بیت کوین

ارزهای دیجیتال | بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ این روزها نام ارزهای دیجیتال در همه‌جا شنیده می‌شود. پول‌هایی که برخی از آن‌ها ارزش بالایی دارند و حتی بسیاری از کارشناسان برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌کنند. هنوز هم معروف‌ترین و گران‌ترین این ارزهای دیجیتال ، بیت کوین (bit coin) است.
شاید مهم‌ترین سؤال برای کسی که بیت کوین را می‌شناسد این باشد که بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ چطور می‌توان با آن خرید نمود؟ عملکرد آن چگونه است؟ ارزی که ماهیت فیزیکی ندارد چگونه تولید می‌شود؟ چه کسانی آن را تولید می‌کنند و در مقابل تولید بیت کوین چه سودی نصیبشان می‌شود؟

برای یافتن پاسخ سؤالات فوق درباره ارزهای دیجیتال و به طور خاص بیت کوین مقاله زیر را که طی سرفصل‌های زیر به زبانی ساده تدوین‌شده بخوانید:

  • بیت کوین چگونه به دست می‌آید؟
  • بیت کوین چگونه نگهداری می‌شود؟
  • جابجایی و تراکنش در بیت کوین چگونه است؟

ارزهای دیجیتال

بیت کوین چگونه به دست می‌آید؟

بیت کوین به‌طورکلی از سه طریق به دست می‌آید:

۱٫ خرید بیت کوین

۲٫ فروش کالا و خدمات

۳٫ استخراج

اما قبل از توضیح این موارد لازم است کمی با مفهوم استخراج آشنا شوید. اولین گام در زنجیره عملکرد بیت کوین تولید یا به‌اصطلاح استخراج آن است. برای اینکه بدانید بیت کوین چگونه به دست می‌آید لازم است با مفهوم بلاک چین (block chain) آشنا شوید. بلاک چین مبنای عملکرد بیت کوین است.
بلاک چین یک سیستم رمزنگاری پیشرفته است که به‌صورت اشتراکی کار می‌کند. در این روش بلاک‌ها یا قطعات که به‌صورت الگوریتم‌های پیچیده ریاضی می‌باشند و رمزنگاری‌شده‌اند در اختیار کاربران قرار داده می‌شود، و آن‌ها شروع به حل این فرمول‌های ریاضی می‌کنند. ارتباط این قطعات هم از طریق رمزنگاری انجام می‌شود تاکسی نتواند سوءاستفاده کند.
کاربران شبکه بلاک چین با حل فرمول‌ها و پردازش محاسبات (که پرهزینه و زمان‌بر است) مقداری بیت کوین به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. مثلاً وقتی کاربری معادله ساده x+y=15 را حل می‌کند شبکه مقداری بیت کوین به او می‌دهد. و بیت کوین در کیف پول او ذخیره می‌شود.

کسانی که در شبکه بیت کوین معادلات را حل می‌کنند، استخراج‌کننده یا ماینر نامیده می‌شوند. هرچه معادلات ساده‌تر باشد پاداش کمتر است. اوایل با توجه به کم بودن استخراج‌کنندگان درصد بیشتری نصیب آن‌ها می‌شد اما با افزایش تعداد اعضا دستمزد کمتری به آن‌ها پرداخت می‌شود.
البته شبکه بیت کوین درصورتی‌که تعداد استخراج‌کنندگان کم شود، دستمزد بیشتری پرداخت می‌کند. این کار توازنی است که در شبکه وجود دارد. فرض کنید یک باغ سیب دارید، هر چه قدر افراد کمتری سیب بچینند سیب بیشتری به دست می‌آورند. البته کار بیشتری هم باید انجام دهند.
حال که با مفهوم استخراج آشنا شدید، می‌دانید که بیت کوین را استخراج‌کنندگان در دست دارند. اگر کسی بخواهد بیت کوین تهیه کند باید یا به آن‌ها پول بدهد و بیت کوین تهیه کند و یا کالا یا خدماتی به آن‌ها بدهد و در برابر آن بیت کوین دریافت کند.

بیت کوین چگونه نگهداری می‌شود؟

بلاک چین
بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند، در کیف پول بیت کوین (bit coin wallet) نگهداری می‌شوند. کیف پول هر فرد دارای رمزهای شخصی است که ضامن حفاظت از بیت کوین است.
زمانی که شما می‌خواهید بیت کوین تهیه کنید آدرس کیف پولتان را به شخص ارسال‌کننده می‌دهید و او هم بیت کوین را به‌حساب شما واریز می‌کند. همچنین اگر بخواهید بیت کوین را خرج کنید می‌توانید آدرس کیف پول شخص موردنظرتان را وارد کنید و مقداری بیت کوین به‌حساب او واریز کنید. کیف پول‌های بیت کوینی نقطه اتصال بین شبکه بیت کوین با کاربران است.

جابجایی و تراکنش در بیت کوین چگونه است؟

انتقال بیت کوین (bit coin transaction) برخلاف انتقال پول فرآیند پیچیده‌ای دارد! اگر شما بخواهید به‌حساب کسی پول واریز کنید به‌راحتی شماره‌حساب و مبلغ را وارد کرده و پول موردنظرتان را جابجا می‌کنید. در پشت‌صحنه هم پول از حساب شما کم شده و به‌حساب شخص دریافت‌کننده اضافه می‌شود.
برای جابجایی پول در شبکه بیت کوین به‌ظاهر همان فرآیند انجام می‌شود. اما در پشت‌صحنه اتفاقات پیچیده‌ای می‌افتد زمانی که شما بیت کوین را ارسال می‌کنید. شبکه درخواست شما به‌صورت رمزنگاری‌شده و در قالب فرمول‌های ریاضی در قالب یک بلاک (که قبلاً توضیح دادیم) برای اعضا ارسال می‌کند. آن‌ها شروع به حل این فرمول‌ها می‌کنند و یک خروجی دریافت می‌کنند. این خروجی با اطلاعات سایر اعضا شبکه کنترل‌شده و درنهایت مشخص می‌شود که آیا معتبر است یا خیر. اگر معتبر باشد ثبت‌شده و در غیر این صورت حذف می‌شود.

اجاز بدهید فرآیند را ساده‌تر توضیح دهیم:
فرض کنید شما مقدار ۱ بیت کوین برای علی ارسال کرده‌اید. اطلاعات این پرداخت رمزنگاری می‌شود و در شبکه بیت کوین، در نوبت پرداخت قرار می‌گیرد. وقتی نوبت شما شد اعضا شبکه (کسانی که به‌عنوان استخراج‌کننده شناخته می‌شوند) این اطلاعات را دریافت کرده و چک می‌کنند. نکته مهم این است که این اعضا نه شمارا می‌شناسند نه علی را آن‌ها فقط کنترل می‌کنند که آیا حساب شما این مقدار بیت کوین دارد و سپس تضمین می‌کنند که حساب علی شارژ شود.
چون تعداد اعضا زیاد است و سیستم رمزنگاری بسیار پیچیده است امکان تقلب غیرممکن است!

درک عملکرد واقعی بیت کوین بسیار سخت است، چون این‌گونه طراحی‌شده است! اما اگر بخواهیم عملکرد بیت کوین را خیلی ساده و در سه مرحله توضیح دهیم شامل مراحل زیر است:

  1.  استخراج یا پردازش که توسط استخراج‌کنندگان با حل فرمول‌های ریاضی پیچیده انجام می‌شود.
  2.  تراکنش‌ها یا دریافت و پرداخت بیت کوین که پس از درخواست از کیف پول بیت کوینی در شبکه قرار می‌گیرد.
  3.  کنترل تراکنش‌ها که از طریق دفتر کل بیت کوین که بین کاربران شبکه به اشتراک گذاشته‌شده انجام می‌شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *