بازار بورس ارز

 بازار بورس ارز از جمله بازارهای بورس است که سرمایه‌گذاران را برای ورود به این بازار ترغیب می‌کند. با توجه به اینکه این بازار از لحاظ گردش مالی بزرگ‌ترین بازار بورس بوده و دارای حجم سرمایه بسیار زیاد است، همچنین نقد شوندگی و پویایی بالایی دارد، نیاز است تا افراد اطلاعات بیشتری از این بازار به دست آورند تا بتوانند سرمایه خود را در بازارهای مختلف به‌درستی سرمایه‌گذاری کنند.
اگرچه در بازار بورس ارز با وجود مفاهیمی چون lot و margin leverage این امکان را فراهم است تا با سرمایه‌های کم در معامله‌های بزرگ شرکت کرد و سود زیادی به دست آورد، اما اگر معامله‌گر، تحلیل‌گر خوبی نباشد، دچار ضررهای کلانی می‌شود و ممکن است حجم زیادی از سرمایه‌ی خود را در یک معامله از دست بدهد.
در این مقاله تلاش شده تا معرفی مختصری از بازار بورس ارز ارائه شود و از مزایا و معایب این بازار نیز مواردی بیان گردد. همچنین در مورد نرم‌افزار مورد استفاده در بازار ارز نیز توضیحاتی ارائه شده است.

سرفصل‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  • بازار بورس ارز چیست؟
  •  مزایا و معایب بازار بورس ارز نسبت به دیگر بورس‌ها
  •  انواع تحلیل در بازار بورس ارز
  •  مزایا و امکانات نرم‌افزار معاملاتی بازار بورس ارز

 

بازار بورس ارز چیست؟

بازار بورس ارز چیست؟

بازار بورس ارز یا Foreign Exchange به بازاری گفته می‌شود که ارزها در مقابل یکدیگر معامله می‌شوند و به ‌نوعی میزان ارزش آن‌ها نسبت به یکدیگر در این بازار موجب می‌شود تا این بازار پویا باشد. معاملات بازار بورس ارز تا سال ۱۹۹۸ به ‌صورت تلفنی انجام می‌گرفت و بعد از آن با به وجود آمدن نرم‌افزار Meta Trader بازار به‌صورت عام گسترش یافت و از آن‌ پس نحوه‌ی برقراری ارتباط با بازار ارز در دنیا از طریق این نرم‌افزار صورت ‌گرفت.
بازیگران قدیمی بورس ارز بانک‌ها بودند، اما در حال حاضر، شرکت‌های بزرگ، صادرکنندگان، واردکنندگان و مردم عادی نیز به بازار بورس ارز دسترسی داشته و در آن به معامله می‌پردازند. البته باید یادآور شد که همچنان بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف نقش اساسی را در این بازار ایفا می‌کنند و می‌توانند تأثیرات مهمی را در این بازار ایجاد کنند.
بازار معاملات ارز با میانگین گردش معاملاتی تقریباً ۷ تریلیون دلار در روز، بزرگ‌ترین بازار تجاری جهان است. معامله ارز به معنی خرید هم‌زمان یک ارز و فروش ارز دیگر است و ارزها همواره به‌صورت دوتایی معامله می‌شوند. مانند یورو-دلار (EUR-USD).
برعکس بازارهای سهام که مکان فیزیکی مشخصی دارند، معاملات در بازار جهانی ارز در مکان خاصی متمرکز نشده است. درواقع بازار بورس ارز یک بازار بین ‌بانکی است که بین طرفین از طریق تلفن یا شبکه الکترونیکی هدایت و کنترل می‌شود. البته شبکه سوئیفت توسط بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ که زبان مشترک بانکداری بین‌المللی است. بازار ارز پنج روز هفته را به فعالیت مشغول است و دو روز شنبه و یکشنبه تعطیل است.
بازار بورس ارز دارای تفاوت‌هایی با دیگر بورس‌ها است، اولین تفاوت این است که در بازار بورس سهام شما با پرداخت مقداری پول، سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید و مالک آن می‌شوید؛ ولی در بازار بورس ارز اگرچه شما خرید و فروش می‌کنید ولی مالک آن ارز نیستید و در حقیقت سود و ضرری که از نوسان قیمت ارزها به دست می‌آورید بر سرمایه شما می‌افزاید.
در بازار بورس ارز هیچ‌گاه یک ارز به‌تنهایی ارزش‌گذاری نشده و در مقایسه با ارز دیگر ارزش‌گذاری می‌شود، این دومین تفاوت این بورس با دیگر بورس‌ها است. و تفاوت دیگر این بازار این است که در بازار بورس ارز در دو جهت می‌توان سود برد یعنی هم در روند نزولی قیمت و هم در روند صعودی آن، ولی در بازار بورس سهام فقط می‌توان در بالا رفتن قیمت به سود رسید.

بازار بورس ارز به بازاری گفته می‌شود که ارزها در مقابل یکدیگر معامله می‌شوند و به‌نوعی میزان ارزش آن‌ها نسبت به هم در این بازار موجب می‌شود تا این بازار پویا باشد. بازار معاملات ارز با میانگین گردش معاملاتی تقریباً ۷ تریلیون دلار در روز، بزرگ‌ترین بازار تجاری جهان است.

مزایا و معایب بازار بورس ارز نسبت به دیگر بورس‌ها

مزایا و معایب بازار بورس

شناور بودن بازار بورس ارز به‌عنوان یکی از مزایای آن به‌حساب می‌آید. به این معنی که این بازار در هر لحظه در حال تغییر است. در بازار بورس سهام ممکن است یک سهام تا چندین روز در یک قیمت ثابت باقی بماند و اگر کسی در ابتدای این قیمت ضرری را متحمل شود تا چندین روز این ضرر ادامه دارد؛ اما در بازار بورس ارز اگر شخص در معامله‌ای ضرر کند ممکن است تا ساعتی بعد، به دلیل شناور بودن و تغییرات قیمت در یک معامله دیگر، سودی چند برابر به دست آورد؛ به‌طوری‌که آن ضرر را پوشش دهد.
بورس ارز یک بازار ۲۴ ساعته است که هرروز با گشایش بازار نیوزلند آغاز شده و با شروع هرروز کاری در هر مرکز مالی در سراسر دنیا ادامه می‌یابد. حدود نیم ساعت قبل از بسته شدن بازار شیکاگو، روز جدید در نیوزلند آغاز می‌شود و این یعنی پویایی کامل این بازار که جزو مزایای آن محسوب می‌شود.
از دیگر مزایای این بازار حجم بالای سرمایه در گردش آن است، همان‌طور که قبلاً ذکر شد گردش معاملاتی ۷ تریلیون دلاری، این بازار را به بزرگ‌ترین بازار تجاری دنیا تبدیل کرده است. خصوصیت مارجین در بازار بورس ارز از دیگر مزایای آن است. به این معنی که معامله‌گر می‌تواند معامله‌ای به ارزش یک ‌میلیون دلار را با داشتن تنها ۱۰ هزار دلار در حسابش کنترل کند.
نقد شوندگی بسیار بالا در این بورس یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بازار محسوب می‌شود و به این معنی است که این بازار کاملاً روان بوده و همیشه مشتری برای خرید یا فروش حضور دارد. به عبارت دیگر هرگاه معامله‌گر تصمیم به خرید یا فروش گرفت، می‌تواند در کمتر از ۱ ثانیه معامله را ببندد و خرید یا فروش را پایان دهد. بنابراین سرمایه‌گذار مطابق با این ویژگی می‌تواند ضمن انجام معامله، در هرلحظه که بخواهد، بتواند با شکار موقعیت‌ها بهترین استفاده ممکن از شرایط بازار را ببرد.
اعتبار مضاعف یا leverage نیز از دیگر مزیت‌های بازار بورس ارز است. سرمایه‌گذاران در این بازار می‌توانند با بهره‌گیری از وام‌های مالی از پیش تعیین ‌شده تا ۵۰۰ برابر موجودی خود جهت معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در این بازار اعتبار بگیرند، لذا می‌توانند با سرمایه‌های کوچک دست به انجام معاملات بزرگ ( ازلحاظ حجمی) بزنند.
درگیر نبودن همه سرمایه از مزایای دیگر سرمایه‌گذاری در این بازار است. سرمایه‌گذار مجبور نیست همه اعتباری که جهت انجام معامله در این بازار دارد را یک باره و در یک معامله به‌کار گیرد، لذا می‌تواند برای شروع از ده درصد آن استفاده کند و در شرایط سودآوری به حجم معاملات خود تا سقف اعتبار اعطاء شده، بیفزاید.

نقد شوندگی بسیار بالا در این بورس یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بازار محسوب شده و به این معنی است که بازار بورس ارز کاملاً روان بوده و همیشه مشتری برای خرید یا فروش حضور دارد، به عبارتی هرگاه معامله‌گر تصمیم به خرید یا فروش گرفت می‌تواند در کمتر از ۱ ثانیه معامله را ببندد و به خرید یا فروش پایان دهد.

انواع تحلیل در بازار بورس ارز

انواع تحلیل در بازار بورس ارز

به ‌طور کلی دو نوع تحلیل تکنیکی و بنیادی در بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحلیل تکنیکی به معنی بررسی نوسانات قیمت در گذشته است که به کمک نمودار و به‌ منظور پیش‌بینی حرکت آتی بازار انجام می‌گیرد. در این نوع تحلیل سعی می‌شود از روند قیمت یک ارز در گذشته، آینده آن را پیش‌بینی کرد. تحلیل تکنیکی را می‌توان برای هر نوع کالا، شاخص، سهام و قیمت به کار برد. اساس این نوع تحلیل‌ها ریاضیات است که در چارت و اندیکاتور (شاخص) خلاصه می‌شود. یک تحلیل‌گر تکنیکی معتقد است که همه اطلاعات یک سهام یا یک ارز در سابقه قیمت آن نهفته است و از روند حرکت قیمت، می‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد. تحلیل تکنیکی سرعت عمل بالایی داشته و این امکان را می‌دهد که نسبت به تحلیل پایه‌ای (فاندامنتال)، در مدت کوتاه‌تر، تعداد سهام یا ارز بیشتری را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.
تحلیل فاندامنتال، بررسی و مطالعه تمام عواملی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر میزان عرضه و تقاضا اثر می‌گذارند. تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال در نوع نگرش و تفسیر به نوسانات بازار است. تحلیل‌گر تکنیکال معلول گرا و تحلیل‌گر فاندامنتال علت گرا است. به عبارتی تحلیل تکنیکال مبتنی بر قیمت و حجم معاملات است و دلایل تغییر قیمت را نادیده می‌گیرد. درحالی‌که در تحلیل فاندامنتال همه عواملی که منجر به تغییر عرضه و تقاضا می‌شوند، مورد مطالعه قرار داده می‌شود تا ارزش جاری و آینده ارزها در برابر یکدیگر به دست آید.
نرخ برابری ارزهای مختلف در برابر یکدیگر با توافق همه شرکت‌کنندگان و بازیگران بازار پدید می‌آید و بیان‌کننده قیمتی است که عده‌ای برای خرید و عده‌ای برای فروش در آن به توافق رسیده‌اند. چنانچه در مجموع اکثریت بازار انتظار بالا رفتن نرخ‌های مبادله را داشته باشند، اقدام به خرید آن ارز خواهند کرد و اگر انتظار پایین آمدن نرخ‌ها را داشته باشند، ارز مورد نظر را به فروش می‌رسانند. بنابراین تعیین قیمت در بازار به انتظارات معامله‌گران از آینده قیمت بستگی دارد.
به‌طورکلی عوامل اقتصادی، سیاسی و مالی، ترس و نگرانی و بحران‌ها مسائلی هستند که انتظارات معامله‌گران بازار را تغییر می‌دهد، که این امر موجب عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و درنتیجه تغییر قیمت‌ها تا رسیدن به نقطه تعادل می‌شود. هدف معامله‌گر فاندامنتال تشخیص همین عدم تعادل‌ها و معامله در جهت رسیدن قیمت به نقطه تعادل و متعاقباً کسب سود است.

تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال در نوع نگرش و تفسیر به نوسانات بازار می‌باشد. تحلیل تکنیکی به معنی بررسی نوسانات قیمت در گذشته است که به کمک نمودار و به ‌منظور پیش‌بینی حرکت آتی بازار انجام می‌گیرد، اما تحلیل فاندامنتال بررسی و مطالعه تمام عواملی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر میزان عرضه و تقاضا اثر می‌گذارند.

مزایا و امکانات نرم‌افزار معاملاتی بازار بورس ارز

نرم‌افزار معاملاتی بازار بورس ارز

نرم‌افزاری معاملاتی بازار بورس ارز پل ارتباطی بین مردم و بازارهای مالی است. می‌توان با این نرم‌افزار در بازار ارز به ‌صورت Demo فعالیت کرد؛ نتیجه‌ای که حاصل می‌شود با بازار واقعی تفاوتی ندارد. به عبارتی معامله‌گر می‌تواند نوسانات قیمت را در بازار واقعی بررسی ‌کند و با مقدار پول مجازی مشخص در این بازار به معامله بپردازد، که موقعیت بسیار خوبی برای کسب تجربه است.
این نرم‌افزار دارای امکانات است که مختصر توضیحی در مورد هرکدام از آن‌ها می‌دهیم. اندیکاتورها یکی از امکانات این نرم‌افزار هستند. Indicator مانند آمپرهای بازار عمل می‌کنند و وضعیت بازار ارز را نشان می‌دهند. خطوط روند و نشان دادن نمودار قیمت‌ها به‌صورت‌های مختلف از دیگر امکانات این نرم‌افزار است، که برای بیان یا فهم بهتر بازار می‌تواند کمک شایانی را به معامله‌گران القا کند. نمایش قیمت، باز و بسته شدن بازار، میزان افزایش و کاهش قیمت و… ازجمله توانایی‌های نمودارهاست.
نشان دادن نمودار قیمت‌ها در Timeframe های مختلف از دیگر امکانات آن است. نرم‌افزار امکان تغییرات بازار را در بازه‌های زمانی مختلف دارد. مثلاً می‌تواند تغییرات قیمت بازار را در ۴ ساعت یا به ‌صورت روزانه یا ماهانه نمایش دهد. نرم‌افزار اجازه معامله به‌صورت اتوماتیک را فراهم می‌کند و امکان برنامه‌نویسی در نرم‌افزار وجود دارد، لذا می‌توان استراتژی معاملاتی را به‌صورت برنامه بیان کرده و مفاهیم را به‌صورت کد به نرم‌افزار فهماند. این به معنی مکانیزه کردن معاملات بوده و همچنین می‌توان از Expert یا کد استراتژی معاملاتی رزومه تهیه کرد، به عبارتی می‌توان استراتژی معامله را در تاریخ‌های قبل از تاریخ فعلی چک کرده تا میزان سود و ضرر را مشاهده کرد.
در پایان با توجه به مطالب گفته‌شده این‌طور می‌توان بیان کرد، بازار بورس ارز ازجمله بهترین بازارهای بورس است که امکانات زیادی برای معامله و حضور در آن فراهم شده است؛ و از طرف دیگر مزایایی همچون گردش مالی بالا، نقد شوندگی بسیار زیاد و پویایی آن سبب شده تا معامله‌گران برای ورود به این بازار علاقه نشان دهند.

می‌توان با نرم‌افزار بازار بورس ارز در این بازار به‌صورت Demo فعالیت کرد، نتیجه‌ای که حاصل می‌شود با بازار واقعی تفاوتی ندارد. به عبارتی معامله‌گر می‌تواند نوسانات قیمت را در بازار واقعی بررسی کند و با مقدار پول مجازی مشخص در این بازار به معامله بپردازد، که موقعیت بسیار خوبی برای کسب تجربه می‌باشد.

بازار بورس ارز ازجمله پرسودترین بازارها و در عین‌ حال از پرضررترین آن‌هاست که با توجه به مهارت فرد در این بازار، می‌تواند تجارت مناسبی به‌ صورت دائمی باشد. کمک گرفتن از انواع تحلیل‌ها و همچنین کسب تجربه به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا بهترین عملکرد را در این بازار داشته باشد و به بهترین شکل از این بازار پر نوسان سود به دست آورد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *