سود مرکب در بورس

هدف از هر سرمایه‌گذاری کسب سود است و در این ‌بین چیزی شیرین‌تر از سود وجود ندارد حالا تصور کنید که اگر سود ِسود باشد اوضاع چگونه خواهد بود. سود مرکب درواقع قسمت شیرین‌تر این شیرینی است و دلتان را نخواهد زد.سود مرکب در بورس یعنی چه؟ سود مرکب در بورس چگونه است؟

به شما خواهیم گفت چگونه از این شیرین‌تر از عسل بهره‌مند شوید. دست‌یابی به سود مرکب حساب ‌و کتاب خود را دارد. به دست آوردن آن خیلی هم آسان نیست و باید بدانید که از چه طریقی می‌توانید سود مرکب را به‌حساب خود واریز کنید.

چنانچه در زمینه سرمایه گذاری در بورس اینترنتی بخواهید فعالیت کنید باید بدانید که آیا سرمایه‌گذاری شما سود مرکب به شما خواهد داد یا نه؟ سود مرکب همان‌گونه که از اسمش پیداست سودی است که به سود شما تعلق می‌گیرد. در ادامه در این زمینه مفصل برای شما توضیح خواهیم داد که تعریف سود مرکب چیست و مثال‌هایی برای روشن‌تر شدن این مطلب به شما ارائه خواهیم داد.

سود مرکب سودی فراتر از سود ساده

سود مرکب

در سود مرکب بورس هم‌سود سرمایه‌ای که خوابانده‌اید به شما تعلق می‌گیرد هم اینکه به همان سودی که دارید باز سود تعلق می‌گیرد؛ اما درروش محاسبه سود ساده تنها اصل سرمایه و سودی که به آن تعلق می‌گیرد محاسبه می‌شود؛ بنابراین سود مرکب با این تعاریف ساده نشان داده است که از سود ساده بهتر است. درواقع سود حاصله از سرمایه دوباره سرمایه‌گذاری شده و سود سرمایه‌گذاری دوم نیز محاسبه می‌شود. مسلماً به نفع بودن و بهتر بودن سرمایه مرکب در طولانی‌مدت بیشتر پدیدار می‌شود. در نظر داشته باشید که سود مرکب به‌صورت تصاعدی محاسبه می‌شود.

همچنین بخوانید :  صف خرید و صف فروش دربورس چیست؟ ۶ ترفند+ نحوه تشخیص صف

برای بهره بردن از سود مرکب بورس نیاز است که به اصل سرمایه دست نزنید و اجازه بدهید مدت بیشتری در جای خود باقی بماند و برای دریافت سود آن عجله نکنید. فاکتور صبر در این مورد واقعاً به حلوای ساخته‌شده از غوره ختم خواهد شد.

تعریف دارایی

اینکه چقدر از سود مرکب بتوانیم استفاده کنیم بستگی به درک ما از مفهوم دارایی دارد. دارایی هر چیزی که بشود آن را تبدیل به پول کرد. خانه، اتومبیل، طلا و … دارایی هستند. افرادی که هوش مالی دارند سعی می‌کنند با به‌کارگیری دارایی خود و سرمایه‌گذاری آن به سود و پول بیشتری دست پیدا کنند. خانه و ماشین و طلا را اگر کناری بگذارید با توجه به نرخ تورم رشد خواهند داشت اما این به معنای تولید پول نیست بلکه با به‌کارگیری و سرمایه‌گذاری دارایی‌های مختلف می‌توانید از آن‌ها کسب درآمد کنید.

تعریف دارایی

البته منظورمان این نیست که خانه و اتومبیل خود را بفروشید و با آن کاسبی راه بی اندازید. بلکه رفع نیازها و رفاه اولیه شرط عقل است؛ اما اگر دارایی مازادی دارید، سرمایه‌گذاری آگاهانه و عاقلانه آن سود خوبی نصیبتان خواهد کرد.

اگر از آن دست آدم‌های محتاطی هستید که به فکر سرمایه‌گذاری پول خود در بانک هستید و از سود مرکب هم بدتان نمی‌آید باید بدانید که سیستم سود بانکی بر اساس سود مرکب محاسبه نمی‌شود؛ بنابراین بانک را از گزینه‌های خود حذف کنید.

بورس راهی برای کسب سرمایه مرکب

یکی از بهترین راه‌های کسب سود مرکب سرمایه‌گذاری در بورس و خرید اوراق مشارکت و سهام است. نحوه گرفتن سود مرکب در بورس بسیار آسان است چرا؟ چون شما با پول خود سهام خریده و پس از کسب سود سهام را فروخته و دوباره با پول آن سرمایه‌گذاری می‌کرده و سهام جدید خریداری می‌کنید به‌این‌ترتیب به اصل سرمایه نیز اضافه می‌شود.

بورس راهی برای کسب سرمایه مرکب

یک محاسبه‌گر سود مرکب بورس به‌راحتی این موضوع را با یک مثال برای شما توضیح می‌دهد. برای مثال فرض کنید که ۵۰ میلیون در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید. پس از مدتی ۱۰ درصد سود کرده که باعث می‌شود سرمایه شما به ۵۵ میلیون تومان برسد. اگر این ۵۵ میلیون را دوباره سرمایه‌گذاری کنید و این بار هم ۱۰ درصد سود کنید ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سود خواهید کرد. درواقع این ۵۰۰ هزار تومان حاصل ۵ میلیون سودی است که قبلاً کرده‌اید.

درواقع این ۵۰۰ هزار تومان سود مرکب شماست. حالا تصور کنید اگر صبر به خرج داده و در بلندمدت این سودها را دوباره سرمایه‌گذاری کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ سود بسیار بالایی عایدتان خواهد شد. محاسبه آنلاین سود مرکب در بورس کار سختی نیست. همچنین با کمک فرمول سود مرکب در بورس به‌راحتی می‌توانید آن را محاسبه کنید.

برای سرمایه‌گذاری در بورس و استفاده از سود مرکب به فکر سرمایه‌گذاری‌های کلان نباشید. از سرمایه‌های کوچک شروع کنید و به‌مرورزمان آن را افزایش دهید.

سرمایه‌گذاران بورسی که دارای استراتژی بلندمدت هستند بدون شک از این نوع سود استقبال کرده و قدرت و بهره معجزه‌آسای سود مرکب را به‌خوبی درک خواهند کرد شاید اصل به دلیل سود مرکبی که در این نوع معاملات وجود دارد استراتژی بلندمدت را برای خود انتخاب کرده‌اند. استراتژی سود مرکب در بورس قطعاً به نفع شما خواهد بود.

همه ما در اطرافمون افراد ثروتمند رو میبینیم و بسیار خوبه که بدونیم اونها با چه برنامه ای به کسب ثروت پرداختند و موفق شدند و چرا هر روز ثروتمند تر می شوند. اونها یک سری استراتژی هایی برای خودشون دارند که دقیقا آن ها را اجرا می کنند. اول بیایید تعریفی از دارایی داشته باشیم که یکی از دلایلی که جیب ثروتمندان هر روز پر پول تر می شود هدفمند کار کردن بر مبنای همین دارایی است.

نحوه گرفتن سود مرکب در بورس

دارایی هر چیزی است که ارزش پولی دارد مثل پول و سکه و خانه و ماشین و سهام شرکت ها. ثروتمندان سعی میکنند دارایی هایی رو داشته باشند که پول در جیب آنها می گذارد مثلا کارخانه ای را تاسیس و سود آن هفتگی یا ماهیانه به حسابشان واریز می شود و یا کسب و کاری را راه اندازی می کنند که سود آن به حسابشان وارد شود.

آنها برای آینده پول پس انداز نمی کنند و برای کسب دارایی سخت تلاش نمی کنند بلکه سعی میکنند دارایی های مختلفی را ایجاد کنند تا دارایی ها برایشان کار کنند و حتی اگر ورشکست شوند چون هوش مالی بالایی جهت کسب ثروت دارند به راحتی دوباره روی پای خودشان می ایستند.

پس ما هم باید سعی کنیم کسب و کاری داشته باشیم تا بتواند وقتی که ما در خواب هستیم نیز برایمان سود تولید کند و سود آن را نیز بتوانیم دوباره در کسب و کار فعلی یا سایر کسب و کارها استفاده کنیم تا منجر به پیشرفت فوق العاده ما در کسب ثروت شود.

همچنین بخوانید :  مفهوم ریسک و بازده در بورس چیست؟

فکر کنید اگر یک میلیون تومان داشته باشید و بتوانید هرماه ۱۰ درصد  به سرمایه ماه قبل اضافه کنید و به سرمایه تان هم دست نزنید در مدت ۱۰ سال یک میلیون تبدیل به ۹۲ میلیارد تومان میشه. اگر سرمایه تان پنج میلیون تومان باشد و ماهانه سود ۵ درصد بگیرید بعد از ۵ سال سرمایه تان به ۹۳ میلیون خواهد رسید.

در جدول زیر برای دوستان گرامی محاسبه کردم که اگر شما با سرمایه هایی معادل پنج میلیون تومان، بیست میلیون سرمایه گذاری کنید و بتونید ماهانه درصد سودی ۵، ۷ و یا ۱۰ درصد بگیرید و سودتان را نیز استفاده نکنید به چه نتایج جالبی خواهید رسید.

محاسبه گر سود مرکب بورس

 واقعا فوق العاده است. مگه نه؟ از این استراتژی به راحتی می توانید در سایر کارهایتان نیز استفاده کنید. هر تغییر مثبتی که میخواهید انجام دهید فقط به صورت مداوم و کم کم انجام دهید. این تغییر می تواند در سرمایه گذاری و یا نحوه خرج کردن پول و یا پس انداز کردن آن باشد و یا تغییر در سحرخیز شدن و مطالعه کتاب و کسب عادات مفید. پس اگر حتی سرمایه تان کمتر از این مبلغ است و یا فعلا به اندازه ۵ درصد ماهانه نمیتوانید سود از سرمایه تان کسب کنید تمرین کنید تا کم کم این استراتژی را پیاده و نتایج فوق العاده آن را در زندگی مالی و شخصی ببینید.

میشه در نظر داشته باشید کسانی در سرمایه گذاری موفق تر می شوند که استراتژی بلند مدت داشته باشند و اسیر هیجانات کوتاه مدت نشوند. از جدول بالا هم به راحتی می بینید که تغییرات کوچک منجر به چه تغییر بزرگی در بلند مدت می شود و ثروت های چند میلیاردی را برای شما به همراه خواهد داشت و متوجه می شوید که زمان چه قدت بزرگی دارد.

توجه کنین ثروتمندان هم اگر استراتژی و برنامه برای سرمایه شون نداشته باشند، مسلماً بعد مدتی افت سرمایه خواهند داشت و اونهایی که با آگاهی از پول استفاده می‌کنند لایق ثروتمند شدن هستند. مهم تفکر ثروتمند شدن و عمل کردن بر طبق قوانین و پایبندی به استراتژی‌هاست.

استراتژی سود مرکب در بورس

دقت داشته باشید بورس مثل بازی شطرنج دنیایی از حرکات پیچیده برمبنای استراتژی تعریف‌شده است. حال تجسم کنید که اصول اولیه که حداقل آن چگونگی حرکات مهره‌ها باشد را شما بلد نباشید. چگونه می‌توانید بازی کنید؟ حال تجسم کنید حرکات رو به خوبی بلد هستین. آیا می‌توانید بازیگر مطرح و بنامی باشید؟ خیر. چون تجربه هم چاشنی بازی هست.  بورس محل انتقال ثروت از جیب بی‌تجربه‌ها، عجول‌ها، بی‌تدبیرها به جیب صبورها و باتجربه‌ها که برمبنای علمی، استراتژی تعریف‌شده‌ای دارند که جدا از هیجانات بازار به اون پایبندند.

4 پاسخ
 1. مریم بانو
  مریم بانو گفته:

  خیلی خیلی ممنون بابت بینشی که در این متن هست. مفهومی که انتقال دادید رو شاید در صد ها کتاب باید خواند تا بهش رسید اما شما ساده و روان بیان کردید .
  سپاس

  پاسخ
 2. فرزاد منصوری
  فرزاد منصوری گفته:

  ممنون از مطالب مفیدتون بنده یک سوال دارم فرض کنیم مثلا یک سهم رو خریدیم و بعد از یکسال ۳۰۰درصد سود داشته حالا اگه این سیصد درصد رو یکباره به دست بیاریم بهتره یا اینکه مثلا توی همین یکسال اگه هر دفعه که ۱۰۰ درصد سود کردیم اونو بفروشیم و دوباره یه سهام بخریم و بعد که دوباره ۱۰۰ درصد سود کردیم بفروشیم؟؟؟ آیا فرق داره

  پاسخ
 3. آرمان
  آرمان گفته:

  سلام من عاشق این دیدگاه سود تجمعی هستم و حتی برای خودم یکسری اصول و قواعدی وضع کردم که الهام گرفته از همین سود تجمعی هست و که باهاش میتونم زندگی مالی مو خیلی بهتر کنم. ممنون از پست مفیدتون

  پاسخ
 4. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام . حالا کجا این سود مرکب پرداخت می کنند آیا شرکت سرمایه گذاری خاصی وجود داره

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *