نبوغ مالی

همه ما از این واقعیت که پول تأثیر به سزایی بر سبک زندگی ما و کیفیت آن دارد، آگاهیم. پول، تحصیلات و شغل، به‌تنهایی برای حل مشکلات مالی کافی نمی‌باشد بلکه تنها راه‌حل مشکل‌گشا برای مسائل مالی، داشتن نبوغ مالی است. توجه داشته باشید که بالا بودن هوش فردی(IQ)، دلیل بر بالا بودن نبوغ مالی افراد نمی‌باشد.
اگر نبوغ مالی خود را ارتقا ندهید، مشکلات مالی شما همواره حل‌نشده باقی خواهند ماند و فقط ممکن است در برخی برهه‌های زمانی کم‌رنگ و در برخی دیگر از برهه‌های زمانی پررنگ‌تر جلوه کنند. با بهره‌گیری از نبوغ مالی و ارتقای آن، هم می‌توانیم در حل مشکلات مالی بهتر عمل کنیم و هم راه‌هایی برای درآمدزایی بیشتر به دست آوریم.

سرفصل‌هایی که در این مقاله بیان‌شده است عبارت‌اند از:

 • مهارت‌هایی برای تقویت نبوغ مالی
 • توصیه‌هایی برای ارتقا نبوغ مالی
 • بایدها و نبایدهای نبوغ مالی

مهارت‌هایی برای تقویت نبوغ مالی

نبوغ مالی یک دانش اکتسابی است که همه می‌توانند این مهارت را در خود پرورش داده تا بتوانند در مسائل مالی تصمیمات بهتری را اخذ نمایند. حل مشکلات مالی بیشتر، نبوغ مالی شمارا ورزیده‌تر می‌کند، درست مثل یک ورزشکار که با ورزش بیشتر عضلات ورزیده‌تری را برای خود می‌سازد. برای ایجاد نبوغ مالی در خود نباید پایین‌تر از سطح درآمد خود زندگی کنید. اینکه کارشناسان مالی توصیه می‌کنند که پایین‌تر از سطح درآمد خود زندگی کنید و پس‌انداز خود را در چند شاخه سرمایه‌گذاری نمایید یک توصیه سطح متوسط می‌باشد. اتخاذ استراتژی‌های سطح متوسط منجر به زندگی در سطحی پایین‌تر از سطح درآمدی متوسط شده و این امر مانع از افزایش نبوغ مالی خواهد شد.

افراد برای اینکه بتوانند نبوغ مالی خود را تقویت نمایند نیازمند یادگیری چند مهارت اصلی می‌باشند:

۱٫ دانش مالی

برای تقویت نبوغ مالی باید دانش مالی در فرد افزایش یابد. در عصر اطلاعات، داشتن دانش مالی بهترین دارایی است.

۲٫ اصول سرمایه‌گذاری

برای ثروتمند شدن باید بدانیم که پول چگونه کار می‌کند و ما چگونه می‌توانیم آن را به خدمت بگیریم تا درنتیجه بتوانیم سرمایه‌گذاری درستی داشته باشیم.

۳٫ مهارت شناخت بازار

برای تقویت نبوغ مالی خود، باید از فعالیت‌ها و رویدادهای بازار آگاه باشیم و تصمیمات مالی را با آگاهی از آن‌ها اخذ نماییم.

۴٫ مهارت تأمین منابع مالی

منظور از تأمین منابع مالی به معنی مدیریت، ایجاد و مطالعه درباره‌ی منابع مالی، امور بانکی، سرمایه‌گذاری، دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌باشد.

توصیه‌هایی برای ارتقا نبوغ مالی

برای افزایش نبوغ مالی خود به توصیه‌ها زیر توجه داشته باشید:

 1.  برای چیزهای باارزش سرمایه‌گذاری کنید
  سرمایه‌گذاری موارد بی‌ارزش، موجب از بین رفتن چیزهای باارزش می‌شود.
 2.  چشم و ذهنی هوشیار داشته باشید
  اگر نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید که پیروزی مقابل شکست نیست بلکه درون آن است، بهتر می‌توانید بر شکست‌های خود تمرکز کنید و حتی از تجربیات مالی دیگران نیز استفاده نمایید.
 3.  اهداف بزرگ انتخاب کنید
  بسیاری از کارشناسان مالی به افراد توصیه می‌کنند که اهداف کوچک انتخاب کنید تا بتوانید موفق شوید اما برای رسیدن به بهترین، باید بهترین را انتخاب کرد.
 4. به دنبال محیطی مناسب برای رشد مالی خود باشید
  بودن در محیطی مناسب موجب می‌شود که از توانایی‌ها و قابلیت‌های خود درزمینه ی مالی، به بهترین شکل بهره بگیرید. محیطی که از شکست و ناامیدی در آن صحبت می‌شود رضایت شغلی شمارا به خطر می‌اندازد.
 5.  توانایی‌های خود را دریابید
  فردی که به کشف استعدادهای خود نمی‌پردازد تنبل است و می‌خواهد همه‌چیز را حاضر و آماده دریافت کند. تمامی افراد از توانایی مالی برخوردارند، فقط باید به‌کارگیری صحیح آن توانایی را در مسائل مالی بیاموزند و آن را پرورش دهند.

 

بایدها و نبایدهای نبوغ مالی

financial intelligence

برای حفظ و ارتقا نبوغ مالی نکات زیر را موردتوجه قرار دهید:
۱٫ مطالعه داشته باشید
هرروز زمانی را به مطالعه در مورد مسائل مالی و اقتصادی اختصاص دهید. این امر موجب افزایش دانش مالی در ما خواهد شد.
۲٫ پس‌انداز کنید
این‌که چه میزان درآمد دارید و چه مقدار از آن را پس‌انداز می‌کنید اهمیت ندارد اما پس‌انداز کردن بخشی از درآمد، ضروری می‌باشد.
۳٫ از موقعیت‌های شغلی بالاتر استقبال کنید
از مدیر شدن نترسید. با بالا رفتن موقعیت شغلی، حقوق و اعتمادبه‌نفس در شما بیشتر خواهد شد. تلاش کنید مهارت‌های مدیریتی را بیاموزید و به آن عمل کنید.
۴٫ با شرایط روحی نامناسب خرید نکنید
برخی افراد برای بهتر شدن حال روحی خود به خرید واصل می‌شوند اما آگاهی داشته باشید که این روش مقطعی و زودگذر است.
۵٫ وسوسه خرید را سرکوب کنید
زمانی که وسوسه خرید داشتید از خود بپرسید که به آن چه نیازی دارید و با خرید آن، چه مقدار از پول خود را از دست می‌دهید. از خرید لوازم غیرضروری بپرهیزید.
۶٫ تحت تأثیر اطرافیان خرج نکنید
جهت خودنمایی پول خود را بیهوده خرج نکنید. قبل از خرید از خود بپرسید که تحت تأثیر چه شرایط و افرادی قرارگرفته‌اید؟
۷٫ احساسات خود را کنترل کنید
اجازه ندهید که احساسات شما مانعی برای حساب‌ و کتاب مالی شما شود. به‌آسانی از حق خود نگذرید.
۸٫ به مدرک تحصیلی محدود نشوید
اجازه ندهید مدرک تحصیلی‌تان تعیین‌کننده سرنوشت شما باشد. برای کار و سرمایه‌گذاری به رشته تحصیلی خود محدود نشوید.

اکثر افراد تصور می‌کنند که برای رسیدن به ثروت زیاد باید شبانه‌روز کار و تلاش کرد، اما این دیدگاه صحیح نمی‌باشد. برای رسیدن به موفقیت مالی باید علم آن را آموخت. داشتن یک ذهن تصمیم‌گیرنده برای رسیدن به موفقیت مالی ضروری است. نبوغ مالی رفتار ما با پول را به نمایش می‌گذارد. ما به کمک نبوغ مالی قادر به حل مشکلات مالی خواهیم بود. بنابراین باید بدانیم که موقعیت مالی با پول به دست نمی‌آید بلکه این نبوغ مالی است که ما را به موفقیت مالی می‌رساند. اگر بتوانیم مشکلات مالی خود را حل کنیم، نبوغ مالی نیز در ما افزایش خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *