بازار آتی سکه چیست؟
بازارهای مالی همواره در حال رشد و تکامل بوده و به‌طور مستمر در حال افزایش نقدینگی می‌باشند. بازار آتی سکه نیز بخشی از این بازار مالی بوده و یکی از راه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در ایران می‌باشد. برای معامله در این بازار می‌توان از دو طریق اقدام کرد، شیوه اول مراجعه حضوری به کارگزاری بورس است و روش دوم ثبت‌نام اینترنتی در کارگزاری بورس و ورود به این بازار. کالا یا دارایی که در این بازار مورد معامله قرار می‌گیرد سکه تمام بهار آزادی بوده و به ازای هر قرارداد یک بسته ده‌تایی از این سکه‌ها دادوستد می‌شود.
در این مطلب خصوصیات معامله در بازار آتی سکه و مزایای آن را به‌صورت اجمالی موردبررسی قرار خواهیم داد.
سرفصل‌های بررسی‌شده در این مقاله در زیر بیان‌شده است:
  • قرارداد آتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
  • چه چیزهایی در مورد معاملات آتی سکه مهم است؟
  • مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه چیست؟

قرارداد آتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهتر است ابتدا بدانیم که قرارداد آتی در طبقه‌بندی بازارهای مالی در کدام دسته قرار می‌گیرد و سپس آن را تعریف کنیم. بازارهای مالی را می‌توان به سه دسته بازار سهام، بازار اوراق بدهی و بازارهای ابزارهای مشتقه تقسیم نمود. معاملات ابزارهای مبتنی بر دارایی‌های مالی یا فیزیکی را بازار ابزارهای مشتقه گویند که شامل اختیار معامله و قرارداد آتی می‌شود. قرارداد آتی عبارت است از قراردادی که دو طرف معامله متعهد می‌شوند که در سررسید زمانی معینی، مقدار مشخصی از کالا یا  دارایی را به قیمتی که در زمان قرارداد توافق نموده‌اند، مبادله نمایند.
از جمله ویژگی‌های قرارداد آتی دوطرفه بودن آن و اهرمی بودن این معاملات است. دوطرفه بودن معامله به این معناست که هم در خرید و هم درفروش می‌توان سود کرد. در یک قرارداد آتی شما تمام پول را پرداخت نمی‌کنید و فقط قسمتی از آن را می‌پردازید، این به این معناست که قدرت پول شما بیشتر شده است. از طرفی منافع دیگری نیز در این قراردادها وجود دارد ازجمله معافیت مالیاتی و امکان خریدوفروش نامحدود در هرروز معاملاتی، که سبب شده استقبال ویژه‌ای از این بازار شود.

چه چیزهایی در مورد معاملات آتی سکه مهم است؟

اولین مورد مهم در بازار آتی سکه این است که شما سکه خریدوفروش نمی‌کنید بلکه یک قرارداد را که شامل ۱۰ عدد سکه می‌باشد معامله می‌کنید. در نظر داشته باشید که اگر در قرارداد زمان تحویل سکه مشخص شده باشد شما سکه دریافت خواهید کرد، در غیر این صورت فقط صاحب همان قرارداد می‌باشید و درواقع به ازای ارزش ریالی سکه آن قرارداد شما معتبر است.
نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید این است که می‌توانید نسبت به موقعیت‌هایی که دارید خرید خود را افزایش دهید یا اینکه خرید خود را پایان داده و با فروش آن از بازار خارج شوید، به‌عبارت‌دیگر زمانی که پیش‌بینی می‌کنید قیمت سکه رو به افزایش است قراردادهای بیشتری خریداری کرده و زمانی که این احتمال را می‌دهید که قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند قراردادهای آتی سکه را بفروش برسانید تا هم در خرید و هم در فروش به سود برسید. شایان‌ذکر است که در بازار آتی سکه آنلاین به‌راحتی و در هرزمانی می‌توانید این خریدوفروش را در هرجایی انجام دهید.
دانستن مشخصات قرارداد آتی سکه نیز بسیار مهم است. این مشخصات شامل دارایی پایه یا همان سکه بهار آزادی  می‌شود. مورد دوم اندازه قرارداد می‌باشد که ۱۰ سکه است. دوره معاملات از دیگر مشخصات قرارداد آتی سکه می‌باشد که معمولاً تا ۵ روز قبل از تاریخ انقضای قرارداد است. تاریخ تحویل و وجه تضمین اولیه نیز از دیگر پارامترهای این قرارداد می‌باشد. شایان‌ذکر است که مبلغ وجه تضمین اولیه در طول زمان ثابت نبوده و توسط بورس کالا قابل‌تغییر است. حداکثر حجم سفارش، سقف مجاز موقعیت‌های معاملاتی باز و جریمه‌ها از دیگر مشخصات قرارداد آتی سکه می‌باشد.

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه چیست؟

مزیت های سرمایه گذاری در بازار آتی سکه

اگر بخواهیم از مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه مواردی را به‌طور خلاصه بیان کنیم می‌توانیم به پایین بودن هزینه معاملات و معافیت مالیاتی، شفافیت قیمت، استاندارد بودن و تضمین معاملات و تسویه‌حساب به‌موقع اشاره کرد. از دیگر مزایای آن می‌توان به پوشش ریسک اشاره کرد، یعنی سرمایه‌گذاران با استفاده از این معاملات دارایی‌هایشان را در برابر نوسانات قیمت بازار مصون می‌دارند. همچنین دیگر مزیت این بازار، امکان ورود با سرمایه کم به بازار آتی سکه است که درواقع همان اهرم مالی می‌باشد. امکان سودآوری در بازارهای نزولی نیز از دیگر مزیت‌های بازار آتی سکه و آتی سکه آنلاین می‌باشد، بدین‌صورت که سرمایه‌گذار آتی سکه با پیش‌بینی کاهش قیمت در آینده شروع به پیش‌فروش یک قرارداد آتی می‌کند تا از ضرر وارده جلوگیری نماید و در صورت نیاز به تحویل در زمان مقرر آن را از بازار فیزیکی تهیه کرده و به مالک قرارداد تحویل می‌دهد.
مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه این است که این نوع سرمایه‌گذاری هزینه‌ی پایینی دارد، معاف از مالیات است،استاندارد بوده و تضمین معاملات و تسویه‌حساب آن به‌موقع است.
به‌طورکلی بازارهای مالی به‌شدت در حال رشد و تکاپو هستند و بازار آتی سکه نیز بخشی از همین بازار می‌باشد. مزایای بازار آتی سکه این رغبت را در سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند تا وارد این بازار شود زیرا از یک‌سو معاملات در این بازار از مالیات معاف می‌باشد و از طرفی شفافیت قیمت و تضمین معاملات این بازار اطمینان به این بازار را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر امکان سودآوری در بازارهای نزولی و دوطرفه بودن معامله در بازار آتی سکه کمک می‌کند تا باکمی درایت در هر شرایط بازار به سود دست‌یافت. به‌طورکلی با توجه به این مزایا این بازار می‌تواند جز گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *