرب کنیم ببینم فروش باقی‌مانده برای این محصول طی ۵ ماه باقیمانده سال مالی این شرکت چه عددی هست.

در صورتی که خود شرکت در بودجه شرکت گفته بود که مبلغ فروش شمش روی برابر است با ۳۳۰ میلیارد پس برآورد کردیم حدود ۵۰ میلیارد در این محصول بیشتر بفروشد. سایر محصولات را چون عدد اندکی هست برابر می کنیم با بودجه خود شرکت. سایر محصولات جمع این سه عدد است.88

جمع این سه عدد است.  حالا اگر تعداد محصولاتتان خیلی زیاد بود شما میتوانید جمع کل را منهای محصول روی کنید که طبیعتاً برابر می‌شود با جمع عددهای دیگر.

پس طبق برآورد، فروش شما در این شرکت می‌شود ۵۲۲ ۵۲۵ . پس جمع فروش محصول روی (۳۸۱۸۹۱۴) به اضافه ۵۲۵۵۲۲ که حاصل می شود ۴۳۴ میلیارد تومان. شرکت برآورد کرده بود ۳۸۵ میلیارد تومان بفروشد اما فروشی که افزایش دادیم بابت افزایش نرخ محصولات بوده.

طبیعتا بهای تمام شده می تواند تغییرات زیادی نداشته باشد اما اگر این فروش بابت افزایش مقدار فروش بود یعنی افزایش تناژ فروش بود، آن تناژ افزایش یافته طبیعتا همراه می شد با بهای تمام شده که بابت تولید آن تناژ افزایش یافته باید پرداخت می‌شد.

در مثالهای بعد شرکت‌های دیگری را حتماً خدمت شما مثال می‌زنیم که بتوانید خیلی راحت در بازار ارزش سهام تان را برآورد کنید و ببینید وضعیت بنیادیش مناسب هست؟ و اینکه می تواند تعدیل سود بدهد؟ و ارزش سهام شرکتی که میخواهید بخرید چقدر هست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *