تقویت هوش مالی

همه ما در زندگی با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو هستیم که بخش عمده آن‌ها را مشکلات مالی به خود اختصاص داده است. ازجمله درآمد کم، هزینه‌های زیاد و نداشتن خانه و ماشین و … به دست آوردن پول از مهم‌ترین دغدغه‌های ماست؛ اما پول داشتن به‌تنهایی کافی نیست. ما باید یاد بگیریم چگونه از پول خود استفاده کنیم و راه‌هایی را پیدا کنیم تا به افزایش پول منجر شود.
برای هدایت پول و استفاده از آن به بهترین شیوه باید هوش مالی داشت. ما به افراد زیادی در زندگی برخورد کرده‌ایم که پول دارند و پول برایشان پول می‌آورد و در اصطلاح می‌گوییم، “دست به خاک می‌زنند طلا می‌شود” این افراد چه جادویی دارند و چه وردی می‌خوانند که پولشان هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود و حتی در شرایط بد اقتصادی نیز از حرکت روبه‌جلو باز نمی‌ایستند؟ هیچ جادو و وردی در کار نیست. این افراد فقط هوش مالی خود را شناخته و آن را تقویت کرده و از آن بهره می‌برند. هوش مالی بخشی از هوش کلی ماست که برای برطرف کردن مشکلات مالی از آن استفاده می‌کنیم. ما سعی داریم در این زمینه از نظریات افزایش هوش مالی کیوساکی استفاده کنیم و نظریات و نوشته‌های پربار او را با شما به شتراک گذاریم.
در این مقاله پس از تعریف مختصری از هوش مالی، راه‌های افزایش آن از دیدگاه رابرت کیوساکی اقتصاددان ژاپنی-آمریکایی را بررسی می‌کنیم. آنچه خواهید خواند در عناوین زیر به شما ارائه می‌شود:

 • • هوش مالی چیست؟
 • • مختصری در مورد رابرت کیوساکی
 • • چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

هوش مالی چیست؟

هوش مالی مفهومی ذهنی است که به عملکرد یا کارهای خاصی اشاره دارد که ثروت را به زندگی شما می‌آورند. جالب است بدانید بسیاری از ثروتمندان جهان، از جایی به بعد برای به دست آوردن پول کار نمی‌کنند! بلکه آن‌ها با تقویت هوش مالی و ایجاد درآمدهای غیرفعال، درآمدزایی را به یک فعالیت جذاب برای خود تبدیل کرده‌اند.
هوش مالی یعنی «به دست آوردن پول در کمترین زمان ممکن.» بر اساس یک تعریف دیگر نیز می‌توان گفت: هوش مالی همان «قدرت حل مسائل مالی» است؛ بنابراین هرچه بتوانید مسائل بزرگ‌تر و پیچیده‌تری را حل کنید، دارای هوش مالی بهتری هستید. ازاین‌رو کسب درآمد بیشتر را هم می‌توان از مصداق‌های بارز هوش مالی خوب دانست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چیستی هوش مالی می‌توانید به PDF کتاب هوش مالی مراجعه کنید و یا با دانلود کتاب صوتی هوش مالی از اطلاعات آن استفاده کنید.

مختصری در مورد رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی

 

رابرت کیوساکی متولد ۱۹۴۷ در هاوایی، یک اقتصاددان پیشرو و صاحب تئوری نوآورانه اقتصادی در دنیاست. او با نوشتن تفکرات ناب و دست‌اول اقتصادی در کتاب خود با نام پدر پولدار، پدر بی‌پول تمامی علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و مالی را به خود جذب کرده است. هزاران نفر با پیروی از نظرات خلاقانه رابرت کیوساکی توانسته‌اند به موقعیت‌های مالی و اجتماعی خیره‌کننده‌ای در جهان دست یابند. ازجمله ویژگی‌های بارز تفکرات و نظریات کیوساکی می‌توان به کاربردی بودن آن‌ها و ارتباط فوق‌العاده این نظریات با زندگی واقعی افراد جامعه اشاره کرد. نگاهی اجمالی به برخی تفکرات وی:

 • پولدارها هیچ‌وقت برای پول کار نمی‌کنند.
 • این یک تفکر اشتباه است که تمامی پولدارها، ثروت خود را از راه استثمار دیگران به دست آورده‌اند.
 • ساده‌ترین افراد جامعه پولدارترین افراد جامعه هستند.
 • ماشین شما و خانه محل سکونتتان سرمایه نیست.
 • حتماً یک تجارت جانبی برای خود دست‌وپا کنید.
 • طوری زندگی کنید که بتوانید در جوانی بازنشسته شوید.
 • ثروتمند شدن هیچ‌وقت با زیاد کار کردن میسر نیست.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

اولین درس برای تقویت هوش مالی داشتن توانایی حل مسئله است؛ یعنی هنگام مواجهه با مشکلات از آن فرار نکنیم و به فکر حل‌وفصل آن باشیم. هوش واقعی پرهیز از اشتباه کردن نیست بلکه به معنای توانایی حل مسئله است. دومین درس مقاومت در برابر ناکامی‌ها و عبرت گرفتن از شکست‌هاست. اگر زمان لازم برای رسیدن به هدف دو سال باشد پس از شکست و در صورت شروع مجدد این مسیر شاید حدود ۶ ماه زمان ببرد. اگر بتوانید مشکلات مالی خود را حل کنید هوش مالی شما افزایش پیدا می‌کند و اگر هوش مالی خود را افزایش دهید روزبه‌روز ثروتمندتر خواهید شد. شما باید به‌گونه‌ای هوش مالی خود را تقویت کنید که در این دنیایی که شرایط زندگی روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود و فقر و رکود اقتصادی افزایش پیدا می‌کند، بتوانید شرایط مالی خوبی برای خود فراهم کنید. برای فراگرفتن راه‌های افزایش هوش مالی و تست هوش مالی خود باید به مفاهیمی که در ادامه گفته می‌شود توجه کنید.

 

رابرت کیوساکی می‌گوید: پدر ثروتمندم می‌گفت: “هر وقت پیروز شدی کارت را رها کن اما هیچ‌وقت به خاطر اینکه داری می‌بازی، کار را رها نکن.”

 

افزایش هوش مالی کیوساکی

– قانون پول و نگرش اقشار مختلف به مشکلات مالی

تغییر قوانین پول موجب شد تا پول ارزش خود را از دست بدهد و ارزشش به در جریان بودن آن وابسته باشد یعنی اگر شما پولتان را پس‌انداز کنید ارزش آن را پایین آورده‌اید و برای افزایش آن باید تبدیل به دارایی‌اش کنید. در دنیای امروز تبدیل پول به دارایی و تبدیل دارایی به دارایی دیگر، نشان‌دهنده هوش مالی بالاست.
برای ثروتمند شدن باید قوانین تغییر پول را یاد بگیرید و از آن به نفع خود استفاده کنید. مشکلات مالی امکان دارد برای همه اتفاق بیافتد، پولدار و فقیر نمی‌شناسد. ثروتمندان به مشکلات مالی به چشم یک فرصت برای افزایش توانایی‌ها نگاه می‌کنند؛ اما فقرا مشکلات مالی را مشکل می‌بینند و پیش خود فکر می‌کنند تنها کسانی هستند که دچار این مشکلات می‌شوند. آن‌ها خبر ندارند که مشکل در نوع نگرش آن‌هاست و به‌جای اینکه هوش مالی خود را افزایش دهند مشکلات مالیشان را افزایش می‌دهند.
نحوه برخورد قشر متوسط با مشکلات مالی متفاوت است. آن‌ها در چنین شرایطی پول خرج می‌کنند به دانشگاه می‌روند، سپس شغل مناسب پیدا می‌کنند، خانه می‌خرند و برای ایام بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنند و این افراد در سن ۵۰ سالگی به این باور می‌رسند که در دفتر کار خود زندانی هستند آن‌ها کارمندانی باتجربه هستند و امنیت شغلی دارند؛ اما هوش مالی خود را تقویت نکردند و به‌جای آنکه کارآفرین شوند کارمند کارآفرینان دیگر شدند. آن‌ها به‌جای افزایش هوش مالی، خود را در دفتر کارشان مشغول کردند.

– حل مشکلات مالی

فقرا و قشر متوسط برای ثروتمندان کار می‌کنند و مشکلات مالی آن‌ها را حل می‌کنند و در حل مشکلات مالی خود عاجزند و همچنان به کار برای دیگران ادامه می‌دهند. تحصیلات و سخت‌کوشی اگر باهوش مالی همراه نباشد با خود ثروتی به همراه نمی‌آورد. در صورت برخورد با مشکلات مالی به‌عنوان‌مثال، کسری بودجه، به شیوه سنتی عمل نکنید. بیشتر بودن هزینه از درآمد را کسری بودجه می‌گویند و بسیاری از مردم با این مشکل روبه‌رو هستند؛ زیرا خرج کردن خیلی راحت‌تر از کسب درآمد است. در چنین مواقعی افراد سعی می‌کنند هزینه‌های خود را کم کنند رابرت کیوساکی می‌گوید این کار اشتباه است به‌جای کاهش هزینه شما باید درآمد خود را بالا ببرید.

– بازی با پول

همه افراد درگیر بازی با پول هستند بعضی قواعد این بازی را می‌دانند و بردهای پشت سر هم کسب می‌کنند و بعضی بدون اینکه خودشان بدانند وارد بازی شده‌اند و فقط بازی می‌کنند که نبازند و حتی فکر برد به مغزشان هم خطور نمی‌کند.

– طبقه‌بندی هوش مالی

تقویت هوش مالی

رابرت کیوساکی هوش مالی را به ۵ دسته تقسیم می‌کند:

 1. هوش کسب درآمد بیشتر: اکثر آدم‌ها درآمد دارند اما کسی که درآمد بیشتری دارد از هوش مالی بیشتری برخوردار است
 2. هوش محافظت از پول: محافظت از پولتان در برابر کسانی که ممکن است با شیوه‌های مختلف آن را از شما بگیرند و یا استفاده از راه‌هایی برای کاهش مالیات که نشان‌دهنده هوش مالی شماست.
 3. هوش بودجه‌بندی پول: یعنی همواره درآمدتان از هزینه‌هایتان بیشتر باشد و بخشی از آن را پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید. هوش مالی چنین افرادی نسبت به کسانی که دخل‌وخرج برابری دارند، بسیار بالاتر است.
 4. هوش تقویت پول: پول خود را درجایی سرمایه‌گذاری کنید که سودی بالاتر از نرخ تورم عایدتان شود. هر چه سود بالاتری از سرمایه‌گذاری خود به دست آورید دارای هوش مالی بیشتری هستید.
 5. هوش افزایش اطلاعات مالی: مدیریت منابع مالی و پولتان را به دیگران واگذار نکنید زیرا با این کار مانع افزایش دانش مالی خود می‌شوید

با داشتن این پنج نوع هوش مالی بهتر می‌توانید مشکلات مالی را حل کرده و به ثروت بیشتر و پایدارتری دست پیدا کنید.

– مسیر ثروتمند شدن

ازنظر رابرت کیوساکی کسانی که دنبال پول هستند چهار دسته‌اند: کارمند (حقوق‌بگیر)، خویش‌فرما یا صاحب کسب‌وکار کوچک (پزشک، تعمیرکار و…)، کارفرما (دارای کسب‌وکار بزرگ)، سرمایه‌گذار (کسانی که با سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف پول به دست می‌آورند).
این چهار دسته نیاز به تقویت هوش مالی خود دارند و هرچه هوش مالی بالاتری داشته باشند می‌توانند درآمد بیشتری هم داشته باشند. دو قشر اول، درآمدشان بستگی به کاری دارد که انجام می‌دهند یعنی اگر کار نکنند پولی ندارند و حتی در صورت داشتن درآمد هم نمی‌توانند آن را به دارایی تبدیل کنند و آنچه تولید ثروت می‌کند داراییست. دو قشر دوم این واقعیت را می‌دانند و به همین دلیل به ثروت می‌رسند. هدف آن‌ها متمرکز بر به دست آوردن و افزایش دارایی است. داشتن دارایی بیشتر، به معنی کار سخت و طولانی مدت نیست و هر چه هوش مالی بیشتری داشته باشید، کمتر کار می‌کنید درحالیکه دارایی بیشتر و باکیفیت‌تری به دست می‌آورید.

 

دارایی حقیقی ثروتمندان هوش مالی آن‌هاست. طی کردن این راه و تبدیل‌شدن از کارمند به سرمایه‌گذار درواقع همان مسیر ثروتمند شدن است.

برای رسیدن به پول باید مراحل رسیدن به آن را طی کرد. فراموش نکنید که بدون داشتن مدرک دیپلم امکان ورود به دانشگاه و اخذ مدارک بالاتر را ندارید. اکثر مردم نمی‌دانند که این فرایند کسب پول است که می‌تواند آن‌ها را ثروتمند کند، نه خود پول. این فرآیند به همان میزان که انسان‌ها با یکدیگر تفاوت دارند، در هر فردی متفاوت است.افراد ثروتمند دل‌خوش به داشتن یک حقوق ماهیانه نمی‌شوند بلکه آن‌ها به فکر خلق یک جریان پولی هستند. رابرت کیوساکی می‌گوید: «علت عمده‌ای که باعث می‌شود غالب مردم در تنگناهای مالی باشند این است که آنان سال‌های سال از عمر خود را در مدارس به سر می‌برند؛ اما در خصوص پول هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.»

– سه مفهوم مهم در هوش مالی

 1. سرمایه: چیزی که به پولتان اضافه می‌کند. هر چیزی که به ‌مرور زمان ارزشش بیشتر شود و برای شما پول تولید کند سرمایه است؛ مانند اجاره ملک، کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری
 2. بدهی: چیزی که از پولتان کم می‌کند. تمام چیزهایی که در زندگی دارید و برایتان خرج است نه درآمد، بدهی محسوب می‌شود، مثل ماشین گران‌قیمت که ماهیانه هزینه‌های زیادی برایش می‌کنید ولی از آن پولی درنمی‌آورید. یا خانه شما بدهی شماست زیرا برایتان پول تولید نمی‌کند.
 3. جریان مالی: مسیر ورود و خروج پول به حسابتان است؛ یعنی پول از کجا و چقدر وارد حسابتان می‌شود؟ و چرا و چقدر از حسابتان خارج می‌شود.

با توجه به مطالبی که ارائه شد می‌توانید دیدگاه خود نسبت به ثروتمند شدن را تغییر دهید. رابرت کیوساکی در آثار مختلفی که منتشر کرده سعی دارد رموز ثروتمند شدن را آموزش دهد. جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به PDF کتاب آموزش هوش مالی مراجعه کنید. همچنین با دانلود کتاب صوتی هوش مالی، می‌توانید در مورد چیستی این نوع از هوش بیشتر بدانید و درصدد یادگیری روش‌های تقویت هوش مالی و درنهایت یافتن مسیر ثروتمند شدن بربیایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *