planning to invest in mutual funds 03 770x433 1

از محاسبه NAV شرکت می توانیم نسبتی را بدست آوریم که برای ارزشگذاری سهام از آن ها استفاده میکنیم. نسبت P یا Price به NAV  (Net Asset Value)یا به عبارتی قیمت پایانی تقسیم بر NAV.

در حالت نرمال زمانی که می خواهیم ارزش سهمی را بدست آوریم باید NAV سهام شرکت را محاسبه کنیم اما ارزش محاسبه شده باید در بازار بین ۷۰ درصد تا ۸۰ درصد ارش محاسبه شده معامله شود. قیمت سهم باید بین دو عدد ۰٫۷و ۰٫۸ معامله شود.

به طور مثال اگر قیمت سهام شرکتی در بازار به فرض ۴۰۰ تومان باشد و NAV آن را ۴۳۰ تومان محاسبه کرده باشید نمی توانید اینگونه تصمیم بگیرید که چون سهم حدود ۱۰ درصد زیر ارزشش معامله می‌شود سهم ارزنده ای است.

در واقع آن چیزی که در بازار باید معامله شود ۰٫۷ تا ۰٫۸  قیمت NAV است یا به عبارتی به طور میانگین قیمت سهم در بازار باید ۷۵ درصد قیمت nav معامله شود.

با یک مثال ساده توضیح میدهیم. فرض کنید قیمت پایانی سهم امروز ۲۱۲ تومان بوده و nav سهم را شما ۴۳۲ تومان محاسبه کرده اید.

برای محاسبه P/NAV این سهم این دو مقدار را را بر هم تقسیم می کنیم. یعنی ۲۱۲ تقسیم بر ۴۳۲ عددی که بدست می آید ۵۰ درصد می شود. پس به دلیل اینکه  nav شرکت ۴۳۲ بوده قیمت سهم باید ۷۵ درصد این عدد( ۴۳۲ ) در بازار قیمت می‌خورد. ۷۵ درصد  432 تومان (مقدار NAV) برابر است با ۳۲۴ تومان یعنی باید سهم در بازار ۳۲۴ تومان قیمت می‌خورد اما قیمت پایانی سهم را ۲۱۲ تومان در نظر گرفته بودیم. پس در این صورت می توانیم نتیجه بگیریم که ارزش این شرکت در بازار از ارزشی که باید معامله شود کمتر است چرا که ۷۵ درصد nav سهم شرکت در بازار ۳۲۴ تومان است در صورتیکه قیمت روز این سهم ۲۱۲ تومان است.

بنابراین اگر سهم را۲۱۲ تومان بخریم انتظار داریم که به ۳۲۴ تومان ارزشی که حساب کردیم برسد یا نزدیک به این عدد رشد کند (ممکن است فردا NAV دیگری باشد، ما NAV روز را حساب کردیم).

خب برای اینکه قیمت روز سهم (۲۱۲ تومان) به ارزش سهم (۳۲۴ تومان) برسد یعنی نزدیک به ۵۰ درصد باید رشد کند. اگر پرتفوی این شرکت در شرایط فعلی بخواهد باقی بماند  در واقع این ۵۰ درصد اگر بخواهد بشود ۷۵ درصد)میانگین درصد NAV) نزدیک به ۵۰ درصد باید قیمت سهام این شرکت رشد کند.

فلسفه ۰٫۷ و ۰٫۸ این است که شرکت در پرتفوی خود تعداد زیادی سهام دارد اگر بخواهد آن را در بازار عرضه کند طبیعتاً قیمت سهام زیر مجموعه هایش، می توانند به واسطه این شدت عرضه افت شدیدی داشته باشند و به همین خاطر ۲۰ یا ۳۰ درصد از ارزش پرتقوی کم تر در نظر گرفته می شود. اما بعضی اوقات شرکت هایی هستند که P/NAV آنها در واقع برابر می شود با ۰٫۳ یا ۰٫۴ یا حتی کمتر.

دو حالت وجود دارد یا بازار در مورد این ها اشتباه کرده و بیش از حد قیمتشان از ارزش محاسبه شده فاصله دارد یا اینکه واقعاً در آینده چشم انداز nav این شرکت و چشم انداز پرتفوی شرکت وضعیتش خیلی خراب است.

برایتان دو مثال می‌زنیم، یکی در خصوص ومعادن و یکی در خصوص پارسان . دو شرکتی که سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند و هلدینگ هستند یکی در بخش معدن و سنگ آهن و روی و … یکی در بخش پالایشی و پتروشیمی.

 از ومعادن شروع میکنیم. روزی nav ومعادن ۶۰۰ تا ۶۵۰ تومان بود و قیمتش نزدیک۲۸۰- ۲۷۰ تومان بود.  اینجا مشکلی که وجود داشت این بود که همه p/nav ومعادن را حساب می‌کردند، عددی که به دست می آمد در واقع ۳۰ درصد یا ۳۵ درصد ارزش بود و دلیل اینکه این اتفاق می‌افتاد اشتباه بازار نبود بلکه آن روزی که NAV و معادن را حساب می‌کردند در پرتفوی آن دو سهم گل‌گهر و چادرملو دو نقش خیلی مهمی داشتند این دو سهم در آن زمان در قیمت ۵۰۰ تومان صف فروش بودند و در این صف فروش حجمی انجام نمی‌شد. قیمت پایانی هم می خورد و دوباره روز بعد همان قیمت دیروز صف فروش می‌شد بازار برآوردش این بود یک ماه بعد قیمت گل گهر و چادرملو که زیر مجموعه و معادن بودند از ۵۰۰ تومان باید می شد ۳۰۰ تومان یا ۲۵۰ تومان همین اتفاق هم افتاد بعد از مدتی(حالا نه صرفا طی یک ماه بلکه بعد از ۲ الی ۳ ماه)  قیمت این زیرمجموعه‌ها ۴۰ تا ۵۰ درصد افت پیدا کرد و طبیعتا وقتی قیمت زیر مجموعه افت پیدا می کند nav آن شرکت سرمایه گذاری هم افت پیدا می کند به همین خاطر ومعادن قیمتش بود ۲۵۰ و nav  بود ۳۰۰ p/nav بود ۳۵ الی ۴۰ درصد. بعد از دو ماه قیمت و عادن بود ۲۵۰ (همان قیمت دو ماه پیش) اما nav خودش را رساند به آن درصد متعادلی که باید ۰٫۷ یا ۰٫۸ باشد یعنی nav کاهش پیدا کرد. بعضی اوقات این گونه است که nav به قیمت می رسد و بعضی اوقات مثل پارسان برعکس p/nav را وقتی شما حساب می کنید می بینید حال مثلاً در ۲ سال پیش حساب کردید ۱٫۲-۱ می‌شد یعنی ۱۱۰ درصد تا ۱۲۰ درصد. اینجا هم بازار اشتباه نکرده بود چون زیرمجموعه‌های پارسان آن موقع متوقف بودند و قرار بود ۲۰ الی ۳۰ درصد بیشتر از آن قیمتی که ما nav حساب می کردیم باز شوند طبیعتاً وقتی بیشتر باز می شوند nav شرکت یا مخرج p/nav افزایش پیدا می‌کند و آن نسبت ۱٫۲ تبدیل می‌شود به مثلا ۰٫۷ یا ۰٫۸ این اتفاقات هم در بازار ممکن است پیش آید یعنی برای اینکه شما متوجه شوید یکی از اقداماتی که باید انجام دهید این است که باید پرتفوی شرکت را ببینید و یک یا دوسهمی که در سرمایه‌گذاری‌های آن شرکت خیلی مهم هستند را ببینید، همچنین صنعت و صنایعی که شرکت در آنها سرمایه‌گذاری کرده را ببینید و اینکه در جریان بازار باید باشید.

طبیعتاً وقتی در جریان بازار نباشید و بخواهید همه اینها را متوجه شوید که زیر مجموعه شرکت ها چه هستند و چه اتفاقاتی برای آنها افتاده، می‌شود گفت که این کار واقعا غیر ممکن و نشدنی است. اما در جریان بازار که باشید می دانید که یک شرکت مثلاً و پترو یکی از سرمایه‌ گذارهای اصلی وساخت است و ساخت ارزشی که در بازار دارد مثلاً ۳۰ یا ۴۰ درصد بیشتر از ارزش ذاتی است و این چشم انداز بازار است که ارزش آن افت پیدا می‌کند وقتی افت پیدا می کند طبیعتاً می‌تواند این p/nav در زمان حال عدد بالایی باشد ولی در دو ماه آتی این p/nav خودش اتوماتیک وار و خودکار تعدیل می‌شود به ۰٫۷ و ۰٫۸  میرسد و چه خوب است که شما سهامی را خریداری کنید که قیمت آن به nav برسد نه اینکه سهامی بخرید که nav آن بخواهد افت پیدا کند و به قیمت پایانی آن بخواهد برسد.

 موفق باشید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *