انتخاب کارگزاری

یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد حضور در بازار بورس و سرمایه‌گذاری در آن است. بازار بورس دارای انواع مختلفی است که شامل بازار بورس اوراق بهادار، بازار بورس سهام، بازار بورس ارز و غیره است. برای اینکه در هرکدام از این بازارها شروع به فعالیت کنید باید از یک درگاهی به نام کارگزاری عبور کنید. یعنی به شرط ثبت‌نام در یک کارگزاری اجازه خرید و فروش و انجام معامله را پیدا می‌کنید. امروزه برای انجام معاملات نیاز به حضور فیزیکی در مکان خاصی نیست و با ثبت‌نام در یک کارگزاری و با کمک اینترنت و کامپیوتر به‌راحتی می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. طبیعتاً با افزایش بازارهای مالی و استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از این بازارها، تعداد شرکت‌های کارگزاری نیز افزایش پیدا کرده است. این افزایش شرکت‌های کارگزاری سبب شده که رقابت بین این شرکت‌ها، برای جذب افراد سرمایه‌گذار در بورس بیشتر شود و این رقابت سبب شده که در کیفیت خدمات کوشاتر شوند. همچنین ممکن است بسیاری از کارگزاری‌ها برای جذب مشتری بیشتر از میزان هزینه‌های دریافتی خود بکاهند و خدمات و محصولات متنوع‌تری را به آن‌ها ارائه دهند. باید یادآور شد که انتخاب یک کارگزاری مناسب کار ساده‌ای نبوده و حتی حرفه‌ای‌های بازار بورس نیز ممکن است در انتخاب کارگزاری مناسب دچار تردید شوند. با این حال برای انتخاب یک کارگزاری مناسب باید تمام امکانات و خدمات آن‌ها بررسی شود و همچنین مهم‌تر از آن، میزان اعتبار آن‌ها در بازار از مراجع مختلف استعلام شود. در ادامه مقاله توضیحاتی در مورد مفهوم کارگزاری و وظایف آن‌ها ارائه می‌شود تا آشنایی بیشتری با کارگزاری و وظایف و خدمات آن‌ها داشته باشید و همچنین نکات مهم و راهنمایی‌های دقیق در انتخاب کارگزاری خوب را بدانید.

سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  •  کارگزار بورس چیست
  •  کارگزار بورس چه وظایفی دارد
  •  برای انتخاب یک کارگزار خوب به چه نکاتی باید توجه داشت
  •  چند راهنمایی برای انتخاب یک کارگزار مناسب

کارگزار بورس چیست

 

کارگزار بورس چیست؟

 

کارگزار به یک سازمان و یا شرکتی می گویند که بین خریدار و فروشنده ارتباطات لازم را برقرار می‌کند. به عبارت دیگر یک شرکت کارگزاری دلالی خرید و فروش سهام و یا دیگر کارهای اقتصادی را برای خریدار و فروشنده انجام می‌دهد و به ازای کارهایی که برای خریدار و فروشنده انجام می‌دهد کارمزد دریافت می‌کند. با توجه به اینکه بازارهای بورس تخصصی شده‌اند، هریک از بازارها کارگزاران مختص به خود را دارند. به طور مثال کارگزاران بورس اوراق بهادار باید آزمون‌های متعدد و تخصصی این حوزه را بگذرانند و از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز فعالیت دریافت کنند. درنتیجه برای ورود به هر نوعی از بازار بورس باید به‌خوبی در مورد کارگزاری آن حوزه تحقیق و بهترین آن‌ها انتخاب شود. کارگزار به‌نوعی نماینده حقوقی سرمایه‌گذاران در معاملات است و سرمایه‌گذاران بدون کارگزاری نمی‌توانند معامله‌ای را انجام دهند.
به صورت کلی دو نوع کارگزاری وجود دارد. نوع اول کارگزاری‌هایی هستند که به صورت کامل ارائه خدمات می‌دهند و به ازای خدماتی که ارائه می‌دهند مبالغی را دریافت می‌کنند. یکی از این خدمات مشاوره در خرید یک سهام و یا فروش سهام دیگر برای کسب سود بیشتر است و در واقع به ازای مشورتی که به سرمایه‌گذار می‌دهد مبلغی را از او دریافت می‌کند. نوع دیگر کارگزاری کارگزاری‌های عادی یا تخفیفی هستند که فقط عملیات خرید و فروش سهام را برای سرمایه‌گذار انجام می‌دهند و کارمزد معاملاتی دریافت می‌کنند. معمولاً کارگزاری‌های که خدمات کامل ارائه می‌دهند جز گران‌ترین کارگزاری‌ها هستند. اصولاً افرادی که از تجربه کافی در بازار بورس برخوردار نیستند به دنبال کارگزاری‌های خدمات کامل می‌روند تا هم از مشاوره آن‌ها استفاده کنند و هم با نحوه تحلیل و سرمایه‌گذاری در بازار آشنا شوند. افراد حرفه‌ای نیز با کارگزاری‌های تخفیفی کار می‌کنند زیرا خودشان تحلیل‌ها را انجام داده و فقط برای ثبت معاملات و خریدوفروش که به‌اصطلاح خدمات اجرایی میگویند، از کارگزاری استفاده می‌کنند.

 

 

کارگزار به‌نوعی نماینده حقوقی سرمایه‌گذاران در معاملات است و سرمایه‌گذاران بدون کارگزاری نمی‌توانند معامله‌ای را انجام دهند. اصولاً افرادی که از تجربه کافی در بازار بورس برخوردار نیستند به دنبال کارگزاری‌های خدمات کامل می‌روند تا هم از مشاوره آن‌ها استفاده کنند و هم با نحوه تحلیل و سرمایه‌گذاری در بازار آشنا شوند.

 

 

کارگزار بورس چه وظایفی دارد

 

وظایف کارگزار بورس

 

همه کارگزاری‌های بورس دارای وظیفه مشخص و اصلی می‌باشند ولی بعضی از آن‌ها با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند دارای وظایف بیشتری هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد. اولین و مهم‌ترین وظیفه تمام کارگزاری‌ها انجام معاملات و خرید و فروش سهام برای سرمایه‌گذاران خود است. یعنی وظیفه پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از تمامی معاملات و انجام صحیح و به‌موقع خریدوفروش‌های سهم‌های مختلف است. این امر مهم‌ترین وظیفه کارگزار بوده و به ازای آن نیز کارمزدی را از هر معامله دریافت می‌کند. ارائه اطلاعات دقیق از تمامی معاملات سرمایه‌گذار در آن کارگزاری و انجام عملیات به‌موقع نیز از دیگر وظایف کارگزاری بورس است. کارگزاری‌هایی که خدمات کامل‌تری ارائه می‌دهند دارای وظایف بیشتری هستند. یکی از این وظایف کمک و مشاوره به سرمایه‌گذار است. این مشاوره در راستای انجام معاملات بهتر و سرمایه‌گذاری‌های پرسودتر است. کارگزاری وظیفه دارد بر اساس تحلیل‌های دقیق و آمار و اطلاعاتی که از تحلیل داده‌ها به دست می‌آورد به سرمایه‌گذاران خود مشاوره دهد که البته به ازای مشاوره هزینه‌ای را از آن‌ها دریافت می‌کند. برای اینکه بتواند مشاوره‌های درستی را ارائه کند نیاز به این دارد که در بازار بورس، تحقیقات کاملی انجام دهد و همواره و تمام وقت این بازار را رصد کند. درنتیجه از دیگر وظایف این کارگزاری‌ها تحقیق و رصد کامل بازار بورس است. بنابراین اولین و مهم‌ترین وظیفه تمام کارگزاری‌ها انجام به‌موقع و صحیح معاملات است زیرا در بسیاری از بازارها اگر یک معامله با کسری از ثانیه تأخیر انجام شود ممکن است ضرر سنگینی به سرمایه‌گذار وارد شود، این موضوع در بازار بورس ارز به‌دفعات پیش آمده است. دقت کارگزار در انجام کارهای خرید و فروش از اصلی‌ترین وظایف است و بعد از آن مشاوره و راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری بهتر جز وظایف بعدی کارگزاران است.

 

اولین و مهم‌ترین وظیفه تمام کارگزاری‌ها انجام معاملات و خرید و فروش سهام برای سرمایه‌گذاران خود می‌باشد. یعنی وظیفه پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از تمامی معاملات و انجام صحیح و به‌موقع خرید و فروش‌های سهم‌های مختلف است.

 

 

برای انتخاب یک کارگزار خوب به چه نکاتی باید توجه داشت

 

بازار بورس

 

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد با توجه به اینکه تعداد کارگزاری‌ها بسیار افزایش یافته است، برای انتخاب یک کارگزاری خوب باید به نکات مختلفی توجه کرد. این نکات در دو دسته کلی گنجانده می‌شوند. اولین دسته خدماتی است که کارگزاری ارائه می‌کند، یعنی سرمایه‌گذار خدمات مورد نیاز خود را بداند و آنگاه بررسی کند که خدمات توسط کارگزاری ارائه می‌شود یا خیر. دومین دسته بررسی رتبه کارگزاری در آمارهای منتشر شده سازمان بورس و یا هر ارگان معتبر دیگر است. شاید امروزه اولین نکته‌ای که در انتخاب یک کارگزاری باید به آن توجه داشت وجود سامانه آنلاین معاملات است. زیرا انجام معاملات آنلاین راحت‌تر است و طرفداران بیشتری دارد، به همین منظور وجود سامانه معاملاتی آنلاین در کارگزاری جز اولین و مهم‌ترین نکات است. دسترسی راحت سرمایه‌گذار به شرکت کارگزاری از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشت. گرچه باوجود فناوری‌های و سامانه‌های آنلاین مراجعه حضوری به حداقل رسیده اما در صورت بروز مشکل، در دسترس بودن کارگزار بسیار کمک کننده است. نکته دیگر جامع بودن خدمات کارگزاری است. بدین معنی که یک کارگزاری در چند حوزه فعالیت داشته باشد. اگر یک کارگزاری فقط در بورس کالا فعالیت کند و سرمایه‌گذار بخواهد در بورس سهام خرید و فروش کند باید به کارگزاری دیگر مراجعه کند و دوباره مراحل ثبت‌نام در کارگزاری را طی کند درنتیجه جامع بودن خدمات یک کارگزاری جز نکات مهم به‌حساب می‌آید. لیست خدمات قابل ارائه کارگزاری‌ها در جدول مجوزهای اخذ شده در سایت‌های معتبر قابل مشاهده است.
شاید یکی از جذاب‌ترین نکات برای سرمایه‌گذاران تخفیف کارمزد و خدمات اعتباری کارگزاری باشد. بعضی از کارگزاری‌ها برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار میزان مشخصی از کارمزد معاملات را به‌عنوان تخفیف به مشتریان خود برمی‌گردانند. همچنین تحت شرایط خاصی، مبلغ مشخصی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا مشتری با آن‌ها به معامله بپردازد و بعد آر مدت مشخصی آن مبلغ را از مشتری دریافت می‌کند. داشتن مجوز صندوق سرمایه‌گذاری برای یک کارگزاری می‌تواند جز نکات مثبت باشد که نشان از تخصص آن کارگزاری در بازار بورس دارد و باید به آن توجه داشت. خدمات مشاوره‌ای و آموزش از دیگر نکات مهمی است که در انتخاب یک کارگزاری باید به آن توجه داشت و مهم‌تر از آن پشتیبانی خوب و دقیق است که می‌تواند آن را به یک کارگزاری خوب تبدیل کند. این نکته قابل یادآوری است که بررسی رتبه کارگزاری در آمار منتشر شده سازمان بورس می‌تواند کمک قابل توجهی را در انتخاب کارگزاری مناسب به افراد کند.

 

بعضی از کارگزاری‌ها برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار میزان مشخصی از کارمزد معاملات را به‌عنوان تخفیف به مشتریان خود برمی‌گردانند. بررسی رتبه کارگزاری در آمار منتشر شده سازمان بورس می‌تواند کمک قابل توجهی را در انتخاب کارگزاری مناسب به افراد کند.

چند راهنمایی برای انتخاب یک کارگزار مناسب

 

راهنمای انتخاب کارگزار بورس

 

اگر بخواهید در سطح جهانی و وسیع‌تر به در بازار بورس فعالیت کنید و به انتخاب کارگزاری مناسب بپردازید باید موارد دیگری را در نظر بگیرید که هم در انتخاب کارگزاری خارجی و هم کارگزاری داخلی، مؤثر است و می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. یکی از بازارهای بورس بین‌المللی، بازار بورس ارز است که باید در انتخاب کارگزاری آن شدیداً دقت کنید. در ابتدا سعی کنید جواب هر یک از این سؤالات را در مورد کارگزاری‌ها به دست آورید. اول اینکه کارگزاری مدنظر از چه کشورهایی دارای مجوز است و جه نرم‌افزارهای معاملاتی از طرف کارگزار ارائه می‌شود. هزینه‌های معاملاتی در آن کارگزاری که شامل اسپرد و سواپ است چقدر خواهد بود و اینکه آیا کارگزار سرویس مدیریت سرمایه پم را دارد یا خیر. میزان لوریج و حداقل سرمایه اولیه و همچنین حداقل سرمایه‌گذاری در هر معامله چقدر است و علاوه بر این کدام یک از بازارهای مالی توسط کارگزار پشتیبانی می‌شود. کارگزار چه روش‌های انتقالی پولی را پشتیبانی می‌کند و کیفیت و سرعت پشتیبانی از مشتریان به چه صورت است. راه‌های ارتباطی با کارگزار و وب‌سایت باکیفیت و تیم پشتیبانی به زبان مادری مشتری، جز مزیت‌های یک کارگزاری محسوب می‌شود. بعد از بررسی موارد بالا می‌توان بر اساس رتبه‌بندی سایت‌های معتبر و یا استفاده از نرم‌افزارهای مقایسه کارگزاری ۲ یا چند کارگزاری را انتخاب کرده و پس از مدتی تست و انجام معاملات دمو و همچنین بررسی شرایط، بهترین کارگزاری را برای افتتاح حساب و انجام معاملات واقعی برگزید.

 

کارگزار چه روش‌های انتقالی پولی را پشتیبانی می‌کند و کیفیت و سرعت پشتیبانی از مشتریان به چه صورت است. راه‌های ارتباطی با کارگزار و وب‌سایت باکیفیت و تیم پشتیبانی به زبان مادری مشتری، جز مزیت‌های یک کارگزاری محسوب می‌شود.

 

کارگزار بورس یک واسطه بین خریدار و فروشنده بوده که انجام معاملات بین طرفین را تسهیل می‌کند و علاوه بر این در بعضی موارد و با درخواست سرمایه‌گذار اجازه مشاوره خرید و فروش سهام به سرمایه‌گذار را دارد. سرمایه‌گذاران برای اینکه وارد بازار بورس شوند باید حتماً یکی از کارگزاری‌ها را برای انجام معاملات خود انتخاب کنند و به دلیل تعدد کارگزاری‌ها این امر باید با دقت کافی صورت پذیرد. توجه به رتبه‌بندی کارگزاری در سایت سازمان بورس و یا اعلام آن رتبه بندی توسط سایت‌های معتبر یکی از نکاتی است که سرمایه‌گذاران را در انتخاب کارگزاری مناسب کمک می کند. عواملی همچون نرم‌افزار معاملاتی آنلاین، سرعت و کیفیت پشتیبانی کارگزاری، میزان هزینه‌های کارمزد، مشاوره و آموزش از دیگر مواردی است که در انتخاب کارگزار خوب بسیار مؤثر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *