حتماً تابه‌حال به تفاوت خودرو پرايد و پژو با يک خودرو بي ام و يا بنز، توجه کرده‌ايد.
داشتن خودروي خوب، حسابي بانکي با صفرهاي زياد، سرمایه‌گذاری در بازارهاي مختلف که می‌تواند هرروز ما را ثروتمندتر از ديروز کند، همه و همه جزو تمايلات و آرزوهاي اکثر ما است و دوست داريم هر چه بيشتر براي کسب آزادي، امنيت، استقلال، خوشبختي، آرامش خاطر و احترام، به کسب درآمد و ثروت بپردازيم؛ اما غافليم از اينکه کسب درآمد بيشتر به‌طور مستقيم با هوشمندانه و يا غیرهوشمندانه هزينه کردن مرتبط است. اين ماه بازار خريد خودرو با وام ۷ ساله و با هزار دردسر ديگر گرم بود و ديديم که خيلي از ما با همان آمال و آرزوهايي که براي ثروتمند شدن در سرداريم در صف‌های خريد خودرو دورهم جمع شده بوديم و خوشحال از این‌همه موهبت که نصيبمان شده است.
بياييد دقیق‌تر به موضوع نگاه کنيم: اغلب ما فقط آرزو در سرداریم و هيچ تلاشي براي محقق شدن اهداف و آرزوها انجام نمی‌دهیم و دوست داريم مثل غول چراغ جادو همه‌چیز مطابق خواسته‌های ما پيش رود درحالی‌که با تفکر هوشمند و کمي وقت گذاشتن در روز با جستجوي راهکارهاي مختلف استفاده مناسب از پس‌اندازمان می‌توانیم به ارزش‌هایمان دست پيدا کنيم. سعي کنيم تفکر کنار زدن لذت‌های زودگذر و آني را تمرين کنيم تا به اهداف و لذت‌های پايدار که يکي از آن‌ها ثروتمند شدن و داشتن زندگي با رفاه است برسيم.

به‌عنوان‌مثال در نگاه اول پيشنهاد خريد خودرو ۳۲ ميليوني با وام ۲۵ ميليوني  با بازپرداخت ۷ ساله (ماهي ۴۹۶ هزار تومان) و فقط پرداخت ۷ ميليون نقد برايمان جذاب و اغواکننده به نظر می‌رسد ولي بعد از بررسی‌های مختلف می‌بینیم پس از ۷ سال درصورتی‌که از تصادفات در امان بمانيم و جان سالم به درببریم، خودرويي باقیمت ۴۸ ميليون و به ارزش بسيار پايين تراز آن نصيبمان خواهد شد درحالی‌که همان پول را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کردیم چيزي حدود ۱ ميليارد تومان در حساب بانکي خود داشتيم و به‌جای پژو که ديگر ۱۵ ميليون هم کسي از ما نمی‌خرد، ماشين و منزل خوبي فراهم می‌کردیم.

پس به‌جای اينکه تصميمات مالي خود را از روي احساسات بگيريد، روي اين مورد تمرکز کنيد که با هر سرمایه‌ای که در اختیاردارید با کمترين هزينه، چگونه می‌توانید آن را چند برابر کنيد؟

در زير مقایسه‌ای از انواع سرمایه‌گذاری‌ها و نتايج بلندمدت اونها رو می‌بینید:

۱- خريد خودرو ۳۲ ميليوني: نقد ۷ ميليون وام ۲۵ ميليون با قسط ماهي ۴۹۶ هزار تومان

سرمايه شما بعد ۷ سال: خودرو ۷ سال کارکرده باارزش حدودي ۱۵ ميليون تومان

۲- پس‌انداز ۷ ميليون و اضافه نمودن ماهي ۴۹۶ هزار تومان در بانک يا بيمه عمر

سرمايه شما بعد ۷ سال: ۱۱۷ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان

۳- سرمایه‌گذاری ۷ ميليوني در بورس  و اضافه نمودن ماهي ۴۹۶ هزار تومان که با آموزش اصولي به کسب ماهي ۵ درصد سود به‌صورت ميانگين دست پيدا می‌کنید

سرمايه شما بعد ۷ سال: ۱ ميليارد و ۹ ميليون تومان

بياييد عاقلانه فکر کنيم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *