1

یکی از اهداف تشکیل مجامع تصمیم گیری در رابطه با افزایش سرمایه است.

شرکت ها برای اجرای طرح های جدید و یا گسترش فعالیت های خود، تامین نقدینگی، افزایش قدرت رقابتی، اصلاح ساختار مالی و …  به منابع مالی جدید نیاز دارند. با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت، افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد. و مدارک و مستندات افزایش سرمایه نیز روی سایت کدال قرار می گیرد و زمان و محل برگزاری مجمع نیز از طریق همین سایت به اطلاع سهامداران خواهید رسید.

برای آنکه بتوانید اطلاعیه افزایش سرمایه را از سایت کدال مشاهده کنید کافی است از قسمت جست وجو نماد را جستجو کنید و اطلاعیه هایی که در خصوص نماد منتشر شده و آگهی دعوت به مجمع فوق‌العاده شرکت روی کدال قرار دارد و گزارش مجمع شرکت و تصمیمات مجمعی که شرکت برگزار کرده هم روی کدال آمده و شما می توانید از اطلاعات افزایش سرمایه سهم آگاه شوید.

 از قسمت تصمیمات مجمع در بخش تصمیمات مجمع شرکت، در تاریخی که برگزار شده است گفته شده دستور جلسه در خصوص افزایش سرمایه است و درصد افزایش سرمایه و مبلغ سرمایه قبلی و میزان افزایش سرمایه و محل آن که از محل سود انباشته بوده یا از طریق های دیگر، توضیح داده شده است.

یکسری موارد دیگری هم هستند در خصوص اینکه چه زمانی سهام جایزه یا حق تقدم و… به پرتفوی شما اضافه می‌شوند و از این قبیل سوال ها که در مورد این ها حتماً ما توضیح می دهیم.

شما ممکن است قبل از مجمع دقیقا در قیمت پایانی و روز قبل از مجمع سهم را خریده باشید، باتوجه به هر قیمتی که سهم را خریده باشید از طریق فرمول میتوانید قیمت سهم پس از مجمع را محاسبه کنید

روش های متعددی برای افزایش سرمایه شرکت ها وجود دارد یکی از این روش ها از محل آورده نقدی است. روش دیگر از طریق مطالبات حال شده سهامداران است که عمدتاً این دو روش در کنار هم هستند و اختلاف زیادی از نظر فرآیند اجرایی شدن با هم ندارند.

یکی دیگر از روش‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها است که در این موردحتماً بیشتر توضیح می دهیم.

روش دیگر، از محل سود انباشته و اندوخته های شرکت است. اما یک روش دیگری داریم از محل صرف سهام که خیلی به ندرت در بازار سهام ما اتفاق می‌افتد شاید به تعداد انگشتان دست باشد اما یک توضیح اجمالی در خصوص این روش حتماً میدهیم.

image 5

از محل سود انباشته و اندوخته ها :

در این روش افزایش سرمایه به سراغ ترازنامه شرکت میرویم و می‌بینیم سود انباشته شرکت رقم بالایی است. در این صورت شرکت اعلام می کند که از این سود انباشته ای که دارد بخشی را با انگیزه هایی که قبلا در مورد آنها توضیح دادیم به سرمایه خود اضافه می کند.

شرکت ها موظف هستند بر اساس قانون تجارت، سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری نمایند. این سود در صورت مالی شرکت در حسابی تحت عنوان سود انباشته ثبت می شود و زمانی که سود انباشته شرکت به مقدار قابل توجهی برسد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته انجام و منابع جدید مورد نیاز خود را تامین نماید.

در این روش، جریان نقدینگی جدیدی به شرکت وارد نخواهد شد و سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی کنند، به همین دلیل اصطلاحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران، سهام جایزه گفته می شود زیرا سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی‌کنند.

این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی، مالک سهام جایزه شده و درصد مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.

از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، همان‌قدر که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، ‌تعداد سهام سهامداران نیز افزایش یافته و در مقابل قیمت سهام کاهش می‌یابد.

مثلاً سود انباشته شرکت ۷۵۰ میلیارد تومان هست و سرمایه این شرکت ۶۰۰ میلیارد تومان، از این ۷۵۰ میلیارد تومان مثلاً ۵۰۰ میلیارد تومان را شرکت به سرمایه خود اضافه می‌کند به این روش افزایش سرمایه از طریق سود انباشته شرکت گفته می شود. یعنی سود انباشته شده عدد بالایی است و شرکت این مبلغ را به سرمایه خودش اضافه می‌کند.

در توضیحات گفتیم زمانی که افزایش سرمایه شکل می‌گیرد یعنی تعداد سهام سهامدار افزایش پیدا می‌کند.

وقتی سرمایه شرکت رشد می کند (با تقسیم سرمایه بر هزار ریال تعداد سهام شرکت محاسبه می شود) طبیعتاً تعداد سهام شرکت هم رشد می کند اما چه اتفاقی برای سهامداران می افتد؟

وقتی شرکت از محل سود انباشته افزایش سرمایه می دهد، در مجمع باید افزایش سرمایه تصویب شود و بعد از این که تصویب شد قیمت سهام بعد از مجمع باید مشخص شود.یک فرمولی هست برای تعیین سهم پس از افزایش سرمایه که شما در تصویر مشاهده می کنید.

image 3

 قیمت سهم پس از مجمع برابر است با قیمت سهم قبل از مجمع تقسیم بر یک به اضافه درصد افزایش سرمایه شرکت.

برای درک بهتر شما از این روش افزایش سرمایه، مثالی دیگر را بیان می کنیم. فرض کنید قیمت سهم قبل از برگزاری مجمع ۴۵۰۰ ریال است، این شرکت افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی از محل سود انباشته می دهد. قیمت سهام پس از مجمع چه عددی باید باشد؟

طبق فرمول بالا ۴۵۰۰ریال را تقسیم بر یک به اضافه ۲۰۰ درصد میکنیم، مخرج میشود عدد ۲ به اضافه یک، بنابراین ۴۵۰۰ تقسیم بر سه می‌شود ۱۵۰۰،  قبل از مجمع قیمت یک سهم ریال ۴۵۰۰ بود، حال بعد از مجمع و افزایش سرمایه شما سه سهم دارید، یعنی یک سهم از قبل داشتید ۲۰۰ درصد هم افزایش سرمایه  داد یعنی دو تا سهام دیگر به آن اضافه می شود پس شما سه تا سهم ۱۵۰۰ ریالی دارید که قانونی داریم می‌گوییم ثروت سهامدار قبل از مجمع و بعد از مجمع باید با همدیگر برابر باشد و تغییری نکند.

تجدید ارزیابی دارایی ها:

یک نوع دیگر افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها است. در توضیح ترازنامه گفتیم که دارایی‌هایی که شرکت دارد به ارزش تاریخی ثبت می شوند مثلا یک زمین را که شرکت سال ۷۰ ممکن است یک میلیارد خریده باشد الان ۵۰ میلیارد شده باشد. در این حال شرکت اقدام به مجدد ارزیابی می‌کند.

در تجدید ارزیابی داراییها آن یک میلیارد (قیمت خریداری شده) فرضا تبدیل می شود به ۱۵ میلیارد، میزان مبلغ افزایش داده شده یا تجدد ارزیابی شده یا به قیمت روز ارزیابی شده طی مراحلی به عنوان سرمایه شرکت یه سرمایه اضافه می‌شود و به این روش افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها گفته می شود.

نکته: در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، دارایی‌های ثابت مشهود مانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، سرمایه‌گذاری‌ها و … مورد تجدید ارزیابی قرار می‌گیرند.

به عبارت دیگر، ارزش دارایی‌ها یک شرکت بر اساس نرخ تورم کشور ارزیابی شده و در ترازنامه به روز می‌شود.

در این روش قیمت سهم قبل از مجمع و بعد از مجمع دقیقاً شبیه فرمول سود انباشته است. یعنی قیمت قبل از مجمع تقسیم بر یک به اضافه درصد افزایش سرمایه شرکت. در این دو حالت برای سهامداران هیچ فرقی نمی کند و این دو حالت اگر اتفاق بیافتد شما بابت این دو طریق افزایش سرمایه پولی به شرکت پرداخت نمی کنید.

در این روش، درصد مالکیت سهامدار در شرکت تغییری پیدا نمی‌کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، تعداد سهام فرد نیز افزایش پیدا می‌کند.

این روش افزایش سرمایه برای شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می شوند اهمیت بیشتری دارد.

ماده ۱۴۱  قانون تجارت بیان می کند که در صورتی که مقدار زیان از نصف سرمایه ثبتی شرکت بیشتر باشد، شرکت زیان ده است و برای خروج از این ماده باید سرمایه خود را به مقداری افزایش دهد تا میزان زیان از نصف سرمایه کمتر شود.

در این روش افزایش سرمایه،  ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز خواهد شد. در این صورت چون بدهی های شرکت تغییری نمیکند و چون معادله حسابداری «دارایی = بدهی + سرمایه» باید در ترازنامه برقرار باقی بماند باید سرمایه شرکت افزایش یابد تا معادله حسابداری تراز باقی بماند.

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تعداد سهام سهامداران افزایش می‌یابد ولی در مقابل قیمت هر سهم کاهش می‌یابد. بدین ترتیب تغییری در میزان دارایی سهامداران ایجاد نمی‌شود.

روش محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه از طریق تجددی ارزیابی نیز همانند فرمول قیمت سهم پس از افزایش سرمایه از طریق سود انباشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *