استراتژی معاملاتی در بورس

بازار بورس، بازاری با ریسک بالا بوده و در عین‌ حال که پرسود است، می‌تواند ضررهای سنگینی نیز داشته باشد. راه‌های مختلفی برای کنترل ضرر و افزایش سود وجود دارد؛ که داشتن یک استراتژی معاملاتی و همچنین داشتن کنترل روانی جزو مهم‌ترین آن‌ها است. هرکدام از این دو موضوع دارای شرایط و خصوصیات خاص خود بوده و با رعایت آن‌ها می‌توان به یک استراتژی صحیح برای معامله دست پیدا کرد.
برای اینکه یک معامله‌گر بتواند برای خود یک استراتژی معاملاتی داشته باشد، باید ابتدا شرایط و نوع معاملات خود را مشخص کرده و علاوه بر آن نوع تحلیل‌هایی که برای بررسی بازار مورد استفاده قرار می‌دهد را تعیین کند. داشتن استراتژی معاملاتی به معامله‌گر کمک می‌کند تا با نظمی مشخص و رعایت اصولی که در استراتژی تعیین شده، شروع به انجام معامله کند و خارج از برنامه کاری انجام ندهد. وقتی فرد روی نظم و اصول مشخص باشد کمتر به سراغ تصمیمات احساسی در بازار می‌رود و مانع از به وجود آمدن ضررهای کلان می‌شود.
برای اینکه یک فرد بتواند استراتژی معاملاتی خود را بسازد، باید در ابتدا اجزای استراتژی معاملاتی را بررسی کرده و این پارامترها را در استراتژی‌های خود مشخص کند. بعد از اینکه اجزای استراتژی مشخص شد، باید آن استراتژی را مورد آزمایش قرار داده و پارامترهایی مانند میانگین سود و ضرر را مورد بررسی قرار دهد. سپس با توجه به آزمودن استراتژی و مشخص شدن بهترین نوع عملکرد آن استراتژی، در بازه زمانی مشخص و همچنین سبد سهام معین، از آن استفاده کند.
لازم به ذکر است که در زمان استفاده از استراتژی، بهتر است انواع عملکرد، تحلیل‌ها و بازخوردهای آن ثبت و بررسی شود تا به ‌مرور زمان استراتژی تکمیل‌تر و بهتر شود و افزایش سوددهی را حاصل کند.
در ادامه مقاله اجزای استراتژی را شرح داده و همچنین تمامی موضوعات مربوط به آن توضیح داده می‌شود.

سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  • بررسی پارامترهای نقطه ورود و خروج در استراتژی معاملاتی
  • بررسی پارامتر بازه زمانی و نوع سهام در استراتژی معاملاتی
  • آزمودن استراتژی معاملاتی و تحلیل پارامترهای بازخورد
  • شروع به معامله با استراتژی تعیین شده و تعیین سبد سهام

بررسی پارامترهای نقطه ورود و خروج در استراتژی معاملاتی

 

پارامترهای نقطه ورود و خروج

 

می‌توان گفت که نقطه ورود و خروج در معاملات از مهم‌ترین پارامترهای استراتژی معاملاتی است. یک معامله‌گر در بررسی نمودار بازار بورس باید دلیلی برای انجام معامله داشته باشد. حال می‌خواهد این دلیل بر اساس تحلیل‌های تکنیکی باشد یا بر اساس تحلیل‌های بنیادی. درهرصورت این دلیل باید شفاف و به ‌دور از احساس باشد.
حال با توجه به دلیل انجام معامله باید بهترین زمان را برای شروع معامله پیدا کند؛ که معمولاً بر اساس تحلیل‌های تکنیکال تعیین می‌شود. نقطه ورود مناسب باید به‌گونه‌ای باشد که اگر معامله وارد ضرر شد کمترین ضرر ممکن را به معامله‌گر برساند، یا شرایط طوری باشد که بازار دیگر به سمت ضرر پیش نرود. بنابراین می‌توان این‌ طور نتیجه گرفت که نقطه ورود در بازار به دو عامل زمان و سطح قیمت بستگی دارد و معامله‌گر با یافتن نقطه ورود مناسب نیمی از مسیر سود دهی را برای خود هموار کرده است.
نقطه خروج در معاملات بورس بسیار مهم است. زیرا دو عامل ترس و طمع به ‌شدت بر روی آن‌ تأثیرگذار هستند. به همین دلیل است که نقاط خروج باید حتماً بر اساس تحلیل‌های تکنیکی و صحیح، از قبل در استراتژی معاملاتی گنجانده شوند تا در حین معامله تحت تأثیر احساسات قرار نگیرد.
نقطه خروج به دو صورت وجود دارد. نقطه خروج با ضرر و نقطه خروج با سود. به عبارتی می‌توان آن‌ها را حد سود و حد ضرر نامید. یک معامله‌گر باید در استراتژی معاملاتی که برای خود به وجود می‌آورد حد سود و ضرر را بر اساس اصول تکنیکال و فاندامنتال تعیین کند. اگر حد سود را در استراتژی خود مشخص نکند، بعد از رسیدن به میزان سود مشخص، طمع کسب سود بیشتر، مانع خروج از معامله شده و همان میزان سود نیز از دست می رود. همچنین در حالت ضرر نیز ممکن است معامله‌گر از ترس ضرر بیشتر به معامله خود پایان دهد و بعد از مدتی معامله تغییر مسیر دهد، آنگاه نه‌تنها معامله‌ای را که می‌توانست با سود به پایان رساند را از دست داده، بلکه مقداری ضرر نیز به سرمایه خود وارد کرده است.
از طرفی باید در نظر داشت که اگر معامله‌گر برای معاملات خود حد ضرر تعیین نکند، ممکن است در مدت ‌زمان چندروزه مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست بدهد. درنتیجه با تمام این توضیحات می‌توان این‌طور بیان کرد که هر استراتژی معاملاتی نیاز به تعیین نقطه ورود و نقطه خروج دارد که شامل حد سود و ضرر است.

 

نقطه ورود و خروج در معاملات از مهم‌ترین پارامترهای استراتژی معاملاتی است، یک معامله‌گر در بررسی نمودار بازار بورس باید دلیلی برای انجام معامله داشته باشد. نقطه خروج در معاملات بورس بسیار مهم است، زیرا دو عامل ترس و طمع به‌شدت بر روی آن‌ تأثیرگذار است.

 

بررسی پارامتر بازه زمانی و نوع سهام در استراتژی معاملاتی

 

بررسی پارامتر بازه زمانی و نوع سهام در استراتژی معاملاتی

 

نوسانات قیمتی در بازار بورس در بازه‌های زمانی مختلف نشان داده می‌شود و این امکان وجود دارد که یک سهم را در هر بازه زمانی تحلیل کرد. شاید جالب‌توجه باشد که یک استراتژی ممکن است در دو بازه زمانی یک سهم، نتایج متفاوتی را در پی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که بازه زمانی در استراتژی معاملاتی حتماً در نظر گرفته شود.
نکته دیگری که در بازه زمانی باید در نظر گرفته شود، مدت زمانی است که معامله‌گر می‌تواند چارت را پیگیری کند، یعنی اگر معامله در بازار بورس به‌عنوان شغل دوم یک فرد است و آن فرد در زمان اشتغال به شغل اول، نمی‌تواند به‌صورت مداوم چارت را بررسی کند، بهتر است استراتژی خود را در بازه‌های زمانی بزرگ‌تر تعیین کند. به اصطلاح معاملات خود را در تایم فریم یک یا چند ساعته انجام دهد.
پارامتر بعدی نوع سهامی است که فرد بخواهد در آن شروع به معامله کند. طبیعتاً سهم‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و در عین تفاوت، ممکن است یک استراتژی معاملاتی روی چند سهام به‌خوبی جواب دهد. همچنین در بازار ارز نیز روال به همین شکل است، ممکن است یک استراتژی رو چند جفت ارز خوب کار کند.
باید در نظر داشت که شاکله یک استراتژی با روند یا نوسانات قیمتی آن سهام در تقابل نباشد. به‌طور مثال فرض کنید که در بازار بورس ارز، روند قیمتی یک جفت ارز بیشتر به‌صورت رنج باشد؛ اما استراتژی معاملاتی فرد بر روی نوسانات قیمتی ‌ترند برنامه‌ریزی ‌شده باشد. مطمئناً آن فرد در این جفت ارز با شکست مواجه می‌شود. بنابراین باید در نظر داشته باشید که استراتژی معاملاتی همگام با نوع سهام یا جفت ارزی باشد که می‌خواهید در آن شروع به معامله کنید.

 

باید در نظر داشت که شاکله یک استراتژی با روند یا نوسانات قیمتی آن سهام در تقابل نباشد. به‌طور مثال فرض کنید که در بازار بورس ارز روند قیمتی یک جفت ارز بیشتر به‌صورت رنج باشد، اما استراتژی معاملاتی فرد بر روی نوسانات قیمتی ‌ترند برنامه‌ریزی‌شده باشد، مطمئناً آن فرد در این جفت ارز با شکست مواجه می‌شود.

 

آزمودن استراتژی معاملاتی و تحلیل پارامترهای بازخورد

 

آزمودن استراتژی معاملاتی و تحلیل پارامترهای بازخورد

 

بعد از مشخص کردن استراتژی و تعیین مقدار اجزای آن، باید استراتژی، مورد آزمودن قرار گیرد؛ تا مشخص شود چه مقدار در گذشته بازار خوب یا ضعیف عمل کرده و میزان پارامترهای بازخورد آن نیز در گذشته به دست آمده و مورد تحلیل قرار گیرد. البته باید یادآور شد که در بازار بورس هیچ‌چیز قطعی وجود ندارد و ممکن است استراتژی که در گذشته عملکرد خوبی داشته، در آینده عملکرد ضعیفی داشته باشد. اما باید در نظر داشت که این بررسی‌ها می‌تواند تا حدودی در عملکرد آینده و یا حتی در اصلاح استراتژی تأثیرگذار باشد.
برای اینکه فرد بتواند تحلیل درستی از عملکرد استراتژی خود داشته باشد، باید پارامترهای بازخورد را در هر بازه یک ماهه بررسی کند. از مهم‌ترین پارامترهای بازخورد می‌توان به میانگین ضرر و میانگین سود اشاره کرد. در ثبت پارامترهای بازخورد بهترین سود و بدترین ضرر برای تحلیل بهتر باید ثبت شود. دو پارامتر نسبت برگشت مالی و درصد برد نیز باید حتماً برآورد شود.
میانگین سودها را بر میانگین ضررها تقسیم کرده و میزان نسبت برگشت مالی مشخص می‌شود. همچنین حاصل تقسیم تعداد معاملاتی که منجر به سود شده بر کل معاملات انجام‌ شده برابر با درصد برد خواهد.
باید در نظر داشت که تحلیل پارامترهای بازخورد به‌صورت ماهانه و تغییر اجزای استراتژی و آزمودن مجدد آن، به همراه تحلیل پارامترهای بازخورد می‌تواند کمک شایانی به بهینه کردن استراتژی کند.
بعد از مشخص کردن استراتژی و تعیین مقدار اجزای آن، باید استراتژی مورد آزمودن قرار گیرد تا مشخص شود چه مقدار در گذشته بازار خوب یا ضعیف عمل کرده و میزان پارامترهای بازخورد آن نیز در گذشته به دست آمده و مورد تحلیل قرار گیرد.

شروع به معامله با استراتژی تعیین شده و تعیین سبد سهام

 

شروع به معامله با استراتژی تعیین شده و تعیین سبد سهام

 

پس ‌از اینکه مراحل گفته شده را انجام دادید، باید شروع به معامله کنید تا میزان موفقیت حقیقی استراتژی خود را ببینید. اولین نکته این است که حداقل ریسک را در معاملات انجام دهید تا در شروع معاملات با استراتژی خود، با ضرر سنگین مواجه نشوید. سعی کنید استراتژی را در دو تا سه سهام مختلف یا جفت ارز متفاوت اجرا کنید تا به بهترین حالت سود دهی دست پیدا کنید.
باید در نظر داشته باشید که دقیقاً مانند استراتژی عمل کنید و از هرگونه حالت احساساتی که باعث شود استراتژی شما از حالت عادی خود خارج شود دوری‌کنید، حتی اگر این منطقی بودن منجر به ضرر شود. درواقع ضررهای منطقی در بازار بورس هستند که منجر به پیشرفت معامله‌گر می‌شود و او را در دستیابی به سودهای بزرگ همراهی می‌کنند. لازم به یادآوری است که حتماً برای خود روزانه تمامی معاملاتی را که انجام می‌دهید و تمامی اتفاقاتی که در آن می‌افتد را ثبت کنید، مطمئن باشید ظرف مدت یک ماه پیشرفت خود را در انجام بهتر معاملات حس می‌کنید.
دو نکته مهم باید در اینجا ذکر شود، اولاً اگرچند معامله پشت‌ هم ضرر کردید آن استراتژی را سریعاً کنار نگذارید؛ زیرا در بعضی مواقع بازار دچار اختلالاتی می‌شود و ممکن است اکثر استراتژی‌ها با مشکل مواجه شوند و بعد از بررسی دقیق و مطمئن شدن از عدم کارآمدی، آن را کنار بگذارید. دومین نکته این است که سعی کنید احساسات در معاملات و استراتژی خود را به صفر برسانید زیرا این موضوع می‌تواند در انجام معاملات بهتر، کمک شایانی به شما بکند.

 

دقیقاً مانند استراتژی عمل کنید و از هرگونه حالت احساساتی که باعث شود استراتژی شما از حالت عادی خود خارج شود دوری‌کنید، حتی اگر این منطقی بودن منجر به ضرر شود. درواقع ضررهای منطقی در بازار بورس هستند که منجر به پیشرفت معامله‌گر می‌شود و او را در دستیابی به سودهای بزرگ همراهی می‌کنند.

 

بازار بورس از نگاه بسیاری از افراد بازار بی‌رحمی است و مطمئن باشید که اگر بدون برنامه شروع به سرمایه‌گذاری در آن کنید مطمئناً شکست خواهید خورد و تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد. برای اینکه در این بازار موفق عمل کنید نیاز به استراتژی معاملاتی دارید تا به‌صورت لحظه‌ای و احساسی تصمیم به انجام معامله نگیرید.
داشتن استراتژی علاوه بر کنترل احساسات و جلوگیری از تصمیمات آنی می‌تواند میزان سود دریافتی از معاملات را مشخص کند و همچنین میزان ضرر را کنترل کند. کنترل ضرر یکی از عوامل اصلی موفقیت در بازار بورس است که به کمک داشتن یک استراتژی معاملاتی مناسب امکان‌پذیر است.
استراتژی معاملاتی فواید دیگری برای معامله‌گر به همراه دارد ازجمله این فواید می‌توان به نگاه عاقلانه به بازار و جلوگیری از طمع بیش ‌از حد اشاره کرد؛ همچنین می‌تواند ترس از شکست و ضرر را در فرد از بین ببرد. فرد به‌وسیله استراتژی می‌تواند نگاه تحلیلگرانه خود را نسبت به بازار افزایش دهد و با شیوه خاص خود معامله کند. با این توضیحات می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که نداشتن استراتژی در بازار بورس، شکست مطلق در این بازار را به همراه خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *